olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Emak S.p.A. EM.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0001237053 · Verticală: Companii listate din Italia

0,78EUR−0,13 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Emak este un grup italian care proiectează și comercializează echipamente pentru exterior, inclusiv unelte pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi, cu o cifră de afaceri de aproximativ 601,9 milioane EUR în 2024. Profitabilitatea s-a redus în același an, iar datoriile nete rămân ridicate, ceea ce face ca evoluția marjelor să merite urmărită atent.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Emak S.p.A. (EM.MI) costa 0,78 EUR (−0,13 % într-o zi), cu capitalizare 127,4 mil EUR, P/E 22,1 pe un EPS diluat de 0,04 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,94 %, beta 0,42, interval pe 52 de săptămâni 0,76–0,99 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
127,4 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
22,1
EPS diluat TTM 0,04 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
4,52 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
5,94 %
DPS 12 luni 0,05
Beta (2 ani)
0,42
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
0,760,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,8
neutru
Bollinger (20, 2)
0,76 – 0,79
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 4,3 %
SMA 50 / 200
0,80 / 0,86
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,9 %+0,4 %−2,3 pp—
3 luni−15,1 %−3,3 %−11,9 pp—
6 luni−14,8 %+4,0 %−18,8 pp—
De la început de an−16,0 %+8,1 %−24,1 pp—
1 an−21,7 %+10,7 %−32,4 pp−6,1 %
3 ani−19,4 %+50,1 %−69,5 pp+7,7 %
5 ani−63,4 %+43,6 %−107,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,5 %
13 nov. 2025 → 28 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−68,2 %
30 nov. 2021 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−18,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,3, mediană 9,4, max 25,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri605,7 mil566,3 mil601,9 mil
Venituri an/anindisponibil−6,5 %+6,3 %
Profit net30,3 mil19,1 mil5,8 mil
Profit net an/anindisponibil−37,0 %−69,8 %
EPS diluat0,190,120,04
EPS diluat an/anindisponibil−36,8 %−70,1 %
netă %5,0 %3,4 %1,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
69,2 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
280,3 mil EUR
Active totale
715,5 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,12x
ROE
2,0 %
ROA
0,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
605,7 mil
2023
566,3 mil
2024
601,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
46,8 mil
2023
37,2 mil
2024
24,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
8,6 mil
2023
17,8 mil
2024
18,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
44,1 mil
2023
25,4 mil
2024
10,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
12,9 mil
2023
5,5 mil
2024
4,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
30,3 mil
2023
19,1 mil
2024
5,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,19
2023
0,12
2024
0,04

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
0,08
2023
0,05
2024
0,05

esef· 15 apr. 2025derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
86,5 mil
2023
75,7 mil
2024
69,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Creanțe
2022
119,7 mil
2023
121,9 mil
2024
133,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
234,0 mil
2023
234,7 mil
2024
251,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
452,8 mil
2023
444,6 mil
2024
465,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
82,5 mil
2023
86,0 mil
2024
93,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
71,2 mil
2023
72,6 mil
2024
67,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
24,5 mil
2023
29,2 mil
2024
32,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
679,1 mil
2023
688,0 mil
2024
715,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
109,3 mil
2023
109,8 mil
2024
128,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
199,6 mil
2023
210,8 mil
2024
219,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
277,0 mil
2023
283,7 mil
2024
280,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
163,6 mil
2023
163,0 mil
2024
164,4 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
13,7 mil
2023
57,1 mil
2024
32,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-24,7 mil
2023
-43,9 mil
2024
-35,7 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
20,5 mil
2023
-20,6 mil
2024
-7,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2022
12,4 mil
2023
10,8 mil
2024
7,6 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-34,4 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-69,8 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-70,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,1 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
2,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
0,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
4,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
131,4 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,3x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
32,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
77 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
127,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
22,1x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
22,1x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
4,5 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,2x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,9 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
5,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,78 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 127,4 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
127,4 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
22,1x
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
2,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,3 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
5,9 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 76derivat 5

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,42
EUR pe acțiune
Mijloc
0,59
EUR pe acțiune
Sus
0,83
EUR pe acțiune
Preț: 0,78 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -23,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -30,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,22 – 0,85 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E0,22 – 0,80 (Mijloc 0,46)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)0,63 – 0,85 (Mijloc 0,72)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,0 %28 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,3x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare22,1x32 (față de colegi)31 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,9 %85 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial85/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial32/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

"EMAK S.P.A." (EM.MI). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 601,9 mil EUR în 2024; creștere an/an 6,3 %; marjă netă 1,0 %; ROE 2,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,42–0,83 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,59 EUR, prețul de 0,78 EUR lasă un potențial de -23,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -30,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 2,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,9 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,3x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
22,1x
mediana verticalei 15,7x
peste mediană (+40,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
0,2x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−81,1 %)
P/B
0,5x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−57,2 %)
ROE
2,1 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−75,6 %)
Marja netă
1,0 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−84,6 %)
Marja EBIT
4,1 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−57,2 %)
Venituri an/an
6,3 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+1.372,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
5,9 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+61,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
EM.MI"emak S.p.a."127,4 mil22,12,1 %1,0 %+6,3 %−16 % / −18 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EM.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
0,47
Randament total -36 % · Pe an -36 %
0,82
Randament total 11 % · Pe an 11 %
1,24
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
0,47
Randament total -29 % · Pe an -11 %
0,93
Randament total 35 % · Pe an 11 %
1,54
Randament total 117 % · Pe an 30 %
5 ani
0,47
Randament total -21 % · Pe an -5 %
1,05
Randament total 63 % · Pe an 10 %
1,90
Randament total 182 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,23
  • Marja netă± 0,16
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,13
  • Diluare anuală± 0,01

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Emak este un grup italian care proiectează și comercializează echipamente pentru exterior, inclusiv unelte pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi, cu o cifră de afaceri de aproximativ 601,9 milioane EUR în 2024. Profitabilitatea s-a redus în același an, iar datoriile nete rămân ridicate, ceea ce face ca evoluția marjelor să merite urmărită atent. 1

SWOT

Puncte tari

  • Gamă largă de echipamente pentru exterior și o bază de clienți diversificată în timp, cu investiții constante în inovare.
  • Experiență și recunoaștere în segmentul de unelte pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi.
  • Capacitate de producție flexibilă, care permite răspunsul rapid la variațiile cererii.

Puncte slabe

  • Profitabilitate scăzută în ultimul exercițiu, cu utilul net redus față de anul precedent.
  • Îndatorare netă ridicată în raport cu capitalul propriu.
  • Dependență de câțiva clienți mari fără contracte cu volume minime.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru produse cu baterie electrică, dacă tranziția spre soluții mai curate continuă.
  • Extinderea pe piețe emergente, unde există potențial de creștere.
  • Dezvoltarea canalelor de comerț electronic pentru a ajunge direct la consumatori.

Amenințări

  • Tensiuni geopolitice și taxe vamale care pot schimba costurile și accesul la piețe.
  • Fluctuații ale prețurilor materiilor prime și ale energiei.
  • Vremea nefavorabilă, care poate reduce vânzările de anumite categorii de produse.

Riscuri

  • Dependența de clienți importanțiridicat

    Pierderea sau reducerea comenzilor de la clienți mari ar putea afecta rezultatele, deoarece nu există angajamente minime de cumpărare.

  • Prețul materiilor primemediu

    Fluctuațiile cuprului, oțelului, aluminiului și plasticului pot presa asupra marjelor, iar lipsa instrumentelor de acoperire crește expunerea.

  • Riscuri geopoliticemediu

    Conflictele, sancțiunile și taxele vamale pot limita accesul la anumite piețe și pot crește costurile.

  • Dependența de vremescăzut

    Sezonul și condițiile meteo pot modifica brusc cererea pentru unelte de grădinărit.

  • Valoarea fondului comercialmediu

    Achizițiile efectuate pot să nu aducă beneficiile așteptate, ceea ce ar putea duce la depreciere contabilă.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă tranziția spre produse cu baterie electrică se accelerează, grupul ar putea beneficia de investițiile deja făcute în inovare.
  • O reducere a costurilor și o îmbunătățire a eficienței ar putea readuce marjele la nivelurile anterioare.
  • Diversificarea clientelei și extinderea pe noi piețe ar putea reduce dependența de un număr mic de cumpărători.

Ce ar strica teza

  • Dacă profitabilitatea continuă să scadă, îndatorarea netă ridicată ar putea limita flexibilitatea financiară a grupului.
  • Presiunea costurilor materiilor prime și a energiei ar putea rămâne ridicată, comprimând marjele.
  • Concurența și schimbările în comportamentul de cumpărare ar putea reduce cota de piață a grupului.

De urmărit

  • Evoluția marjei EBITDA și a utilului net2025
  • Nivelul îndatorării nete și raportul față de capitalul propriunext 10-K
  • Lansarea și vânzările produselor cu baterie electrică2025
  • Evoluția relației cu clienții mari și diversificarea clientelei2025

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Emak este organizat în jurul unor segmente de echipamente pentru exterior și al unor produse destinate îngrijirii spațiilor verzi, cu o forță de muncă de 2527 de angajați la sfârșitul anului 2024. Compania își dezvoltă gama prin investiții constante în cercetare și dezvoltare, inclusiv pentru soluții cu baterie electrică. 1

În 2024, cifra de afaceri netă a crescut la 601,9 milioane EUR, în timp ce EBITDA prima oneri și venituri nerecurente a fost de 62,2 milioane EUR, adică 10,1% din ricavi. Utilul net a scăzut la 6,5 milioane EUR, de la 19,9 milioane EUR în anul precedent. 1

Structura financiară a rămas dependentă de îndatorare: posizia financiară netă era de 210 milioane EUR la 31 decembrie 2024, iar raportul dintre aceasta și patrimoniul net era de 0,75. Compania menționează că monitorizează riscurile geopolitice și de aprovizionare cu materii prime precum cupru, oțel și aluminiu. 1

Segmente

Echipamente pentru exterior

Segmentul principal al grupului include unelte pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi, unde cererea depinde de condițiile meteo și de tendințele de consum. Compania spune că poate ajusta rapid producția pentru a răspunde schimbărilor de cerere. 1

Produse cu baterie electrică

Noile produse cu baterie electrică sunt o prioritate de dezvoltare, iar compania a stabilit ținte interne pentru lansarea lor la timp. Această direcție ține de tranziția spre soluții mai puțin poluante și de inovația tehnologică. 1

Piața în context

Grupul activează în mai multe țări, iar extinderea internațională către piețe emergente este parte din strategie, cu riscuri legate de schimbări rapide de cadru economic și de reglementare, inclusiv taxe vamale. Sancțiunile care limitează accesul pe anumite piețe din Europa de Est rămân un factor de risc. 1

Cererea pentru echipamentele de grădinărit este sensibilă la sezon și la vreme, iar comportamentul de cumpărare se schimbă odată cu creșterea comerțului electronic. Compania urmărește aceste tendințe pentru a-și adapta gama de produse. 1

Tendințe

  • Electrificarea echipamentelorvânt din spate

    Cererea pentru unelte cu baterie electrică ar putea crește, iar gruparea investește în această direcție. Dacă tranziția se accelerează, avantajul de inovare poate susține poziția pe piață. 1

  • Comerț electronic și comportament de cumpăraremixt

    Schimbările în modul în care consumatorii cumpără pot afecta canalele tradiționale de vânzare, iar grupul spune că urmărește aceste tendințe pentru a-și reînnoi gama. 1

  • Tensiuni geopolitice și comerț internaționalvânt din față

    Conflictele regionale, taxele vamale și sancțiunile pot schimba costurile și accesul la piețe, ceea ce poate afecta rezultatele grupului. 1

  • Costuri ale materiilor prime și energieivânt din față

    Prețurile cuprului, oțelului, aluminiului și plasticului pot fluctua semnificativ, iar grupul nu folosește instrumente de acoperire a prețurilor, ci contracte de aprovizionare. Presiunea asupra costurilor poate afecta marjele. 1

Poziția concurențială

Emak concurează pe piața echipamentelor pentru exterior cu producători care oferă unelte similare pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi. Poziția depinde de inovare, de rețeaua de distribuție și de capacitatea de a răspunde rapid schimbărilor de cerere. 1

Grupul depinde de câțiva clienți importanți, fără contracte cu volume minime, ceea ce face ca pierderea unui client major să poată avea efecte asupra rezultatelor. Diversificarea clientelei este un obiectiv declarat. 1

  • Concurenți din echipamente pentru exterior

    Producători care oferă unelte similare pentru grădinărit și îngrijirea spațiilor verzi, menționați în sursă ca parte a mediului competitiv general.

  • Producători de unelte cu baterie

    Firme active în segmentul soluțiilor electrice, care concurează cu produsele cu baterie ale grupului.

  • Distribuitori și lanțuri de retail

    Canale care influențează comportamentul de cumpărare și prețurile de vânzare, cu impact asupra poziției grupului.

  • Platforme de comerț electronic

    Canale digitale care schimbă modul în care consumatorii achiziționează echipamente pentru exterior.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Emak S.p.A. · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.