olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Marvell Technology, Inc. MRVL

Semiconductors & Related Devices · SIC 3674 · Verticală: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

171,97USD+0,33 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Marvell Technology este un furnizor de semiconductoare pentru infrastructura de date, de la nucleul centrelor de date până la marginea rețelei, fără fabrici proprii. Compania a crescut rapid în ultimul an fiscal, datorită cererii legate de inteligența artificială, iar achizițiile recente extind portofoliul de interconectare și comutare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Marvell Technology, Inc. (MRVL) costa 171,97 USD (+0,33 % într-o zi), cu capitalizare 150,8 mld USD, P/E 56,8 pe un EPS diluat de 3,03 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,14 %, beta 2,70, interval pe 52 de săptămâni 73,73–316,43 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 2,7 mld USD (+36,5 % an/an), profit net de 308,0 mil USD (+58,1 % an/an), EPS diluat 0,33 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
150,8 mld USD
acțiuni la 21 aug. 2026
P/E (TTM)
56,8
EPS diluat TTM 3,03 · TTM până la 01 aug. 2026
E/P (TTM)
1,76 %
TTM până la 01 aug. 2026
Randament dividend
0,14 %
DPS 12 luni 0,24
Beta (2 ani)
2,70
Volatilitate (1 an) 81 %
Interval 52 săpt.
73,73316,43

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,1
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
176,77 – 297,73
sub banda inferioară · %B -0,04 · lățimea benzii 51,0 %
SMA 50 / 200
240,15 / 184,11
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-15,47 / -7,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−36,8 %−2,0 %−34,9 pp—
3 luni−21,3 %−2,2 %−19,2 pp—
6 luni+1,9 %+4,3 %−2,4 pp—
De la început de an+102,4 %+10,6 %+91,8 pp—
1 an+90,3 %+10,5 %+79,8 pp+48,3 %
3 ani+234,8 %+73,7 %+161,2 pp+135,5 %
5 ani+140,4 %+61,7 %+78,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−48,4 %
04 iun. 2026 → 29 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,1 %
07 dec. 2021 → 05 ian. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
+19,2 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026

Venituri
2,7 mld USD
+36,5 % an/an
Profit net
308,0 mil USD
+58,1 % an/an
EPS diluat
0,33
+50,0 % an/an
netă / operațională
11,2 % / 16,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri1,5 mld1,8 mld1,9 mld2,0 mld2,1 mld2,2 mld2,4 mld2,7 mld
Costul vânzărilor1,2 mld900,0 mil942,9 mil995,5 mil1,0 mld1,1 mld1,2 mld1,3 mld
Profit brut349,4 mil917,4 mil952,4 mil1,0 mld1,1 mld1,1 mld1,3 mld1,5 mld
Cercetare și dezvoltare488,6 mil499,0 mil507,7 mil519,0 mil512,5 mil536,0 mil652,3 mil741,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare205,3 mil195,7 mil186,4 mil192,8 mil189,9 mil198,0 mil258,4 mil257,6 mil
Profit operațional-702,8 mil235,2 mil270,6 mil290,1 mil357,8 mil404,4 mil339,4 mil459,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile47,2 mil45,0 mil48,7 mil51,9 mil51,2 mil50,8 mil52,8 mil61,6 mil
Impozit pe profit-74,2 mil-400,0 mii38,0 mil38,9 mil314,1 mil-14,5 mil48,8 mil70,3 mil
Profit net-676,3 mil200,2 mil177,9 mil194,8 mil1,9 mld396,1 mil34,5 mil308,0 mil
EPS diluat-0,780,23 ≈0,200,222,200,46 ≈0,040,33
Flux de numerar operațional536,3 mil ≈514,0 mil332,9 mil461,6 mil ≈582,3 mil ≈373,7 mil638,8 mil605,5 mil ≈
Investiții (capex)75,0 mil ≈69,9 mil118,8 mil47,5 mil ≈73,5 mil ≈114,3 mil155,7 mil126,7 mil ≈
Dividende plătite51,9 mil ≈51,9 mil51,8 mil51,7 mil ≈50,8 mil ≈50,8 mil53,8 mil53,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni200,0 mil ≈200,0 mil340,0 mil200,0 mil ≈1,3 mld ≈200,1 mil200,0 mil200,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 75 din propriul istoric de 4 trimestre (min 25,7, mediană 44,7, max 62,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2020202120222023202420252026
Venituri2,7 mld3,0 mld4,5 mld5,9 mld5,5 mld5,8 mld8,2 mld
Venituri an/anindisponibil+10,0 %+50,3 %+32,7 %−7,0 %+4,7 %+42,1 %
Profit net1,6 mld-277,3 mil-421,0 mil-163,5 mil-933,4 mil-885,0 mil2,7 mld
Profit net an/anindisponibil−117,5 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat2,34-0,41-0,53-0,19-1,08-1,023,07
EPS diluat an/anindisponibil−117,5 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %58,7 %-9,3 %-9,4 %-2,8 %-16,9 %-15,3 %32,6 %
Flux de numerar liber278,4 mil710,5 mil650,1 mil1,1 mld1,0 mld1,4 mld1,4 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026

Numerar
2,6 mld USD
Datorie financiară
4,5 mld USD
Datorie netă
1,8 mld USD
Capitaluri proprii
14,3 mld USD
Active totale
22,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,31x
Lichiditate curentă
2,01x
ROE
19,3 %
ROA
12,6 %
Marja FCF
17,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
5,5 mld
2025
5,8 mld
2026
8,2 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
3,2 mld
2025
3,4 mld
2026
4,0 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
2,3 mld
2025
2,4 mld
2026
4,2 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld
2026
2,1 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
834,0 mil
2025
798,2 mil
2026
767,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
-567,7 mil
2025
-720,3 mil
2026
1,3 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 09 mar. 2023verificat

EBITDA
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 09 mar. 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
211,7 mil
2025
189,4 mil
2026
202,6 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-758,7 mil
2025
-894,7 mil
2026
3,0 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
174,7 mil
2025
-9,7 mil
2026
376,5 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Profit net
2024
-933,4 mil
2025
-885,0 mil
2026
2,7 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
-1,08
2025
-1,02
2026
3,07

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
861,3 mil
2025
865,5 mil
2026
869,7 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,24
2025
0,24
2026
0,24

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
950,8 mil
2025
948,3 mil
2026
2,6 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Creanțe
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
864,4 mil
2025
1,0 mld
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active curente
2024
3,1 mld
2025
3,1 mld
2026
6,5 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
756,0 mil
2025
790,5 mil
2026
935,0 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fond comercial
2024
11,6 mld
2025
11,6 mld
2026
11,1 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
4,0 mld
2025
2,7 mld
2026
1,8 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Active totale
2024
21,2 mld
2025
20,2 mld
2026
22,3 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
411,3 mil
2025
622,2 mil
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
107,3 mil
2025
129,5 mil
2026
499,8 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
4,1 mld
2025
3,9 mld
2026
4,0 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
1,8 mld
2025
2,0 mld
2026
3,2 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
6,4 mld
2025
6,8 mld
2026
8,0 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
14,8 mld †
2025
13,4 mld †
2026
14,3 mld †

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld
2026
1,8 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
336,3 mil
2025
284,6 mil
2026
354,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
1,0 mld ≈
2025
1,4 mld ≈
2026
1,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-350,5 mil
2025
-300,7 mil
2026
2,1 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-980,2 mil
2025
-1,4 mld
2026
-2,2 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2024
206,8 mil
2025
207,5 mil
2026
205,1 mil

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
150,0 mil
2025
725,0 mil
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 11 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
11,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
22,5 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-0,0 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
52,2 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja netă
27,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja FCF
18,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Randamente

ROE
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROA
11,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROIC
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROCE
6,2 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
7,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Rata de distribuire (FCF)
12,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
7,2x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,2x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea imediată
1,6x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Investiții (capex)
470,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
1,7 mld USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
65,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
71 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
57 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
150,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
151,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
57,1x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
56,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul profitului
1,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/S
16,0x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
97,2x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/Venit
16,1x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
P/FCF
87,2x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randament FCF
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

171,97 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 150,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
150,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
56,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Marja netă
27,9 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
42,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Acoperire și prospețime

36/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 01 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 01 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 21 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 aug. 2026
verificat 1061derivat 89

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare21
  • Calitate44
  • Creștere56
  • Randamente57

