olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

doValue S.p.A. DOV.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005610958 · Verticală: Companii listate din Italia

1,78EUR−1,60 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

doValue este un administrator european de active neperformante și de imobile repossedate, care gestionează portofolii de creanțe în Italia, Spania, Portugalia, Grecia și Cipru. Pentru 2023 raportul companiei arată venituri brute în scădere, dar o creștere a veniturilor trimestriale, pe fondul ieșirii din portofoliul Sareb, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își reface marjele.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea doValue S.p.A. (DOV.MI) costa 1,78 EUR (−1,60 % într-o zi), cu capitalizare 138,0 mii EUR, randament al dividendului 38.403,02 %, beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 1,44–3,12 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
138,0 mii EUR
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -230,00 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
-12.921,35 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
38.403,02 %
DPS 12 luni 683,57
Beta (2 ani)
1,03
Volatilitate (1 an) 54 %
Interval 52 săpt.
1,443,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
57,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
1,43 – 1,86
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 26,1 %
SMA 50 / 200
1,68 / 2,08
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,02 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−2,2 %+0,4 %−2,6 pp—
3 luni−8,3 %−3,3 %−5,0 pp—
6 luni−15,6 %+4,0 %−19,6 pp—
De la început de an−40,7 %+8,1 %−48,8 pp—
1 an−31,8 %+10,7 %−42,5 pp−4,8 %
3 ani−89,9 %+50,1 %−139,9 pp+10,1 %
5 ani−95,8 %+43,6 %−139,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−53,7 %
07 ian. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−97,5 %
13 ian. 2022 → 25 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−46,9 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20222023
Venituri559,8 mil481,7 mil
Venituri an/anindisponibil−13,9 %
Profit net16,5 mil-17,8 mil
Profit net an/anindisponibil−208,0 %
EPS diluat210,00-230,00
EPS diluat an/anindisponibil−209,5 %
netă %2,9 %-3,7 %
Flux de numerar liber58,4 mil69,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
112,4 mil EUR
Datorie financiară
588,0 mil EUR
Datorie netă
475,7 mil EUR
Capitaluri proprii
104,7 mil EUR
Active totale
1,0 mld EUR
Datorie / capitaluri
5,62x
Lichiditate curentă
1,61x
ROE
-12,5 %
ROA
-1,7 %
Marja FCF
14,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
559,8 mil
2023
481,7 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit operațional
2022
111,0 mil
2023
63,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2022
61,2 mil
2023
26,7 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Impozit pe profit
2022
34,7 mil
2023
40,3 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Profit net
2022
16,5 mil
2023
-17,8 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

EPS diluat
2022
210,00
2023
-230,00

esef· 02 apr. 2024verificat

Dividend pe acțiune
2022
561,74
2023
683,57

esef· 02 apr. 2024derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
134,3 mil
2023
112,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Stocuri
2022
55,0 mii
2023
1,0 mii

esef· 02 apr. 2024verificat

Active curente
2022
383,1 mil
2023
380,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Active totale
2022
1,1 mld
2023
1,0 mld

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorie pe termen scurt
2022
14,3 mil
2023
35,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorie pe termen lung
2022
554,2 mil
2023
552,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii curente
2022
230,3 mil
2023
237,2 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Datorii totale
2022
945,7 mil
2023
926,9 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Capital propriu
2022
180,9 mil
2023
104,7 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
78,6 mii
2023
77,5 mii

esef· 02 apr. 2024derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
62,3 mil
2023
71,5 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Investiții (capex)
2022
3,9 mil
2023
2,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar liber
2022
58,4 mil ≈
2023
69,5 mil ≈

esef· 02 apr. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-31,1 mil
2023
-21,4 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-63,6 mil
2023
-72,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Dividende plătite
2022
44,1 mil
2023
53,0 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
0
2023
21,5 mil

esef· 02 apr. 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,9 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-43,2 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
-208,0 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-209,5 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
19,1 %
calculat olivLawFY 2023

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
13,1 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
-3,7 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
14,4 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
-18,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
-1,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
8,9 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
7,9 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
76,2 %
calculat olivLawFY 2023

Bilanț și datorie

Datoria netă
475,7 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
11,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
71,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
2,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
69,5 mil EUR
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
138,0 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
475,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-12.921,3 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
7,6x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
0,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randament FCF
50.376,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
38.403,0 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
53.998,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,78 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 138,0 mii EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
138,0 mii EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-18,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
-3,7 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-13,9 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
38.403,0 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 apr. 2024
verificat 48derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
9.296,60
EUR pe acțiune
Mijloc
10.726,85
EUR pe acțiune
Sus
12.677,18
EUR pe acțiune
Preț: 1,78 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 602.532,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 100,0 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9.296,60 – 12.677,18 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)9.296,60 – 12.677,18 (Mijloc 10.726,85)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate8,9 %54 (față de colegi)26 %
Marja netă · Calitate-3,7 %10 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x67 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare50.376,4 %100 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente53.998,4 %100 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente76,2 %63 (pe interval fix)11 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate38/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente85/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

DOVALUE S.P.A. (DOV.MI). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 481,7 mil EUR în 2023; creștere an/an -13,9 %; marjă netă -3,7 %; ROE -18,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 9 296,60–12 677,18 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10 726,85 EUR, prețul de 1,78 EUR lasă un potențial de 602 532,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 100,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 50 376,4 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 53 998,4 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: -3,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 18,0x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
0,0x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−100,0 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−99,8 %)
ROE
-18,8 %
mediana verticalei 8,6 %
sub mediană (−317,6 %)
Marja netă
-3,7 %
mediana verticalei 7,1 %
sub mediană (−151,9 %)
Marja EBIT
13,1 %
mediana verticalei 9,5 %
peste mediană (+38,0 %)
Venituri an/an
-13,9 %
mediana verticalei 0,8 %
sub mediană (−1.817,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
38.403,0 %
mediana verticalei 3,5 %
peste mediană (+1.109.730,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
ELN.MIEl.en. - S.p.a.1,3 mld30,310,9 %7,3 %+4,2 %+26 % / +73 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DOV.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    doValue este un administrator european de active neperformante și de imobile repossedate, care gestionează portofolii de creanțe în Italia, Spania, Portugalia, Grecia și Cipru. Pentru 2023 raportul companiei arată venituri brute în scădere, dar o creștere a veniturilor trimestriale, pe fondul ieșirii din portofoliul Sareb, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își reface marjele.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de gestionare mare și diversificat pe cinci piețe, cu clienți bancari și investitori instituționali importanți.
    • Structură de costuri ajustată prin programe de optimizare a resurselor și reducerea costurilor administrative.
    • Servicii auxiliare cu marjă mai ridicată, care completează veniturile din administrare.

    Puncte slabe

    • Venituri în scădere față de anul precedent, inclusiv din cauza ieșirii din portofoliul Sareb.
    • Rezultat net atribuibil acționarilor negativ în 2023, cu elemente non-recurente semnificative.
    • Marjă operațională redusă în Iberia și presiune asupra activității imobiliare din Spania.

    Oportunități

    • Noi mandate în curs de integrare de la instituții importante din Italia și Grecia, care pot consolida portofoliul gestionat.
    • Dezvoltarea serviciilor digitale și de date ar putea sprijini creșterea veniturilor auxiliare.
    • Cererea de administrare a creanțelor din partea băncilor care reduc expunerea la active neperformante.

    Amenințări

    • Inflația ridicată și incertitudinea privind politica monetară pot afecta capacitatea debitorilor de a plăti.
    • Volatilitatea piețelor financiare poate influența evaluarea activelor și testele de depreciere.
    • Concurența pentru contracte noi și pierderea unor mandate importante pot reduce veniturile.

    Riscuri

    • Depreciere de activeridicat

      Pierderile din depreciere a activelor intangibile și a activelor fiscale amânate au afectat rezultatul, iar noi depreciere ar putea apărea dacă ipotezele de flux de numerar se modifică.

    • Concentrarea pe câțiva cliențimediu

      O parte importantă a portofoliului depinde de câțiva clienți bancari și investitori, iar retragerea unui mandat major poate afecta veniturile.

    • Litigii și provizioanemediu

      Procedurile legale și interpretările contractuale complexe pot duce la provizioane suplimentare, greu de estimat în avans.

    • Îndatorare și costul finanțăriimediu

      Costurile financiare aferente emisiunilor de obligațiuni și liniilor de credit influențează rezultatul net al companiei.

    • Ipoteze macroeconomicescăzut

      Estimările privind recuperarea și fluxurile viitoare depind de condițiile macroeconomice, care pot evolua imprevizibil.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă noile mandate din Italia și Grecia se integrează rapid, portofoliul gestionat ar putea reveni la o traiectorie de creștere.
    • Creșterea veniturilor trimestriale la sfârșitul anului 2023 indică o posibilă revenire a dinamicii operaționale.
    • Reducerea costurilor administrative poate susține marjele dacă veniturile se stabilizează.

    Ce ar strica teza

    • Dacă veniturile continuă să scadă după ieșirea din portofoliul Sareb, presiunea asupra marjelor ar putea persista.
    • Rezultatul net negativ și deprecierile repetate pot limita capacitatea companiei de a investi în creștere.
    • Activitatea în Iberia și piața imobiliară din Spania rămân slabe, ceea ce poate afecta rezultatele regionale.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor brute și a EBITDA-ului excluzând elementele non-recurente2024
    • Integrarea noilor mandate din Italia și Grecia2024
    • Marja EBITDA în Iberia și evoluția pieței imobiliare din Spania2024
    • Testele de depreciere ale activelor intangibile și fiscalenext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul doValue oferă servicii de administrare și recuperare a creanțelor neperformante (NPE) și a imobilelor repossedate (REO) pentru bănci, investitori și fonduri. Veniturile provin în principal din servicii de administrare, la care se adaugă venituri din activități auxiliare, cum ar fi prelucrarea datelor, due diligence și servicii juridice. Activitatea este organizată pe trei arii geografice: Italia, Regiunea Elenă și Iberia. Raportul pentru exercițiul 2023 indică un portofoliu gestionat de 116.4 mld EUR la 31 decembrie 2023 1.

    Segmente

    Regiunea Elenă

    Regiunea Elenă este cea mai mare contribuitoare la veniturile grupului în 2023, cu 52% din veniturile brute, și are cea mai ridicată marjă EBITDA excluzând elementele non-recurente, de 57.5% 1. Aici sunt concentrate și noile fluxuri de portofoliu, care au reprezentat cea mai mare parte din achizițiile de noi contracte în 2023 1.

    Italia

    Italia a contribuit cu 34% la veniturile brute ale grupului în 2023, iar marja EBITDA a fost mai scăzută decât în anii anteriori, parțial din cauza costurilor alocate resurselor grupului și a relației de muncă cu fostul director general 1. Activitatea italiană include și servicii auxiliare cu o pondere importantă în venituri 1.

    Iberia

    Iberia a generat 14% din veniturile brute în 2023, după ieșirea din portofoliul Sareb, iar marja EBITDA excluzând elementele non-recurente a fost foarte scăzută 1. Compania a înregistrat depreciere în această regiune, ceea ce indică presiune asupra activității din Spania 1.

    Piața în context

    Economia europeană a arătat semne de redresare după pandemie în 2023, sprijinită de politici de stimulare și investiții publice, inclusiv planul național italian de redresare și reziliență 1. Inflația ridicată, volatilitatea piețelor financiare și incertitudinea privind politica monetară a BCE rămân factori de atenție 1. Piața creanțelor neperformante depinde de ritmul de cedare a portofoliilor de către bănci și de capacitatea de recuperare.

    Piața imobiliară din Spania a cunoscut o încetinire, ceea ce a afectat veniturile din imobile repossedate, în special în Iberia 1. Veniturile din imobile repossedate au scăzut semnificativ comparativ cu anul precedent 1.

    Tendințe

    • Redresarea economică europeanăvânt din spate

      Redresarea economiei europene și programele de investiții publice pot sprijini recuperarea creanțelor și activitatea de administrare 1.

    • Inflație și politică monetarăvânt din față

      Inflația ridicată și incertitudinea privind politica BCE pot crește costurile operaționale și pot afecta capacitatea debitorilor de a plăti 1.

    • Volatilitatea piețelor financiaremixt

      Volatilitatea piețelor influențează evaluarea activelor financiare și rata de actualizare folosită în testele de depreciere 1.

    • Tranziția verde și digitalămixt

      Tranziția spre o economie verde și digitală rămâne un punct central, iar digitalizarea proceselor poate sprijini eficiența administrării 1.

    Poziția concurențială

    Piața europeană a serviciilor pentru creanțe neperformante este dominată de administratori specializați și de subsidiare ale unor grupuri bancare sau investitori, care concurează pe contracte de administrare pe termen lung. Concurența poate influența prețurile contractelor și capacitatea companiei de a atrage noi mandate 1.

    Compania concurează și pentru fluxuri noi de portofolii cedate de bănci, iar pierderea unor mandate importante, cum s-a întâmplat cu ieșirea din portofoliul Sareb, poate reduce rapid veniturile 1.

    • Intrum AB

      Administrator european de creanțe care activează și în Europa de Sud, în concurență pe portofolii de creanțe neperformante.

    • Cerved Group

      Companie italiană de servicii de informații și recuperare a creanțelor, prezentă în piața italiană.

    • Encore Capital GroupECPG

      Administrator american de creanțe, cu activități internaționale de recuperare.

    • PRA GroupPRAA

      Companie americană de achiziție și administrare a creanțelor, cu prezență în mai multe țări.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / doValue S.p.A. · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    doValue S.p.A. (DOV.MI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw