olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Liberty Latin America Ltd. LILA

Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

8,66USD−0,80 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Liberty Latin America este un furnizor integrat de servicii fixe, mobile și de cablu în Puerto Rico, Panama, Costa Rica și Caraibe, plus rețea de fibră optică submarină. În 2025 compania a avut un Adjusted OIBDA consolidat de 1706.3 milioane USD, iar în primul trimestru al anului 2026 a revenit la creștere pe linia de venituri și a adăugat clienți postpaid.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Liberty Latin America Ltd. (LILA) costa 8,66 USD (−0,80 % într-o zi), cu beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 4,65–8,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,1 mld USD (+0,4 % an/an), profit net de -70,9 mil USD (−2.248,5 % an/an), EPS diluat -0,42 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,93 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-10,78 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,55
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
4,658,91

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
58,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
7,66 – 8,79
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,88 · lățimea benzii 13,8 %
SMA 50 / 200
8,47 / 6,72
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,03 / -0,06
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−1,7 %−1,1 %−0,6 pp—
3 luni+3,3 %−0,5 %+3,8 pp—
6 luni+56,4 %+4,4 %+52,0 pp—
De la început de an+72,5 %+12,3 %+60,2 pp—
1 an+64,7 %+13,5 %+51,2 pp−16,0 %
3 ani+85,8 %+76,4 %+9,4 pp−32,1 %
5 ani−4,9 %+63,7 %−68,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−22,9 %
05 dec. 2025 → 07 ian. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−67,0 %
12 nov. 2021 → 09 mai 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,0 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,1 mld USD
+0,4 % an/an
Profit net
-70,9 mil USD
−2.248,5 % an/an
EPS diluat
-0,42
−2.200,0 % an/an
netă / operațională
-6,3 % / 16,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,2 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Costul vânzărilor272,0 mil232,6 mil232,4 mil247,6 mil263,3 mil235,5 mil229,0 mil233,6 mil
Profit operațional99,2 mil128,1 mil-333,0 mil187,5 mil125,6 mil145,2 mil181,2 mil181,1 mil
Amortizare și depreciere238,4 mil228,8 mil217,5 mil213,6 mil245,0 mil217,1 mil226,1 mil240,1 mil
Cheltuieli cu dobânzile156,4 mil158,3 mil165,4 mil164,3 mil168,4 mil164,2 mil167,9 mil175,2 mil
Profit înainte de impozit-16,9 mil-117,6 mil-570,8 mil11,8 mil23,8 mil10,5 mil24,0 mil-31,9 mil
Impozit pe profit176,3 mil9,1 mil-155,7 mil-4,1 mil52,2 mil26,7 mil34,6 mil23,9 mil
Profit net-210,4 mil-136,4 mil-423,3 mil3,3 mil-54,8 mil-22,7 mil-24,0 mil-70,9 mil
EPS diluat-1,07 ≈-0,69-2,120,02-0,27 ≈-0,11-0,13-0,42
Flux de numerar operațional398,6 mil24,6 mil141,2 mil ≈178,2 mil ≈461,9 mil42,2 mil216,8 mil ≈185,0 mil ≈
Investiții (capex)163,7 mil96,7 mil139,3 mil ≈122,2 mil ≈141,8 mil99,3 mil120,8 mil ≈140,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni000 ≈0 ≈014,3 mil12,1 mil ≈90,9 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri3,7 mld3,9 mld3,8 mld4,8 mld4,8 mld4,5 mld4,4 mld4,4 mld
Venituri an/an+3,2 %+4,4 %−2,2 %+27,2 %−0,1 %−6,2 %−1,4 %−0,1 %
Profit net-345,2 mil-106,1 mil-687,3 mil-440,6 mil-170,7 mil-73,6 mil-689,4 mil-611,2 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibil-0,58-3,51-1,89-0,77-0,35-3,47-3,06
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-9,3 %-2,7 %-18,2 %-9,2 %-3,5 %-1,6 %-15,5 %-13,8 %
Flux de numerar liber45,4 mil196,7 mil9,0 mil160,3 mil52,5 mil312,0 mil215,9 mil305,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
783,9 mil USD
Datorie financiară
8,7 mld USD
Datorie netă
7,9 mld USD
Capitaluri proprii
1,1 mld USD
Active totale
12,2 mld USD
Datorie / capitaluri
8,16x
Lichiditate curentă
1,14x
ROE
-46,0 %
ROA
-4,9 %
Marja FCF
6,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
4,5 mld
2024
4,4 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,0 mld
2024
989,4 mil
2025
975,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
3,5 mld ≈
2024
3,5 mld ≈
2025
3,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
517,7 mil
2024
-76,8 mil
2025
108,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,0 mld
2024
968,3 mil
2025
904,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,5 mld ≈
2024
891,5 mil ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
601,7 mil
2024
627,7 mil
2025
656,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-62,4 mil
2024
-659,9 mil
2025
-652,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
24,4 mil
2024
-200,0 mii
2025
-98,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-73,6 mil
2024
-689,4 mil
2025
-611,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,35
2024
-3,47
2025
-3,06

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
210,0 mil
2024
198,4 mil
2025
199,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
988,6 mil
2024
654,3 mil
2025
783,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
686,1 mil
2024
685,9 mil
2025
653,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,4 mld
2024
2,1 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,2 mld
2024
4,1 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
3,5 mld
2024
3,0 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
541,6 mil
2024
414,3 mil
2025
361,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
13,6 mld
2024
12,8 mld
2025
12,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
424,4 mil
2024
441,9 mil
2025
384,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
581,9 mil
2024
465,7 mil
2025
408,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
8,2 mld
2024
8,1 mld
2025
8,3 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,1 mld
2024
2,1 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
11,3 mld
2024
11,2 mld
2025
11,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,3 mld
2024
1,6 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
897,0 mil
2024
756,3 mil
2025
805,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
585,0 mil
2024
540,4 mil
2025
500,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
312,0 mil ≈
2024
215,9 mil ≈
2025
305,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-615,8 mil
2024
-688,5 mil
2025
-592,3 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-62,4 mil
2024
-386,4 mil
2025
-43,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
118,3 mil
2024
82,9 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
3,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
41,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
78,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
35,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
14,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-32,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
6,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
8,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
5,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
19,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
905,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
502,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
403,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
58,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
57 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
116 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-10,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,66 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-32,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 1420derivat 101

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,8 %56 (față de colegi)23 %
Marja netă · Calitate-3,9 %42 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,6 %0 (pe interval fix)18 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie5,3x50 (față de colegi)23 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,9x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x27 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie30/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Liberty Latin America Ltd. (LILA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,4 mld USD în 2025; creștere an/an -0,1 %; marjă netă -3,9 %; ROE -32,1 %; datorie netă/EBITDA 5,3x.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -2,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: 0,9x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 16,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,1x
P/S
—
mediana verticalei 0,6x
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
-32,1 %
mediana verticalei 4,9 %
sub mediană (−752,8 %)
Marja netă
-3,9 %
mediana verticalei 4,1 %
sub mediană (−194,5 %)
Marja EBIT
14,2 %
mediana verticalei 5,0 %
peste mediană (+181,3 %)
Venituri an/an
-0,1 %
mediana verticalei 1,5 %
sub mediană (−107,1 %)
Datorie netă/EBITDA
5,3x
mediana verticalei 6,1x
sub mediană (−13,7 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WBDWarner Bros. Discovery, Inc.77,7 mld—-9,2 %-8,8 %−5,1 %indisponibil / indisponibil
CHTRCharter Communications, Inc.32,6 mld3,129,7 %9,1 %−0,6 %−40 % / −70 %
ROKURoku, Inc.24,1 mld48,218,2 %9,3 %+15,2 %+68 % / +56 %
ADEAAdeia Inc.1,9 mld16,625,9 %25,0 %+17,9 %+37 % / +84 %
OPTUOptimum Communications, Inc.188,1 mil——-58,1 %−4,1 %−64 % / −70 %
PAAIThe Arena Group Holdings, Inc.43,8 mil4,8—9,3 %+698,2 %−78 % / −60 %
CABOCable One, Inc.29,8 mil—-126,2 %-72,8 %−4,9 %−96 % / −99 %
GLIBALiberty Capital Corp——-21,0 %-32,5 %+3,0 %−31 % / indisponibil
LBTYALiberty Global Ltd.——-22,3 %-44,4 %+12,4 %−16 % / +16 %
CCZComcast Corporation—20,111,9 %9,2 %−0,0 %+1 % / +17 %
RCIRogers Communications Inc.——49,0 %31,8 %+5,4 %−12 % / −20 %
AMCXAMC Global Media Inc.——-2,1 %-0,9 %−4,5 %−5 % / −44 %
LILALiberty Latin America Ltd.——-32,1 %-3,9 %−0,1 %+65 % / +86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LILA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Pe scurt

Liberty Latin America este un furnizor integrat de servicii fixe, mobile și de cablu în Puerto Rico, Panama, Costa Rica și Caraibe, plus rețea de fibră optică submarină. În 2025 compania a avut un Adjusted OIBDA consolidat de 1706.3 milioane USD 1, iar în primul trimestru al anului 2026 a revenit la creștere pe linia de venituri și a adăugat clienți postpaid 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider pe mai multe piețe în ceea ce privește cota de piață la servicii mobile și de bandă largă și operează o rețea extinsă de fibră optică submarină și terestră 1.
  • Marja Adjusted OIBDA a crescut în mai multe segmente, iar modelul de servicii convergente fix-mobil are potențial de extindere a ARPU 3.
  • Diversificarea geografică pe mai multe țări reduce dependența de o singură piață, iar Liberty Networks adaugă venituri wholesale și enterprise 1.

Puncte slabe

  • Operațiunile din Jamaica au fost afectate de uraganul Melissa, ceea ce a redus numărul de conexiuni fixe și veniturile din trimestrul al patrulea 2025 1.
  • Serviciile fixe rezidențiale au înregistrat declinuri de venituri pe unele piețe, în special în Costa Rica și Puerto Rico, unde prețurile au scăzut 3.
  • Compania a raportat limitări ale controlului intern și aria de risc a datoriei, aspecte care pot afecta încrederea investitorilor și flexibilitatea financiară 1.

Oportunități

  • Creșterea abonamentelor postpaid și a convergenței fix-mobil ar putea sprijini veniturile pe termen mediu, dacă tendința din trimestrele recente continuă 3.
  • Acordul IT pe termen lung ar putea reduce costurile și îmbunătăți eficiența capitalului, dacă execuția se realizează conform planului 3.
  • Proiectele de rețea pentru operatori și guverne din regiune, inclusiv în Venezuela, ar putea genera venituri suplimentare în segmentul Liberty Networks 3.

Amenințări

  • Concurența din partea furnizorilor OTT, a sateliților și a operatorilor care oferă servicii gratuite ar putea exercita presiune asupra prețurilor și abonamentelor 1.
  • Fluctuațiile valutare și ale ratelor de inflație din țările de operare pot afecta rezultatele raportate și costurile în monedă străină 1.
  • Furtunile și alte dezastre naturale din regiune pot întrerupe rețelele și pot genera costuri neprevăzute de reparații și reconectare 1.

Riscuri

  • Impactul uraganului Melissaridicat

    Pierderea de conexiuni fixe din Jamaica ar putea continua dacă restaurarea durează mai mult decât s-a estimat, iar revenirea veniturilor este incertă 13.

  • Presiunea concurențialăridicat

    Suprapunerea rețelelor și apariția unor furnizori fără cerințe de rentabilitate comercială ar putea reduce ratele de achiziție și ARPU 1.

  • Datorie și obligații de platămediu

    Achizițiile cu plăți eșalonate și datoria consolidată limitează flexibilitatea financiară, iar capacitatea de refinanțare depinde de fluxul de numerar 1.

  • Acces la conținut și costuri de programaremediu

    Dependența de furnizorii de programe și de retransmitere, cu condiții care se pot schimba la reînnoire, poate afecta atractivitatea pachetelor video 1.

  • Riscuri valutare și macroeconomicemediu

    Variațiile cursurilor de schimb și instabilitatea financiară din țările de operare pot influența veniturile raportate și costurile 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Adăugările de abonați postpaid și de bandă largă din al doilea trimestru 2026 indică un ritm de recuperare, iar Adjusted OIBDA a crescut pe ansamblu 3.
  • Acordul IT pe termen lung ar putea reduce costurile și îmbunătăți marja, iar distribuirea preferențială de acțiuni sugerează încredere în fluxul de numerar viitor 3.
  • Poziția de lider pe mai multe piețe și rețeaua extinsă de fibră optică oferă un avantaj structural greu de replicat 1.

Ce ar strica teza

  • Veniturile din Jamaica și segmentele fixe din unele țări au scăzut, iar revenirea depinde de ritmul reconectărilor, care rămâne incert 13.
  • Concurența din partea furnizorilor OTT, sateliților și rețelelor concurente ar putea exercita presiune constantă asupra prețurilor 1.
  • Investițiile mari în rețea și obligațiile de plată pentru achiziții pot limita fluxul de numerar disponibil pentru acționari dacă rezultatele nu se îmbunătățesc 1.

De urmărit

  • Evoluția veniturilor și Adjusted OIBDA în Jamaica după restaurarea conexiunilorQ3 2026
  • Ritmul adăugărilor postpaid mobile și de bandă largă în Puerto Rico și Costa RicaQ3 2026
  • Efectele financiare ale acordului IT de 10 ani și economiile de cost realizate2027
  • Nivelul de rată de plată a obligațiilor de achiziție și a datoriei, inclusiv a doua tranșă pentru Liberty Costa Ricanext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).

Afacerea

Compania furnizează servicii de conectivitate în bandă largă, televiziune, telefonie fixă și mobilă, precum și soluții enterprise, centre de date și servicii IT pentru clienți rezidențiali și corporativi, în peste 20 de țări din America Latină și Caraibe. Activitatea este organizată pe segmente regionale și pe Liberty Networks, care oferă servicii wholesale pe o rețea de cabluri de fibră optică ce conectează peste 30 de piețe 1.

Compania a extins rețeaua prin proiecte de construcție nouă și modernizare, a trecut la 4692600 de locuințe accesibile și a finalizat achiziții strategice, printre care prețul de 256 milioane USD pentru activele EchoStar din Puerto Rico și USVI, plătibil în rate anuale 1. La sfârșitul anului 2025, baza de abonați includea 3836600 RGU fixe și 6794000 de abonați mobili 1.

Uraganul Melissa, din octombrie 2025, a afectat în special Jamaica, cu impact negativ de aproximativ 20 de milioane USD asupra veniturilor din trimestrul al patrulea 2025 și a determinat eliminarea a 136000 RGU din numărătoare 1. Conducerea a precizat că recuperarea veniturilor depinde de ritmul de reconectare, iar pierderile ar putea continua în 2026 1.

Segmente

Liberty Caribbean

Segmentul Liberty Caribbean include Jamaica, Bahamas, Trinidad și Tobago, Barbados și alte piețe. În 2025 a avut venituri de 1455.0 milioane USD 1. În trimestrul al doilea 2026, veniturile au scăzut ușor, iar efectele uraganului Melissa au persistat, în timp ce serviciile mobile postpaid au crescut 3.

C&W Panama

Segmentul C&W Panama a generat venituri de 783.5 milioane USD în 2025 1. În trimestrul al doilea 2026 a avut cele mai mari adăugări de abonați din grup la bandă largă și postpaid, deși Adjusted OIBDA a scăzut din cauza costurilor profesionale și comerciale 3.

Liberty Puerto Rico

Segmentul Liberty Puerto Rico a avut venituri de 1199.2 milioane USD în 2025 1, cu presiune pe veniturile mobile din cauza migrării prepaid către postpaid. În trimestrul al doilea 2026, Adjusted OIBDA a crescut, iar numărul de adăugări postpaid a continuat să se îmbunătățească 3.

Piața în context

Piețele în care operează compania sunt puternic competitive, cu operatori de telefonie mobilă, furnizori de televiziune prin satelit, rețele FTTH și furnizori OTT. Competiția a determinat presiuni asupra prețurilor și a ratei de retenție, iar guvernele unor țări ar putea intra direct pe piața rețelelor 1. Cererea pentru servicii mobile convergente și bandă largă rămâne centrală pentru strategia companiei 3.

Piața de conținut este dependentă de acorduri cu furnizori de programe și de costuri de retransmitere care pot varia la reînnoire, iar creșterea platformelor OTT modifică preferințele consumatorilor 1. Compania a menționat și piețe din Venezuela, unde interesul operatorilor și al clienților corporativi a crescut 3.

Tendințe

  • Recuperarea după uraganul Melissamixt

    Reconectarea clienților din Jamaica a continuat, iar impactul asupra veniturilor s-a redus în al doilea trimestru 2026, deși încă afectează creșterea anuală 3. Dacă reconectările avansează, veniturile ar putea reveni treptat, însă ritmul este incert 1.

  • Creșterea abonamentelor postpaid mobilevânt din spate

    Adăugările postpaid au fost puternice în primele două trimestre ale anului 2026, susținute de convergența fix-mobil și de produsele SIM-only 3. Aceasta ar putea sprijini veniturile dacă tendința se menține.

  • Investiții în rețea și costuri de capitalvânt din față

    Adăugările de proprietate și echipament au crescut în primele șase luni ale anului 2026 3. Investițiile nu garantează un randament pozitiv, iar compania a avertizat că extinderile ar putea fi mai costisitoare decât s-a planificat 1.

  • Optimizarea costurilor și acordul ITvânt din spate

    Un nou acord decenal de servicii IT, încheiat în 2026, vizează reducerea costurilor și creșterea marjei Adjusted OIBDA, cu beneficii estimate la peste 250 de milioane USD valoare netă actualizată 3. Efectul depinde de execuție.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurență de la alți operatori de telecomunicații, furnizori de servicii mobile, sateliți cu acces direct la consumatori și furnizori OTT care oferă servicii de voce și date fără taxă 1. Licențele nu sunt exclusive, iar suprapunerile de rețele sunt frecvente 1.

În Puerto Rico și Costa Rica, presiunea concurențială din partea rețelelor fixe și a operatorilor mobili a afectat prețurile și veniturile din serviciile fixe, în timp ce în Panama concurența pentru abonați postpaid este intensă 3. Concurența determină creșterea ratei de churn și reducerea ratei de achiziție a clienților 1.

  • Operatori mobili și de telefonie fixă locali

    Furnizori regionali de servicii mobile și de bandă largă care concurează direct pe piețele din Caraibe și America Latină, menționați în sursele companiei.

  • Furnizori de televiziune prin satelit

    Operatori cu acces direct la consumatori care oferă servicii de televiziune și internet fără infrastructură terestră proprie, identificați ca presiune concurențială.

  • Furnizori OTT de conținut și comunicare

    Platforme de streaming și de mesagerie care pot înlocui serviciile tradiționale de voce și televiziune folosind rețelele de bandă largă existente.

  • Operatori de rețele FTTH

    Rețele de fibră optică construite de operatori concurenți sau de entități guvernamentale, care pot suprapune rețelele companiei.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 19 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial04 nov. 2026
  • Raport curent04 nov. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent28 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent20 aug. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent27 iul. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Liberty Latin America Ltd. · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Liberty Latin America Ltd. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Liberty Latin America Ltd. · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.