olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. SL.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0003549422 · Verticală: Companii listate din Italia

36,12EUR−2,01 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Sanlorenzo este un producător italian de iahturi de lux, activ în divizii pentru iahturi, superyachturi și bărci Bluegame, cu o cerere susținută reflectată într-un portofoliu de comenzi record. Compania și-a crescut veniturile de la 740.679 mii EUR în 2022, iar ghidajul pentru 2023 prevede o nouă creștere la două cifre, în condițiile în care cererea rămâne sensibilă la ciclul economic global.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. (SL.MI) costa 36,12 EUR (−2,01 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld EUR, P/E 24,6 pe un EPS diluat de 1,47 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,82 %, beta 0,85, interval pe 52 de săptămâni 28,55–39,88 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,3 mld EUR
acțiuni la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
24,6
EPS diluat TTM 1,47 · TTM până la 31 dec. 2021
E/P (TTM)
4,07 %
TTM până la 31 dec. 2021
Randament dividend
0,82 %
DPS 12 luni 0,30
Beta (2 ani)
0,85
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
28,5539,88

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,1
neutru
Bollinger (20, 2)
34,02 – 36,81
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,75 · lățimea benzii 7,9 %
SMA 50 / 200
36,42 / 35,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,24
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,1 %+0,4 %−0,3 pp—
3 luni−5,7 %−3,3 %−2,5 pp—
6 luni+6,2 %+4,0 %+2,2 pp—
De la început de an+19,2 %+8,1 %+11,1 pp—
1 an+10,0 %+10,7 %−0,7 pp−6,1 %
3 ani−2,0 %+50,1 %−52,1 pp+7,7 %
5 ani−3,9 %+43,6 %−47,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−18,2 %
18 feb. 2026 → 19 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,4 %
14 mai 2024 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,8 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 16,5, mediană 21,1, max 25,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022
Venituri591,3 mil668,0 mil751,1 mil
Venituri an/anindisponibil+13,0 %+12,4 %
Profit net51,0 mil51,4 mil74,2 mil
Profit net an/anindisponibil+0,7 %+44,4 %
EPS diluat1,001,47indisponibil
EPS diluat an/anindisponibil+47,0 %indisponibil
netă %8,6 %7,7 %9,9 %
Flux de numerar liber23,0 mil59,8 mil108,4 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
146,3 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
290,1 mil EUR
Active totale
743,8 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,29x
ROE
28,6 %
ROA
11,1 %
Marja FCF
14,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2020
591,3 mil
2021
668,0 mil
2022
751,1 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Profit operațional
2020
72,2 mil
2021
72,2 mil
2022
102,7 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
1,4 mil
2021
1,4 mil
2022
826,0 mii

esef· 30 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2020
71,0 mil
2021
71,0 mil
2022
102,3 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2020
19,7 mil
2021
19,7 mil
2022
27,5 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Profit net
2020
51,0 mil
2021
51,4 mil
2022
74,2 mil

esef· 30 mai 2023verificat

EPS diluat
2020
1,00
2021
1,47
2022
—

esef· 30 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2020
0,00
2021
0,30
2022
—

esef· 30 mai 2023derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2020
94,4 mil
2021
141,3 mil
2022
146,3 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Stocuri
2020
82,2 mil
2021
68,3 mil
2022
53,4 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Active curente
2020
337,8 mil
2021
399,7 mil
2022
506,0 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2020
112,5 mil
2021
135,0 mil
2022
158,7 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Fond comercial
2020
8,7 mil
2021
8,7 mil
2022
10,8 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
36,4 mil
2021
45,3 mil
2022
51,4 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Active totale
2020
502,4 mil
2021
595,0 mil
2022
743,8 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Datorii comerciale
2020
137,2 mil
2021
120,1 mil
2022
156,0 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Datorii curente
2020
252,0 mil
2021
294,3 mil
2022
393,4 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Datorii totale
2020
317,0 mil
2021
365,9 mil
2022
453,7 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Capital propriu
2020
185,4 mil
2021
229,1 mil
2022
290,1 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
51,0 mil
2021
34,7 mil
2022
—

esef· 30 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2020
46,0 mil
2021
97,8 mil
2022
145,1 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2020
23,0 mil
2021
38,1 mil
2022
36,7 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2020
23,0 mil ≈
2021
59,8 mil ≈
2022
108,4 mil ≈

esef· 30 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2020
-31,1 mil
2021
-49,6 mil
2022
-69,2 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
19,2 mil
2021
-1,3 mil
2022
-70,9 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Dividende plătite
2020
0
2021
10,3 mil
2022
20,6 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2020
899,0 mii
2021
0
2022
2,1 mil

esef· 30 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
42,3 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
44,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
81,4 %
calculat olivLawFY 2022

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
13,7 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
14,4 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
28,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
11,1 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
29,3 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
20,3 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
19,0 %
calculat olivLawFY 2022

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
124,4x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
145,1 mil EUR
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
36,7 mil EUR
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
108,4 mil EUR
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
146,2 %
calculat olivLawFY 2022
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
16,9x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
16,9x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
5,9 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
11,6x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Randament FCF
8,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
1,8 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

36,12 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,3 mld EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,3 mld EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
16,9x
calculat olivLawFY 2022
P/B
4,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
28,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
9,9 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,4 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
0,8 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2021
Sursă: esefpublicat 30 mai 2023
verificat 78derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
13,44
EUR pe acțiune
Mijloc
28,33
EUR pe acțiune
Sus
48,84
EUR pe acțiune
Preț: 36,12 EUR
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -27,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,44 – 48,84 EUR.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E13,44 – 48,84 (Mijloc 28,33)
    20 firme folosite · multiplul median 13,3x · quartile 6,3x – 22,9x
    AC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,05 – 5,52 (Mijloc 4,67)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate9,9 %67 (față de colegi)12 %
Conversia profitului în FCF · Calitate146,2 %100 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie124,4x100 (pe interval fix)12 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x41 (pe interval fix)8 %
P/E (TTM) · Evaluare16,9x50 (față de colegi)20 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare8,7 %100 (pe interval fix)16 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,8 %26 (pe interval fix)12 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente19,0 %100 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie76/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate83/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente56/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. (SL.MI). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 751,1 mil EUR în 2022; creștere an/an 12,4 %; marjă netă 9,9 %; ROE 28,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 13,44–48,84 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 28,33 EUR, prețul de 36,12 EUR lasă un potențial de -21,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 146,2 %
  • Acoperirea dobânzilor: 124,4x
  • Randament FCF: 8,7 %
  • Rata de distribuire (FCF): 19,0 %

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,8 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
16,9x
mediana verticalei 15,7x
peste mediană (+7,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
1,7x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+48,7 %)
P/B
4,3x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+302,1 %)
ROE
28,7 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+237,0 %)
Marja netă
9,9 %
mediana verticalei 6,2 %
peste mediană (+58,9 %)
Marja EBIT
13,7 %
mediana verticalei 9,5 %
peste mediană (+44,2 %)
Venituri an/an
12,4 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+2.814,4 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
0,8 %
mediana verticalei 3,7 %
sub mediană (−77,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
SL.MISanlorenzo S.p.a. In Sigla Sl S.p.a.1,3 mld16,928,7 %9,9 %+12,4 %+19 % / −9 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SL.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (EUR)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
23,05
Randament total -35 % · Pe an -35 %
40,61
Randament total 14 % · Pe an 14 %
60,98
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
26,09
Randament total -25 % · Pe an -9 %
51,34
Randament total 47 % · Pe an 14 %
84,10
Randament total 139 % · Pe an 34 %
5 ani
29,52
Randament total -12 % · Pe an -3 %
64,91
Randament total 88 % · Pe an 13 %
115,98
Randament total 233 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 12,84
  • Marja netă± 8,98
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,85
  • Diluare anuală± 0,75

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Sanlorenzo este un producător italian de iahturi de lux, activ în divizii pentru iahturi, superyachturi și bărci Bluegame, cu o cerere susținută reflectată într-un portofoliu de comenzi record. Compania și-a crescut veniturile de la 740.679 mii EUR în 2022, iar ghidajul pentru 2023 prevede o nouă creștere la două cifre, în condițiile în care cererea rămâne sensibilă la ciclul economic global.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu de comenzi la nivel record și vizibilitate ridicată asupra veniturilor viitoare.
  • Marje în creștere și generare de numerar operațional bazată pe plata anticipată a clienților.
  • Poziție de cash netă pozitivă și capacitate de finanțare cu linii bancare neutilizate.

Puncte slabe

  • Dependență de un număr relativ mic de brand representative pentru distribuție.
  • Concentrarea producției în câteva șantiere situate în aceeași zonă, cu risc de întrerupere comună.
  • Sezonalitate a fluxurilor de numerar, cu nevoi de finanțare pe termen scurt în primul trimestru.

Oportunități

  • Creșterea cererii în Americhe și în zona APAC, unde vânzările au crescut în 2022.
  • Dezvoltarea noilor modele și a segmentului Bluegame, cu produse eco-sustenabile.
  • Extinderea capacității productive și integrarea verticală în lanțurile de aprovizionare cheie.

Amenințări

  • Deteriorarea economiei globale ar putea reduce cererea și determina anularea comenzilor.
  • Creșterea costurilor materiilor prime, energiei și forței de muncă ar putea comprima marjele.
  • Schimbările de reglementare fiscală, vamală și de mediu ar putea afecta vânzările și navigația.

Riscuri

  • Cerere sensibilă la ciclul economicridicat

    Clienții pot pierde propensiunea de a cumpăra sau pot renunța la un iaht deja comandat, iar compania ar trebui să găsească un nou cumpărător.

  • Valoarea iahturilor folosite primite în schimbmediu

    Dacă piața se deteriorează, vânzarea și valoarea de realizare a navelor second-hand ar putea scădea, cu impact asupra veniturilor și stocurilor.

  • Întârzieri și defecte la furnizori și subcontractorimediu

    Furnizorii ar putea livra cu întârziere sau cu componente defecte, ceea ce ar putea genera penalități, cereri de despăgubire și pierderi de reputație.

  • Întreruperi ale producțieimediu

    Șantierele din zona de coastă sunt expuse dezastrelor naturale, iar un eveniment într-un șantier ar putea afecta și celelalte, cu costuri suplimentare.

  • Modificări de reglementare și fiscalescăzut

    Schimbări ale TVA, taxelor de lux, taxelor vamale sau normelor de navigație și emisii ar putea afecta operațiunile și prețurile.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă portofoliul de comenzi se transformă în livrări la timp, compania ar putea confirma creșterea veniturilor și marjelor anunțată pentru 2023 și 2025.
  • Plata anticipată a clienților și poziția de cash netă pozitivă ar putea susține investițiile în noi modele fără a crește excesiv îndatorarea.
  • Expansiunea în Americhe și APAC și succesul diviziei Bluegame ar putea diversifica sursele de venit față de Europa.

Ce ar strica teza

  • O recesiune globală ar putea reduce cererea pentru iahturi de lux, iar anularea comenzilor ar putea afecta rapid veniturile.
  • Creșterea costurilor și concurența din segmentul superyachturilor ar putea comprima marjele și încetini creșterea diviziei respective.
  • Concentrarea producției și a distribuției în câțiva parteneri ar putea amplifica impactul oricărei întreruperi sau pierderi de contract.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului pentru Ricavi Netti Nuovo și EBITDA rettificato 20232023
  • Evoluția portofoliului de comenzi și a comenzilor noi pe fiecare divizieQ1 2024
  • Evoluția marjei EBITDA către obiectivul de cel puțin 19,5% în 2025next 10-K
  • Cursul investițiilor și capacitatea de producție în raport cu planul de 150 milioane EUR2025

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Sanlorenzo proiectează și construiește iahturi de lux, cu producție concentrată în șantierele din Ameglia, Viareggio și Massa, în Italia. Gama include iahturi (divizia Yacht), superyachturi din oțel (divizia Superyacht) și bărci cu mai multe corpuri (divizia Bluegame). Veniturile provin în principal din vânzarea de nave noi, la care se adaugă vânzări de iahturi second-hand primite în schimb și servicii de întreținere.

Modelul de afaceri se bazează pe comenzi cu plată anticipată, ceea ce face ca fluxurile de numerar să depindă de portofoliul de comenzi și de termenele de livrare. Distribuția se face prin câteva brand representative, iar Sanlorenzo își menține un flux de numerar operațional puternic, cu o poziție de cash netă pozitivă.

Între 2022 și 2025, compania își propune să țină creșterea veniturilor la un nivel mediu anual ridicat, cu o marjă EBITDA care să crească treptat, sprijinită de investiții în dezvoltarea de noi modele și în capacitatea de producție.

Segmente

Divizia Yacht

Principala divizie, care a generat 62,7% din Ricavi Netti Nuovo în 2022, cu creșteri pe toate gamele, în special modelele asimetrice SL și SD și noua linie SP.

Divizia Superyacht

Contribuție de 27,0% din venituri în 2022, susținută de linia Steel și de noul X-Space, cu o creștere mai moderată față de celelalte divizii.

Divizia Bluegame

Divizia cea mai dinamică în 2022 (10,3% din venituri), sprijinită de liniile BG și de primele vânzări ale modelului BGM75, lansat ca multi-scafo.

Piața în context

Europa rămâne piața de referință, cu 56,3% din venituri în 2022, urmată de Americhe cu 23,2% și APAC cu 14,8%. Piața iahturilor de lux este descrisă ca fiind influențată de condițiile macroeconomice și de gusturile clientelei, iar cererea depinde de disponibilitatea patrimonială a clienților finali.

Compania menționează o cerere solidă, cu portofoliu de comenzi peste anul 2023 la nivel record, dar subliniază că o deteriorare a economiei ar putea reduce cererea și valoarea de revânzare a iahturilor folosite primite în schimb.

Poziția concurențială

Sanlorenzo activează pe piața iahturilor de lux, unde concurența se bazează pe design, inovație tehnologică, reputația mărcii și capacitatea de livrare. Compania subliniază că nu poate exclude faptul că noile produse să fie lansate mai târziu decât ale concurenților.

Strategia de creștere depinde de extinderea șantierelor existente sau de achiziția de noi capacități, precum și de extinderea rețelei comerciale în piețe unde compania nu este încă prezentă.

  • Concurenți de iahturi de lux din Italia și din alte țări europene

    Producători de iahturi și superyachturi cu același segment de clientelă; sursa nu identifică concurenții nominal.

  • Producători de superyachturi din oțel

    Concurență directă în segmentul superyachturilor, unde divizia Superyacht a crescut mai lent decât celelalte.

  • Producători de bărci multi-scafo

    Concurență în zona bărcilor Bluegame, un segment în creștere rapidă pentru companie.

  • Producători de iahturi din America de Nord

    Concurență pe piața din Americhe, o zonă strategică pentru creștere, unde sursa nu identifică firme specifice.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / SANLORENZO S.P.A. IN SIGLA SL S.P.A. · 31 dec. 2022

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.