olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

INTC INTC

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

60,55USD+0,97 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Intel este un producător american de semiconductori care proiectează procesoare CPU și alte componente, dar și fabrică cipuri pentru terți. În trimestrul al doilea al anului 2026, veniturile au fost de 16,1 miliarde dolari, în creștere cu 25% față de anul precedent. Compania a prognozat pentru trimestrul al treilea venituri între 15,8 și 16,8 miliarde dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea INTC (INTC) costa 60,55 USD (+0,97 % într-o zi), cu capitalizare 321,8 mld USD, randament al dividendului 0,63 %, beta 2,13, interval pe 52 de săptămâni 33,62–140,94 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 16,5 mld USD (+20,9 % an/an), profit net de 3,3 mld USD (−18,3 % an/an), EPS diluat 0,60 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
321,8 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,41 · TTM până la 26 sept. 2026
E/P (TTM)
-3,98 %
TTM până la 26 sept. 2026
Randament dividend
0,63 %
DPS 12 luni 0,38
Beta (2 ani)
2,13
Volatilitate (1 an) 84 %
Interval 52 săpt.
33,62140,94

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
23,7
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
63,19 – 118,77
sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 61,1 %
SMA 50 / 200
99,97 / 86,99
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-9,70 / -6,15
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−49,3 %−2,0 %−47,3 pp—
3 luni−40,0 %−2,2 %−37,8 pp—
6 luni−44,0 %+4,3 %−48,3 pp—
De la început de an+64,1 %+10,6 %+53,5 pp—
1 an+53,3 %+10,5 %+42,8 pp+58,2 %
3 ani+58,8 %+73,7 %−14,9 pp+155,0 %
5 ani+20,4 %+61,7 %−41,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−57,4 %
22 iun. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,6 %
11 ian. 2022 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 26 sept. 2026

Venituri
16,5 mld USD
+20,9 % an/an
Profit net
3,3 mld USD
−18,3 % an/an
EPS diluat
0,60
−33,3 % an/an
netă / operațională
20,1 % / 15,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri14,3 mld12,7 mld12,9 mld13,7 mld13,7 mld13,6 mld16,1 mld16,5 mld
Costul vânzărilor8,7 mld8,0 mld9,3 mld8,4 mld8,7 mld8,2 mld9,6 mld9,4 mld
Profit brut5,6 mld4,7 mld3,5 mld5,2 mld4,9 mld5,3 mld6,5 mld7,1 mld
Cercetare și dezvoltare3,9 mld3,6 mld3,7 mld3,2 mld3,2 mld3,4 mld3,4 mld3,5 mld
Cheltuieli generale și de vânzare1,2 mld1,2 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld1,0 mld1,2 mld1,0 mld
Profit operațional412,0 mil-301,0 mil-3,2 mld683,0 mil580,0 mil-3,1 mld1,8 mld2,5 mld
Cheltuieli cu dobânzile234,0 mil299,0 mil227,0 mil282,0 mil283,0 mil264,0 mil321,0 mil324,0 mil
Profit înainte de impozit599,0 mil-586,0 mil-2,8 mld4,6 mld338,0 mil-3,9 mld-10,8 mld4,0 mld
Impozit pe profit752,0 mil301,0 mil255,0 mil304,0 mil671,0 mil335,0 mil29,0 mil462,0 mil
Profit net-126,0 mil-821,0 mil-2,9 mld4,1 mld-591,0 mil-3,7 mld-11,0 mld3,3 mld
EPS diluat-0,03 ≈-0,19-0,670,90-0,12 ≈-0,73-2,160,60
Flux de numerar operațional3,2 mld813,0 mil2,1 mld ≈2,5 mld ≈4,3 mld1,1 mld7,0 mld ≈5,1 mld ≈
Investiții (capex)5,8 mld5,2 mld3,6 mld ≈2,4 mld ≈3,5 mld3,6 mld2,6 mld ≈4,0 mld ≈
Dividende plătite000 ≈0 ≈0———

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri70,8 mld72,0 mld77,9 mld79,0 mld63,1 mld54,2 mld53,1 mld52,9 mld
Venituri an/an+12,9 %+1,6 %+8,2 %+1,5 %−20,2 %−14,0 %−2,1 %−0,5 %
Profit net21,1 mld21,0 mld20,9 mld19,9 mld8,0 mld1,7 mld-18,8 mld-267,0 mil
Profit net an/an+119,3 %−0,0 %−0,7 %−4,9 %−59,7 %−78,9 %−1.210,5 %indisponibil
EPS diluat4,484,714,944,861,940,40-4,38-0,06
EPS diluat an/an+125,1 %+5,1 %+4,9 %−1,6 %−60,1 %−79,4 %−1.195,0 %indisponibil
netă %29,7 %29,2 %26,8 %25,1 %12,7 %3,1 %-35,3 %-0,5 %
Flux de numerar liber14,3 mld16,9 mld21,6 mld10,7 mld-9,4 mld-14,3 mld-15,7 mld-4,9 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 27 dec. 2025

Numerar
14,3 mld USD
Datorie financiară
46,6 mld USD
Datorie netă
32,3 mld USD
Capitaluri proprii
126,4 mld USD
Active totale
211,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,37x
Lichiditate curentă
2,02x
ROE
-0,2 %
ROA
-0,1 %
Marja FCF
-9,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
54,2 mld
2024
53,1 mld
2025
52,9 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
32,5 mld
2024
35,8 mld
2025
34,5 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
21,7 mld
2024
17,3 mld
2025
18,4 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
16,0 mld
2024
16,5 mld
2025
13,8 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
5,6 mld
2024
5,5 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
93,0 mil
2024
-11,7 mld
2025
-2,2 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
878,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
762,0 mil
2024
-11,2 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-913,0 mil
2024
8,0 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Profit net
2023
1,7 mld
2024
-18,8 mld
2025
-267,0 mil

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,40
2024
-4,38
2025
-0,06

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
4,2 mld
2024
4,3 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,74
2024
0,38
2025
—

SEC (XBRL)· 31 ian. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
7,1 mld
2024
8,2 mld
2025
14,3 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
3,4 mld
2024
3,5 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
11,1 mld
2024
12,2 mld
2025
11,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Active curente
2023
43,3 mld
2024
47,3 mld
2025
63,7 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 ian. 2023verificat

Fond comercial
2023
27,6 mld
2024
24,7 mld
2025
23,9 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
4,6 mld
2024
3,7 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Active totale
2023
191,6 mld
2024
196,5 mld
2025
211,4 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
8,6 mld
2024
12,6 mld
2025
9,9 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
2,3 mld
2024
3,7 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
47,0 mld
2024
46,3 mld
2025
44,1 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
28,1 mld
2024
35,7 mld
2025
31,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
110,0 mld
2024
105,0 mld
2025
126,4 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
4,2 mld
2024
—
2025
5,0 mld

SEC (XBRL)· 06 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
11,5 mld
2024
8,3 mld
2025
9,7 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
25,8 mld
2024
23,9 mld
2025
14,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-14,3 mld ≈
2024
-15,7 mld ≈
2025
-4,9 mld ≈

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-24,0 mld
2024
-18,3 mld
2025
-14,8 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
8,5 mld
2024
11,1 mld
2025
11,6 mld

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,1 mld
2024
1,6 mld
2025
0

SEC (XBRL)· 23 ian. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 ian. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-5,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-7,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
39,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja netă
-20,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Marja FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Randamente

ROE
-10,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROA
-5,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROIC
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
ROCE
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
28,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
1,5x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
17,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Investiții (capex)
13,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
3,8 mld USD
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
22 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
97 zile
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
321,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
350,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-4,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/S
5,4x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
198,7x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
EV/Venit
5,8x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
P/FCF
85,4x
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randament FCF
1,2 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 30 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

60,55 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 321,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
321,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,8x
calculat olivLawbilanț la 26 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-10,9 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026 · bilanț la 26 sept. 2026
Marja netă
-20,1 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 26 sept. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 26 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 26 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 3017derivat 265

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie83
  • Evaluare60
  • Calitate8
  • Creștere4
  • Randamente33

Interval de valoare estimat

Jos
51,08
USD pe acțiune
Mijloc
83,36
USD pe acțiune
Sus
96,18
USD pe acțiune
Preț: 60,55 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 37,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 27,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,83 – 181,71 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)4,83 – 10,66 (Mijloc 7,05)
    WACC 8,7 % · FCFF de pornire 4,8 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/Venit97,33 – 181,71 (Mijloc 159,66)
    8 firme folosite · multiplul median 14,6x · quartile 9,1x – 16,6x
    ADI, AMAT, AMD, AVGO, MRVL, MU, NXPI, TXN
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 30/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate39,9 %0 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate2,9 %0 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate6,3 %25 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-5,7 %0 (pe interval fix)18 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere-0,5 %11 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x83 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare5,8x88 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluare1,2 %23 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %33 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial83/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere4/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate8/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare60/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Intel Corporation (INTC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-26.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 52,9 mld USD în 2025; creștere an/an -0,5 %; marjă netă -20,1 %; ROE -10,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 51,08–96,18 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 83,36 USD, prețul de 60,55 USD lasă un potențial de 37,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 27,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 30/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,2x
  • EV/Venit: 5,8x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 39,9 %
  • Marja EBIT: 2,9 %
  • Marja FCF: 6,3 %
  • CAGR venituri 3 ani: -5,7 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -0,5 %
  • Randament FCF: 1,2 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 53,9 mld și 3.449,7 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 87 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 42,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,9x
P/S
5,4x
mediana verticalei 14,7x
sub mediană (−63,3 %)
P/B
2,8x
mediana verticalei 11,8x
sub mediană (−76,2 %)
ROE
-10,9 %
mediana verticalei 29,2 %
sub mediană (−137,3 %)
Marja netă
-20,1 %
mediana verticalei 29,8 %
sub mediană (−167,4 %)
Marja EBIT
2,9 %
mediana verticalei 33,0 %
sub mediană (−91,1 %)
Venituri an/an
-0,5 %
mediana verticalei 23,9 %
sub mediană (−102,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,3x
Randament dividend
0,6 %
mediana verticalei 0,7 %
sub mediană (−5,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AVGOBroadcom Inc.1.585,5 mld42,444,2 %42,9 %+23,9 %−18 % / +259 %
MUMicron Technology, Inc.967,5 mld11,588,3 %63,8 %+256,3 %+262 % / +1.023 %
AMDAdvanced Micro Devices Inc790,0 mld124,510,1 %15,6 %+34,3 %+122 % / +299 %
INTCIntel Corporation321,8 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+53 % / +59 %
AMATApplied Materials Inc303,1 mld32,941,1 %30,1 %+4,4 %+51 % / +155 %
TXNTexas Instruments Inc285,5 mld40,539,7 %34,3 %+13,0 %+86 % / +105 %
ADIAnalog Devices Inc203,4 mld49,812,2 %29,8 %+16,9 %+58 % / +129 %
MRVLMarvell Technology, Inc150,8 mld56,816,5 %27,9 %+42,1 %+92 % / +209 %
NXPINXP Semiconductors N.V.66,2 mld20,729,2 %23,4 %−2,7 %+35 % / +29 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.64,8 mld73,225,1 %23,9 %+26,4 %+43 % / +142 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INTC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (24 iul. 2026).

    Pe scurt

    Intel este un producător american de semiconductori care proiectează procesoare CPU și alte componente, dar și fabrică cipuri pentru terți. În trimestrul al doilea al anului 2026, veniturile au fost de 16,1 miliarde dolari, în creștere cu 25% față de anul precedent 2. Compania a prognozat pentru trimestrul al treilea venituri între 15,8 și 16,8 miliarde dolari 2.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania este singurul producător din SUA care desfășoară atât cercetare, cât și producție de volum pentru logică de ultimă generație 1. Arhitectura x86 are o bază largă de software și de ecosistem 1.
    • Revenirea rapidă a veniturilor în ultimele trimestre și îmbunătățirea randamentului fabricilor arată progrese în execuție 2.
    • Integrarea proiectării cu fabricația proprie oferă control asupra timpului de lansare pe piață și asupra performanței produselor 1.

    Puncte slabe

    • Costurile dezvoltării și ale fabricilor de ultimă generație sunt foarte mari și necesită volume care depășesc cererea pentru produsele proprii 1.
    • Compania avea un număr mic de clienți externi pentru foundry, iar succesul afacerii depinde de atragerea lor 1.
    • Pierderile nete raportate pe acțiune în anumite perioade arată că rezultatele GAAP pot fi volatile 2.

    Oportunități

    • Cererea pentru infrastructura AI, pentru inferență și pentru AI agentic ar putea deschide noi piețe pentru procesoarele x86 1.
    • Dacă foundry-ul atrage clienți externi importanți, ar putea reduce dependența de producția internă 1.
    • Parteneriatele cu alte companii pentru soluții AI specifice industriilor pot extinde veniturile în afara PC-urilor și centrelor de date 2.

    Amenințări

    • Concurența intensă din partea AMD, a producătorilor ARM și a furnizorilor de cipuri proprii ar putea reduce cota de piață 1.
    • Tensiunile geopolitice, tarifele și controalele de export pot perturba aprovizionarea și accesul la piețe 1.
    • Dacă nu va fi atras un client extern important pentru procesul 14A, compania ar putea renunța la dezvoltarea lui 1.

    Riscuri

    • Investiții de capital foarte mariridicat

      Dezvoltarea proceselor de ultimă generație și construcția fabricilor necesită investiții susținute care s-ar putea să nu aducă rentabilitatea așteptată 1.

    • Dependența de clienți externi pentru foundryridicat

      Strategia de foundry depinde de atragerea unor clienți externi importanți pentru Intel 14A, iar lipsa lor ar putea duce la oprirea acestui program 1.

    • Concurența pe piața procesoarelor pentru centre de datemediu

      Concurența se intensifică din partea furnizorilor de GPU-uri și a cipurilor proprii ale marilor companii cloud, ceea ce ar putea reduce investițiile în CPU-uri 1.

    • Tensiuni comerciale și controale de exportmediu

      Politicile comerciale și tensiunile geopolitice pot afecta lanțul de aprovizionare, mai ales cel care include fundații externe 1.

    • Volatilitatea rezultatelor GAAPscăzut

      Pierderile contabile puternice din unele trimestre, legate de ajustări și de restructurări, arată că rezultatele raportate pot fluctua semnificativ 2.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru calcul AI se menține, creșterea rapidă din DCAI și din foundry ar putea continua și ar putea susține marje mai bune.
    • Poziția unică de producător american de logică de ultimă generație ar putea atrage clienți guvernamentali și din industrie care caută surse diversificate.
    • Îmbunătățirea randamentului fabricilor și a timpilor de ciclu ar putea reduce costurile și ar putea sprijini creșterea marjelor.

    Ce ar strica teza

    • Investițiile foarte mari în fabrici și în procese noi ar putea nu produce rentabilitate dacă volumele externe nu se materializează.
    • Concurența din partea furnizorilor de GPU-uri și a cipurilor proprii ale marilor companii cloud ar putea reduce cota de piață din centrele de date.
    • Dacă foundry-ul nu atrage clienți externi importanți, compania ar putea fi nevoită să mute producția către terți, precum TSMC.

    De urmărit

    • Atragerea unui client extern important pentru Intel 14A2027
    • Evoluția marjei brute non-GAAP față de ghidajul pentru trimestrul al treileaQ3 2026
    • Efectul investițiilor în echipamente și spații curate asupra cheltuielilor de capital2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 23 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (24 iul. 2026).

    Afacerea

    Intel este un integrated design manufacturer din SUA, care își proiectează și fabrică majoritatea produselor în propriile fabrici, multe dintre ele situate în SUA 1. Activitatea se împarte în trei segmente raportabile: Client Computing Group, Data Center and AI și Intel Foundry, la care se adaugă categoria « all other » 1. Compania își propune să devină și un furnizor extern important de servicii de fabricație, pe lângă produsele proprii 1.

    Strategia pe mai mulți ani se sprijină pe patru priorități: transformarea culturii organizaționale, revitalizarea ecosistemului x86, dezvoltarea afacerii de foundry externă și extinderea oportunităților prin ASIC-uri și GPU-uri destinate sarcinilor de lucru AI 1. În trimestrul al doilea al anului 2026, Intel a raportat și o marjă brută non-GAAP de 41,8% 2.

    Procesul de fabricație 18A a intrat în producție de volum în 2025, iar Intel 14A este conceput de la început pentru clienți externi 1. Compania a anunțat că, dacă nu va atrage un client extern important pentru Intel 14A, ar putea întrerupe dezvoltarea acestui nod 1.

    Segmente

    Data Center and AI (DCAI)

    Segmentul oferă soluții bazate pe arhitectura x86 pentru centrele de date, inclusiv procesoare, acceleratoare AI și ASIC-uri personalizate 1. Cel mai dinamic segment în trimestrul al doilea al anului 2026, cu venituri de 6,3 miliarde dolari și creștere de 59% 2.

    Piața în context

    Cererea de calcul a crescut puternic odată cu sarcinile de lucru AI generativ, iar compania descrie AI ca pe o schimbare generațională a calculatoarelor, care necesită GPU-uri, ASIC-uri, CPU-uri și xPU-uri 1. Piața de semiconductori de ultimă generație are capitalul foarte intens, ceea ce limitează concurența la câțiva producători 1. Intel afirmă că investește în mod deliberat în echipamente, spații curate și substraturi pentru a susține creșterea așteptată 2.

    Tendințe

    • Cererea de calcul pentru AIvânt din spate

      Creșterea rapidă a sarcinilor de lucru AI generează cerere pentru procesoare și acceleratoare, iar compania a raportat cea mai puternică creștere a veniturilor de peste cincisprezece ani 1 2. Dacă această cerere se menține, ar putea sprijini veniturile din CPU-uri și din foundry.

    • Tensiuni geopolitice și comerțvânt din față

      Tarifele, controalele de export și tensiunile dintre SUA și China pot afecta lanțurile de aprovizionare și vânzările 1. Diversificarea geografică a producției poate reduce riscul, dar implică costuri suplimentare.

    • Cererea de fabricație locală în SUAvânt din spate

      Creșterea cererii pentru capacitate de foundry în SUA și pentru lanțuri de aprovizionare mai sigure poate favoriza poziția companiei ca unic producător american de logică de ultimă generație 1. Efectul depinde de atragerea clienților externi.

    Poziția concurențială

    În segmentul procesoarelor pentru PC, AMD este principalul concurent pe arhitectura x86, iar Apple, Qualcomm și MediaTek concurează cu procesoare bazate pe ARM 1. În centrele de date, concurența vine de la AMD, NVIDIA, de la furnizori de cipuri proprii ai marilor companii cloud și de la Broadcom în zona ASIC-urilor personalizate 1.

    În fabricația de ultimă generație, principalii concurenți sunt TSMC și Samsung, iar GlobalFoundries, UMC și SMIC se concentrează pe tehnologii mai mature 1. Compania s-a poziționat ca unul dintre cei trei producători care investesc în litografia de 2 nm 1.

    • AMDAMD

      Principalul concurent pe procesoarele x86, atât pentru PC-uri, cât și pentru centrele de date 1.

    • NVIDIANVDA

      Furnizor de sisteme GPU care au înregistrat cea mai mare cerere pe piață pentru sarcinile de lucru AI 1.

    • TSMC

      Principalul concurent în fabricația de ultimă generație, cu poziție de lider la scară pentru cele mai avansate noduri 1.

    • BroadcomAVGO

      Concurent în dezvoltarea de ASIC-uri personalizate pentru centrele de date 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-27 · SEC / INTC · 23 ian. 2026
    2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / INTC · 23 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    INTC (INTC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw