olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Super Micro Computer, Inc. SMCI
Electronic Computers · SIC 3571 · Verticală: Electronic Computers (SIC 3571)
Super Micro Computer, Inc. (SMCI) este un furnizor de soluții IT totale, cu accent pe infrastructura AI și pe centrele de date. În anul fiscal 2026 vânzările nete au ajuns la 39,06 miliarde USD, în creștere cu 77,8%, în timp ce marja brută a scăzut la 10,8%. Pentru primul trimestru al anului fiscal 2027 compania estimează venituri între 18,5 și 19,5 miliarde USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Super Micro Computer, Inc. (SMCI) costa 29,60 USD (−5,70 % într-o zi), cu capitalizare 19,4 mld USD, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 3,26 USD în ultimele 12 luni, beta 2,63, interval pe 52 de săptămâni 20,53–50,17 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 11,1 mld USD (+93,2 % an/an), profit net de 1,2 mld USD (+503,7 % an/an), EPS diluat 1,53 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 27,64 – 41,90
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 41,0 %
- SMA 50 / 200
- 37,84 / 32,66
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,06 / -1,63
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −31,5 % | −1,1 % | −30,4 pp | — |
| 3 luni | −2,4 % | −0,5 % | −1,9 pp | — |
| 6 luni | −14,6 % | +4,4 % | −19,0 pp | — |
| De la început de an | +1,1 % | +12,3 % | −11,2 pp | — |
| 1 an | −37,6 % | +13,5 % | −51,1 pp | −7,8 % |
| 3 ani | +16,1 % | +76,4 % | −60,3 pp | +51,1 % |
| 5 ani | +535,5 % | +63,7 % | +471,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,9 mld | 5,7 mld | 4,6 mld | 5,8 mld | 5,0 mld | 12,7 mld | 10,2 mld | 11,1 mld |
| Costul vânzărilor | 5,2 mld | 5,0 mld | 4,2 mld | 5,2 mld | 4,6 mld | 11,9 mld | 9,2 mld | 9,2 mld |
| Profit brut | 775,6 mil | 670,0 mil | 440,2 mil | 544,1 mil | 467,4 mil | 798,6 mil | 1,0 mld | 1,9 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 132,2 mil | 158,2 mil | 162,9 mil | 183,2 mil | 173,3 mil | 180,8 mil | 215,7 mil | 201,5 mil |
| Profit operațional | 509,2 mil | 368,6 mil | 146,8 mil | 228,4 mil | 182,3 mil | 474,3 mil | 625,9 mil | 1,5 mld |
| Amortizare și depreciere | 9,0 mil | 9,5 mil | 10,9 mil | 11,6 mil | 12,1 mil | 12,8 mil | 13,5 mil | 14,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 17,4 mil | 6,5 mil | 13,4 mil | 22,3 mil | 24,9 mil | 25,4 mil | 64,5 mil | 79,8 mil |
| Profit înainte de impozit | 499,1 mil | 375,0 mil | 115,1 mil | 222,7 mil | 208,6 mil | 500,2 mil | 611,0 mil | 1,5 mld |
| Impozit pe profit | 74,7 mil | 57,0 mil | 5,8 mil | 19,3 mil | 40,2 mil | 99,2 mil | 126,9 mil | 290,1 mil |
| Profit net | 424,3 mil | 320,6 mil | 108,8 mil | 195,2 mil | 168,3 mil | 400,6 mil | 483,4 mil | 1,2 mld |
| EPS diluat | 0,67 | 0,51 | 0,17 | 0,31 ≈ | 0,26 | 0,60 | 0,72 | 1,53 ≈ |
| Flux de numerar operațional | 408,9 mil | -239,8 mil ≈ | 626,8 mil ≈ | 863,6 mil | -917,5 mil | -23,9 mil ≈ | -6,6 mld ≈ | 747,0 mil |
| Investiții (capex) | 44,3 mil | 27,5 mil ≈ | 32,7 mil ≈ | 22,7 mil | 32,3 mil | 21,2 mil ≈ | 80,3 mil ≈ | 28,2 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 74 din propriul istoric de 43 trimestre (min 0,9, mediană 1,9, max 65,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,5 mld | 3,3 mld | 3,6 mld | 5,2 mld | 7,1 mld | 15,0 mld | 22,0 mld | 39,1 mld |
| Venituri an/an | +4,2 % | −4,6 % | +6,5 % | +46,1 % | +37,1 % | +110,4 % | +46,6 % | +77,8 % |
| Profit net | 71,9 mil | 84,3 mil | 111,9 mil | 285,2 mil | 640,0 mil | 1,2 mld | 1,0 mld | 2,2 mld |
| Profit net an/an | +55,8 % | +17,2 % | +32,7 % | +154,9 % | +124,4 % | +80,1 % | −9,0 % | +112,7 % |
| EPS diluat | 1,39 | 1,60 | 2,09 | 0,53 | 1,14 | 1,92 | 1,68 | 3,26 |
| EPS diluat an/an | +56,2 % | +15,1 % | +30,6 % | −74,6 % | +115,1 % | +68,4 % | −12,5 % | +94,0 % |
| netă % | 2,1 % | 2,5 % | 3,1 % | 5,5 % | 9,0 % | 7,7 % | 4,8 % | 5,7 % |
| Flux de numerar liber | 237,7 mil | -74,7 mil | 64,9 mil | -486,0 mil | 626,8 mil | -2,6 mld | 1,5 mld | -7,0 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 7,5 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 14,5 mld USD
- Active totale
- 29,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 3,87x
- ROE
- 21,5 %
- ROA
- 10,1 %
- Marja FCF
- -17,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mld | 5,2 mld | 7,1 mld | 15,0 mld | 22,0 mld | 39,1 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,0 mld | 4,4 mld | 5,8 mld | 12,9 mld | 19,5 mld | 34,8 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 534,5 mil | 800,0 mil | 1,3 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 224,4 mil | 272,3 mil | 307,3 mil | 463,5 mil | 636,6 mil | 771,2 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 123,9 mil | 335,2 mil | 761,1 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 28,2 mil | 24,8 mil | 26,9 mil | 30,1 mil | 41,0 mil | 53,0 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| EBITDA | 152,1 mil ≈ | 360,0 mil ≈ | 788,0 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,5 mil | 6,4 mil | 10,5 mil | 19,4 mil | 59,6 mil | 194,6 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 118,6 mil | 336,8 mil | 754,3 mil | 1,2 mld | 1,2 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,9 mil | 52,9 mil | 110,7 mil | 63,3 mil | 156,9 mil | 556,3 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Profit net | 111,9 mil | 285,2 mil | 640,0 mil | 1,2 mld | 1,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,09 | 0,53 | 1,14 | 1,92 | 1,68 | 3,26 | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 53,5 mil | 536,2 mil | 559,7 mil | 602,1 mil | 628,4 mil | 697,3 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 602,1 mil
- 2025
- 628,4 mil
- 2026
- 697,3 mil
SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 232,3 mil | 267,4 mil | 440,5 mil | 1,7 mld | 5,2 mld | 7,5 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 463,8 mil | 834,5 mil | 1,1 mld | 2,7 mld | 2,2 mld | 6,1 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 1,0 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 4,3 mld | 4,7 mld | 12,9 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Active curente | 1,9 mld | 2,8 mld | 3,2 mld | 8,9 mld | 12,3 mld | 27,7 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 274,7 mil | 286,0 mil | 290,2 mil | 414,0 mil | 504,5 mil | 625,6 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Active totale | 2,2 mld | 3,2 mld | 3,7 mld | 9,8 mld | 14,0 mld | 29,9 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 612,3 mil | 655,4 mil | 776,8 mil | 1,5 mld | 1,3 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 63,5 mil | 449,1 mil | 170,1 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 aug. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 34,7 mil | 147,6 mil | 120,2 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 aug. 2023verificat |
| Datorii curente | 968,9 mil | 1,5 mld | 1,4 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 7,2 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,1 mld | 1,8 mld | 1,7 mld | 4,4 mld | 7,7 mld | 15,5 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld | 1,4 mld | 2,0 mld | 5,4 mld | 6,3 mld | 14,5 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 123,0 mil | -440,8 mil | 663,6 mil | -2,5 mld | 1,7 mld | -6,8 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 58,0 mil | 45,2 mil | 36,8 mil | 124,3 mil | 127,2 mil | 162,0 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 64,9 mil ≈ | -486,0 mil ≈ | 626,8 mil ≈ | -2,6 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | -7,0 mld ≈ | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -58,0 mil | -46,3 mil | -39,5 mil | -194,2 mil | -183,2 mil | -200,3 mil | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -44,4 mil | 522,9 mil | -448,3 mil | 3,9 mld | 2,0 mld | 9,5 mld | SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -194,2 mil
- 2025
- -183,2 mil
- 2026
- -200,3 mil
SEC (XBRL)· 31 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 19,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 10,8 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | 7,1 % | 67 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | -17,8 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 76,3 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 77,8 % | 100 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,9x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -35,9 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate21/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Super Micro Computer, Inc. (SMCI). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 39,1 mld USD în 2026; creștere an/an 77,8 %; marjă netă 5,7 %; ROE 21,5 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 76,3 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 77,8 %
- Lichiditatea curentă: 3,9x
Ce o infirmă
- Marja brută: 10,8 %
- Marja FCF: -17,8 %
- Randament FCF: -35,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Electronic Computers (SIC 3571) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAPLApple Inc. | 5.079,1 mld | 38,9 | 142,3 % | 27,6 % | +15,1 % | +25 % / +84 % |
| DELLDell Technologies Inc. | 238,3 mld | 21,6 | — | 7,5 % | +18,8 % | +179 % / +391 % |
| SMCISuper Micro Computer, Inc. | 19,4 mld | 9,1 | 21,5 % | 5,7 % | +77,8 % | −38 % / +16 % |
| OMCLOmnicell, Inc | 1,8 mld | 46,6 | 3,1 % | 3,1 % | +6,5 % | +8 % / +18 % |
| OSSOne Stop Systems, Inc. | 116,7 mil | 369,1 | 1,3 % | 1,0 % | +31,2 % | −23 % / +126 % |
| SCKTSocket Mobile, Inc. | 2,5 mil | — | -155,7 % | -107,5 % | −19,6 % | −77 % / −79 % |
| ZEPPZepp Health Corp | 0 | — | -17,2 % | -15,5 % | +41,8 % | −92 % / −59 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SMCI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 20,14 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 35,45 Randament total 20 % · Pe an 20 % | 53,18 Randament total 80 % · Pe an 80 % |
| 3 ani | 23,89 Randament total -19 % · Pe an -7 % | 46,88 Randament total 58 % · Pe an 17 % | 76,57 Randament total 159 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 28,34 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 62,00 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 110,27 Randament total 273 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 11,72
- Marja netă± 8,20
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,12
- Diluare anuală± 0,69
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Super Micro Computer, Inc. (SMCI) este un furnizor de soluții IT totale, cu accent pe infrastructura AI și pe centrele de date. În anul fiscal 2026 vânzările nete au ajuns la 39,06 miliarde USD, în creștere cu 77,8% 1, în timp ce marja brută a scăzut la 10,8% 1. Pentru primul trimestru al anului fiscal 2027 compania estimează venituri între 18,5 și 19,5 miliarde USD 2.
SWOT
Puncte tari
- Arhitectura modulară Building Block Solutions permite livrarea rapidă a produselor noi pe piață și o gamă largă de configurații 1.
- Compania fabrică intern majoritatea sistemelor și are facilități în mai multe regiuni, ceea ce sprijină scara și timpii de livrare 1.
- Oferta integrată DCBBS, care include răcire cu lichid, software și servicii, poate crește valoarea fiecărei comenzi pentru clienții mari 1.
Puncte slabe
- Vânzările sunt concentrate pe câțiva clienți mari, iar pierderea unui astfel de client ar putea reduce semnificativ veniturile 1.
- Marja brută a scăzut în anul fiscal 2026 din cauza prețurilor competitive și a schimbării mixului de produse 1.
- Compania a raportat în trecut întârzieri în depunerea unor rapoarte la SEC și slăbiciuni materiale de control intern, pe care încearcă să le remedieze 1.
Oportunități
- Extinderea DCBBS și a răcirii cu lichid ar putea deschide noi categorii de clienți din domeniul centrelor de date AI 1.
- Lansarea de noi platforme de la furnizorii de GPU-uri și procesoare ar putea genera cicluri noi de comenzi 1.
- Creșterea serviciilor de software și suport ar putea aduce venituri mai previzibile pe termen lung 1.
Amenințări
- Constrângerile de aprovizionare cu componente critice ar putea întârzia livrările și crește costurile 1.
- Tarifele vamale și restricțiile la export ar putea afecta costurile și vânzările internaționale 12.
- Concurența intensă și inovația rapidă ar putea reduce prețurile medii de vânzare ale produselor 12.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Un număr mic de clienți mari reprezintă o parte importantă a vânzărilor, iar o reducere a comenzilor ar putea afecta grav rezultatele 1.
- Volatilitatea marjelorridicat
Marja brută este sensibilă la prețurile competitive, la mixul de produse și la costurile de fabricație, ceea ce poate reduce profitabilitatea 12.
- Dependența de piața AImediu
O parte importantă a succesului recent provine din industria AI, care implică incertitudini tehnologice și de cerere 1.
- Controlul intern și raportareamediu
Întârzierile anterioare la depunerea rapoartelor și slăbiciunile materiale de control intern pot atrage investigații și pot afecta încrederea investitorilor 1.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Compania se bazează pe un număr limitat de furnizori pentru componente și pe parteneri de fabricație contractuală, iar întreruperile ar putea afecta producția 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a vânzărilor și estimarea preliminară puternică pentru trimestrul I al anului fiscal 2027 sugerează o cerere solidă pentru soluțiile AI, dacă aceasta se menține 12.
- Oferta integrată DCBBS și răcirea cu lichid ar putea consolida poziția companiei în proiectele mari de centre de date 1.
- Dacă marjele revin spre nivelurile estimate pentru trimestrul I al anului fiscal 2027, rentabilitatea ar putea beneficia de un mix mai favorabil de produse și clienți 2.
Ce ar strica teza
- Dependența de câțiva clienți mari face veniturile sensibile la deciziile de investiții ale acestora, ceea ce ar putea produce volatilitate 1.
- Marja brută a scăzut în anul fiscal 2026, iar competiția de prețuri ar putea menține presiunea asupra profitabilității 1.
- Istoricul întârzierilor de raportare și al slăbiciunilor de control intern ar putea atrage atenția autorităților și ar putea necesita resurse suplimentare 1.
De urmărit
- Rezultatele efective ale trimestrului I al anului fiscal 2027 față de estimarea preliminarăQ1 2027
- Evoluția marjei brute față de ghidajul actualizat2027
- Mărimea și durabilitatea comenzilor de la clienții mari2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 20 oct. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Compania se descrie ca furnizor de soluții IT totale, de la rețele enterprise și cloud până la edge computing, cu soluții la nivel de rack pentru inteligența artificială și calculul de înaltă performanță 1. Principala direcție strategică este Data Center Building Block Solutions (DCBBS), o ofertă integrată care livrează infrastructură AI modulară completă, de la GPU-uri și switch-uri până la rack-uri, răcire cu lichid, software de management și servicii profesionale 1. Produsele sunt proiectate și fabricate intern, cu facilități în Statele Unite, Taiwan, Malaysia și Olanda 1.
Segmente
Sisteme de server și stocare
Acesta este principalul segment și include platforme rackmount, blade și multi-nod, sisteme de stocare de mare densitate și servicii globale de suport 1. Veniturile din servicii sunt incluse în veniturile din sistemele de server și stocare 1.
DCBBS și răcire cu lichid
Linia DCBBS a crescut în aproximativ un an la peste zece subsisteme cheie, iar tehnologia DLC-2 poate reduce consumul de energie al centrului de date cu până la 40% față de instalațiile răcite cu aer 1. Această zonă susține strategia companiei de a vinde soluții complete de centre de date, nu doar servere 1.
Piața în context
Piața hardware pentru AI depinde de ciclurile de lansare ale furnizorilor de procesoare și GPU-uri, iar compania spune că urmărește îndeaproape aceste cicluri 1. Limitările de aprovizionare cu componente de memorie, stocare, GPU și CPU au afectat în anul fiscal 2026 calendarul și prețurile livrărilor 1.
Tendințe
- Cerere puternică pentru infrastructura AIvânt din spate
Creșterea cererii pentru centre de date AI a dus la comenzi mari și la o creștere accentuată a vânzărilor 1. Dacă cererea se menține, compania ar putea continua să extindă capacitatea și gama de produse 1.
- Răcirea cu lichid devine standardvânt din spate
Densitatea mai mare a sistemelor AI face necesară răcirea directă cu lichid, ceea ce avantajează compania care oferă soluții integrate de răcire 1. Standardizarea acestor tehnologii ar putea crește valoarea fiecărei comenzi 1.
- Constrângeri de aprovizionarevânt din față
Lipsa de memorie, stocare și GPU-uri a afectat calendarul livrărilor și prețurile componentelor 1. Dacă aceste constrângeri persistă, marjele și volumele ar putea fi afectate 1.
