olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Schneider National, Inc. SNDR

Trucking (No Local) · SIC 4213 · Verticală: Trucking (No Local) (SIC 4213)

29,81USD+0,88 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Schneider National este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de transport și logistică din America de Nord, cu operațiuni de camion, intermodal și logistică. Într-un context de piață mai strâns, compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor la 1568,7 milioane USD și rămâne atentă la modul în care tarifele și capacitatea se vor echilibra.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Schneider National, Inc. (SNDR) costa 29,81 USD (+0,88 % într-o zi), cu P/E 37,0 pe un EPS diluat de 0,81 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,27 %, beta 0,99, interval pe 52 de săptămâni 20,62–38,76 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,6 mld USD (+9,2 % an/an), profit net de 49,5 mil USD (+155,2 % an/an), EPS diluat 0,28 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
37,0
EPS diluat TTM 0,81 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,70 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,27 %
DPS 12 luni 0,38
Beta (2 ani)
0,99
Volatilitate (1 an) 38 %
Interval 52 săpt.
20,6238,76

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
39,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
29,02 – 32,25
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,24 · lățimea benzii 10,5 %
SMA 50 / 200
32,14 / 31,92
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,75 / -0,72
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−7,8 %−2,0 %−5,8 pp—
3 luni−18,4 %−2,2 %−16,2 pp—
6 luni−3,5 %+4,3 %−7,8 pp—
De la început de an+12,4 %+10,6 %+1,8 pp—
1 an+36,0 %+10,5 %+25,5 pp+33,7 %
3 ani+34,6 %+73,7 %−39,0 pp−8,0 %
5 ani+18,0 %+61,7 %−43,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−24,6 %
08 iun. 2026 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,8 %
29 nov. 2024 → 30 oct. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,6 mld USD
+9,2 % an/an
Profit net
49,5 mil USD
+155,2 % an/an
EPS diluat
0,28
+154,5 % an/an
netă / operațională
3,1 % / 3,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,3 mld1,4 mld1,4 mld1,5 mld1,4 mld1,4 mld1,6 mld1,6 mld
Profit operațional42,4 mil42,1 mil55,0 mil35,3 mil36,5 mil33,4 mil71,4 mil62,1 mil
Amortizare și depreciere106,5 mil113,6 mil112,3 mil112,9 mil111,2 mil110,9 mil109,5 mil107,7 mil
Cheltuieli cu dobânzile4,7 mil7,8 mil8,6 mil9,5 mil7,9 mil7,0 mil6,9 mil-1,9 mil
Profit înainte de impozit41,2 mil34,8 mil47,4 mil26,4 mil29,4 mil27,2 mil65,6 mil65,6 mil
Impozit pe profit8,6 mil8,7 mil11,4 mil7,0 mil7,3 mil6,8 mil15,9 mil16,1 mil
Profit net32,6 mil26,1 mil36,0 mil19,4 mil22,1 mil20,4 mil49,7 mil49,5 mil
EPS diluat0,19 ≈0,150,200,110,13 ≈0,120,280,28
Flux de numerar operațional199,5 mil91,7 mil175,5 mil ≈184,2 mil ≈186,0 mil92,9 mil171,4 mil ≈138,9 mil ≈
Investiții (capex)85,9 mil114,4 mil69,1 mil ≈128,0 mil ≈40,5 mil40,9 mil112,8 mil ≈136,6 mil ≈
Dividende plătite16,7 mil17,0 mil16,7 mil ≈16,6 mil ≈16,7 mil17,1 mil17,5 mil ≈17,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni08,3 mil0 ≈0 ≈6,3 mil5,2 mil0 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 84 din propriul istoric de 38 trimestre (min 7,5, mediană 19,5, max 57,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,0 mld4,7 mld4,6 mld5,6 mld6,6 mld5,5 mld5,3 mld5,7 mld
Venituri an/an+13,5 %−4,6 %−4,1 %+23,2 %+17,8 %−16,7 %−3,8 %+7,3 %
Profit net268,9 mil147,0 mil211,7 mil405,4 mil457,8 mil238,5 mil117,0 mil103,6 mil
Profit net an/an−31,0 %−45,3 %+44,0 %+91,5 %+12,9 %−47,9 %−50,9 %−11,5 %
EPS diluat1,520,831,192,282,561,340,660,59
EPS diluat an/an−33,3 %−45,4 %+43,4 %+91,6 %+12,3 %−47,7 %−50,7 %−10,6 %
netă %5,4 %3,1 %4,6 %7,2 %6,9 %4,3 %2,2 %1,8 %
Flux de numerar liber181,4 mil301,0 mil343,4 mil166,7 mil321,3 mil19,9 mil272,1 mil285,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
201,5 mil USD
Datorie financiară
397,0 mil USD
Datorie netă
195,5 mil USD
Capitaluri proprii
3,0 mld USD
Active totale
4,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,13x
Lichiditate curentă
2,13x
ROE
3,4 %
ROA
2,1 %
Marja FCF
5,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,5 mld
2024
5,3 mld
2025
5,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
296,4 mil
2024
165,2 mil
2025
168,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
382,5 mil
2024
413,7 mil
2025
450,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
678,9 mil ≈
2024
578,9 mil ≈
2025
618,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
14,2 mil
2024
16,6 mil
2025
33,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
306,1 mil
2024
152,2 mil
2025
138,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
67,6 mil
2024
35,2 mil
2025
34,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
238,5 mil
2024
117,0 mil
2025
103,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,34
2024
0,66
2025
0,59

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
178,2 mil
2024
176,1 mil
2025
175,9 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,36
2024
0,38
2025
0,38

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
102,4 mil
2024
117,6 mil
2025
201,5 mil

SEC (XBRL)· 01 mai 2026verificat

Creanțe
2023
575,7 mil
2024
600,0 mil
2025
578,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
117,9 mil
2024
89,8 mil
2025
99,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
331,7 mil
2024
377,9 mil
2025
337,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
56,1 mil
2024
51,1 mil
2025
73,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,6 mld
2024
4,9 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
100,0 mil
2024
98,7 mil
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
190,0 mil
2024
416,3 mil
2025
388,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
606,2 mil
2024
704,5 mil
2025
555,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,6 mld
2024
1,9 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,0 mld †
2024
3,0 mld †
2025
3,0 mld †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
680,0 mil
2024
686,1 mil
2025
637,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
660,1 mil
2024
414,0 mil
2025
352,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
19,9 mil ≈
2024
272,1 mil ≈
2025
285,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-907,6 mil
2024
-791,5 mil
2025
-346,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-55,7 mil
2024
120,6 mil
2025
-207,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
63,6 mil
2024
66,6 mil
2025
67,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
66,9 mil
2024
29,5 mil
2025
14,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-4,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
2,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-11,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-39,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-13,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-38,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-13,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
10,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
47,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
26,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
63,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
10,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
589,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
330,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
258,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
182,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
91,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
41 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
37,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 60 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

29,81 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
37,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 1489derivat 115

Scorul pe grupe

  • Evaluare50
  • Bilanț și datorie88
  • Calitate77
  • Creștere0
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
15,62
USD pe acțiune
Mijloc
16,66
USD pe acțiune
Sus
27,11
USD pe acțiune
Preț: 29,81 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -44,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -79,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,99 – 47,50 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E26,25 – 47,50 (Mijloc 27,59)
    6 firme folosite · multiplul median 34,2x · quartile 32,6x – 59,0x
    JBHT, KNX, LSTR, MRTN, ODFL, SAIA
  • Dividende actualizate (DDM)4,99 – 6,72 (Mijloc 5,73)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Trucking (No Local) (SIC 4213)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 60/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate4,7 %70 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate2,4 %67 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate182,4 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-4,9 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-38,7 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x75 (față de colegi)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,2x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare37,0x50 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente26,6 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate77/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial50/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Schneider National, Inc. (SNDR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,7 mld USD în 2025; creștere an/an 7,3 %; marjă netă 2,4 %; ROE 4,6 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 15,62–27,11 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,66 USD, prețul de 29,81 USD lasă un potențial de -44,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -79,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 60/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 4,7 %
  • Conversia profitului în FCF: 182,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,1x
  • Acoperirea dobânzilor: 10,2x
  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Rata de distribuire (FCF): 26,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -4,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: -38,7 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Trucking (No Local) (SIC 4213) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,0x
mediana verticalei 50,7x
sub mediană (−27,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,1x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,5x
ROE
4,6 %
mediana verticalei 1,5 %
peste mediană (+217,8 %)
Marja netă
2,4 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+155,7 %)
Marja EBIT
3,4 %
mediana verticalei 1,3 %
peste mediană (+169,1 %)
Venituri an/an
7,3 %
mediana verticalei -2,9 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 0,5x
sub mediană (−78,3 %)
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei 1,3 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ODFLOld Dominion Freight Line, Inc.36,8 mld34,224,8 %19,4 %−5,5 %+31 % / −9 %
JBHTJ.b. Hunt Transport Services, Inc.20,9 mld31,618,8 %5,1 %−0,7 %+29 % / +21 %
KNXKnight-Swift Transportation Holdings Inc.10,2 mld67,22,2 %1,9 %+0,8 %+36 % / +16 %
SAIASaia, Inc.9,7 mld34,310,6 %8,0 %+0,8 %+28 % / −7 %
LSTRLandstar System, Inc.5,1 mld32,018,7 %3,0 %−1,6 %+16 % / −12 %
ARCBArcbest Corporation3,1 mld201,51,3 %0,4 %−4,0 %+117 % / +17 %
WERNWerner Enterprises, Inc.1,8 mld—-3,3 %-1,4 %−1,8 %+15 % / −27 %
MRTNMarten Transport, Ltd.1,0 mld74,81,6 %1,5 %−8,3 %+21 % / −34 %
ULHUniversal Logistics Holdings, Inc.862,8 mil—-15,1 %-6,0 %−15,6 %+118 % / +32 %
HTLDHeartland Express Inc829,0 mil—-2,8 %-3,0 %−23,1 %+36 % / −20 %
PAMTPamt Corp259,3 mil—-18,9 %-7,1 %−16,3 %+38 % / −34 %
CVLGCovenant Logistics Group, Inc.—237,70,9 %0,3 %+2,9 %+70 % / +59 %
SNDRSchneider National, Inc.—37,04,6 %2,4 %+7,3 %+36 % / +35 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SNDR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Schneider National este unul dintre cei mai mari furnizori de servicii de transport și logistică din America de Nord, cu operațiuni de camion, intermodal și logistică. Într-un context de piață mai strâns, compania a raportat în al doilea trimestru din 2026 o creștere a veniturilor la 1568,7 milioane USD 2 și rămâne atentă la modul în care tarifele și capacitatea se vor echilibra.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu multimodal care oferă opțiuni flexibile clienților și sprijină stabilitatea veniturilor, plus un bilanț considerat solid de conducere 1.
  • Marcă bine cunoscută și rețea digitală proprie, inclusiv platforma FreightPower, care susține creșterea în logistică 1.
  • Acorduri cu majoritatea căilor ferate Class I și flotă proprie de containere și șasiuri, ceea ce oferă control asupra serviciului 1.

Puncte slabe

  • Dependență de motorină, iar programul de supratarifare nu acoperă întotdeauna integral creșterile de preț 1.
  • Marjele sunt subțiri, raportul de operare ajustat fiind apropiat de limita de rentabilitate 1.

Oportunități

  • Piața care se strânge ar putea permite creșterea prețurilor, mai ales în segmentele cu cea mai mare presiune asupra capacității 3.
  • Extinderea serviciilor specializate și dedicate, cu contracte pe termen lung, ar putea adânci relațiile cu clienții 1.
  • Electrificarea flotei și combustibilii alternativi pot reduce emisiile și costurile pe termen lung 1.

Amenințări

  • Scăderea cererii sau excesul de capacitate ar putea pune presiune pe tarife și pe utilizarea echipamentelor 1.
  • Penuria de șoferi și creșterea salariilor ar putea afecta profitabilitatea și capacitatea de a menține flota 1.
  • Tarifele comerciale și schimbările de reglementare pot crește costurile sau reduce volumele de transport 1.

Riscuri

  • Condiții economice și tariferidicat

    Scăderea volumelor de transport sau noi tarife comerciale ar putea reduce tarifele și utilizarea flotei 1.

  • Concurență intensămediu

    Presiunea concurențială pe preț ar putea limita creșterea și profitabilitatea, mai ales dacă clienții aleg oferte mai ieftine 1.

  • Dependența de clienții majoriridicat

    Pierderea unuia dintre clienții mari sau trecerea acestora la flote proprii ar putea afecta semnificativ veniturile 1.

  • Penuria de șoferimediu

    Lipsa de șoferi calificați ar putea forța creșteri de salarii sau recurgerea la transportatori mai scumpi 1.

  • Prețul combustibiluluimediu

    Creșterile bruște ale motorinei ar putea depăși recuperarea prin supratarife, cu impact asupra rezultatelor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Ieșirea capacității nerespectătoare ar putea susține o creștere a prețurilor și a marjelor pe măsură ce piața se strânge 3.
  • Acțiunile de reducere a costurilor și de creștere a productivității ar putea genera o creștere mai accentuată a câștigurilor dacă cererea se îmbunătățește 3.
  • Platformele digitale și modelul multimodal ar putea consolida poziția companiei pe termen lung în fața concurenței 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea din a doua jumătate a anului slăbește, ar putea apărea o presiune nouă asupra tarifelor și a utilizării flotei 3.
  • Costurile cu șoferii și cu transportatorii terți ar putea crește mai repede decât tarifele, reducând marjele 1.
  • Dependența de câțiva clienți mari ar putea face veniturile vulnerabile la pierderea unui contract important 1.

De urmărit

  • Evoluția prețurilor și a utilizării flotei în segmentul TruckloadQ3 2026
  • Realizarea prognozei ajustate a câștigului diluat pe acțiune de 0,90-1,10 USD2026
  • Nivelul final al cheltuielilor nete de capital față de intervalul de 350-400 milioane USDnext 10-K
  • Efectul tarifelor comerciale asupra volumelor de transport și a costurilor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Schneider National, Inc., fondată în 1935 și tranzacționată la NYSE sub simbolul SNDR 1, oferă soluții multimodale de transport și logistică în Statele Unite, Canada și Mexic. Portofoliul său combină transportul cu camionul complet, serviciile intermodale prin rețeaua feroviară și logistica asset-light, care include brokeraj de transport și servicii Power Only. Compania își gestionează flota proprie de tractoare, remorci, containere și șasiuri, dar folosește și transportatori terți și șoferi independenți pentru a acoperi cererea. Angajații sunt în mare parte șoferi, iar strategia urmărește creșterea organică, extinderea serviciilor specializate și dedicate și optimizarea prin tehnologie și AI 1.

Veniturile companiei sunt influențate de ciclul economic, de tarife, de prețul motorinei și de disponibilitatea șoferilor. Compania folosește programe de supratarifare pentru combustibil, dar acestea nu acoperă întotdeauna integral creșterile bruște ale prețului motorinei 1. În 2025 a aplicat criterii mai stricte pentru transportatorii terți, ca răspuns la problemele de furt de marfă, ceea ce a redus numărul de transportatori din rețea 1.

Pe partea financiară, indicatorul ajustat al raportului de operare a fost de 96,5% în 2025 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 compania a raportat un venit din operațiuni de 71,4 milioane USD 2. Pentru 2026, conducerea a ajustat în sus prognoza ajustată a câștigului diluat pe acțiune, la 0,90-1,10 USD, și a redus estimarea cheltuielilor nete de capital la 350-400 milioane USD 3.

Segmente

Truckload

Segmentul Truckload include transportul rutier pe distanțe lungi și regionale, cu remorci tip dry van, cisterne, frigorifice și platforme. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile sale fără supratarifa la combustibil au fost de 627,6 milioane USD, iar raportul de operare a fost de 91,8% 2.

Logistică

Segmentul Logistică, asset-light, include brokeraj, lanțul de aprovizionare (3PL), depozitare și import-export. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile sale fără supratarifa la combustibil au fost de 376,1 milioane USD, cu un raport de operare de 96,8% 2.

Piața în context

Piața transportului rutier american este foarte fragmentată, cu numeroși transportatori mici și mijlocii, iar piața intermodală este dominată de trei furnizori, printre care și Schneider 1. Piața logisticii este mare și în creștere, dar la fel de fragmentată 1. Potrivit conducerii, din a doua jumătate a lui 2026 capacitatea nerespectătoare a părăsit piața mai rapid decât se anticipase, iar prețurile s-au îmbunătățit mai ales acolo unde capacitatea este cea mai restrânsă 3.

Cererea depinde de activitatea economică, de politicile comerciale și tarifare și de costurile forței de muncă și ale echipamentelor 1. Ritmul de recuperare al prețurilor ar putea varia în funcție de cererea din a doua jumătate a anului și de disponibilitatea șoferilor 3.

Tendințe

  • Ieșirea capacității nerespectătoarevânt din spate

    Retragerea de pe piață a transportatorilor care nu respectă normele ar putea susține prețurile și utilizarea flotei, dacă ritmul actual se menține 3.

  • Tarife și politici comercialevânt din față

    Tarifele impuse pe bunuri importate ar putea reduce cererea sau crește costurile de exploatare, iar efectul lor este greu de anticipat 1.

  • Digitalizare și AIvânt din spate

    Investițiile în platforme digitale și AI pentru potrivirea încărcăturilor și optimizarea resurselor ar putea sprijini productivitatea pe termen lung 1.

  • Penuria de șoferi și costurile forței de muncămixt

    Dificultatea de a atrage și păstra șoferi calificați poate crește salariile și costurile cu transportatorii terți, afectând marjele 1.

Poziția concurențială

În transportul cu camionul, Schneider concurează cu mii de transportatori dry van și specializați, iar în logistică cu furnizori de servicii, brokeri și transportatori rutieri 1. Concurența se bazează pe serviciu, eficiență, capacitate disponibilă și, într-o anumită măsură, pe tarif 1.

Pe piața intermodală, compania se confruntă cu alți doi furnizori majori și cu firme de transport care oferă și camioane, iar prin acorduri cu cele mai multe căi ferate Class I își sprijină modelul de drayage 1. Clienții mari pot folosi și flote proprii, ceea ce reduce volumele disponibile 1.

  • Transportatori rutieri regionali și specializați

    Numeroși operatori mici și mijlocii, competitori în special pe plan regional, ca parte a pieței fragmentate a camioanelor 1.

  • Alți furnizori de servicii intermodale

    Cei trei furnizori care domină piața intermodală internă, inclusiv Schneider, concurează pe servicii și fiabilitate 1.

  • Brokeri și furnizori de logistică

    Firme de brokeraj și logistică, un segment mare și fragmentat, în care Schneider concurează prin platforme digitale și rețele de transportatori 1.

  • Căi ferate Class I și transportatori LTL

    Căile ferate pot concura pentru aceleași încărcături, iar transportatorii LTL în anumite cazuri, potrivit descrierii companiei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial30 oct. 2026
  • Raport curent29 oct. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent28 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent02 oct. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent16 sept. 2026
    Acord material · Încetarea unui acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial31 iul. 2026
  • Raport curent30 iul. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent29 iul. 2026
    Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 mai 2026
    Schimbări în conducere · Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Schneider National, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Schneider National, Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Schneider National, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Schneider National, Inc. (SNDR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw