olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Roku, Inc. ROKU
Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)
Roku, Inc. este platforma de streaming TV lider în Statele Unite, Canada și Mexic după orele difuzate, cu 145.6 miliarde de ore difuzate în anul fiscal 2025. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile din platformă au crescut cu 25% an la an, până la 1.221 milioane USD, iar fluxul de numerar liber TTM a ajuns la 704.1 milioane USD.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Roku, Inc. (ROKU) costa 160,37 USD (−1,47 % într-o zi), cu capitalizare 23,7 mld USD, P/E 47,5 pe un EPS diluat de 3,38 USD în ultimele 12 luni, beta 1,71, interval pe 52 de săptămâni 82,93–162,77 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,5 mld USD (+24,1 % an/an), profit net de 183,3 mil USD (+638,9 % an/an), EPS diluat 1,20 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,7
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 150,83 – 162,11
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 7,2 %
- SMA 50 / 200
- 155,25 / 128,84
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,51 / 1,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,5 % | −5,9 % | +11,4 pp | — |
| 3 luni | +6,9 % | −4,6 % | +11,5 pp | — |
| 6 luni | +26,6 % | +0,2 % | +26,4 pp | — |
| De la început de an | +47,8 % | +7,4 % | +40,4 pp | — |
| 1 an | +51,8 % | +8,2 % | +43,6 pp | −14,9 % |
| 3 ani | +92,5 % | +68,4 % | +24,1 pp | −32,8 % |
| 5 ani | −42,4 % | +56,5 % | −99,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,0 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,5 mld |
| Costul vânzărilor | 688,5 mil | 575,6 mil | 613,4 mil | 685,7 mil | 788,1 mil | 683,9 mil | 681,0 mil | 853,5 mil |
| Profit brut | 512,6 mil | 445,0 mil | 497,7 mil | 524,9 mil | 606,8 mil | 564,9 mil | 673,7 mil | 648,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 185,4 mil | 184,6 mil | 178,0 mil | 182,2 mil | 184,6 mil | 189,5 mil | 179,7 mil | 186,9 mil |
| Profit operațional | -39,1 mil | -57,7 mil | -23,3 mil | 9,5 mil | 66,0 mil | 51,8 mil | 146,2 mil | 164,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 11,6 mil | 11,7 mil | 11,4 mil | 11,5 mil | 11,0 mil | 13,9 mil | 10,4 mil | 10,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 411,0 mii | 433,0 mii | 460,0 mii | 455,0 mii | 558,0 mii | 624,0 mii | 475,0 mii | 593,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -25,9 mil | -40,5 mil | 4,7 mil | 38,0 mil | 91,7 mil | 88,6 mil | 169,4 mil | 187,4 mil |
| Impozit pe profit | 9,7 mil | -13,1 mil | -5,8 mil | 13,2 mil | 11,2 mil | 2,9 mil | 5,2 mil | 4,0 mil |
| Profit net | -35,5 mil | -27,4 mil | 10,5 mil | 24,8 mil | 80,5 mil | 85,7 mil | 164,2 mil | 183,3 mil |
| EPS diluat | -0,24 ≈ | -0,19 | 0,07 | 0,16 | 0,53 ≈ | 0,57 | 1,08 | 1,20 |
| Flux de numerar operațional | 79,3 mil | 138,7 mil | 109,7 mil ≈ | 127,6 mil ≈ | 107,7 mil | 199,1 mil | 284,6 mil ≈ | 219,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,5 mil | 1,9 mil | 1,1 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 1,1 mil | 3,1 mil | 3,8 mil ≈ | 1,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 0 ≈ | 50,0 mil ≈ | 100,0 mil | 100,0 mil | 62,7 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 11 din propriul istoric de 9 trimestre (min 45,1, mediană 133,7, max 423,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 742,5 mil | 1,1 mld | 1,8 mld | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 4,1 mld | 4,7 mld |
| Venituri an/an | +44,8 % | +52,0 % | +57,5 % | +55,5 % | +13,1 % | +11,5 % | +18,0 % | +15,2 % |
| Profit net | -8,9 mil | -59,9 mil | -17,5 mil | 242,4 mil | -498,0 mil | -709,6 mil | -129,4 mil | 88,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −305,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,52 | -0,14 | 1,71 | -3,62 | -5,01 | -0,89 | 0,59 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −311,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -1,2 % | -5,3 % | -1,0 % | 8,8 % | -15,9 % | -20,4 % | -3,1 % | 1,9 % |
| Flux de numerar liber | -4,4 mil | -63,5 mil | 65,8 mil | 188,0 mil | -149,9 mil | 173,2 mil | 213,0 mil | 478,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,6 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 2,7 mld USD
- Active totale
- 4,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,75x
- ROE
- 3,4 %
- ROA
- 2,0 %
- Marja FCF
- 10,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,8 mld | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 4,1 mld | 4,7 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 970,2 mil | 1,4 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,7 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 808,2 mil | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 355,8 mil | 461,6 mil | 788,9 mil | 878,5 mil | 720,1 mil | 729,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -20,3 mil | 235,1 mil | -530,9 mil | -792,4 mil | -218,2 mil | -5,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 21,7 mil | 25,4 mil | 31,0 mil | 53,3 mil | 48,5 mil | 45,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 1,4 mil ≈ | 260,5 mil ≈ | -499,9 mil ≈ | -739,1 mil ≈ | -169,7 mil ≈ | 40,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | — | 5,2 mil | 730,0 mii | 411,0 mii | 1,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -18,5 mil | 236,6 mil | -492,3 mil | -699,4 mil | -120,0 mil | 93,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -945,0 mii | -5,8 mil | 5,7 mil | 10,1 mil | 9,4 mil | 5,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | -17,5 mil | 242,4 mil | -498,0 mil | -709,6 mil | -129,4 mil | 88,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,14 | 1,71 | -3,62 | -5,01 | -0,89 | 0,59 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 124,0 mil | 141,7 mil | 137,7 mil | 141,6 mil | 144,6 mil | 150,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 141,6 mil
- 2024
- 144,6 mil
- 2025
- 150,9 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 523,9 mil | 752,4 mil | 760,8 mil | 816,3 mil | 812,5 mil | 879,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 53,9 mil | 50,3 mil | 106,7 mil | 92,1 mil | 158,3 mil | 114,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 155,2 mil | 177,6 mil | 335,0 mil | 264,6 mil | 213,7 mil | 173,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 73,1 mil | 161,5 mil | 161,5 mil | 161,5 mil | 161,5 mil | 309,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 62,2 mil | 84,1 mil | 58,9 mil | 41,8 mil | 27,5 mil | 50,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 2,3 mld | 4,1 mld | 4,4 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 112,3 mil | 124,9 mil | 164,8 mil | 385,3 mil | 274,0 mil | 158,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 4,9 mil | 9,9 mil | 80,0 mil | 0 | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 89,9 mil | 80,0 mil | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 feb. 2023verificat |
| Datorii curente | 520,3 mil | 729,6 mil | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 942,5 mil | 1,3 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld † | 2,8 mld † | 2,6 mld † | 2,3 mld † | 2,5 mld † | 2,7 mld † | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 41,8 mil
- 2024
- 27,5 mil
- 2025
- 50,2 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 148,2 mil | 228,1 mil | 11,8 mil | 255,9 mil | 218,0 mil | 483,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 82,4 mil | 40,0 mil | 161,7 mil | 82,6 mil | 5,1 mil | 5,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 65,8 mil ≈ | 188,0 mil ≈ | -149,9 mil ≈ | 173,2 mil ≈ | 213,0 mil ≈ | 478,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -81,3 mil | -176,8 mil | -201,7 mil | -92,6 mil | -25,1 mil | -782,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 509,0 mil | 1,0 mld | 8,4 mil | -61,2 mil | -89,2 mil | -280,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 150,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -92,6 mil
- 2024
- -25,1 mil
- 2025
- -782,4 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- -61,2 mil
- 2024
- -89,2 mil
- 2025
- -280,1 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 23,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
56 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,66 – 48,96 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E14,66 – 48,96 (Mijloc 42,52)5 firme folosite · multiplul median 12,6x · quartile 4,3x – 14,5xADEA, CCZ, CHTR, GLIBA, PAAI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 9,3 % | 83 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 156,0 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 14,9 % | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 190,2x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 47,5x | 0 (față de colegi) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,4 % | 42 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,1 % | 16 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate92/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare19/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Roku, Inc. (ROKU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,7 mld USD în 2025; creștere an/an 15,2 %; marjă netă 9,3 %; ROE 18,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 14,66–48,96 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 42,52 USD, prețul de 160,37 USD lasă un potențial de -73,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -277,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 9,3 %
- Conversia profitului în FCF: 156,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 14,9 %
- Acoperirea dobânzilor: 190,2x
- Lichiditatea curentă: 2,7x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 47,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WBDWarner Bros. Discovery, Inc. | 77,7 mld | — | -9,2 % | -8,8 % | −5,1 % | indisponibil / indisponibil |
| CHTRCharter Communications, Inc. | 34,1 mld | 3,3 | 29,7 % | 9,1 % | −0,6 % | −37 % / −69 % |
| ROKURoku, Inc. | 23,7 mld | 47,5 | 18,2 % | 9,3 % | +15,2 % | +52 % / +93 % |
| ADEAAdeia Inc. | 1,6 mld | 14,5 | 25,9 % | 25,0 % | +17,9 % | +20 % / +61 % |
| OPTUOptimum Communications, Inc. | 155,2 mil | — | — | -58,1 % | −4,1 % | −70 % / −75 % |
| PAAIThe Arena Group Holdings, Inc. | 39,5 mil | 4,3 | — | 9,3 % | +698,2 % | −80 % / −64 % |
| CABOCable One, Inc. | 29,3 mil | — | -233,1 % | -112,2 % | −4,9 % | −96 % / −99 % |
| GLIBALiberty Capital Corp | — | 12,6 | 4,9 % | 7,4 % | +3,0 % | −26 % / indisponibil |
| LBTYALiberty Global Ltd. | — | — | -22,3 % | -44,4 % | +12,4 % | −15 % / +18 % |
| CCZComcast Corporation | — | 19,7 | 11,9 % | 9,2 % | −0,0 % | −1 % / +15 % |
| RCIRogers Communications Inc. | — | — | 49,0 % | 31,8 % | +5,4 % | −13 % / −21 % |
| AMCXAMC Global Media Inc. | — | — | -2,1 % | -0,9 % | −4,5 % | −5 % / −45 % |
| LILALiberty Latin America Ltd. | — | — | -32,1 % | -3,9 % | −0,1 % | +51 % / +94 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ROKU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 107,64 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 189,44 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 284,18 Randament total 77 % · Pe an 77 % |
| 3 ani | 127,34 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 249,91 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 408,23 Randament total 155 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 150,66 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 329,68 Randament total 106 % · Pe an 16 % | 586,45 Randament total 266 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 62,48
- Marja netă± 43,73
- Creșterea anuală a veniturilor± 32,66
- Diluare anuală± 3,67
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Roku, Inc. este platforma de streaming TV lider în Statele Unite, Canada și Mexic după orele difuzate, cu 145.6 miliarde de ore difuzate în anul fiscal 2025 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile din platformă au crescut cu 25% an la an, până la 1.221 milioane USD 23, iar fluxul de numerar liber TTM a ajuns la 704.1 milioane USD 3.
SWOT
Puncte tari
- Roku are o poziție de lider în streaming TV în America de Nord și o bază mare de gospodării conectate, ceea ce oferă un avantaj de scară pentru publicitate și abonamente 1.
- Creșterea recentă a fluxului de numerar liber și a profitabilității ajustate arată că modelul de afaceri poate genera venituri susținute 3.
Puncte slabe
- Dispozitivele Roku au o marjă brută volatilă, iar segmentul Devices a înregistrat pierderi în unele trimestre 3.
- Compania are un istoric de pierderi operaționale, iar profitabilitatea recentă nu este încă stabilă pe termen lung 1.
- Dependența de producători terți și de componente-cheie din surse unice ar putea expune compania la întreruperi de aprovizionare 1.
Oportunități
- Extinderea internațională, a sistemului Home Screen și a integrărilor programatice ar putea deschide noi surse de venit din publicitate 13.
- Serviciile de abonament și sportul transmis în streaming ar putea crește veniturile recurente și retenția utilizatorilor 3.
- Creșterea cotei televizoarelor Roku proprii ar putea consolida poziția pe segmentul de performanță ridicată 3.
Amenințări
- Concurenții cu resurse financiare mai mari ar putea subvenționa dispozitivele sau licențele și ar putea reduce presiunea asupra prețurilor Roku 1.
- Dacă reclamele se mută către media tradițională sau alte platforme digitale, veniturile din publicitate ar putea fi afectate 1.
- Tarifele, incertitudinea comercială și constrângerile de aprovizionare cu componente ar putea crește costurile și încetini creșterea 2.
Riscuri
- Concurență intensăridicat
Piața streamingului TV este foarte competitivă, iar concurenții mari pot promova agresiv propriile produse, ceea ce ar putea reduce volumul vânzărilor și marjele.
- Dependența de publicitateridicat
Dacă Roku nu reușește să crească veniturile din reclamă sau să mențină un inventar video de calitate, creșterea platformei ar putea încetini.
- Dependența de parteneri de conținutmediu
Pierderea sau nerenovarea acordurilor cu furnizorii de conținut ar putea reduce atractivitatea platformei pentru spectatori și reclamatori.
- Lanț de aprovizionare și costurimediu
Creșterea costurilor componentelor și a taxelor vamale ar putea afecta marjele segmentului Devices și capacitatea de a ține prețurile competitive.
- Tranzacția propusă cu Foxmediu
Acordul de fuziune cu Fox, încheiat în iunie 2026, implică incertitudini de integrare și costuri asociate care ar putea afecta rezultatele și planurile companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă a veniturilor din platformă și a marjei din publicitate ar putea arăta că modelul de monetizare se maturizează, mai ales dacă expansiunea în abonamente și programatic continuă.
- Fluxul de numerar liber în creștere susține capacitatea companiei de a investi în produse și în Home Screen fără dependență excesivă de finanțare externă.
- Poziția de lider în streaming și baza mare de gospodării ar putea face din Roku un canal important pentru reclamatori și furnizorii de conținut.
Ce ar strica teza
- Marjele dispozitivelor rămân instabile, iar efectele unor rambursări sau reglementări comerciale ar putea masca slăbiciunea reală a segmentului.
- Concurența din partea unor giganți cu resurse mult mai mari ar putea limita creșterea și ar putea obliga la prețuri mai mici.
- Integrarea unei tranzacții mari și incertitudinea din jurul ei ar putea distrage conducerea și ar putea genera costuri neprevăzute.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din publicitate în sezonul politicQ3 2026
- Stadiul tranzacției cu Fox și aprobările de reglementare2026
- Marja brută a segmentului Devices după efectele rambursărilorQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (02 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Roku își construiește activitatea pe sistemul de operare Roku TV OS, folosit atât de dispozitivele Roku, cât și de televizoarele partenerilor licențiați, ceea ce permite vânzarea de dispozitive la prețuri competitive 1. Compania operează și servicii proprii precum The Roku Channel, Howdy și Frndly TV, iar veniturile din platformă provin din publicitate digitală și din distribuția serviciilor de streaming 1. Din 2026 raportarea se face pe trei segmente: Advertising, Subscriptions și Devices 2.
Piața în context
Publicitatea video pe platforma Roku a depășit, potrivit companiei, piețele OTT și digitale din SUA în trimestrul al doilea din 2026 3, ceea ce sugerează o cerere de reclamă mai mare decât piața generală, dar acest avantaj ar putea fi testat de un ciclu politic și de concurența mare din industrie.
Tendințe
- Migrarea audienței spre streamingvânt din spate
Tot mai mulți spectatori trec de la televiziunea tradițională la streaming, ceea ce crește timpul de vizionare pe platformele Roku, dar concurenții mari pot prelua aceeași audiență.
- Creșterea abonamentelor prin platformămixt
Abonamentele Premium și serviciile proprii aduc venituri recurente, iar sportul mutat în streaming ar putea susține această creștere, dar marjele mai mici ale abonamentelor pot apăsa asupra profitabilității.
- Publicitate programatică și politicăvânt din spate
Integrările cu DSP-uri și SSP-uri extind cererea de publicitate, iar campaniile politice din 2026 ar putea intensifica veniturile din a doua jumătate a anului.
- Presiuni de cost și lanț de aprovizionarevânt din față
Taxele vamale, constrângerile privind componentele precum cipurile de memorie și incertitudinea comercială ar putea crește costurile dispozitivelor și pot afecta marja segmentului Devices.
Poziția concurențială
Roku se confruntă cu concurență din partea companiilor mari precum Amazon, Apple și Google, care oferă dispozitive de streaming sau sisteme de operare pentru televizoare, și a lui Walmart, care a achiziționat Vizio 1. Concurența vine și din partea furnizorilor de cablu care oferă aplicații de streaming, precum Comcast și Charter Communications 1.
În publicitate, Roku concurează cu platforme de streaming, rețele sociale și media tradițională, unii dintre concurenți având resurse financiare mai mari 1. Dacă serviciile cu nivel publicitar își vând inventarul pe platforma Roku, presiunea asupra veniturilor din reclamă ar putea crește 1.
- AmazonAMZN
Licențiază sistemul său de operare pentru televizoare și vinde televizoare cu marcă Amazon, fiind un concurent direct pe partea de dispozitive și de streaming.
- Alphabet (Google)GOOGL
Licențiază sistemul Android pentru televizoare inteligente și pentru set-top box-uri, concurând cu sistemul de operare Roku TV.
- WalmartWMT
Produce dispozitive de streaming sub marca Onn și a achiziționat Vizio, integrând sistemul de operare al acesteia în produsele sale.
- ComcastCMCSA
Operator de cablu care oferă aplicații și dispozitive de streaming în pachetele sale, valorificând baza de utilizatori existentă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Versant's MS NOW brings streaming membership to Roku, Apple TV and Fire TVCNA (Channel NewsAsia) · 02 nov. 2026 · EN
- Roku developer repositories moved from GitHub to GitLabHacker News · 24 oct. 2026 · EN
- Acțiunile Fox Corp cresc în urma unor upgrade-uri de analiză și a aprobării achiziției Roku - https://www.goldring.ro/roSurge — Google News · 21 oct. 2026 · RO
- Roku’s OLED TVs are up to $400 off during Prime Day, starting at $700The Verge · 07 oct. 2026 · EN
- První zprávy - Domácí - Zatažení světa do velkého konfliktu je větší než kdykoli od roku 1945Surge — GDELT DOC · 01 oct. 2026 · RO
- Roku’s first OLED TVs are up to $400 off, starting at $699The Verge · 25 sept. 2026 · EN
- Radosław Sikorski ostrzega przed Rosją . Szykuje coś dużego w tym rokuSurge — GDELT DOC · 24 sept. 2026 · RO
- Fox (FOXA) Faces a Deeper DOJ Review of Roku (ROKU). Can the Deal Still Deliver?Yahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- DOJ issues second request in Fox-Roku $22 billion merger reviewYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- US DOJ widens probe into Fox's Roku deal, Semafor reportsCNA (Channel NewsAsia) · 08 sept. 2026 · EN
- TiVo OS Added Generative AI Discovery. Can Xperi Take Share From Roku Without Owning the TV Screen?Yahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
- Don’t Change the Channel: Roku Stock Just Hit a 3-Year HighYahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- Roku’s first OLED TVs undercut the midrange competitionThe Verge · 01 sept. 2026 · EN
- Roku (ROKU) Announces Acquisition by Fox Corp for $96 Cash and SharesYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
- Here Are Monday’s Top Wall Street Analyst Research Calls: AstraZeneca, Celestica, Chipotle Mexican Grill, Domino’s Pizza, Fortune Brands, Golar LNG, Jersey Mike’s Subs, Roku, and MoreYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Watching Roku’s AI channel is like eating from a troughThe Verge · 07 aug. 2026 · EN
- Roku raises streaming hardware prices by up to $50The Verge · 24 iul. 2026 · EN
- No more lightbulbs, much more sports: Five predictions for Roku’s futureThe Verge · 18 iun. 2026 · EN
- Pour one out for Roku CityThe Verge · 16 iun. 2026 · EN
- Fox enters new era with Roku dealAxios · 16 iun. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial02 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent06 oct. 2026Alte evenimente
- Raport curent09 sept. 2026Alte evenimente
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent15 iun. 2026Acord material · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Roku, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Roku, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Roku, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.