olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Iren S.p.A. IRE.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003027817 · Verticală: Companii listate din Italia

2,45EUR+2,34 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Iren S.p.A. este un grup italian multiutility activ în energie, gaz, apă și gestionarea deșeurilor, cu operațiuni în mai multe regiuni ale Italiei. Raportul anual 2025 arată că grupul urmărește reducerea emisiilor și investiții în tehnologii mai curate, într-un cadru de reglementare european și național în schimbare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Iren S.p.A. (IRE.MI) costa 2,45 EUR (+2,34 % într-o zi), cu capitalizare 3,2 mil EUR, P/E 0,0 pe un EPS diluat de 230,00 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5.571,21 %, beta 0,39, interval pe 52 de săptămâni 2,37–2,84 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,2 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,0
EPS diluat TTM 230,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
9.395,42 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
5.571,21 %
DPS 12 luni 136,38
Beta (2 ani)
0,39
Volatilitate (1 an) 22 %
Interval 52 săpt.
2,372,84

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,5
neutru
Bollinger (20, 2)
2,36 – 2,48
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,73 · lățimea benzii 5,0 %
SMA 50 / 200
2,44 / 2,57
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+2,1 %+0,4 %+1,7 pp—
3 luni−3,8 %−3,3 %−0,5 pp—
6 luni−6,7 %+4,0 %−10,7 pp—
De la început de an−4,2 %+8,1 %−12,3 pp—
1 an−3,7 %+10,7 %−14,4 pp−5,8 %
3 ani+25,5 %+50,1 %−24,6 pp+6,7 %
5 ani−15,0 %+43,6 %−58,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−16,7 %
11 feb. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−55,5 %
10 nov. 2021 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−3,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 0,0, mediană 0,0, max 0,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri6,5 mld6,0 mld6,6 mld
Venituri an/anindisponibil−6,9 %+8,8 %
Profit net254,8 mil268,5 mil300,5 mil
Profit net an/anindisponibil+5,4 %+11,9 %
EPS diluat200,00210,00230,00
EPS diluat an/anindisponibil+5,0 %+9,5 %
netă %3,9 %4,4 %4,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
205,8 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
3,7 mld EUR
Active totale
12,1 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,90x
ROE
8,5 %
ROA
2,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
6,5 mld
2024
6,0 mld
2025
6,6 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,4 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
464,4 mil
2024
519,7 mil
2025
530,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
600,9 mil
2024
655,5 mil
2025
716,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
1,1 mld ≈
2024
1,2 mld ≈
2025
1,2 mld ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
135,8 mil
2024
136,3 mil
2025
146,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
378,9 mil
2024
435,3 mil
2025
438,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
97,0 mil
2024
131,7 mil
2025
122,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
254,8 mil
2024
268,5 mil
2025
300,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
200,00
2024
210,00
2025
230,00

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
138,63
2024
148,45
2025
136,38

esef· 29 apr. 2026derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
436,1 mil
2024
326,6 mil
2025
205,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
73,9 mil
2024
84,0 mil
2025
68,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active curente
2023
2,7 mld
2024
2,8 mld
2025
2,3 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,5 mld
2024
4,5 mld
2025
4,6 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
245,0 mil
2024
247,3 mil
2025
272,5 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,1 mld
2024
3,4 mld
2025
3,7 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
11,7 mld
2024
12,2 mld
2025
12,1 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
3,2 mld
2024
3,2 mld
2025
2,5 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
8,4 mld
2024
8,9 mld
2025
8,4 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,2 mld
2024
3,3 mld
2025
3,7 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,3 mil
2024
1,3 mil
2025
1,3 mil

esef· 29 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
680,3 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-886,6 mil
2024
-901,0 mil
2025
-887,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-145,9 mil
2024
-291,7 mil
2025
-311,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
176,6 mil
2024
189,8 mil
2025
178,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
11,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
9,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
20,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
19,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
8,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
9,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
5,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
59,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,1 mld EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
86,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
0,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
0,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
9.395,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,0x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5.571,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5.571,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,45 EUR

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,2 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,2 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
0,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
9,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
5.571,2 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 80derivat 6

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
1.656,83
EUR pe acțiune
Mijloc
2.597,99
EUR pe acțiune
Sus
3.898,82
EUR pe acțiune
Preț: 2,45 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 106.027,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 99,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1.458,85 – 5.268,36 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E1.458,85 – 5.268,36 (Mijloc 3.055,81)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)1.854,81 – 2.529,29 (Mijloc 2.140,17)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate4,6 %44 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,6x33 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x8 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluare0,0x100 (față de colegi)31 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5.571,2 %100 (pe interval fix)19 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial44/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

IREN S.P.A. (IRE.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,6 mld EUR în 2025; creștere an/an 8,8 %; marjă netă 4,6 %; ROE 9,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 1 656,83–3 898,82 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2 597,99 EUR, prețul de 2,45 EUR lasă un potențial de 106 027,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 99,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 0,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5 571,2 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
0,0x
mediana verticalei 15,8x
sub mediană (−99,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,4x
P/S
0,0x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−100,0 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−99,9 %)
ROE
9,5 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+11,6 %)
Marja netă
4,6 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−26,4 %)
Marja EBIT
8,1 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−15,0 %)
Venituri an/an
8,8 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+1.958,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
5.571,2 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+151.019,2 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,7 mld21,315,4 %8,4 %+8,7 %+22 % / +58 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +72 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,4 mld28,89,2 %13,0 %+0,8 %+33 % / −5 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.3,0 mld40,916,1 %11,7 %+8,7 %+7 % / +14 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,6 mld29,18,5 %3,8 %−0,6 %−11 % / −59 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,920,6 %18,9 %+6,7 %+15 % / +114 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld19,112,8 %7,1 %−23,0 %+11 % / +68 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,78,6 %9,4 %+1,4 %−21 % / −61 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.986,3 mil10,623,5 %41,0 %+1,8 %−3 % / −22 %
AVIO.MIAvio S.p.a.909,3 mil89,42,1 %1,8 %+21,5 %+22 % / +302 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite799,2 mil6,117,1 %7,3 %+1,6 %+6 % / +75 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.639,9 mil17,94,2 %17,5 %+13,4 %−9 % / +31 %
AC5.MIAcinque S.p.a.408,7 mil19,44,1 %3,6 %+0,2 %−7 % / +7 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.345,1 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−31 % / +4 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.319,0 mil12,811,1 %13,7 %+9,2 %−3 % / +10 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.290,6 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +29 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.130,1 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.119,8 mil11,818,5 %10,2 %−1,3 %−25 % / −31 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,3 mil277,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,0 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −49 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.34,4 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−11 % / +102 %
AEF.MIAeffe S.p.a.11,7 mil0,621,9 %7,7 %−21,3 %−52 % / −84 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a.6,3 mil0,026,5 %75.526,1 %0,0 %−4 % / +15 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IRE.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1,51
Randament total 4.542 % · Pe an 4.542 %
2,66
Randament total 6.069 % · Pe an 6.069 %
4,00
Randament total 7.354 % · Pe an 7.354 %
3 ani
1,59
Randament total 14.087 % · Pe an 422 %
3,15
Randament total 19.855 % · Pe an 484 %
5,18
Randament total 25.136 % · Pe an 532 %
5 ani
1,68
Randament total 24.167 % · Pe an 200 %
3,73
Randament total 36.169 % · Pe an 225 %
6,71
Randament total 48.158 % · Pe an 244 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 0,79
  • Marja netă± 0,55
  • Creșterea anuală a veniturilor± 0,43
  • Diluare anuală± 0,05

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Iren S.p.A. este un grup italian multiutility activ în energie, gaz, apă și gestionarea deșeurilor, cu operațiuni în mai multe regiuni ale Italiei. Raportul anual 2025 arată că grupul urmărește reducerea emisiilor și investiții în tehnologii mai curate, într-un cadru de reglementare european și național în schimbare 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu diversificat de activități reglementate și comerciale, care reduce dependența de un singur segment.
  • Sistem de management ambiental certificat și practici de monitorizare continuă a emisiilor.
  • Prezență teritorială consolidată în distribuție și în serviciul integrat de apă.

Puncte slabe

  • Dependența de deciziile autorității de reglementare pentru tarife și costurile recunoscute.
  • Instalațiile termoelectrice vechi necesită investiții constante pentru adaptare la standardele actuale.
  • Activitatea de depurare generează în continuare emisii în apă, chiar dacă reduce poluarea totală.

Oportunități

  • Dezvoltarea comunităților energetice și a autoconsumului din surse regenerabile, cu sprijin public.
  • Valorificarea deșeurilor ca materie primă și reutilizarea apelor uzate tratate.
  • Investiții în rețele, dacă simplificarea autorizării proiectelor de infrastructură va fi aplicată.

Amenințări

  • Reglementări europene și naționale în schimbare, care pot modifica regimurile tarifare și de penalizare.
  • Riscul de poluare accidentală la depozite, centrale sau depuratoare, cu impact asupra comunităților.
  • Concurența pe piața de vânzare cu amănuntul și presiunea asupra marjelor.

Riscuri

  • Riscuri de poluare accidentalăridicat

    Gestionarea depozitelor, a centralelor și a depuratoarelor implică riscul unor scurgeri sau emisii necontrolate în caz de defecțiune gravă.

  • Incertitudine tarifarămediu

    Noul ciclu de reglementare pentru perioada după 2027 și recalcularea costurilor recunoscute pot afecta veniturile distribuitorilor.

  • Obsolescența instalațiilormediu

    Nerealizarea modernizării instalațiilor vechi ar putea duce la costuri de dezafectare sau pierderea competitivității.

  • Modificări ale cadrului de mediumediu

    Noile reguli europene privind deșeurile și apa pot impune investiții suplimentare, cu termene greu de anticipat.

  • Garanții și plăți între operatoriscăzut

    Noile reguli privind garanțiile și plățile în rețeaua de gaz pot influența fluxul de numerar și expunerea la insolvență.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă reglementarea rămâne favorabilă investițiilor în rețele, grupul ar putea beneficia de un portofoliu extins de active regulate.
  • Creșterea cererii de reciclare și de valorificare a deșeurilor ar putea sprijini dezvoltarea activităților de tratare.
  • Programele de autoconsum și comunități energetice ar putea crea venituri noi pentru operatorii cu capacitate de producție regenerabilă.

Ce ar strica teza

  • Schimbările de reglementare ar putea reduce veniturile distribuitorilor dacă costurile recunoscute rămân sub nevoile reale.
  • Costurile de conformare cu normele de mediu mai stricte ar putea crește peste estimări, mai ales pentru instalațiile vechi.
  • Concurența din vânzarea cu amănuntul ar putea erodă marjele dacă prețurile la clienți scad.

De urmărit

  • Decizia finală privind regimul tarifar pentru perioada 2028 și următoarele2027
  • Adoptarea pachetului european privind rețelele electrice2026
  • Evoluția emisiilor în aer și în apă în următorul raport de sustenabilitatenext annual report
  • Calendarul investițiilor în modernizarea centralelor și a depuratoarelor2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Iren operează în sectorul utilities din Italia: distribuție și vânzare de energie electrică și gaz, servicii integrate de apă, tratarea și valorificarea deșeurilor, precum și producția de energie în centrale termoelettrice și de cogenerare 1. Activitățile sunt organizate prin mai multe societăți din grup, fiecare cu propriul portofoliu de instalații și obligații de reglementare. Operațiunile implică un sistem certificat de management ambiental conform ISO 14001 1.

Segmente

Reținere și gestionare a apei

Emisiile în apă ale grupului provin în principal din depuratoarele serviciului integrat de apă, unde se elimină cea mai mare parte a poluanților din apele uzate urbane. Pentru instalațiile din bazinul fluviului Po se aplică limite mai stricte pentru azot și fosfor 1.

Producție de energie și termovalorizare

Centralele termoelectrice, instalațiile de cogenerare și termovalorizatoarele sunt principalele surse de emisii în aer, mai ales monoxid de carbon și oxizi de azot. În 2025 emisiile de monoxid de carbon ale centralei de la Turbigo au scăzut datorită optimizării funcționării 1.

Distribuție și vânzare de energie și gaz

Activitatea de distribuție a gazului și a energiei electrice este reglementată de autoritatea de reglementare, cu tarife și mecanisme de penalizare care influențează veniturile. Grupul este supus și cerințelor de înscriere în registrele naționale de vânzători de gaz și energie 1.

Piața în context

Piața italiană a utilităților se află sub presiunea obiectivelor europene de decarbonizare și a reformelor de reglementare privind tarifele și rețelele. Autoritatea de reglementare a prelungit regimul tarifar pentru 2026 și 2027 și pregătește un nou ciclu de reglementare pentru 2028, ceea ce creează incertitudine pentru operatorii de rețea 1. Noile reguli de funcționare a pieței de echilibrare și pentru comunitățile energetice deschid oportunități pentru producători mici și medii 1.

Tendințe

  • Reglementarea distribuției gazuluimixt

    Autoritatea a reconsiderat costurile operaționale recunoscute pentru perioada 2020–2025 și a introdus posibilitatea unor factori X personalizați, ceea ce ar putea modifica veniturile distribuitorilor, în funcție de dimensiunea lor.

  • Cerințe de mediu mai strictevânt din față

    Noile obligații europene privind gestionarea deșeurilor textile și organice și rolul crescut al resurselor hidrice cresc costurile de conformare, dar deschid oportunități pentru reciclare și reutilizarea apei.

Poziția concurențială

Iren concurează cu alte utilities italiene și cu operatori regionali pentru contracte de distribuție, vânzare și servicii de apă și deșeuri. Concurența este mai puternică în vânzarea cu amănuntul de energie, unde clienții pot schimba furnizorul, și în tratarea deșeurilor, unde există mai mulți actori privați.

  • A2A S.p.A.

    Utility italian activ în energie, gaz, apă și deșeuri, cu operațiuni comparabile în mai multe regiuni ale Italiei.

  • Hera S.p.A.

    Multiutility din nordul Italiei, activă în servicii de apă, gaz, energie și gestionarea deșeurilor.

  • Enel S.p.A.

    Grup energetic italian cu activitate în producție, distribuție și vânzare de energie electrică.

  • Edison S.p.A.

    Companie energetică italiană cu activități în producție, vânzare de energie și gaz.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Iren S.p.A. · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.