olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Tronox Holdings plc TROX

Industrial Inorganic Chemicals · SIC 2810 · Verticală: Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810)

2,61USD−26,48 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Tronox este cel mai mare producător integrat vertical de pigment TiO2 din lume, cu mine de nisipuri minerale în Australia și Africa de Sud. În 2025 veniturile au scăzut sub presiunea prețurilor, iar în al doilea trimestru din 2026 vânzările au revenit, cu 868 milioane USD venituri și 8,4% marjă EBITDA ajustată.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Tronox Holdings plc (TROX) costa 2,61 USD (−26,48 % într-o zi), cu capitalizare 416,8 mil USD, randament al dividendului 7,66 %, beta 2,01, interval pe 52 de săptămâni 2,61–10,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 827,0 mil USD (+18,3 % an/an), profit net de -55,0 mil USD, EPS diluat -0,34 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
416,8 mil USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,17 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-121,44 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
7,66 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
2,01
Volatilitate (1 an) 80 %
Interval 52 săpt.
2,6110,48

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
24,5
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
3,01 – 3,91
sub banda inferioară · %B -0,44 · lățimea benzii 26,0 %
SMA 50 / 200
4,02 / 6,61
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,22 / -0,21
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−32,6 %−5,9 %−26,6 pp—
3 luni−62,4 %−4,6 %−57,8 pp—
6 luni−69,0 %+0,2 %−69,2 pp—
De la început de an−37,4 %+7,4 %−44,8 pp—
1 an−18,2 %+8,2 %−26,4 pp+18,6 %
3 ani−77,2 %+68,4 %−145,6 pp+20,8 %
5 ani−89,7 %+56,5 %−146,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−75,1 %
05 mai 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,9 %
12 ian. 2022 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−36,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
827,0 mil USD
+18,3 % an/an
Profit net
-55,0 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,34
indisponibil an/an
netă / operațională
-6,7 % / 1,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri676,0 mil738,0 mil731,0 mil699,0 mil730,0 mil760,0 mil868,0 mil827,0 mil
Profit brut117,0 mil99,0 mil79,0 mil52,0 mil39,0 mil44,0 mil55,0 mil77,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare69,0 mil74,0 mil72,0 mil70,0 mil74,0 mil71,0 mil72,0 mil65,0 mil
Profit operațional48,0 mil-61,0 mil-35,0 mil-43,0 mil-114,0 mil-41,0 mil-21,0 mil12,0 mil
Amortizare și depreciere71,0 mil71,0 mil74,0 mil ≈75,0 mil ≈82,0 mil75,0 mil76,0 mil ≈76,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile41,0 mil42,0 mil45,0 mil48,0 mil54,0 mil53,0 mil56,0 mil56,0 mil
Profit înainte de impozit15,0 mil-106,0 mil-81,0 mil-92,0 mil-179,0 mil-104,0 mil-67,0 mil-50,0 mil
Impozit pe profit45,0 mil5,0 mil4,0 mil8,0 mil-2,0 mil0106,0 mil6,0 mil
Profit net-30,0 mil-111,0 mil-84,0 mil-99,0 mil-176,0 mil-103,0 mil-171,0 mil-55,0 mil
EPS diluat-0,19 ≈-0,70-0,53-0,63-1,11 ≈-0,65-1,07-0,34
Flux de numerar operațional82,0 mil-32,0 mil28,0 mil ≈-57,0 mil ≈121,0 mil-68,0 mil105,0 mil ≈62,0 mil ≈
Investiții (capex)117,0 mil110,0 mil83,0 mil ≈80,0 mil ≈68,0 mil67,0 mil45,0 mil ≈57,0 mil ≈
Dividende plătite19,0 mil020,0 mil ≈20,0 mil ≈8,0 mil8,0 mil8,0 mil ≈8,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld2,6 mld2,8 mld3,6 mld3,5 mld2,9 mld3,1 mld2,9 mld
Venituri an/an+7,1 %+45,2 %+4,4 %+29,5 %−3,3 %−17,5 %+7,9 %−5,7 %
Profit net-7,0 mil-109,0 mil969,0 mil286,0 mil497,0 mil-316,0 mil-48,0 mil-470,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−70,5 %+73,8 %−163,6 %indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,06-0,786,691,813,16-2,02-0,31-2,97
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil−72,9 %+74,6 %−163,9 %indisponibilindisponibil
netă %-0,4 %-4,1 %35,1 %8,0 %14,4 %-11,1 %-1,6 %-16,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil160,0 mil468,0 mil170,0 mil-77,0 mil-70,0 mil-281,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
199,0 mil USD
Datorie financiară
51,0 mil USD
Datorie netă
-148,0 mil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
6,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,04x
Lichiditate curentă
2,46x
ROE
-29,0 %
ROA
-7,7 %
Marja FCF
-9,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,9 mld
2024
3,1 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
462,0 mil
2024
515,0 mil
2025
269,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
12,0 mil
2024
14,0 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
276,0 mil
2024
296,0 mil
2025
290,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
186,0 mil
2024
219,0 mil
2025
-253,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
275,0 mil
2024
285,0 mil
2025
302,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
461,0 mil ≈
2024
504,0 mil ≈
2025
49,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
158,0 mil
2024
167,0 mil
2025
189,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
49,0 mil
2024
73,0 mil
2025
-458,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
363,0 mil
2024
127,0 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-316,0 mil
2024
-48,0 mil
2025
-470,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,02
2024
-0,31
2025
-2,97

