olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Trevi - Finanziaria Industriale S.p.A. TFIN.MI

Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005709909 · Verticală: Companii listate din Italia

5,15EUR−0,39 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Trevi este un grup italian specializat în fundații speciale și construcții geotehnice, activ în infrastructură, porturi și proiecte energetice pe mai multe continente, prin divizia Trevi și divizia de echipamente Soilmec. Importanța sa actuală ține de planul industrial 2026-2029 și de necesitatea refinanțării datoriei care ajunge la scadență la sfârșitul lui 2026, în condițiile în care ruta de creștere depinde de încheierea acestei manevre financiare. Pentru perioada 2025-2029, planul prevede o creștere anuală medie a veniturilor de 5,5%, iar disponibilitățile lichide consolidate erau de 93.182 mii euro la 31 decembrie 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Trevi - Finanziaria Industriale S.p.A. (TFIN.MI) costa 5,15 EUR (−0,39 % într-o zi), cu beta 1,00, interval pe 52 de săptămâni 3,07–16,02 EUR.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,00
Volatilitate (1 an) 104 %
Interval 52 săpt.
3,0716,02

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
5,10 – 5,21
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,44 · lățimea benzii 2,0 %
SMA 50 / 200
4,95 / 6,86
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,05 / 0,07
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,5 %−0,6 %+0,2 pp—
3 luni+10,6 %−4,2 %+14,8 pp—
6 luni−31,0 %+4,3 %−35,3 pp—
De la început de an−59,4 %+7,5 %−67,0 pp—
1 an−38,5 %+9,9 %−48,5 pp−6,1 %
3 ani+1,4 %+49,8 %−48,5 pp+7,7 %
5 ani−74,8 %+42,8 %−117,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−80,9 %
02 mar. 2026 → 04 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,4 %
11 nov. 2021 → 04 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−24,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri581,7 mil650,2 mil612,4 mil
Venituri an/anindisponibil+11,8 %−5,8 %
Profit net25,9 mil5,5 mil8,6 mil
Profit net an/anindisponibil−78,8 %+56,7 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %4,5 %0,8 %1,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
93,2 mil EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
133,1 mil EUR
Active totale
678,9 mil EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,95x
ROE
5,9 %
ROA
1,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Marje

Cont de profit și pierdere · EUR

Venituri
2023
581,7 mil
2024
650,2 mil
2025
612,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
41,6 mil
2024
44,2 mil
2025
47,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
46,1 mil
2024
33,3 mil
2025
29,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
36,4 mil
2024
13,3 mil
2025
20,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
10,5 mil
2024
7,8 mil
2025
11,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
25,9 mil
2024
5,5 mil
2025
8,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · EUR

Numerar
2023
80,8 mil
2024
95,0 mil
2025
93,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
271,9 mil
2024
282,4 mil
2025
259,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
114,7 mil
2024
122,8 mil
2025
101,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active curente
2023
495,9 mil
2024
528,9 mil
2025
471,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
169,7 mil
2024
174,4 mil
2025
158,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
713,3 mil
2024
750,4 mil
2025
678,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
203,0 mil
2024
220,6 mil
2025
197,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
296,9 mil
2024
316,9 mil
2025
496,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
566,4 mil
2024
590,6 mil
2025
545,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
146,9 mil
2024
159,8 mil
2025
133,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2023
45,0 mil
2024
56,0 mil
2025
62,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-47,4 mil
2024
-34,3 mil
2025
-13,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-4,9 mil
2024
-9,2 mil
2025
-39,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
8,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
56,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
7,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
26,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
1,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
62,2 mil EUR
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
161 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

5,15 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
1,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

19/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 64

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate1,4 %28 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,6x2 (pe interval fix)38 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x13 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie6/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial28/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TREVI - FINANZIARIA INDUSTRIALE S.P.A. (TFIN.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 612,4 mil EUR în 2025; creștere an/an -5,8 %; marjă netă 1,4 %; ROE 5,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: 1,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,6x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,1x
P/S
—
mediana verticalei 1,1x
P/B
—
mediana verticalei 1,1x
ROE
5,8 %
mediana verticalei 8,5 %
sub mediană (−32,0 %)
Marja netă
1,4 %
mediana verticalei 6,2 %
sub mediană (−77,3 %)
Marja EBIT
7,8 %
mediana verticalei 9,5 %
sub mediană (−17,6 %)
Venituri an/an
-5,8 %
mediana verticalei 0,4 %
sub mediană (−1.464,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,5x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,7 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
DLG.MIDe' Longhi S.p.a.6,8 mld21,515,4 %8,4 %+8,7 %+24 % / +60 %
ACE.MIAcea S.p.a.4,6 mld9,618,2 %16,6 %+0,2 %−4 % / +73 %
DIA.MIDiasorin S.p.a.4,3 mld28,39,2 %13,0 %+0,8 %+31 % / −7 %
CRL.MICarel Industries S.p.a.2,9 mld39,516,1 %11,7 %+8,7 %+3 % / +10 %
AMP.MIAmplifon S.p.a.2,7 mld29,98,5 %3,8 %−0,6 %−9 % / −58 %
CMB.MICembre S.p.a.1,3 mld27,020,6 %18,9 %+6,7 %+11 % / +108 %
COM.MIComer Industries S.p.a.1,3 mld18,612,8 %7,1 %−23,0 %+8 % / +64 %
DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a.1,1 mld13,48,6 %9,4 %+1,4 %−22 % / −62 %
ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a.969,2 mil10,423,5 %41,0 %+1,8 %−5 % / −23 %
AVIO.MIAvio S.p.a.883,6 mil86,82,1 %1,8 %+21,5 %+18 % / +291 %
CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite783,3 mil6,017,1 %7,3 %+1,6 %+4 % / +72 %
ASC.MIAscopiave S.p.a.646,3 mil18,04,2 %17,5 %+13,4 %−8 % / +33 %
AC5.MIAcinque S.p.a.412,6 mil19,64,1 %3,6 %+0,2 %−6 % / +8 %
BAN.MIBasic Net S.p.a.348,0 mil—-4,9 %-3,5 %+0,4 %−30 % / +5 %
ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a.324,7 mil13,111,1 %13,7 %+9,2 %−2 % / +12 %
CAI.MICairo Communication S.p.a.289,2 mil6,48,1 %4,4 %−1,3 %−22 % / +28 %
ECNL.MIAquafil S.p.a.129,6 mil—-3,2 %-0,9 %−3,9 %−1 % / −52 %
BEC.MIB&C Speakers S.p.a.118,7 mil11,718,5 %10,2 %−1,3 %−26 % / −32 %
ABT.MIAbitare In S.p.a.76,0 mil276,00,4 %0,4 %+39,8 %−6 % / −47 %
ELC.MIElica S.p.a.64,3 mil—-7,8 %-2,2 %+1,9 %−34 % / −48 %
DEX.MIDexelance S.p.a.50,7 mil2,811,0 %5,4 %+12,6 %−63 % / −78 %
CLE.MIClass Editori S.p.a.35,1 mil—-29,2 %-3,8 %−0,7 %−9 % / +106 %
CLF.MICaleffi - S.p.a.11,6 mil5,210,9 %3,8 %−2,5 %−4 % / −10 %
AEF.MIAeffe S.p.a.10,1 mil0,521,9 %7,7 %−21,3 %−59 % / −86 %
BC.MIBrunello Cucinelli S.p.a.6,2 mil0,026,5 %75.526,1 %0,0 %−5 % / +15 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TFIN.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Trevi este un grup italian specializat în fundații speciale și construcții geotehnice, activ în infrastructură, porturi și proiecte energetice pe mai multe continente, prin divizia Trevi și divizia de echipamente Soilmec. Importanța sa actuală ține de planul industrial 2026-2029 și de necesitatea refinanțării datoriei care ajunge la scadență la sfârșitul lui 2026, în condițiile în care ruta de creștere depinde de încheierea acestei manevre financiare. Pentru perioada 2025-2029, planul prevede o creștere anuală medie a veniturilor de 5,5%, iar disponibilitățile lichide consolidate erau de 93.182 mii euro la 31 decembrie 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Grupul are o prezență geografică largă și experiență în proiecte tehnic complexe, precum porturile, metroul și fundațiile ecologice, ceea ce susține reputația sa de specialist global 1.
  • Tehnologiile de fundații cu impact redus, cum este Discrepile, oferă un avantaj în proiectele care cer protecție a mediului și a acviferelor 1.
  • Planul consolidat 2026-2029 a fost verificat printr-o revizuire independentă realizată de o firmă de consultanță, ceea ce sprijină credibilitatea ipotezelor de creștere 1.

Puncte slabe

  • Datoria financiară este concentrată pe scadențe apropiate, iar o mare parte a acesteia depinde de încheierea unei noi manevre financiare cu băncile 1.
  • Divizia Soilmec este încă în proces de restructurare, iar costurile indirecte și eficiența operațională necesită îmbunătățiri 1.
  • O parte din disponibilitățile lichide este restricționată de controale valutare sau garanții, ceea ce limitează utilizarea lor la nivel consolidat 1.

Oportunități

  • Proiectele de infrastructură portuară și de transport din Argentina, Algeria și Italia ar putea extinde portofoliul de comenzi pe termen lung 1.
  • Cererea pentru construcții sustenabile și pentru protecție împotriva riscurilor hidrogeologice poate deschide noi contracte în Statele Unite și Europa 1.
  • Reducerea datoriei conform planului consolidat ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară dacă obiectivele de rambursare sunt atinse 1.

Amenințări

  • Dacă nu se ajunge la un acord de refinanțare, grupul ar putea întâmpina dificultăți în execuția contractelor și în plata furnizorilor 1.
  • Întârzierile de pe șantiere, cauzate de expropieri, aprovizionare sau condiții locale, pot afecta calendarul de finalizare și rentabilitatea proiectelor 1.
  • Instabilitatea politică și economică din unele țări în care grupul operează poate influența atât execuția lucrărilor, cât și încasările 1.

Riscuri

  • Refinanțarea datoriei cu scadență în 2026ridicat

    O parte importantă a datoriei ajunge la scadență la sfârșitul lui 2026, iar nerealizarea unui acord pentru rifinanțare ar putea afecta structura financiară a grupului 1.

  • Lichiditate limitată de restricțiimediu

    O parte din disponibilitățile lichide este blocată de restricții valutare sau de cash collateral, ceea ce reduce resursele disponibile imediat 1.

  • Întârzieri pe proiecte marimediu

    Proiecte precum The Line din Neom sau lucrările din Nigeria au înregistrat întârzieri sau stand-by, ceea ce poate afecta veniturile și capacitatea de execuție 1.

  • Restructurarea diviziei Soilmecmediu

    Procesul de restructurare a diviziei Soilmec implică riscuri de execuție și de atingere a țintelor de eficiență operațională 1.

  • Riscuri climatice pe termen lungscăzut

    Schimbările climatice pot genera impacturi asupra condițiilor operative și costurilor de gestionare în perioade lungi, potrivit evaluării grupului 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă planul 2026-2029 se realizează, creșterea veniturilor și îmbunătățirea EBITDA-ului ar putea reduce semnificativ datoria netă până la finalul perioadei 1.
  • Portofoliul de proiecte strategice în porturi și infrastructură de transport ar putea susține cererea pe termen lung și extinderea geografică 1.
  • Avantajul tehnologic în fundații cu impact redus poate oferi acces la contracte care impun standarde ESG ridicate 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă nu se ajunge la o nouă manevră financiară până la sfârșitul lui 2026, datoria cu scadență imediată ar putea pune presiune pe lichiditate și pe continuitatea operațiunilor 1.
  • Întârzierile și standby-ul unor proiecte mari ar putea afecta veniturile și marjele dacă nu sunt reluate la timp 1.
  • Restricțiile valutare și garanțiile limitează disponibilitățile lichide, ceea ce ar putea afecta flexibilitatea financiară a grupului 1.

De urmărit

  • Rezultatul negocierilor pentru noua manevră financiară cu băncile finanțatoare2026
  • Reluarea lucrărilor la proiectul Yacyreta din ArgentinaQ2 2026
  • Realizarea țintelor de EBITDA și capex din planul consolidat 2026-20292027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Grupul Trevi operează în două divizii, Trevi, dedicată lucrărilor de fundații speciale și construcțiilor civile complexe, și Soilmec, care se ocupă de echipamente pentru fundații. În 2025 divizia Trevi a continuat să lucreze la lucrări de infrastructură în Italia, Europa, Orientul Mijlociu, Africa, Asia de Est, America de Nord și America de Sud, cu proiecte precum stația Piazza Venezia de la Metroul C din Roma sau banchia portuară din Oiltanking în Argentina 1. Planul consolidat 2026-2029 prevede un EBITDA în jur de 100 de milioane de euro la finalul perioadei și capex mediu anual de aproximativ 22 de milioane de euro 1.

Activitatea de bază rămâne execuția contractelor de fundații și de construcții civile pe bază de comandă, ceea ce face ca portofoliul de lucrări și calendarul de execuție să fie principalii factori care influențează veniturile. Grupul a raportat în 2025 proiecte finalizate în Italia, Spania, Emiratele Arabe Unite, Oman, Kuweit, Nigeria, Algeria și Statele Unite, precum și lucrări încă în derulare precum The Line din Neom, unde activitatea a fost în stand-by la sfârșitul anului 1. Divizia Soilmec se află într-un proces de restructurare, cu reducerea costurilor indirecte și revizuirea organizării 1.

Segmente

Divizia Trevi

Divizia Trevi acoperă lucrările de fundații speciale, construcții civile și infrastructură de mari dimensiuni, cu proiecte în porturi, metrou, căi ferate și complexe rezidențiale sau industriale. Printre proiectele reprezentative din 2025 se numără banchia portuară din Oiltanking în Argentina, care a generat cea mai mare parte a veniturilor din Sud America, și Metroul din Algeria, cu lucrări pe ambele laturi începute în iunie 2025 1.

Divizia Soilmec

Divizia Soilmec produce echipamente pentru fundații și se află în plin proces de consolidare, în conformitate cu planul de restructurare și relansare a afacerii inițiat la sfârșitul lui 2021. Conducerea a revizuit structura organizatorică și a implementat măsuri de reducere a costurilor indirecte și de creștere a eficienței operaționale în 2025 1.

Piața în context

Piața în care activează Trevi este legată de investițiile în infrastructură de transport, porturi, energie și clădiri, atât în Italia, cât și pe plan internațional. Documentele grupului arată că cererea provine din proiecte publice și private de mari dimensiuni, iar concurența se joacă pe capacitatea tehnică și pe fiabilitatea execuției pe termen lung. Riscurile de piață includ fluctuațiile ratelor de dobândă, care afectează costul finanțărilor cu dobândă variabilă după modificarea acordului de restructurare 1.

În ansamblu, activitatea grupului este concentrată pe proiecte pe termen lung, ceea ce face ca veniturile să depindă de intrarea în execuție a noilor comenzi și de ritmul de finalizare a celor existente. Prognoza de creștere pentru 2025-2029 este de 5,5% anual, iar planul are în vedere menținerea profitabilității de la nivelul consuntivat în 2025 1.

Tendințe

  • Proiecte de infrastructură și porturivânt din spate

    Investițiile în porturi, căi ferate și metrou, precum banchia din Argentina sau metroul din Algeria, susțin portofoliul de comenzi și extind baza de clienți a grupului 1.

  • Tranziție energetică și proiecte ESGvânt din spate

    Lucrări legate de biorafinării, hidrogen și protecție împotriva inundațiilor, cum ar fi proiectul Livorno și cel din Ohio, reflectă cererea pentru construcții cu impact redus asupra mediului 1.

  • Întârzieri și blocaje pe unele șantierevânt din față

    Proiecte precum The Line din Neom sunt în stand-by, iar altele din Filipine și Nigeria au întâmpinat întârzieri din cauza expropierilor, aprovizionării sau modificărilor tehnice 1.

  • Refinanțarea datorieimixt

    Scadența majoră a datoriei din 2026 și nevoia de a negocia o nouă manevră financiară cu băncile creează o presiune semnificativă asupra structurii de capital, dar planul depinde de rezultatul acestor negocieri 1.

Poziția concurențială

Trevi concurează cu alți constructori specializați în fundații speciale și în lucrări geotehnice, atât la nivel european, cât și internațional. Sursele disponibile nu identifică explicit concurenții, astfel încât lista de mai jos reflectă doar companiile menționate în documentele grupului sau direct legate de sector. Competiția se bazează pe tehnologie, experiență pe șantier și capacitatea de a finanța contractele mari 1.

Pentru divizia Soilmec, concurența vine de la producători de echipamente de foraj și fundații, iar avantajul depinde de inovația tehnologică și de costurile de producție. Documentele grupului arată că divizia este în restructurare și că piața echipamentelor este în consolidare 1.

  • Constructori de fundații speciale europeni

    Companii europene de lucrări geotehnice și fundații speciale care concurează pe proiecte de infrastructură și porturi, identificate ca grup de referință în sector.

  • Constructori internaționali de infrastructură

    Grupuri internaționale de construcții care participă la marile proiecte de metrou, căi ferate și porturi din regiunile unde Trevi este prezent.

  • Producători de echipamente pentru fundații

    Producători de utilaje de foraj și fundații care concurează cu divizia Soilmec pe piețele de echipamente specializate.

  • Contractori locali din Orientul Mijlociu și Africa

    Firme regionale care concurează pe proiecte din Emiratele Arabe Unite, Arabia Saudită, Nigeria și Algeria, unde grupul are prezență.

Știri și depuneri

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.