olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Lottomatica Group S.p.A. LTMC.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005541336 · Verticală: Companii listate din Italia
Lottomatica Group este lider italian în jocurile pe bani publici, cu operațiuni de concesiune, retail și online. Pentru 2026 grupul vizează ricavi între 2.390 și 2.460 milioane EUR, într-un context în care acțiunile de reglementare și de consolidare a pieței influențează direcția sectorului.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Lottomatica Group S.p.A. (LTMC.MI) costa 27,49 EUR (+2,38 % într-o zi), cu P/E 39,3 pe un EPS diluat de 0,70 EUR în ultimele 12 luni, beta 0,59, interval pe 52 de săptămâni 19,20–27,83 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 72,1
- supracumpărat (≥ 70)
- Bollinger (20, 2)
- 22,95 – 27,26
- peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 17,1 %
- SMA 50 / 200
- 25,62 / 24,80
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,43 / 0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,2 % | −0,6 % | +10,9 pp | — |
| 3 luni | +14,5 % | −4,2 % | +18,7 pp | — |
| 6 luni | −0,7 % | +4,3 % | −5,0 pp | — |
| De la început de an | +22,7 % | +7,5 % | +15,2 pp | — |
| 1 an | +30,5 % | +9,9 % | +20,6 pp | −6,1 % |
| 3 ani | +203,7 % | +49,8 % | +153,8 pp | +7,7 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 2 trimestre (min 32,0, mediană 32,5, max 32,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 2,0 mld | 2,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +12,0 % |
| Profit net | indisponibil | 98,6 mil | 174,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +76,8 % |
| EPS diluat | 0,39 | 0,39 | 0,70 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +79,5 % |
| netă % | indisponibil | 4,9 % | 7,7 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 460,6 mil | 572,1 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 143,9 mil EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 377,5 mil EUR
- Active totale
- 3,5 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,49x
- ROE
- 37,0 %
- ROA
- 5,0 %
- Marja FCF
- 25,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2022 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 2,0 mld | 2,3 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 215,4 mil | 193,4 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | 180,9 mil | 275,8 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 77,1 mil | 95,9 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | — | 98,6 mil | 174,3 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,39 | 0,39 | 0,70 | esef· 24 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2022 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 164,2 mil | 143,9 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 1,5 mil | 1,6 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 437,6 mil | 408,6 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 148,5 mil | 160,4 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 2,0 mld | 2,1 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 698,0 mil | 745,4 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 3,4 mld | 3,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 584,3 mil | 826,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | — | 565,5 mil | 377,5 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
- 2022
- —
- 2024
- 698,0 mil
- 2025
- 745,4 mil
esef· 24 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2022 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 524,3 mil | 635,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 63,7 mil | 62,9 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 460,6 mil ≈ | 572,1 mil ≈ | esef· 24 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | -341,3 mil | -295,8 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | -313,5 mil | -359,5 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | 67,1 mil | 78,2 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
40 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,40 – 16,00 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E4,40 – 16,00 (Mijloc 9,28)20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 7,7 % | 56 (față de colegi) | 16 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 328,2 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 21,5 % | 100 (pe interval fix) | 21 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 39,3x | 14 (față de colegi) | 26 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 13,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate78/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LOTTOMATICA GROUP S.P.A. (LTMC.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,3 mld EUR în 2025; creștere an/an 12,0 %; marjă netă 7,7 %; ROE 41,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,40–16,00 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,28 EUR, prețul de 27,49 EUR lasă un potențial de -66,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -196,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 328,2 %
- CAGR EPS 3 ani: 21,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 13,7 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- P/E (TTM): 39,3x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
| BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a. | 6,2 mil | 0,0 | 26,5 % | 75.526,1 % | 0,0 % | −5 % / +15 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LTMC.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Lottomatica Group este lider italian în jocurile pe bani publici, cu operațiuni de concesiune, retail și online. Pentru 2026 grupul vizează ricavi între 2.390 și 2.460 milioane EUR 1, într-un context în care acțiunile de reglementare și de consolidare a pieței influențează direcția sectorului.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider pe piața italiană a jocurilor publice, cu o rețea de concesiuni și puncte de vânzare consolidată 1.
- Gestionarea riscurilor prin modelul ERM digital, certificat conform standardului anti-mită ISO 37001 1.
- Ghidaj financiar explicit pentru anul 2026, care oferă repere clare pentru investitori 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Creșterea canalului online poate deschide noi segmente de clienți, dacă ritmul de digitalizare continuă 1.
- Utilizarea instrumentelor digitale de monitorizare a riscurilor poate reduce costurile de conformitate în timp 1.
- Programul de răscumpărare a acțiunilor propriu poate sprijini remunerarea acționarilor sau operațiuni strategice, dacă este utilizat 1.
Riscuri
- Risc de reglementareridicat
Schimbările legislative privind jocurile publice pot modifica condițiile de operare și veniturile, dacă autoritățile impun noi limite 1.
- Risc de payoutridicat
Ghidajul depinde de ipoteze de payout normalizat, iar diferențele față de rezultatele reale pot afecta marja 1.
- Risc de concurențămediu
Competitorii online și din retail ar putea erodă cota de piață, dacă își îmbunătățesc oferta 1.
- Risc de conformitate și integritatemediu
Încălcări ale normelor anticorupție sau ale protecției datelor ar putea avea consecințe financiare și reputaționale 1.
- Risc climaticscăzut
Evenimentele climatice extreme pot genera costuri de mentenanță, deși grupul consideră expunerea limitată 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă grupul își realizează ghidajul pentru 2026, poziția de lider și rețeaua de concesiuni ar putea susține fluxurile de numerar și remunerarea acționarilor 1.
- Digitalizarea și instrumentele ERM avansate pot reduce riscurile operaționale și pot face creșterea mai previzibilă 1.
- Programul de răscumpărare a acțiunilor propriu oferă flexibilitate pentru acționari și pentru operațiuni strategice 1.
Ce ar strica teza
- Dependența de reglementare și de concesiuni ar putea transforma orice schimbare legislativă într-un impact important asupra veniturilor 1.
- Ipotezele de payout normalizat din ghidaj ar putea să nu se materializeze, ceea ce ar afecta marja EBITDA 1.
- Concurența crescută în online și în sportsbetting ar putea limita creșterea și presiona prețurile de piață 1.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de ricavi și Adjusted EBITDA 20262026
- Evoluția payout-ului efectiv față de ipotezele normalizateQ1 2027
- Modificările cadrului de reglementare și ale condițiilor de concesiune2027
- Utilizarea programului de răscumpărare a acțiunilor propriunext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lottomatica Group S.p.A. este societatea-mamă a unui grup care operează în gamingul public și în sportsbetting, având concesiuni și rețele proprii în Italia 1. Raportul anual 2025 descrie un grup care integrează strategia de sustenabilitate, guvernanța și gestionarea riscurilor ERM în modelul de business 1. Conducerea operativă este organizată în jurul Consiliului de Administrație și al unui Amministratore Delegato 1.
Segmente
Piața în context
Piața italiană a jocurilor publice este reglementată strict, iar veniturile depind de concesiuni, de payout și de volumele de joc 1. Ghidajul 2026 se bazează pe ipoteze de payout normalizat, ceea ce face rezultatele sensibile la schimbările de comportament al jucătorilor și la reglementare 1.
Grupul funcționează într-un cadru de concesiuni cu termene și obligații de investiții, care delimitează accesul pe piață și structura costurilor 1. Sustenabilitatea și protecția minorilor sunt tratate ca priorități de reglementare și de reputație 1.
Tendințe
- Reglementare și concesiunimixt
Cadrul normativ al jocurilor publice și regimul concesiunilor pot modifica condițiile de operare și investițiile necesare, dacă autoritățile schimbă regulile 1.
- Digitalizarea joculuivânt din spate
Migrarea către canale online poate extinde baza de clienți și marja, dacă se menține ritmul de adoptare, dar crește și presiunea de conformitate 1.
- Presiune reglementară asupra publicității și protecției jucătorilorvânt din față
Creșterea cerințelor de joc responsabil poate limita creșterea volumelor, mai ales în segmentul online 1.
- Sustenabilitate și raportare CSRDmixt
Adoptarea standardelor ESRS și a planului de tranziție climatică pot genera costuri de raportare, dar întăresc credibilitatea față de investitori 1.
Poziția concurențială
Concurența include operatori de jocuri publice și operatori online cu licențe în Italia, precum și jucători internaționali de pariuri sportive 1. Poziția grupului depinde de rețeaua fizică și de concesiunile deținute 1.
- Flutter EntertainmentFLUT
Operator internațional de pariuri și gaming cu prezență în mai multe piețe, relevant ca concurent pe segmentul online.
- Entain
Grup internațional de gaming și pariuri sportive, activ pe piețe europene, concurent pe zona de sportsbetting.
- Sisal
Operator italian de jocuri publice cu rețea fizică și online, concurent direct pe piața domestică.
- Snai
Operator italian de pariuri și jocuri cu rețea de puncte de vânzare, concurent pe segmentul retail.
Știri și depuneri
Din presă
- Lottomatica Goes All-In on Spanish Rival CirsaYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202324 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Lottomatica Group S.p.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.