olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Rogers Communications Inc. RCI
Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)
Rogers Communications este un grup canadian de telecomunicații, al cărui dosar oficial pentru exercițiul 2025 conține situațiile financiare auditate și raportul anual, depuse la SEC pe formularul 40-F. Documentul arată cine conduce compania, cine îi auditează conturile și ce rol au comitetul de audit și controlul intern, elemente relevante pentru cititorii care urmăresc transparența corporativă.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Rogers Communications Inc. (RCI) costa 34,61 USD (+3,72 % într-o zi), cu beta 0,18, interval pe 52 de săptămâni 29,78–40,97 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 64,0
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 29,62 – 34,25
- peste banda superioară · %B 1,08 · lățimea benzii 14,5 %
- SMA 50 / 200
- 33,40 / 35,65
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,20 / -0,19
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,9 % | −1,1 % | +15,0 pp | — |
| 3 luni | +2,0 % | −0,5 % | +2,5 pp | — |
| 6 luni | −5,0 % | +4,4 % | −9,4 pp | — |
| De la început de an | −8,3 % | +12,3 % | −20,6 pp | — |
| 1 an | −9,1 % | +13,5 % | −22,6 pp | −16,0 % |
| 3 ani | −15,1 % | +76,4 % | −91,5 pp | −14,1 % |
| 5 ani | −26,9 % | +63,7 % | −90,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,1 mld | 15,1 mld | 13,9 mld | 14,7 mld | 15,4 mld | 19,3 mld | 20,6 mld | 21,7 mld |
| Venituri an/an | +6,7 % | −0,2 % | −7,7 % | +5,3 % | +5,1 % | +25,4 % | +6,7 % | +5,4 % |
| Profit net | 2,1 mld | 2,0 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 849,0 mil | 1,7 mld | 6,9 mld |
| Profit net an/an | +11,6 % | −0,8 % | −22,1 % | −2,1 % | +7,8 % | −49,5 % | +104,2 % | +297,6 % |
| EPS diluat | 3,99 | 3,97 | 3,13 | 3,07 | 3,32 | 1,62 | 3,20 | 12,74 |
| EPS diluat an/an | +11,8 % | −0,5 % | −21,2 % | −1,9 % | +8,1 % | −51,2 % | +97,5 % | +298,1 % |
| netă % | 13,6 % | 13,6 % | 11,4 % | 10,6 % | 10,9 % | 4,4 % | 8,4 % | 31,8 % |
| Flux de numerar liber | 1,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | indisponibil | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,6 mld | 2,2 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,3 mld CAD
- Datorie financiară
- 39,9 mld CAD
- Datorie netă
- 38,5 mld CAD
- Capitaluri proprii
- 24,3 mld CAD
- Active totale
- 90,0 mld CAD
- Datorie / capitaluri
- 1,64x
- Lichiditate curentă
- 0,61x
- ROE
- 39,7 %
- ROA
- 8,5 %
- Marja FCF
- 10,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (CAD)
Marje
Cont de profit și pierdere · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 13,9 mld | 14,7 mld | 15,4 mld | 19,3 mld | 20,6 mld | 21,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 8,1 mld | 8,8 mld | 9,0 mld | 10,7 mld | 11,0 mld | 11,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 5,9 mld ≈ | 5,9 mld ≈ | 6,4 mld ≈ | 8,6 mld ≈ | 9,6 mld ≈ | 9,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Profit operațional | 5,9 mld | 5,9 mld | 6,4 mld | 8,6 mld | 9,6 mld | 9,8 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,6 mld | 2,6 mld | 2,6 mld | 4,1 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 8,5 mld ≈ | 8,5 mld ≈ | 9,0 mld ≈ | 12,7 mld ≈ | 14,2 mld ≈ | 14,6 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 881,0 mil | 849,0 mil | 1,2 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,2 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 1,4 mld | 2,3 mld | 7,6 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 580,0 mil | 569,0 mil | 609,0 mil | 517,0 mil | 572,0 mil | 720,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 849,0 mil | 1,7 mld | 6,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,13 | 3,07 | 3,32 | 1,62 | 3,20 | 12,74 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 506,0 mil | 506,0 mil | 506,0 mil | 524,0 mil | 535,0 mil | 541,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 524,0 mil
- 2024
- 535,0 mil
- 2025
- 541,0 mil
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Bilanț · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,5 mld | 715,0 mil | 463,0 mil | 800,0 mil | 898,0 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 2,9 mld | 3,8 mld | 4,2 mld | 5,0 mld | 5,5 mld | 6,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 479,0 mil | 535,0 mil | 438,0 mil | 456,0 mil | 641,0 mil | 550,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active curente | 6,9 mld | 5,8 mld | 19,3 mld | 7,8 mld | 8,4 mld | 9,5 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,2 mld | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2021verificat |
| Fond comercial | 4,0 mld | 4,0 mld | 4,0 mld | 16,3 mld | 16,3 mld | 20,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,9 mld | 12,3 mld | 12,3 mld | 17,9 mld | 17,9 mld | 28,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active totale | 38,9 mld | 42,0 mld | 55,7 mld | 69,3 mld | 71,4 mld | 90,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,2 mld | 2,2 mld | 3,0 mld | 1,8 mld | 3,0 mld | 4,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 16,8 mld | 17,1 mld | 29,9 mld | 39,8 mld | 38,2 mld | 35,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 6,6 mld | 8,6 mld | 9,5 mld | 8,8 mld | 12,6 mld | 15,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 29,3 mld | 31,4 mld | 45,6 mld | 58,8 mld | 61,0 mld | 65,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,6 mld | 10,5 mld | 10,1 mld | 10,4 mld | 10,4 mld | 24,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
- 2023
- 17,9 mld
- 2024
- 17,9 mld
- 2025
- 28,9 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · CAD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 4,3 mld | 4,2 mld | 4,5 mld | 5,2 mld | 5,7 mld | 6,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,3 mld | — | 3,1 mld | 4,0 mld | 4,1 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,0 mld ≈ | — | 1,4 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -2,6 mld | -6,1 mld | -3,3 mld | -20,2 mld | -4,5 mld | -8,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 227,0 mil | 203,0 mil | 11,4 mld | 2,5 mld | -1,1 mld | 2,6 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 1,0 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | 960,0 mil | 739,0 mil | 913,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2021verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -20,2 mld
- 2024
- -4,5 mld
- 2025
- -8,2 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 76 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie59
- Creștere100
- Calitate68
- Randamente100
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 76/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 15,7 % | 89 (față de colegi) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 31,8 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 31,9 % | 3 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 12,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 56,6 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,6x | 88 (față de colegi) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,8x | 51 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 41,6 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie59/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate68/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Rogers Communications Inc. (RCI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 21,7 mld CAD în 2025; creștere an/an 5,4 %; marjă netă 31,8 %; ROE 49,0 %; datorie netă/EBITDA 2,6x.
Intervalul de valoare estimat este 55,89–222,14 CAD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 15,7 %
- Marja netă: 31,8 %
- CAGR venituri 3 ani: 12,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 56,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 2,6x
- Rata de distribuire (FCF): 41,6 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 31,9 %
- Lichiditatea curentă: 0,6x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WBDWarner Bros. Discovery, Inc. | 77,7 mld | — | -9,2 % | -8,8 % | −5,1 % | indisponibil / indisponibil |
| CHTRCharter Communications, Inc. | 32,6 mld | 3,1 | 29,7 % | 9,1 % | −0,6 % | −40 % / −70 % |
| ROKURoku, Inc. | 24,1 mld | 48,2 | 18,2 % | 9,3 % | +15,2 % | +68 % / +56 % |
| ADEAAdeia Inc. | 1,9 mld | 16,6 | 25,9 % | 25,0 % | +17,9 % | +37 % / +84 % |
| OPTUOptimum Communications, Inc. | 188,1 mil | — | — | -58,1 % | −4,1 % | −64 % / −70 % |
| PAAIThe Arena Group Holdings, Inc. | 43,8 mil | 4,8 | — | 9,3 % | +698,2 % | −78 % / −60 % |
| CABOCable One, Inc. | 29,8 mil | — | -126,2 % | -72,8 % | −4,9 % | −96 % / −99 % |
| LILALiberty Latin America Ltd. | — | — | -32,1 % | -3,9 % | −0,1 % | +47 % / +88 % |
| RCIRogers Communications Inc. | — | — | 49,0 % | 31,8 % | +5,4 % | −9 % / −15 % |
| CCZComcast Corporation | — | 20,1 | 11,9 % | 9,2 % | −0,0 % | +1 % / +17 % |
| LBTYALiberty Global Ltd. | — | — | -22,3 % | -44,4 % | +12,4 % | −16 % / +16 % |
| AMCXAMC Global Media Inc. | — | — | -2,1 % | -0,9 % | −4,5 % | −5 % / −44 % |
| GLIBALiberty Capital Corp | — | — | -21,0 % | -32,5 % | +3,0 % | −31 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RCI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (22 iul. 2026).
Pe scurt
Rogers Communications este un grup canadian de telecomunicații, al cărui dosar oficial pentru exercițiul 2025 conține situațiile financiare auditate și raportul anual, depuse la SEC pe formularul 40-F. Documentul arată cine conduce compania, cine îi auditează conturile și ce rol au comitetul de audit și controlul intern, elemente relevante pentru cititorii care urmăresc transparența corporativă.
SWOT
Puncte tari
- Raportarea financiară este auditată de o firmă internațională și însoțită de un raport separat privind controlul intern 1.
- Comitetul de audit are un expert financiar desemnat și membri independenți, conform cerințelor canadiene și americane 1.
- Compania publică codurile de conduită și politica de conduită în afaceri pe site-ul de relații cu investitorii 1.
Puncte slabe
- Structura cu două clase de acțiuni, una cu drept de vot, poate concentra controlul decizional în puține mâini 1.
- Documentul trimite la multe secțiuni incorporate prin referință, ceea ce face informația mai greu de urmărit dintr-o singură lectură 1.
- Statutul de companie controlată reduce uneori cerințele de independență a consiliului, lucru care poate atrage critici 1.
Oportunități
- Dacă raportarea dublă rămâne stabilă, compania ar putea atrage investitori care compară ușor informațiile canadiene și americane 1.
- Politica de supraveghere a serviciilor non-audit ar putea consolida încrederea investitorilor în independența auditului 1.
- Publicarea codurilor pe site-ul de relații cu investitorii ar putea facilita dialogul cu acționarii minoritari 1.
Amenințări
- Dacă obligațiile contractuale sau cele din afara bilanțului cresc, flexibilitatea financiară ar putea fi limitată 1.
- Schimbările în standardele contabile sau de guvernanță ar putea crește costurile de conformitate pentru companie 1.
- Un control intern slab ar putea duce la corecturi ale situațiilor financiare, cu efecte asupra încrederii pieței 1.
Riscuri
- Concentrarea controlului de votmediu
Structura cu acțiuni cu drept de vot și fără drept de vot poate limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor majore 1.
- Eficacitatea controlului internmediu
Dacă controlul intern asupra raportării financiare ar avea deficiențe, situațiile financiare ar putea conține erori materiale 1.
- Obligații contractualemediu
Angajamentele contractuale și obligațiile din afara bilanțului ar putea afecta fluxurile de numerar dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.
- Conformitate în două jurisdicțiiscăzut
Respectarea simultană a regulilor canadiene și americane ar putea genera costuri mai mari și riscuri de erori de raportare 1.
- Independența auditoruluiscăzut
Dacă serviciile non-audit ar crește ca pondere, independența auditorului ar putea fi pusă sub semnul întrebării 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Raportarea auditată și supravegherea comitetului de audit oferă un cadru solid de transparență pentru investitori 1.
- Dubla conformitate canadiană și americană ar putea facilita accesul investitorilor din mai multe piețe 1.
- Publicarea codurilor de conduită și a politicilor interne sugerează o cultură de guvernanță formalizată 1.
Ce ar strica teza
- Structura cu acțiuni cu drept de vot poate lăsa acționarii minoritari cu o influență limitată asupra deciziilor 1.
- Obligațiile contractuale și cele din afara bilanțului ar putea reduce marja de manevră financiară dacă situația se schimbă 1.
- Complexitatea documentului, cu numeroase trimiteri, ar putea îngreuna evaluarea rapidă a riscurilor pentru un investitor obișnuit 1.
De urmărit
- Rezultatele trimestriale și actualizările privind controlul internQ1 2027
- Noul formular anual 40-F și eventualele modificări ale structurii de acțiuni2027
- Evoluția onorariilor de audit și a serviciilor non-auditnext 10-K
- Actualizarea angajamentelor contractuale din raportul de conducere2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (01 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (22 iul. 2026).
Afacerea
Sursa analizată este formularul 40-F depus de Rogers Communications Inc. pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, depus pe 6 martie 2026 1. Documentul include formularul anual de informații, situațiile financiare consolidate auditate și raportul conducerii, toate incorporate prin referință 1. Compania este condusă de un președinte și director executiv și de un director financiar, care au semnat declarația de conformitate 1.
Auditorul independent este KPMG LLP din Toronto, iar comitetul de audit și risc este format din patru administratori, dintre care unul a fost desemnat expert financiar în comitet 1. Codul de conduită pentru administratori și politica de conduită în afaceri se aplică tuturor administratorilor, directorilor și angajaților 1.
Acțiunile aflate în circulație sunt împărțite în acțiuni cu drept de vot de clasa A și acțiuni fără drept de vot de clasa B, la sfârșitul perioadei raportate 1. Structura de acțiuni este un element important pentru înțelegerea controlului asupra companiei 1.
Segmente
Acțiuni cu drept de vot și fără drept de vot
Compania are două clase de acțiuni ordinare, clasa A cu drept de vot și clasa B fără drept de vot, ambele aflate în circulație la sfârșitul anului 2025 1. Numărul exact al fiecărei clase este prezentat în prima pagină a formularului 1.
Raportarea financiară și audit
Situațiile financiare anuale auditate și raportul de audit privind controlul intern asupra raportării financiare sunt incluse în formular 1. Onorariile plătite auditorului pentru 2025 și 2024 sunt detaliate pe categorii: audit, servicii conexe auditului și fiscalitate 1.
Guvernanță și comitete
Comitetul de audit și risc are rol de supraveghere a auditului și a serviciilor non-audit, iar președintele acestuia poate aproba servicii neincluse în lista prestabilită 1. Declarațiile privind statutul de emitent străin privat și excepția pentru companiile controlate sunt trimise către formularul anual de informații 1.
Piața în context
Rogers Communications depune documentele sale la SEC pe formularul 40-F, ceea ce indică un regim de raportare simplificat pentru emitenții canadieni cotați în Statele Unite 1. Compania este listată la bursa din New York, potrivit secțiunii privind cerințele bursei 1.
Structura de acțiuni cu două clase și mențiunea privind statutul de companie controlată arată că deciziile importante pot depinde de aranjamentele de vot din firmă 1. Investitorii care analizează compania ar putea compara aceste detalii cu cerințele de guvernanță aplicabile listărilor din SUA 1.
Tendințe
- Raportare anuală în două jurisdicțiimixt
Depunerea simultană a formularului anual de informații și a situațiilor financiare auditate arată că firma respectă atât cerințele canadiene, cât și cele americane 1. Această dublă conformitate ar putea spori comparabilitatea informațiilor pentru investitori 1.
- Control intern și transparențăvânt din spate
Conducerea declară că a evaluat eficacitatea controlului intern asupra raportării financiare, iar auditorul a emis un raport separat pe această temă 1. Atenția crescută la controlul intern ar putea reduce riscul de erori materiale în raportare 1.
- Servicii non-audit sub supravegheremixt
Comitetul de audit urmărește trimestrial toate serviciile prestate de auditor, iar proiectele neincluse în lista aprobată necesită aprobarea președintelui comitetului 1. Acest mecanism ar putea limita conflictele de interes, dar adaugă un strat de aprobări administrative 1.
Poziția concurențială
Sursa oficială analizată nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Documentul se concentrează pe structura legală, financiară și de guvernanță a emitentului, fără a descrie piața competitivă 1.
Fără o listă de concurenți în sursă, orice comparație cu alți operatori de telecomunicații ar trebui făcută pe baza altor documente, nu a formularului 40-F analizat 1.
- Concurenți nespecificați în sursă
Formularul 40-F analizat nu numește concurenți; identificarea lor necesită alte surse.
- Operatori canadieni de telecomunicații
Sursa nu descrie piața canadiană de telecomunicații sau pe ceilalți jucători din această piață.
- Furnizori de servicii media
Nicio societate concurentă nu este menționată în documentul oficial pe care se bazează acest profil.
- Alte companii listate în SUA
Documentul nu oferă o listă cu emitenți comparabili, iar acest rând rămâne necompletat din sursă.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- El-Sayed: Michigan rejected ‘hateful, spiteful campaign’The Hill · 05 nov. 2026 · EN
- Cei mai mari câștigători și perdanți ai alegerilor din SUASpotMedia.ro · 05 nov. 2026 · RO
- Haley Stevens triples down on Rogers endorsement after El-Sayed’s victoryThe Hill · 04 nov. 2026 · EN
- „JD, habibi”. Ținta sarcasmului lui Trump și Vance, democratul musulman care a produs surpriza în Michigan răspunde cu „o delicioasă ironie” constituționalăHotNews.ro · 04 nov. 2026 · RO
- NASA navigation experiment shows promise for planetary landingsPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Reuters: Democraţii promit să tempereze puterile lui Trump după o victorie zdrobitoare în alegerile intermediare, iar Trump ameninţă cu veto - Ziarul BursaBURSA.ro · 04 nov. 2026 · RO
- El-Sayed tells Sky News reporter he wants ‘zero’ votes in UKThe Hill · 04 nov. 2026 · EN
- Toamna se culeg fructele mâniei: Midterms 2026 și Congresul pierdut de TrumpContributors.ro · 04 nov. 2026 · RO
- Trump's Party Has Lost the Elections: What Does Romania Gain? - Ziarul BursaBURSA.ro · 04 nov. 2026 · RO
- El-Sayed: ‘Delicious irony’ that ‘habibi’ Vance ‘constitutionally obligated’ to swear him inThe Hill · 04 nov. 2026 · EN
- ‘Call me senator’: How Abdul El-Sayed beat Trump’s hate to create historyAl Jazeera English · 04 nov. 2026 · EN
- Trump suffers crushing midterms defeat as Democrats seize control of the House and Senate - Universul.netSurge — Google News · 04 nov. 2026 · RO
- Who is Abdul El-Sayed, first Muslim U.S. Senator-elect?The Hindu — International · 04 nov. 2026 · EN
- Left-wing Democrat Abdul El-Sayed wins in Michigan to become first Muslim senatorBBC World News · 04 nov. 2026 · EN
- ‘Rejecting hate’: Abdul El-Sayed wins Senate seat despite racist attacksAl Jazeera English · 04 nov. 2026 · EN
- Alegeri SUA 2026. Victorie zdrobitoare a democraților care obțin majoritatea în Camera Reprezentanților și în Senat. Surprize uriașe în mai multe stateMediafax · 04 nov. 2026 · RO
- Americanii au ales ”schimbarea” - spre comunism în zbor: Prima femeie de culoare guvernator, primul homosexual declarat și primul musulman, de extremă stânga, ajung în Senat. Abdulrahman Mohamed El-Sayed: INSHALLAH! - ActiveNewsSurge — Google News · 04 nov. 2026 · RO
- Cine este Abdul El-Sayed, primul musulman ales în Senatul SUA: „Am vorbit despre un Michigan mai luminos, mai plin de speranţă”Digi24 · 04 nov. 2026 · RO
- Alegeri SUA/ Premiere istorice pentru aleșii proveniți din rândul minorităților - AgerpresAgerpres · 04 nov. 2026 · RO
- Cine este Abdul El-Sayed, politicianul atipic în blugi și tricou care a devenit primul senator musulman din istoria SUALibertatea.ro · 04 nov. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)06 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)23 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Rogers Communications Inc. · 06 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.