olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Western Digital Corporation WDC
Computer Storage Devices · SIC 3572 · Verticală: Computer Storage Devices (SIC 3572)
Western Digital (WDC) este un dezvoltator și producător de unități HDD pentru stocare de date, cu accent pe clienții cloud și AI. Ultimele rezultate arată o creștere accelerată a veniturilor, cu un segment Cloud care reprezintă 89% din venituri.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Western Digital Corporation (WDC) costa 347,35 USD (+2,59 % într-o zi), cu capitalizare 130,0 mld USD, P/E 13,5 pe un EPS diluat de 25,77 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,16 %, beta 2,13, interval pe 52 de săptămâni 139,19–746,23 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 4,4 mld USD (+55,5 % an/an), profit net de 1,8 mld USD (+50,5 % an/an), EPS diluat 4,63 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 326,76 – 412,24
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 23,1 %
- SMA 50 / 200
- 417,28 / 420,19
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -17,71 / -19,12
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −16,4 % | −1,1 % | −15,3 pp | — |
| 3 luni | −36,7 % | −0,5 % | −36,2 pp | — |
| 6 luni | −25,3 % | +4,4 % | −29,7 pp | — |
| De la început de an | +101,6 % | +12,3 % | +89,3 pp | — |
| 1 an | +119,8 % | +13,5 % | +106,3 pp | +113,6 % |
| 3 ani | +968,5 % | +76,4 % | +892,0 pp | +216,3 % |
| 5 ani | +734,9 % | +63,7 % | +671,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 02 oct. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,7 mld | 4,4 mld |
| Costul vânzărilor | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld |
| Profit brut | 907,0 mil | 912,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,5 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 132,0 mil | 108,0 mil | 124,0 mil | 138,0 mil | 128,0 mil | 147,0 mil | 138,0 mil | 162,0 mil |
| Profit operațional | 560,0 mil | 760,0 mil | 680,0 mil | 792,0 mil | 908,0 mil | 1,2 mld | 1,6 mld | 2,0 mld |
| Amortizare și depreciere | 120,0 mil ≈ | 110,0 mil ≈ | 86,0 mil | 88,0 mil | 92,0 mil ≈ | 96,0 mil ≈ | 99,0 mil | 104,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 93,0 mil | 91,0 mil | 74,0 mil | 59,0 mil | 54,0 mil | 38,0 mil | 14,0 mil | 11,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 466,0 mil | 74,0 mil | 347,0 mil | 1,3 mld | 2,0 mld | 3,4 mld | 3,2 mld | 2,0 mld |
| Impozit pe profit | 0 | -698,0 mil | 95,0 mil | 155,0 mil | 120,0 mil | 154,0 mil | 52,0 mil | 259,0 mil |
| Profit net | 594,0 mil | 520,0 mil | 282,0 mil | 1,2 mld | 1,8 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 1,8 mld |
| EPS diluat | 1,63 | 1,42 | 0,75 | 3,07 | 4,73 | 8,20 | 8,21 ≈ | 4,63 |
| Flux de numerar operațional | 403,0 mil ≈ | 508,0 mil ≈ | 746,0 mil | 672,0 mil | 745,0 mil ≈ | 1,1 mld ≈ | 1,4 mld | 1,6 mld |
| Investiții (capex) | 116,0 mil ≈ | 129,0 mil ≈ | 71,0 mil | 73,0 mil | 92,0 mil ≈ | 145,0 mil ≈ | 108,0 mil | 227,0 mil |
| Dividende plătite | 0 ≈ | 0 ≈ | 44,0 mil | 34,0 mil | 43,0 mil | 43,0 mil | 54,0 mil | 56,0 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 ≈ | 149,0 mil | 553,0 mil | 615,0 mil ≈ | 752,0 mil ≈ | 672,0 mil | 1,0 mld |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 39 din propriul istoric de 28 trimestre (min 6,3, mediană 18,2, max 120,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,6 mld | 16,7 mld | 16,9 mld | 18,8 mld | 6,3 mld | 6,3 mld | 9,5 mld | 12,9 mld |
| Venituri an/an | −19,8 % | +1,0 % | +1,1 % | +11,1 % | — | +1,0 % | +50,7 % | +35,7 % |
| Profit net | -754,0 mil | -250,0 mil | 821,0 mil | 1,5 mld | -1,7 mld | -798,0 mil | 1,9 mld | 9,4 mld |
| Profit net an/an | −211,7 % | indisponibil | indisponibil | +88,3 % | — | indisponibil | indisponibil | +398,9 % |
| EPS diluat | -2,58 | -0,84 | 2,66 | 4,89 | -5,37 | -2,61 | 5,12 | 24,28 |
| EPS diluat an/an | −217,3 % | indisponibil | indisponibil | +83,8 % | — | indisponibil | indisponibil | +374,2 % |
| netă % | -4,6 % | -1,5 % | 4,9 % | 8,2 % | -26,9 % | -12,6 % | 19,8 % | 72,9 % |
| Flux de numerar liber | 671,0 mil | 177,0 mil | 752,0 mil | 758,0 mil | -1,2 mld | -781,0 mil | 1,3 mld | 3,5 mld |
Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 iul. 2026
- Numerar
- 1,6 mld USD
- Datorie financiară
- 1,1 mld USD
- Datorie netă
- -527,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 8,9 mld USD
- Active totale
- 13,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,12x
- Lichiditate curentă
- 1,33x
- ROE
- 133,0 %
- ROA
- 67,6 %
- Marja FCF
- 27,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,9 mld | 18,8 mld | 6,3 mld | 6,3 mld | 9,5 mld | 12,9 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 12,4 mld | 12,9 mld | 4,9 mld | 4,5 mld | 5,8 mld | 6,6 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 4,5 mld | 5,9 mld | 1,4 mld | 1,8 mld | 3,7 mld | 6,3 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,1 mld | 1,1 mld | 807,0 mil | 726,0 mil | 568,0 mil | 551,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,2 mld | 2,4 mld | -548,0 mil | -403,0 mil | 2,3 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,2 mld | 929,0 mil | 828,0 mil | 568,0 mil | 451,0 mil | 375,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| EBITDA | 2,4 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 280,0 mil ≈ | 165,0 mil ≈ | 2,8 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 326,0 mil | 304,0 mil | 312,0 mil | 414,0 mil | 357,0 mil | 165,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 927,0 mil | 2,2 mld | -849,0 mil | -739,0 mil | 1,1 mld | 9,9 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 106,0 mil | 625,0 mil | 53,0 mil | 26,0 mil | -513,0 mil | 481,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Profit net | 821,0 mil | 1,5 mld | -1,7 mld | -798,0 mil | 1,9 mld | 9,4 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,66 | 4,89 | -5,37 | -2,61 | 5,12 | 24,28 | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 309,0 mil | 316,0 mil | 318,0 mil | 326,0 mil | 359,0 mil | 383,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | — | — | 0,10 | 0,50 | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 726,0 mil
- 2025
- 568,0 mil
- 2026
- 551,0 mil
SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat
- 2024
- 326,0 mil
- 2025
- 359,0 mil
- 2026
- 383,0 mil
SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,4 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | 1,6 mld | 2,1 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 2,3 mld | 2,8 mld | 1,6 mld | 1,2 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 3,6 mld | 3,6 mld | 3,7 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Active curente | 9,8 mld | 9,5 mld | 7,9 mld | 8,1 mld | 5,9 mld | 5,6 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,2 mld | 3,7 mld | 3,6 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,1 mld | 10,0 mld | 10,0 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 442,0 mil | 213,0 mil | 80,0 mil | 78,0 mil | — | — | SEC (XBRL)· 20 aug. 2024verificat |
| Active totale | 26,1 mld | 26,3 mld | 24,5 mld | 24,2 mld | 14,0 mld | 13,9 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,9 mld | 1,9 mld | — | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 251,0 mil | 0 | 1,2 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 8,5 mld | 7,0 mld | 5,9 mld | 5,7 mld | 2,5 mld | 0 | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,9 mld | 5,2 mld | 5,4 mld | 6,1 mld | 5,4 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 15,4 mld | 14,0 mld | 12,7 mld | 13,1 mld | 8,5 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 10,8 mld † | 12,3 mld † | 11,0 mld † | 10,8 mld † | 5,3 mld † | 8,9 mld † | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 78,0 mil
- 2025
- —
- 2026
- —
SEC (XBRL)· 20 aug. 2024verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,9 mld | 1,9 mld | -408,0 mil | -294,0 mil | 1,7 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,1 mld | 1,1 mld | 821,0 mil | 487,0 mil | 412,0 mil | 418,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 752,0 mil ≈ | 758,0 mil ≈ | -1,2 mld ≈ | -781,0 mil ≈ | 1,3 mld ≈ | 3,5 mld ≈ | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -765,0 mil | -1,2 mld | -762,0 mil | -27,0 mil | 150,0 mil | -429,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -817,0 mil | -1,7 mld | 875,0 mil | 187,0 mil | -1,6 mld | -4,0 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | 0 | 0 | 44,0 mil | 174,0 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | 0 | 0 | 149,0 mil | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -27,0 mil
- 2025
- 150,0 mil
- 2026
- -429,0 mil
SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 66 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 130,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie69
- Creștere93
- Calitate61
- Randamente75
- Evaluare46
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 155,32 – 312,37 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)195,52 – 297,77 (Mijloc 235,41)WACC 9,3 % · FCFF de pornire 4,4 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 34,6 %
- Colegi: EV/Venit155,32 – 312,37 (Mijloc 230,00)3 firme folosite · multiplul median 5,9x · quartile 4,0x – 8,0xNTAP, QMCO, STX
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 66/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 52,6 % | 32 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 39,4 % | 60 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 29,6 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 27,4 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 35,7 % | 80 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,1x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 37 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 8,9x | 31 (pe interval fix) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 66 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,5 % | 75 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie69/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere93/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente75/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
WESTERN DIGITAL CORPORATION (WDC). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-10-02.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,9 mld USD în 2026; creștere an/an 35,7 %; marjă netă 69,2 %; ROE 131,5 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.
Intervalul de valoare estimat este 175,42–305,07 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 232,70 USD, prețul de 347,35 USD lasă un potențial de -33,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -49,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja FCF: 29,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 27,4 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 35,7 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,1x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 2,5 %
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Computer Storage Devices (SIC 3572) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SNDKSandisk Corporation | 160,3 mld | 9,1 | 141,2 % | 67,0 % | +175,3 % | +405 % / indisponibil |
| STXSeagate Technology Holdings plc | 139,2 mld | 31,9 | 259,4 % | 31,9 % | +34,1 % | +119 % / +667 % |
| WDCWestern Digital Corporation | 130,0 mld | 13,5 | 131,5 % | 69,2 % | +35,7 % | +120 % / +968 % |
| PEverpure, Inc. | 39,2 mld | 161,8 | 17,7 % | 5,9 % | +15,6 % | +32 % / +253 % |
| NTAPNetApp, Inc. | 37,5 mld | 26,9 | 114,8 % | 21,8 % | +5,6 % | +71 % / +109 % |
| QMCOQuantum Corp | 660,9 mil | — | — | -80,8 % | +2,0 % | +114 % / +180 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WDC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 235,80 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 414,97 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 622,45 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 279,69 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 548,79 Randament total 59 % · Pe an 17 % | 896,33 Randament total 159 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 331,76 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 725,78 Randament total 110 % · Pe an 16 % | 1.290,71 Randament total 273 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 137,20
- Marja netă± 96,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 71,63
- Diluare anuală± 8,07
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Western Digital (WDC) este un dezvoltator și producător de unități HDD pentru stocare de date, cu accent pe clienții cloud și AI. Ultimele rezultate arată o creștere accelerată a veniturilor, cu un segment Cloud care reprezintă 89% din venituri 13.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în tehnologia HDD, cu un portofoliu mare de brevete active și capacitate de fabricație integrată verticală.
- Creștere puternică a veniturilor și a marjelor în ultimele trimestre, susținută de prețuri mai bune și de un mix de produse cu capacitate mai mare.
- Angajamente pe termen lung cu clienții cloud, care îmbunătățesc vizibilitatea cererii și a veniturilor viitoare.
Puncte slabe
- Dependența mare de un număr mic de clienți cloud, care concentrează cea mai mare parte a veniturilor.
- Angajamente de livrare pe termen lung la prețuri fixe, care pot limita beneficiul din creșterea prețurilor de piață.
Oportunități
- Cererea pentru stocare legată de AI și de sarcinile cloud ar putea continua să crească, dacă investițiile în infrastructura centrelor de date se mențin.
- Extinderea către noi categorii de clienți, precum furnizorii neocloud, ar putea diversifica baza de venituri.
- Continuarea programului de răscumpărări de acțiuni și dividende ar putea consolida încrederea investitorilor, dacă fluxul de numerar rămâne puternic.
Amenințări
- O reducere a investițiilor în infrastructura AI de către clienții hyperscale ar putea afecta rapid cererea.
- Tehnologiile alternative de stocare sau optimizările de stocare a datelor ar putea reduce cererea pentru HDD-uri.
- Tarifele și restricțiile comerciale pot crește costurile sau complica lanțul de aprovizionare.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un procent mare din venituri provine de la clienții cloud și de la câțiva clienți mari, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta grav rezultatele.
- Tranziții tehnologiceridicat
Eșecul în implementarea noilor tehnologii, cum ar fi HAMR, ar putea duce la costuri mai mari și la pierderea cotei de piață.
- Contracte pe termen lungmediu
Angajamentele la prețuri fixe pot împiedica compania să profite de condițiile favorabile de piață, iar neîndeplinirea lor ar putea atrage penalități.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Dependența de furnizori unici sau limitați și întreruperile geopolitice ar putea întârzia producția.
- Politica comercialăscăzut
Tarifele și măsurile comerciale pot modifica costurile și accesul pe piețe, deși impactul actual este declarat ca nematerial.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru stocare legată de AI și cloud rămâne puternică, creșterea prețurilor și a volumelor ar putea susține în continuare veniturile și marjele companiei.
- Reducerea datoriei și programele de răscumpărare și dividende ar putea crește valoarea returnată acționarilor în următorii ani.
- Poziția de lider tehnologic și angajamentele pe termen lung cu clienții ar putea oferi o vizibilitate mai bună a veniturilor viitoare.
Ce ar strica teza
- Concentrarea mare a clienților face compania vulnerabilă dacă investițiile hyperscale în AI scad.
- Creșterea recentă a prețurilor ar putea fi temporară, iar un mediu de prețuri mai slab ar putea reduce rapid marjele.
- Riscurile tehnologice și de producție legate de noile generații de HDD-uri ar putea afecta randamentele și costurile.
De urmărit
- Ghidajul de venituri și marjă pentru trimestrul al doileaQ2 2027
- Evoluția concentrării clienților și a angajamentelor pe termen lungurmătorul 10-K
- Ritmul răscumpărărilor de acțiuni și al plății dividendelor2027
- Impactul politicii comerciale și al tarifelor asupra lanțului de aprovizionareQ2 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Strategia urmărește liderul pe piața stocării de date, prin inovație în tehnologia HDD, disciplină financiară și reducerea datoriei, împreună cu returnarea capitalului către acționari prin dividende și răscumpărări de acțiuni 12. Compania a raportat un venit de 4,381 miliarde USD în primul trimestru al anului fiscal 2027, în creștere cu 55% față de anul precedent 3.
Segmente
Piața în context
Piața stocării de date este alimentată de creșterea volumului de conținut digital generat de inteligența artificială și de aplicațiile cloud 1. Cererea pentru capacități mari, la un cost total de proprietate redus, favorizează HDD-urile față de alte tehnologii, potrivit companiei 1. Clienții hyperscale concentrează o parte importantă a cererii, iar angajamentele pe termen lung cresc vizibilitatea veniturilor 12.
Concentrarea clienților este ridicată: primii zece clienți au reprezentat 73% din venituri în anul fiscal 2026 și 64% în primul trimestru al anului fiscal 2027 12. Dacă cererea clienților hyperscale scade, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ 1.
Poziția concurențială
Compania activează pe o piață competitivă, în care rivalii directi sunt producătorii de HDD, precum Seagate Technology Holdings plc și Toshiba Electronic Devices & Storage Corporation 1. Furnizorii de memorie NAND oferă tehnologii alternative de stocare, care pot concura pentru aceleași aplicații 1.
Western Digital susține că își păstrează avantajul prin portofoliul de produse, inovația în densitatea de înregistrare și costurile reduse de fabricație 1. Totuși, dacă concurenții obțin o ofertă de produse sau un cost mai avantajos, poziția companiei ar putea fi afectată 1.
- Seagate TechnologySTX
Principal concurent în HDD-uri, citat în Form 10-K ca rival direct pe piețele cloud și enterprise.
- Toshiba Electronic Devices & Storage Corporation
Producător de HDD-uri citat drept concurent în raportul anual al companiei.
- Furnizori de memorie NAND
Companiile care oferă tehnologii alternative de stocare flash, ce pot concura cu HDD-urile în anumite aplicații.
- Furnizori de sisteme și soluții de stocare
Companii care oferă sisteme complete de stocare și pot înlocui HDD-urile individuale în proiectele clienților.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves in after hours: Western Digital, Bloom Energy, Deckers Outdoor & moreCNBC — Top News · 22 oct. 2026 · EN
- Western Digital ( NASDAQ : WDC ) Stock Gets Price Target Boost from Bank of AmericaSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Acțiunile Seagate și Western Digital urcă după ce un analist vede un avans de 80% - InvezzSurge — Google News · 20 oct. 2026 · RO
- Why Western Digital and Seagate are seeing big stock drops todayMarketWatch — Top Stories · 02 oct. 2026 · EN
- SanDisk Falls 2% Despite Memory Rally; Micron Advances 3%, Western Digital Nudges HigherYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Why Now Could Be the Time to Buy Western Digital StockYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Is Western Digital Stock Underperforming the Nasdaq?Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Western Digital Falls 4% Despite Its AI Storage Pitch; Seagate Drops 5%, Micron Holds SteadyYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Western Digital (WDC): The Fund’s Top Relative ContributorYahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Seagate Vs. Western Digital: One Moved First on AI Storage Demand. The Other Is Playing It Safe.Yahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Western Digital Sees AI-Driven HDD Demand Outpacing Supply Through 2027Yahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Is Western Digital (WDC) Priced Too High?Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Western Digital Director Sold $2.5 Million After a Fourfold-Plus Run. Is AI Storage Momentum Peaking?Yahoo Finance — News · 05 sept. 2026 · EN
- Western Digital Just Dropped 13% in a Month. Is It Time to Sell?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- Seagate vs. Western Digital: Which One is The Best AI Storage Play for Dividend Investors?Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Western Digital Stock Is Down Sharply: Why the Bull Case Still Looks StrongYahoo Finance — News · 26 aug. 2026 · EN
- Memory Stocks Slide on Report Apple May Source Chinese Chips: SanDisk Down 9%, Micron and Western Digital Down 7%Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Expedia, Block, Western Digital, & Sandisk All Report Results | Closing BellBloomberg Markets · 05 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 22 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial23 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)05 oct. 2026
- Raport curent14 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)27 aug. 2026Item 3.02
- Raport curent26 aug. 2026Item 3.02 · Alte evenimente
- Raport anual14 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 iun. 2026Alte evenimente
- Raport curent (amendament)08 iun. 2026Item 3.02
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-07-03 · SEC / Western Digital Corporation · 14 aug. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-10-02 · SEC / Western Digital Corporation · 23 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Western Digital Corporation · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.