olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

FINE FOODS & PHARMACEUTICALS N.T.M. S.P.A. FF.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005215329 · Verticală: Companii listate din Italia

6,10EUR−3,17 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Fine Foods & Pharmaceuticals N.T.M. S.p.A. dezvoltă și produce pentru terți suplimente alimentare, produse nutraceutice și medicamente, cu un portofoliu de peste 2.000 de produse și o bază de clienți consolidată. Relevanța actuală ține de presiunile asupra costurilor materiilor prime și energiei, de riscurile geopolitice și de dependența de câțiva clienți principali.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea FINE FOODS & PHARMACEUTICALS N.T.M. S.P.A. (FF.MI) costa 6,10 EUR (−3,17 % într-o zi), cu capitalizare 150,2 mil EUR, P/E 14,9 pe un EPS diluat de 0,41 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,28 %, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 6,10–11,85 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
150,2 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,9
EPS diluat TTM 0,41 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,72 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
2,28 %
DPS 12 luni 0,14
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
6,1011,85

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
29,1
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
6,15 – 6,70
sub banda inferioară · %B -0,08 · lățimea benzii 8,6 %
SMA 50 / 200
7,01 / 8,64
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,23
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−13,1 %+0,4 %−13,5 pp—
3 luni−26,3 %−3,3 %−23,1 pp—
6 luni−28,6 %+4,0 %−32,5 pp—
De la început de an−36,3 %+8,1 %−44,4 pp—
1 an−34,7 %+10,7 %−45,4 pp−6,1 %
3 ani−20,5 %+50,1 %−70,6 pp+7,7 %
5 ani−65,7 %+43,6 %−109,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−48,5 %
11 mar. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,9 %
08 nov. 2021 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−19,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 22,7, mediană 23,0, max 23,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri252,9 mil245,1 mil253,5 mil
Venituri an/anindisponibil−3,1 %+3,4 %
Profit net-3,5 mil8,2 mil10,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+23,8 %
EPS diluat-0,140,330,41
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+24,2 %
netă %-1,4 %3,3 %4,0 %
Flux de numerar liber411,9 mii12,0 mil-2,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
38,9 mil EUR
Datorie financiară
85,5 mil EUR
Datorie netă
46,6 mil EUR
Capitaluri proprii
134,2 mil EUR
Active totale
280,0 mil EUR
Datorie / capitaluri
0,64x
Lichiditate curentă
1,75x
ROE
7,6 %
ROA
3,9 %
Marja FCF
-1,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
252,9 mil
2024
245,1 mil
2025
253,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,1 mil
2024
14,6 mil
2025
16,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
21,2 mil
2024
15,8 mil
2025
18,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
22,3 mil ≈
2024
30,4 mil ≈
2025
34,4 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
5,0 mil
2024
3,5 mil
2025
3,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-1,9 mil
2024
11,8 mil
2025
13,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,7 mil
2024
3,7 mil
2025
3,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-3,5 mil
2024
8,2 mil
2025
10,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,14
2024
0,33
2025
0,41

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,10
2024
0,12
2025
0,14

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
19,0 mil
2024
19,2 mil
2025
38,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
42,5 mil
2024
31,9 mil
2025
35,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
111,4 mil
2024
96,4 mil
2025
117,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
106,9 mil
2024
126,1 mil
2025
144,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
11,5 mil
2024
11,5 mil
2025
11,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,6 mil
2024
1,6 mil
2025
1,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active totale
2023
241,5 mil
2024
242,6 mil
2025
280,0 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
55,3 mil
2024
18,4 mil
2025
12,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
9,7 mil
2024
35,0 mil
2025
72,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
101,4 mil
2024
70,7 mil
2025
67,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
126,9 mil
2024
132,1 mil
2025
134,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
25,2 mil
2024
24,7 mil
2025
24,6 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
18,5 mil
2024
45,9 mil
2025
31,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
18,1 mil
2024
33,9 mil
2025
34,6 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
411,9 mii ≈
2024
12,0 mil ≈
2025
-2,9 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
45,9 mil
2024
-31,6 mil
2025
-35,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-55,7 mil
2024
-14,1 mil
2025
23,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
2,5 mil
2024
2,9 mil
2025
3,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
12,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
23,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
24,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-124,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
13,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-1,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
3,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
7,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
34,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
46,6 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
1,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,4x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
31,8 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
34,6 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-2,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-28,4 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
92,2 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
150,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
196,8 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
14,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
14,9x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
5,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
12,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 41 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

6,10 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 150,2 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
150,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
14,9x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
5,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
7,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,3 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 80derivat 6

Scorul pe grupe

  • Calitate34
  • Randamente33
  • Evaluare43
  • Bilanț și datorie49

Interval de valoare estimat

Jos
2,58
EUR pe acțiune
Mijloc
5,43
EUR pe acțiune
Sus
9,37
EUR pe acțiune
Preț: 6,10 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -10,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -12,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,89 – 11,32 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: EV/EBITDA6,00 – 11,32 (Mijloc 9,50)
    7 firme folosite · multiplul median 8,1x · quartile 5,6x – 9,4x
    ASC.MI, AVIO.MI, BAN.MI, COM.MI, DEX.MI, DLG.MI, ELC.MI
  • Colegi: P/E2,58 – 9,37 (Mijloc 5,43)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)1,89 – 2,58 (Mijloc 2,18)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 41/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate7,0 %50 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate4,0 %41 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-28,4 %0 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,4x30 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,4x60 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x79 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare14,9x50 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare5,7x71 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluare-1,9 %0 (pe interval fix)11 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,3 %33 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie49/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial33/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare43/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

"FINE FOODS & PHARMACEUTICALS N.T.M. S.P.A." (FF.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 253,5 mil EUR în 2025; creștere an/an 3,4 %; marjă netă 4,0 %; ROE 7,6 %; datorie netă/EBITDA 1,4x.

Intervalul de valoare estimat este 2,58–9,37 EUR pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,43 EUR, prețul de 6,10 EUR lasă un potențial de -10,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -12,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 41/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 1,7x
  • EV/EBITDA: 5,7x

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: -28,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: 1,4x
  • Randament FCF: -1,9 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
14,9x
mediana verticalei 15,7x
sub mediană (−5,5 %)
EV/EBITDA
5,7x
mediana verticalei 8,1x
sub mediană (−29,9 %)
P/S
0,6x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−47,2 %)
P/B
1,1x
mediana verticalei 1,1x
la mediană
ROE
7,6 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−10,8 %)
Marja netă
4,0 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−35,9 %)
Marja EBIT
6,5 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−31,7 %)
Venituri an/an
3,4 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+702,5 %)
Datorie netă/EBITDA
1,4x
mediana verticalei 0,5x
peste mediană (+194,8 %)
Randament dividend
2,3 %
mediana verticalei 3,7 %
sub mediană (−37,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
FF.MI"fine Foods & Pharmaceuticals N.t.m. S.p.a."150,2 mil14,97,6 %4,0 %+3,4 %−36 % / −23 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FF.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
3,57
Randament total -40 % · Pe an -40 %
6,31
Randament total 6 % · Pe an 6 %
9,51
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
3,39
Randament total -39 % · Pe an -15 %
6,75
Randament total 18 % · Pe an 6 %
11,18
Randament total 93 % · Pe an 24 %
5 ani
3,22
Randament total -39 % · Pe an -9 %
7,22
Randament total 31 % · Pe an 6 %
13,14
Randament total 132 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,69
  • Marja netă± 1,18
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,98
  • Diluare anuală± 0,10

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Fine Foods & Pharmaceuticals N.T.M. S.p.A. dezvoltă și produce pentru terți suplimente alimentare, produse nutraceutice și medicamente, cu un portofoliu de peste 2.000 de produse și o bază de clienți consolidată. Relevanța actuală ține de presiunile asupra costurilor materiilor prime și energiei, de riscurile geopolitice și de dependența de câțiva clienți principali 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are relații consolidate cu un număr mare de clienți, o gamă largă de produse și un sistem de certificări de calitate și sănătate și siguranță la locul de muncă 1.
  • Investițiile în cogenerare și instalații fotovoltaice reduc parțial dependența de prețurile volatile ale energiei 1.
  • Politica de asigurare de răspundere civilă a produsului oferă o acoperire substanțială pentru riscurile legate de calitatea produselor 1.

Puncte slabe

  • Veniturile sunt concentrate pe câțiva clienți principali, iar contractele nu garantează întotdeauna cantități minime 1.
  • Substituirea furnizorilor este limitată în special în sectorul farmaceutic, ceea ce crește expunerea la întreruperi de aprovizionare 1.
  • Gestionarea capitalului uman tehnic și specializat este dificilă, iar rotația personalului calificat poate afecta activitatea 1.

Oportunități

  • Extinderea certificărilor ISO la toate stabilimentele și diversificarea în cosmetice ar putea consolida poziția pe piață 1.
  • Integrarea de achiziții prin M&A poate diversifica clientela și reduce concentrarea veniturilor 1.
  • Adaptarea la cerințele de sustenabilitate și de due diligence în lanțul de aprovizionare ar putea deschide acces la clienți care cer standarde ESG ridicate 1.

Amenințări

  • Creșterile costurilor cu energia și materiile prime pot comprima marjele dacă transmiterea prețurilor către clienți nu reușește integral 1.
  • Conflictele geopolitice pot duce la anularea comenzilor pentru export 1.
  • Riscurile legale legate de revendicările salariale ale angajaților și de reglementările privind substanțele chimice pot genera costuri neprevăzute 1.

Riscuri

  • Concentrarea veniturilor pe clienți principaliridicat

    Pierderea unuia dintre clienții principali ar putea afecta semnificativ veniturile, iar contractele nu garantează volume minime 1.

  • Costul și disponibilitatea energieiridicat

    Prețurile energiei sunt volatile și ridicate față de nivelul istoric, cu impact potențial asupra costurilor operative 1.

  • Aprovizionare cu materii prime și ambalajemediu

    Lipsa materiilor prime vergini și a ambalajelor poate crește costurile și întârzia producția, în special unde furnizorii sunt greu de înlocuit 1.

  • Litigii salariale privind timpul de îmbrăcaremediu

    Unii foști angajați au cerut diferențe salariale pentru timpul petrecut în vestiare, iar Grupul a ajuns la conciliere pentru cauzele existente și evaluează o negociere cu sindicatele 1.

  • Riscuri legate de utilizarea inteligenței artificialescăzut

    Utilizarea neautorizată a instrumentelor generative de AI poate duce la pierderea de date confidențiale, iar Grupul evaluează măsuri precum o politică internă și formare 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă Grupul își menține relațiile cu clienții și își transmite creșterile de cost, baza sa de contracte durabile ar putea susține veniturile pe termen mediu 1.
  • Investițiile în energie regenerabilă și cogenerare ar putea reduce sensibilitatea marjelor la șocurile de preț ale energiei 1.
  • Diversificarea prin achiziții și diluarea concentrării clienților ar putea îmbunătăți stabilitatea veniturilor în viitor 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă un client important reduce comenzile, impactul asupra veniturilor ar putea fi rapid, deoarece contractele nu impun cantități minime 1.
  • Presiunile persistente pe costurile energiei și materiilor prime ar putea reduce marjele dacă prețurile nu pot fi transmise clienților 1.
  • Litigiile salariale și riscurile reglementare ar putea genera costuri suplimentare și afecta reputația 1.

De urmărit

  • Evoluția costurilor energiei și impactul conflictelor din Orientul Mijlociu asupra activității2026
  • Stadiul negocierii cu sindicatele privind îmbrăcarea angajaților și eventualele noi cereri de rambursare2026
  • Rezultatul evaluărilor de risc ESG ale furnizorilor și actualizarea cerințelor2026
  • Realizarea certificării UNI PdR 125 și adaptarea la directiva UE privind transparența salarială2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Fine Foods dezvoltă și produce pentru terți suplimente alimentare, produse nutraceutice și medicamente. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, Grupul are relații consolidate și continue cu peste 130 de clienți, dispune de 148 de linii de producție în mai multe stabilimente și produce 2.107 SKU, iar la 839 de angajați 1. Activitatea include și o divizie cosmetică, achiziționată prin operațiuni de M&A 1.

Modelul de business se bazează pe contracte de producție pentru terți, în care clientul comandă formulele și volumele, iar Grupul asigură conformitatea cu standardele de bună fabricație. Grupul menționează că marea majoritate a produselor trece prin analize riguroase înainte de eliberare și că deține certificări de calitate, ISO 45001 și ISO 14001 1.

