olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Banca Ifis S.p.A. IF.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003188064 · Verticală: Companii listate din Italia
Banca Ifis este un grup bancar italian specializat în factoring, finanțare a creditelor și gestionarea creditelor neperformante, care a raportat în 2023 un profit net atribuibil acționarilor de 160,1 milioane EUR. Rezultatele arată cât de mult depinde grupul de marja de dobândă și de costul riscului de credit într-un mediu al dobânzilor în schimbare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Banca Ifis S.p.A. (IF.MI) costa 9,98 EUR (−3,29 % într-o zi), cu beta 0,91, interval pe 52 de săptămâni 9,93–27,54 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 9,81 – 10,43
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 12,30 / 18,28
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,56 / -0,72
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,6 % | +0,4 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −33,0 % | −3,3 % | −29,8 pp | — |
| 6 luni | −57,0 % | +4,0 % | −61,0 pp | — |
| De la început de an | −60,7 % | +8,1 % | −68,8 pp | — |
| 1 an | −55,5 % | +10,7 % | −66,2 pp | −5,5 % |
| 3 ani | −39,8 % | +50,1 % | −89,9 pp | +8,9 % |
| 5 ani | −40,5 % | +43,6 % | −84,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 100,6 mil | 141,1 mil | 160,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +40,3 % | +13,5 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 857,5 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- indisponibil EUR
- Active totale
- 14,1 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
Bilanț · EUR
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 73,4 mil | 400,0 mil | 445,4 mil | esef· 02 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | 73,5 mil | -17,5 mil | -105,9 mil | esef· 02 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -83,2 mil | -134,7 mil | -85,2 mil | esef· 02 apr. 2024verificat |
| Dividende plătite | 83,0 mil | 102,5 mil | 85,2 mil | esef· 02 apr. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 0 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
0 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BANCA IFIS S.P.A. (IF.MI). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Indicatorii financiari sunt indisponibili.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| ELN.MIEl.en. - S.p.a. | 1,3 mld | 30,3 | 10,9 % | 7,3 % | +4,2 % | +26 % / +73 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IF.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Banca Ifis este un grup bancar italian specializat în factoring, finanțare a creditelor și gestionarea creditelor neperformante, care a raportat în 2023 un profit net atribuibil acționarilor de 160,1 milioane EUR. Rezultatele arată cât de mult depinde grupul de marja de dobândă și de costul riscului de credit într-un mediu al dobânzilor în schimbare.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are un venit net bancar în creștere și o structură diversificată pe segmente, de la factoring la recuperarea creditelor neperformante.
- Gradul de adecvare a capitalului și al lichidității a fost confortabil la finalul anului 2023, conform raportului.
- Profitabilitatea a crescut în 2023, iar politica de dividende a fost generoasă comparativ cu anii anteriori.
Puncte slabe
- Costurile operaționale au crescut în 2023, în special cele de personal și pentru servicii juridice de recuperare.
- Activitatea de recuperare a creditelor depinde de estimări complexe ale fluxurilor de numerar, care pot fi afectate de erori de model.
- Raportul preț-carte al acțiunilor a rămas sub 1 în toți anii prezentați, o situație structurală pentru băncile italiene.
Oportunități
- Integrarea Revalea ar putea genera sinergii și extinde activitatea grupului dacă se realizează conform planului.
- Menținerea unui nivel favorabil al ratelor de dobândă ar putea susține în continuare venitul din dobânzi.
- Expansiunea în creditare pentru companii și pe piețe externe ar putea diversifica sursele de venit.
Amenințări
- Cerințele de capital și MREL mai stricte pentru 2024 ar putea limita flexibilitatea în distribuirea de dividende.
- Tensiunile internaționale și inflația ar putea afecta lanțurile de aprovizionare și capacitatea de plată a debitorilor.
- O schimbare regulatorie, cum a fost ridicarea pragului de sechestru pe pensii, poate reduce rapid valoarea anumitor portofolii Npl.
Riscuri
- Riscul de model în segmentul Nplridicat
Evaluarea creditelor neperformante se bazează pe modele proprietare, iar variabilitatea sumelor și a datelor de încasare poate duce la ajustări ale valorii.
- Cerințe prudențiale mai strictemediu
Cerințele CET1, Tier 1 și MREL pentru 2024 sunt mai ridicate, ceea ce ar putea restrânge capacitatea de creștere sau de distribuție.
- Riscul de goodwillmediu
Goodwill-ul de 38,0 milioane EUR alocat segmentului Npl ar putea necesita depreciere dacă proiecțiile nu se realizează.
- Recuperarea activelor fiscale amânatescăzut
Recuperabilitatea activelor fiscale amânate depinde de venituri impozabile viitoare, ceea ce implică judecăți complexe.
- Litigii și provizioanemediu
Grupul este parte în litigii și expus la pasive contingente, iar estimarea provizioanelor poate fi incertă în stadii incipiente.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă venitul net bancar continuă să crească și costul riscului rămâne controlat, profitabilitatea grupului ar putea susține o nouă creștere a câștigului pe acțiune.
- Integrarea Revalea și a filialelor ar putea genera sinergii care să reducă treptat costurile operaționale în raport cu veniturile.
- Politica generoasă de dividende și capitalul confortabil ar putea susține randamentul total pentru acționari în anii următori.
Ce ar strica teza
- Dacă ratele de dobândă scad, marja din dobânzi ar putea fi presată, având în vedere că aceasta este principala sursă de venit.
- Cerințele de capital mai stricte pentru 2024 ar putea limita distribuirile și creșterea creditării.
- Costurile operaționale ridicate și riscul de model în segmentul Npl ar putea erodă profitabilitatea dacă recuperările scad.
De urmărit
- Evoluția venitului net din dobânzi și a marjei de dobândă2024
- Nivelul costului riscului de credit și al recuperărilor din segmentul Npl2024
- Integrarea Revalea și sinergiile raportate2024
- Politica de dividende și rata de distribuire pentru exercițiul 20242025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Banca Ifis operează ca grup bancar cu segmente de activitate distincte, printre care factoringul, creditarea corporativă și segmentul Npl, dedicat achiziției și recuperării creditelor neperformante. Venitul net bancar al grupului a fost de 704,6 milioane EUR în 2023, în creștere de 3,5% 1. Profitul net atribuibil Societății-mamă a ajuns la 160,1 milioane EUR 1.
Structura veniturilor se sprijină în principal pe marja de dobândă, care a crescut în 2023 datorită trendului pozitiv al ratelor de dobândă, și pe comisioanele din factoring. Venitul net din dobânzi a fost de 566,2 milioane EUR 1, iar comisioanele nete de 98,2 milioane EUR 1. Restul veniturilor provine din dividende, câștiguri din tranzacții pe active financiare și alte componente.
Costurile operaționale au fost de 405,8 milioane EUR în 2023 1, iar grupul avea 1.940 de angajați la finalul anului 1. Achiziția Revalea, finalizată în noiembrie 2023, a adus un câștig de tip bargain purchase, dar și costuri non-recurente asociate integrării.
Segmente
Factoring și finanțarea creditelor
Segmentul de factoring generează majoritatea comisioanelor grupului, din care comisioanele de factoring aferente cifrei de afaceri a clienților reprezintă componenta principală. Creșterea randamentelor creditelor din factoring a susținut comisioanele nete în 2023, potrivit raportului anual.
Npl Segment
Segmentul Npl achiziționează și recuperează creditele neperformante, prin operațiuni judiciare și extrajudiciare. În 2023 au existat recuperări semnificative pe poziții depreciate, iar goodwill-ul de 38,0 milioane EUR este alocat acestei unități generatoare de numerar 1.
Creditare corporativă și bancară
Acest segment a contribuit cu o creștere a venitului net din dobânzi, sprijinit de evoluția pozitivă a ratelor de dobândă din 2023 1. Fără ea, creșterea marjei de dobândă a grupului ar fi fost mai redusă.
Piața în context
Banca Ifis activează pe piața bancară italiană, unde pentru toate băncile italiene raportul preț-carte este structural sub 1, ceea ce indică un discount față de valoarea contabilă tangibilă, conform raportului anual. Requirementele prudențiale impuse de Banca d'Italia, inclusiv CET1 de 9,00% cu componenta P2G pentru 2024 1, stabilesc cadrul în care grupul operează.
Creșterea profitului depinde de menținerea unui cost al riscului de credit controlat și de absorbția costurilor operaționale ridicate. Piața rămâne sensibilă la tensiunile internaționale și la inflație, factori menționați de management ca riscuri de context pentru lanțurile de aprovizionare 1.
Tendințe
- Costul riscului de creditmixt
Pierderile nete de credit au scăzut în 2023, parțial datorită recuperărilor pe poziții depreciate 1. Dacă recuperările nu se vor repeta, costul riscului ar putea crește.
- Cerințe prudențiale mai strictevânt din față
Banca d'Italia a stabilit cerințe de capital și MREL mai ridicate pentru 2024, ceea ce ar putea limita capacitatea de distribuire a dividendelor sau de creștere a creditării 1.
- Integrarea achizițiilormixt
Integrarea Revalea și a filialelor Farbanca și Credifarma a generat costuri suplimentare în 2023, dar poate aduce sinergii dacă integrarea decurge conform planului.
Poziția concurențială
Banca Ifis concurează cu alte bănci și intermediari financiari italieni și europeni în factoring, finanțare corporativă și achiziția de credite neperformante. Sursele furnizate nu identifică explicit competitorii, deci comparația detaliată nu poate fi făcută doar pe baza acestor documente.
Poziția competitivă este susținută de diversificarea canalelor de finanțare și de expertiza în recuperarea creditelor, aspecte menționate în raport. Diferențierea față de concurenți depinde însă de capacitatea de a menține marje și costuri sub control.
- Alte bănci italiene de factoring
Concurență directă în factoring și finanțarea capitalului de lucru pentru IMM-uri, conform profilului segmentului de activitate.
- Societăți de recuperare a creditelor neperformante
Concurență pentru achiziția de portofolii Npl și pentru recuperarea extrajudiciară sau judiciară.
- Bănci corporative europene
Concurență în finanțarea companiilor de dimensiune medie, în special unde dobânzile și condițiile de credit sunt comparabile.
- Furnizori de leasing și finanțare alternativă
Concurență pe produse de leasing, unde grupul are de asemenea activitate, conform raportului.
Știri și depuneri
Din presă
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202302 apr. 2024
- Raportul anual 202230 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Banca Ifis S.p.A. · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.