olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Vision Marine Technologies Inc. VMAR

Ship & Boat Building & Repairing · SIC 3730 · Verticală: Ship & Boat Building & Repairing (SIC 3730)

6,05USD+2,18 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Vision Marine Technologies dezvoltă motoare electrice pentru ambarcațiuni și, din iunie 2025, deține și un lanț de dealeri de bărci din Florida, Nautical Ventures, care a devenit principala sursă de venituri. Compania este pusă în fața unei întrebări de echilibru: activitatea de vânzare a bărcilor a adus venituri, dar compania raportează pierderi nete mari, iar finanțarea stocului depinde de credite cu dobândă variabilă. Dacă ar putea transforma tehnologia sa într-un avantaj comercial, cifrele de mai jos vor arăta direcția, în timp ce pierderile pot limita capacitatea de finanțare.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Vision Marine Technologies Inc. (VMAR) costa 6,05 USD (+2,18 % într-o zi), cu capitalizare 29,7 mil USD, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 5,25–6.080,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
29,7 mil USD
acțiuni la 31 aug. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,73
Volatilitate (1 an) 191 %
Interval 52 săpt.
5,256.080,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
5,15 – 8,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 43,3 %
SMA 50 / 200
7,18 / 105,39
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,23 / -0,16
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+1,7 %−2,0 %+3,7 pp—
3 luni−9,0 %−2,2 %−6,9 pp—
6 luni−93,4 %+4,3 %−97,7 pp—
De la început de an−99,2 %+10,6 %−109,8 pp—
1 an−99,9 %+10,5 %−110,4 pp−7,9 %
3 ani−100,0 %+73,7 %−173,7 pp+11,3 %
5 ani−100,0 %+61,7 %−161,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−99,9 %
12 nov. 2025 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
03 mar. 2022 → 31 iul. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−95,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023
Venituri2,9 mil2,4 mil3,5 milindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibil−15,8 %+45,4 %indisponibilindisponibil
Profit netindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 aug. 2023

Numerar
indisponibil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
indisponibil USD
Active totale
indisponibil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
indisponibil
ROA
indisponibil
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2019
2,9 mil
2020
2,4 mil
2021
3,5 mil

SEC (XBRL)· 30 dec. 2021verificat

Impozit pe profit
2019
64,4 mii
2020
21,3 mii
2021
105,6 mii

SEC (XBRL)· 30 dec. 2021verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2019
—
2020
4,2 mil
2021
7,4 mil

SEC (XBRL)· 30 nov. 2022verificat

Bilanț · USD

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2019
—
2020
4,6 mil
2021
8,3 mil

SEC (XBRL)· 30 dec. 2021verificat

Fluxuri de numerar · USD

Răscumpărări de acțiuni
2019
75
2020
—
2021
—

SEC (XBRL)· 08 ian. 2021verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
45,4 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
29,7 mil USD
calculat olivLawdate până la 31 aug. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
8,4x
calculat olivLawFY 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 0 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,05 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 29,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
29,7 mil USD
calculat olivLawdate până la 31 aug. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
45,4 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

5/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 aug. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 aug. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 nov. 2025
verificat 17

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

0 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Ship & Boat Building & Repairing (SIC 3730)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

VISION MARINE TECHNOLOGIES INC. (VMAR). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2023-08-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mil USD în 2021; creștere an/an 45,4 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Ship & Boat Building & Repairing (SIC 3730) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 6 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 21,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
8,4x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+1.229,6 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,8x
ROE
—
mediana verticalei -0,1 %
Marja netă
—
mediana verticalei -0,1 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 0,0 %
Venituri an/an
45,4 %
mediana verticalei 11,7 %
peste mediană (+288,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GDGeneral Dynamics Corporation101,2 mld21,718,0 %8,2 %+10,1 %+10 % / +52 %
HIIHuntington Ingalls Industries, Inc.12,0 mld16,414,0 %5,4 %+8,2 %−3 % / +28 %
MCFTMasterCraft Boat Holdings, Inc.541,6 mil—-0,6 %-0,5 %+22,8 %+20 % / +11 %
NXBNextBoat Inc.37,2 mil—-129,3 %-5,4 %+21,1 %−57 % / indisponibil
VEEETwin Vee Powercats Co.5,2 mil—-62,6 %-76,3 %+3,0 %−91 % / −98 %
MBUUMalibu Boats, Inc.297275,00,3 %0,2 %+13,3 %−13 % / −44 %
VMARVision Marine Technologies Inc.————+45,4 %−100 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru VMAR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 nov. 2025; de atunci au apărut 6-K (26 aug. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (17 iul. 2026), 6-K (13 iul. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (29 apr. 2026).

Pe scurt

Vision Marine Technologies dezvoltă motoare electrice pentru ambarcațiuni și, din iunie 2025, deține și un lanț de dealeri de bărci din Florida, Nautical Ventures, care a devenit principala sursă de venituri. Compania este pusă în fața unei întrebări de echilibru: activitatea de vânzare a bărcilor a adus venituri, dar compania raportează pierderi nete mari, iar finanțarea stocului depinde de credite cu dobândă variabilă. Dacă ar putea transforma tehnologia sa într-un avantaj comercial, cifrele de mai jos vor arăta direcția, în timp ce pierderile pot limita capacitatea de finanțare 1.

SWOT

Puncte tari

  • Tehnologia proprie de propulsie electrică, cu eficiență raportată ridicată, și un parc de dealeri deja operațional în Florida 1.
  • Acces la o rețea de vânzare cu experiență și cu rezultate bune în vânzarea bărcilor noi 1.
  • Parteneriate cu producători și furnizori de baterii și componente, care pot reduce investițiile directe în producție 1.

Puncte slabe

  • Pierderi nete mari și repetate, care limitează autofinanțarea și cresc dependența de capitalul extern 1.
  • Datorii semnificative pentru finanțarea stocului, cu dobânzi variabile și încălcări de covenante în trecut 1.
  • Informații publice limitate despre Nautical Ventures înainte de achiziție și o istorie operațională scurtă a grupului consolidat 1.

Oportunități

  • Vânzarea de bărci electrice prin rețeaua de dealeri și integrarea serviciilor electrice în Florida 1.
  • Extinderea propulsiei electrice către motoare interioare și către noi producători de bărci 1.
  • Programe de stimulare pentru echipamente electrice care ar putea reduce costul clienților finali 1.

Amenințări

  • Scăderea cererii pentru bărci de agrement în perioade de recesiune sau de dobânzi ridicate 1.
  • Riscuri legate de răspunderea pentru produse și de incendiile bateriilor litiu-ion 1.
  • Dependența de un număr mic de furnizori de baterii și de componente, precum și presiunea concurenței în dealeri 1.

Riscuri

  • Capital și finanțareridicat

    Compania afirmă că va avea nevoie de capital suplimentar, iar condițiile unor finanțări viitoare ar putea diluează investitorii actuali sau ar putea fi nefavorabile 1.

  • Finanțarea stoculuiridicat

    Creditele pentru stocul de bărci depind de covenante, iar încălcarea lor a dus deja la acorduri de amânare cu mai mulți creditori 1.

  • Cerere volatilămediu

    Cererea pentru bărci neesențiale poate scădea rapid, iar companiile cu resurse financiare limitate au mai puțină capacitate de a suporta astfel de perioade 1.

  • Răspundere pentru produsemediu

    Bateriile litiu-ion și combustibilii inflamabili pot cauza daune, iar companiile nu sunt complet asigurate împotriva tuturor pretențiilor 1.

  • Reglementare de mediuscăzut

    Legile de mediu și de siguranță se aplică atât la vânzare, cât și la depozitarea bateriilor, iar încălcarea lor ar putea avea efecte semnificative asupra rezultatelor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tehnologia de propulsie electrică își confirmă eficiența în produse vândute pe scară largă, compania ar putea transforma avantajul tehnic într-o sursă de venituri proprii, nu doar de vânzări de bărci terțe 1.
  • Achiziția Nautical Ventures ar putea aduce un flux de venituri mai stabil și o rețea comercială care să sprijine vânzarea bărcilor electrice 1.
  • Parteneriatele cu producători și programele de stimulare pentru electrificare ar putea extinde piața accesibilă fără investiții proporționale în producție 1.

Ce ar strica teza

  • Compania nu a obținut încă profit, iar pierderile mari ar putea obliga la noi finanțări care diluează acționarii existenți 1.
  • Activitatea de dealer depinde de credit și de cererea pentru bărci de lux, care scade în perioadele economice dificile și când dobânzile cresc 1.
  • Veniturile din propulsia electrică sunt încă foarte mici, iar vânzările către partenerii anunțați nu erau realizate la data raportului 1.

De urmărit

  • Primele vânzări efective de motoare electrice către Four Winns și STERK2026
  • Nivelul datoriei de stoc și respectarea covenantelor după acordurile de amânareQ1 2027
  • Gradul în care propulsia electrică își atinge eficiența raportată în producția de serie2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 28 nov. 2025; de atunci au apărut 6-K (26 aug. 2026), 6-K (17 aug. 2026), 6-K (17 iul. 2026), 6-K (13 iul. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (29 apr. 2026).

Afacerea

Până în iunie 2025, activitatea principală a companiei era proiectarea, dezvoltarea și fabricarea sistemelor de propulsie electrică pentru motoare externe și a bărcilor electrice, precum și închirierea de bărci electrice 1. La 23 iunie 2025 compania a achiziționat Nautical Ventures, care are opt locații în Florida pentru vânzarea de bărci, piese, accesorii și servicii conexe 1. Acest segment reprezintă 92.8% din veniturile totale pentru anul fiscal 2025, deși achiziția a avut loc doar în ultimele două luni și jumătate ale anului 1.

Pierderea netă de 21651993 USD din anul fiscal 2025 a crescut față de anul precedent, ceea ce indică faptul că investițiile în cercetare, marketing și administrație nu s-au tradus încă în profit 1. Compania se bazează pe finanțări prin acțiuni și pe finanțarea stocului de bărci, aceasta din urmă cu dobânzi variabile și covenante care au fost încălcate înainte de achiziție, lucru care a necesitat acorduri de amânare cu cinci creditori 1.

Segmente

Nautical Ventures (dealeri și servicii)

Segmentul vinde în principal bărci noi, de la producători terți, majoritatea Axopar, și generează și venituri din bărci second-hand, piese, servicii și închirieri de kayak și pontoane 1. Vânzarea bărcilor a reprezentat 80.5% din veniturile totale ale companiei în anul fiscal 2025, iar activele segmentului reprezintă 65.2% din totalul activelor 1.

Operațiuni electrice moștenite

Acest segment include motorul electric E-Motion, bărci electrice fabricate de companie și închirierea acestora în California și Florida 1. Reprezintă 7.2% din veniturile anului fiscal 2025 și 34.8% din activele totale, iar compania spune că propulsia electrică va deveni baza creșterii viitoare 1.

Piața în context

Piața ambarcațiunilor de agrement este descrisă de companie ca fiind foarte volatilă, deoarece bărcile sunt bunuri neesențiale, iar cererea scade în perioadele de recesiune 1. Sezonul de vârf este primăvara și vara, iar vremea nefavorabilă poate reduce vânzările și închirierile 1. Costul finanțării stocului, cu o rată medie de 9.7% la 31 august 2025, este un factor important în marjele dealerilor 1.

Propulsia electrică pentru bărci este un segment mai mic, în care compania susține că tehnologia sa are un avantaj de eficiență, iar acordurile cu producători precum Four Winns și STERK ar putea deschide canale de distribuție 1. Vânzările efective către acești parteneri nu au fost încă realizate la data raportului, iar veniturile din powertrain au fost de aproximativ 57 mii USD în anul fiscal 2025 1.

Tendințe

  • Sensibilitatea la dobânzivânt din față

    Mulți cumpărători de bărci folosesc credite, iar creșterea dobânzilor ar putea reduce cererea și ar putea crește costul finanțării stocului al dealerilor 1.

  • Interes pentru propulsia electricăvânt din spate

    Companiile afirmă că cererea pentru soluții electrice crește, iar programe de stimulare din California ar putea reduce costul adoptării pentru anumite flote 1.

  • Inflația și costul materialelorvânt din față

    Creșterea prețurilor materialelor și a salariilor ar putea mări costurile de producție și pe cele ale stocului, iar cumpărătorii ar putea amâna achizițiile 1.

  • Consolidarea prin achizițiimixt

    Integrarea Nautical Ventures ar putea aduce sinergii, dar și costuri neprevăzute și plecări de personal cheie, dacă procesul nu este bine gestionat 1.

Poziția concurențială

În dealeri, compania menționează o concurență acerbă, care a redus marjele în 2024 din cauza stocurilor excesive 1. În propulsia electrică, principalul concurent este menționat ca având o eficiență raportată mai mică, deși tehnologia sa s-ar putea fi îmbunătățit între timp 1.

Compania și-a asumat și o poziție de lider în vânzările de bărci din Florida, afirmând că Nautical Ventures a fost clasată pe primul loc în topul dealerilor americani, dar concurența locală și presiunea asupra marjelor rămân riscuri 1.

  • Principalul concurent în propulsie electrică

    Compania nu îl numește în sursă, dar afirmă că eficiența produsului său depășește cu mult cea a principalului concurent 1.

  • Axopar Boats Oy

    Producător de bărci ale cărui modele reprezintă o parte importantă din vânzările Nautical Ventures, deci atât furnizor, cât și concurent pe piață 1.

  • Beneteau Group

    Grup care a preluat o parte din finanțarea stocului și care este partener de livrare a motoarelor electrice pentru un model Four Winns 1.

  • Linamar Corporation

    Partener de producție pentru motorul E-Motion, care ar putea deveni și producătorul de serie al companiei 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-08-31 · SEC / Vision Marine Technologies Inc. · 28 nov. 2025

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.