Structura operațională cuprinde mai multe situri, printre care Zingonia-Verdellino, Brembate și Trenzano, iar activitatea este organizată pe unități de business dedicate nutraceuticelor, farmaceuticelor și cosmeticelor 1.

Segmente

Nutra

Divizia Nutra produce suplimente alimentare și produse nutraceutice pentru clienți din industria alimentară și a sănătății. Raportul notează că expunerea la conflictele geopolitice afectează în special această unitate prin posibile anulări de comenzi pentru produse exportate în zone de război 1.

Pharma

Divizia farmaceutică produce medicamente pentru terți, sector în care înlocuirea furnizorilor este limitată, iar autorizarea producției de către autoritățile de sănătate reprezintă un element esențial al activității 1.

Cosmetice

Divizia cosmetică a fost integrată prin achiziție și, conform raportului, contribuie la diluarea concentrării veniturilor pe clienți principali, deși Grupul o menționează ca parte a strategiei de creștere 1.

Piața în context

Piața în care operează Grupul este cea a producției pentru terți în nutraceutice, farmaceutice și cosmetice, cu cerințe stricte de conformitate GMP și certificări. Raportul arată că presiunile pe costurile energiei și ale materiilor prime, precum uleiul de palmier, cafeaua și extractele naturale, sunt factori care pot afecta marjele în acest context 1.

Cererea depinde de deciziile clienților de a externaliza producția și de evoluția reglementărilor europene privind sustenabilitatea și AI. Raportul semnalează că aceste reglementări pot impune costuri suplimentare de adaptare dacă ar apărea cerințe noi pentru lanțul de aprovizionare 1.

Tendințe

  • Costul energiei și volatilitatea prețurilorvânt din față

    Raportul descrie costul energiei ca fiind ridicat față de nivelul istoric, cu volatilitate mare. Grupul a instalat cogeneratoare și instalații fotovoltaice, ceea ce ar putea reduce expunerea, dar impactul unor evenimente recente din Orientul Mijlociu nu a putut fi estimat încă 1.

  • Penuria materiilor primemixt

    Penuria materiilor prime vergini și a materialelor de ambalare poate crește costurile de achiziție și întârzia producția. Grupul poate transmite creșterile de preț clienților și menține stocuri pentru materiile prime de uz continuu 1.

  • Reglementările europene privind AI și due diligencemixt

    Regulamentul UE 2024/1689 privind inteligența artificială și obligațiile de due diligence din lanțul de aprovizionare creează noi cerințe de conformitate. Grupul consideră că adaptarea la aceste reguli ar putea reduce riscurile reputaționale, dar implică investiții în politici și formare 1.

  • Tensiunile geopoliticevânt din față

    Conflictul Rusia-Ucraina și tensiunile din Orientul Mijlociu pot duce la anularea comenzilor pentru export în zonele afectate. Raportul spune că expunerea Grupului în regiunile vizate este limitată, dar evoluția acestor conflicte este monitorizată constant 1.

Poziția concurențială

Raportul anual nu identifică explicit concurenți pe nume. Piața producătorilor contract de nutraceutice și farmaceutice este însă disputată de alți producători europeni, iar Grupul menționează că înlocuirea furnizorilor și a clienților poate fi dificilă în anumite domenii 1.

Avantajele competitive descrise de Grupul includ certificările de calitate, numărul mare de linii de producție și relațiile durabile cu clienții, care reduc riscul de pierdere a contractelor 1.

  • Producători contract europeni de nutraceutice și farmaceutice

    Raportul nu numește concurenți; această categorie reflectă piața generală a producției pentru terți.

  • Producători de suplimente alimentare pentru mărci private

    Concurență indirectă pentru clienții care comandă produse din portofolii proprii, fără nume precizate în sursă.

  • Furnizori de ingrediente și materii prime naturale

    Sursele nu precizează companii concrete, dar menționează presiunea asupra prețurilor materiilor prime.

  • Companii cosmetice cu producție contract

    Concurență posibilă în divizia cosmetică, fără identificare explicită în raport.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / FINE FOODS & PHARMACEUTICALS N.T.M. S.P.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.