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
156,4 mil
2024
157,8 mil
2025
158,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,50
2024
0,50
2025
0,35

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
273,0 mil
2024
151,0 mil
2025
199,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
290,0 mil
2024
266,0 mil
2025
289,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,1 mld
2024
2,2 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,8 mld
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
243,0 mil
2024
244,0 mil
2025
214,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
6,1 mld
2024
6,0 mld
2025
6,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
461,0 mil
2024
499,0 mil
2025
481,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
11,0 mil
2024
65,0 mil
2025
51,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
753,0 mil
2024
874,0 mil
2025
919,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,2 mld
2024
4,2 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mld
2024
1,8 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
184,0 mil
2024
300,0 mil
2025
60,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
261,0 mil
2024
370,0 mil
2025
341,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-77,0 mil ≈
2024
-70,0 mil ≈
2025
-281,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-255,0 mil
2024
-343,0 mil
2025
-328,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
176,0 mil
2024
-71,0 mil
2025
321,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
89,0 mil
2024
80,0 mil
2025
48,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 19 feb. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-215,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-15,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-37,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-8,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-10,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
-89,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-0,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
220,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
237,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-17,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
151,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
416,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
327,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-121,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-4,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
0,69
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 35 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

2,61 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 416,8 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
416,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
-37,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-15,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 nov. 2026
verificat 2340derivat 164

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie50
  • Randamente100
  • Calitate0
  • Creștere0
  • Evaluare44

Interval de valoare estimat

Jos
5,63
USD pe acțiune
Mijloc
10,84
USD pe acțiune
Sus
15,67
USD pe acțiune
Preț: 2,61 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 315,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 75,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,60 – 18,64 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)12,18 – 18,64 (Mijloc 14,65)
    WACC 8,9 % · FCFF de pornire 167,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA5,63 – 15,67 (Mijloc 10,84)
    4 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 5,6x – 16,6x
    LIN, LXFR, LXU, VHI
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)4,60 – 6,19 (Mijloc 5,28)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 35/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-10,9 %0 (față de colegi)15 %
Marja netă · Calitate-15,9 %0 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,7 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,6x60 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,7x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,5x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluare2,3x80 (față de colegi)15 %
Randament FCF · Evaluare-4,1 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,7 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TRONOX HOLDINGS PLC (TROX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an -5,7 %; marjă netă -15,9 %; ROE -37,6 %; datorie netă/EBITDA -0,6x.

Intervalul de valoare estimat este 5,63–15,67 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,84 USD, prețul de 2,61 USD lasă un potențial de 315,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 75,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 35/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,5x
  • EV/EBITDA: 2,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,7 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -10,9 %
  • Marja netă: -15,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: -5,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: -0,7x
  • Randament FCF: -4,1 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Industrial Inorganic Chemicals (SIC 2810) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 55,4x
EV/EBITDA
2,3x
mediana verticalei 15,5x
sub mediană (−85,4 %)
P/S
0,1x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−89,2 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−69,9 %)
ROE
-37,6 %
mediana verticalei -0,3 %
sub mediană
Marja netă
-15,9 %
mediana verticalei -0,2 %
sub mediană
Marja EBIT
-5,1 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−183,0 %)
Venituri an/an
-5,7 %
mediana verticalei -0,9 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,6x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−152,4 %)
Randament dividend
7,7 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+229,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LINLinde plc239,3 mld34,618,0 %19,3 %+3,0 %+27 % / +26 %
APDAir Products And Chemicals, Inc.68,9 mld—-0,3 %-0,4 %−0,5 %+19 % / +14 %
MTXMinerals Technologies Inc.1,9 mld—-4,1 %-3,1 %−2,2 %+7 % / −0 %
KROKronos Worldwide, Inc.819,5 mil—-4,7 %-1,9 %−1,5 %+40 % / −18 %
LXULSB Industries, Inc.745,2 mil16,68,7 %7,0 %+17,8 %+16 % / +21 %
LXFRLuxfer Holdings PLC462,9 mil76,32,7 %1,7 %−1,9 %+38 % / +110 %
TROXTronox Holdings PLC416,8 mil—-37,6 %-15,9 %−5,7 %−18 % / −77 %
VHIValhi, Inc.404,7 mil311,30,1 %0,1 %−1,3 %+13 % / +5 %
NLNli Holdings, Inc.347,2 mil—-1,3 %-3,0 %+8,5 %+26 % / +39 %
LTBRLightbridge Corporation154,7 mil—-14,1 %—indisponibil−75 % / +24 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TROX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Pe scurt

    Tronox este cel mai mare producător integrat vertical de pigment TiO2 din lume, cu mine de nisipuri minerale în Australia și Africa de Sud. În 2025 veniturile au scăzut sub presiunea prețurilor, iar în al doilea trimestru din 2026 vânzările au revenit, cu 868 milioane USD venituri și 8,4% marjă EBITDA ajustată.

    SWOT

    Puncte tari

    • Integrarea verticală, de la minerit până la pigment, oferă un avantaj de costuri și de aprovizionare față de mulți concurenți.
    • Prezența globală cu șapte fabrici de pigment și o bază largă de aproximativ o mie două sute de clienți TiO2.
    • Poziție solidă în co-produse, precum zirconul, unde cererea din anumite segmente ridicate rămâne sustenabilă.

    Puncte slabe

    • Marjele brute s-au comprimat în 2025, iar pierderea netă a fost semnificativă din cauza restructurării și a costurilor de producție.
    • Îndatorarea ridicată și lichiditatea limitată limitează flexibilitatea financiară a companiei.
    • Dependența de energie și de materii prime importate, în special din China, expune costurile la șocuri externe.

    Oportunități

    • Taxele antidumping și cele din Statele Unite ar putea sprijini prețurile TiO2 și volumele pentru producătorii din afara Chinei.
    • Programul de reducere a costurilor ar putea îmbunătăți marjele dacă se atinge ținta anualizată până la sfârșitul anului 2026.
    • Dezvoltarea unei poziții în pământurile rare ar putea diversifica veniturile, dacă finanțarea și fezabilitatea sunt confirmate.

    Amenințări

    • Excesul de capacitate din China și exporturile la prețuri reduse ar putea menține presiune asupra prețurilor.
    • Volatilitatea prețurilor la energie și la materii prime, inclusiv din Orientul Mijlociu, ar putea afecta marjele.
    • Eliminarea sau reducerea taxelor antidumping ar putea slăbi avantajul competitiv al companiei.

    Riscuri

    • Îndatorare ridicatăridicat

      Datoria totală și raportul ridicat între datorie netă și EBITDA ajustat ar putea limita capacitatea de finanțare și de plată a dividendelor.

    • Volatilitatea prețurilor TiO2ridicat

      Prețurile pigmentului și ale zirconului sunt volatile, iar o perioadă prelungită de scădere ar putea afecta fluxul de numerar.

    • Concurența chinezămediu

      Exporturile chineze la prețuri mici ar putea concura agresiv cu produsele Tronox în mai multe regiuni.

    • Costurile energetice din Africa de Sudmediu

      Problemele operaționale ale furnizorului de energie din Africa de Sud ar putea crește costurile sau perturba producția minieră.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revenirea volumelor TiO2 se menține și creșterile de prețuri se păstrează, marjele ar putea reveni treptat spre nivelurile de dinaintea recesiunii din industrie.
    • Integrarea verticală și controlul asupra feedstock-ului ar putea oferi un avantaj de costuri durabil, dacă programul de economii își atinge ținta.
    • Taxele antidumping și restricțiile comerciale ar putea reduce presiunea importurilor chinezești pe piețele cheie din Europa și America de Sud.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețurile TiO2 scad din nou sub presiunea excesului de capacitate chinezesc, marjele ar putea rămâne slabe și generarea de numerar ar putea fi insuficientă.
    • Îndatorarea ridicată ar putea limita investițiile și ar putea face compania vulnerabilă la șocuri de venituri.
    • Eliminarea taxelor antidumping sau a măsurilor comerciale ar putea reduce avantajul competitiv al producătorilor din afara Chinei.

    De urmărit

    • Realizarea ghidajului EBITDA ajustat pentru al treilea trimestruQ3 2026
    • Evoluția prețurilor TiO2 și zirconului după creșterile anunțateQ3 2026
    • Atingerea țintei de economii de costuri de 125-175 milioane USD anualizate2026
    • Progresul studiului de fezabilitate pentru facilitatea de pământuri rareQ3 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).

    Afacerea

    Tronox își produce feedstock-ul din mine de nisipuri minerale și din operațiuni de beneficiere și topire în Australia și Africa de Sud, feedstock pe care îl transformă apoi în pigment TiO2 la șapte fabrici din Statele Unite, Australia, Brazilia, Regatul Unit, Franța și Arabia Saudită. Strategia declarată este integrarea verticală, care ar permite o producție cât mai autonomă și costuri mai mici. Compania deservește aproximativ 1.200 de clienți TiO2 din întreaga lume.

    Compania listează acțiunile la New York Stock Exchange și este înregistrată sub legislația Angliei și Țării Galilor. Activitatea de minerit produce și co-produse, precum zircon, fontă de înaltă puritate și monazit, acesta din urmă fiind un mineral cu conținut de elemente de pământuri rare.

    Peste 2025, Tronox a lansat un program de îmbunătățire a costurilor și a închis temporar sau definitiv unele capacități, inclusiv fabricile Botlek și Fuzhou, ceea ce a generat cheltuieli de restructurare semnificative. Compania a continuat să dezvolte o poziție în domeniul pământurilor rare, însă dezvoltarea este condiționată de finanțare și de criterii de randament.

    Segmente

    TiO2

    Pigmentul TiO2 este principala sursă de venituri, cu 2,3 miliarde USD în 2025, adică aproximativ trei sferturi din vânzările totale. Pigmentul este folosit în vopsele, plastic și hârtie, iar Tronox produce și TiO2 ultrafin pentru aplicații specializate de control al emisiilor NOx.

    Zircon și alte produse

    Zirconul, cu venituri de 274 milioane USD în 2025, și alte produse precum fonta și tetraclorura de titan, cu 326 milioane USD, completează portofoliul. Zirconul a crescut în volum în 2026, dar a avut prețuri medii mai mici, iar fonta a crescut după vânzările de al doilea trimestru.

    Piața în context

    Piața TiO2 este dominată de cerere din vopsele, plastic și construcții, iar prețurile sunt volatile și influențate de capacitățile de producție chineze. Producătorii chinezi au extins capacitatea și exporturile, ceea ce a atras taxe antidumping în Uniunea Europeană, Brazilia și Arabia Saudită, precum și taxe din Statele Unite.

    Zirconul depinde de industria ceramicii și construcțiilor, iar China reprezintă o parte importantă din cerere. Creșterea producției chineze de zircon din nisipurile de minerale ar putea presa prețurile în afara Chinei, dacă cererea internă chineză rămâne slabă.

    Tendințe

    • Revenirea volumelor TiO2vânt din spate

      Volumele TiO2 au crescut cu 18% pe an în al doilea trimestru din 2026, la cel mai ridicat nivel din al doilea trimestru al anului 2022, ceea ce sugerează o cerere mai bună în industrie.

    • Taxe antidumping asupra importurilor chinezevânt din spate

      Taxele impuse de UE, Brazilia, India și Arabia Saudită asupra TiO2 chinez ar putea sprijini prețurile pentru producătorii din afara Chinei, dacă rămân în vigoare.

    • Costuri energetice și de materii primevânt din față

      Creșterea costurilor energetice, în special electricitatea din Africa de Sud, și volatilitatea din Orientul Mijlociu măresc costurile de producție și pot afecta marjele.

    • Revenirea prețurilor și presiunea costurilormixt

      Prețurile TiO2 și zirconului au crescut secvențial în al doilea trimestru din 2026, dar creșterile de costuri ar putea compensa parțial beneficiul prețurilor.

    Poziția concurențială

    Tronox concurează cu producători internaționali mari și cu producători regionali mai mici, iar producătorii chinezi sunt cei mai importanți concurenți prin capacitate și export. În zircon, concurența vine de la numeroase companii miniere, iar clienții pot trece ușor la produse concurente sau substitute.

    Avantajul Tronox este integrarea verticală, care îi asigură feedstock propriu, însă costurile de producție și prețurile mai mici din export au presat marjele. Concurența se bazează pe preț, calitate, logistică și continuitatea aprovizionării.

    • Producători chinezi de TiO2

      Principali concurenți prin capacitatea extinsă și exporturile cu prețuri mai mici, vizate de taxele antidumping.

    • Producători internaționali mari de pigment

      Concurenți globali din industria pigmentului TiO2, care concurează pe calitate, preț și servicii pentru clienții din vopsele și plastic.

    • Companii miniere de zircon

      Mai multe companii care extrag nisipuri minerale cu zircon, concurând pe preț, calitate și stabilitatea livrărilor.

    • Producători regionali de feedstock

      Producători mai mici de feedstock și de pigment, care concurează pe piețe regionale sau de nișă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tronox Holdings plc · 20 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tronox Holdings plc · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tronox Holdings plc · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.