- Presiune asupra marjelor prin prețuri competitivemixt
Compania a precizat că a oferit prețuri competitive pentru a câștiga cotă de piață, ceea ce a contribuit la scăderea marjei brute 1. Schimbarea mixului de produse și clienți poate influența în continuare marjele, cum s-a văzut în trimestrul estimat 2.
Poziția concurențială
Compania urmărește lansările unor furnizori mari de componente și sisteme, precum NVIDIA, Intel, Advanced Micro Devices, Broadcom, Samsung Electronics și Micron Technology 1. Concurența privește atât prețul, cât și viteza de lansare a produselor noi, iar compania afirmă că arhitectura sa modulară îi permite să fie printre primii pe piață 1.
Concurența include și distribuitori, integratori de sisteme și producători originali de echipamente care vând soluții similare clienților finali 1. Riscul de concurență este amplificat de inovația rapidă, iar compania recunoaște că trebuie să inoveze continuu pentru a-și menține poziția 1.
- NVIDIANVDA
Furnizor de GPU-uri de referință, de ale cărui cicluri de lansare depinde calendarul produselor SMCI 1.
- Advanced Micro DevicesAMD
Furnizor de procesoare și GPU-uri, pentru care compania lansează produse dedicate, cum ar fi platforma Helios 1.
- IntelINTC
Furnizor de procesoare Xeon, cu al cărui ciclu de lansare compania își sincronizează designul 1.
- BroadcomAVGO
Companie din industria semiconductoarelor, monitorizată de companie în ciclurile sale de produs 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves after hours: Arista Networks, AMD, Super Micro, Skyworks Solutions & moreCNBC — Top News · 03 nov. 2026 · EN
- Super Micro Rallies on Strong AI Data Center Sales Outlook | Closing BellBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Super Micro’s stock pops as earnings show booming demand for AI serversMarketWatch — Top Stories · 03 nov. 2026 · EN
- Super Micro Computer ( NASDAQ : SMCI ) Shares Gap Up – Time to Buy ?Surge — GDELT DOC · 23 oct. 2026 · RO
- Уолл-стрит выросла вслед за акциями SpaceX и Super MicroInterfax Russia (RU) · 22 oct. 2026 · RU
- Stocks making the biggest moves midday: SpaceX, Meta Platforms, Super Micro Computer, Roivant Sciences & moreCNBC — Top News · 21 oct. 2026 · EN
- Nasdaq crește după avansul SpaceX și Super Micro în acțiunile AI; Netflix scade - InvezzSurge — Google News · 21 oct. 2026 · RO
- Stocks making the biggest moves premarket: SpaceX, Super Micro Computer, Netflix, Dell and moreCNBC — Top News · 21 oct. 2026 · EN
- Super Micro climbs after upbeat forecast shows robust AI demandCNA (Channel NewsAsia) · 21 oct. 2026 · EN
- Super Micro’s stock soars after surprise update — with Dell and HPE shares joining the rallyMarketWatch — Top Stories · 20 oct. 2026 · EN
- AI Stocks Rally After Super Micro Preliminary Sales Bring ReliefBloomberg Markets · 20 oct. 2026 · EN
- Super Micro sees quarterly revenue soaring on AI server boomCNA (Channel NewsAsia) · 20 oct. 2026 · EN
- Super Micro expects first-quarter revenue above estimatesCNA (Channel NewsAsia) · 20 oct. 2026 · EN
- Super Micro appoints Mark Long as chief financial officerCNA (Channel NewsAsia) · 15 oct. 2026 · EN
- Super Micro Computer Looks Very Intriguing Right NowYahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
- Better Artificial Intelligence Stock: Aehr Test Systems vs. Super Micro ComputerYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Hewlett Packard Enterprise Sinks 9% on Downgrade After Triple-Digit Run; Dell Falls 5%, Super Micro Drops 8%Yahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- Jim Cramer Favors Dell (DELL) Over Super Micro (SMCI) as AI Server Demand SurgesYahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Super Micro Computer Sees $60B AI Order Book Powering Fiscal 2027 OutlookYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- AI Server Stocks Slide as Two-Day Run Unwinds: Hewlett Packard Enterprise Sinks 4%, Dell Pulls Back, Super Micro Sits Out the SelloffYahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport anual31 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iun. 2026Acord material · Item 3.03 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Super Micro Computer, Inc. · 31 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Super Micro Computer, Inc. · 20 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.