olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Apple Inc. AAPL

Electronic Computers · SIC 3571 · Verticală: Electronic Computers (SIC 3571)

331,90USD−1,90 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Apple proiectează și comercializează smartphone-uri, calculatoare personale, tablete, dispozitive purtabile și accesorii, plus servicii digitale care cresc rapid. Compania rămâne importantă datorită bazei sale mari de dispozitive active și a veniturilor din servicii, care au crescut față de segmentul hardware. Veniturile trimestrului al treilea din anul fiscal 2026 au atins 109,4 miliarde USD, iar veniturile anuale au fost de 416,2 miliarde USD în anul fiscal 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Apple Inc. (AAPL) costa 331,90 USD (−1,90 % într-o zi), cu capitalizare 4.823,2 mld USD, P/E 37,0 pe un EPS diluat de 8,98 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,32 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 246,63–348,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 114,5 mld USD (+11,7 % an/an), profit net de 30,7 mld USD (+11,8 % an/an), EPS diluat 2,10 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4.823,2 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
37,0
EPS diluat TTM 8,98 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
2,71 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
0,32 %
DPS 12 luni 1,06
Beta (2 ani)
1,07
Volatilitate (1 an) 24 %
Interval 52 săpt.
246,63348,91

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,7
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
333,92 – 350,62
sub banda inferioară · %B -0,12 · lățimea benzii 4,9 %
SMA 50 / 200
334,05 / 297,34
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,88 / 3,42
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−0,5 %−2,0 %+1,5 pp—
3 luni+7,3 %−2,2 %+9,4 pp—
6 luni+16,8 %+4,3 %+12,5 pp—
De la început de an+22,1 %+10,6 %+11,5 pp—
1 an+23,4 %+10,5 %+12,9 pp−15,4 %
3 ani+87,9 %+73,7 %+14,2 pp+16,5 %
5 ani+119,9 %+61,7 %+58,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−13,8 %
02 dec. 2025 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,4 %
26 dec. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+17,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
114,5 mld USD
+11,7 % an/an
Profit net
30,7 mld USD
+11,8 % an/an
EPS diluat
2,10
+13,6 % an/an
netă / operațională
26,8 % / 31,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri124,3 mld95,4 mld94,0 mld102,5 mld143,8 mld111,2 mld109,4 mld114,5 mld
Costul vânzărilor66,0 mld50,5 mld50,3 mld54,1 mld74,5 mld56,4 mld54,6 mld59,7 mld
Profit brut58,3 mld44,9 mld43,7 mld48,3 mld69,2 mld54,8 mld54,8 mld54,8 mld
Cercetare și dezvoltare8,3 mld8,6 mld8,9 mld8,9 mld10,9 mld11,4 mld11,7 mld11,7 mld
Cheltuieli generale și de vânzare7,2 mld6,7 mld6,7 mld7,0 mld7,5 mld7,5 mld7,3 mld7,5 mld
Profit operațional42,8 mld29,6 mld28,2 mld32,4 mld50,9 mld35,9 mld35,7 mld35,6 mld
Amortizare și depreciere3,1 mld2,7 mld ≈2,8 mld ≈3,1 mld3,2 mld3,4 mld ≈3,3 mld ≈3,5 mld
Profit înainte de impozit42,6 mld29,3 mld28,0 mld32,8 mld51,0 mld35,8 mld36,3 mld36,1 mld
Impozit pe profit6,3 mld4,5 mld4,6 mld5,3 mld8,9 mld6,3 mld6,5 mld5,4 mld
Profit net36,3 mld24,8 mld23,4 mld27,5 mld42,1 mld29,6 mld29,8 mld30,7 mld
EPS diluat2,401,651,571,85 ≈2,842,012,022,10 ≈
Flux de numerar operațional29,9 mld24,0 mld ≈27,9 mld ≈29,7 mld53,9 mld28,7 mld ≈34,4 mld ≈28,1 mld
Investiții (capex)2,9 mld3,1 mld ≈3,5 mld ≈3,2 mld2,4 mld2,0 mld ≈2,5 mld ≈2,2 mld
Dividende plătite3,9 mld3,8 mld ≈3,9 mld ≈3,9 mld3,9 mld3,8 mld ≈4,0 mld ≈3,9 mld
Răscumpărări de acțiuni23,6 mld25,9 mld ≈21,1 mld ≈20,1 mld24,7 mld12,3 mld ≈25,1 mld ≈24,3 mld

