olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

One Stop Systems, Inc. OSS

Electronic Computers · SIC 3571 · Verticală: Electronic Computers (SIC 3571)

4,66USD−4,90 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

One Stop Systems proiectează și fabrică sisteme de calcul robuste de înaltă performanță, comutatoare PCIe și stocare pentru aplicații edge de inteligență artificială, senzori și autonomie, destinate în special platformelor mobile din apărare și industrie. Compania se află într-o fază de creștere după vânzarea diviziei Bressner, cu afaceri în accelerare: veniturile din primul trimestru 2026 au crescut cu 55.0%, iar compania a estimat o creștere de 20% până la 25% pentru 2026, pe fondul unei cereri în expansiune din partea apărării și a autonomiei.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea One Stop Systems, Inc. (OSS) costa 4,66 USD (−4,90 % într-o zi), cu capitalizare 116,7 mil USD, P/E 369,1 pe un EPS diluat de 0,01 USD în ultimele 12 luni, beta 2,19, interval pe 52 de săptămâni 4,34–19,95 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 12,6 mil USD (+35,9 % an/an), profit net de -593,7 mii USD (−325,3 % an/an), EPS diluat -0,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
116,7 mil USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
369,1
EPS diluat TTM 0,01 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
0,27 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,19
Volatilitate (1 an) 106 %
Interval 52 săpt.
4,3419,95

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
24,5
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
4,46 – 7,86
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 55,1 %
SMA 50 / 200
8,05 / 11,17
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,94 / -0,89
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−44,1 %−2,0 %−42,1 pp—
3 luni−64,5 %−2,2 %−62,3 pp—
6 luni−69,6 %+4,3 %−73,9 pp—
De la început de an−35,1 %+10,6 %−45,7 pp—
1 an−1,3 %+10,5 %−11,7 pp+0,3 %
3 ani+119,8 %+73,7 %+46,1 pp+16,5 %
5 ani−13,7 %+61,7 %−75,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−76,6 %
02 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−76,6 %
02 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
12,6 mil USD
+35,9 % an/an
Profit net
-593,7 mii USD
−325,3 % an/an
EPS diluat
-0,02
−300,0 % an/an
netă / operațională
-4,7 % / -6,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri-15,0 mil5,2 mil5,8 mil9,3 mil12,0 mil8,1 mil9,3 mil12,6 mil
Costul vânzărilor-10,3 mil2,8 mil3,4 mil5,0 mil5,0 mil3,9 mil5,7 mil7,2 mil
Profit brut-4,7 mil2,4 mil2,4 mil4,2 mil7,0 mil4,2 mil3,7 mil5,4 mil
Cercetare și dezvoltare619,2 mii1,2 mil1,4 mil1,3 mil1,6 mil817,0 mii853,1 mii1,1 mil
Cheltuieli generale și de vânzare644,8 mii1,9 mil1,9 mil1,7 mil1,8 mil2,4 mil2,5 mil3,2 mil
Profit operațional-5,4 mil-2,4 mil-2,5 mil-410,5 mii1,9 mil-671,2 mii-7,7 mil-834,7 mii
Amortizare și depreciere111,9 mii223,8 mii227,2 mii225,8 mii94,8 mii———
Cheltuieli cu dobânzile-66,9 mii14,2 mii13,7 mii15,1 mii-40,4 mii———
Profit înainte de impozit-5,2 mil-2,3 mil-2,5 mil-380,7 mii2,0 mil-362,6 mii-7,3 mil-593,7 mii
Impozit pe profit-566,8 mii109,5 mii224,2 mii266,9 mii-589,2 mii———
Profit net-3,1 mil-2,0 mil-2,0 mil263,5 mii8,9 mil-519,9 mii-7,3 mil-593,7 mii
EPS diluat-0,14 ≈-0,09-0,090,010,34 ≈-0,02-0,29-0,02
Flux de numerar operațional-2,3 mil-1,1 mil-368,7 mii ≈-3,4 mil ≈————
Investiții (capex)-70,5 mii6,4 mii49,8 mii ≈52,4 mii ≈6,0 mii15,0 mii110,4 mii ≈65,5 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 85 din propriul istoric de 13 trimestre (min 25,4, mediană 43,8, max 691,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu201820192020202120222023⚠ 20242025
Venituri37,0 mil58,3 mil51,9 mil62,0 mil72,4 mil60,9 mil24,6 mil32,2 mil
Venituri an/an+34,5 %+57,5 %−11,0 %+19,4 %+16,8 %−15,9 %—+31,2 %
Profit net-1,1 mil-900,3 mii-6,5 mii2,3 mil-2,2 mil-6,7 mil-13,6 mil5,1 mil
Profit net an/an−1.276,0 %indisponibilindisponibilindisponibil−195,6 %indisponibil—indisponibil
EPS diluat-0,09-0,060,000,12-0,11-0,32-0,650,22
EPS diluat an/an−1.000,0 %indisponibilindisponibilindisponibil−191,7 %indisponibil—indisponibil
netă %-3,1 %-1,5 %-0,0 %3,8 %-3,1 %-11,0 %-55,5 %15,8 %
Flux de numerar liber-4,5 mil-11,4 mii-1,1 mil5,1 mil-8,3 mil-1,3 mil-336,4 miiindisponibil

Seria se rupe înainte de 2024: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
31,2 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
46,0 mil USD
Active totale
52,8 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
9,13x
ROE
13,9 %
ROA
11,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
60,9 mil
2024
24,6 mil
2025
32,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
42,9 mil
2024
23,9 mil
2025
16,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
18,0 mil
2024
622,9 mii
2025
16,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
4,3 mil
2024
3,5 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
9,3 mil
2024
7,2 mil
2025
7,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-7,9 mil
2024
-15,7 mil
2025
-3,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,1 mil
2024
927,3 mii
2025
771,6 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-6,8 mil ≈
2024
-14,7 mil ≈
2025
-2,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
117,8 mii
2024
4,0 mii
2025
2,5 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-5,8 mil
2024
-15,2 mil
2025
-3,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
927,1 mii
2024
2,6 mii
2025
11,3 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-6,7 mil
2024
-13,6 mil
2025
5,1 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,32
2024
-0,65
2025
0,22

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
20,9 mil
2024
21,4 mil
2025
23,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,0 mil
2024
4,0 mil
2025
31,2 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
8,3 mil
2024
4,2 mil
2025
11,5 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
21,7 mil
2024
5,7 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active curente
2023
42,4 mil
2024
32,2 mil
2025
50,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,4 mil
2024
1,3 mil
2025
674,7 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
1,5 mil
2024
1,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mar. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
0
2024
0
2025
73,9 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Active totale
2023
48,3 mil
2024
36,9 mil
2025
52,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
1,2 mil
2024
955,1 mii
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 mar. 2023verificat

Datorii curente
2023
6,9 mil
2024
8,2 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,7 mil
2024
9,8 mil
2025
6,8 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
39,6 mil
2024
27,2 mil
2025
46,0 mil

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-439,7 mii
2024
-108,1 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mar. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
821,8 mii
2024
228,3 mii
2025
114,6 mii

SEC (XBRL)· 18 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-1,3 mil ≈
2024
-336,4 mii ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mar. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
1,5 mil
2024
4,2 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mar. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-171,3 mii
2024
-1,2 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 19 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
31,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-23,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-9,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
48,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
-15,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-17,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-17,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
0,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-18,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-2.873,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
5,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-7,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2025
Investiții (capex)
196,8 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-7,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-1.717,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
108 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
68 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
116,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
271,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
369,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,66 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 116,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
116,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
369,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
31,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 1493derivat 127

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electronic Computers (SIC 3571)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate48,1 %20 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-17,3 %17 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-17,6 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-23,7 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere31,2 %67 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie5,7x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-6,3 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere22/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

One Stop Systems, Inc. (OSS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 32,2 mil USD în 2025; creștere an/an 31,2 %; marjă netă 1,0 %; ROE 1,3 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 5,7x

Ce o infirmă

  • Marja brută: 48,1 %
  • Marja EBIT: -17,3 %
  • Marja FCF: -17,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: -23,7 %
  • Randament FCF: -6,3 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Electronic Computers (SIC 3571) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
369,1x
mediana verticalei 30,3x
peste mediană (+1.117,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
2,8x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+182,1 %)
P/B
3,0x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+118,8 %)
ROE
1,3 %
mediana verticalei 3,1 %
sub mediană (−56,6 %)
Marja netă
1,0 %
mediana verticalei 4,4 %
sub mediană (−76,9 %)
Marja EBIT
-17,3 %
mediana verticalei 5,9 %
sub mediană (−394,1 %)
Venituri an/an
31,2 %
mediana verticalei 16,9 %
peste mediană (+84,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AAPLApple Inc.4.823,2 mld37,0142,3 %27,6 %+15,1 %+19 % / +75 %
DELLDell Technologies Inc.261,4 mld23,7—7,5 %+18,8 %+206 % / +438 %
SMCISuper Micro Computer, Inc.20,6 mld9,621,5 %5,7 %+77,8 %−7 % / +15 %
OMCLOmnicell, Inc1,8 mld46,63,1 %3,1 %+6,5 %+8 % / +18 %
OSSOne Stop Systems, Inc.116,7 mil369,11,3 %1,0 %+31,2 %−1 % / +120 %
SCKTSocket Mobile, Inc.2,5 mil—-155,7 %-107,5 %−19,6 %−77 % / −79 %
ZEPPZepp Health Corp0—-17,2 %-15,5 %+41,8 %−92 % / −59 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OSS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
3,38
Randament total -27 % · Pe an -27 %
6,01
Randament total 29 % · Pe an 29 %
9,10
Randament total 95 % · Pe an 95 %
3 ani
2,69
Randament total -42 % · Pe an -17 %
5,43
Randament total 16 % · Pe an 5 %
9,10
Randament total 95 % · Pe an 25 %
5 ani
2,13
Randament total -54 % · Pe an -14 %
4,90
Randament total 5 % · Pe an 1 %
9,10
Randament total 95 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,36
  • Marja netă± 0,95
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,86
  • Diluare anuală± 0,08

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

One Stop Systems proiectează și fabrică sisteme de calcul robuste de înaltă performanță, comutatoare PCIe și stocare pentru aplicații edge de inteligență artificială, senzori și autonomie, destinate în special platformelor mobile din apărare și industrie. Compania se află într-o fază de creștere după vânzarea diviziei Bressner, cu afaceri în accelerare: veniturile din primul trimestru 2026 au crescut cu 55.0%, iar compania a estimat o creștere de 20% până la 25% pentru 2026, pe fondul unei cereri în expansiune din partea apărării și a autonomiei.

SWOT

Puncte tari

  • Specializare în calcul robust de înaltă performanță și în interconectare PCIe, cu o recunoaștere în industrie.
  • Relații strânse cu furnizori majori de componente, care oferă acces la roadmap-uri tehnologice din timp.
  • Revenire spre profitabilitate în primul trimestru 2026, cu o marjă brută în creștere semnificativă.

Puncte slabe

  • Dependență de un număr redus de clienți mari, a căror pierdere ar afecta puternic veniturile.
  • Pierderi în exercițiul 2025 din operațiunile continue și rezultate volatile de la un trimestru la altul.
  • Dependență de un număr restrâns de furnizori de componente, ceea ce crește vulnerabilitatea la întreruperi.

Oportunități

  • Extinderea programelor militare pe platforme noi, inclusiv prin contracte multianuale.
  • Creșterea adoptării AI la margine în industrie, medicină și transporturi autonome.
  • Dezvoltarea de produse PCIe de generație nouă pentru acceleratoare AI cu consum mare de energie.

Amenințări

  • Reducerea sau întârzierea bugetelor de apărare ar putea încetini contractele importante.
  • Presiunea prețurilor din partea concurenței și a comoditizării hardware-ului HPC.
  • Riscurile de lanț de aprovizionare și tarifele comerciale pot crește costurile sau întârzia livrările.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o parte importantă din vânzări, iar pierderea unuia ar putea reduce semnificativ veniturile.

  • Dependența de bugetele de apărareridicat

    Schimbările de prioritate sau întârzierile în cheltuielile militare ar putea afecta direct programele OSS.

  • Aprovizionarea cu componentemediu

    Dependența de câțiva furnizori și penuria de memorie ar putea întârzia producția și crește costurile.

  • Litigiu și obligații legalemediu

    Acordul de reglementare cu Disguise Systems Limited a generat o cheltuială de 6.25 mn USD în al doilea trimestru 2026, care ar putea afecta rezultatele.

  • Lichiditate și finanțarescăzut

    Compania ar putea avea nevoie de capital suplimentar dacă cererea nu se transformă rapid în încasări, iar condițiile de finanțare ar putea fi mai puțin favorabile.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de calcul la margine pentru apărare și autonomie continuă să crească, OSS ar putea transforma raportul ridicat de comenzi într-o creștere susținută a veniturilor și a marjelor.
  • Un portofoliu cu produse proprietare și o poziție timpurie pe tehnologii PCIe ar putea permite compartimentului să câștige contracte multianuale greu de înlocuit.
  • Îmbunătățirea rentabilității din primul trimestru 2026 ar putea arăta că strategia de concentrare pe HPC robust începe să dea rezultate.

Ce ar strica teza

  • Dacă bugetele de apărare se modifică sau programele întârzie, veniturile OSS ar putea rămâne volatile și mai mici decât ghidajul.
  • Compania ar putea rămâne dependentă de câțiva clienți mari, ceea ce ar face evoluția trimestrială greu de prevăzut.
  • Presiunile de preț și costurile componentelor ar putea reduce marjele dacă compania nu își poate transfera costurile clienților.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de creștere a veniturilor și a marjei brute pentru 20262026
  • Evoluția raportului book-to-bill și a comenzilor noi din apărareQ3 2026
  • Impactul acordului legal și al cheltuielilor de capital asupra lichiditățiiQ3 2026
  • Ritmul de adoptare a produselor PCIe de generație nouă și a platformei Torrey Breaknext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (28 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

OSS proiectează, fabrică și comercializează sisteme HPC robuste, switch fabrics de mare viteză și sisteme de stocare destinate calculului la margine, adică procesării datelor direct pe platformă, lângă sursa lor, nu în cloud. Produsele vizează platforme care se mișcă, precum avioane, vehicule fără pilot, camioane, nave, submarine sau centre de comandă mobile, unde procesarea senzorilor și a inteligenței artificiale trebuie să reziste la vibrații, temperaturi extreme și praf. Compania și-a vândut în decembrie 2025 filiala Bressner Technology GmbH, pe care a clasificat-o ca activitate întreruptă, pentru a-și concentra strategia pe HPC robust la margine.

Strategia OSS se bazează pe inovație de tip primul pe piață, pe componente de la furnizori precum NVIDIA, Micron, Broadcom, Microchip, Intel și AMD și pe o relație strânsă cu clienții din apărare și industrie. Compania urmărește platforme incumbente pe programe multianuale, în special în zona militară, unde speră ca avantajul comercial să protejeze marjele. Compania a descris și un portofoliu echilibrat între clienți comerciali și militari ca un avantaj strategic.

Activitatea OSS este mică, iar rezultatele sunt volatile: pierderea din operațiunile continue a fost în exercițiul 2025 de 3.1 mn USD, în timp ce în primul trimestru 2026 compania a raportat un profit ajustat EBITDA pozitiv, ceea ce indică o îmbunătățire a eficienței. Rezultatele depind de câteva contracte mari, ceea ce face ca evoluția să fie sensibilă la calendarul programelor de apărare.

Segmente

Sisteme militare și guvernamentale

Segmentul militar include platforme pentru aeronave, drone, nave, elicoptere și vehicule terestre, cu produse de calcul de vârf precum Torrey Break și sisteme de senzori compacte. Majoritatea veniturilor din primul trimestru 2026 a provenit din clienți din apărare, inclusiv pentru stocare destinată aeronavei P-8A.

Industrie, medical și comercial

Segmentul comercial acoperă camioane autonome, agricultură, minerit, echipamente medicale și imagistică, unde serverele cu răcire lichidă și Short-depth Servers sunt vândute către OEM-uri. Acest segment oferă o cerere mai diversificată și contribuie la echilibrul față de dependența de apărare.

Piața în context

Piața calculului la margine, descrisă de companie drept una dintre cele mai rapide din spațiul calculatoarelor, este alimentată de creșterea sarcinii pe infrastructura cloud și de aplicațiile de inteligență artificială. Compania estimează că piața edge din segmentul său este mare și în creștere, iar cererea de apărare pentru autonomie și AI este menționată ca una dintre cele mai rapide zone de creștere. Compania se concentrează pe segmentul platformelor mobile, nu pe centrele de date mici sau pe IoT.

Piața este dependentă de bugetele de apărare ale SUA și aliaților, ceea ce face ca orice întârziere sau reducere de cheltuieli să afecteze direct veniturile. Trecerea la politici de achiziții mai flexibile și comercialitatea pot favoriza furnizorii agili, dar concurența din partea clienților și a noilor intrați poate presa prețurile.

Tendințe

  • Cerere crescută pentru AI la marginevânt din spate

    Adoptarea AI și a autonomiei în vehicule, drone și nave ar putea crește cererea pentru calcul robust de înaltă performanță.

  • Prioritizarea tehnologiilor militarevânt din spate

    Apărarea SUA prioritizează integrarea tehnologiilor avansate în echipamente, ceea ce deschide programe noi pentru platforme OSS.

  • Incertitudine geopolitică și comercialăvânt din față

    Conflictele, sancțiunile și tarifele pot perturba lanțurile de aprovizionare și pot crește costurile componentelor.

  • Penurie și costuri ale memorieimixt

    Compania a avertizat că problemele de aprovizionare cu componente precum memoria ar putea influența rezultatele anului 2026, aceasta fiind o variabilă importantă.

Poziția concurențială

OSS concurează cu furnizori de servere și stocare pentru centre de date care își extind oferta spre calculul la margine, precum și cu producători specializați în hardware robust. Compania menționează și concurența din partea propriilor clienți, care pot integra singuri funcțiile, precum și riscul ca noi modele de distribuție să schimbe echilibrul.

Avantajul OSS constă în performanța de tip centru de date în formate compacte și rezistente la mediu, și în experiența sa în interconectarea PCIe. Concurenții care oferă tehnologii mai vechi sau mai puțin performante pot fi mai ieftini, dar mai puțin potriviți pentru misiuni critice.

  • Furnizori mari de servere și stocare

    Companii care fabrică echipamente pentru centre de date cloud și care pot pătrunde în calculul la margine.

  • Producători de hardware militar robust

    Furnizori specializați în echipamente rezistente pentru platforme de apărare și aeronave.

  • Clienți integratori proprii

    OEM-urile și contractorii principali care pot dezvolta intern funcții de calcul, reducând necesitatea produselor externe.

  • Noi intrați în calculul la margine

    Companii noi care pot oferi soluții mai ieftine, forțând prețurile în jos.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / One Stop Systems, Inc. · 18 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / One Stop Systems, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / One Stop Systems, Inc. · 08 mai 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.