olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Natural Resource Partners L.P. NRP

Bituminous Coal & Lignite Surface Mining · SIC 1221 · Verticală: Minerit de cărbune (SIC 122x)

118,50USD+1,20 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Natural Resource Partners L.P. (NRP) este o companie de resurse naturale care deține și închiriază un portofoliu extins de proprietăți minerale din Statele Unite, cu accent pe cărbune, și deține o participație de 49% în Sisecam Wyoming, producătorul de sodă caustică. În 2025 veniturile au scăzut sub presiunea prețurilor scăzute la cărbune metalurgic și la sodă caustică, iar în prezent compania se concentrează pe generarea de numerar și pe reducerea datoriilor. Veniturile și rezultatele operaționale depind de volumele și prețurile cărbunelui închiriat, precum și de piața sodei caustice.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Natural Resource Partners L.P. (NRP) costa 118,50 USD (+1,20 % într-o zi), cu capitalizare 1,6 mld USD, P/E 14,7, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 96,00–125,41 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): profit net de 25,2 mil USD (−26,4 % an/an).

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,6 mld USD
acțiuni la 05 aug. 2026
P/E (TTM)
14,7
capitalizare ÷ profit net
E/P (TTM)
6,80 %
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 21 %
Interval 52 săpt.
96,00125,41

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
67,6
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
109,50 – 119,24
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,92 · lățimea benzii 8,5 %
SMA 50 / 200
111,95 / 111,19
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,86 / 1,72
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,9 %−2,0 %+9,9 pp—
3 luni+12,9 %−2,2 %+15,0 pp—
6 luni+2,8 %+4,3 %−1,4 pp—
De la început de an+13,5 %+10,6 %+2,9 pp—
1 an+14,7 %+10,5 %+4,3 pp−16,6 %
3 ani+71,1 %+73,7 %−2,6 pp−26,7 %
5 ani+276,5 %+61,7 %+214,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,5 %
13 feb. 2026 → 20 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−28,9 %
03 mar. 2023 → 31 mai 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+30,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
indisponibil USD
indisponibil an/an
Profit net
25,2 mil USD
−26,4 % an/an
EPS diluat
indisponibil
indisponibil an/an
netă / operațională
indisponibil / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri50,4 mil61,8 mil51,3 mil—————
Costul vânzărilor6,8 mil9,6 mil6,8 mil4,2 mil7,7 mil5,3 mil6,1 mil5,7 mil
Profit operațional42,8 mil46,3 mil42,9 mil36,6 mil32,7 mil32,2 mil20,6 mil26,2 mil
Amortizare și depreciere4,7 mil2,8 mil4,0 mil3,8 mil3,9 mil3,3 mil7,6 mil11,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile4,2 mil3,5 mil2,7 mil2,4 mil1,8 mil1,2 mil973,0 mii1,1 mil
Profit net38,6 mil42,8 mil40,3 mil34,2 mil30,9 mil31,0 mil19,6 mil25,2 mil
Flux de numerar operațional54,1 mil ≈66,2 mil34,4 mil45,6 mil ≈41,1 mil ≈44,8 mil33,0 mil41,0 mil ≈
Investiții (capex)0 ≈0——————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri251,1 mil257,4 mil139,7 mil216,1 mil307,0 mil278,7 mil232,4 milindisponibil
Venituri an/an+3,4 %+2,5 %−45,7 %+54,7 %+42,1 %−9,2 %−16,6 %indisponibil
Profit net139,5 mil-24,5 mil-84,8 mil108,9 mil268,5 mil278,4 mil183,6 mil136,4 mil
Profit net an/an+57,4 %−117,5 %indisponibilindisponibil+146,5 %+3,7 %−34,0 %−25,7 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %55,6 %-9,5 %-60,7 %50,4 %87,5 %99,9 %79,0 %indisponibil
Flux de numerar liber188,9 milindisponibil89,3 mil121,8 mil266,7 mil311,0 mil248,5 mil165,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
30,1 mil USD
Datorie financiară
33,1 mil USD
Datorie netă
2,9 mil USD
Capitaluri proprii
indisponibil USD
Active totale
748,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,85x
ROE
indisponibil
ROA
17,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
278,7 mil
2024
232,4 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2025verificat

Costul vânzărilor
2023
32,3 mil
2024
28,0 mil
2025
23,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
246,4 mil ≈
2024
204,3 mil ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 28 feb. 2025derivat

Profit operațional
2023
292,5 mil
2024
199,2 mil
2025
144,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
18,5 mil
2024
15,5 mil
2025
15,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
311,0 mil ≈
2024
214,7 mil ≈
2025
159,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
14,1 mil
2024
15,6 mil
2025
8,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
278,4 mil
2024
183,6 mil
2025
136,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
12,0 mil
2024
30,4 mil
2025
30,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
41,1 mil
2024
31,5 mil
2025
28,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
55,3 mil
2024
63,9 mil
2025
60,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
13,7 mil
2024
12,9 mil
2025
11,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
797,9 mil
2024
772,9 mil
2025
748,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
885,0 mii
2024
909,0 mii
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
30,8 mil
2024
14,2 mil
2025
14,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
124,3 mil
2024
127,9 mil
2025
18,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
49,8 mil
2024
31,9 mil
2025
33,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
219,6 mil
2024
221,8 mil
2025
115,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
311,0 mil
2024
248,5 mil
2025
165,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
10,0 mii
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
311,0 mil ≈
2024
248,5 mil ≈
2025
165,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
5,4 mil
2024
7,5 mil
2025
4,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-343,5 mil
2024
-237,5 mil
2025
-170,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
2,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
-2,0 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
-31,9 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-34,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
19,0 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-20,1 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-2,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
22,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
159,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
0 USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
159,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
149,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
116,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
14 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
14,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
11,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
14,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
10,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 54 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

118,50 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
14,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
11,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,6 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 05 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1588derivat 115

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie58
  • Creștere20
  • Evaluare50
  • Calitate100

Interval de valoare estimat

Jos
76,62
USD pe acțiune
Mijloc
107,93
USD pe acțiune
Sus
127,65
USD pe acțiune
Preț: 118,50 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -8,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -9,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 60,59 – 238,45 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)156,72 – 238,45 (Mijloc 188,54)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 164,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -16,5 %
  • Colegi: EV/EBITDA60,59 – 97,61 (Mijloc 84,35)
    5 firme folosite · multiplul median 8,1x · quartile 5,8x – 9,4x
    AMR, ARLP, BTU, CNR, HCC
  • Colegi: P/E76,62 – 127,65 (Mijloc 107,93)
    4 firme folosite · multiplul median 13,4x · quartile 9,5x – 15,9x
    AREC, ARLP, HCC, NC
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Minerit de cărbune (SIC 122x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 54/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitate149,8 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere2,4 %20 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,0x17 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie22,5x100 (pe interval fix)10 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare14,7x40 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare11,4x20 (față de colegi)16 %
Randament FCF · Evaluare10,2 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie58/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare50/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NATURAL RESOURCE PARTNERS LP (NRP). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 232,4 mil USD în 2024; creștere an/an -16,6 %; datorie netă/EBITDA -0,0x.

Intervalul de valoare estimat este 76,62–127,65 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 107,93 USD, prețul de 118,50 USD lasă un potențial de -8,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -9,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 54/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 149,8 %
  • Acoperirea dobânzilor: 22,5x
  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randament FCF: 10,2 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 2,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,0x
  • EV/EBITDA: 11,4x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Minerit de cărbune (SIC 122x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,7x
mediana verticalei 14,6x
la mediană
EV/EBITDA
11,4x
mediana verticalei 8,1x
peste mediană (+40,6 %)
P/S
—
mediana verticalei 0,9x
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
—
mediana verticalei 2,7 %
Marja netă
—
mediana verticalei 2,3 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 1,9 %
Venituri an/an
-16,6 %
mediana verticalei -12,2 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
-0,0x
mediana verticalei -0,7x
peste mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
HCCWarrior Met Coal, Inc.4,3 mld19,510,0 %13,0 %−14,1 %+3 % / +45 %
CNRCore Natural Resources, Inc.4,0 mld40,42,7 %2,3 %+86,2 %+0 % / −25 %
ARLPAlliance Resource Partners LP3,2 mld12,2—12,3 %−10,4 %+3 % / +20 %
BTUPeabody Energy Corp2,1 mld—-5,0 %-4,3 %−8,9 %−38 % / −29 %
AMRAlpha Metallurgical Resources, Inc.2,0 mld—-3,0 %-2,2 %−28,0 %−3 % / −45 %
NRPNatural Resource Partners LP1,6 mld14,7——−16,6 %+15 % / +71 %
METCRamaco Resources, Inc.310,0 mil—-15,0 %-12,2 %−19,5 %−56 % / −57 %
ARECAmerican Resources Corporation106,5 mil1,6718,3 %—−100,0 %−64 % / −40 %
NCNACCO Industries, Inc.—14,64,1 %6,2 %+16,6 %−30 % / −2 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NRP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Natural Resource Partners L.P. (NRP) este o companie de resurse naturale care deține și închiriază un portofoliu extins de proprietăți minerale din Statele Unite, cu accent pe cărbune, și deține o participație de 49% în Sisecam Wyoming, producătorul de sodă caustică. În 2025 veniturile au scăzut sub presiunea prețurilor scăzute la cărbune metalurgic și la sodă caustică, iar în prezent compania se concentrează pe generarea de numerar și pe reducerea datoriilor. Veniturile și rezultatele operaționale depind de volumele și prețurile cărbunelui închiriat, precum și de piața sodei caustice 123.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliul mineral extins și diversificat oferă venituri din multiple regiuni de producție, iar structura de redevențe nu presupune costuri operaționale directe.
  • Nivelul redus de îndatorare și lichiditatea disponibilă conferă companiei flexibilitate financiară.
  • Participația în Sisecam Wyoming, unul dintre cei mai ieftini producători din domeniu, oferă un potențial de distribuții atunci când piața se va redresa.

Puncte slabe

  • Veniturile depind de un număr mic de chiriași, iar probleme financiare ale acestora ar putea afecta semnificativ plățile de redevențe.
  • Distribuțiile sunt variabile și depind de fluxul de numerar, iar consiliul poate reduce sau suspenda plata lor.
  • Segmentul sodei caustice nu a generat distribuții în ultimele trimestre, ceea ce face ca veniturile să fie instabile.

Oportunități

  • O revenire a cererii de oțel sau o restrângere a capacității chineze ar putea sprijini prețurile cărbunelui și ale sodei caustice.
  • Dacă pieța pentru sechestrarea carbonului și energia regenerabilă se va clarifica, drepturile existente ar putea genera venituri noi.
  • Reducerea datoriei ar putea permite creșterea distribuțiilor către unitari în perioada următoare.

Amenințări

  • Falimentele sau închiderea minelor chiriașilor ar putea duce la pierderea redevențelor și la depreciere.
  • Tarifele comerciale și sancțiunile asupra cărbunelui american ar putea reduce prețurile primite de chiriași.
  • Substituirea cărbunelui cu gaz natural și energie regenerabilă ar putea reduce pe termen lung cererea pentru produsele companiei.

Riscuri

  • Dependența de câțiva chiriașiridicat

    O parte importantă a veniturilor provine de la un număr mic de chiriași, iar o întrerupere a plăților acestora ar putea avea un efect disproporționat asupra rezultatelor.

  • Volatilitatea prețurilor cărbuneluiridicat

    Prețurile cărbunelui metalurgic și termic depind de factori externi, iar scăderi suplimentare ar putea face ca unele mine să nu mai fie rentabile.

  • Prețurile scăzute ale sodei causticemediu

    Supraofertă din China menține prețurile sub costul de producție, ceea ce ar putea prelungi perioada fără distribuții din Sisecam Wyoming.

  • Politici comercialemediu

    Tarifele și restricțiile comerciale ar putea reduce prețurile primite de chiriași și, implicit, redevențele încasate de companie.

  • Îndatorare și obligații de platăscăzut

    Obligațiile de serviciu al datoriei și plățile de principal ar putea limita flexibilitatea financiară dacă fluxul de numerar scade.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de oțel și prețurile cărbunelui se vor îmbunătăți, veniturile din redevențe ar putea crește rapid, susținute de un portofoliu mineral extins.
  • Nivelul redus de îndatorare și lichiditatea disponibilă ar putea permite companiei să crească distribuțiile după reducerea datoriei, așa cum își propune conducerea.
  • Participația în Sisecam Wyoming ar putea genera distribuții semnificative dacă piața sodei caustice revine la echilibru.

Ce ar strica teza

  • Dacă prețurile cărbunelui și ale sodei caustice vor rămâne scăzute, veniturile și distribuțiile ar putea continua să se reducă.
  • Dependența de câțiva chiriași ar putea expune compania la pierderi bruște dacă unul dintre aceștia intră în dificultate financiară.
  • Cererea pe termen lung pentru cărbune ar putea scădea pe măsură ce gazul natural și energia regenerabilă câștigă cote de piață.

De urmărit

  • Nivelul distribuției pentru trimestrul al treilea din 2026Q3 2026
  • Evoluția prețurilor cărbunelui metalurgic și a volumelor chiriașilor2026
  • Reluarea distribuțiilor din Sisecam Wyoming2027
  • Progresele în reducerea datoriei și eventuala creștere a distribuțiilor către unitarinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

NRP este o companie diversificată de resurse naturale, constituită ca master limited partnership cu sediul la Houston, care deține, administrează și închiriază un portofoliu de proprietăți minerale din Statele Unite, inclusiv interese în cărbune și alte resurse naturale 1. Compania operează în două segmente raportabile, Mineral Rights și Soda Ash, la care se adaugă funcțiile corporative și de finanțare, care nu generează venituri 1. Unitățile sale sunt tranzacționate la New York Stock Exchange sub simbolul NRP 1.

Veniturile NRP provin în principal din redevențele plătite de chiriașii minieri, în funcție de volumul de cărbune extras și de prețul pe tonă, și din distribuțiile primite din participația minoritară în Sisecam Wyoming 1. Compania nu operează direct minele; acestea sunt gestionate de chiriași, iar NRP își asumă riscul legat de nivelul producției și de solvabilitatea acestora 1. Din acest motiv, performanța sa depinde într-o măsură semnificativă de câțiva chiriași cu pondere mare în venituri 1.

Pe lângă cărbune, compania deține drepturi asupra mineralelor industriale și asupra activităților de sechestrare a carbonului și de producție de energie regenerabilă, pe care le consideră oportunități încă neconcretizate 13. Distribuțiile către deținătorii de unități depind de fluxul de numerar, de obligațiile de serviciu al datoriei și de rezervele pe care consiliul le consideră necesare 13.

Segmente

Mineral Rights

Segmentul Mineral Rights include aproximativ 13 milioane de acri de interese minerale și drepturi de subsuprafață, iar veniturile sale provin în principal din redevențele de cărbune 1. În 2025 veniturile segmentului s-au redus față de anul precedent din cauza prețurilor mai mici ale cărbunelui metalurgic și a volumelor mai reduse 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile au crescut față de anul anterior, susținute de volume și prețuri mai mari la anumite proprietăți 3.

Soda Ash

Segmentul Soda Ash constă în participația de 49% în Sisecam Wyoming, unul dintre cei mai ieftini producători de sodă caustică din lume, și generează numerar doar atunci când sunt plătite distribuții 1. Veniturile au scăzut sever în 2025 din cauza prețurilor mai mici ale sodei caustice, iar compania nu a primit distribuții în ultimele trimestre 13. Compania a acceptat să investească suplimentar în Sisecam Wyoming, pentru a reduce datoria acesteia 2.

Piața în context

Piața cărbunelui rămâne slabă, prețurile cărbunelui metalurgic fiind afectate de cererea mai slabă de oțel, iar cele ale cărbunelui termic de prețurile scăzute ale gazului natural și de ofertele abundente la centralele electrice 13. Piața sodei caustice este supraofertată, în principal din cauza noii capacități din China, iar prețurile se află sub costul de producție pentru mulți producători 13. Compania nu se așteaptă la o revenire rapidă a acestor prețuri și nici la reluarea distribuțiilor din Sisecam Wyoming pentru câțiva ani 13.

Piețele pentru venituri din captura de carbon și pentru energia regenerabilă rămân încă dificile, din cauza costurilor ridicate și a unui cadru de reglementare incert, ceea ce ar putea amâna valorificarea acestor drepturi 1. Evoluția pe termen mediu depinde de politicile comerciale, de tarifele aplicate cărbunelui american și de cererea globală de oțel 1.

Tendințe

  • Cerere slabă de cărbune metalurgicvânt din față

    Cererea de oțel la nivel global și slăbiciunea prețurilor cărbunelui metalurgic apasă asupra redevențelor, mai ales la proprietățile cu ponderea cea mai mare în venituri 13.

  • Supraofertă de sodă causticăvânt din față

    Noua capacitate din China a menținut prețurile sodei caustice sub costul de producție, iar distribuțiile din Sisecam Wyoming au fost suspendate 13.

  • Revenire parțială a volumelor de cărbunemixt

    Volumele și prețurile mai mari la unele proprietăți au susținut veniturile din primul semestru al anului 2026, ceea ce ar putea continua dacă piața se stabilizează 23.

  • Reducerea datoriei și întărirea bilanțuluivânt din spate

    Îndatorarea scăzută și rezervele de lichiditate ridicate permit companiei să își onoreze obligațiile, iar planurile de reducere a datoriei și de creștere a distribuțiilor depind de fluxul de numerar 13.

Poziția concurențială

Sursele furnizate nu identifică concurenți direcți ai NRP sub formă de listă; compania se compară cu alți proprietari de drepturi minerale și cu producătorii de cărbune care închiriază proprietăți similare, dar acestea nu sunt numite explicit în documentele analizate. În sectorul sodei caustice, concurența vine din producătorii cu costuri mai mari și din capacitatea nouă din China, care împinge prețurile în jos 1.

Presiunea concurențială se resimte și din partea gazului natural și a energiei regenerabile, care înlocuiesc cărbunele în producția de energie electrică și care reduc cererea pentru cărbunele termic 1.

  • Alți proprietari de drepturi minerale și de cărbune

    Concurenți în achiziția și închirierea de proprietăți carbonifere, nenumiți explicit în sursele analizate.

  • Producătorii de sodă caustică din China

    Sursă principală a noii capacități care a împins prețurile sodei caustice sub costul de producție.

  • Producătorii de gaz natural

    Gazul ieftin concurează cu cărbunele termic în producția de energie electrică.

  • Sursele regenerabile de energie

    Creșterea cotei energiei regenerabile reduce cererea pentru cărbunele termic.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Natural Resource Partners L.P. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Natural Resource Partners L.P. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Natural Resource Partners L.P. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.