Interval de valoare estimat

Jos
48,85
USD pe acțiune
Mijloc
70,69
USD pe acțiune
Sus
104,97
USD pe acțiune
Preț: 171,97 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -58,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -143,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 32,77 – 158,99 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)32,77 – 50,96 (Mijloc 39,83)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 1,9 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/Venit64,94 – 158,99 (Mijloc 101,55)
    10 firme folosite · multiplul median 9,5x · quartile 6,1x – 14,9x
    ADI, AMAT, AMD, AVGO, INTC, MCHP, MU, NXPI, ON, TXN
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Semiconductors & Related Devices (SIC 3674)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate52,2 %31 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate16,5 %31 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate18,3 %73 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere11,4 %46 (pe interval fix)18 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere42,1 %77 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,2x100 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare16,1x20 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluare1,1 %23 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %57 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere56/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate44/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente57/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare21/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

MARVELL TECHNOLOGY, INC (MRVL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,2 mld USD în 2026; creștere an/an 42,1 %; marjă netă 27,9 %; ROE 16,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 48,85–104,97 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 70,69 USD, prețul de 171,97 USD lasă un potențial de -58,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -143,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja FCF: 18,3 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 42,1 %
  • Lichiditatea curentă: 3,2x

Ce o infirmă

  • EV/Venit: 16,1x
  • Randament FCF: 1,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Semiconductors & Related Devices (SIC 3674) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 13 firme

Doar firmele cu capitalizarea între 24,5 mld și 1.567,7 mld (de 8 ori mai mici sau mai mari decât compania); 83 din verticală au rămas în afară.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
56,8x
mediana verticalei 46,1x
peste mediană (+23,3 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 18,3x
P/S
16,0x
mediana verticalei 13,8x
peste mediană (+16,0 %)
P/B
8,1x
mediana verticalei 10,4x
sub mediană (−21,7 %)
ROE
16,5 %
mediana verticalei 25,8 %
sub mediană (−36,0 %)
Marja netă
27,9 %
mediana verticalei 29,8 %
sub mediană (−6,2 %)
Marja EBIT
16,5 %
mediana verticalei 29,6 %
sub mediană (−44,3 %)
Venituri an/an
42,1 %
mediana verticalei 16,9 %
peste mediană (+149,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,1x
Randament dividend
0,1 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−81,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AVGOBroadcom Inc.1.585,5 mld42,444,2 %42,9 %+23,9 %−18 % / +259 %
MUMicron Technology, Inc.967,5 mld11,588,3 %63,8 %+256,3 %+262 % / +1.023 %
AMDAdvanced Micro Devices Inc790,0 mld124,510,1 %15,6 %+34,3 %+122 % / +299 %
INTCIntel Corporation321,8 mld—-10,9 %-20,1 %−0,5 %+49 % / +35 %
AMATApplied Materials Inc303,1 mld32,941,1 %30,1 %+4,4 %+51 % / +155 %
TXNTexas Instruments Inc285,5 mld40,539,7 %34,3 %+13,0 %+86 % / +105 %
ADIAnalog Devices Inc203,4 mld49,812,2 %29,8 %+16,9 %+58 % / +129 %
MRVLMarvell Technology, Inc150,8 mld56,816,5 %27,9 %+42,1 %+90 % / +235 %
NXPINXP Semiconductors N.V.66,2 mld20,729,2 %23,4 %−2,7 %+35 % / +29 %
MPWRMonolithic Power Systems, Inc.64,8 mld73,225,1 %23,9 %+26,4 %+43 % / +142 %
MCHPMicrochip Technology Incorporated42,3 mld107,77,2 %9,3 %+7,1 %+45 % / −7 %
ALABAstera Labs, Inc.40,5 mld115,825,8 %30,7 %+115,1 %+48 % / indisponibil
CRDOCredo Technology Group Holding Ltd28,4 mld53,830,7 %33,8 %+205,7 %−15 % / +743 %
ONOn Semiconductor Corp28,3 mld42,28,9 %10,8 %−15,3 %+45 % / +2 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MRVL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
108,20
Randament total -37 % · Pe an -37 %
190,69
Randament total 11 % · Pe an 11 %
286,42
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
120,19
Randament total -30 % · Pe an -11 %
236,86
Randament total 38 % · Pe an 11 %
388,40
Randament total 127 % · Pe an 31 %
5 ani
133,51
Randament total -22 % · Pe an -5 %
294,20
Randament total 72 % · Pe an 11 %
526,69
Randament total 208 % · Pe an 25 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 59,21
  • Marja netă± 41,45
  • Creșterea anuală a veniturilor± 31,90
  • Diluare anuală± 3,48

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Marvell Technology este un furnizor de semiconductoare pentru infrastructura de date, de la nucleul centrelor de date până la marginea rețelei, fără fabrici proprii. Compania a crescut rapid în ultimul an fiscal, datorită cererii legate de inteligența artificială, iar achizițiile recente extind portofoliul de interconectare și comutare.13

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu larg de soluții pentru centrele de date, cu integrare de proprietate intelectuală analogică, digitală și de procesare a semnalului.
  • Creștere puternică a veniturilor în ultimul an fiscal, susținută de cererea pentru infrastructura AI.
  • Extinderea portofoliului prin achiziții în interconectare optică și în comutarea PCIe și CXL.

Puncte slabe

  • Dependență mare de câțiva clienți, care reprezintă o parte semnificativă din venituri.
  • Expunere ridicată la piața din Asia, unde se află majoritatea clienților și a producătorilor.
  • Comenzile pot fi anulate sau amânate cu un preaviz scurt, ceea ce face veniturile greu de prevăzut.

Oportunități

  • Cererea pentru soluții de scalare a inteligenței artificiale ar putea crește dacă investițiile în centre de date continuă.
  • Produsele optice și de comutare dobândite recent ar putea deschide noi contracte cu clienții din cloud.
  • Revenirea pieței comunicațiilor ar putea adăuga venituri stabile dacă stocurile clienților se normalizează.

Amenințări

  • Restricțiile comerciale și de export cu China pot reduce vânzările și pot încuraja clienții să își dezvolte soluții proprii.
  • O reducere a cheltuielilor pe infrastructura AI ar putea afecta în mod sever cererea.
  • Concurența și presiunea clienților mari pot reduce marjele sau pot înrăutăți condițiile contractuale.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează majoritatea veniturilor. Pierderea unui client important sau o scădere a cotei sale de piață ar putea afecta rezultatele financiare.1

  • Restricții la export și tariferidicat

    Restricțiile comerciale cu China și alte țări pot limita vânzările și pot schimba deciziile clienților privind achiziția de componente.1

  • Dependența de cererea AIridicat

    Dacă investițiile în infrastructura AI scad sau se reorientează, cererea pentru produsele companiei ar putea scădea rapid.1

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Celestial AI și XConn ar putea întârzia sau ar putea nu produce sinergiile așteptate, iar plățile suplimentare condiționate de obiective pot crește costurile.1

  • Lanț de aprovizionaremediu

    Compania depinde de câțiva furnizori pentru plachete avansate și de terți pentru producție. Întreruperile din Taiwan sau alte regiuni ar putea afecta livrările.2

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea veniturilor din centrele de date și ghidajul revizuit în sus sugerează că cererea AI rămâne puternică, iar marjele non-GAAP și expansiunea portofoliului ar putea susține rezultatele pe termen mediu.3
  • Portofoliul extins în interconectare optică și în comutarea PCIe și CXL poate lărgi baza de clienți și poate crește valoarea fiecărui proiect.12
  • Revenirea segmentului de comunicații și vânzarea afacerii cu Ethernet pentru automobile pot simplifica structura companiei și pot concentra resursele pe zonele de creștere.12

Ce ar strica teza

  • Concentrarea clienților și dependența de investițiile în AI fac veniturile vulnerabile la schimbările de buget ale câtorva cumpărători mari.1
  • Restricțiile la export și tensiunile comerciale ar putea reduce cererea din China și ar putea stimula dezvoltarea de soluții concurente locale.1
  • Achizițiile recente și plățile suplimentare condiționate pot diluat acționarii prin emiterea de noi acțiuni, iar integrarea ar putea fi mai dificilă decât se estimează.12

De urmărit

  • Ghidajul pentru trimestrul al treilea și marjele bruteQ3 fiscal 2027
  • Efectul restricțiilor comerciale asupra clienților din China2027
  • Integrarea Celestial AI și XConn și realizarea sinergiilor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Marvell proiectează și comercializează soluții semiconductoare pentru două piețe finale: centrele de date și comunicațiile sau alte aplicații. Portofoliul include circuite ASIC personalizate, produse de interconectare optică și cupru, switch-uri Ethernet, procesoare de infrastructură, controlere de stocare și produse Fibre Channel.1

În anul fiscal 2026, veniturile nete au atins 8,2 miliarde de dolari, în creștere cu 42% față de anul precedent, conform raportului anual.1 Vânzările se concentrează pe câțiva clienți mari: cei zece clienți principali au reprezentat 82% din veniturile nete, iar aproximativ 77% din vânzări au fost destinate clienților din Asia.1

Compania și-a reconfigurat portofoliul prin vânzarea afacerii cu Ethernet pentru automobile către Infineon, pentru 2,5 miliarde de dolari în numerar, și prin achiziția Celestial AI, dar și a XConn, care extind conectivitatea optică și comutarea PCIe și CXL.12

Piața în context

Marvell activează în piața semiconductoarelor pentru infrastructura de date, unde cererea de AI, de conectivitate la viteză mare și de stocare modernă reprezintă principalii motori. Veniturile sale au crescut față de anul precedent, în principal din centrele de date, dar piața rămâne concentrată pe câțiva clienți mari care pot schimba rapid volumele comandate.1

În trimestrul al doilea al anului fiscal 2027, veniturile au atins 2,739 miliarde de dolari, în creștere cu 37% față de anul precedent, iar ghidajul pentru trimestrul al treilea indică 3,150 miliarde de dolari.3 Conducerea a afirmat că cererea AI rămâne puternică, însă aceste estimări depind de condițiile pieței și de deciziile clienților.3

Tendințe

  • Cererea pentru infrastructura AIvânt din spate

    Investițiile în infrastructura AI sunt principalul motor al cererii pentru produsele Marvell din centrele de date. Dacă aceste cheltuieli încetinesc sau se reorientează, veniturile ar putea fi afectate, după cum avertizează compania în factorii de risc.1

  • Restricții comerciale cu Chinavânt din față

    Restricțiile la export impuse unor clienți chinezi au redus deja cererea pentru produsele companiei. Clienții din China ar putea dezvolta soluții proprii sau ar putea acumula stocuri, ceea ce ar putea afecta veniturile.1

  • Consolidarea în semiconductoaremixt

    Fuziunile și parteneriatele dintre clienți pot crește dependența de un singur cumpărător, dar pot și reduce cererea totală sau înrăutăți condițiile comerciale. Efectul net depinde de structura viitoare a clienților.1

  • Revenirea comunicațiilor și a altor piețevânt din spate

    Normalizarea stocurilor clienților a sprijinit recuperarea vânzărilor pe piața comunicațiilor, aceasta fiind un avantaj pentru trimestrele următoare, dacă tendința se menține.2

Poziția concurențială

Marvell concurează cu alți furnizori de semiconductoare pentru centrele de date și infrastructura de rețea, în special în zona produselor personalizate, a interconectării și a switch-urilor. Compania subliniază că piețele în care activează sunt foarte competitive, iar pierderea unor proiecte cheie ar putea afecta rezultatele.1

Un factor de diferențiere este portofoliul de proprietate intelectuală și integrarea sistemelor, dar competitorii pot oferi soluții alternative sau pot integra vertical propriile produse. Analiza bazată exclusiv pe sursele disponibile nu permite compararea cotelor de piață.1

  • Furnizori de semiconductoare pentru centre de date

    Concurenți directi în circuite personalizate și interconectare, menționați generic în sursele analizate.

  • Clienți care își dezvoltă soluții proprii

    Clienții mari pot integra vertical sau pot cumpăra soluții complete de la terți, ceea ce reduce cererea pentru produsele companiei.

  • Furnizori de switch-uri și de rețea

    Concurență în zona switch-urilor Ethernet, PCIe și CXL, unde compania a extins recent portofoliul.

  • Furnizori de procesoare de infrastructură

    Concurență în procesoarele pentru date, securitate și stocare, în special pentru centre de date și rețele operatorilor.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport curent02 nov. 2026
    Acord material · Situații financiare și anexe
  • Raport curent02 nov. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent23 oct. 2026
    Acord material · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 sept. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial28 aug. 2026
  • Raport curent27 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 aug. 2026
    Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent09 iul. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent25 iun. 2026
    Vot al acționarilor · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 iun. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / Marvell Technology, Inc. · 11 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / Marvell Technology, Inc. · 28 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Marvell Technology, Inc. · 27 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Marvell Technology, Inc. (MRVL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw