olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

POOL Corporation POOL

Wholesale-Misc Durable Goods · SIC 5090 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x)

216,66USD−1,19 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

POOL Corporation este cel mai mare distribuitor cu ridicata de produse pentru piscine din lume, cu 456 de centre de vânzare în Americi, Europa și Australia la sfârșitul anului 2025. Compania se bazează pe o pondere mare de vânzări recurente de întreținere, ceea ce îi susține activitatea când cheltuielile discreționare ale consumatorilor scad, ca în 2026. Cifra de afaceri anuală a fost de 5.3 miliarde USD în 2025, iar vânzările din 2026 cresc ușor.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea POOL Corporation (POOL) costa 216,66 USD (−1,19 % într-o zi), cu capitalizare 7,7 mld USD, P/E 19,9 pe un EPS diluat de 10,88 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,35 %, beta 0,65, interval pe 52 de săptămâni 154,14–271,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,5 mld USD (+3,7 % an/an), profit net de 123,0 mil USD (−3,1 % an/an), EPS diluat 3,40 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,7 mld USD
acțiuni la 21 oct. 2026
P/E (TTM)
19,9
EPS diluat TTM 10,88 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,02 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,35 %
DPS 12 luni 5,10
Beta (2 ani)
0,65
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
154,14271,48

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
145,51 – 228,58
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,86 · lățimea benzii 44,4 %
SMA 50 / 200
177,04 / 201,32
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
12,23 / 8,59
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+36,9 %−5,9 %+42,9 pp—
3 luni+7,7 %−4,6 %+12,4 pp—
6 luni+13,8 %+0,2 %+13,5 pp—
De la început de an−5,3 %+7,4 %−12,7 pp—
1 an−14,4 %+8,2 %−22,6 pp−39,9 %
3 ani−34,3 %+68,4 %−102,8 pp+30,9 %
5 ani−58,2 %+56,5 %−114,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,2 %
11 feb. 2026 → 07 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,3 %
18 nov. 2021 → 07 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−16,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,5 mld USD
+3,7 % an/an
Profit net
123,0 mil USD
−3,1 % an/an
EPS diluat
3,40
0,0 % an/an
netă / operațională
8,2 % / 11,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri987,5 mil1,1 mld1,8 mld1,5 mld982,2 mil1,1 mld1,8 mld1,5 mld
Costul vânzărilor697,2 mil759,2 mil1,2 mld1,0 mld686,5 mil808,1 mil1,3 mld1,1 mld
Profit brut290,2 mil312,4 mil535,2 mil429,2 mil295,7 mil329,9 mil540,8 mil436,3 mil
Cheltuieli generale și de vânzare229,6 mil234,8 mil262,5 mil251,2 mil243,7 mil247,3 mil273,1 mil264,1 mil
Profit operațional60,7 mil77,5 mil272,7 mil178,0 mil52,0 mil82,6 mil267,7 mil172,2 mil
Profit înainte de impozit50,2 mil66,4 mil260,5 mil166,0 mil40,6 mil70,2 mil253,4 mil160,4 mil
Impozit pe profit12,9 mil12,9 mil66,2 mil39,0 mil9,1 mil17,0 mil65,3 mil37,4 mil
Profit net37,3 mil53,5 mil194,3 mil127,0 mil31,6 mil53,2 mil188,1 mil123,0 mil
EPS diluat0,98 ≈1,425,173,400,86 ≈1,455,173,40
Flux de numerar operațional170,6 mil27,2 mil-28,8 mil ≈287,3 mil ≈80,1 mil25,7 mil-26,5 mil ≈420,6 mil ≈
Investiții (capex)13,5 mil13,3 mil14,1 mil ≈20,7 mil ≈8,2 mil8,6 mil28,0 mil ≈13,2 mil ≈
Dividende plătite45,5 mil45,2 mil46,9 mil ≈46,5 mil ≈46,3 mil45,8 mil47,2 mil ≈47,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni146,9 mil56,3 mil104,3 mil ≈3,2 mil ≈182,4 mil64,4 mil22,0 mil ≈111,6 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 15 din propriul istoric de 40 trimestre (min 14,9, mediană 29,2, max 41,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,0 mld3,2 mld3,9 mld5,3 mld6,2 mld5,5 mld5,3 mld5,3 mld
Venituri an/an+7,5 %+6,7 %+23,0 %+34,5 %+16,7 %−10,3 %−4,2 %−0,4 %
Profit net234,5 mil261,6 mil366,7 mil650,6 mil748,5 mil523,2 mil434,3 mil406,4 mil
Profit net an/an+22,3 %+11,6 %+40,2 %+77,4 %+15,0 %−30,1 %−17,0 %−6,4 %
EPS diluat5,626,408,9715,9718,7013,3511,3010,85
EPS diluat an/an+24,6 %+13,9 %+40,2 %+78,0 %+17,1 %−28,6 %−15,4 %−4,0 %
netă %7,8 %8,2 %9,3 %12,3 %12,1 %9,4 %8,2 %7,7 %
Flux de numerar liber87,1 mil265,4 mil375,9 mil275,8 mil441,2 mil828,1 mil599,7 mil309,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
105,0 mil USD
Datorie financiară
1,2 mld USD
Datorie netă
1,1 mld USD
Capitaluri proprii
1,2 mld USD
Active totale
3,6 mld USD
Datorie / capitaluri
1,01x
Lichiditate curentă
2,24x
ROE
33,1 %
ROA
11,6 %
Marja FCF
5,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,5 mld
2024
5,3 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,9 mld
2024
3,7 mld
2025
3,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,7 mld
2024
1,6 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
913,5 mil
2024
958,1 mil
2025
992,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
746,6 mil
2024
617,2 mil
2025
580,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
688,1 mil
2024
567,0 mil
2025
533,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
165,1 mil
2024
132,8 mil
2025
127,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
523,2 mil
2024
434,3 mil
2025
406,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
13,35
2024
11,30
2025
10,85

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
39,0 mil
2024
38,2 mil
2025
37,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
4,30
2024
4,70
2025
4,95

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
66,5 mil
2024
77,9 mil
2025
105,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,8 mld
2024
1,7 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
223,9 mil
2024
251,3 mil
2025
267,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
700,1 mil
2024
698,9 mil
2025
707,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
298,3 mil
2024
290,7 mil
2025
283,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,4 mld
2024
3,4 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
508,7 mil
2024
525,2 mil
2025
652,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
38,2 mil
2024
49,5 mil
2025
13,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,0 mld
2024
900,9 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
770,8 mil
2024
844,2 mil
2025
880,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,1 mld
2024
2,1 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld †
2024
1,3 mld †
2025
1,2 mld †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
888,2 mil
2024
659,2 mil
2025
365,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
60,1 mil
2024
59,5 mil
2025
56,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
828,1 mil ≈
2024
599,7 mil ≈
2025
309,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-71,6 mil
2024
-66,2 mil
2025
-67,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-798,1 mil
2024
-576,6 mil
2025
-273,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
167,5 mil
2024
179,6 mil
2025
184,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
306,4 mil
2024
306,3 mil
2025
346,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-6,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-6,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-18,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
2,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-4,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-16,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
3,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-48,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
29,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
30,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
11,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
18,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
20,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
46,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
42,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
499,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
58,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
441,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
111,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
114 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
42 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
8,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
19,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
19,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
15,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
17,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
4,75
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 56 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

216,66 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
19,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
30,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2915derivat 199

Scorul pe grupe

  • Randamente100
  • Creștere0
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare32
  • Calitate88

Interval de valoare estimat

Jos
57,81
USD pe acțiune
Mijloc
105,10
USD pe acțiune
Sus
132,63
USD pe acțiune
Preț: 216,66 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -51,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -106,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 50,57 – 177,78 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E50,57 – 177,78 (Mijloc 135,58)
    5 firme folosite · multiplul median 12,5x · quartile 4,6x – 16,3x
    AENT, CNM, GOLD, SORA, YDDL
  • Dividende actualizate (DDM)65,05 – 87,48 (Mijloc 74,61)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 56/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate18,8 %100 (pe interval fix)14 %
Marja netă · Calitate7,3 %57 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate111,6 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,1 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-16,6 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,5x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare19,9x0 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,7 %71 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente7,3 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente42,2 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare32/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

POOL CORPORATION (POOL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,3 mld USD în 2025; creștere an/an -0,4 %; marjă netă 7,3 %; ROE 30,4 %.

Intervalul de valoare estimat este 57,81–132,63 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 105,10 USD, prețul de 216,66 USD lasă un potențial de -51,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -106,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 56/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 18,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 111,6 %
  • Lichiditatea curentă: 2,5x
  • Randament FCF: 5,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 7,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 42,2 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -5,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: -16,6 %
  • P/E (TTM): 19,9x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,9x
mediana verticalei 12,5x
peste mediană (+59,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,4x
mediana verticalei 5,3x
sub mediană (−73,1 %)
P/B
6,3x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+387,0 %)
ROE
30,4 %
mediana verticalei 11,9 %
peste mediană (+155,7 %)
Marja netă
7,3 %
mediana verticalei 6,0 %
peste mediană (+21,9 %)
Marja EBIT
10,5 %
mediana verticalei -2,4 %
peste mediană
Venituri an/an
-0,4 %
mediana verticalei 0,0 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
2,4 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
POOLPool Corporation7,7 mld19,930,4 %7,3 %−0,4 %−14 % / −34 %
GOLDGold.com, Inc.1,1 mld12,511,4 %0,3 %+132,4 %+31 % / +31 %
AENTAlliance Entertainment Holding Corporation216,5 mil16,311,9 %483,6 %0,0 %−37 % / +347 %
SORAAsiaStrategy57,9 mil4,6106,1 %111,9 %−37,7 %−40 % / indisponibil
BGMSBio Green Med Solution, Inc.5,7 mil—-40,8 %-204,0 %−100,0 %−43 % / −100 %
GNLNGreenlane Holdings, Inc.847,3 mii—-534,0 %-4.630,6 %−67,2 %−95 % / −100 %
YDDLOne and one Green Technologies. INC—4,537,8 %17,9 %+23,1 %−80 % / indisponibil
CNMCore & Main, Inc.—19,423,4 %6,0 %+2,8 %−3 % / +34 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru POOL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
118,05
Randament total -44 % · Pe an -44 %
209,76
Randament total -1 % · Pe an -1 %
317,40
Randament total 49 % · Pe an 49 %
3 ani
93,74
Randament total -52 % · Pe an -22 %
189,31
Randament total -6 % · Pe an -2 %
317,40
Randament total 55 % · Pe an 16 %
5 ani
74,43
Randament total -59 % · Pe an -16 %
170,85
Randament total -11 % · Pe an -2 %
317,40
Randament total 60 % · Pe an 10 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 47,33
  • Marja netă± 33,13
  • Creșterea anuală a veniturilor± 29,92
  • Diluare anuală± 2,78

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

POOL Corporation este cel mai mare distribuitor cu ridicata de produse pentru piscine din lume, cu 456 de centre de vânzare în Americi, Europa și Australia la sfârșitul anului 2025. Compania se bazează pe o pondere mare de vânzări recurente de întreținere, ceea ce îi susține activitatea când cheltuielile discreționare ale consumatorilor scad, ca în 2026. Cifra de afaceri anuală a fost de 5.3 miliarde USD în 2025, iar vânzările din 2026 cresc ușor.

SWOT

Puncte tari

  • Poziția de cel mai mare distribuitor din lume, rețeaua extinsă de centre de vânzare și gama foarte largă de produse.
  • Ponderea mare a vânzărilor recurente de întreținere, care sprijină performanța chiar când consumul discreționar scade.
  • Relații cu furnizori și sisteme digitale de comandă, care îmbunătățesc serviciul și eficiența operațională.

Puncte slabe

  • Dependența mare de sezonalitate și de vreme, cu o parte mare a vânzărilor și a profitului concentrată în trimestrele de vară.
  • Expunere geografică ridicată la câteva state, în special California, Florida, Texas și Arizona.
  • Marja brută sub presiune din cauza costurilor de transport și a schimbării mixului de clienți, ceea ce a redus profitul operațional în unele trimestre.

Oportunități

  • Deschiderea de noi centre de vânzare și achiziții selective ar putea extinde acoperirea geografică și gama de produse.
  • Extinderea brandurilor proprii și exclusive ar putea aduce marje mai bune.
  • Creșterea produselor eficiente energetic și ecologice ar putea atrage consumatori care își modernizează curțile.

Amenințări

  • Furnizorii mari ar putea vinde direct către retaileri sau consumatori, ocolind distribuitorii.
  • Retailerii de masă și cei online ar putea deveni concurenți mai puternici dacă își extind oferta de piscine.
  • Evenimentele climatice extreme și restricțiile de apă ar putea reduce instalările și întreținerea.

Riscuri

  • Cerere sensibilă la consumridicat

    Scăderea cheltuielilor discreționare, a creditului accesibil sau a activității imobiliare ar putea reduce vânzările de remodelare și de piscine noi.

  • Dependența de sezon și vremeridicat

    Trimestrele de vară concentrează o mare parte din vânzări și profit, iar vremea nefavorabilă sau dezastrele naturale ar putea afecta rezultatele.

  • Relația cu furnizoriimediu

    Dacă principalii furnizori ar vinde direct sau ar reduce rabaturile, costurile ar putea crește și marja brută ar putea scădea.

  • Presiunea marjelormediu

    Costurile de transport de intrare și schimbările de mix de clienți ar putea continua să reducă marja brută în anul următor.

  • Concentrare geograficăscăzut

    Dacă piețele mari din câteva state ar suferi, impactul asupra vânzărilor totale ar putea fi semnificativ.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă vânzările de întreținere și de produse pentru remodelare continuă să crească, compania ar putea menține rezultate stabile chiar și într-un mediu economic dificil.
  • Poziția de lider al distribuției și rețeaua de centre de vânzare ar putea permite câștigarea de cotă de piață prin achiziții și deschideri.
  • Fluxul de numerar operațional puternic ar putea susține dividendele și programele de răscumpărare a acțiunilor.

Ce ar strica teza

  • Dacă creditul rămâne scump, construcția de piscine noi ar putea continua să scadă și să afecteze vânzările de echipamente.
  • Marja brută sub presiune ar putea reduce profitabilitatea dacă costurile de transport și inflația nu pot fi transferate integral clienților.
  • Concurența din partea retailerilor de masă și online ar putea limita capacitatea companiei de a menține prețurile.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor și a marjei brute față de ghidajul pentru anul completQ4 2026
  • Confirmarea intervalului de EPS ajustat pentru 2026Q4 2026
  • Ghidajul pentru 2027, inclusiv așteptările privind vânzările și cheltuielile operaționale2027
  • Numărul de centre de vânzare noi și eventualele achiziții în următorul raport anualnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

POOL Corporation, membră a indicelui S&P 500, distribuie produse pentru piscine, echipamente și articole conexe de agrement, precum și produse de irigații și întreținere a peisajului în Statele Unite. Clienții săi sunt constructori și firme de service pentru piscine, magazine specializate, operatori de piscine comerciale și antreprenori de peisagistică, majoritatea fiind afaceri mici de familie. Distribuția se face prin cinci rețele, între care SCP Distributors, Superior Pool Products, Horizon Distributors, National Pool Trends și Sun Wholesale Supply. Compania a afirmat că adaugă valoare prin cumpărarea de produse de la mulți producători și distribuirea lor eficientă, cu servicii pentru clienți și condiții mai favorabile decât ar obține singuri.