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 93 din propriul istoric de 44 trimestre (min 2,7, mediană 26,1, max 40,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri260,2 mld274,5 mld365,8 mld394,3 mld383,3 mld391,0 mld416,2 mld478,8 mld
Venituri an/an−2,0 %+5,5 %+33,3 %+7,8 %−2,8 %+2,0 %+6,4 %+15,1 %
Profit net55,3 mld57,4 mld94,7 mld99,8 mld97,0 mld93,7 mld112,0 mld132,2 mld
Profit net an/an−7,2 %+3,9 %+64,9 %+5,4 %−2,8 %−3,4 %+19,5 %+18,0 %
EPS diluat2,973,285,616,116,136,087,468,98
EPS diluat an/an−0,3 %+10,4 %+71,0 %+8,9 %+0,3 %−0,8 %+22,7 %+20,4 %
netă %21,2 %20,9 %25,9 %25,3 %25,3 %24,0 %26,9 %27,6 %
Flux de numerar liber58,9 mld73,4 mld93,0 mld111,4 mld99,6 mld108,8 mld98,8 mld136,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 26 sept. 2026

Numerar
36,3 mld USD
Datorie financiară
78,1 mld USD
Datorie netă
41,8 mld USD
Capitaluri proprii
112,1 mld USD
Active totale
404,5 mld USD
Datorie / capitaluri
0,70x
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
142,3 %
ROA
34,6 %
Marja FCF
28,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
391,0 mld
2025
416,2 mld
2026
478,8 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
210,4 mld
2025
221,0 mld
2026
245,2 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Profit brut
2024
180,7 mld
2025
195,2 mld
2026
233,6 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
31,4 mld
2025
34,6 mld
2026
45,8 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
26,1 mld
2025
27,6 mld
2026
29,8 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Profit operațional
2024
123,2 mld
2025
133,1 mld
2026
158,1 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
11,4 mld
2025
11,7 mld
2026
13,4 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

EBITDA
2024
134,7 mld ≈
2025
144,7 mld ≈
2026
171,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 03 nov. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2024
123,5 mld
2025
132,7 mld
2026
159,2 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
29,7 mld
2025
20,7 mld
2026
27,1 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Profit net
2024
93,7 mld
2025
112,0 mld
2026
132,2 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

EPS diluat
2024
6,08
2025
7,46
2026
8,98

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
15,4 mld
2025
15,0 mld
2026
14,7 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,98
2025
1,02
2026
1,06

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
29,9 mld
2025
35,9 mld
2026
36,3 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Creanțe
2024
33,4 mld
2025
39,8 mld
2026
43,8 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Stocuri
2024
7,3 mld
2025
5,7 mld
2026
14,5 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Active curente
2024
153,0 mld
2025
148,0 mld
2026
173,9 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
45,7 mld
2025
49,8 mld
2026
52,1 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
—
2025
13,3 mld
2026
25,7 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Active totale
2024
365,0 mld
2025
359,2 mld
2026
404,5 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
69,0 mld
2025
69,9 mld
2026
82,3 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
10,9 mld
2025
12,4 mld
2026
9,9 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
85,8 mld
2025
78,3 mld
2026
68,2 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorii curente
2024
176,4 mld
2025
165,6 mld
2026
169,9 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Datorii totale
2024
308,0 mld
2025
285,5 mld
2026
292,5 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Capital propriu
2024
57,0 mld †
2025
73,7 mld †
2026
112,1 mld †

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
15,1 mld
2025
14,8 mld
2026
—

SEC (XBRL)· 01 aug. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
118,3 mld
2025
111,5 mld
2026
145,1 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
9,4 mld
2025
12,7 mld
2026
9,0 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
108,8 mld ≈
2025
98,8 mld ≈
2026
136,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
2,9 mld
2025
15,2 mld
2026
-17,3 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-122,0 mld
2025
-120,7 mld
2026
-127,4 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Dividende plătite
2024
15,2 mld
2025
15,4 mld
2026
15,7 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
94,9 mld
2025
90,7 mld
2026
86,4 mld

SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
7,7 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
5,5 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
18,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
18,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
10,9 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
6,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
20,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
13,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
9,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
37,8 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
48,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
35,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
33,0 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
27,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
28,4 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
142,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
34,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
92,9 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROCE
67,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
11,8 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
11,6 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
41,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
145,1 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
9,0 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
136,1 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
102,9 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
84,6 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
32 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
113 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4.823,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4.865,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
36,5x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
37,0x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
43,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
10,1x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
28,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBIT
30,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/Venit
10,2x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
P/FCF
35,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
2,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

331,90 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4.823,2 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4.823,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
37,0x
calculat olivLawFY 2026
P/B
43,0x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
28,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROE
142,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
27,6 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
15,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,3 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

36/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 3155derivat 259

Scorul pe grupe

100 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electronic Computers (SIC 3571)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate48,8 %22 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate33,0 %100 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate28,4 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere7,7 %31 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere15,1 %33 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,2x92 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x13 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare10,2x18 (pe interval fix)17 %
Randament FCF · Evaluare2,8 %56 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,1 %69 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie53/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere32/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate70/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente69/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare35/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

Apple Inc. (AAPL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 478,8 mld USD în 2026; creștere an/an 15,1 %; marjă netă 27,6 %; ROE 142,3 %; datorie netă/EBITDA 0,2x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja EBIT: 33,0 %
  • Marja FCF: 28,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,2x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 48,8 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • EV/Venit: 10,2x

Față de mediana verticalei

Electronic Computers (SIC 3571) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,0x
mediana verticalei 35,2x
peste mediană (+5,1 %)
EV/EBITDA
28,4x
mediana verticalei —
P/S
10,1x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+922,7 %)
P/B
43,0x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+2.991,6 %)
ROE
142,3 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+10.610,2 %)
Marja netă
27,6 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+1.227,9 %)
Marja EBIT
33,0 %
mediana verticalei -3,3 %
peste mediană
Venituri an/an
15,1 %
mediana verticalei 25,0 %
sub mediană (−39,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,2x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,3 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AAPLApple Inc.4.823,2 mld37,0142,3 %27,6 %+15,1 %+23 % / +88 %
DELLDell Technologies Inc.261,4 mld23,7—7,5 %+18,8 %+206 % / +438 %
SMCISuper Micro Computer, Inc.20,6 mld9,621,5 %5,7 %+77,8 %−7 % / +15 %
OMCLOmnicell, Inc1,8 mld46,63,1 %3,1 %+6,5 %+8 % / +18 %
OSSOne Stop Systems, Inc.116,7 mil369,11,3 %1,0 %+31,2 %−23 % / +126 %
SCKTSocket Mobile, Inc.2,5 mil—-155,7 %-107,5 %−19,6 %−77 % / −79 %
ZEPPZepp Health Corp0—-17,2 %-15,5 %+41,8 %−92 % / −59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AAPL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
205,10
Randament total -38 % · Pe an -38 %
362,05
Randament total 9 % · Pe an 9 %
544,61
Randament total 65 % · Pe an 65 %
3 ani
212,06
Randament total -35 % · Pe an -14 %
419,96
Randament total 28 % · Pe an 8 %
691,74
Randament total 110 % · Pe an 28 %
5 ani
219,27
Randament total -33 % · Pe an -8 %
487,14
Randament total 49 % · Pe an 8 %
878,62
Randament total 167 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 104,99
  • Marja netă± 73,49
  • Creșterea anuală a veniturilor± 58,53
  • Diluare anuală± 6,18

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-K (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Apple proiectează și comercializează smartphone-uri, calculatoare personale, tablete, dispozitive purtabile și accesorii, plus servicii digitale care cresc rapid. Compania rămâne importantă datorită bazei sale mari de dispozitive active și a veniturilor din servicii, care au crescut față de segmentul hardware. Veniturile trimestrului al treilea din anul fiscal 2026 au atins 1 109,4 miliarde USD, iar veniturile anuale au fost de 2 416,2 miliarde USD în anul fiscal 2025.

SWOT

Puncte tari

  • Ecosistemul integrat de hardware, software și servicii și baza mare de dispozitive active susțin fidelitatea clienților.
  • Marje brute ridicate, mai ales în servicii, oferă flexibilitate financiară pentru investiții în cercetare.
  • Capacitate solidă de generare a numerarului, care susține programe de răscumpărare de acțiuni și dividende.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mic de furnizori pentru anumite componente critice poate limita flexibilitatea.
  • Veniturile din iPhone rămân concentrate, ceea ce face compania sensibilă la ciclurile de lansare ale modelelor.
  • Expunerea la Greater China a fost volatilă și a scăzut în anul fiscal 2025 înainte de revenire.

Oportunități

  • Creșterea serviciilor și a publicității ar putea adăuga venituri cu marje mai mari.
  • Noile funcții de inteligență artificială ar putea stimula ciclurile de înnoire a dispozitivelor.
  • Creșterea vânzărilor în anumite regiuni, precum Europa și Asia-Pacific, ar putea compensa presiunile din alte piețe.

Amenințări

  • Tarifele și conflictele comerciale ar putea crește costurile și perturba lanțul de aprovizionare.
  • Concurenții cu prețuri agresive ar putea reduce cota de piață și presa marjele.
  • Penuria de componente avansate și creșterea prețurilor lor ar putea afecta disponibilitatea produselor.

Riscuri

  • Tarife și restricții comercialeridicat

    Tarifele și măsurile de retorsiune pot crește costurile și pot modifica lanțul de aprovizionare. Efectul final rămâne incert.

  • Costuri și penurie de componenteridicat

    Lipsa de cipuri avansate, NAND și DRAM poate limita producția și poate crește costurile, cu impact asupra marjelor.

  • Concentrarea producțieimediu

    Majoritatea producției se face în afara SUA, în special în China continentală și Asia, ceea ce expune compania la întreruperi.

  • Presiune concurențialămediu

    Concurenții care oferă prețuri scăzute sau imită produsele pot reduce cota de piață și marjele.

  • Economie și cererescăzut

    Încetinirea economică, inflația și dobânzile mai mari pot reduce cheltuielile consumatorilor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea serviciilor și a veniturilor din iPhone se menține, compania ar putea continua să își mărească profitabilitatea.
  • Baza mare de dispozitive active și ecosistemul integrat pot susține fidelitatea clienților și vânzările recurente.
  • Rambursările tarifare și capacitatea de generare a numerarului ar putea sprijini programele de capital.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele și costurile componentelor se intensifică, marjele brute ar putea scădea.
  • Dependența de iPhone și de piața din Greater China rămâne un risc dacă cererea scade.
  • Concurența agresivă, inclusiv din partea competitorilor care imită produsele, ar putea presa prețurile.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute și a efectului tarifelorQ4 2026
  • Costurile componentelor NAND și DRAM2027
  • Impactul Siri AI asupra ciclului de înnoire2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-K (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Apple concepe și vinde iPhone, Mac, iPad, dispozitive purtabile, locuința și accesorii, dar și servicii precum App Store, AppleCare, cloud, publicitate, plăți și abonamente de conținut. Compania își gestionează activitatea în principal geografic, prin cinci segmente raportabile. Potrivit raportului anual, vânzările nete au fost de 416,2 miliarde USD în anul fiscal 2025, iar Serviciile au reprezentat 109,2 miliarde USD.

Segmente

iPhone

iPhone rămâne cea mai mare categorie de vânzări, cu venituri de 209,6 miliarde USD în anul fiscal 2025. În primele nouă luni ale anului fiscal 2026, veniturile din iPhone au crescut cu 22% față de aceeași perioadă a anului trecut.

Servicii

Serviciile includ publicitate, App Store, servicii cloud, AppleCare și abonamente de conținut, și au cea mai mare marjă brută din companie. Marja brută a serviciilor a fost de 75,4% în anul fiscal 2025, mult peste marja produselor.

Piața în context

Piețele pentru smartphone-uri, calculatoare, tablete și dispozitive purtabile sunt foarte competitive, cu presiune asupra prețurilor și a marjelor. Apple are o cotă minoritară în aceste piețe la nivel global, dar își câștigă veniturile din ecosistemul de dispozitive și servicii. Piețele unde compania operează au uneori crescut puțin sau s-au contractat.

Clienții sunt în principal consumatori, întreprinderi mici și mijlocii, educație, mediul corporativ și guvern. Vânzările se fac direct prin magazine și canale online, dar și prin operatori de rețea și revânzători, care reprezintă 60% din vânzările nete din anul fiscal 2025.

Tendințe

  • Tarifele vamalemixt

    Noile tarife impuse importurilor în SUA din trimestrul al doilea al anului fiscal 2025 pot afecta costurile și marjele. Dacă Curtea Supremă a decis anularea unor tarife, rambursările recunoscute au ajutat marja brută din trimestrul trei.

  • Costul componentelorvânt din față

    Lipsa de cipuri avansate, NAND și DRAM a crescut costurile componentelor, iar compania se așteaptă ca această tendință să se intensifice. Dacă prețurile nu pot fi transferate integral clienților, marjele ar putea fi presate.

  • Creșterea serviciilorvânt din spate

    Serviciile cresc mai repede decât hardware-ul și au marje mai mari, iar mixul de venituri se mută către ele. Dacă această creștere se menține, profitabilitatea companiei ar putea beneficia.

  • Inteligență artificialămixt

    Apple a introdus Siri AI și noi versiuni de software în trimestrul trei al anului fiscal 2026. Impactul asupra ciclului de înnoire a dispozitivelor este încă incert și depinde de adoptarea de către clienți.

Poziția concurențială

Concurenții includ companii cu resurse tehnice, de marketing și distribuție foarte mari, unele cu linii de produse ieftine și baze instalate mari. Unii concurenți pot oferi produse fără profit sau chiar cu pierderi, ceea ce intensifică presiunea prețurilor. Apple se diferențiază prin integrarea hardware-software și ecosistemul propriu.

  • Samsung Electronics

    Concurent în smartphone-uri, tablete și dispozitive purtabile, cu linii de produse la prețuri variate.

  • Producători de calculatoare personale cu linii low-cost

    Concurenți cu produse ieftine și baze instalate mari în segmentul calculatoarelor personale.

  • Producători de servicii digitale și platforme

    Concurenți care oferă platforme de conținut, cloud și publicitate în competiție cu serviciile companiei.

  • Companii care imită funcțiile produselor

    Concurenți care copiază funcțiile și aplicațiile Apple pentru a oferi soluții mai competitive.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-27 · SEC / Apple Inc. · 31 oct. 2025
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-27 · SEC / Apple Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Apple Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Apple Inc. (AAPL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw