olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Paramount Skydance Corporation PSKY
Television Broadcasting Stations · SIC 4833 · Verticală: Television Broadcasting Stations (SIC 4833)
Paramount Skydance Corporation este un grup media global care produce și distribuie conținut prin CBS, Paramount+, Pluto TV și studiourile sale de film. Compania este în prezent într-un proces de fuziune cu Warner Bros. Discovery, o tranzacție care, dacă se finalizează, ar schimba substanțial poziția sa în industrie.
La închiderea din 22 oct. 2026, acțiunea Paramount Skydance Corporation (PSKY) costa 9,78 USD (+41,46 % într-o zi), cu interval pe 52 de săptămâni 6,91–10,87 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,9 mld USD (+0,9 % an/an), profit net de 41,0 mil USD (−28,1 % an/an), EPS diluat 0,04 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −1,1 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −0,5 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,4 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +12,3 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +13,5 % | indisponibil | −2,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | +11,8 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,7 mld | 8,0 mld | 7,2 mld | 6,8 mld | 7,3 mld | 6,9 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Profit operațional | 337,0 mil | 129,0 mil | 550,0 mil | 399,0 mil | 616,0 mil | 475,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 96,0 mil | 95,0 mil | 88,0 mil | 87,0 mil | 362,0 mil | 364,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 209,0 mil | 215,0 mil | 217,0 mil | 214,0 mil | 238,0 mil | 255,0 mil |
| Profit înainte de impozit | 120,0 mil | -115,0 mil | 0 | 0 | 392,0 mil | 215,0 mil |
| Impozit pe profit | 45,0 mil | 37,0 mil | 100,0 mil | 50,0 mil | 155,0 mil | 120,0 mil |
| Profit net | 1,0 mil | -224,0 mil | 152,0 mil | 57,0 mil | 168,0 mil | 41,0 mil |
| EPS diluat | 0,00 | -0,34 ≈ | 0,22 | 0,08 | 0,15 | 0,04 |
| Flux de numerar operațional | — | 168,0 mil | 180,0 mil | 159,0 mil ≈ | 185,0 mil | 319,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | — | 112,0 mil | 57,0 mil | 45,0 mil ≈ | 89,0 mil | 61,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | — | 37,0 mil | 36,0 mil | 34,0 mil ≈ | 61,0 mil | 56,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Venituri | 29,7 mld | 29,2 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −1,5 % |
| Profit net | -608,0 mil | -6,2 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -1,02 | -9,34 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -2,1 % | -21,2 % |
| Flux de numerar liber | 147,0 mil | 489,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 2,7 mld USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -2,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 16,8 mld USD
- Active totale
- 46,2 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 1,30x
- ROE
- -31,1 %
- ROA
- -13,4 %
- Marja FCF
- 1,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 29,7 mld | 29,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 7,2 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -451,0 mil | -5,3 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 418,0 mil | 392,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -33,0 mil ≈ | -4,9 mld ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 920,0 mil | 860,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -1,3 mld | -6,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -361,0 mil | -305,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | -608,0 mil | -6,2 mld | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,02 | -9,34 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 652,0 mil | 664,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,39 | 0,20 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | — | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Creanțe | — | 6,9 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Active curente | — | 12,5 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 16,5 mld | 10,5 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Active totale | — | 46,2 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | — | 953,0 mil | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | — | 9,6 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 23,1 mld | 16,8 mld | SEC (XBRL)· 10 nov. 2025verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 475,0 mil | 752,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 328,0 mil | 263,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 147,0 mil ≈ | 489,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 942,0 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,8 mld | -507,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 389,0 mil | 139,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 1 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
22 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
4 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,63 – 3,53 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)2,63 – 3,53 (Mijloc 3,01)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 20 (pe interval fix) | 100 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial20/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Skydance Corp (PSKY). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 29,2 mld USD în 2024; creștere an/an -1,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,63–3,53 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 1,0x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Television Broadcasting Stations (SIC 4833) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PSKYSkydance Corp | 10,5 mld | — | — | — | −1,5 % | indisponibil / indisponibil |
| NXSTNexstar Media Group, Inc. | 5,7 mld | 34,0 | 8,3 % | 3,2 % | −8,5 % | −4 % / +30 % |
| FOXFox Corporation | 62 | 13,0 | 16,8 % | 11,6 % | +5,1 % | +6 % / +123 % |
| SBGISinclair, Inc. | — | 10,2 | 25,4 % | 2,8 % | −10,7 % | −11 % / +12 % |
| SSPThe E.w. Scripps Company | — | — | -174,7 % | -58,0 % | −14,3 % | −9 % / −45 % |
| NMAXNewsmax Inc. | — | — | -5,8 % | -3,2 % | +10,7 % | −2 % / indisponibil |
| FWONALiberty Media Corporation | — | — | 5,4 % | 9,4 % | +22,7 % | +4 % / +59 % |
| GTNGray Media, Inc. | — | — | -1,2 % | -0,8 % | −15,1 % | +1 % / −36 % |
| TVGrupo Televisa, S.A.B. | — | — | -7,5 % | -13,3 % | −6,0 % | −15 % / −29 % |
| FENGPhoenix New Media Limited | — | — | 15,4 % | 30,2 % | −15,8 % | −34 % / −5 % |
| EVCEntravision Communications Corporation | — | 710,6 | 4,8 % | 0,6 % | +22,6 % | +162 % / +83 % |
| VSNTVersant Media Group, Inc. | — | — | 9,0 % | 11,1 % | −5,3 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PSKY din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Paramount Skydance Corporation este un grup media global care produce și distribuie conținut prin CBS, Paramount+, Pluto TV și studiourile sale de film. Compania este în prezent într-un proces de fuziune cu Warner Bros. Discovery, o tranzacție care, dacă se finalizează, ar schimba substanțial poziția sa în industrie 123.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de mărci media, de la CBS și Paramount Pictures la Nickelodeon și MTV, cu un catalog extins de filme și seriale.
- Creșterea audienței Paramount+ și rezultatele bune de retenție din trimestrul al doilea din 2026 arată o bază de abonați în consolidare.
- Acces la drepturi sportive importante, care atrag audiențe mari și susțin valoarea serviciilor de streaming.
Puncte slabe
- Veniturile din televiziunea liniară scad, iar această scădere este greu de compensat prin publicitatea digitală.
- Serviciile de streaming sunt intens competitive și necesită investiții mari, ceea ce face profitabilitatea incertă.
- Structura de control concentrată la familia Ellison limitează influența acționarilor clasa B asupra deciziilor strategice.
Oportunități
- Integrarea Paramount+ și Pluto TV pe o singură platformă tehnologică ar putea reduce costurile și îmbunătăți experiența utilizatorilor.
- Dacă fuziunea cu Warner Bros. Discovery se finalizează, compania ar putea obține o scală mai mare în filme și streaming.
- Extinderea sălii de cinema prin lansări mai multe de filme ar putea sprijini atât veniturile din bilete, cât și licențierea ulterioară.
Amenințări
- Concurenții cu resurse tehnologice și financiare mari pot atrage talente și drepturi de conținut la costuri mai mari.
- Blocajele de reglementare și procesele judiciare ar putea amâna sau întrerupe fuziunea propusă.
- Schimbările rapide ale comportamentului consumatorilor și ale tehnologiei pot face modelele actuale de distribuție mai puțin eficiente.
Riscuri
- Dependența de fuziunea cu Warner Bros. Discoveryridicat
Tranzacția depinde de aprobări de reglementare și de rezultatul unor procese judiciare, iar întârzierea sau eșecul ei ar putea genera costuri importante 2.
- Finanțarea tranzacțieiridicat
Finanțarea propusă se bazează pe angajamente de capital și de datorie care depind de condiții de piață, iar modificările acestora ar putea afecta planul financiar 2.
- Scăderea veniturilor liniaremediu
Declinul audienței și al publicității din televiziunea liniară continuă să afecteze segmentul TV Media, iar compania nu poate garanta că streamingul îl va compensa 13.
- Costul drepturilor de conținut și sportmediu
Competiția pentru drepturi sportive și de conținut poate crește costurile și reduce marja operațională dacă veniturile nu cresc în același ritm 1.
- Controlul concentratscăzut
Familia Ellison controlează majoritatea drepturilor de vot, ceea ce poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor importante 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Paramount își menține creșterea abonaților și profitabilitatea în streaming, compania ar putea justifica strategia de investiții în conținut și sport live 3.
- Fuziunea cu Warner Bros. Discovery, dacă se finalizează, ar putea crea un grup media cu resurse mai mari pentru a concura cu platformele tehnologice 23.
- Îmbunătățirile de eficiență din TV Media, unde profitabilitatea a crescut chiar și cu venituri mai mici, ar putea susține marjele pe termen lung 3.
Ce ar strica teza
- Dacă fuziunea nu se finalizează sau întârzie mult, compania ar putea suporta costuri legate de tranzacție și plata unor taxe de reziliere mari 2.
- Declinul televiziunii liniare ar putea continua mai rapid decât creșterea streamingului, ceea ce ar putea presa veniturile totale 1.
- Investițiile mari în conținut și drepturi sportive ar putea rămâne costisitoare dacă abonații nu cresc suficient sau nu rămân pe termen lung 13.
De urmărit
- Stadiul aprobărilor de reglementare și al procesului judiciar pentru fuziunea cu Warner Bros. Discovery2027
- Evoluția numărului de abonați Paramount+ și a retenției după sezonul sportivQ3 2026
- Realizarea țintei de EBITDA ajustat pentru 2026 și a conversiei fluxului de numerar libernext 10-K
- Rezultatele publicității digitale în a doua jumătate a anului 2026Q4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Paramount Skydance Corporation, cunoscută și ca Paramount, este o companie globală de media și divertisment care reunește Paramount Pictures, CBS, CBS News, CBS Sports, Nickelodeon, MTV, BET, Showtime, Paramount+ și Pluto TV, plus divizia de animație, jocuri și sport a Skydance 1. Compania a fost formată în urma tranzacțiilor din august 2025, prin care Paramount Global și Skydance au devenit filiale ale noii societăți holding 1.
Structura de control este concentrată: familia Ellison controlează indirect o parte majoritară a acțiunilor clasa A prin Harbor Lights Entertainment, iar acțiunile clasa B sunt tranzacționate pe Nasdaq sub simbolul PSKY, fără drept de vot 1. Compania avea aproximativ 17.600 de angajați cu normă întreagă sau parțială la 31 decembrie 2025 1.
În 2026, Paramount a schimbat structura de raportare în trei segmente noi: TV Media, Direct-to-Consumer și Studios, iar Studios combină activitatea de film cu studiourile de televiziune 13. Compania a semnat un acord de fuziune cu Warner Bros. Discovery în februarie 2026, în timp ce își menține strategia independentă 2.
Segmente
TV Media
Segmentul TV Media include rețeaua CBS, cele 29 de posturi deținute de CBS, rețele de cablu precum Nickelodeon, MTV și Comedy Central și rețele internaționale gratuite, cum sunt Network 10 și Channel 5 1. Veniturile provin din publicitate, taxe de afiliere și retransmitere și licențierea conținutului 1. În primul semestru din 2026, veniturile TV Media au scăzut cu 7%, dar profitabilitatea a crescut cu 14% față de aceeași perioadă din 2025 3.
Direct-to-Consumer
Segmentul Direct-to-Consumer cuprinde Paramount+, Pluto TV și BET+, servicii de streaming cu abonament și cu publicitate 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile Paramount+ au crescut cu 16% an la an, iar compania a raportat cea mai bună perioadă de retenție din istoria serviciului 3.
Studios
Studiourile reunesc Paramount Pictures, divizia Skydance și studiourile de televiziune, producând filme, seriale și conținut pentru streaming, cinema și licențiere 13. Compania a anunțat că își propune să lanseze cel puțin 30 de filme pe an, fiecare cu o fereastră de cel puțin 45 de zile în cinema 3.
Piața în context
Compania activează în industrii media și de divertisment foarte competitive, unde concurează pentru talente, drepturi de conținut, audiențe și publicitate 1. Piața se mută treptat de la televiziunea liniară spre streaming și canale digitale, ceea ce afectează rating-urile și veniturile din publicitate ale rețelelor tradiționale 1.
Evenimentele sportive mari și ciclurile electorale influențează veniturile din publicitate, care pot varia semnificativ de la un an la altul 1. Piața de publicitate trece la măsurarea multiplatformă a audienței, dar nu există încă o metodologie standard acceptată de întreaga industrie 1.
Tendințe
- Migrarea audienței spre streamingmixt
Preferințele consumatorilor s-au mutat spre streaming, ceea ce fragmentează audiențele și reduce vizionarea prin canale liniare, iar declinul audienței liniare ar putea continua 1. Compania investește în Paramount+ tocmai pentru a compensa această mutare 13.
- Sportul live ca motor de retențievânt din spate
Drepturile sportive exclusive, precum UFC, FIFA World Cup și NFL, au adus audiențe record pe Paramount+ și au ajutat la retenția abonaților 3. Costul acestor drepturi rămâne însă ridicat și poate reduce marja dacă nu se traduce în abonamente 1.
- Consolidarea industriei mediamixt
Concurenții cu resurse tehnologice mari, precum Netflix, Amazon și Apple, remodelează industria, iar fuziunea propusă cu Warner Bros. Discovery este prezentată de companie ca un răspuns la această presiune 3. Blocajele de reglementare și procesele judiciare ar putea întârzia sau modifica tranzacția 2.
- Presiune asupra publicității liniarevânt din față
Publicitatea tradițională se mută spre digital, iar companiile nu pot fi sigure că veniturile din streaming vor compensa declinul din televiziunea liniară 1. Dacă publicitatea digitală accelerează în a doua jumătate a anului, cum se așteaptă conducerea, efectul ar putea fi limitat 3.
Poziția concurențială
Paramount concurează cu rețele de televiziune, servicii de streaming, platforme sociale, studiouri de film și producători independenți, pentru talente, drepturi de conținut și audiențe 1. Concurenții includ companii integrate vertical, cu resurse financiare mai mari și reglementare mai puțin strictă 1.
Pe piața streamingului, compania se confruntă cu concurenți care au scală și investiții mai mari și care pot oferi prețuri mai competitive 13. Platformele terțe prin care Paramount își distribuie conținutul sunt, în același timp, și concurenți direcți 1.
- Warner Bros. DiscoveryWBD
Companie ținta a unei propuneri de fuziune cu Paramount, anunțată în februarie 2026 și aflată în proces de reglementare 2.
- NetflixNFLX
Serviciu de streaming care a încheiat un acord anterior cu Warner Bros. Discovery și este menționat ca un concurent tehnologic major 123.
- AmazonAMZN
Companie cu resurse tehnologice mari care concurează în streaming și în distribuția de conținut, menționată ca factor care remodelează industria 3.
- AppleAAPL
Companie cu resurse tehnologice mari care activează în streaming și divertisment, menționată ca factor care remodelează industria 3.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- US and Turkmenistan Explore New Gas Routes Across the CaspianOil Price · 05 nov. 2026 · EN
- Proiectul Dracula Park Transylvania, autorizat de primăria Miercurea Ciuc / Ar urma să se întindă pe 30 de hectare / ”Va avea un specific aparte, asemănător Disneylandului”G4Media · 05 nov. 2026 · RO
- Mii de angajați Disney vor fi concediați. Gigantul american reduce bugetele cu 20%Libertatea.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Neve Campbell confirmă revenirea în „Scream 8”. Actrița o va interpreta din nou pe Sidney PrescottMediafax · 03 nov. 2026 · RO
- The Trump Administration at the center of controversy - Ziarul BursaBURSA.ro · 02 nov. 2026 · RO
- Scoop: Senate GOP makes massive bet on streamingAxios · 02 nov. 2026 · EN
- Why Peacock is making a huge bet on YouTubeThe Verge · 02 nov. 2026 · EN
- Unul dintre cele mai longevive seriale americane se încheie neașteptat. Mulțumiri pentru „fanii incredibili din întreaga lume”HotNews.ro · 02 nov. 2026 · RO
- China warns sidelining development undermines human rightsCGTN — World · 31 oct. 2026 · EN
- Ultimul interviu al lui Patrick Stewart, cu câteva luni înainte de moarte. „Voi fi actor pentru totdeauna” - Euronews RomâniaSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- Corporate America's Trump trapAxios · 30 oct. 2026 · EN
- Profesorul X din seria „X-Men” a decedat. - Vietnam.vnSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- A murit actorul englez Patrick Stewart - radiobrasovfm.roSurge — Google News · 30 oct. 2026 · RO
- Patrick Stewart, starul serialelor „Star Trek” și al francizei „X-Men”, a murit la 86 de ani - Aleph NewsSurge — Google News · 29 oct. 2026 · RO
- Sir Patrick Stewart a murit. Legendarul actor din „Star Trek” și „X-Men” avea 86 de aniLibertatea.ro · 29 oct. 2026 · RO
- A murit actorul englez Patrick Stewart - radioromania.roSurge — Google News · 29 oct. 2026 · RO
- Automating agentic AI Well-Architected reviews with the AWS Agentic AI LensAWS Architecture Blog · 28 oct. 2026 · EN
- Socialist civil war engulfs Los Angeles mayor raceAxios · 27 oct. 2026 · EN
- Q&A: Is AI making it harder to learn? What a former executive wants every student to knowPhys.org · 27 oct. 2026 · EN
- A murit Walter Koenig, actorul cunoscut pentru rolul lui Pavel Chekov din „Star Trek”. Avea 90 de ani - Antena 3Antena 3 CNN · 26 oct. 2026 · RO
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Paramount Skydance Corporation · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Paramount Skydance Corporation · 04 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Paramount Skydance Corporation · 04 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.