olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Optimum Communications, Inc. OPTU

Cable & Other Pay Television Services · SIC 4841 · Verticală: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

0,69USD+2,22 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Optimum Communications, fostul Altice USA, este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de bandă largă, video și mobile din Statele Unite, cu operațiuni în 21 de state. Compania intră într-o perioadă de presiune concurențială puternică și de datorii ridicate, ceea ce face ca evoluția ei să fie urmărită atent de investitori și de piață.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Optimum Communications, Inc. (OPTU) costa 0,69 USD (+2,22 % într-o zi), cu capitalizare 188,1 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,30, interval pe 52 de săptămâni 0,60–2,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 2,0 mld USD (−5,8 % an/an), profit net de -291,8 mil USD, EPS diluat -0,67 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
188,1 mil USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -10,39 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-1.506,02 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,30
Volatilitate (1 an) 108 %
Interval 52 săpt.
0,602,15

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,52 – 1,05
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 67,2 %
SMA 50 / 200
0,92 / 1,17
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,08 / -0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−30,2 %−1,1 %−29,1 pp—
3 luni−12,0 %−0,5 %−11,5 pp—
6 luni−50,0 %+4,4 %−54,4 pp—
De la început de an−58,2 %+12,3 %−70,5 pp—
1 an−67,6 %+13,5 %−81,1 pp−11,5 %
3 ani−76,2 %+76,4 %−152,6 pp−1,7 %
5 ani−96,2 %+63,7 %−159,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−72,1 %
05 nov. 2025 → 22 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−96,7 %
17 nov. 2021 → 22 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−47,9 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
2,0 mld USD
−5,8 % an/an
Profit net
-291,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,67
indisponibil an/an
netă / operațională
-14,4 % / 8,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri2,2 mld2,2 mld2,2 mld2,1 mld2,1 mld2,2 mld2,1 mld2,0 mld
Costul vânzărilor711,3 mil721,9 mil670,5 mil662,7 mil639,0 mil664,9 mil631,1 mil587,7 mil
Profit operațional444,6 mil340,8 mil343,5 mil311,1 mil-1,2 mld397,6 mil-2,4 mld166,0 mil
Amortizare și depreciere386,3 mil471,7 mil418,5 mil409,7 mil415,3 mil453,5 mil406,5 mil407,1 mil
Profit înainte de impozit-50,7 mil-92,4 mil-87,2 mil-135,6 mil-1,6 mld-83,7 mil-2,9 mld-320,8 mil
Impozit pe profit-9,9 mil-46,1 mil-16,0 mil-47,6 mil-1,4 mil-31,9 mil-45,1 mil-38,7 mil
Profit net-43,0 mil-54,1 mil-75,7 mil-96,3 mil-1,6 mld-71,2 mil-2,9 mld-291,8 mil
EPS diluat-0,09-0,12 ≈-0,16-0,21-3,47-0,15 ≈-6,10-0,67
Flux de numerar operațional436,0 mil ≈439,9 mil187,5 mil412,0 mil ≈147,4 mil ≈481,6 mil170,3 mil228,1 mil ≈
Investiții (capex)359,2 mil ≈390,0 mil356,1 mil383,5 mil ≈325,5 mil ≈282,1 mil307,7 mil320,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri9,6 mld9,8 mld9,9 mld10,1 mld9,6 mld9,2 mld9,0 mld8,6 mld
Venituri an/an+2,8 %+2,0 %+1,4 %+2,0 %−4,4 %−4,3 %−3,1 %−4,1 %
Profit net18,8 mil138,9 mil436,2 mil990,3 mil194,6 mil53,2 mil-102,9 mil-1,9 mld
Profit net an/an−98,7 %+637,7 %+213,9 %+127,0 %−80,4 %−72,7 %−293,5 %indisponibil
EPS diluat0,030,210,752,140,430,12-0,22-4,00
EPS diluat an/an−98,6 %+600,0 %+257,1 %+185,3 %−79,9 %−72,1 %−283,3 %indisponibil
netă %0,2 %1,4 %4,4 %9,8 %2,0 %0,6 %-1,1 %-21,8 %
Flux de numerar liber1,4 mld1,2 mld1,9 mld1,6 mld452,6 mil121,6 mil149,4 mil-118,8 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,0 mld USD
Datorie financiară
26,2 mld USD
Datorie netă
25,2 mld USD
Capitaluri proprii
-2,3 mld USD
Active totale
30,7 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,80x
ROE
indisponibil
ROA
-6,0 %
Marja FCF
-1,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
9,2 mld
2024
9,0 mld
2025
8,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
3,0 mld
2024
2,9 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
6,2 mld ≈
2024
6,1 mld ≈
2025
6,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
33,4 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat

Profit operațional
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
-112,6 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,6 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
3,3 mld ≈
2024
3,3 mld ≈
2025
1,6 mld ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 feb. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2023
118,6 mil
2024
-82,3 mil
2025
-1,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
39,5 mil
2024
-4,1 mil
2025
-96,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Profit net
2023
53,2 mil
2024
-102,9 mil
2025
-1,9 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,12
2024
-0,22
2025
-4,00

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
455,0 mil
2024
459,9 mil
2025
467,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
302,1 mil
2024
256,5 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
357,6 mil
2024
332,3 mil
2025
335,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active curente
2023
834,8 mil
2024
731,0 mil
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
8,1 mld
2024
8,4 mld
2025
8,4 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
8,0 mld
2024
8,0 mld
2025
8,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mld
2024
960,8 mil
2025
702,5 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Active totale
2023
31,9 mld
2024
31,7 mld
2025
30,7 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
937,0 mil
2024
971,5 mil
2025
816,9 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
359,4 mil
2024
185,5 mil
2025
60,8 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
24,7 mld
2024
24,9 mld
2025
26,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
2,3 mld
2024
2,3 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
32,4 mld
2024
32,2 mld
2025
33,0 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-434,4 mil
2024
-456,8 mil
2025
-2,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,8 mld
2024
1,6 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,7 mld
2024
1,4 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
121,6 mil ≈
2024
149,4 mil ≈
2025
-118,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,7 mld
2024
-1,5 mld
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-122,6 mil
2024
-172,0 mil
2025
949,4 mil

SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 12 feb. 2021verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 15 feb. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-2,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-106,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-179,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
69,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-35,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-58,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-16,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-13,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
25,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-208,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
13 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
124 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
188,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
25,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-1.506,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
3,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-110,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,69 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 188,1 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
188,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
-58,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1545derivat 109

Scorul pe grupe

27 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-58,1 %8 (față de colegi)23 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,8 %0 (pe interval fix)31 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)15 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-110,6 %0 (pe interval fix)31 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Optimum Communications, Inc. (OPTU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,6 mld USD în 2025; creștere an/an -4,1 %; marjă netă -58,1 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -58,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,8 %
  • Lichiditatea curentă: 0,3x
  • Randament FCF: -110,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Cable & Other Pay Television Services (SIC 4841) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 16,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,1x
P/S
0,0x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−98,4 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,4x
ROE
—
mediana verticalei -2,1 %
Marja netă
-58,1 %
mediana verticalei 4,1 %
sub mediană (−1.523,0 %)
Marja EBIT
-35,3 %
mediana verticalei 11,0 %
sub mediană (−421,7 %)
Venituri an/an
-4,1 %
mediana verticalei 1,5 %
sub mediană (−377,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,3x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 2,1 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WBDWarner Bros. Discovery, Inc.77,7 mld—-9,2 %-8,8 %−5,1 %indisponibil / indisponibil
CHTRCharter Communications, Inc.32,6 mld3,129,7 %9,1 %−0,6 %−40 % / −70 %
ROKURoku, Inc.24,1 mld48,218,2 %9,3 %+15,2 %+68 % / +56 %
ADEAAdeia Inc.1,9 mld16,625,9 %25,0 %+17,9 %+37 % / +84 %
OPTUOptimum Communications, Inc.188,1 mil——-58,1 %−4,1 %−68 % / −76 %
PAAIThe Arena Group Holdings, Inc.43,8 mil4,8—9,3 %+698,2 %−78 % / −60 %
CABOCable One, Inc.29,8 mil—-126,2 %-72,8 %−4,9 %−96 % / −99 %
GLIBALiberty Capital Corp——-21,0 %-32,5 %+3,0 %−31 % / indisponibil
LILALiberty Latin America Ltd.——-32,1 %-3,9 %−0,1 %+47 % / +88 %
RCIRogers Communications Inc.——49,0 %31,8 %+5,4 %−12 % / −20 %
LBTYALiberty Global Ltd.——-22,3 %-44,4 %+12,4 %−16 % / +16 %
AMCXAMC Global Media Inc.——-2,1 %-0,9 %−4,5 %−5 % / −44 %
CCZComcast Corporation—20,111,9 %9,2 %−0,0 %+1 % / +17 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru OPTU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (21 sept. 2026 · rezultate).

    Pe scurt

    Optimum Communications, fostul Altice USA, este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de bandă largă, video și mobile din Statele Unite, cu operațiuni în 21 de state. Compania intră într-o perioadă de presiune concurențială puternică și de datorii ridicate, ceea ce face ca evoluția ei să fie urmărită atent de investitori și de piață.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania deține o rețea hibridă de fibră și cablu coaxial, cu o marjă Adjusted EBITDA ridicată în raport cu veniturile și o poziție puternică în zona metropolitană New York 1.
    • Portofoliul include active diferențiate, precum canalul News 12, Lightpath cu rețea de fibră enterprise și un acord MVNO complet cu control asupra rețelei de bază 1.
    • Diversificarea spre business și enterprise oferă o sursă de venituri mai puțin expusă la declinul televiziunii prin cablu, iar acest segment a crescut ca pondere în 2026 12.

    Puncte slabe

    • Numărul de clienți scade de la un an la altul, iar pierderea abonaților video și telefonie a afectat veniturile și capacitatea de a susține datoria 1.
    • Compania are un nivel ridicat de îndatorare, cu pierderi nete semnificative în 2025 și restricții contractuale care limitează flexibilitatea financiară 1.
    • Dependența de terți pentru echipamente, licențe și servicii de rețea, precum și costurile de programe, reduc controlul asupra marjelor 1.

    Oportunități

    • Extinderea rețelei FTTH și vânzarea de servicii de fibră către clienți enterprise și hyperscaleri ar putea sprijini creșterea veniturilor dacă se traduc în noi abonamente 1.
    • Dezvoltarea serviciilor mobile și a pachetelor convergente ar putea reduce rata de abandon a clienților din zonele cu concurență intensă 1.
    • Publicitatea addresabilă și datele de audiență ar putea crește veniturile din segmentul media dacă cererea publicitară se îmbunătățește 1.

    Amenințări

    • Concurența din partea operatorilor de fibră și a furnizorilor de cablu, precum și consolidarea pieței, ar putea reduce tarifele și cota de piață 1.
    • Migrarea spre platforme OTT și pachete directe ale proprietarilor de conținut ar putea reduce în continuare cererea pentru televiziunea prin cablu 1.
    • Dacă accesul la finanțare se înrăutățește sau costurile cu dobânzile cresc, refinanțarea datoriei ar putea deveni mai costisitoare 1.

    Riscuri

    • Îndatorare ridicatăridicat

      Compania este puternic îndatorată și trebuie să refinanțeze sau să ramburseze datorii importante pe termen scurt și mediu; dacă piețele de capital se restrâng, costul finanțării ar putea crește 1.

    • Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat

      Raportul trimestrial menționează o incertitudine semnificativă privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea, ceea ce ar putea afecta accesul la finanțare și relațiile cu furnizorii 2.

    • Presiunea concurențialăridicat

      Concurența din partea fibrei și a operatorilor de cablu ar putea reduce numărul de abonați și forța tarifele în jos 1.

    • Costurile programelormediu

      Creșterea tarifelor contractuale pentru programe și retransmisie ar putea comprima marjele, mai ales dacă clienții nu acceptă majorări de preț 1.

    • Reglementare și francizămediu

      Acordurile de franciză pot fi neînnoite sau pot impune condiții noi, iar schimbările de reglementare privind infrastructura și serviciile pot crește costurile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă expansiunea FTTH și serviciile de business se traduc în creștere, marja ridicată a companiei ar putea susține o revenire a veniturilor în timp 12.
    • Poziția în zona metropolitană New York, cu o bază mare de clienți și active diferențiate precum Lightpath și News 12, ar putea oferi o protecție relativă față de concurenți 1.
    • Diversificarea spre servicii mobile, business și publicitate ar putea reduce dependența de televiziunea prin cablu, în declin 1.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea continuă a numărului de abonați video și telefonie, combinată cu o datorie ridicată, ar putea limita capacitatea companiei de a investi și de a-și menține marjele 1.
    • Incertitudinea privind continuitatea activității și accesul la finanțare ar putea forța restructurări costisitoare sau cedări de active 2.
    • Concurența puternică din partea fibrei și a operatorilor de cablu ar putea menține presiunea asupra tarifelor și a retenției clienților 1.

    De urmărit

    • Evoluția numărului de clienți de bandă largă și videoQ3 2026
    • Stadiul refinanțării datoriei și eventualele măsuri privind continuitatea activității2026
    • Ritmul de extindere a rețelei FTTH și al vânzărilor de fibră enterprise2027
    • Evoluția veniturilor din publicitate și din segmentul de știrinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (21 sept. 2026 · rezultate).

    Afacerea

    Optimum Communications, Inc. este o companie holding care oferă prin marca Optimum servicii de bandă largă, video, telefonie, mobile și publicitate clienților rezidențiali și de business din 21 de state, în special în zona metropolitană New York și în mai multe piețe din sudul-centrul Statelor Unite 1. Compania a fost redenumită din Altice USA în noiembrie 2025 și este controlată de Patrick Drahi prin Next Alt. S.à.r.l. 1. În exercițiul financiar 2025, veniturile au fost de 8,59 miliarde USD, iar marja Adjusted EBITDA de 38,8% 1. Pe primul semestru din 2026, compania raporta aproximativ 4,2 milioane de clienți 2.

    Dincolo de conectivitate, Optimum include canalul de știri News 12, activități de publicitate prin Optimum Media și agenția de media Juice Media, ceea ce diversifică ușor baza de venituri, deși segmentul de publicitate și știri reprezintă o cotă relativ mică din total 1.

    Segmente

    Rezidențial

    Serviciile rezidențiale de bandă largă, video, telefonie și mobile au reprezentat în 2025 cea mai mare parte a veniturilor, bandă largă fiind cea mai importantă componentă, cu aproximativ 41% din total 1. Scăderea numărului de abonați video și telefonie este un semnal al presiunii competitive 1.

    Business și enterprise

    Segmentul de business, inclusiv clienții IMM și enterprise prin Lightpath, a contribuit cu 17% din veniturile din 2025 și cu 18% în primul semestru din 2026 12. Lightpath deservește clienți din sănătate, servicii financiare și hyperscaleri, cu o rețea de fibră de aproximativ 12.000 de mile-rută unice 1.

    Publicitate și știri

    Publicitatea liniară, digitală și de date, împreună cu taxele de afiliere pentru News 12, a reprezentat aproximativ 5% din veniturile din 2025 1. Segmentul depinde de cererea publicitară și de modul în care piața de televiziune liniară evoluează 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața americană a serviciilor de cablu și televiziune prin cablu, o piață matură în care creșterea vine tot mai mult din bandă largă cu viteze mari, din fibră și din pachete convergente. Presiunea vine din operatori de fibră și de telefonie fixă, din furnizorii de servicii mobile fără fir și din platformele de streaming, care concurează pentru aceiași clienți 1. Performanța companiei depinde în mare măsură de condițiile economice și de accesul la finanțare, factori care afectează atât cererea, cât și costurile 1.

    Piața este reglementată la nivel federal și local, prin acorduri de franciză cu aproximativ 1.400 de comunități, ceea ce face ca tarifele, cerințele de rețea și condițiile de reînnoire să depindă și de autorități publice 1.

    Tendințe

    • Expansiunea fibrei FTTHmixt

      Construcția rețelei FTTH, cu viteze simetrice de până la 8 Gbps, permite companiei să ofere servicii de bandă largă mai competitive și să atragă clienți în zonele unde concurența fibrei este intensă 1. Ritmul investițiilor ar putea influența marjele dacă veniturile nu cresc în paralel 1.

    • Declinul televiziunii prin cabluvânt din față

      Abonații la video și telefonie scad de la un an la altul, pe fondul migrării spre servicii OTT, platforme de streaming și pachete directe ale proprietarilor de conținut, care nu necesită abonament video tradițional 1. Această tendință afectează retenția clienților și cererea pentru serviciile video 1.

    • Costurile programelor TVvânt din față

      Costurile cu programele și retransmisia cresc, iar compania se așteaptă ca tarifele contractuale să continue să crească, ceea ce comprimă marjele serviciilor video 1. Negocierile cu furnizorii de conținut pot duce și la pierderea unor canale populare 1.

    • Creșterea serviciilor de business și mobilevânt din spate

      Serviciile de business, în special cele de fibră pentru hyperscaleri și clienți enterprise, precum și serviciile mobile lansate prin acord MVNO cu T-Mobile, reprezintă zone de creștere, dar și de investiții mari 12. Succesul depinde de capacitatea companiei de a atrage clienți în aceste segmente 1.

    Poziția concurențială

    Concurența vine de la Verizon, care a extins rețeaua FTTH și a achiziționat Frontier, de la AT&T și de la alți furnizori de fibră, care pot vinde servicii de fibră unei părți importante din gospodăriile din zona de operare 1. Operatorii de cablu Charter și Comcast extind și ei rețelele în regiune, ceea ce crește presiunea asupra prețurilor 1.

    În paralel, serviciile satelitare, operatorii de telefonie mobilă fără fir, platformele OTT și furnizorii de televiziune directă, precum DirecTV și DISH, concurează cu serviciile companiei pentru consumatori 1. Concurenții mari au adesea resurse financiare mai mari și reglementări mai puțin împovărătoare 1.

    • VerizonVZ

      Operator care a extins rețeaua FTTH în zona New York și a achiziționat Frontier, consolidând piața fibrei în mai multe zone de operare ale companiei.

    • AT&TT

      Furnizor de fibră care concurează în mai multe piețe din sudul-centrul Statelor Unite, unde poate vinde produse de fibră unei părți importante din gospodării.

    • Charter CommunicationsCHTR

      Operator de cablu care construiește rețea nouă în părți din zona de operare și concurează direct pe bandă largă și video.

    • ComcastCMCSA

      Operator de cablu mare care extinde rețeaua în unele zone și face parte din asocierea NY Interconnect pentru publicitate locală.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 28 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent03 nov. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent21 sept. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare retrase · Situații financiare și anexe
    • Raport curent14 aug. 2026
      Notificare de delistare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent06 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 iul. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport curent12 iun. 2026
      Vot al acționarilor
    • Raport curent01 iun. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent07 mai 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Optimum Communications, Inc. · 13 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Optimum Communications, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.