olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Warner Bros. Discovery, Inc. WBD
Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)
Warner Bros. Discovery este un grup global de media și divertisment, cu studiouri de film și televiziune, platforma de streaming HBO Max și rețele de televiziune liniară precum TNT, CNN și Discovery Channel. Compania se află acum într-o perioadă de tranziție, în care veniturile din publicitatea liniară scad, iar un acord de fuziune cu Paramount Skydance Corporation (PSKY) este în curs de finalizare, cu incertitudini de reglementare și litigii. Veniturile totale au scăzut la 8,7 miliarde USD în al doilea trimestru din 2026.
La închiderea din 05 oct. 2026, acțiunea Warner Bros. Discovery, Inc. (WBD) costa 30,95 USD, cu interval pe 52 de săptămâni 30,95–30,95 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 8,7 mld USD (−11,2 % an/an), profit net de 149,0 mil USD (−90,6 % an/an), EPS diluat 0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- indisponibil
- Bollinger (20, 2)
- indisponibil – indisponibil
- SMA 50 / 200
- indisponibil / indisponibil
- MACD (12, 26, 9)
- indisponibil / indisponibil
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | indisponibil | −1,1 % | indisponibil | — |
| 3 luni | indisponibil | −0,5 % | indisponibil | — |
| 6 luni | indisponibil | +4,4 % | indisponibil | — |
| De la început de an | indisponibil | +12,3 % | indisponibil | — |
| 1 an | indisponibil | +13,5 % | indisponibil | −13,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +76,4 % | indisponibil | −19,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +63,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,6 mld | 10,0 mld | 9,0 mld | 9,8 mld | 9,0 mld | 9,5 mld | 8,9 mld | 8,7 mld |
| Costul vânzărilor | 5,2 mld | 5,5 mld | 5,1 mld | 6,0 mld | 4,6 mld | 5,2 mld | 4,6 mld | 4,6 mld |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,4 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,5 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,6 mld |
| Profit operațional | 281,0 mil | 162,0 mil | -37,0 mil | -185,0 mil | 611,0 mil | 349,0 mil | -2,5 mld | 237,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,8 mld | 1,6 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld |
| Cheltuieli cu dobânzile | 494,0 mil | 490,0 mil | 468,0 mil | 463,0 mil | 570,0 mil | 584,0 mil | 581,0 mil | 511,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -178,0 mil | -356,0 mil | -434,0 mil | 2,5 mld | 27,0 mil | -408,0 mil | -3,1 mld | -271,0 mil |
| Impozit pe profit | -319,0 mil | 284,0 mil | 15,0 mil | 866,0 mil | 170,0 mil | -161,0 mil | -214,0 mil | -433,0 mil |
| Profit net | 135,0 mil | -494,0 mil | -453,0 mil | 1,6 mld | -148,0 mil | -252,0 mil | -2,9 mld | 149,0 mil |
| EPS diluat | 0,05 | -0,20 ≈ | -0,18 | 0,63 | -0,06 | -0,10 ≈ | -1,17 | 0,06 |
| Flux de numerar operațional | 847,0 mil ≈ | 2,7 mld | 553,0 mil | 983,0 mil ≈ | 979,0 mil ≈ | 1,8 mld | -208,0 mil | 848,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 215,0 mil ≈ | 286,0 mil | 251,0 mil | 281,0 mil ≈ | 278,0 mil ≈ | 421,0 mil | 268,0 mil | 276,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,6 mld | 11,1 mld | 10,7 mld | 12,2 mld | 33,8 mld | 41,3 mld | 39,3 mld | 37,3 mld |
| Venituri an/an | +53,5 % | +5,6 % | −4,2 % | +14,2 % | +177,4 % | +22,2 % | −4,8 % | −5,1 % |
| Profit net | 594,0 mil | 2,1 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | -7,4 mld | -3,1 mld | -11,3 mld | 727,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +248,3 % | −41,1 % | −17,5 % | −832,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 1,81 | 1,54 | -3,82 | -1,28 | -4,62 | 0,29 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −14,9 % | −348,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 5,6 % | 18,6 % | 11,4 % | 8,3 % | -21,8 % | -7,6 % | -28,8 % | 1,9 % |
| Flux de numerar liber | 2,4 mld | 3,1 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 3,3 mld | 6,2 mld | 4,4 mld | 3,1 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,6 mld USD
- Datorie financiară
- 32,7 mld USD
- Datorie netă
- 28,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- 37,1 mld USD
- Active totale
- 100,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,88x
- Lichiditate curentă
- 1,06x
- ROE
- 2,0 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- 8,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,7 mld | 12,2 mld | 33,8 mld | 41,3 mld | 39,3 mld | 37,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,9 mld | 4,6 mld | 20,4 mld | 24,5 mld | 23,0 mld | 20,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 6,8 mld ≈ | 7,6 mld ≈ | 13,4 mld ≈ | 16,8 mld ≈ | 16,4 mld ≈ | 16,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 2,7 mld | 4,0 mld | 9,7 mld | 9,7 mld | 9,3 mld | 9,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,5 mld | 2,0 mld | -7,4 mld | -1,5 mld | -10,0 mld | 738,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,4 mld | 1,6 mld | 7,2 mld | 8,0 mld | 7,0 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 3,9 mld ≈ | 3,6 mld ≈ | -177,0 mil ≈ | 6,4 mld ≈ | -3,0 mld ≈ | 6,4 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 648,0 mil | 633,0 mil | 1,8 mld | 2,2 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,7 mld | 1,4 mld | -9,0 mld | -3,9 mld | -11,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 373,0 mil | 236,0 mil | -1,7 mld | -784,0 mil | 94,0 mil | 890,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 1,2 mld | 1,0 mld | -7,4 mld | -3,1 mld | -11,3 mld | 727,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,81 | 1,54 | -3,82 | -1,28 | -4,62 | 0,29 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 672,0 mil | 664,0 mil | 1,9 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 2,4 mld
- 2024
- 2,5 mld
- 2025
- 2,5 mld
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,1 mld | 3,9 mld | 3,7 mld | 3,8 mld | 5,3 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | — | 1,0 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 aug. 2022verificat |
| Active curente | 6,1 mld | 7,3 mld | 14,0 mld | 14,2 mld | 14,1 mld | 13,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mld | 1,3 mld | 5,3 mld | 6,0 mld | 6,1 mld | 6,7 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 13,1 mld | 12,9 mld | 34,4 mld | 35,0 mld | 25,7 mld | 25,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 7,6 mld | 6,3 mld | 45,0 mld | 38,3 mld | 32,3 mld | 27,8 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 34,1 mld | 34,4 mld | 134,0 mld | 122,8 mld | 104,6 mld | 100,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 397,0 mil | 412,0 mil | 1,5 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 335,0 mil | 339,0 mil | 365,0 mil | 1,8 mld | 2,7 mld | 139,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 15,1 mld | 14,4 mld | 49,0 mld | 43,7 mld | 39,5 mld | 32,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,1 mld | 3,5 mld | 15,0 mld | 15,3 mld | 15,8 mld | 12,5 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 21,7 mld | 21,0 mld | 85,3 mld | 76,3 mld | 69,6 mld | 62,9 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 12,0 mld | 13,0 mld | 48,3 mld | 46,3 mld | 34,8 mld | 37,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
- 2023
- 38,3 mld
- 2024
- 32,3 mld
- 2025
- 27,8 mld
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,7 mld | 2,8 mld | 4,3 mld | 7,5 mld | 5,4 mld | 4,3 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 402,0 mil | 373,0 mil | 987,0 mil | 1,3 mld | 948,0 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,3 mld ≈ | 2,4 mld ≈ | 3,3 mld ≈ | 6,2 mld ≈ | 4,4 mld ≈ | 3,1 mld ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -703,0 mil | -56,0 mil | 3,5 mld | -1,3 mld | -349,0 mil | -1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,5 mld | -853,0 mil | -7,7 mld | -5,8 mld | -3,7 mld | -4,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -1,3 mld
- 2024
- -349,0 mil
- 2025
- -1,2 mld
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul este mai vechi decât pragul de prospețime; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -1,6 % | 22 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | -8,8 % | 33 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,3 % | 28 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 7,9x | 38 (față de colegi) | 23 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,6x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial28/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Warner Bros. Discovery, Inc. (WBD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 37,3 mld USD în 2025; creștere an/an -5,1 %; marjă netă -8,8 %; ROE -9,2 %; datorie netă/EBITDA 7,9x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -1,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 3,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,6x
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WBDWarner Bros. Discovery, Inc. | 77,7 mld | — | -9,2 % | -8,8 % | −5,1 % | indisponibil / indisponibil |
| CHTRCharter Communications, Inc. | 32,6 mld | 3,1 | 29,7 % | 9,1 % | −0,6 % | −40 % / −70 % |
| ROKURoku, Inc. | 24,1 mld | 48,2 | 18,2 % | 9,3 % | +15,2 % | +68 % / +56 % |
| ADEAAdeia Inc. | 1,9 mld | 16,6 | 25,9 % | 25,0 % | +17,9 % | +37 % / +84 % |
| OPTUOptimum Communications, Inc. | 188,1 mil | — | — | -58,1 % | −4,1 % | −64 % / −70 % |
| PAAIThe Arena Group Holdings, Inc. | 43,8 mil | 4,8 | — | 9,3 % | +698,2 % | −78 % / −60 % |
| CABOCable One, Inc. | 29,8 mil | — | -126,2 % | -72,8 % | −4,9 % | −96 % / −99 % |
| GLIBALiberty Capital Corp | — | — | -21,0 % | -32,5 % | +3,0 % | −31 % / indisponibil |
| LBTYALiberty Global Ltd. | — | — | -22,3 % | -44,4 % | +12,4 % | −16 % / +16 % |
| CCZComcast Corporation | — | 20,1 | 11,9 % | 9,2 % | −0,0 % | +1 % / +17 % |
| RCIRogers Communications Inc. | — | — | 49,0 % | 31,8 % | +5,4 % | −12 % / −20 % |
| AMCXAMC Global Media Inc. | — | — | -2,1 % | -0,9 % | −4,5 % | −5 % / −44 % |
| LILALiberty Latin America Ltd. | — | — | -32,1 % | -3,9 % | −0,1 % | +47 % / +88 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru WBD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Warner Bros. Discovery este un grup global de media și divertisment, cu studiouri de film și televiziune, platforma de streaming HBO Max și rețele de televiziune liniară precum TNT, CNN și Discovery Channel. Compania se află acum într-o perioadă de tranziție, în care veniturile din publicitatea liniară scad, iar un acord de fuziune cu Paramount Skydance Corporation (PSKY) este în curs de finalizare, cu incertitudini de reglementare și litigii. Veniturile totale au scăzut la 8,7 miliarde USD în al doilea trimestru din 2026 3.
SWOT
Puncte tari
- Biblioteca de conținut și francizele proprietare, de la sport și știri la divertisment, sunt active greu de replicat 1.
- Platforma de streaming are o bază globală de abonați în creștere și o prezență în multe piețe 13.
- Portofoliul divers de branduri permite compania să acopere mai multe categorii de public și de publicitate 1.
Puncte slabe
- Veniturile din televiziunea liniară scad, iar această dependență face ca rezultatele să fie sensibile la declinul audienței 13.
- Datoria mare și levierul ridicat limitează flexibilitatea financiară a companiei 3.
- Segmentul Studios are rezultate volatile, legate de calendarul lansărilor și de licențierea către terți 3.
Oportunități
- Extinderea HBO Max pe noi piețe ar putea aduce noi abonați și venituri din publicitate 1.
- Francizele de film și de jocuri pot fi valorificate prin produse de consum și experiențe tematice 1.
- O structură nouă, după finalizarea fuziunii sau separarea activităților, ar putea clarifica strategia pe fiecare segment 2.
Amenințări
- Concurența din partea platformelor de streaming și a serviciilor digitale poate reduce tarifele publicitare 1.
- Litigiile legate de fuziune și cerințele de reglementare ar putea întârzia sau împiedica finalizarea tranzacției 2.
- Tarifele vamale și un mediu economic incert ar putea reduce cheltuielile publicitare 2.
Riscuri
- Finalizarea fuziunii cu PSKYridicat
Tranzacția depinde de aprobări de reglementare, de votul acționarilor și de soluționarea litigiilor, iar dacă nu se finalizează, compania ar putea plăti taxe de reziliere semnificative 2.
- Declinul publicității liniareridicat
Dacă audiența liniară continuă să scadă, veniturile din publicitate ar putea scădea în continuare, iar compania ar putea avea dificultăți în a le compensa prin streaming 13.
- Datorie și levier financiarmediu
Nivelul ridicat de datorie și costul său pot limita investițiile și flexibilitatea, mai ales dacă veniturile scad 3.
- Volatilitatea studiourilormediu
Veniturile din cinematografe și din licențiere depind de calendarul lansărilor, ceea ce face rezultatele trimestriale imprevizibile 3.
- Concurența pentru talente și conținutscăzut
Creșterea costurilor de achiziție a conținutului și a drepturilor ar putea afecta marjele, dacă concurența se intensifică 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă HBO Max își continuă extinderea internațională, creșterea abonaților ar putea compensa treptat declinul liniar 13.
- Biblioteca de conținut și francizele puternice pot susține veniturile din studiouri și din produse conexe 1.
- Dacă tranzacția cu PSKY se finalizează, structura companiei ar putea fi simplificată, cu o strategie mai clară 2.
Ce ar strica teza
- Dacă scăderea audienței liniare se accelerează, veniturile din publicitate ar putea continua să scadă mai repede decât cresc veniturile din streaming 3.
- Dacă fuziunea nu se finalizează, compania ar putea avea de plătit taxe de reziliere și costuri de tranzacție fără beneficiul preconizat 2.
- Nivelul ridicat de datorie ar putea limita capacitatea companiei de a investi în conținut și în expansiune 3.
De urmărit
- Rezultatul litigiilor privind fuziunea cu PSKY și al aprobărilor de reglementare2027
- Evoluția veniturilor din publicitate în segmentul Global Linear NetworksQ3 2026
- Creșterea abonaților HBO Max și a veniturilor Streaming după lansările internaționaleQ4 2026
- Nivelul levierului net și evoluția fluxului de numerar libernext 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Warner Bros. Discovery creează și distribuie conținut prin televiziune, film, streaming, jocuri interactive, editură, experiențe tematice și produse de consum, sub branduri precum HBO Max, HBO, CNN, DC Studios, TNT Sports și Warner Bros. Motion Picture Group 1. Compania își structurează activitatea pe trei segmente raportabile: Streaming, Studios și Global Linear Networks 1. Veniturile provin din taxele plătite de distribuitori, din vânzarea de publicitate, din licențierea filmelor și a programelor și din alte surse, cum ar fi turismul studiourilor 1.
În 2025, veniturile totale au fost de 37,296 miliarde USD, în scădere cu 5% față de 2024, pe fondul scăderii publicității și al distribuției liniare 1. În paralel, numărul abonaților de streaming a crescut, HBO Max fiind extins în peste 100 de piețe și atingând 131,6 milioane de abonați la 31 decembrie 2025 1. Gestionarea datoriei rămâne un subiect central, compania raportând un levier net de 3,4 ori la sfârșitul trimestrului al doilea din 2026 3.
Pe 27 februarie 2026, compania a încheiat un acord de fuziune cu PSKY, în baza căruia fiecare acțiune WBD urmează să fie convertită în numerar, la 31,00 USD, plus o componentă suplimentară dacă tranzacția se finalizează după 30 septembrie 2026 2. Acordul anterior cu Netflix a fost reziliat, iar PSKY a plătit în numele companiei o taxă de reziliere de 2,8 miliarde USD 2. Finalizarea fuziunii depinde de aprobările de reglementare, de votul acționarilor și de soluționarea litigiilor intentate de procurori generali de stat și de sindicatele scenariștilor 2.
Segmente
Piața în context
Piața media și de divertisment se mișcă de la televiziunea liniară către streaming, iar publicitatea urmărește acest transfer, cu o concurență tot mai intensă din partea serviciilor cu nivele susținute de reclame 1. Consumul de televiziune prin cablu și satelit scade, iar acest lucru afectează veniturile din distribuție și din publicitate 1. Compania a semnalat că tarifele vamale și incertitudinea economică ar putea influența cheltuielile publicitare și costurile de producție 2.
Piața streamingului rămâne competitivă, dar oferă perspective de creștere prin extinderea internațională, cum ar fi lansările HBO Max din Germania, Italia și Regatul Unit 1. Dacă această extindere reușește, ar putea compensa parțial scăderea veniturilor liniare 1. Rezultatele trimestriale arată însă că segmentul Streaming crește mai repede decât piața liniară, care continuă să se contracteze 3.
Tendințe
- Declinul televiziunii liniarevânt din față
Abonații liniari scad și audiența rețelelor din SUA se reduce, ceea ce pune presiune pe veniturile din distribuție și din publicitate 13.
- Creșterea streaminguluivânt din spate
Abonații HBO Max cresc pe plan global, iar lansările din noi piețe sporesc baza de venituri din abonamente și din publicitatea ad-lite 13.
- Concurența pentru publicitatevânt din față
Inventarul digital crescut și serviciile cu nivele cu reclame concurează pentru bugetele publicitare, limitând tarifele pe care compania le poate cere 1.
- Tarife și incertitudine economicămixt
Tarifele vamale și mediul economic incert ar putea reduce cheltuielile publicitare și ar putea crește costurile de producție, cu efecte greu de prevăzut 2.
Poziția concurențială
Compania concurează cu operatori de media, de divertisment și de tehnologie pentru timpul, atenția și bugetele publicitare ale consumatorilor 1. Intrarea unor companii din sectoare adiacente, cu resurse financiare mari, a intensificat presiunea asupra costurilor și a prețurilor 1. Competitorii care integrează vertical producția și distribuția pot avea un avantaj în negocieri 1.
În streaming, compania se confruntă cu platforme care au baze de abonați mai mari și penetrare mai ridicată în gospodării, ceea ce face ca diferențierea prin conținut să rămână esențială 1. Pe piața publicității, concurența vine atât din rețelele liniare, cât și din platformele digitale și din serviciile FAST 1.
- Paramount Skydance Corporation
Parte a acordului de fuziune cu WBD și a unei oferte concurente, care ar putea transforma compania într-o filială integrată 2.
- Netflix
Fost partener al tranzacției de achiziție a segmentelor Streaming și Studios, iar competitor direct pe piața streamingului 12.
- companii de streaming cu nivele susținute de reclame
Servicii care au baze de abonați mai mari și oferă niveluri cu reclame, concurând pentru bugetele publicitare 1.
- rețele de televiziune și platforme FAST
Concurenți pentru audiență și publicitate, inclusiv prin produse gratuite susținute de reclame 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Mii de angajați Disney vor fi concediați. Gigantul american reduce bugetele cu 20%Libertatea.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Why Peacock is making a huge bet on YouTubeThe Verge · 02 nov. 2026 · EN
- Corporate America's Trump trapAxios · 30 oct. 2026 · EN
- Skydance предложила сотрудникам добровольно уйти после покупки WBDRBC News (RU business+politics) · 27 oct. 2026 · RU
- Brazil election tests Lula leftist legacy against Bolsonaro right - wing movementSurge — GDELT DOC · 25 oct. 2026 · RO
- СМИ сообщили, что Маск инвестировал около $1 млрд в SkydanceInterfax Russia (RU) · 22 oct. 2026 · RU
- Acțiunile Moderna au crescut după includerea în indicele Nasdaq-100 - https://www.goldring.ro/roSurge — Google News · 22 oct. 2026 · RO
- Demisie în televiziune. Celebra prezentatoare părăsește postul TV după 43 de aniLibertatea.ro · 20 oct. 2026 · RO
- Several French cities impose curfews after weekend of chaos and protests spreading to parts of EuropeSurge — GDELT DOC · 20 oct. 2026 · RO
- Amid US pressure on settler violence , Israel arrests at least 10 suspected of West Bank attacks on journalist , diplomatsSurge — GDELT DOC · 19 oct. 2026 · RO
- Restructurare la Netflix: 1.000 de angajați pleacă, șeful de conținut este înlocuit - Ziarul TopSurge — Google News · 16 oct. 2026 · RO
- Acțiunile Netflix scad 3% după schimbări în conținut care nu liniștesc investitorii - InvezzSurge — Google News · 16 oct. 2026 · RO
- Netflix pregătește cel mai mare val de concedieri din ultimii aniSpotMedia.ro · 14 oct. 2026 · RO
- Netflix se pregătește să concedieze aproape 1.000 de oameni. Mesajul trimis de directorii companiei de streaming angajaților - Antena 3Antena 3 CNN · 14 oct. 2026 · RO
- Skydance Bonds Extend Losses Amid Buyout AngstBloomberg Markets · 13 oct. 2026 · EN
- Discovery Plus is getting more expensiveThe Verge · 13 oct. 2026 · EN
- Did Ukraine’s Yandex Strike Silence Russia’s Trolls?Visegrad Insight (EN) · 12 oct. 2026 · EN
- Will Warner Bros. kill Skydance — or will David Ellison kill Warner Bros?The Verge · 10 oct. 2026 · EN
- O tranzacţie care schimbă industria entertainmentului. Paramount şi Warner Bros. Discovery au oficializat fuziunea - Pagina de mediaSurge — Google News · 08 oct. 2026 · RO
- De ce scad acțiunile Skydance în ciuda finalizării tranzacției cu Warner Bros. - InvezzSurge — Google News · 07 oct. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent06 oct. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Notificare de delistare · Item 3.03 · Item 5.01 · Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent04 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Acord material · Item 3.03 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 apr. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Warner Bros. Discovery, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Warner Bros. Discovery, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Warner Bros. Discovery, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.