olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Paradium.AI, Inc. PAAI

Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

0,83USD−9,78 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Paradium.AI, fostul Arena Group, este o companie de brand, date și proprietate intelectuală care administrează portofolii de site-uri digitale în sport, stil de viață și finanțe, și care se redefinește acum ca platformă tehnologică bazată pe inteligență artificială. Compania a raportat venituri de 134,828 mii USD în 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut la 22,2 milioane USD, pe fondul unor modificări ale algoritmilor motoarelor de căutare.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Paradium.AI, Inc. (PAAI) costa 0,83 USD (−9,78 % într-o zi), cu capitalizare 39,5 mil USD, P/E 4,3 pe un EPS diluat de 0,19 USD în ultimele 12 luni, beta 0,54, interval pe 52 de săptămâni 0,71–4,90 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 22,2 mil USD (−50,7 % an/an), profit net de -176,0 mii USD (−100,2 % an/an), EPS diluat 0,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
39,5 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
4,3
EPS diluat TTM 0,19 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
23,05 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,54
Volatilitate (1 an) 194 %
Interval 52 săpt.
0,714,90

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,66 – 1,07
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 47,2 %
SMA 50 / 200
1,08 / 1,78
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,07 / -0,09
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,6 %−5,9 %−12,7 pp—
3 luni−47,5 %−4,6 %−42,8 pp—
6 luni−70,1 %+0,2 %−70,4 pp—
De la început de an−79,3 %+7,4 %−86,7 pp—
1 an−83,9 %+8,2 %−92,1 pp−12,9 %
3 ani−77,9 %+68,4 %−146,3 pp−3,0 %
5 ani−92,5 %+56,5 %−149,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−85,5 %
06 nov. 2025 → 26 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−96,6 %
24 nov. 2021 → 14 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−40,4 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
22,2 mil USD
−50,7 % an/an
Profit net
-176,0 mii USD
−100,2 % an/an
EPS diluat
0,00
−100,0 % an/an
netă / operațională
-0,8 % / 10,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri33,6 mil-72,8 mil31,8 mil45,0 mil29,8 mil28,2 mil20,4 mil22,2 mil
Costul vânzărilor16,6 mil17,2 mil16,1 mil19,6 mil14,8 mil15,9 mil13,3 mil13,5 mil
Profit brut17,0 mil19,1 mil15,7 mil25,4 mil14,9 mil12,3 mil7,1 mil8,7 mil
Profit operațional8,1 mil10,3 mil7,4 mil16,4 mil9,5 mil7,5 mil-304,0 mii2,3 mil
Amortizare și depreciere905,0 mii899,0 mii890,0 mii881,0 mii877,0 mii821,0 mii893,0 mii908,0 mii
Cheltuieli cu dobânzile3,2 mil2,9 mil3,0 mil2,9 mil2,8 mil2,6 mil2,4 mil2,5 mil
Profit înainte de impozit4,8 mil7,3 mil4,3 mil13,4 mil6,6 mil4,9 mil-2,8 mil-246,0 mii
Impozit pe profit40,0 mii133,0 mii286,0 mii979,0 mii-304,0 mii-441,0 mii-142,0 mii-70,0 mii
Profit net4,0 mil6,9 mil4,0 mil108,6 mil6,9 mil5,3 mil-2,7 mil-176,0 mii
EPS diluat0,110,14 ≈0,082,280,140,11 ≈-0,060,00
Flux de numerar operațional-2,3 mil ≈-8,6 mil3,7 mil10,3 mil ≈12,2 mil ≈13,1 mil2,0 mil90,0 mii ≈
Investiții (capex)27,0 mii ≈0——0 ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 83 din propriul istoric de 6 trimestre (min 0,9, mediană 2,2, max 31,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri5,7 mil53,3 mil128,0 mil189,1 mil13,3 mil143,6 mil16,9 mil134,8 mil
Venituri an/an+7.303,3 %+835,8 %+140,0 %+47,7 %−93,0 %—−88,2 %+698,2 %
Profit net-26,1 mil-38,5 mil-89,2 mil-89,9 mil-70,9 mil-55,6 mil-100,7 mil124,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil-7,87-4,02-2,49-2,852,62
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil
netă %-457,3 %-72,2 %-69,7 %-47,6 %-534,7 %-38,7 %-596,2 %92,6 %
Flux de numerar liber-7,4 mil-57,1 mil-33,5 mil-15,1 mil-11,8 milindisponibil-16,1 mil39,2 mil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
10,3 mil USD
Datorie financiară
97,6 mil USD
Datorie netă
87,2 mil USD
Capitaluri proprii
-4,8 mil USD
Active totale
112,6 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,10x
ROE
indisponibil
ROA
109,1 %
Marja FCF
29,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
143,6 mil
2024
16,9 mil
2025
134,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
88,4 mil
2024
70,2 mil
2025
66,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
55,3 mil
2024
55,7 mil
2025
68,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-17,5 mil
2024
7,9 mil
2025
40,8 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,2 mil
2024
3,7 mil
2025
3,5 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-13,2 mil ≈
2024
11,6 mil ≈
2025
44,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
18,0 mil
2024
14,7 mil
2025
11,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-37,0 mil
2024
-7,4 mil
2025
29,1 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
197,0 mii
2024
249,0 mii
2025
520,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-55,6 mil
2024
-100,7 mil
2025
124,9 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-2,49
2024
-2,85
2025
2,62

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
22,3 mil
2024
35,4 mil
2025
47,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
9,3 mil
2024
4,4 mil
2025
10,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
31,7 mil
2024
31,1 mil
2025
22,3 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active curente
2023
90,4 mil
2024
40,2 mil
2025
35,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
328,0 mii
2024
148,0 mii
2025
56,0 mii

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
42,6 mil
2024
42,6 mil
2025
42,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
27,5 mil
2024
22,8 mil
2025
22,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Active totale
2023
188,9 mil
2024
116,4 mil
2025
112,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
7,8 mil
2024
4,8 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
102,3 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2023
102,3 mil
2024
110,4 mil
2025
97,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
236,0 mil
2024
122,3 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
247,7 mil
2024
246,5 mil
2025
117,4 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-59,0 mil †
2024
-130,3 mil †
2025
-4,8 mil †

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 08 ian. 2021verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-24,8 mil
2024
-16,1 mil
2025
39,2 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
54,0 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
-16,1 mil ≈
2025
39,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,2 mil
2024
-5,2 mil
2025
-9,6 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
22,9 mil
2024
16,3 mil
2025
-23,7 mil

SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
698,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
116,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
418,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
42,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
22,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
18,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
27,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
8,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
20,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
86,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
3,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
1,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
27,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
0 USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
27,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
291,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
121,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
106 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
18 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
39,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
126,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
4,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
4,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
23,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
5,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
6,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
69,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 79 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,83 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 39,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
39,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
4,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
5,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
698,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 aug. 2026
verificat 1847derivat 147

Scorul pe grupe

  • Calitate88
  • Creștere100
  • Bilanț și datorie53
  • Evaluare88

Interval de valoare estimat

Jos
9,97
USD pe acțiune
Mijloc
14,03
USD pe acțiune
Sus
22,94
USD pe acțiune
Preț: 0,83 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 1.590,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 94,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,96 – 42,86 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)17,97 – 42,86 (Mijloc 25,47)
    WACC 6,3 % · FCFF de pornire 36,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 84 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/E1,96 – 3,02 (Mijloc 2,59)
    4 firme folosite · multiplul median 13,5x · quartile 10,3x – 15,8x
    ADEA, CCZ, CHTR, GLIBA
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 79/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,3 %75 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate291,8 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere116,7 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie3,8x63 (față de colegi)15 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,8x5 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare4,3x80 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluare5,6x85 (pe interval fix)15 %
Randament FCF · Evaluare69,2 %100 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie53/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare88/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

THE ARENA GROUP HOLDINGS, INC. (PAAI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 134,8 mil USD în 2025; creștere an/an 698,2 %; marjă netă 9,3 %; datorie netă/EBITDA 3,8x.

Intervalul de valoare estimat este 9,97–22,94 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,03 USD, prețul de 0,83 USD lasă un potențial de 1 590,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 94,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 79/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 9,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 291,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 116,7 %
  • Lichiditatea curentă: 2,4x
  • P/E (TTM): 4,3x
  • EV/EBITDA: 5,6x
  • Randament FCF: 69,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 1,8x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
4,3x
mediana verticalei 14,5x
sub mediană (−70,1 %)
EV/EBITDA
5,6x
mediana verticalei —
P/S
0,4x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−71,7 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,9x
ROE
—
mediana verticalei 4,9 %
Marja netă
9,3 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+187,3 %)
Marja EBIT
18,9 %
mediana verticalei 10,0 %
peste mediană (+89,5 %)
Venituri an/an
698,2 %
mediana verticalei -0,1 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
3,8x
mediana verticalei 4,8x
sub mediană (−20,5 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WBDWarner Bros. Discovery, Inc.77,7 mld—-9,2 %-8,8 %−5,1 %indisponibil / indisponibil
CHTRCharter Communications, Inc.34,1 mld3,329,7 %9,1 %−0,6 %−37 % / −69 %
ROKURoku, Inc.23,7 mld47,518,2 %9,3 %+15,2 %+66 % / +54 %
ADEAAdeia Inc.1,6 mld14,525,9 %25,0 %+17,9 %+20 % / +61 %
OPTUOptimum Communications, Inc.155,2 mil——-58,1 %−4,1 %−70 % / −75 %
PAAIThe Arena Group Holdings, Inc.39,5 mil4,3—9,3 %+698,2 %−84 % / −78 %
CABOCable One, Inc.29,3 mil—-233,1 %-112,2 %−4,9 %−96 % / −99 %
CCZComcast Corporation—19,711,9 %9,2 %−0,0 %−1 % / +15 %
GLIBALiberty Capital Corp—12,64,9 %7,4 %+3,0 %−26 % / indisponibil
RCIRogers Communications Inc.——49,0 %31,8 %+5,4 %−13 % / −21 %
LILALiberty Latin America Ltd.——-32,1 %-3,9 %−0,1 %+51 % / +94 %
AMCXAMC Global Media Inc.——-2,1 %-0,9 %−4,5 %−5 % / −45 %
LBTYALiberty Global Ltd.——-22,3 %-44,4 %+12,4 %−15 % / +18 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAAI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,56
Randament total -33 % · Pe an -33 %
0,98
Randament total 18 % · Pe an 18 %
1,47
Randament total 77 % · Pe an 77 %
3 ani
0,66
Randament total -20 % · Pe an -7 %
1,30
Randament total 56 % · Pe an 16 %
2,12
Randament total 155 % · Pe an 37 %
5 ani
0,78
Randament total -5 % · Pe an -1 %
1,72
Randament total 107 % · Pe an 16 %
3,05
Randament total 268 % · Pe an 30 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,32
  • Marja netă± 0,23
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,17
  • Diluare anuală± 0,02

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Paradium.AI, fostul Arena Group, este o companie de brand, date și proprietate intelectuală care administrează portofolii de site-uri digitale în sport, stil de viață și finanțe, și care se redefinește acum ca platformă tehnologică bazată pe inteligență artificială. Compania a raportat venituri de 134,828 mii USD în 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut la 22,2 milioane USD, pe fondul unor modificări ale algoritmilor motoarelor de căutare.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are un portofoliu de mărci consacrate și un model de costuri variabile, care îi permite o structură operațională flexibilă.
  • Datoria a fost extinsă pe termen lung, iar compania a raportat fluxuri de numerar pozitive din exploatare în prima jumătate a anului 2026.
  • Platforma tehnologică proprie și datele despre audiență pot sprijini servicii pentru creatori și clienți corporativi.

Puncte slabe

  • Veniturile trimestriale au scăzut sensibil în 2026, iar compania a raportat pierderi în trimestrul al doilea.
  • Compania depinde de trafic din căutările online, iar schimbările de algoritm au redus audiența publicată.
  • Datoria rămâne mare în raport cu veniturile, iar restricțiile din contractele de împrumut pot limita flexibilitatea.

Oportunități

  • Serviciile B2B bazate pe inteligență artificială ar putea deschide noi surse de venit dacă clienții corporativi le adoptă.
  • Comerțul digital prin ShopHQ și afilierea ar putea monetiza mai bine audiența existentă.
  • Extinderea în verticale nevalorificate ar putea crește audiența și veniturile, dacă strategia se dovedește eficientă.

Amenințări

  • Inteligența artificială generativă poate reduce traficul și poate copia conținutul fără compensație.
  • Concurența din partea platformelor sociale și a motoarelor de căutare poate limita veniturile publicitare.
  • Incertitudinea economică poate reduce bugetele publicitare și poate afecta prețurile RPM.

Riscuri

  • Dependența de algoritmii motoarelor de căutareridicat

    Modificările algoritmilor pot reduce traficul către conținutul companiei și veniturile publicitare.

  • Îndatorarearidicat

    Contractele de datorie pot impune restricții operaționale și pot duce la neîndeplinirea obligațiilor dacă performanța scade.

  • Inteligența artificială generativămediu

    Tehnologiile noi pot reproduce conținutul companiei fără autorizare și pot afecta reputația mărcilor.

  • Dependența de creatori externimediu

    Pierderea unor colaboratori cheie ar putea afecta producția de conținut și veniturile.

  • Reglementarea datelorscăzut

    Legile privind confidențialitatea și colectarea datelor pot restricționa publicitatea bazată pe comportament.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă noile instrumente bazate pe inteligență artificială stabilizează audiența, compania ar putea recupera o parte din veniturile pierdute.
  • Achiziția InfoSentience și Cutter Studios ar putea deschide surse de venit B2B cu marje mai mari decât publicitatea tradițională.
  • Extinderea scadenței datoriei poate reduce presiunea financiară pe termen scurt și poate permite investiții în platformă.

Ce ar strica teza

  • Veniturile trimestriale au scăzut mult în 2026, iar compania a raportat pierderi din activitatea continuă.
  • Traficul a scăzut sever după schimbările algoritmilor, iar redresarea ar putea fi lentă sau incompletă.
  • Datoria rămâne semnificativă, iar strategia de transformare ar putea să nu producă rezultate suficient de repede.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și a traficului după optimizările de algoritmQ3 2026
  • Finalizarea redenumirii în Paradium.AI și lansarea produselor Cutter Studios2026
  • Contribuția serviciilor B2B la veniturinext 10-K
  • Evoluția RPM și a poziției de numerarQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania construiește, achiziționează și scalează site-uri digitale cu audiențe specializate, grupate în verticale de sport și recreere, finanțe și stil de viață, sub mărci precum Parade, TheStreet, Men’s Journal și Athlon Sports. Modelul său editorial antreprenorial leagă costurile de performanța canalelor, creatorii primind o parte din veniturile generate de propriile rubrici. Din 2025, compania integrează și brandul ShopHQ, orientat spre comerț digital.

Venitul provine în principal din publicitatea digitală, măsurată prin RPM, care a fost de 23,84 USD în 2025 față de 23,31 USD în 2024. Compania promovează și venituri din afiliere și comerț social, precum și difuzarea conținutului prin parteneri externi.

În august 2026 compania a anunțat redenumirea în Paradium.AI, achiziția InfoSentience și lansarea Cutter Studios, o platformă proprie de producție și distribuție video și de articole asistate de inteligență artificială, orientată spre clienți B2B.

Segmente

Sport și recreere

Verticala include mărci precum Athlon Sports, The Spun, Lindy’s Sports, Men’s Journal și rețeaua Adventure Network, cu titluri ca Surfer, Powder și Bike.

Finanțe

Verticala este ancorată de TheStreet și include Autoblog, achiziționat în 2025, cu acoperire de business, date de piață și instrumente pentru consumatorii din industria auto.

Stil de viață

Ancora verticalei este Parade, completată de branduri precum PetHelpful, Parade Pets, TravelHost, DenGarden și Parade Home & Garden.

Piața în context

Piața media digitală este fragmentată, iar concurența pentru atenția publicului și bugetele publicitare vine atât de la creatori de nișă, cât și de la platforme tehnologice globale. Sezonalitatea influențează veniturile, primul trimestru fiind de obicei cel mai slab, iar ultimul trimestru cel mai puternic.

Veniturile publicitare depind de traficul din căutările online, iar schimbările algoritmilor Google pot reduce considerabil numărul de vizitatori. Piața publicitară digitală, inclusiv prețurile RPM, este sensibilă la condițiile macroeconomice.

Tendințe

  • Modificările algoritmilor motoarelor de căutarevânt din față

    Actualizările din late 2025 au redus traficul extern, iar compania spune că optimizările și instrumentele bazate pe inteligență artificială ar putea stabiliza audiența dacă vor funcționa.

  • Inteligența artificială în producția de conținutmixt

    Compania vede în inteligența artificială o oportunitate de a reduce costurile de producție și de a crea servicii B2B, dar tehnologiile generative pot și să reproducă conținutul fără autorizare.

  • Refinanțarea datorieivânt din spate

    Extinderea scadenței datoriei cu trei ani la noul creditor poate reduce riscul de refinanțare pe termen scurt, dacă structura financiară se menține.

  • Presiunea asupra prețurilor publicitarevânt din față

    Compania a raportat o scădere a RPM în primul semestru din 2026, pe fondul unei slăbiri a randamentului publicitar în industria digitală.

Poziția concurențială

Concurenții includ publicații digitale de nișă precum Vice și BuzzFeed, mari companii media precum Fortune, CNN și ESPN, dar și platforme sociale precum YouTube și Facebook, care concurează pentru bugetele publicitare și pentru creatori.

Compania se compară și cu holdingurile digitale diversificate precum People Inc. și Ziff Davis, deși nu le consideră concurenți direcți. Avantajul declarat constă în tehnologia unificată și în datele proprii despre audiență.

  • Vice

    Producător de conținut de nișă care folosește rețelele sociale, mobilul și video pentru a atrage bani din publicitate.

  • BuzzFeed

    Publicație digitală de conținut de nișă, concurentă pentru publicitate și audiență.

  • Ziff Davis

    Holding digital diversificat, folosit de companie ca reper de comparație, nu ca rival direct.

  • YouTube

    Platformă deschisă creatorilor, care concurează pentru publicitate și pentru editori.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent18 sept. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 sept. 2026
    Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 aug. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 aug. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial10 aug. 2026
  • Raport curent11 mai 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 mar. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Paradium.AI, Inc. · 16 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Paradium.AI, Inc. · 10 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Paradium.AI, Inc. · 10 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Paradium.AI, Inc. (PAAI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw