olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Orsero S.p.A. ORS.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005138703 · Verticală: Companii listate din Italia

13,80EUR−2,82 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Grupul Orsero este activ în distribuția de fructe și legume și în transportul maritim de marfă reefer, având operațiuni în America Centrală, America de Sud și în Mediterana. Pentru exercițiul 2024, grupul a raportat un profit net consolidat de 27680 mii euro, într-un context în care volatilitatea cursului USD/euro și a costurilor de transport rămâne un factor important de urmărit.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Orsero S.p.A. (ORS.MI) costa 13,80 EUR (−2,82 % într-o zi), cu capitalizare 233,1 mil EUR, P/E 8,8 pe un EPS diluat de 1,57 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 434,78 %, beta 0,49, interval pe 52 de săptămâni 13,80–19,65 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
233,1 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
8,8
EPS diluat TTM 1,57 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
11,37 %
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
434,78 %
DPS 12 luni 60,00
Beta (2 ani)
0,49
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
13,8019,65

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
13,96 – 15,09
sub banda inferioară · %B -0,15 · lățimea benzii 7,7 %
SMA 50 / 200
15,40 / 16,22
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,32 / -0,30
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−8,5 %+0,4 %−8,9 pp—
3 luni−14,9 %−3,3 %−11,7 pp—
6 luni−16,8 %+4,0 %−20,7 pp—
De la început de an−25,1 %+8,1 %−33,2 pp—
1 an−22,1 %+10,7 %−32,8 pp−6,1 %
3 ani−7,2 %+50,1 %−57,3 pp+7,7 %
5 ani+43,7 %+43,6 %+0,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,8 %
02 mar. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−34,5 %
01 feb. 2024 → 12 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,5 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,1, mediană 7,1, max 8,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202220232024
Venituri1,2 mld1,5 mld1,6 mld
Venituri an/anindisponibil+28,8 %+2,0 %
Profit net32,3 mil47,3 mil26,8 mil
Profit net an/anindisponibil+46,5 %−43,3 %
EPS diluat1,872,751,57
EPS diluat an/anindisponibil+47,2 %−42,9 %
netă %2,7 %3,1 %1,7 %
Flux de numerar liber28,3 mil63,6 mil24,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
85,4 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
256,4 mil EUR
Active totale
686,3 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,21x
ROE
10,8 %
ROA
4,0 %
Marja FCF
1,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2022
1,2 mld
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
1,1 mld
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
118,9 mil
2023
171,5 mil
2024
146,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
39,9 mil
2023
64,9 mil
2024
44,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
36,1 mil
2023
56,1 mil
2024
37,1 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
3,7 mil
2023
8,0 mil
2024
9,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Profit net
2022
32,3 mil
2023
47,3 mil
2024
26,8 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
1,87
2023
2,75
2024
1,57

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2022
0,32
2023
35,00
2024
60,00

esef· 15 apr. 2025verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2022
68,8 mil
2023
90,1 mil
2024
85,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
47,4 mil
2023
53,1 mil
2024
54,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active curente
2022
266,4 mil
2023
314,4 mil
2024
325,2 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
164,0 mil
2023
184,8 mil
2024
188,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
48,2 mil
2023
127,4 mil
2024
127,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
10,0 mil
2023
10,4 mil
2024
10,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2022
522,0 mil
2023
670,5 mil
2024
686,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
200,0 mil
2023
247,2 mil
2024
268,5 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
201,5 mil
2023
238,5 mil
2024
256,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
17,3 mil
2023
17,1 mil
2024
16,9 mil

esef· 15 apr. 2025derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2022
54,9 mil
2023
75,2 mil
2024
49,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
26,6 mil
2023
11,5 mil
2024
25,0 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
28,3 mil ≈
2023
63,6 mil ≈
2024
24,9 mil ≈

esef· 15 apr. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-31,1 mil
2023
-63,1 mil
2024
-27,3 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-10,0 mil
2023
9,2 mil
2024
-27,4 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2022
5,6 mil
2023
6,3 mil
2024
11,9 mil

esef· 15 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-32,2 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
-43,3 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-42,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-60,8 %
calculat olivLawFY 2024

Profitabilitate

Marja brută
9,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
2,8 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
1,6 %
calculat olivLawFY 2024

Randamente

ROE
10,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
4,0 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
10,5 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
3.824,1 %
calculat olivLawFY 2024
Rata de distribuire (FCF)
47,6 %
calculat olivLawFY 2024

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
49,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
25,0 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Fluxul de numerar liber
24,9 mil EUR
calculat olivLawFY 2024
Conversia profitului în FCF
93,0 %
calculat olivLawFY 2024
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
14 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
233,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
8,7x
calculat olivLawFY 2024
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2024
Randamentul profitului
11,4 %
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
9,4x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randament FCF
10,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Randamentul dividendului
434,8 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

13,80 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 233,1 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
233,1 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
8,8x
calculat olivLawFY 2024
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
10,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
1,7 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
2,0 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
434,8 %
calculat olivLawFY 2024

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: esefpublicat 15 apr. 2025
verificat 76derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
412,93
EUR pe acțiune
Mijloc
481,17
EUR pe acțiune
Sus
574,29
EUR pe acțiune
Preț: 13,80 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 3.386,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 97,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,87 – 1.112,73 EUR.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E9,87 – 35,85 (Mijloc 20,80)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)816,00 – 1.112,73 (Mijloc 941,54)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,7 %28 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitate93,0 %90 (pe interval fix)14 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x34 (pe interval fix)9 %
P/E (TTM) · Evaluare8,8x73 (față de colegi)23 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare10,7 %100 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %73 (pe interval fix)14 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente47,6 %100 (pe interval fix)9 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial34/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate59/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente84/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare85/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ORSERO S.P.A. (ORS.MI). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld EUR în 2024; creștere an/an 2,0 %; marjă netă 1,7 %; ROE 10,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 412,93–574,29 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 481,17 EUR, prețul de 13,80 EUR lasă un potențial de 3 386,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 97,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 93,0 %
  • P/E (TTM): 8,8x
  • Randament FCF: 10,7 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 47,6 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,7 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,8x
mediana verticalei 15,7x
sub mediană (−44,1 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
0,1x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−86,8 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−15,3 %)
ROE
10,9 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+28,3 %)
Marja netă
1,7 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−72,5 %)
Marja EBIT
2,8 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−70,5 %)
Venituri an/an
2,0 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+363,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
434,8 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+11.747,8 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ORS.MIOrsero S.p.a.233,1 mil8,810,9 %1,7 %+2,0 %−21 % / −17 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ORS.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
8,04
Randament total -33 % · Pe an -33 %
14,23
Randament total 15 % · Pe an 15 %
21,46
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
7,41
Randament total -21 % · Pe an -7 %
14,80
Randament total 43 % · Pe an 13 %
24,56
Randament total 123 % · Pe an 31 %
5 ani
6,83
Randament total -10 % · Pe an -2 %
15,39
Randament total 73 % · Pe an 12 %
28,11
Randament total 185 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 3,70
  • Marja netă± 2,59
  • Creșterea anuală a veniturilor± 2,18
  • Diluare anuală± 0,22

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Grupul Orsero este activ în distribuția de fructe și legume și în transportul maritim de marfă reefer, având operațiuni în America Centrală, America de Sud și în Mediterana. Pentru exercițiul 2024, grupul a raportat un profit net consolidat de 27680 mii euro, într-un context în care volatilitatea cursului USD/euro și a costurilor de transport rămâne un factor important de urmărit.

SWOT

Puncte tari

  • Prezență diversificată pe mai multe țări din Europa mediteraneană, ceea ce atenuează volatilitatea marjelor în distribuție.
  • Structura de finanțare predominant cu dobândă fixă, care reduce expunerea la fluctuațiile ratelor de referință.
  • Integrare verticală prin combinarea distribuției cu transportul maritim reefer propriu.

Puncte slabe

  • Expunere ridicată la cursul dolarului SUA pentru achiziția bananelor, cu riscuri de marjă la mișcări bruște.
  • Rezultate cu oscilații sezoniere și volatilitate în segmentul de import și shipping.
  • Dependența de earn-out și de angajamentele vânzătorilor din achizițiile recente pentru continuitatea managerială.

Oportunități

  • Reducerea ponderii bananelor în portofoliu ar putea diminua expunerea valutară pe termen mediu.
  • Achizițiile suplimentare în distribuție ar putea extinde acoperirea geografică dacă integrarea rămâne eficientă.
  • Cererea pentru lanțuri de aprovizionare sustenabile ar putea favoriza operatorii cu practici verificate.

Amenințări

  • Șocuri valutare sau politice în țările de aprovizionare din America Centrală și de Sud.
  • Creșterea costurilor de combustibil și a tarifelor de transport maritim reefer.
  • Modificări ale reglementărilor fiscale, vamale sau de mediu care ar putea crește sarcinile de conformitate.

Riscuri

  • Expunerea la USD/euroridicat

    Raportul indică faptul că variațiile semnificative ale cursului USD/euro ar putea avea efecte negative imediate asupra situației economice, și riscul este considerat de înaltă relevanță.

  • Volatilitatea rezultatelormediu

    Oscilațiile campaniilor fructelor și ale segmentului shipping ar putea reduce marjele și rezultatele pe perioade scurte.

  • Clauze de rambursare anticipatămediu

    Contractele de finanțare includ covenant-uri și clauze de cross default, iar nerespectarea lor ar putea forța rambursări anticipate cu efecte semnificative.

  • Întreținerea floteimediu

    Costurile de dry-docking și de piese de schimb ar putea crește, iar întârzierile în aprovizionare ar putea afecta operațiunile navelor.

  • Riscuri fiscale și de transfer pricingscăzut

    Grupul este supus verificărilor fiscale și vamale, iar schimbările interpretării legislației ar putea genera sarcini suplimentare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă integrarea achizițiilor recente decurge bine și marjele distribuției rămân stabile, grupul ar putea beneficia de o bază mai diversificată de venituri.
  • Structura de datorie predominant cu dobândă fixă ar putea proteja rezultatele de creșterile ratelor de referință.
  • Integrarea verticală cu flota proprie ar putea susține controlul costurilor de transport pe termen mediu.

Ce ar strica teza

  • Dacă cursul dolarului se deplasează rapid împotriva euro, marjele din distribuția bananelor ar putea fi afectate serios.
  • Volatilitatea segmentului shipping și creșterea costurilor de combustibil ar putea comprima rezultatele.
  • Dependența de achiziții și de earn-out-uri ar putea crea presiuni dacă performanța societăților achiziționate scade.

De urmărit

  • Evoluția cursului USD/euro și eficiența acoperirilor valutare2025
  • Rezultatele segmentului shipping și tarifele fretului reefer2025
  • Progresul integrării societăților achiziționate și expirarea angajamentelor2025-2026
  • Raportul anual următor și eventualele modificări ale covenant-urilor de finanțarenext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Orsero operează în două segmente principale: distribuția de produse ortofrutticole, cu activitate de import și comercializare pe piețele en-gros din Europa mediteraneană, și shipping-ul, prin societatea Cosiarma, dedicată transportului maritim reefer. Grupul urmărește o creștere prin achiziții, iar în exercițiul 2024 investițiile au totalizat 38944 mii euro, inclusiv drepturi de utilizare IFRS 16 pentru contracte de închiriere a containerelor. Raportul anual indică faptul că strategia de creștere externă rămâne centrală, cu un management implicat în integrarea societăților achiziționate.

Segmente

Distribuție

Segmentul de distribuție achiziționează marfă, în special banane și ananas, în dolari SUA și o comercializează în euro pe piețele din sudul Europei. Raportul notează că marjele acestui segment sunt influențate de volatilitatea importurilor și de factori pe care grupul nu îi controlează complet, dar că diversificarea pe mai multe țări stabilizează rezultatele.

Shipping

Segmentul de shipping, prin Cosiarma, operează transport reefer și prezintă o volatilitate mai mare, legată de prețul fretului maritim, al combustibilului și de evenimente operaționale din porturi. Grupul a acoperit parțial costurile cu combustibilul prin clauze BAF și cu derivate, iar noleggiul unei a cincea nave a modificat durata ciclului de transport.

Piața în context

Piața europeană a fructelor, unde Orsero distribuie produse prin piețe en-gros și lanțuri de retail, este influențată de cererea de consum, de sezonalitatea campaniilor fructelor și de condițiile macroeconomice. Expunerea grupului la importurile extraeuropene de fructe și la transportul reefer înseamnă că sursele de aprovizionare din America Centrală și de Sud sunt relevante pentru perspectivele pieței.

Tendințe

  • Volatilitatea cursului USD/eurovânt din față

    Multe lanțuri de retail din Europa solicită prețuri fixe anuale pentru banane, iar grupul cumpără acest produs la preț fix în dolari. Dacă cursul USD/euro se mișcă brusc, impactul asupra marjelor ar putea fi semnificativ, motiv pentru care grupul urmărește reducerea ponderii bananelor și extinderea acoperirii valutare.

  • Costurile de transport maritim și combustibilmixt

    Piața fretului reefer și prețul combustibilului influențează direct segmentul de shipping. Clauzele de ajustare a combustibilului și acoperirile prin derivate atenuează parțial aceste fluctuații, dar nu le elimină complet.

  • Consolidarea prin achizițiimixt

    Strategia de creștere pe linii externe a adus achiziții de companii de distribuție, ceea ce ar putea consolida stabilitatea marjelor industriale dacă integrarea decurge bine. Multe tranzacții includ însă perioade de angajament al vânzătorilor și plăți prin earn-out, ceea ce adaugă dependență de performanța viitoare.

  • Reglementări de mediu și sustenabilitatemixt

    Normele ambientale și cerințele de raportare a sustenabilității cresc costurile de conformitate și de întreținere a navelor, dar pot favoriza și cererea pentru operatori care demonstrează practici responsabile în lanțul de aprovizionare.

Poziția concurențială

Orsero concurează pe distribuția de fructe în Europa cu alți importatori și distribuitori en-gros, precum și în transportul reefer cu operatori specializați. Raportul anual nu detaliază poziționarea față de concurenți, astfel încât comparația rămâne limitată la informațiile disponibile în documentul oficial.

  • Fresh Del Monte ProduceFDP

    Concurent în aprovizionarea și distribuția de fructe proaspete pe piețe internaționale, inclusiv banane și ananas.

  • Dole plcDOLE

    Operator global de fructe proaspete, activ în producție, transport și comercializare.

  • Operatori de transport reefer

    Companii specializate în transportul maritim frigorific, cu care segmentul de shipping se compară pe tarife și fiabilitate.

  • Distribuitori en-gros locali din Europa

    Societăți regionale care operează pe piețele en-gros mediteraneene în care grupul are stand-uri și puncte de vânzare.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Orsero S.p.A. · 31 dec. 2024

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.