Segmente

Întreținere și reparații

Întreținerea curentă și reparațiile minore ale instalațiilor existente reprezintă 64% din vânzările din 2025 și constituie cea mai stabilă parte a activității, deoarece produsele chimice, piesele și echipamentele sunt necesare indiferent de ciclul economic. Chimicalele pentru piscine și jacuzzi au reprezentat aproximativ 14% din vânzările nete din 2025.

Remodelare și modernizare

Proiectele de renovare, remodelare și modernizare a piscinelor au reprezentat 22% din vânzările din 2025. Activitatea este mai sensibilă la valoarea locuințelor, la vânzările de case existente și la încrederea consumatorilor, astfel încât poate fi amânată în perioadele de incertitudine.

Construcția de piscine noi

Construcția de piscine noi a reprezentat 14% din vânzările din 2025 și este cea mai expusă ciclului imobiliar și costului creditului. Compania a estimat o scădere a unităților noi de piscine cu structură în sol, de la circa 62.000 în 2024 la sub 60.000 în 2025.

Piața în context

Industria de anvelopare a pieței exterioare deservește peste 14.0 milioane de piscine și jacuzzi doar în Statele Unite, dintre care circa 5.5 milioane sunt piscine cu structură în sol. Conducerea estimează că piața va continua să crească pe măsură ce tot mai multe gospodării cu venit discreționar și spațiu în curte instalează piscine. Irigațiile și întreținerea peisajului au un potențial de creștere similar, dar sunt legate mai strâns de construcția de case noi.

Tendințe

  • Mobilitate spre sudvânt din spate

    Migrația populației spre sudul Statelor Unite, unde petrecerea timpului în aer liber este mai răspândită, susține cererea pe termen lung pentru piscine și produse conexe.

  • Costul creditului și al locuințelorvânt din față

    Dobânzile ridicate și incertitudinea economică au redus cheltuielile discreționare și construcția de piscine noi, deși consumatorii preferă să își modernizeze curțile în loc să se mute.

  • Inflația costurilor de produsmixt

    Creșterile de prețuri ale furnizorilor pot fi transferate clienților, dar presiunile inflaționiste și tarifele vamale din 2025 au adăugat costuri, iar compania a menționat costuri mai mari de transport de intrare în 2026.

  • Eficiență digitalăvânt din spate

    Platformele B2B POOL360 și Horizon 24/7 și instrumentele de comandă mobilă sunt folosite pentru a crește capacitatea clienților și a reduce efortul operațional, ceea ce ar putea susține marjele pe termen lung.

Poziția concurențială

Compania concurează cu distribuitori naționali, regionali și locali, iar barierele de intrare în industrie sunt scăzute, ceea ce atrage noi competitori. Indirect, concurează cu magazinele de masă și cu marii retailer de specialitate, care își cumpără majoritatea produselor direct de la producători, precum și cu retailerii online. Pe piețele dense, precum California, Florida, Texas și Arizona, concurența este mai intensă.

  • Distribuitori regionali și locali

    Operează în zone limitate și pot concura pe prețuri și servicii pentru aceiași constructori și firme de service.

  • Retailerii de masă cu magazine fizice

    Au scară și putere de negociere mai mari, iar o extindere a gamei de produse pentru piscine ar putea face din ei concurenți directi.

  • Retailerii online

    Facilitează intrarea pe piață, transparența prețurilor și comparația, deși cumpără în principal de la distribuitori.

  • Retailerii mari de piscine și irigații

    Cumpără în principal direct de la producători și concurează indirect pentru clienții finali și pentru cota de piață.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent02 nov. 2026
    Alte evenimente
  • Raport curent28 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial28 oct. 2026
  • Raport curent22 oct. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent09 oct. 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 sept. 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport curent28 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial29 iul. 2026
  • Raport curent23 iul. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / POOL Corporation · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / POOL Corporation · 29 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / POOL Corporation · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.