olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Geospace Technologies Corporation GEOS
Measuring & Controlling Devices, NEC · SIC 3829 · Verticală: Measuring & Controlling Devices, NEC (SIC 3829)
Geospace Technologies produce instrumente seismice pentru industria petrolieră, conectori și valve pentru gestionarea inteligentă a apei și sisteme de securitate pentru guvern. Compania își diversifică activitatea în afara energiei, dar ultimele rezultate arată că segmentul energetic și cel al apei sunt sub presiune. Veniturile pe primele nouă luni ale anului fiscal 2026 au fost de 61.1 milioane USD, iar pierderea netă de 30.5 milioane USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Geospace Technologies Corporation (GEOS) costa 3,94 USD (−3,43 % într-o zi), cu capitalizare 51,0 mil USD, beta 1,60, interval pe 52 de săptămâni 3,94–28,41 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 15,8 mil USD (−36,4 % an/an), profit net de -9,7 mil USD (−1.377,4 % an/an), EPS diluat -0,75 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 28,8
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 4,00 – 4,86
- sub banda inferioară · %B -0,07 · lățimea benzii 19,5 %
- SMA 50 / 200
- 4,81 / 8,22
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,20 / -0,18
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,1 % | −1,1 % | −16,0 pp | — |
| 3 luni | −46,4 % | −0,5 % | −45,9 pp | — |
| 6 luni | −57,8 % | +4,4 % | −62,2 pp | — |
| De la început de an | −76,7 % | +12,3 % | −89,0 pp | — |
| 1 an | −84,8 % | +13,5 % | −98,4 pp | −30,9 % |
| 3 ani | −66,4 % | +76,4 % | −142,8 pp | +16,9 % |
| 5 ani | −58,1 % | +63,7 % | −121,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 35,4 mil | 37,2 mil | 18,0 mil | 24,8 mil | 30,7 mil | 25,6 mil | 19,7 mil | 15,8 mil |
| Costul vânzărilor | 19,5 mil | 17,1 mil | 16,3 mil | 17,3 mil | 27,3 mil | 22,9 mil | 19,0 mil | 15,3 mil |
| Profit brut | 15,9 mil | 20,1 mil | 1,7 mil | 7,5 mil | 3,5 mil | 2,7 mil | 694,0 mii | 496,0 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 4,8 mil | 4,9 mil | 5,2 mil | 4,2 mil | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,8 mil | 3,9 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 7,2 mil | 7,4 mil | 6,8 mil | 7,5 mil | 8,1 mil | 8,3 mil | 7,4 mil | 6,7 mil |
| Profit operațional | 1,2 mil | 7,8 mil | -10,3 mil | 369,0 mii | -9,2 mil | -10,2 mil | -11,4 mil | -10,1 mil |
| Amortizare și depreciere | — | 2,8 mil | 2,5 mil | 2,4 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 2,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 43,0 mii | 44,0 mii | 43,0 mii | 44,0 mii | 38,0 mii | -37,0 mii | 35,0 mii | 40,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -12,9 mil | 8,5 mil | -9,9 mil | 828,0 mii | -8,7 mil | -9,7 mil | -11,1 mil | -9,7 mil |
| Impozit pe profit | 5,0 mii | 113,0 mii | -126,0 mii | 68,0 mii | 333,0 mii | 81,0 mii | -12,0 mii | -1,0 mii |
| Profit net | -12,9 mil | 8,4 mil | -9,8 mil | 760,0 mii | -9,1 mil | -9,8 mil | -11,0 mil | -9,7 mil |
| EPS diluat | -1,04 ≈ | 0,65 | -0,77 | 0,06 | -0,71 ≈ | -0,76 | -0,86 | -0,75 |
| Flux de numerar operațional | -1,6 mil | -11,5 mil | -1,9 mil ≈ | -4,7 mil ≈ | -4,1 mil | -15,1 mil | -1,6 mil ≈ | -10,7 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 280,0 mii | 3,2 mil | 1,2 mil ≈ | 1,4 mil ≈ | 2,1 mil | 2,5 mil | 535,0 mii ≈ | 306,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,4 mil | 197,0 mii | 418,0 mii ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 75,7 mil | 95,8 mil | 87,8 mil | 94,9 mil | 89,3 mil | 124,5 mil | 135,6 mil | 110,8 mil |
| Venituri an/an | +2,7 % | +26,5 % | −8,3 % | +8,0 % | −5,9 % | +39,5 % | +8,9 % | −18,3 % |
| Profit net | -19,2 mil | -146,0 mii | -19,2 mil | -14,1 mil | -22,9 mil | 12,2 mil | -6,6 mil | -9,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −153,9 % | indisponibil |
| EPS diluat | -1,45 | -0,01 | -1,42 | -1,05 | -1,76 | 0,92 | -0,50 | -0,76 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −154,3 % | indisponibil |
| netă % | -25,4 % | -0,2 % | -21,9 % | -14,8 % | -25,6 % | 9,8 % | -4,9 % | -8,8 % |
| Flux de numerar liber | -12,1 mil | 3,7 mil | 15,2 mil | -10,4 mil | -11,2 mil | 11,6 mil | -12,9 mil | -30,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 26,3 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -26,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 125,5 mil USD
- Active totale
- 153,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 3,62x
- ROE
- -7,5 %
- ROA
- -6,4 %
- Marja FCF
- -27,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 87,8 mil | 94,9 mil | 89,3 mil | 124,5 mil | 135,6 mil | 110,8 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 64,4 mil | 78,6 mil | 71,2 mil | 72,8 mil | 83,0 mil | 77,9 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Profit brut | 23,4 mil | 16,3 mil | 18,0 mil | 51,7 mil | 52,6 mil | 32,9 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 16,6 mil | 14,8 mil | 18,1 mil | 15,9 mil | 16,3 mil | 18,9 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 23,1 mil | 21,9 mil | 23,5 mil | 26,0 mil | 26,6 mil | 29,8 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Profit operațional | -18,0 mil | -16,9 mil | -23,1 mil | 11,3 mil | 7,1 mil | -11,3 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 23,7 mil | 20,8 mil | 19,6 mil | 16,2 mil | 14,8 mil | 10,1 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| EBITDA | 5,7 mil ≈ | 3,9 mil ≈ | -3,6 mil ≈ | 27,6 mil ≈ | 21,9 mil ≈ | -1,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 38,0 mii | — | 65,0 mii | 134,0 mii | 187,0 mii | 169,0 mii | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | -16,6 mil | -13,5 mil | -22,7 mil | 12,6 mil | -6,5 mil | -9,3 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,6 mil | 578,0 mii | 173,0 mii | 363,0 mii | 114,0 mii | 388,0 mii | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Profit net | -19,2 mil | -14,1 mil | -22,9 mil | 12,2 mil | -6,6 mil | -9,7 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| EPS diluat | -1,42 | -1,05 | -1,76 | 0,92 | -0,50 | -0,76 | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 13,5 mil | 13,4 mil | 13,0 mil | 13,2 mil | 13,2 mil | 12,8 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 26,0 mil
- 2024
- 26,6 mil
- 2025
- 29,8 mil
SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat
- 2023
- 13,2 mil
- 2024
- 13,2 mil
- 2025
- 12,8 mil
SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 32,7 mil | 14,1 mil | 16,1 mil | 18,8 mil | 6,9 mil | 26,3 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Creanțe | 13,6 mil | 12,2 mil | 12,7 mil | 20,2 mil | 14,6 mil | 12,7 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Stocuri | 16,9 mil | 16,2 mil | 20,0 mil | 18,4 mil | 26,2 mil | 30,9 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Active curente | 64,9 mil | 60,0 mil | 60,0 mil | 75,8 mil | 89,4 mil | 88,5 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 29,9 mil | 30,0 mil | 26,6 mil | 24,0 mil | 23,2 mil | 23,2 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Fond comercial | 4,3 mil | 5,1 mil | 736,0 mii | 736,0 mii | 736,0 mii | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 8,3 mil | 7,3 mil | 5,6 mil | 4,8 mil | 1,6 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Active totale | 186,8 mil | 163,9 mil | 135,1 mil | 153,0 mil | 152,2 mil | 153,0 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 1,6 mil | 6,4 mil | 5,6 mil | 6,7 mil | 8,0 mil | 10,4 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Datorii curente | 10,3 mil | 15,2 mil | 12,6 mil | 19,8 mil | 17,2 mil | 24,4 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Datorii totale | 25,9 mil | 21,5 mil | 13,4 mil | 20,3 mil | 17,6 mil | 27,5 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Capital propriu | 161,0 mil † | 142,5 mil † | 121,6 mil † | 132,7 mil † | 134,6 mil † | 125,5 mil † | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 4,8 mil
- 2024
- 1,6 mil
- 2025
- 5,2 mil
SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 18,1 mil | -7,2 mil | -10,0 mil | 15,6 mil | -9,1 mil | -22,2 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 2,9 mil | 3,2 mil | 1,1 mil | 4,0 mil | 3,9 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 15,2 mil ≈ | -10,4 mil ≈ | -11,2 mil ≈ | 11,6 mil ≈ | -12,9 mil ≈ | -30,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,1 mil | -3,3 mil | 14,1 mil | -11,9 mil | 3,8 mil | 42,7 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -78,0 mii | -8,2 mil | -1,7 mil | -525,0 mii | -6,4 mil | -1,0 mil | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 6,8 mil | 695,0 mii | 0 | 6,4 mil | 615,0 mii | SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -525,0 mii
- 2024
- -6,4 mil
- 2025
- -1,0 mil
SEC (XBRL)· 21 nov. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 51,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -37,1 % | 0 (pe interval fix) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | -43,1 % | 13 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,5 % | 62 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -539,6x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -72,4 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial62/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate5/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GEOSPACE TECHNOLOGIES CORP (GEOS). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 110,8 mil USD în 2025; creștere an/an -18,3 %; marjă netă -43,1 %; ROE -34,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- ROIC: -37,1 %
- Marja netă: -43,1 %
- Acoperirea dobânzilor: -539,6x
- Randament FCF: -72,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Measuring & Controlling Devices, NEC (SIC 3829) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TMOThermo Fisher Scientific Inc. | 261,6 mld | 37,3 | 13,4 % | 14,9 % | +3,9 % | +20 % / +42 % |
| ROKRockwell Automation, Inc. | 49,3 mld | 41,6 | 34,5 % | 13,4 % | +0,9 % | +12 % / +61 % |
| TRMBTrimble Inc. | 12,4 mld | — | -2,9 % | -4,1 % | −2,6 % | −33 % / +17 % |
| ONTOOnto Innovation Inc. | 9,1 mld | 69,4 | 6,8 % | 11,8 % | indisponibil | +29 % / +31 % |
| MIRMirion Technologies, Inc. | 336,9 mil | 159,4 | 1,6 % | 2,7 % | +7,5 % | −31 % / +101 % |
| OWLTOwlet, Inc. | 132,4 mil | — | — | -7,7 % | +35,4 % | −66 % / −10 % |
| GEOSGeospace Technologies Corp | 51,0 mil | — | -34,4 % | -43,1 % | −18,3 % | −85 % / −66 % |
| BCHTBirchtech Corp. | 28,9 mil | — | -134,4 % | -21,7 % | +1,3 % | −75 % / −78 % |
| NIKINiki BioSolutions, Inc. | — | — | -6,2 % | — | −66,7 % | −87 % / −90 % |
| QSIQuantum-Si Incorporated | — | — | -49,1 % | -6.138,3 % | −20,3 % | −9 % / −20 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEOS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Geospace Technologies produce instrumente seismice pentru industria petrolieră, conectori și valve pentru gestionarea inteligentă a apei și sisteme de securitate pentru guvern. Compania își diversifică activitatea în afara energiei, dar ultimele rezultate arată că segmentul energetic și cel al apei sunt sub presiune. Veniturile pe primele nouă luni ale anului fiscal 2026 au fost de 61.1 milioane USD, iar pierderea netă de 30.5 milioane USD.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un bilanț fără datorii pe termen lung și o istorie lungă în inginerie ruggedizată 1. Portofoliul de produse pentru apă și securitate îi dă o bază de venituri mai diversificată decât cea din energie 1.
- Produsele Hydroconn sunt bine integrate în sistemele de contorizare automată ale utilităților, iar compania a lansat recent o nouă versiune a conectorului 13.
- Tehnologia Heartbeat Detector are validare de la laboratoare naționale din SUA, ceea ce poate ajuta la vânzările către agenții guvernamentale 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt foarte volatile, iar profitabilitatea depinde de câteva contracte mari de echipamente pentru energie 1.
- Marjele brute au scăzut din cauza concurenței de preț și a costurilor cu materiile prime, iar pierderea netă a crescut în ultimele trimestre 13.
- Întârzierile în proiecte și modificările de domeniu au redus veniturile din segmentul energetic, iar acest lucru face previziunile greu de făcut 3.
Oportunități
- Dacă finanțarea federală pentru infrastructura apei se transformă în comenzi, segmentul Smart Water ar putea reveni 1.
- Contractele de securitate, precum cel cu Marina SUA, pot deschide noi cereri pentru sistemele Quantum 3.
- Noile versiuni de conectori și valve ar putea extinde cota companiei pe piața de contorizare, dacă utilitățile le adoptă 3.
Amenințări
- Scăderea prețului petrolului poate reduce în continuare bugetele clienților din energie, iar acest lucru ar afecta direct veniturile 1.
- Concurenții chinezi cu prețuri mici și tarifele comerciale pot reduce marjele și competitivitatea produselor 1.
- Conflictele geopolitice din Rusia, Ucraina și Orientul Mijlociu pot perturba lanțurile de aprovizionare și cererea clienților 13.
Riscuri
- Dependența de piața energieiridicat
Cererea pentru echipamente seismice depinde de investițiile operatorilor de petrol și gaze, care scad când prețurile scad 1.
- Pierderi nete recurenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în perioada recentă, ceea ce ar putea limita capacitatea de investiții dacă tendința continuă 3.
- Tarife și restricții comercialemediu
Materiile prime din China sunt supuse tarifelor, iar schimbările de politică comercială pot crește costurile și reduce competitivitatea 1.
- Expunere geopoliticămediu
Veniturile din afara SUA au reprezentat o parte importantă din total, iar conflictele și sancțiunile pot afecta livrările și încasările 1.
- Întârzieri de proiectscăzut
Întârzierile de producție și modificările de domeniu pot amâna veniturile așteptate, în special pentru contractele PRM 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă segmentul Smart Water revine după scăderea cererii pentru Hydroconn, iar noile produse sunt adoptate de utilități, veniturile ar putea deveni mai stabile 13.
- Contractele de securitate guvernamentală și finanțarea federală pentru apă pot oferi venituri mai previzibile decât piața energiei 13.
- Bilanțul fără datorii pe termen lung dă companiei flexibilitate pentru a trece prin perioadele slabe fără restructurare 1.
Ce ar strica teza
- Dacă cererea din energie și din apă rămâne slabă simultan, pierderile ar putea continua și afecta capacitatea de investiții 3.
- Concurența de preț și costurile cu tarifele pot ține marjele sub presiune, chiar dacă veniturile cresc puțin 13.
- Veniturile depind de câteva contracte mari, iar întârzierile sau modificările de domeniu pot reduce rapid rezultatele trimestriale 3.
De urmărit
- Livrarea contractului PRM și evoluția veniturilor Energy Solutionstrimestrul al treilea fiscal 2027
- Revenirea cererii pentru conectorii Hydroconn în Smart Waterurmătorul raport trimestrial
- Execuția contractului cu Marina SUA prin filiala Quantumdecembrie 2027
- Evoluția pierderii nete și a marjelor brute în raportul anual următorurmătorul 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Geospace proiectează și fabrică tehnologii pentru trei segmente: Smart Water, Energy Solutions și Intelligent Industrial. Produsele seismice sunt vândute industriei de energie pentru a localiza și monitoriza zăcămintele de hidrocarburi, dar compania vinde și conectori Hydroconn, valve cu telecomandă, platforme IoT și sisteme de detecție pentru securitate. În anul fiscal 2025, veniturile din afara SUA au reprezentat aproximativ 37% din total 1. Compania spune că produsele non-energetice au ajuns să reprezinte aproape jumătate din venituri 1.
Strategia declarată pune accent pe cercetare și dezvoltare, pe achiziții în afara industriei energetice și pe menținerea unui bilanț fără datorii cu obligații pe termen lung 1. În august 2025 compania a achiziționat Geovox, care deține tehnologia Heartbeat Detector, cu o plată în numerar de 1.7 milioane USD și plăți condiționate de până la 3.3 milioane USD pe patru ani 1. Compania a menționat și că a răscumpărat acțiuni de la un program din 2021 încoace 1.
Structura de vânzări este diferită pe segmente: municipalitățile și companiile de utilități cumpără cabluri și conectori pentru contorizare, contractorii seismici cumpără echipamente de achiziție, iar agențiile guvernamentale cumpără sisteme de securitate perimetrală 1. Fabricația comercială a fost folosită și pentru a susține veniturile în perioadele mai slabe, ceea ce face compania mai puțin dependentă de un singur tip de client 1.
Segmente
Smart Water
Segmentul include conectorii Hydroconn pentru contorizare automată și produsele Aquana, adică valve de la distanță și o platformă IoT pentru proprietăți. Veniturile de produs au ajuns la 35.8 milioane USD în anul fiscal 2025 1, dar în trimestrul al treilea al anului fiscal 2026 au scăzut la 4.6 milioane USD, din cauza scăderii cererii pentru conectorul Hydroconn Series III 3.
Energy Solutions
Acesta este segmentul cu cele mai mari riscuri de ciclicitate. Veniturile totale au fost de 50.7 milioane USD în anul fiscal 2025, în scădere față de anul precedent, din cauza vânzărilor mai mici de noduri pentru fundul oceanului 1. În trimestrul al treilea al anului fiscal 2026 au fost 5.9 milioane USD, iar un contract PRM este așteptat să fie livrat în trimestrul al treilea al anului fiscal 2027 3.
Intelligent Industrial
Segmentul cuprinde senzori industriali, echipamente de imagistică și producție contractuală, precum și linia Quantum pentru securitate. Veniturile au fost de 24.0 milioane USD în anul fiscal 2025 1. Un contract de 10.8 milioane USD cu Marina SUA, obținut prin filiala Quantum, este așteptat să fie finalizat până în decembrie 2027 3.
Piața în context
Piața energiei depinde de prețul petrolului și de bugetele de investiții ale operatorilor, iar cererea pentru echipamente seismice scade rapid când aceste bugete se reduc 1. Piața apei beneficiază de programe federale precum Water Infrastructure Finance Act, care alocă 7.5 miliarde USD pentru proiecte de infrastructură a apei 1. Piața securității guvernamentale este mai mică, dar mai stabilă, iar contractele sunt de obicei cu agenții publice.
Pe termen scurt, rezultatele trimestriale arată că cererea este slabă în mai multe piețe în același timp. Compania a invocat incertitudinea geopolitică, calendarul proiectelor, volumele de vânzări și accesul clienților la capital ca factori care au afectat veniturile 3.
Poziția concurențială
În Smart Water, concurenții includ Mueller, Sensus și Badger pentru combinații de valve și contoare, precum și Water Hero, Moen și Watercop pentru proprietăți 1. În energie, Sercel, Dynamic Technologies și INOVA sunt principalii rivali pentru echipamente seismice, iar producătorii chinezi oferă produse mai ieftine 1.
În securitate, competiția vine de la integratori mari precum Boeing, Lockheed Martin și Elbit Systems, precum și de la furnizori de senzori cu fibră optică. Pentru detecția prezenței umane, principalul rival este Ensco, cu sistemul MicroSearch 1. Compania susține că produsele sale sunt mai flexibile, dar concurenții au resurse financiare și tehnice mult mai mari 1.
- Sercel
Diviziune a Viridien, principal concurent în echipamentele seismice, inclusiv în sisteme wireless și ocean bottom 1.
- Mueller
Concurent în sistemele de valve și contoare AMI/AMR pentru piața utilităților 1.
- BoeingBA
Integrator mare de sisteme de securitate perimetrală, care poate include tehnologii de senzori similare 1.
- Ensco
Furnizor al sistemului MicroSearch, concurent direct al Heartbeat Detector în detecția prezenței umane 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent07 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 apr. 2026Costuri de restructurare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 feb. 2026
- Raport curent05 feb. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent04 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)23 dec. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Geospace Technologies Corporation · 21 nov. 2025
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Geospace Technologies Corporation · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Geospace Technologies Corporation · 07 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.