olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Everpure, Inc. P

Computer Storage Devices · SIC 3572 · Verticală: Computer Storage Devices (SIC 3572)

117,65USD+3,40 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Everpure, fostul Pure Storage, este o companie de stocare și gestionare a datelor cu platforma Everpure Platform, care combină hardware flash și abonamente cloud. În al doilea trimestru fiscal 2027 veniturile au crescut cu 38% an la an, până la 1,2 miliarde USD, iar ghidajul pentru anul fiscal 2027 a fost ridicat semnificativ. Creșterea rapidă vine însă și cu cheltuieli mari și fluxuri de numerar libere negative în același trimestru.

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Everpure, Inc. (P) costa 117,65 USD (+3,40 % într-o zi), cu capitalizare 39,2 mld USD, P/E 161,8 pe un EPS diluat de 0,73 USD în ultimele 12 luni, beta 2,17, interval pe 52 de săptămâni 56,99–156,97 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 1,2 mld USD (+37,7 % an/an), profit net de 74,1 mil USD (+57,4 % an/an), EPS diluat 0,21 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
39,2 mld USD
acțiuni la 31 aug. 2026
P/E (TTM)
161,8
EPS diluat TTM 0,73 · TTM până la 02 aug. 2026
E/P (TTM)
0,62 %
TTM până la 02 aug. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,17
Volatilitate (1 an) 74 %
Interval 52 săpt.
56,99156,97

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
109,29 – 160,93
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,16 · lățimea benzii 38,2 %
SMA 50 / 200
120,16 / 85,98
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,35 / 2,64
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−16,0 %−2,0 %−14,1 pp—
3 luni+40,2 %−2,2 %+42,4 pp—
6 luni+57,6 %+4,3 %+53,4 pp—
De la început de an+75,6 %+10,6 %+65,0 pp—
1 an+19,3 %+10,5 %+8,9 pp+113,6 %
3 ani+236,5 %+73,7 %+162,9 pp+423,0 %
5 ani+329,2 %+61,7 %+267,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−41,3 %
05 nov. 2025 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,6 %
23 ian. 2025 → 04 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+33,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 02 aug. 2026

Venituri
1,2 mld USD
+37,7 % an/an
Profit net
74,1 mil USD
+57,4 % an/an
EPS diluat
0,21
+50,0 % an/an
netă / operațională
6,3 % / 5,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri831,1 mil879,8 mil778,5 mil861,0 mil964,5 mil1,1 mld1,1 mld1,2 mld
Costul vânzărilor248,2 mil285,8 mil242,3 mil256,7 mil267,1 mil318,8 mil329,6 mil374,5 mil
Profit brut582,9 mil594,0 mil536,2 mil604,3 mil697,4 mil740,1 mil723,3 mil811,4 mil
Cercetare și dezvoltare200,1 mil215,0 mil221,7 mil242,0 mil256,4 mil243,2 mil259,1 mil293,7 mil
Profit operațional59,7 mil42,5 mil-31,2 mil4,9 mil53,9 mil87,2 mil19,9 mil63,2 mil
Amortizare și depreciere24,9 mil25,4 mil30,3 mil32,6 mil35,3 mil38,6 mil38,8 mil41,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile1,9 mil1,8 mil1,8 mil1,1 mil266,0 mii251,0 mii239,0 mii292,0 mii
Profit înainte de impozit76,8 mil54,4 mil484,0 mii50,6 mil65,7 mil107,5 mil33,9 mil72,2 mil
Impozit pe profit13,2 mil11,9 mil14,5 mil3,5 mil10,9 mil7,3 mil9,8 mil-2,0 mil
Profit net63,6 mil42,4 mil-14,0 mil47,1 mil54,8 mil100,3 mil24,1 mil74,1 mil
EPS diluat0,190,12 ≈-0,040,140,160,29 ≈0,070,21
Flux de numerar operațional97,0 mil ≈208,5 mil283,9 mil212,2 mil ≈116,0 mil ≈268,0 mil180,2 mil-136,3 mil ≈
Investiții (capex)61,8 mil ≈56,1 mil72,3 mil62,0 mil ≈63,4 mil ≈66,6 mil68,4 mil101,3 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni182,0 mil ≈192,0 mil119,9 mil42,2 mil ≈53,3 mil ≈127,2 mil84,1 mil69,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 14 trimestre (min 106,1, mediană 173,7, max 734,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri1,4 mld1,6 mld1,7 mld2,2 mld2,8 mld2,8 mld3,2 mld3,7 mld
Venituri an/an+32,7 %+20,9 %+2,5 %+29,5 %+26,3 %+2,8 %+11,9 %+15,6 %
Profit net-178,4 mil-201,0 mil-282,1 mil-143,3 mil73,1 mil61,3 mil106,7 mil188,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−16,1 %+74,1 %+76,3 %
EPS diluatindisponibil-0,79-1,05-0,500,230,190,310,55
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−17,4 %+63,2 %+77,4 %
netă %-13,1 %-12,2 %-16,7 %-6,6 %2,7 %2,2 %3,4 %5,1 %
Flux de numerar liber64,2 mil101,7 mil92,7 mil307,8 mil609,1 mil482,6 mil526,9 mil615,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 01 feb. 2026

Numerar
854,9 mil USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-854,9 mil USD
Capitaluri proprii
1,4 mld USD
Active totale
4,7 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,60x
ROE
13,7 %
ROA
4,4 %
Marja FCF
16,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
2,8 mld
2025
3,2 mld
2026
3,7 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
809,4 mil
2025
955,5 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
2,0 mld
2025
2,2 mld
2026
2,6 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
736,8 mil
2025
804,4 mil
2026
963,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
53,6 mil
2025
85,3 mil
2026
114,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
112,6 mil
2025
114,5 mil
2026
136,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EBITDA
2024
166,2 mil ≈
2025
199,8 mil ≈
2026
251,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
7,5 mil
2025
7,8 mil
2026
3,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
90,6 mil
2025
147,8 mil
2026
224,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
29,3 mil
2025
41,1 mil
2026
36,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2024
61,3 mil
2025
106,7 mil
2026
188,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,19
2025
0,31
2026
0,55

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
332,6 mil
2025
342,7 mil
2026
343,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
702,5 mil
2025
723,6 mil
2026
854,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
662,2 mil
2025
680,9 mil
2026
944,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
42,7 mil
2025
42,8 mil
2026
75,9 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active curente
2024
2,5 mld
2025
2,6 mld
2026
3,1 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
352,6 mil
2025
461,7 mil
2026
587,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
361,4 mil
2025
361,4 mil
2026
365,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
33,0 mil
2025
19,1 mil
2026
7,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active totale
2024
3,7 mld
2025
4,0 mld
2026
4,7 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
82,8 mil
2025
112,4 mil
2026
153,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
100,0 mil
2026
0

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
100,0 mil
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 27 mar. 2025verificat

Datorii curente
2024
1,4 mld
2025
1,6 mld
2026
1,9 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld
2026
3,2 mld

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,3 mld †
2025
1,3 mld †
2026
1,4 mld †

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
677,7 mil
2025
753,6 mil
2026
880,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
195,2 mil
2025
226,7 mil
2026
264,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
482,6 mil ≈
2025
526,9 mil ≈
2026
615,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
3,2 mil
2025
-218,2 mil
2026
-108,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-560,2 mil
2025
-509,8 mil
2026
-644,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
135,8 mil
2025
374,0 mil
2026
342,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
10,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
16,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
34,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
76,3 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
37,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
77,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
33,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
16,9 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
69,7 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Marja EBITDA
8,9 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Marja EBIT
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Marja FCF
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026

Randamente

ROE
17,7 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
ROA
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
213,9x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
427,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Investiții (capex)
299,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
128,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
50,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
113,2 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
63 zile
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
39,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
154,8x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
P/E (TTM)
161,8x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Randamentul profitului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
P/B
25,4x
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026
P/S
9,2x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
305,9x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
Randament FCF
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

117,65 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 39,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
39,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026
P/E (TTM)
161,8x
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
P/B
25,4x
calculat olivLawbilanț la 02 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
17,7 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026 · bilanț la 02 aug. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 02 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 02 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 02 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 sept. 2026
verificat 1696derivat 168

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Computer Storage Devices (SIC 3572)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate69,7 %74 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate5,3 %20 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate3,0 %12 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,0 %40 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere15,6 %40 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x42 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare0,3 %7 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,9 %48 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial42/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere40/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate38/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente48/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial7/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Everpure, Inc. (P). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-02.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mld USD în 2026; creștere an/an 15,6 %; marjă netă 5,9 %; ROE 17,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 69,7 %

Ce o infirmă

  • Marja EBIT: 5,3 %
  • Marja FCF: 3,0 %
  • Randament FCF: 0,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Computer Storage Devices (SIC 3572) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
161,8x
mediana verticalei 20,2x
peste mediană (+701,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 21,2x
P/S
9,2x
mediana verticalei 5,8x
peste mediană (+59,5 %)
P/B
25,4x
mediana verticalei 19,5x
peste mediană (+30,6 %)
ROE
17,7 %
mediana verticalei 136,4 %
sub mediană (−87,0 %)
Marja netă
5,9 %
mediana verticalei 31,9 %
sub mediană (−81,3 %)
Marja EBIT
5,3 %
mediana verticalei 39,4 %
sub mediană (−86,7 %)
Venituri an/an
15,6 %
mediana verticalei 34,1 %
sub mediană (−54,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,2x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,5 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SNDKSandisk Corporation160,3 mld9,1141,2 %67,0 %+175,3 %+405 % / indisponibil
STXSeagate Technology Holdings plc139,2 mld31,9259,4 %31,9 %+34,1 %+119 % / +667 %
WDCWestern Digital Corporation130,0 mld13,5131,5 %69,2 %+35,7 %+113 % / +851 %
PEverpure, Inc.39,2 mld161,817,7 %5,9 %+15,6 %+19 % / +237 %
NTAPNetApp, Inc.37,5 mld26,9114,8 %21,8 %+5,6 %+71 % / +109 %
QMCOQuantum Corp660,9 mil——-80,8 %+2,0 %+114 % / +180 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru P din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
76,68
Randament total -35 % · Pe an -35 %
135,22
Randament total 15 % · Pe an 15 %
203,22
Randament total 73 % · Pe an 73 %
3 ani
82,84
Randament total -30 % · Pe an -11 %
163,56
Randament total 39 % · Pe an 12 %
268,66
Randament total 128 % · Pe an 32 %
5 ani
89,50
Randament total -24 % · Pe an -5 %
197,84
Randament total 68 % · Pe an 11 %
355,18
Randament total 202 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 40,89
  • Marja netă± 28,62
  • Creșterea anuală a veniturilor± 22,32
  • Diluare anuală± 2,41

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Everpure, fostul Pure Storage, este o companie de stocare și gestionare a datelor cu platforma Everpure Platform, care combină hardware flash și abonamente cloud. În al doilea trimestru fiscal 2027 veniturile au crescut cu 38% an la an, până la 1,2 miliarde USD 3, iar ghidajul pentru anul fiscal 2027 a fost ridicat semnificativ 3. Creșterea rapidă vine însă și cu cheltuieli mari și fluxuri de numerar libere negative în același trimestru 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un model de abonament recurent solid, cu rate de reținere a veniturilor din clienții existenți ridicate și un portofoliu integrat de hardware și software.
  • Tehnologia DirectFlash și software-ul Purity sunt diferențiatori tehnici recunoscuți și sunt folosiți și în proiecte cu hyperscaleri.
  • Creșterea recentă a veniturilor și a ghidajului indică un impuls comercial puternic în trimestrele recente.

Puncte slabe

  • Fluxul de numerar liber a fost negativ în trimestrul al doilea fiscal 2027, ceea ce arată presiunea investițiilor și a capitalului de lucru.
  • Compania depinde de un număr limitat de furnizori, unii singulari, ceea ce expune producția la întreruperi.
  • Vânzările sunt concentrate spre sfârșitul trimestrelor și sunt greu de prognozat, ceea ce face rezultatele trimestriale volatile.

Oportunități

  • Cererea pentru infrastructură AI și pentru hyperscaleri ar putea aduce contracte mari, dacă proiectele existente se extind.
  • Achiziția 1touch ar putea extinde oferta către descoperirea și guvernanța datelor pentru AI.
  • Migrarea clienților de la discuri la flash și la modele de stocare ca serviciu ar putea crește baza de abonați.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și schimbările de politici comerciale pot crește costurile importurilor și pot afecta prețurile.
  • Concurența din partea furnizorilor consacrați și a ofertelor cloud ar putea presa prețurile și cotele de piață.
  • Un declin al cererii din partea unui client hyperscale mare ar putea lăsa compania cu obligații de achiziție de componente.

Riscuri

  • Dependența de un client hyperscaleridicat

    O parte importantă a creșterii depinde de proiecte cu câțiva hyperscaleri; o reducere a cererii ar putea afecta veniturile și stocurile.

  • Aprovizionare cu componente flashridicat

    Penuria de componente și dependența de furnizori unici pot întârzia livrările și pot reduce marjele.

  • Tarife și politici comercialemediu

    Schimbările de tarife pot crește costurile de import pentru componentele fabricate în afara Statelor Unite.

  • Sensibilitatea la ciclul bugetar al cliențilormediu

    Ciclurile lungi de vânzare și bugetele strânse ale clienților fac veniturile trimestriale greu de prognozat.

  • Securitatea informațiilormediu

    Un incident de securitate ar putea afecta sistemele companiei și încrederea clienților în platformă.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă proiectele cu hyperscaleri și cererea pentru AI continuă să crească, veniturile și ghidajul ar putea rămâne pe o traiectorie ridicată, cu marje sprijinite de software.
  • Creșterea bazei de abonamente și retenția ridicată a clienților ar putea aduce venituri recurente mai previzibile în anii următori.
  • Extinderea în descoperirea și guvernanța datelor, prin achiziția 1touch, ar putea deschide o nouă sursă de venituri pe lângă stocare.

Ce ar strica teza

  • Fluxul de numerar liber negativ și cheltuielile în creștere ar putea limita capacitatea companiei de a finanța investițiile fără a folosi resurse suplimentare.
  • Dependența de câțiva clienți mari și de furnizori unici ar putea duce la volatilitate și la pierderi de venituri dacă apar întreruperi.
  • Presiunea concurențială și creșterile de prețuri ar putea reduce cota de piață dacă clienții aleg alternative mai ieftine.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului pentru veniturile anului fiscal 2027 și evoluția trimestrului al treileaQ3 2027
  • Evoluția fluxului de numerar liber și a cheltuielilor operaționale după scumpirea componentelorQ3 2027
  • Închiderea achiziției 1touch și integrarea în platformăQ2 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Everpure s-a născut ca furnizor de sisteme de stocare cu memorie flash și a evoluat către o platformă unificată care gestionează datele pe infrastructură locală, hibrid, cloud public și la margine 1. Compania vinde în principal sisteme hardware integrate cu software înglobat și servicii de stocare ca serviciu, iar veniturile provin din produse și din servicii în abonament 1. Veniturile totale din anul fiscal 2026 au fost de 3662,843 milioane USD 1, în creștere cu 16% față de anul precedent 1.

Strategia companiei se bazează pe șase piloni de creștere, printre care extinderea tehnologiei flash în cazuri de utilizare azi acoperite de discuri, oferirea unei arhitecturi cloud hibride și a serviciilor de date pentru aplicații moderne, și creșterea afacerii cu abonamente Evergreen//One 1. Compania a anunțat și achiziția 1touch, un instrument de guvernanță și descoperire a datelor, cu închidere preconizată în trimestrul al doilea al anului fiscal 2027 1.

Segmente

Vânzări de produse

Produsele includ sistemele FlashArray și FlashBlade, royalty-urile din livrările către hyperscaleri și licențele Portworx 1. În anul fiscal 2026 veniturile din produse au crescut cu 16%, în principal datorită vânzărilor către clienți enterprise și royalty-urilor hyperscale 1. În trimestrul al doilea fiscal 2027, veniturile din produse au crescut cu 54% 3.

Ecosistemul pentru AI și hyperscaleri

Compania a anunțat un al doilea design win cu un hyperscaler din top cinci și produsul FlashBlade//EXA pentru sarcini GPU și HPC 21. Aceste proiecte reprezintă o fracțiune semnificativă din perspectiva creșterii, dar lansările de produse au cerut investiții mari în cercetare și dezvoltare 1.

Piața în context

Piața este afectată de constrângeri de componente, inclusiv scăderea disponibilității memoriei flash și creșterea prețurilor, ceea ce a determinat compania să majoreze prețurile în primul trimestru al anului fiscal 2027 1. Gartner și Forrester au plasat compania printre liderii categoriilor de stocare, conform comunicatelor 3.

Tendințe

  • Migrarea către flash all-flashvânt din spate

    Clienții înlocuiesc discurile magnetice cu soluții flash, iar tehnologia DirectFlash poate reduce consumul de energie și spațiu 1. Această tendință ar putea sprijini creșterea cererii pe termen lung dacă prețurile flash rămân competitive 1.

  • Cerere pentru AI și hyperscalerivânt din spate

    Investițiile în inteligență artificială cresc volumul de date stocate și cererea pentru sisteme cu performanță ridicată și consum energetic redus 1. Creșterea veniturilor din trimestrul al doilea fiscal 2027 indică un impuls puternic din acest segment 3.

  • Creșterea costurilor componentelorvânt din față

    Penuria de flash și creșterea costurilor de producție presează marjele și pot întârzia livrările 1. Compania a răspuns prin creșteri de prețuri, ceea ce poate duce la pierderea unor clienți 1.

  • Tranziția la abonamente cu reînnoiri mai lungimixt

    Creșterea ARR s-a încetinit față de anul precedent, în parte din cauza reînnoirilor pe termen mai lung 1. Acest lucru ar putea modera creșterea veniturilor recurente pe termen scurt, chiar dacă baza de clienți crește 1.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurență din partea furnizorilor consacrați de stocare și a altor companii, iar riscurile sunt descrise ca intense în documentele depuse 1. Unii concurenți oferă modele de consum legate de anumite echipamente, pe care compania le consideră mai puțin flexibile decât abonamentul său independent de hardware 1.

Pe segmentul de cloud și de date pentru containere, Portworx este prezentat drept lider, iar concurența apare și din partea furnizorilor de infrastructură cloud 1. Compania susține că diferențiatorii săi tehnici sunt software-ul Purity și hardware-ul DirectFlash 1.

  • Furnizori consacrați de stocare enterprise

    Concurenți menționați generic în documentele SEC, fără nume în sursele furnizate.

  • Oferte de stocare cu consum legat de hardware

    Concurenți care vând modele de consum atașate unor echipamente specifice, descriși în document.

  • Furnizori de infrastructură cloud

    Companii care oferă servicii de stocare native în cloud, cu care compania intră în competiție pe anumite cazuri de utilizare.

  • Furnizori de software pentru date și guvernanță

    Actori care oferă descoperire și guvernanță a datelor, segment în care compania se extinde prin achiziția 1touch.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-02-01 · SEC / Everpure, Inc. · 25 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-02 · SEC / Everpure, Inc. · 04 sept. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Everpure, Inc. · 26 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Everpure, Inc. (P): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw