olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AsiaStrategy SORA

Wholesale-Jewelry, Watches, Precious Stones & Metals · SIC 5094 · Verticală: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x)

2,43USD+0,83 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AsiaStrategy (SORA) este o companie cu sediul în Hong Kong care comercializează ceasuri de lux ale unor mărci internaționale, cu venituri de 11,0 milioane USD în exercițiul 2025. Compania își extinde activitatea spre ecosistemul Web3, ceea ce face ca evoluția activelor digitale să conteze tot mai mult pentru rezultate.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AsiaStrategy (SORA) costa 2,43 USD (+0,83 % într-o zi), cu capitalizare 60,4 mil USD, P/E 4,8 pe un EPS diluat de 0,50 USD în ultimele 12 luni, beta 1,83, interval pe 52 de săptămâni 1,60–4,43 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
60,4 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
4,8
EPS diluat TTM 0,50 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
20,62 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,83
Volatilitate (1 an) 126 %
Interval 52 săpt.
1,604,43

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,8
neutru
Bollinger (20, 2)
2,23 – 2,54
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,64 · lățimea benzii 12,7 %
SMA 50 / 200
2,26 / 2,22
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,04 / 0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+15,2 %−1,1 %+16,3 pp—
3 luni+5,2 %−0,5 %+5,6 pp—
6 luni−12,6 %+4,4 %−17,0 pp—
De la început de an−20,3 %+12,3 %−32,6 pp—
1 an−23,6 %+13,5 %−37,1 pp−34,5 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+1,0 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−63,8 %
05 nov. 2025 → 15 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−87,3 %
28 mai 2025 → 15 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 6,1, mediană 6,1, max 6,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri14,2 mil18,8 mil17,6 mil11,0 mil
Venituri an/anindisponibil+32,3 %−6,4 %−37,7 %
Profit net72,0 mii196,7 mii-42,2 mii12,3 mil
Profit net an/anindisponibil+173,3 %−121,5 %indisponibil
EPS diluat0,000,01-0,000,50
EPS diluat an/anindisponibil+172,2 %−120,4 %indisponibil
netă %0,5 %1,0 %-0,2 %111,9 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil-4,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,5 mil USD
Datorie financiară
4,2 mil USD
Datorie netă
2,7 mil USD
Capitaluri proprii
21,8 mil USD
Active totale
39,7 mil USD
Datorie / capitaluri
0,19x
Lichiditate curentă
6,51x
ROE
106,1 %
ROA
53,0 %
Marja FCF
-39,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
18,8 mil
2024
17,6 mil
2025
11,0 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
17,4 mil
2024
16,2 mil
2025
10,6 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
1,4 mil
2024
1,4 mil
2025
381,7 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
526,8 mii
2024
228,4 mii
2025
-1,6 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
336,8 mii
2024
283,0 mii
2025
296,2 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
212,9 mii
2024
-50,8 mii
2025
12,5 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
16,1 mii
2024
-8,6 mii
2025
159,1 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Profit net
2023
196,7 mii
2024
-42,2 mii
2025
12,3 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,01
2024
-0,00
2025
0,50

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,0 mil
2024
20,6 mil
2025
24,7 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,5 mil
2024
2,6 mil
2025
1,5 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
142,5 mii
2024
—
2025
42,9 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
2,0 mil
2024
2,2 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Active curente
2023
4,6 mil
2024
5,8 mil
2025
32,1 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,2 mii
2024
1,0 mii
2025
4,3 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Active totale
2023
5,6 mil
2024
6,6 mil
2025
39,7 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
277,5 mii
2024
61,8 mii
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
5,8 mil
2024
5,2 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,4 mil
2024
3,2 mil
2025
3,0 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,7 mil
2024
2,0 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
6,2 mil
2024
5,3 mil
2025
17,9 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
-591,5 mii †
2024
1,4 mil †
2025
21,8 mil †

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
22,2 mil
2025
24,9 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,4 mil
2024
-463,0 mii
2025
-4,3 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
—
2025
4,8 mii

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
-4,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
—
2025
-15,0 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,0 mil
2024
2,0 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 12 mai 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-37,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-8,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-790,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
454,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
418,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
3,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-14,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
111,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-39,4 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
106,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
53,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
-9,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
-4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
-5,3x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
6,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
5,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
4,8 mii USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-4,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-35,2 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
1 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
160 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
61 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
100 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
60,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
63,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
4,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
4,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
20,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
5,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
5,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 38 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

2,43 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 60,4 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
60,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
4,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
106,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
111,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-37,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 apr. 2026
verificat 104

Scorul pe grupe

  • Calitate23
  • Creștere50
  • Evaluare44
  • Bilanț și datorie40

Interval de valoare estimat

Jos
6,87
USD pe acțiune
Mijloc
8,46
USD pe acțiune
Sus
10,09
USD pe acțiune
Preț: 2,43 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 248,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 71,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,87 – 10,09 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E6,87 – 10,09 (Mijloc 8,46)
    5 firme folosite · multiplul median 16,9x · quartile 13,7x – 20,1x
    AENT, CNM, GOLD, POOL, YDDL
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 38/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-9,8 %0 (pe interval fix)15 %
Marja netă · Calitate111,9 %86 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-35,2 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-8,3 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere418,3 %100 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-5,3x0 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie6,5x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare4,8x80 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-7,2 %0 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate23/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AsiaStrategy (SORA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,0 mil USD în 2025; creștere an/an -37,7 %; marjă netă 111,9 %; ROE 106,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 6,87–10,09 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,46 USD, prețul de 2,43 USD lasă un potențial de 248,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 71,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 38/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 111,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: 418,3 %
  • Lichiditatea curentă: 6,5x
  • P/E (TTM): 4,8x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -9,8 %
  • Conversia profitului în FCF: -35,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -8,3 %
  • Acoperirea dobânzilor: -5,3x
  • Randament FCF: -7,2 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Comerț en gros — bunuri durabile (SIC 509x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
4,8x
mediana verticalei 16,9x
sub mediană (−71,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
5,5x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+282,6 %)
P/B
2,8x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+100,9 %)
ROE
106,1 %
mediana verticalei 11,9 %
peste mediană (+793,1 %)
Marja netă
111,9 %
mediana verticalei 6,0 %
peste mediană (+1.776,9 %)
Marja EBIT
-14,3 %
mediana verticalei 10,1 %
sub mediană (−242,2 %)
Venituri an/an
-37,7 %
mediana verticalei 0,0 %
sub mediană
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
POOLPool Corporation7,8 mld20,230,4 %7,3 %−0,4 %−10 % / −37 %
GOLDGold.com, Inc.1,2 mld13,710,8 %0,3 %+132,4 %+44 % / +45 %
AENTAlliance Entertainment Holding Corporation223,6 mil16,911,9 %483,6 %0,0 %−34 % / +362 %
SORAAsiaStrategy60,4 mil4,8106,1 %111,9 %−37,7 %−24 % / indisponibil
BGMSBio Green Med Solution, Inc.5,9 mil—-40,8 %-204,0 %−100,0 %−41 % / −100 %
GNLNGreenlane Holdings, Inc.871,7 mii—-534,0 %-4.630,6 %−67,2 %−95 % / −100 %
CNMCore & Main, Inc.—20,123,4 %6,0 %+2,8 %+1 % / +39 %
YDDLOne and one Green Technologies. INC—4,637,8 %17,9 %+23,1 %−79 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SORA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,28
Randament total -47 % · Pe an -47 %
2,28
Randament total -6 % · Pe an -6 %
3,45
Randament total 42 % · Pe an 42 %
3 ani
1,02
Randament total -58 % · Pe an -25 %
2,06
Randament total -15 % · Pe an -5 %
3,45
Randament total 42 % · Pe an 12 %
5 ani
0,81
Randament total -67 % · Pe an -20 %
1,86
Randament total -24 % · Pe an -5 %
3,45
Randament total 42 % · Pe an 7 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,51
  • Marja netă± 0,36
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,32
  • Diluare anuală± 0,03

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (06 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (17 aug. 2026).

Pe scurt

AsiaStrategy (SORA) este o companie cu sediul în Hong Kong care comercializează ceasuri de lux ale unor mărci internaționale, cu venituri de 11,0 milioane USD în exercițiul 2025. Compania își extinde activitatea spre ecosistemul Web3, ceea ce face ca evoluția activelor digitale să conteze tot mai mult pentru rezultate.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are relații stabilite cu distribuitori și dealeri din industria ceasurilor și o gamă largă de mărci recunoscute.
  • Poziția geografică din Hong Kong și accesul la mai multe piețe de achiziție oferă flexibilitate operațională.
  • Structura de finanțare include capital din listare și emisiuni de obligațiuni convertibile cu dobândă fixă.

Puncte slabe

  • Vânzările depind în mare măsură de un singur brand, iar veniturile au scăzut în ultimii ani.
  • Marja brută este foarte subțire, deoarece costul vânzărilor absoarbe aproape toate veniturile.
  • Rezultatul net depinde puternic de evaluările nerealizate ale activelor digitale și ale titlurilor, care sunt volatile.

Oportunități

  • Extinderea în ecosistemul Web3 ar putea crea surse noi de venit pentru companie.
  • Diversificarea furnizorilor și a gamei de mărci ar putea reduce dependența de un singur produs.
  • Creșterea cererii de lux în Asia-Pacific ar putea susține extinderea bazei de clienți.

Amenințări

  • Volatilitatea piețelor de active digitale poate genera pierderi nerealizate semnificative.
  • Modificările reglementărilor privind activele digitale ar putea crește costurile sau limita activitatea.
  • Conflictele geopolitice și sancțiunile ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și piețele financiare.

Riscuri

  • Dependența de un singur brandridicat

    O parte mare a vânzărilor provine de la un singur brand, astfel încât o schimbare în relația cu acesta ar putea afecta puternic veniturile 1.

  • Expunerea la piețele de active digitaleridicat

    Evaluările activelor digitale și ale titlurilor de capital pot fluctua semnificativ, influențând rezultatul net 1.

  • Marje reduse de profitmediu

    Costul vânzărilor absoarbe aproape toate veniturile, astfel încât orice creștere a costurilor de achiziție ar putea erodă rentabilitatea 1.

  • Riscul de curs valutarmediu

    Achizițiile în valută străină și vânzările în dolari hongkongezi expun compania la fluctuațiile cursurilor 1.

  • Riscul geopoliticmediu

    Conflictele militare și sancțiunile ar putea avea efecte greu de prevăzut asupra economiei globale și a afacerii 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de ceasuri de lux din Asia-Pacific continuă să crească, compania ar putea recupera vânzările și își poate consolida poziția cu o gamă largă de mărci.
  • Extinderea în Web3 ar putea deschide surse noi de venit, în cazul în care activitatea se dezvoltă conform planului.
  • Finanțarea cu obligațiuni convertibile cu dobândă fixă ar putea oferi stabilitate costurilor pe termen mediu.

Ce ar strica teza

  • Dacă vânzările rămân concentrate pe un singur brand, scăderile acestuia ar putea afecta rapid veniturile companiei.
  • Volatilitatea activelor digitale ar putea produce pierderi nerealizate care să anuleze câștigurile din activitatea operațională.
  • Marjele foarte mici lasă puțin spațiu pentru absorbția unor creșteri ale costurilor sau ale dobânzilor.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a marjei brute în raportul anual următor2026
  • Contribuția activelor digitale la rezultatul net și modul de evaluarenext 20-F
  • Stadiul extinderii în Web3 și noile surse de venit2026
  • Dependența de Omega și diversificarea gamei de mărcinext 20-F

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (06 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (08 sept. 2026), 6-K (17 aug. 2026).

Afacerea

AsiaStrategy este o companie holding care își desfășoară activitatea prin filiala operativă Top Win International Trading Limited din Hong Kong, un wholesaler de ceasuri de lux. Compania achiziționează produse de la distribuitori autorizați din Europa, Japonia, Singapore și alte locații, pe care le vinde dealerilor independenți, distribuitorilor și cumpărătorilor cu amănuntul din industria ceasurilor 1.

Compania a anunțat intenția de a se extinde în ecosistemul Web3, iar la 31 decembrie 2025 deținea active digitale în valoare de 2702943 USD, cu o pierdere nerealizată de 796529 USD pe anul 2025 1. Compania își propune să creeze noi surse de venit din această direcție 1.

Segmente

Ceasuri de lux

Comercializarea ceasurilor de lux reprezintă fluxul principal de venituri. Sectorul a contribuit cu 53,0% din vânzările totale în 2025, iar Omega a generat 50,2% din veniturile din vânzări în același an 1.

Active digitale și titluri

Compania deține active digitale (Bitcoin și Tether USD) și participații în titluri de capital, evaluate la valoarea justă, ceea ce face ca rezultatul net să depindă de volatilitatea acestor piețe. În 2025 câștigurile nerealizate din titluri au fost de 15143639 USD 1.

Piața în context

Compania activează pe piața de lux din regiunea Asia-Pacific, unde cererea a crescut odată cu veniturile disponibile și aprecierea produselor de marcă 1. Hong Kong este locul central al operațiunilor, iar achizițiile provin din mai multe țări, în special din America de Sud și Europa 1.

Piața comercializării ceasurilor de lux este foarte competitivă, cu numeroși jucători locali și internaționali care concurează pentru cote de piață 1. Compania se diferențiază prin servicii, oferte exclusive și prețuri competitive 1.

Tendințe

  • Creșterea cererii de lux în Asiavânt din spate

    Creșterea veniturilor disponibile și aprecierea produselor de marcă din regiune ar putea susține vânzările companiei 1.

  • Volatilitatea activelor digitalemixt

    Valoarea activelor digitale și a titlurilor de capital influențează direct rezultatele, iar compania se așteaptă ca această volatilitate să persiste 1.

  • Costul finanțării bancarevânt din față

    Dobânzile la creditele bancare au reprezentat o parte importantă a cheltuielilor, astfel încât modificările ratelor ar putea afecta semnificativ rezultatul net 1.

  • Cadrul de reglementare pentru active digitalevânt din față

    Schimbările legislative privind activele digitale din Hong Kong și din alte jurisdicții ar putea crește costurile de conformitate sau limita deținerea ori tranzacționarea unor active 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu alți comercianți de ceasuri de lux, atât locali, cât și internaționali, într-o piață în care diferențierea prin servicii și oferta de produse este esențială 1. Sursele nu identifică explicit concurenți cotați la bursa din SUA 1.

Dependența de relațiile cu furnizorii rămâne un factor important, deoarece condițiile de achiziție influențează direct costul vânzărilor și marja brută 1.

  • Alți comercianți locali și internaționali de ceasuri de lux

    Concurenți menționați generic în sursă, fără identificare nominală.

  • Distribuitori autorizați ai brandurilor de ceasuri

    Parteneri de aprovizionare, care pot deveni și concurenți indirecți pentru clienți.

  • Dealeri independenți de ceasuri

    Clienții principali ai companiei, care pot achiziționa și de la alți furnizori.

  • Comercianți cu amănuntul de produse de lux din Asia-Pacific

    Concurenți regionali menționați în contextul pieței de lux, fără identificare precisă în sursă.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AsiaStrategy · 30 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.