olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Italian Wine Brands S.p.A. IWB.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005075764 · Verticală: Companii listate din Italia
Italian Wine Brands este cel mai important exportator de vin italian listat la bursă, cu un portofoliu de mărci proprii și un model asset light bazat pe enologi interni și marketing. Grupul a raportat în 2024 un record istoric al Ebitda Adjusted, în condițiile în care exporturile italiene de vin rămân expuse tensiunilor comerciale și presiunii asupra consumului.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Italian Wine Brands S.p.A. (IWB.MI) costa 14,68 EUR (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 14,68–22,00 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 21,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 14,62 – 15,35
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 4,9 %
- SMA 50 / 200
- 16,19 / 18,52
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,40 / -0,45
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,5 % | −0,6 % | −4,9 pp | — |
| 3 luni | −21,9 % | −4,2 % | −17,7 pp | — |
| 6 luni | −26,5 % | +4,3 % | −30,8 pp | — |
| De la început de an | −31,4 % | +7,5 % | −38,9 pp | — |
| 1 an | −33,0 % | +9,9 % | −42,9 pp | −6,1 % |
| 3 ani | −18,4 % | +49,8 % | −68,3 pp | +7,7 % |
| 5 ani | −66,5 % | +42,8 % | −109,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 204,3 mil | 313,2 mil | 429,1 mil | 401,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +53,3 % | indisponibil | −6,3 % |
| Profit net | 14,2 mil | 14,5 mil | 16,3 mil | 22,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +2,4 % | indisponibil | +37,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 6,9 % | 4,6 % | 3,8 % | 5,6 % |
| Flux de numerar liber | 14,1 mil | 5,8 mil | 39,2 mil | 40,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- 59,5 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 226,5 mil EUR
- Active totale
- 499,6 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 10,2 %
- ROA
- 4,3 %
- Marja FCF
- 10,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 204,3 mil | 313,2 mil | 429,1 mil | 401,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit operațional | 18,2 mil | 22,9 mil | 27,4 mil | 35,8 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 4,0 mil | 6,9 mil | 12,0 mil | 10,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| EBITDA | 22,2 mil ≈ | 29,9 mil ≈ | 39,3 mil ≈ | 45,8 mil ≈ | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,4 mil | 4,5 mil | 9,3 mil | 6,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 17,0 mil | 19,0 mil | 19,6 mil | 30,8 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 2,8 mil | 4,4 mil | 3,1 mil | 8,2 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Profit net | 14,2 mil | 14,5 mil | 16,3 mil | 22,3 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,4 mil | 59,1 mil | 70,9 mil | 59,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Stocuri | 25,5 mil | 77,9 mil | 78,6 mil | 65,3 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 15,1 mil | 50,1 mil | 51,8 mil | 40,9 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Fond comercial | 68,3 mil | 181,1 mil | 216,0 mil | 216,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 34,0 mil | 36,0 mil | 38,8 mil | 38,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 222,1 mil | 501,1 mil | 537,1 mil | 499,6 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Capital propriu | 104,5 mil | 160,0 mil | 209,5 mil | 226,5 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
- 2021
- 36,0 mil
- 2023
- 38,8 mil
- 2024
- 38,5 mil
esef· 15 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 15,8 mil | 8,6 mil | 43,5 mil | 42,3 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 1,7 mil | 2,8 mil | 4,3 mil | 1,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 14,1 mil ≈ | 5,8 mil ≈ | 39,2 mil ≈ | 40,6 mil ≈ | esef· 15 apr. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,4 mil | -152,7 mil | -7,6 mil | -5,0 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,4 mil | 169,8 mil | -26,0 mil | -48,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Dividende plătite | 739,8 mii | 4,8 mil | 944,9 mii | 4,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,7 mil | 52,4 mii | 984,7 mii | 1,7 mil | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5,6 % | 46 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 181,8 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,7 % | 72 (pe interval fix) | 27 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 5,2x | 57 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 11,6 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial57/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ITALIAN WINE BRANDS S.P.A. O IN FORMA ABBREVIATA IWB SPA (IWB.MI). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 401,9 mil EUR în 2024; creștere an/an -6,3 %; marjă netă 5,6 %; ROE 10,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 181,8 %
- CAGR venituri 3 ani: 8,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 11,6 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
| BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a. | 6,2 mil | 0,0 | 26,5 % | 75.526,1 % | 0,0 % | −5 % / +15 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru IWB.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Italian Wine Brands este cel mai important exportator de vin italian listat la bursă, cu un portofoliu de mărci proprii și un model asset light bazat pe enologi interni și marketing. Grupul a raportat în 2024 un record istoric al Ebitda Adjusted, în condițiile în care exporturile italiene de vin rămân expuse tensiunilor comerciale și presiunii asupra consumului.
SWOT
Puncte tari
- Model asset light, fără terenuri proprii, cu enologi interni care creează blend-uri și mărci proprii cu marjă ridicată.
- Generare de cash stabilă, raportată ca fiind în intervalul 50-55 la sută din Ebitda Adjusted 1.
- Poziție de lider printre exportatorii italieni listați, cu un portofoliu larg de mărci pe toate categoriile.
Puncte slabe
- Dependența de vrac achiziționat din Italia expune costurile la fluctuațiile recoltei și ale furnizorilor.
- Nivelul de îndatorare financiară rămâne semnificativ, iar costurile cu dobânzile au cerut eforturi de reducere.
- Expunerea la cursul de schimb, legată de relațiile intercompany cu filiala din SUA, poate afecta rezultatele.
Oportunități
- Acordul de liber schimb UE-Mercosur ar putea reduce taxele pentru exportul italian în America de Sud.
- Creșterea cererii de premium și de produse bio, vegane sau naturale ar putea sprijini marjele Top Brand.
- Piețele emergente din Europa de Est și Canada pot deschide volume noi dacă tendința continuă.
Amenințări
- Tarifele vamale suplimentare ale SUA ar putea afecta una dintre piețele principale ale grupului.
- Scăderea consumului de vin în Europa și presiunile inflaționiste pot slăbi cererea pentru vinurile de gamă medie.
- Reglementările privind consumul de alcool și creșterea accizelor pot reduce volumele în mai multe țări.
Riscuri
- Tarife vamale în SUAridicat
Dacă taxele suplimentare pentru vinul italian vor fi aplicate, exporturile către cea mai mare piață a grupului ar putea scădea semnificativ 1.
- Riscul de climă și recoltămediu
Eventualele efecte ale schimbărilor climatice asupra producției din Italia ar putea forța recurgerea la vrac din alte țări, cu impact asupra acordurilor cu clienții 1.
- Îndatorare și covenantemediu
Contractele de finanțare conțin clauze care pot permite creditorilor să ceară rambursarea anticipată, ceea ce ar crea presiune asupra lichidității 1.
- Cursul valutarmediu
Relațiile intercompany cu filiala americană expun grupul la fluctuațiile dintre euro și dolar, iar efectul ar putea fi semnificativ dacă dolarul se întărește 1.
- Lichiditate și dependență de finanțare externăscăzut
Grupul depinde parțial de linii de credit cu termen scurt revocabile, iar retragerea acestora ar putea tensiona fluxurile de numerar 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Ebitda Adjusted și rezultatul net au atins în 2024 un record istoric, iar generarea de cash rămâne constantă 1.
- Top Brand-urile au crescut la volum și la valoare, iar contribuția lor la marjă a crescut puternic 1.
- Dacă cererea pentru spumante și vinurile premium continuă, portofoliul de mărci ar putea susține creșterea în următorii ani.
Ce ar strica teza
- Tarifele americane ar putea reduce o parte importantă din exporturile grupului, dacă sunt aplicate în forma anunțată.
- Scăderea consumului în piețe tradiționale precum Germania și Franța ar putea continua și apăsa volumele.
- Îndatorarea rămâne ridicată, iar dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc, flexibilitatea financiară ar putea scădea.
De urmărit
- Evoluția tarifelor americane asupra vinului italian și impactul asupra exporturilor către SUA2025
- Rezultatele trimestriale și ghidajul pentru Ebitda Adjusted și marjele Top BrandQ1 2026
- Nivelul de îndatorare și evoluția cash-ului generat în raport cu Ebitda Adjusted2026
- Publicarea primului raport de sustenabilitate și strategia de decarbonizareprima jumătate 2025
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul IWB, cu sediul în Italia, vinde în principal prin portofolii de mărci proprii, pe canalele wholesale, Ho.re.ca și vânzare directă către consumatori, prin Giordano Vini S.p.A. Cifra de afaceri consolidată din 2024 a fost de 401,9 milioane de euro 1, iar Ebitda Adjusted a atins 50,4 milioane de euro 1. Modelul asset light, fără terenuri proprii, se bazează pe capacitatea enologilor de a crea blend-uri din vrac achiziționat în Italia și pe marketing.
Structura juridică s-a reorganizat în 2024: IWB Italia S.p.A. a fuzionat mai multe societăți și ramura B2B a Giordano Vini, iar Giordano Vini a rămas strict comercială, orientată spre B2C. Producția este concentrată în trei cantine proprii, la Calmasino, Montebello și Cetona, iar închiderea producției de la Alba și cesiunea cantinei Torricella au urmărit sinergii industriale 1.
Strategia recentă se concentrează pe Top Brand, cu marjă brută peste 45 la sută, considerate principalul motor de creștere al veniturilor și marjelor 1. Compania a lansat și produse noi, precum Rirò Toscana Rosso IGT și Prosecco fermo pentru SUA 1.
Segmente
Vânzări B2B wholesale și Ho.re.ca
Segmentul principal, condus de IWB Italia S.p.A., deservește distribuția și restaurantele prin mărci proprii. Marjele Top Brand au crescut semnificativ în 2024, ceea ce sprijină partea B2B a grupului 1.
Vânzare directă către consumator
Giordano Vini S.p.A. vinde direct clienților finali prin direct mailing, teleselling și web, oferind livrări personalizate și produse alimentare tradiționale italiene complementare 1.
Export
Exportul este susținut de filiale precum Enovation Brands Inc. în SUA și IWB UK Ltd. în Regatul Unit, unde noile reguli de etichetare impun indicarea exportatorului 1.
Piața în context
Exporturile italiene de vin au depășit, potrivit raportului, un nivel de 8 miliarde de euro în 2024, cu o creștere de peste 4 la sută 1. Spumantele, mai ales Prosecco, susțin creșterea, în timp ce piețele tradiționale precum Germania și Franța au scăzut 1.
Piața internă și cele externe prezintă cerere mai orientată spre premium, dar consumul de vin scade în anumite segmente. Interesul pentru vinurile fără alcool crește, iar aperitivul devine momentul principal de consum al alcoolului 1.
Tendințe
- Tarife vamale americanevânt din față
Taxele suplimentare anunțate pentru vinul italian ar putea reduce semnificativ exporturile către SUA, iar impactul ar putea fi atenuat dacă dolarul rămâne puternic sau dacă spumantele beneficiază de taxe reduse 1.
- Creșterea spumantelorvânt din spate
Spumantele italiene au crescut puternic la export, iar cererea ar putea continua până în jurul anului 2027 dacă tendința se menține 1.
- Piețe emergentemixt
Creșterea din Europa de Est, Brazilia și Canada ar putea compensa scăderile din piețele consacrate, dacă aceste tendințe se consolidează 1.
- Presiunea inflației și accizelevânt din față
Inflația afectează puterea de cumpărare pentru vinurile de gamă medie, iar creșterea accizelor în Rusia și Regatul Unit adaugă presiune pe prețuri 1.
Poziția concurențială
Piața vinului este descrisă ca fragmentată, iar grupul se prezintă ca una dintre cele mai importante platforme de agregare din sector 1. Competiția vine din producătorii italieni și francezi care concurează pe aceleași canale de export.
Sursa analizată nu identifică concurenți cotați în SUA. Companiile menționate ca referințe sunt entități europene sau private, pentru care nu s-a confirmat un ticker american.
- Producători francezi de spumante
Concurează pe segmentul spumantelor la export, unde sursa notează o scădere a cotei franceze în favoarea Italiei 1.
- Producători spanioli
Sunt menționați ca beneficiari ai creșterii cotei de piață în Japonia, în special la spumante 1.
- Producători australieni
Au câștigat cotă pe piața chineză după eliminarea supra-taxelor, potrivit sursei 1.
- Distribuitori și importatori europeni
Concurența pe piețele tradiționale ca Germania este descrisă ca tensionată de scăderea consumului 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202415 apr. 2025
- Raportul anual 202130 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Italian Wine Brands S.p.A. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.