olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Quantum-Si Incorporated QSI
Measuring & Controlling Devices, NEC · SIC 3829 · Verticală: Measuring & Controlling Devices, NEC (SIC 3829)
Quantum-Si este o companie de tehnologie a proteomicii care dezvoltă secvențierea proteinelor la nivel de moleculă unică, cu instrumentele Platinum și Platinum Pro deja pe piață. Compania se află într-o perioadă de tranziție: veniturile sunt foarte mici, iar lansarea platformei Proteus a fost amânată pentru al doilea trimestru din 2027, ceea ce face ca evoluția capitalului disponibil să fie în prezent un subiect central.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Quantum-Si Incorporated (QSI) costa 1,17 USD (−9,30 % într-o zi), cu beta 2,41, interval pe 52 de săptămâni 0,70–1,75 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 212,0 mii USD (−61,6 % an/an), profit net de -22,3 mil USD, EPS diluat -0,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,98 – 1,74
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 55,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,08 / 0,97
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,1 % | −5,9 % | +1,9 pp | — |
| 3 luni | +55,0 % | −4,6 % | +59,6 pp | — |
| 6 luni | +19,3 % | +0,2 % | +19,0 pp | — |
| De la început de an | +6,4 % | +7,4 % | −1,1 pp | — |
| 1 an | −35,0 % | +8,2 % | −43,2 pp | −34,2 % |
| 3 ani | −6,0 % | +68,4 % | −74,5 pp | +10,6 % |
| 5 ani | −85,2 % | +56,5 % | −141,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mil | 842,0 mii | 591,0 mii | 552,0 mii | 451,0 mii | 258,0 mii | 344,0 mii | 212,0 mii |
| Costul vânzărilor | 582,0 mii | 356,0 mii | 240,0 mii | 358,0 mii | 329,0 mii | 184,0 mii | 172,0 mii | 138,0 mii |
| Profit brut | 610,0 mii | 486,0 mii | 351,0 mii | 194,0 mii | 122,0 mii | 74,0 mii | 172,0 mii | 74,0 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 17,0 mil | 13,7 mil | 15,2 mil | 13,9 mil | 10,9 mil | 14,5 mil | 15,8 mil | 13,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 14,3 mil | 11,9 mil | 11,9 mil | 10,7 mil | 10,3 mil | 9,6 mil | 10,0 mil | 10,1 mil |
| Profit operațional | -30,7 mil | -25,1 mil | -30,1 mil | -39,8 mil | -21,1 mil | -24,1 mil | -25,6 mil | -23,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 994,0 mii | 917,0 mii | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil |
| Profit înainte de impozit | -33,1 mil | -19,2 mil | -28,8 mil | -35,7 mil | -17,6 mil | -21,8 mil | -23,5 mil | -22,3 mil |
| Impozit pe profit | 13,0 mii | 11,0 mii | 20,0 mii | 19,0 mii | 8,0 mii | -122,0 mii | 0 | 0 |
| Profit net | -33,1 mil | -19,2 mil | -28,8 mil | -35,7 mil | -17,6 mil | -21,7 mil | -23,5 mil | -22,3 mil |
| EPS diluat | -0,23 ≈ | -0,11 | -0,16 | -0,17 | -0,08 ≈ | -0,10 | -0,11 | -0,10 |
| Flux de numerar operațional | -22,9 mil | -26,2 mil | -20,2 mil ≈ | -32,0 mil ≈ | -16,3 mil | -25,6 mil | -18,4 mil ≈ | -20,5 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,4 mil | 1,3 mil | 327,0 mii ≈ | 900,0 mii ≈ | -17,0 mii | 279,0 mii | 78,0 mii ≈ | 95,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | 0 | 0 | 1,1 mil | 3,1 mil | 2,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +182,6 % | −20,3 % |
| Profit net | -35,8 mil | -36,6 mil | -95,0 mil | -132,4 mil | -96,0 mil | -101,0 mil | -101,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -6,95 | -6,84 | -1,19 | -0,95 | -0,68 | -0,71 | -0,51 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | -8.868,8 % | -3.303,0 % | -4.160,1 % |
| Flux de numerar liber | -31,9 mil | -33,0 mil | -72,6 mil | -101,3 mil | -98,5 mil | -92,4 mil | -97,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 21,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 220,2 mil USD
- Active totale
- 245,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 7,64x
- ROE
- -46,5 %
- ROA
- -41,1 %
- Marja FCF
- -3.991,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 0 | 0 | 1,1 mil | 3,1 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 0 | 0 | 594,0 mii | 1,5 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit brut | — | 0 | 0 | 488,0 mii | 1,6 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 27,6 mil | 46,6 mil | 72,1 mil | 67,0 mil | 59,6 mil | 53,8 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 9,1 mil | 50,3 mil | 42,3 mil | 44,6 mil | 50,5 mil | 44,8 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -36,7 mil | -96,9 mil | -123,8 mil | -111,2 mil | -108,6 mil | -116,1 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 894,0 mii | 1,0 mil | 2,6 mil | 4,2 mil | 4,6 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -35,8 mil ≈ | -95,9 mil ≈ | -121,3 mil ≈ | -107,0 mil ≈ | -104,0 mil ≈ | -111,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,0 mii | 5,0 mii | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -36,6 mil | -95,0 mil | -132,4 mil | -96,0 mil | -101,0 mil | -101,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 0 | 56,0 mii | 58,0 mii | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Profit net | -36,6 mil | -95,0 mil | -132,4 mil | -96,0 mil | -101,0 mil | -101,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -6,84 | -1,19 | -0,95 | -0,68 | -0,71 | -0,51 | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 5,4 mil | 79,6 mil | 139,3 mil | 141,3 mil | 143,2 mil | 197,8 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 44,6 mil
- 2024
- 50,5 mil
- 2025
- 44,8 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
- 2023
- 141,3 mil
- 2024
- 143,2 mil
- 2025
- 197,8 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 36,9 mil | 35,8 mil | 84,3 mil | 133,9 mil | 49,2 mil | 21,6 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 0 | 368,0 mii | 1,3 mil | 561,0 mii | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | — | 0 | 3,9 mil | 4,1 mil | 3,2 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Active curente | 37,9 mil | 477,2 mil | 358,2 mil | 266,3 mil | 218,0 mil | 175,9 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,0 mil | 8,9 mil | 16,8 mil | 16,3 mil | 16,0 mil | 13,2 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 0 | 9,5 mil | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 17 mar. 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | 0 | 532,0 mii | 0 | — | SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat |
| Active totale | 40,6 mil | 503,2 mil | 391,5 mil | 298,3 mil | 247,9 mil | 245,6 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,3 mil | 3,4 mil | 3,9 mil | 1,8 mil | 1,9 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,8 mil | 11,5 mil | 15,7 mil | 11,6 mil | 18,2 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 4,5 mil | 26,2 mil | 32,8 mil | 26,6 mil | 32,5 mil | 25,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -159,7 mil † | 477,0 mil † | 358,7 mil † | 271,6 mil † | 215,4 mil † | 220,2 mil † | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 532,0 mii
- 2024
- 0
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -32,6 mil | -66,8 mil | -90,6 mil | -94,0 mil | -87,8 mil | -94,7 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 461,0 mii | 5,8 mil | 10,7 mil | 4,5 mil | 4,6 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -33,0 mil ≈ | -72,6 mil ≈ | -101,3 mil ≈ | -98,5 mil ≈ | -92,4 mil ≈ | -97,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -461,0 mii | -450,9 mil | 137,2 mil | 143,4 mil | -32,7 mil | -28,3 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 37,0 mil | 516,6 mil | 1,9 mil | 149,0 mii | 35,9 mil | 95,4 mil | SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 143,4 mil
- 2024
- -32,7 mil
- 2025
- -28,3 mil
SEC (XBRL)· 03 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 2 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
10 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -6.729,8 % | 0 (față de colegi) | 60 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 9,6x | 100 (pe interval fix) | 40 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
QUANTUM-SI INCORPORATED (QSI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mil USD în 2025; creștere an/an -20,3 %; marjă netă -6 729,8 %; ROE -43,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 9,6x
Ce o infirmă
- Marja netă: -6 729,8 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Measuring & Controlling Devices, NEC (SIC 3829) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TMOThermo Fisher Scientific Inc. | 250,8 mld | 35,7 | 13,4 % | 14,9 % | +3,9 % | +15 % / +37 % |
| ROKRockwell Automation, Inc. | 42,3 mld | 35,7 | 34,5 % | 13,4 % | +0,9 % | −4 % / +38 % |
| TRMBTrimble Inc. | 12,3 mld | — | -2,9 % | -4,1 % | −2,6 % | −34 % / +16 % |
| ONTOOnto Innovation Inc. | 7,7 mld | 58,6 | 6,8 % | 11,8 % | indisponibil | +9 % / +11 % |
| MIRMirion Technologies, Inc. | 321,2 mil | 151,9 | 1,6 % | 2,7 % | +7,5 % | −34 % / +92 % |
| OWLTOwlet, Inc. | 123,9 mil | — | — | -7,7 % | +35,4 % | −68 % / −16 % |
| GEOSGeospace Technologies Corp | 46,6 mil | — | -34,4 % | -43,1 % | −18,3 % | −73 % / −70 % |
| BCHTBirchtech Corp. | 27,1 mil | — | -134,4 % | -21,7 % | +1,3 % | −77 % / −80 % |
| QSIQuantum-Si Incorporated | — | — | -43,1 % | -6.729,8 % | −20,3 % | −35 % / −6 % |
| NIKINiki BioSolutions, Inc. | — | — | -6,2 % | — | −66,7 % | −89 % / −91 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru QSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Pe scurt
Quantum-Si este o companie de tehnologie a proteomicii care dezvoltă secvențierea proteinelor la nivel de moleculă unică, cu instrumentele Platinum și Platinum Pro deja pe piață. Compania se află într-o perioadă de tranziție: veniturile sunt foarte mici, iar lansarea platformei Proteus a fost amânată pentru al doilea trimestru din 2027, ceea ce face ca evoluția capitalului disponibil să fie în prezent un subiect central 123.
SWOT
Puncte tari
- Compania a fost, potrivit propriei descrieri, prima care a comercializat un produs de secvențiere a proteinelor de nouă generație, iar instrumentele sale au un cost de achiziție mult mai mic decât al spectrometriei de masă 1.
- Echipa de management are experiență în lansarea unor tehnologii de secvențiere de succes în alte companii, ceea ce poate ajuta la execuție 1.
- Compania a întreținut un nivel relativ solid de lichiditate, cu fonduri care ar putea susține operațiunile pe o perioadă de timp dacă planul este respectat 23.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte mici și au scăzut în 2026, iar compania are pierderi nete constante și un deficit acumulat major 123.
- Produsul principal nou depinde de lansarea unei platforme care a fost deja amânată, ceea ce afectează credibilitatea față de piață 12.
- Compania a efectuat mai multe concedieri și reduceri de costuri, ceea ce arată presiunea asupra structurii de cheltuieli 13.
Oportunități
- Piețele non-umane, precum agricultura și detecția patogenilor, ar putea extinde semnificativ baza de clienți dacă produsele răspund cerințelor 3.
- Dacă Proteus atinge performanța anunțată, compania ar putea înlocui instrumente mai scumpe din laboratoarele de bază și din țările cu acces limitat 1.
- Consumabilele recurente ar putea aduce venituri mai stabile odată ce baza instalată crește 1.
Amenințări
- Întârzieri suplimentare ale lansării Proteus ar putea mări presiunea asupra finanțării și a încrederii investitorilor 23.
- Concurența din partea tehnologiilor consacrate și a altor platforme de proteomică ar putea limita adoptarea 1.
- Presiunile macroeconomice, tarifele și întreruperile în lanțul de aprovizionare ar putea crește costurile sau încetini vânzările 1.
Riscuri
- Întârzierea lansării Proteusridicat
Dacă Proteus nu este lansat în termenul comunicat sau fără aplicațiile promise, impactul asupra creșterii și a credibilității ar putea fi semnificativ 12.
- Necesitatea de capital suplimentarridicat
Compania ar putea avea nevoie de fonduri noi înainte de planificare, iar emiterea de noi acțiuni ar putea diminua participarea acționarilor existenți 13.
- Amânarea achizițiilor de către cliențimediu
Clienții ar putea amâna achiziția de instrumente și consumabile până la lansarea Proteus, ceea ce ar reduce veniturile în perioada de tranziție 12.
- Adoptare limitată a noii tehnologiimediu
Dacă laboratoarele nu adoptă tehnologia la scară, veniturile din consumabile ar putea rămâne mici 1.
- Tarife și lanț de aprovizionarescăzut
Tarifele sau întreruperile din lanțul de aprovizionare ar putea afecta costurile componentelor și disponibilitatea produselor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă Proteus este lansat în trimestrul al doilea din 2027 cu performanța promisă, compania ar putea deschide piețe mai mari, atât în cercetarea umană, cât și în cea non-umană 13.
- Dacă reducerea costurilor și-a atins efectul, lichiditatea ar putea susține operațiunile până în perioada anunțată, ceea ce oferă timp pentru execuție 3.
- Dacă baza instalată de instrumente crește, consumabilele recurente ar putea genera venituri mai stabile 1.
Ce ar strica teza
- Dacă lansarea Proteus întârzie din nou, veniturile mici și pierderile constante ar putea pune presiune pe finanțare și pe credibilitatea companiei 123.
- Dacă clienții continuă să amâne achizițiile, veniturile din tranziție ar putea rămâne aproape de zero pentru o perioadă mai lungă 2.
- Dacă sunt necesare noi emisiuni de acțiuni, participarea acționarilor existenți ar putea fi diluată 1.
De urmărit
- Lansarea comercială a Proteus și primele livrăriQ2 2027
- Evoluția veniturilor din consumabile și din instrumenteQ4 2026
- Realizarea economiilor de cost anunțate după reducerea de personal2027
- Raportul anual privind veniturile și pierderile și actualizarea ghidajului financiarnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 13 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (05 nov. 2026).
Afacerea
Quantum-Si Incorporated este o companie de științe ale vieții axată pe cercetarea proteomică, care urmărește să facă accesibilă analiza moleculei unice a proteinelor. Platforma sa include instrumentele Platinum și Platinum Pro, consumabile de tip kituri de pregătire a bibliotecii și de secvențiere, precum și software de analiză, toate destinate exclusiv utilizării în cercetare (RUO) 1. Compania spune că prețul mai mic al instrumentelor, comparativ cu spectrometria de masă, ar putea extinde adoptarea în laboratoare de cercetare de dimensiuni mici 1. Veniturile din consumabile sunt considerate sursa de venit recurent 1.
Compania a lansat Platinum complet comercial în trimestrul al doilea din 2024 și Platinum Pro în martie 2025 1. Veniturile au rămas însă foarte scăzute: în primul semestru din 2026 au fost de 602 mii dolari, comparativ cu 1,4 milioane dolari în aceeași perioadă a anului precedent, pe fondul tranziției clienților către Proteus 23. Compania a precizat că 2026 este un an de tranziție 3.
Platforma Proteus, anunțată în noiembrie 2024, este gândită ca un sistem modular, cu randament mai mare și automatizare sporită, fiind planificată să înlocuiască o parte din echipamentele existente din laboratoarele de bază 1. Lansarea a fost reprogramată în a doua jumătate a anului 2026 și apoi pentru trimestrul al doilea din 2027, pentru a adăuga un nou ciclu de proiectare a instrumentului integrat 23.
Segmente
Piața în context
Compania estimează piața totală a proteomicii la 75 miliarde dolari, incluzând diagnosticul, iar piața de cercetare la 20 miliarde dolari, din care își vizează inițial circa 8 miliarde dolari 1. Mai recent, compania a estimat o oportunitate de peste 4 miliarde dolari anual pe piețele non-umane, precum agricultura și detecția patogenilor 3.
Piața este fragmentată, cu tehnologii vechi precum spectrometria de masă și metodele pe bază de afinitate, iar adoptarea este limitată în mare parte la laboratoarele centrale 1. În multe țări, accesul la instrumente avansate este foarte restrâns, ceea ce ar putea favoriza un produs cu cost mai mic 1.
Tendințe
- Tranziția către Proteusvânt din față
Clienții ar putea amâna achizițiile de instrumente și consumabile până la lansarea Proteus, ceea ce afectează veniturile pe termen scurt 12.
- Cerere pentru proteomicăvânt din spate
Interesul pentru analiza proteinelor în biologie și diagnostic ar putea susține cererea pe termen lung, dacă instrumentele noi ating așteptările 1.
- Condiții macroeconomicemixt
Ratele dobânzilor, inflația și întreruperile lanțului de aprovizionare sunt monitorizate de companie și ar putea afecta bugetele laboratoarelor și costurile de producție 1.
- Tarifele comercialevânt din față
Până acum tarifele nu au afectat semnificativ compania, dar produsele finite sau componentele lor ar putea fi afectate dacă tarifele cresc 1.
Poziția concurențială
Principalii concurenți sunt tehnologiile consacrate, în special spectrometria de masă, dar și metodele pe bază de afinitate și secvențierea prin degradare Edman 1. Compania susține că își poate ocupa un loc complementar în laboratoarele de bază și că poate înlocui instrumente specializate mai ales cu Proteus 1.
- Spectrometria de masă (producători de instrumente MS)
Tehnologia dominantă pentru analiza nespecifică a proteinelor, cu costuri mari de achiziție și de exploatare, dar cu o bază instalată mare în laboratoarele de bază 1.
- Metode pe bază de afinitate
Folosesc anticorpi sau aptameri, sunt eficiente pentru proteine cunoscute și sunt citate de companie ca având limitări în detectarea variantelor 1.
- Secvențiere prin degradare Edman
Metodă veche, care oferă rezoluție la nivel de aminoacid, dar este intensivă în muncă, folosește substanțe periculoase și are utilizare limitată 1.
- Laboratoare centrale de proteomică
Nu sunt concurenți directi ai produsului, dar reprezintă canalul actual de utilizare a tehnologiilor complexe și un posibil loc de înlocuire pentru Proteus 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial05 nov. 2026
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 oct. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 iul. 2026Notificare de delistare
- Raport curent24 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Quantum-Si Incorporated · 03 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Quantum-Si Incorporated · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Quantum-Si Incorporated · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.