olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Socket Mobile, Inc. SCKT
Electronic Computers · SIC 3571 · Verticală: Electronic Computers (SIC 3571)
Socket Mobile furnizează scanere de coduri de bare și lectoare NFC fără fir, conectate prin Bluetooth, integrate în aplicațiile mobile ale furnizorilor de software, în special pentru mPOS și muncă pe teren. Compania traversează o perioadă dificilă: veniturile anuale au scăzut cu 20% în 2025 față de 2024, până la 15,1 milioane USD, iar trimestrul al doilea din 2026 a adus încă o scădere cu 25% față de anul precedent.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Socket Mobile, Inc. (SCKT) costa 0,30 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 2,5 mil USD, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 0,29–2,13 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 3,0 mil USD (−24,9 % an/an), profit net de -1,3 mil USD, EPS diluat -0,16 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 34,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,26 – 0,67
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,10 · lățimea benzii 87,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,55 / 0,79
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −67,7 % | −2,0 % | −65,8 pp | — |
| 3 luni | −25,0 % | −2,2 % | −22,8 pp | — |
| 6 luni | −65,1 % | +4,3 % | −69,4 pp | — |
| De la început de an | −70,6 % | +10,6 % | −81,2 pp | — |
| 1 an | −71,4 % | +10,5 % | −81,9 pp | +0,3 % |
| 3 ani | −70,6 % | +73,7 % | −144,3 pp | +46,4 % |
| 5 ani | −95,2 % | +61,7 % | −156,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,9 mil | 4,8 mil | 4,0 mil | 4,0 mil | 3,1 mil | 4,0 mil | 3,7 mil | 3,0 mil |
| Costul vânzărilor | 2,0 mil | 2,4 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 1,6 mil | 2,0 mil | 1,8 mil | 1,6 mil |
| Profit brut | 1,9 mil | 2,5 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | 1,5 mil | 2,0 mil | 1,9 mil | 1,4 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 1,2 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,0 mil | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,1 mil |
| Profit operațional | -1,0 mil | -410,9 mii | -893,7 mii | -677,4 mii | -1,1 mil | -589,5 mii | -759,7 mii | -1,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 275,7 mii ≈ | 292,5 mii | 338,9 mii | 342,9 mii ≈ | 334,6 mii ≈ | 310,4 mii | 291,3 mii | 270,0 mii ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | -84,2 mii | -102,0 mii | -100,5 mii | -114,8 mii | -140,1 mii | -141,3 mii | -139,9 mii | -151,0 mii |
| Profit net | -1,1 mil | 38,1 mii | -994,1 mii | -792,1 mii | -1,2 mil | -11,4 mil | -899,6 mii | -1,3 mil |
| EPS diluat | -0,15 | 0,01 ≈ | -0,13 | -0,10 | -0,15 | -1,43 ≈ | -0,11 | -0,16 |
| Flux de numerar operațional | 204,0 mii ≈ | -87,0 mii | -733,0 mii | -464,4 mii ≈ | -402,8 mii ≈ | 350,4 mii | -768,9 mii | 135,9 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 396,6 mii ≈ | 223,9 mii | 52,3 mii | 136,9 mii ≈ | 186,8 mii ≈ | 161,1 mii | 53,3 mii | 90,7 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 16,5 mil | 19,3 mil | 15,7 mil | 23,2 mil | 21,2 mil | 17,0 mil | 18,8 mil | 15,1 mil |
| Venituri an/an | −22,7 % | +17,0 % | −18,5 % | +47,8 % | −8,5 % | −19,8 % | +10,2 % | −19,6 % |
| Profit net | -571,1 mii | 286,6 mii | -3,3 mil | 4,5 mil | 86,9 mii | -1,9 mil | -2,2 mil | -14,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −1.244,0 % | indisponibil | −98,1 % | −2.307,7 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,09 | 0,05 | -0,51 | 0,48 | 0,01 | -0,27 | -0,30 | -1,81 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −1.120,0 % | indisponibil | −97,9 % | −2.800,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -3,5 % | 1,5 % | -20,9 % | 19,3 % | 0,4 % | -11,3 % | -12,0 % | -95,4 % |
| Flux de numerar liber | 326,4 mii | 278,4 mii | 268,0 mii | 1,5 mil | -1,3 mil | -2,1 mil | -1,3 mil | -1,8 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 4,3 mil USD
- Active totale
- 14,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,02x
- ROE
- -128,2 %
- ROA
- -68,8 %
- Marja FCF
- -11,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,7 mil | 23,2 mil | 21,2 mil | 17,0 mil | 18,8 mil | 15,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 7,4 mil | 10,8 mil | 10,9 mil | 8,6 mil | 9,3 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 8,3 mil | 12,4 mil | 10,4 mil | 8,5 mil | 9,5 mil | 7,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 3,1 mil | 4,0 mil | 4,4 mil | 4,8 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -4,4 mil | 2,7 mil | -446,0 mii | -3,1 mil | -2,5 mil | -3,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 596,9 mii | 759,2 mii | 765,7 mii | 922,4 mii | 1,1 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -3,8 mil ≈ | 3,5 mil ≈ | 319,6 mii ≈ | -2,2 mil ≈ | -1,4 mil ≈ | -1,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 97,5 mii | 198,9 mii | -175,1 mii | -242,2 mii | -330,8 mii | -496,6 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 50,6 mii | 1,9 mil | 708,0 mii | 1,4 mil | 551,0 mii | -10,7 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit net | -3,3 mil | 4,5 mil | 86,9 mii | -1,9 mil | -2,2 mil | -14,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,51 | 0,48 | 0,01 | -0,27 | -0,30 | -1,81 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 6,0 mil | 8,9 mil | 7,5 mil | 7,2 mil | 7,6 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 7,2 mil
- 2024
- 7,6 mil
- 2025
- 7,9 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mil | 6,1 mil | 3,6 mil | 2,8 mil | 2,5 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 3,2 mil | 5,2 mil | 5,6 mil | 5,4 mil | 4,9 mil | 4,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Active curente | 7,9 mil | 14,4 mil | 12,8 mil | 10,7 mil | 9,6 mil | 8,6 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 847,7 mii | 1,1 mil | 1,7 mil | 3,0 mil | 2,8 mil | 2,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,8 mil | 1,7 mil | 1,6 mil | 1,4 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Active totale | 15,6 mil | 25,6 mil | 28,6 mil | 28,7 mil | 27,3 mil | 14,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 4,1 mil | 5,4 mil | 5,0 mil | 6,5 mil | 6,9 mil | 8,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,4 mil | 5,5 mil | 8,3 mil | 9,3 mil | 9,2 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 11,2 mil † | 20,0 mil † | 20,3 mil † | 19,4 mil † | 18,2 mil † | 4,3 mil † | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,6 mil
- 2024
- 1,4 mil
- 2025
- 1,3 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 804,4 mii | 2,1 mil | -111,4 mii | 48,6 mii | -521,5 mii | -1,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 536,5 mii | 691,8 mii | 1,2 mil | 2,2 mil | 788,3 mii | 537,1 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 268,0 mii ≈ | 1,5 mil ≈ | -1,3 mil ≈ | -2,1 mil ≈ | -1,3 mil ≈ | -1,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -536,5 mii | -691,8 mii | -1,2 mil | -2,2 mil | -715,5 mii | -537,1 mii | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 894,9 mii | 2,5 mil | -1,2 mil | 1,3 mil | 902,3 mii | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 8,5 mii | 2,9 mii | 829,6 mii | 208,4 mii | — | — | SEC (XBRL)· 25 mar. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -2,2 mil
- 2024
- -715,5 mii
- 2025
- -537,1 mii
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 49,1 % | 23 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | -26,1 % | 0 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | -8,5 % | 0 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -10,8 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | -19,6 % | 0 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 3 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -47,3 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial3/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate9/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
SOCKET MOBILE, INC. (SCKT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,1 mil USD în 2025; creștere an/an -19,6 %; marjă netă -107,5 %; ROE -155,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja brută: 49,1 %
- Marja EBIT: -26,1 %
- Marja FCF: -8,5 %
- CAGR venituri 3 ani: -10,8 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -19,6 %
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- Randament FCF: -47,3 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Electronic Computers (SIC 3571) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AAPLApple Inc. | 4.823,2 mld | 37,0 | 142,3 % | 27,6 % | +15,1 % | +19 % / +75 % |
| DELLDell Technologies Inc. | 261,4 mld | 23,7 | — | 7,5 % | +18,8 % | +206 % / +438 % |
| SMCISuper Micro Computer, Inc. | 20,6 mld | 9,6 | 21,5 % | 5,7 % | +77,8 % | −7 % / +15 % |
| OMCLOmnicell, Inc | 1,8 mld | 46,6 | 3,1 % | 3,1 % | +6,5 % | +8 % / +18 % |
| OSSOne Stop Systems, Inc. | 116,7 mil | 369,1 | 1,3 % | 1,0 % | +31,2 % | −23 % / +126 % |
| SCKTSocket Mobile, Inc. | 2,5 mil | — | -155,7 % | -107,5 % | −19,6 % | −71 % / −71 % |
| ZEPPZepp Health Corp | 0 | — | -17,2 % | -15,5 % | +41,8 % | −92 % / −59 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SCKT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q/A (03 nov. 2026).
Pe scurt
Socket Mobile furnizează scanere de coduri de bare și lectoare NFC fără fir, conectate prin Bluetooth, integrate în aplicațiile mobile ale furnizorilor de software, în special pentru mPOS și muncă pe teren. Compania traversează o perioadă dificilă: veniturile anuale au scăzut cu 20% în 2025 față de 2024, până la 15,1 milioane USD 1, iar trimestrul al doilea din 2026 a adus încă o scădere cu 25% față de anul precedent 3.
SWOT
Puncte tari
- Produse specializate și cu bună recunoaștere a brandului în scanarea fără fir, plus un kit de dezvoltare care leagă compania de furnizorii de aplicații 1.
- Gamă largă de produse, inclusiv soluții NFC și RFID certificate și software de scanare cu cameră, care acoperă mai multe segmente 12.
- Cheltuieli operaționale reduse și control al costurilor, care au menținut marjele brute relativ stabile în ciuda scăderii vânzărilor 1.
Puncte slabe
- Dependența de câțiva distribuitori mari, care controlează o parte semnificativă a vânzărilor și pot reduce stocurile brusc 1.
- Pierderi nete repetate și evaluare completă a activelor fiscale amânate, ceea ce arată dificultăți în a reveni la profitabilitate 1.
- Dependența de notele convertibile subordonate și de linia de credit, care limitează flexibilitatea financiară 1.
Oportunități
- Creșterea segmentului BYOD în industrie, unde dispozitivele XtremeScan pentru iPhone ar putea atrage noi clienți 2.
- Extinderea aplicațiilor NFC în portofele mobile și identitate digitală, dacă accesul la tehnologie se îmbunătățește 1.
- Revenirea cererii din retail, care ar putea reda creștere veniturilor dacă cheltuielile clienților se stabilizează 3.
Amenințări
- Concurență intensă din partea unor companii mai mari, cu resurse mai mari și posibilitatea de a reduce prețurile 1.
- Condiții macroeconomice incerte, care ar putea prelungi scăderea vânzărilor și limita accesul la capital 13.
- Produse încorporate în tablete și telefoane care pot înlocui scanerele separate 1.
Riscuri
- Nevoia de capital suplimentarridicat
Este posibil ca finanțarea suplimentară să nu fie disponibilă pe termeni rezonabili, ceea ce ar putea produce diluare semnificativă pentru investitori 1.
- Concentrarea pe distribuitorimediu
Distribuitorii pot reduce comenzile sau pot oferi linii concurente, iar un singur partener pierdut ar putea afecta grav veniturile 1.
- Dependența de furnizorii de aplicațiimediu
Dacă furnizorii de aplicații întârzie dezvoltarea sau nu reușesc să vândă aplicațiile, vânzările companiei pot fi sub așteptări 1.
- Aprovizionare și stocuriscăzut
Componentele sunt produse de un număr limitat de furnizori, iar fluctuațiile cererii pot genera stocuri excesive sau lipsuri 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din retail și industrie revine, compania ar putea recupera rapid veniturile, având deja o bază de costuri redusă și o ofertă de produse extinsă 13.
- Soluțiile pentru BYOD și iPhone robust ar putea deschide o piață nouă, mai puțin concurată, în industrie 2.
- Kitul CaptureSDK și modelul de software cu cameră gratuită pot consolida relațiile cu furnizorii de aplicații, ceea ce ar putea genera venituri recurente pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea vânzărilor continuă, pierderile ar putea persista și compania ar putea avea nevoie de capital în condiții dezavantajoase 13.
- Dependența de câțiva distribuitori mari face ca veniturile să fie fragile, iar o schimbare de strategie a lor ar putea reduce brusc vânzările 1.
- Concurenții mai mari, cu resurse superioare, ar putea intensifica presiunea asupra prețurilor și a marjelor 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a marjei brute față de trimestrul precedentQ3 2026
- Nivelul numerarului și al notelor convertibile subordonateQ3 2026
- Stadiul lansării noilor produse XtremeScan și al adoptării lor în industrie2027
- Dacă reducerile de cheltuieli operaționale continuă și cum evoluează pierderea netănext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q/A (03 nov. 2026).
Afacerea
Socket Mobile, Inc. (NASDAQ: SCKT) este un furnizor de soluții de captură și transmitere a datelor, destinate productivității forței de muncă mobile. Produsele sale principale sunt dispozitive de scanare fără fir, cu coduri de bare sau tehnologie RFID/NFC, care se conectează prin Bluetooth la smartphone-uri, tablete și computere mobile cu iOS, Android sau Windows 1. Compania proiectează produsele, dar subcontractează fabricarea componentelor către producători externi din Statele Unite, Mexic, Taiwan, Singapore, Malaysia și China, iar asamblarea finală și distribuția se fac din Fremont, California 1. Vânzările depind în mare măsură de furnizorii de aplicații care integrează kitul de dezvoltare CaptureSDK, astfel încât produsele sunt comercializate de aceștia sau de revânzătorii lor 1.
Modelul de venituri este bazat pe distribuție în două trepte: produsele ajung la clienți prin distribuitori mari, precum Ingram Micro, ScanSource și Blue Star, care alimentează o rețea de revânzători online 1. Concentrarea este ridicată, deoarece câțiva distribuitori au reprezentat aproximativ 49% din vânzările mondiale în 2025 1. Compania spune că, în momentul în care un furnizor de aplicații integrează produsele ei, acestea devin parte a soluției și a programului lui de marketing 1.
Din punct de vedere financiar, compania are o bază de costuri relativ mică și a redus cheltuielile operaționale în 2025, inclusiv cercetarea și dezvoltarea, vânzările și marketingul și cheltuielile generale 1. Totuși, pierderile persistente și o evaluare completă împotriva activelor fiscale amânate, de peste 10 milioane USD, arată presiunea asupra profitabilității 1. În primul semestru din 2026, pierderea netă a ajuns la 2,2 milioane USD 3.
Segmente
Scanere cordless (XtremeScan, DuraScan, SocketScan, DuraSled)
Acestea sunt liniile principale de produse: scanere fără fir pentru industrie, depozitare și retail, inclusiv modele pentru iPhone și carcase cu scanere integrate 12. Ele sunt considerate sursa principală a veniturilor, mai ales prin aplicațiile mPOS 1.
Software și kitul CaptureSDK
CaptureSDK permite dezvoltatorilor să integreze toate dispozitivele companiei printr-o singură interfață, iar software-ul de scanare cu camera (SocketCam C820 gratuit și C860 avansat) completează oferta 12. Acest segment îi ajută pe furnizorii de aplicații să adopte soluțiile companiei 1.
Piața în context
Piața de captură mobilă a datelor este descrisă de companie ca fiind complexă și competitivă, cu produse concurente în Statele Unite, Europa și Asia 1. Compania se așteaptă ca creșterea aplicațiilor mobile și a forței de muncă mobile să mărească cererea de scanere, dacă adoptarea continuă în mPOS, teren, logistică și evenimente 1. Veniturile din ultimele trimestre arată însă o cerere slabă, companiile reducându-și cheltuielile și prelungind ciclurile de vânzare 13.
Compania leagă o parte din redresare de piața retailului și de dispozitivele BYOD, unde un iPhone robust ar putea ajunge la clienți industriali 2. Dacă cererea din retail revine, ar putea sprijini din nou veniturile, dar în prezent conducerea descrie condițiile de piață ca fiind incerte 3.
Tendințe
- Cererea mai slabă din retail și industrievânt din față
Condițiile macroeconomice mai dificile și ciclurile de vânzare mai lungi au redus volumele comenzilor în 2025 și în 2026 13. Dacă această slăbiciune persistă, presiunea asupra veniturilor ar putea continua.
- Adoptarea aplicațiilor mobile și a forței de muncă mobilevânt din spate
Creșterea utilizării smartphone-urilor și tabletelor în scopuri de afaceri susține cererea pe termen lung pentru scanere integrate în aplicații 1.
- Modelul BYOD în industrievânt din spate
Lucrătorii care folosesc un singur telefon pentru muncă și viață personală reprezintă o piață pe care compania o consideră insuficient deservită și cu potențial de creștere 2.
- Restricțiile NFC pe iPhone și schimbările de sistemmixt
Limitările privind NFC pe iPhone și ciclurile scurte ale produselor mobile obligă compania să investească constant în noi produse, ceea ce poate apăsa asupra marjelor 1.
Poziția concurențială
Concurența include producători specializați de scanere cordless și de scanere cu cameră, precum Koamtec, Code Corporation, Opticon, Infinite Peripherals, Honeywell, Datalogic și Zebra Technologies, precum și aplicații precum Scandit și Manatee Works 1. Unii concurenți au resurse financiare și tehnice mai mari, iar producătorii de tablete și telefoane pot încorpora funcții de scanare proprii 1.
Diferențierea companiei se bazează pe kitul CaptureSDK, pe compatibilitatea largă cu sistemele de operare și pe modelul de software cu cameră, în care furnizorii de aplicații primesc soluția gratuit 1. Lipsa de scară, însă, poate fi un dezavantaj față de competitorii mari 1.
- HoneywellHON
Producător de scanere integrate în dispozitive robuste, citit ca rival direct în captura de date mobilă 1.
- Zebra TechnologiesZBRA
Furnizor de computere mobile cu scanere încorporate, care concurează în segmentul robust pentru industrie 1.
- Datalogic
Producător de scanere și dispozitive mobile robuste, menționat printre concurenții din industrie 1.
- Scandit
Furnizor de software de scanare cu camera, concurent al soluțiilor SocketCam 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- NVIDIA Vera Single vs. Dual Socket CPU PerformancePhoronix · 29 oct. 2026 · EN
- First case of teeth growing out of an eye socket—what you need to know about 'ectopic teeth'Medical Xpress · 13 oct. 2026 · EN
- Socket Raises $60 Million at $1 Billion ValuationSecurityWeek · 21 mai 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 29 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial (amendament)03 nov. 2026
- Raport curent27 oct. 2026Notificare de delistare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 aug. 2026Notificare de delistare
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent07 aug. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iul. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Socket Mobile, Inc. · 30 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Socket Mobile, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Socket Mobile, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.