olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Steven Madden, Ltd. SHOO
Footwear, (No Rubber) · SIC 3140 · Verticală: Produse din piele (SIC 31xx)
Steven Madden, Ltd. proiectează, achiziționează și comercializează încălțăminte, accesorii și îmbrăcăminte de modă, atât sub propriile branduri, cât și sub marcă privată, prin canale en-gros și direct-to-consumer. Compania a crescut vizibil în 2025 și 2026 prin achiziția Kurt Geiger, iar cifra de afaceri anuală a atins 2,534 miliarde USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Steven Madden, Ltd. (SHOO) costa 46,98 USD (+6,70 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld USD, P/E 22,9 pe un EPS diluat de 2,05 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,79 %, beta 1,45, interval pe 52 de săptămâni 31,37–49,07 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 665,9 mil USD (+19,1 % an/an), profit net de 27,7 mil USD, EPS diluat 0,38 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 42,21 – 46,56
- peste banda superioară · %B 1,10 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 43,92 / 41,34
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / -0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,8 % | −1,1 % | +3,9 pp | — |
| 3 luni | −4,3 % | −0,5 % | −3,8 pp | — |
| 6 luni | +17,4 % | +4,4 % | +13,0 pp | — |
| De la început de an | +12,8 % | +12,3 % | +0,5 pp | — |
| 1 an | +43,1 % | +13,5 % | +29,5 pp | +14,7 % |
| 3 ani | +35,4 % | +76,4 % | −41,0 pp | −9,5 % |
| 5 ani | −5,6 % | +63,7 % | −69,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 624,7 mil | 582,3 mil | 553,5 mil | 559,0 mil | 667,9 mil | 753,7 mil | 653,1 mil | 665,9 mil |
| Costul vânzărilor | 365,1 mil | 346,9 mil | 327,3 mil | 333,0 mil | 390,5 mil | 433,9 mil | 295,7 mil | 356,2 mil |
| Profit brut | 259,5 mil | 235,4 mil | 226,3 mil | 226,0 mil | 277,4 mil | 319,8 mil | 357,4 mil | 309,7 mil |
| Profit operațional | 74,6 mil | 46,7 mil | 53,5 mil | -40,3 mil | 31,4 mil | 36,2 mil | 98,7 mil | 39,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 5,2 mil | 5,3 mil | 5,3 mil | 8,7 mil | 11,2 mil | 8,3 mil | 9,4 mil | 9,2 mil |
| Profit înainte de impozit | 76,0 mil | 48,0 mil | 54,3 mil | -34,8 mil | 26,4 mil | 31,7 mil | 95,1 mil | 38,1 mil |
| Impozit pe profit | 19,4 mil | 10,2 mil | 13,1 mil | 3,9 mil | 4,6 mil | 7,1 mil | 23,5 mil | 10,1 mil |
| Profit net | 55,3 mil | 41,3 mil | 40,4 mil | -39,5 mil | 20,5 mil | 27,5 mil | 71,8 mil | 27,7 mil |
| EPS diluat | 0,77 | 0,58 ≈ | 0,57 | -0,56 | 0,29 | 0,38 ≈ | 1,00 | 0,38 |
| Flux de numerar operațional | 444,0 mii ≈ | 103,9 mil | -18,8 mil | 66,5 mil ≈ | 23,4 mil ≈ | 91,1 mil | -55,3 mil | 204,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,4 mil ≈ | 9,3 mil | 9,8 mil | 7,7 mil ≈ | 14,8 mil ≈ | 10,3 mil | 5,9 mil | 8,5 mil ≈ |
| Dividende plătite | 15,2 mil ≈ | 15,2 mil | 15,2 mil | 15,2 mil ≈ | 15,3 mil ≈ | 15,3 mil | 15,3 mil | 15,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 20,2 mil ≈ | 2,6 mil | 7,8 mil | 428,0 mii ≈ | 169,0 mii ≈ | 5,2 mil | 7,4 mil | 985,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 78 din propriul istoric de 37 trimestre (min 8,4, mediană 19,0, max 155,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,2 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,5 mld |
| Venituri an/an | +7,1 % | +6,5 % | −32,8 % | +55,3 % | +13,7 % | −6,6 % | +15,2 % | +11,0 % |
| Profit net | 129,1 mil | 141,3 mil | -18,4 mil | 192,5 mil | 217,2 mil | 174,0 mil | 175,9 mil | 49,0 mil |
| Profit net an/an | +9,5 % | +9,4 % | −113,0 % | indisponibil | +12,9 % | −19,9 % | +1,1 % | −72,1 % |
| EPS diluat | 1,50 | 1,69 | -0,23 | 2,34 | 2,77 | 2,30 | 2,35 | 0,63 |
| EPS diluat an/an | +10,3 % | +12,7 % | −113,6 % | indisponibil | +18,4 % | −17,0 % | +2,2 % | −73,2 % |
| netă % | 7,7 % | 7,9 % | -1,5 % | 10,3 % | 10,2 % | 8,8 % | 7,7 % | 1,9 % |
| Flux de numerar liber | 141,9 mil | 215,5 mil | 37,6 mil | 152,9 mil | 251,5 mil | 209,8 mil | 172,2 mil | 119,5 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 112,4 mil USD
- Datorie financiară
- 234,2 mil USD
- Datorie netă
- 121,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 904,0 mil USD
- Active totale
- 1,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,26x
- Lichiditate curentă
- 1,90x
- ROE
- 5,5 %
- ROA
- 2,9 %
- Marja FCF
- 4,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 737,3 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 464,5 mil | 767,5 mil | 873,8 mil | 832,4 mil | 936,9 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -31,6 mil | 243,6 mil | 281,6 mil | 213,2 mil | 224,9 mil | 80,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 17,4 mil | 15,2 mil | 20,6 mil | 15,5 mil | 20,0 mil | 33,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -14,2 mil ≈ | 258,8 mil ≈ | 302,2 mil ≈ | 228,7 mil ≈ | 244,9 mil ≈ | 114,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -30,0 mil | 242,1 mil | 282,3 mil | 220,6 mil | 230,5 mil | 77,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -11,7 mil | 49,6 mil | 65,1 mil | 46,6 mil | 54,6 mil | 28,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | -18,4 mil | 192,5 mil | 217,2 mil | 174,0 mil | 175,9 mil | 49,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,23 | 2,34 | 2,77 | 2,30 | 2,35 | 0,63 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 78,6 mil | 81,6 mil | 78,1 mil | 74,6 mil | 72,0 mil | 71,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,15 | 0,60 | 0,84 | 0,84 | 0,84 | 0,84 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 74,6 mil
- 2024
- 72,0 mil
- 2025
- 71,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 247,9 mil | 219,5 mil | 274,7 mil | 204,6 mil | 189,9 mil | 112,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 8,9 mil | 12,3 mil | 7,7 mil | 4,8 mil | 4,7 mil | 7,1 mil | SEC (XBRL)· 08 mai 2026verificat |
| Stocuri | 101,4 mil | 255,2 mil | 228,8 mil | 229,0 mil | 257,6 mil | 417,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active curente | 698,2 mil | 944,7 mil | 843,6 mil | 854,8 mil | 894,7 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 43,3 mil | 35,8 mil | 40,7 mil | 47,2 mil | 57,4 mil | 115,8 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 168,3 mil | 168,0 mil | 168,1 mil | 180,0 mil | 183,7 mil | 254,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 115,2 mil | 112,1 mil | 101,2 mil | 126,3 mil | 113,4 mil | 281,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 73,9 mil | 136,8 mil | 130,5 mil | 161,1 mil | 206,9 mil | 197,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | — | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 31 iul. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | — | — | — | 0 | 234,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 235,9 mil | 435,2 mil | 320,9 mil | 377,6 mil | 413,7 mil | 525,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 347,4 mil | 535,0 mil | 414,1 mil | 499,9 mil | 535,8 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 790,4 mil | 820,5 mil | 843,9 mil | 848,0 mil | 876,0 mil | 904,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 126,3 mil
- 2024
- 113,4 mil
- 2025
- 281,4 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 44,2 mil | 159,5 mil | 267,9 mil | 229,2 mil | 198,1 mil | 162,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,6 mil | 6,6 mil | 16,4 mil | 19,5 mil | 25,9 mil | 42,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 37,6 mil ≈ | 152,9 mil ≈ | 251,5 mil ≈ | 209,8 mil ≈ | 172,2 mil ≈ | 119,5 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,9 mil | -3,2 mil | 5,5 mil | -99,9 mil | -39,5 mil | -400,9 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -57,1 mil | -184,7 mil | -215,8 mil | -200,9 mil | -167,9 mil | 157,1 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 12,5 mil | 49,2 mil | 66,0 mil | 63,2 mil | 61,0 mil | 61,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 46,6 mil | 123,2 mil | 148,9 mil | 142,3 mil | 98,4 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -99,9 mil
- 2024
- -39,5 mil
- 2025
- -400,9 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -200,9 mil
- 2024
- -167,9 mil
- 2025
- 157,1 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 51 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare46
- Randamente59
- Calitate72
- Bilanț și datorie92
- Creștere25
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,04 – 35,41 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E24,55 – 35,41 (Mijloc 24,66)5 firme folosite · multiplul median 12,0x · quartile 12,0x – 17,2xCAL, CPRI, RCKY, TPR, WWW
- Dividende actualizate (DDM)11,04 – 14,84 (Mijloc 12,66)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 51/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5,4 % | 44 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 151,9 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 6,1 % | 51 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -39,0 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 92 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,9x | 17 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 6,5 % | 82 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,2 % | 31 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 27,3 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial92/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere25/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate72/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente59/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
STEVEN MADDEN, LTD. (SHOO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an 11,0 %; marjă netă 5,4 %; ROE 16,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 17,79–25,13 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,66 USD, prețul de 46,98 USD lasă un potențial de -60,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -151,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 151,9 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- Randament FCF: 6,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 27,3 %
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -39,0 %
- P/E (TTM): 22,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Produse din piele (SIC 31xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TPRTapestry, Inc. | 25,0 mld | 17,2 | 197,1 % | 19,1 % | +14,2 % | +15 % / +296 % |
| SHOOSteven Madden, Ltd. | 3,4 mld | 22,9 | 16,7 % | 5,4 % | +11,0 % | +43 % / +35 % |
| CPRICapri Holdings Limited | 2,2 mld | 12,0 | — | 6,1 % | −4,1 % | −16 % / −56 % |
| WWWWolverine World Wide, Inc. | 1,9 mld | 18,2 | 27,1 % | 5,5 % | indisponibil | +45 % / +174 % |
| CALCaleres, Inc | 507,6 mil | 9,9 | 8,2 % | 1,8 % | +1,3 % | +26 % / −52 % |
| RCKYRocky Brands, Inc. | 411,2 mil | 12,0 | 13,2 % | 6,6 % | +6,2 % | +80 % / +89 % |
| VRAVera Bradley, Inc. | 216,0 mil | — | -7,4 % | -3,7 % | −15,4 % | +165 % / +0 % |
| TLFTandy Leather Factory, Inc | 18,6 mil | — | -3,2 % | -2,1 % | +2,6 % | −17 % / −45 % |
| FMFCKandal M Venture Limited | — | 366,0 | 76,7 % | 1,2 % | +23,0 % | −85 % / indisponibil |
| BIRKBirkenstock Holding plc | — | — | 13,0 % | 16,6 % | +16,2 % | −14 % / −19 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SHOO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 27,70 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 48,94 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 73,67 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 27,76 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 55,09 Randament total 23 % · Pe an 7 % | 90,93 Randament total 101 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 27,81 Randament total -34 % · Pe an -8 % | 62,01 Randament total 43 % · Pe an 7 % | 112,22 Randament total 153 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 13,77
- Marja netă± 9,64
- Creșterea anuală a veniturilor± 7,79
- Diluare anuală± 0,81
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Steven Madden, Ltd. proiectează, achiziționează și comercializează încălțăminte, accesorii și îmbrăcăminte de modă, atât sub propriile branduri, cât și sub marcă privată, prin canale en-gros și direct-to-consumer. Compania a crescut vizibil în 2025 și 2026 prin achiziția Kurt Geiger, iar cifra de afaceri anuală a atins 2,534 miliarde USD 12.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de branduri cunoscute și recunoscute pentru designul de tendință, cu un model de testare rapidă a produselor prin magazine și e-commerce 1.
- Creștere de venituri susținută în 2026 și ghidaj ridicat de conducere după un trimestru puternic 3.
- Canal direct-to-consumer cu marje brute mai mari decât cel en-gros, în creștere accelerată 3.
Puncte slabe
- Dependența de brandul principal și de fondatorul-designer, a cărui pierdere ar putea afecta grav activitatea 1.
- Expunerea la câțiva clienți en-gros importanți, fără contracte pe termen lung, ceea ce ar putea reduce vânzările dacă aceștia își diminuează comenzile 1.
- Îndatorare crescută după achiziția Kurt Geiger și goodwill semnificativ, care ar putea duce la depreciere dacă mediul de afaceri se înrăutățește 2.
Oportunități
- Expansiunea internațională, descrisă de conducere ca cea mai mare inițiativă de creștere pe termen lung, în special prin joint venture-uri 1.
- Extinderea categoriilor non-încălțăminte, precum genți, accesorii și îmbrăcăminte 1.
- Integrarea Kurt Geiger și a canalelor digitale ar putea genera sinergii și extinde baza de clienți 13.
Amenințări
Riscuri
- Schimbarea preferințelor de modăridicat
Dacă previziunile asupra tendințelor se dovedesc greșite, stocurile pot deveni excesive și brandul poate pierde din atractivitate 1.
- Integrarea Kurt Geigerridicat
Integrarea operațiunilor, sistemelor și personalului Kurt Geiger ar putea întâmpina dificultăți, iar sinergiile ar putea fi mai mici decât cele estimate 12.
- Datorii și goodwillmediu
Datoriile contractate pentru achiziție și activele necorporale semnificative ar putea duce la depreciere dacă mediul de afaceri se deteriorează 2.
- Politica comercialămediu
Schimbările în politica tarifară și represaliile comerciale ar putea afecta marjele și lanțul de aprovizionare 12.
- Dependența de clienți importanțiscăzut
Decizia unui client major de a reduce achizițiile ar putea afecta semnificativ vânzările en-gros 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor a accelerat în al doilea trimestru din 2026, iar ghidajul de venituri a fost ridicat, ceea ce ar putea indica un impuls comercial durabil 3.
- Canalul direct-to-consumer, cu marje brute mai mari, crește rapid, iar expansiunea digitală și internațională ar putea îmbunătăți profitabilitatea 13.
- Impactul negativ al tarifelor pare mai mic în 2026, ceea ce, dacă se confirmă, ar putea sprijini marjele 3.
Ce ar strica teza
- Profitul net atribuibil acționarilor a scăzut considerabil în 2025, iar rentabilitatea ar putea rămâne sub presiune dacă integrarea Kurt Geiger nu decurge conform planului 1.
- Compania depinde de o categorie de produse cu cerere volatilă și de un brand asociat fondatorului, ceea ce ar putea amplifica riscul de succesiune 1.
- Mediul macroeconomic incert, dobânzile ridicate și tensiunile comerciale ar putea reduce consumul discreționar și presiona marjele 1.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a costurilor cu tarifele în canalul en-grosQ3 2026
- Integrarea Kurt Geiger și contribuția sa la venituri și profit2026
- Îndeplinirea ghidajului de EPS diluat și ajustat pentru 2026next 10-K
- Nivelul datoriilor și al goodwill-ului după achizițieQ3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Steven Madden, Ltd. și filialele sale proiectează, achiziționează și comercializează încălțăminte, accesorii și îmbrăcăminte de modă, sub branduri proprii și sub marcă privată 1. Produsele sunt distribuite prin canalul en-gros către magazine universale, retaileri specializați, retaileri online și cluburi din Statele Unite, Regatul Unit, Europa, Canada și Mexic, precum și prin joint venture-uri din mai multe regiuni internaționale 1. Compania nu deține fabrici proprii; produsele sunt fabricate de producători independenți, în principal în China, Cambodgia, Vietnam și Mexic 1. Canalul direct-to-consumer include magazine proprii, concesiuni internaționale și platforme e-commerce 1.
Compania a încheiat 2025 cu un portofoliu de 399 de magazine fizice și șapte platforme e-commerce, față de 291 de magazine și cinci platforme la finalul lui 2024 1. Achiziția Kurt Geiger, finalizată în mai 2025, a adăugat brandurile Kurt Geiger London și Carvela, precum și rețeaua lor de magazine și concesiuni 13. Strategia declarată se bazează pe produse de tendință, testare rapidă pe piață și expansiune internațională 1.
În al doilea trimestru din 2026, compania raporta 382 de magazine proprii, inclusiv 92 de outlet-uri, opt site-uri e-commerce și 164 de concesiuni internaționale 3. Brandul Steve Madden este principalul motor de creștere, potrivit conducerii, iar managementul a ridicat ghidajul de venituri pentru 2026 3.
Segmente
Wholesale Footwear
Segmentul en-gros de încălțăminte a reprezentat 40,9% din veniturile totale din 2025, cu branduri precum Steve Madden, Kurt Geiger, Dolce Vita, Betsey Johnson, Blondo, Carvela și Anne Klein, plus marca privată 1.
Wholesale Accessories/Apparel
Segmentul en-gros de accesorii și îmbrăcăminte a reprezentat 25,3% din veniturile totale din 2025 și include genți, îmbrăcăminte, articole din piele și accesorii, sub branduri precum Steve Madden, ATM și Anne Klein 1.
Piața în context
Piața de încălțăminte și accesorii de modă este descrisă de companie ca fiind foarte competitivă, cu bariere de intrare reduse și numeroși concurenți noi sau consacrați 1. Schimbările rapide ale preferințelor consumatorilor și ale canalelor de vânzare cu amănuntul, inclusiv expansiunea comerțului online, modelează atât cererea, cât și raporturile cu clienții 1.
Mediul macroeconomic este descris ca fiind incert, cu tarife vamale, tensiuni geopolitice și dobânzi ridicate care influențează consumul discreționar 1. Compania notează că structura comerțului cu amănuntul se schimbă spre omnicanal, ceea ce favorizează investițiile în digital 1.
Tendințe
- Creșterea canalului direct-to-consumervânt din spate
Vânzările directe prin magazine și e-commerce cresc mai repede decât canalul en-gros, iar conducerea pune accent pe digital, personalizare și marketing 13. Dacă această tendință se menține, marjele brute mai mari din acest canal ar putea susține rezultatele.
- Schimbarea comportamentului de cumpărarevânt din față
Trecerea cumpărătorilor spre online și mobil afectează traficul în centrele comerciale și poate pune presiune pe clienții en-gros cu magazine fizice 1.
- Tarifele și politica comercialămixt
Tarifele asupra importurilor din China, Cambodgia, Vietnam și Brazilia au fost anunțate, amânate sau ajustate, iar lipsa de claritate a determinat compania să își diversifice furnizorii 1. Conducerea remarcă un impact negativ mai mic al tarifelor în 2026 3.
- Dobânzile și consumulmixt
Dobânzile au scăzut recent în Statele Unite și pe alte piețe, dar rămân ridicate față de anii anteriori, ceea ce afectează creditul și cheltuielile discreționare 1.
Poziția concurențială
Compania operează într-un mediu competitiv cu companii specializate și cu companii cu linii diversificate de produse, unele cu resurse financiare și de marketing mai mari 1. Factorii cheie de succes, după declarația companiei, sunt puterea brandului, stilul trend-driven, calitatea, valoarea oferită, viteza de lansare și utilizarea datelor digitale 1.
- Companii specializate în încălțăminte și accesorii de modă
Sursele nu numesc concurenți individuali; compania descrie doar categoria generală a competitorilor specializați din footwear, accesorii și îmbrăcăminte 1.
- Companii cu linii diversificate de produse
Compania menționează existența competitorilor cu portofolii diversificate, fără a-i identifica în textele primite 1.
- Retaileri proprii ai clienților
Retaileri precum Nordstrom, Macy's sau Amazon sunt în același timp clienți en-gros ai companiei, ceea ce creează o relație dublă cu piața 1.
- Noii intrați online
Sursele menționează intrarea constantă de noi competitori, favorizată de comerțul online și de barierele reduse de intrare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- UFC Welterweight Champ Makhachev shoo-in to win title defense, his trainer saysTASS (RU, EN) · 13 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial08 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)06 apr. 2026
- Raport anual02 mar. 2026
- Raport curent25 feb. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent09 ian. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 nov. 2025
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Steven Madden, Ltd. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Steven Madden, Ltd. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Steven Madden, Ltd. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.