olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
TIM S.p.A. TIT.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0005712671 · Verticală: Companii listate din Italia
TIM este principalul operator de telecomunicații din Italia, cu infrastructură fixă și mobilă, activ și în Brazilia prin TIM Brasil. În anul 2025 a raportat un EBITDA After Lease like-for-like în creștere, dar rămâne sub presiunea prețurilor, a concurenței noilor operatori și a separării rețelei fixe în FiberCop. Pentru comentariul de față sunt relevante cifra totală a activelor și cifra organică a EBITDA-ului.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea TIM S.p.A. (TIT.MI) costa 5,69 EUR (+0,25 % într-o zi), cu capitalizare 115,8 mld EUR, P/E 569,4 pe un EPS diluat de 0,01 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,14 %, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 4,68–8,14 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 36,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 5,49 – 5,84
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 6,1 %
- SMA 50 / 200
- 6,69 / 6,88
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,26 / -0,33
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,2 % | −1,5 % | −9,7 pp | — |
| 3 luni | −24,6 % | −5,3 % | −19,3 pp | — |
| 6 luni | −12,9 % | +4,7 % | −17,6 pp | — |
| De la început de an | +10,8 % | +6,0 % | +4,8 pp | — |
| 1 an | +14,0 % | +8,2 % | +5,8 pp | −7,1 % |
| 3 ani | +119,3 % | +47,2 % | +72,1 pp | +6,7 % |
| 5 ani | +74,8 % | +41,8 % | +33,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 513,8, mediană 513,8, max 513,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 14,3 mld | 13,7 mld | 13,7 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −4,6 % | +0,6 % |
| Profit net | -1,4 mld | -610,0 mil | 297,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,07 | -0,03 | 0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -10,1 % | -4,5 % | 2,2 % |
| Flux de numerar liber | 2,2 mld | 2,0 mld | 1,5 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 2,0 mld EUR
- Datorie financiară
- 11,0 mld EUR
- Datorie netă
- 9,0 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 13,5 mld EUR
- Active totale
- 36,7 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,82x
- Lichiditate curentă
- 0,91x
- ROE
- 2,2 %
- ROA
- 0,8 %
- Marja FCF
- 11,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,3 mld | 13,7 mld | 13,7 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,3 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,3 mld | 3,1 mld | 2,9 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 4,6 mld ≈ | 4,7 mld ≈ | 4,5 mld ≈ | esef· 24 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,6 mld | 2,4 mld | 1,8 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -38,0 mil | 412,0 mil | 707,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 56,0 mil | 178,0 mil | 112,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Profit net | -1,4 mld | -610,0 mil | 297,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,07 | -0,03 | 0,01 | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,01 | 0,01 | — | esef· 24 sept. 2025derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 2,9 mld | 2,9 mld | 2,0 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 4,7 mld | 4,1 mld | 5,3 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 345,0 mil | 297,0 mil | 235,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active curente | 10,9 mld | 9,2 mld | 10,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,7 mld | 4,6 mld | 4,1 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 19,2 mld | 11,0 mld | 11,0 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 7,1 mld | 6,0 mld | 5,4 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Active totale | 62,2 mld | 37,7 mld | 36,7 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 5,8 mld | 3,9 mld | 3,0 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 21,3 mld | 8,7 mld | 8,0 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 16,0 mld | 11,5 mld | 11,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 44,6 mld | 24,3 mld | 23,3 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 17,5 mld | 13,4 mld | 13,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 20,6 mld | 20,3 mld | — | esef· 24 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,5 mld | 3,2 mld | 2,5 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | esef· 24 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,2 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | esef· 24 mar. 2026derivat |
| Dividende plătite | 273,0 mil | 159,0 mil | 273,0 mil | esef· 24 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 23 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 115,8 mld EUR
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie2
- Evaluare5
- Calitate55
- Randamente42
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,06 – 2,71 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)1,54 – 2,71 (Mijloc 1,98)WACC 8,1 % · FCFF de pornire 3,1 mld EUR · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA0,79 – 1,91 (Mijloc 1,43)7 firme folosite · multiplul median 8,5x · quartile 5,6x – 10,6xASC.MI, AVIO.MI, BAN.MI, COM.MI, DEX.MI, DLG.MI, ELC.MI
- Colegi: P/E0,06 – 0,23 (Mijloc 0,13)20 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 6,2x – 22,6xAC5.MI, ACE.MI, ADB.MI, AEF.MI, AMP.MI, ARN.MI, ASC.MI, BC.MI, BEC.MI, CAI.MI, CIR.MI, CLF.MI, CMB.MI, COM.MI, CRL.MI, CY4.MI, DEX.MI, DIA.MI, DLG.MI, DNR.MI
- Dividende actualizate (DDM)0,11 – 0,14 (Mijloc 0,12)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 23/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,8 % | 43 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 2,2 % | 31 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 509,8 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,0x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,9x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 9 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 569,4x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 27,7x | 0 (față de colegi) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 1,3 % | 16 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,2 % | 3 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 18,0 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie2/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate55/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente42/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare5/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
TELECOM ITALIA SPA O TIM S.P.A. (TIT.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,7 mld EUR în 2025; creștere an/an 0,6 %; marjă netă 2,2 %; ROE 2,5 %; datorie netă/EBITDA 2,0x.
Intervalul de valoare estimat este 0,45–1,07 EUR pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,78 EUR, prețul de 5,69 EUR lasă un potențial de -86,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -628,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 23/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 509,8 %
- Rata de distribuire (FCF): 18,0 %
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 2,0x
- Acoperirea dobânzilor: 0,9x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- P/E (TTM): 569,4x
- EV/EBITDA: 27,7x
- Randament FCF: 1,3 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TIT.MITelecom Italia Spa O Tim S.p.a. | 115,8 mld | 569,4 | 2,5 % | 2,2 % | +0,6 % | +17 % / +114 % |
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,6 mld | 20,8 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +20 % / +55 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,5 mld | 9,4 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −6 % / +69 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,2 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +30 % / −8 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 3,1 mld | 42,2 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +10 % / +18 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,6 mld | 29,1 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −11 % / −59 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 28,1 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +16 % / +116 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 19,4 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +12 % / +70 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,5 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −61 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 971,3 mil | 95,4 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +30 % / +330 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 938,1 mil | 10,1 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −8 % / −26 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 793,9 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +5 % / +74 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 634,5 mil | 17,7 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −10 % / +30 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 408,7 mil | 19,4 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −7 % / +7 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 319,0 mil | 12,8 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −3 % / +10 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 280,5 mil | 6,2 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −25 % / +24 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 127,7 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −2 % / −53 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,3 mil | 277,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,0 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −49 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,4 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 34,4 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −11 % / +102 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 11,8 mil | 0,6 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −52 % / −84 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,7 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TIT.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (EUR)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,72 Randament total -17 % · Pe an -17 % | 8,37 Randament total 47 % · Pe an 47 % | 12,62 Randament total 122 % · Pe an 122 % |
| 3 ani | 4,23 Randament total -25 % · Pe an -9 % | 8,47 Randament total 49 % · Pe an 14 % | 14,08 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 3,79 Randament total -33 % · Pe an -8 % | 8,57 Randament total 51 % · Pe an 9 % | 15,69 Randament total 177 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 2,12
- Marja netă± 1,48
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,26
- Diluare anuală± 0,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
TIM este principalul operator de telecomunicații din Italia, cu infrastructură fixă și mobilă, activ și în Brazilia prin TIM Brasil. În anul 2025 a raportat un EBITDA After Lease like-for-like în creștere, dar rămâne sub presiunea prețurilor, a concurenței noilor operatori și a separării rețelei fixe în FiberCop. Pentru comentariul de față sunt relevante cifra totală a activelor și cifra organică a EBITDA-ului 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul dispune de o infrastructură proprie extinsă, de un portofoliu consistent de brevete și de o poziție de lider în conectivitatea fixă și mobilă din Italia 1.
- Activitatea de inovație este susținută de un număr mare de cercetători și de un ecosistem de parteneri deschis 1.
- Creșterea EBITDA After Lease like-for-like în 2025 arată capacitatea grupului de a-și îmbunătăți rezultatele operaționale 1.
Puncte slabe
- Dependența de FiberCop pentru accesul angro la rețeaua fixă limitează controlul grupului asupra calității serviciilor fixe 1.
- Datoria financiară netă, chiar dacă în scădere, rămâne semnificativă și limitează flexibilitatea financiară 1.
- Reducerea personalului în Italia și în străinătate poate avea efecte asupra capacității de execuție în proiectele de rețea 1.
Oportunități
- Piața cloud pentru administrația publică și firme oferă potențial de creștere, prin participația din Polo Strategico Nazionale 1.
- Ofertele integrate de conectivitate și servicii digitale pot consolida relația cu clienții retail și IMM-urile 1.
- Piața brazilian are încă spațiu pentru creșterea veniturilor din servicii digitale și broadband 1.
Amenințări
- Presiunea prețurilor și concurența intensificată ar putea reduce marjele și cota de piață a grupului 1.
- Tarifele vamale noi și tensiunile geopolitice pot crește costurile echipamentelor și ale energiei 1.
- Operatorii satelitari și eSIM pot slăbi barierele tradiționale de intrare și de păstrare a clienților 1.
Riscuri
- Presiune concurențială asupra prețurilorridicat
Concurența și dinamica deflaționistă a prețurilor pot reduce cota de piață și rentabilitatea, mai ales după integrarea Fastweb cu Vodafone 1.
- Dependența de FiberCopridicat
Dacă serviciile angro ale FiberCop nu sunt adecvate sau sunt întrerupte, grupul ar putea să nu poată livra serviciile fixe clienților 1.
- Costuri de echipamente și lanțuri de aprovizionaremediu
Noile politici de tarife vamale și tensiunile internaționale pot crește costurile ICT și ale energiei, cu efecte asupra marjelor 1.
- Investiții în 5G și întârzieri de implementaremediu
Întârzierile sau ineficiențele în implementarea 5G și a rețelelor de nouă generație ar putea afecta redabilitatea investițiilor 1.
- Riscuri legate de inteligența artificială și securitatemediu
Utilizarea soluțiilor de inteligență artificială implică riscuri de conformitate, de confidențialitate a datelor și de cybersecurity, cu impact economic și reputațional 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea EBITDA After Lease observată în 2025 se menține, grupul ar putea transforma stabilizarea operațiunilor într-o îmbunătățire durabilă a rezultatelor 1.
- Dacă piața cloud pentru sectorul public se dezvoltă, participația din Polo Strategico Nazionale ar putea deveni o sursă nouă de venituri 1.
- Un portofoliu consistent de brevete și o activitate de inovație bine structurată pot sprijini diferențierea față de concurenți pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Dacă presiunea prețurilor persistă, marjele ar putea rămâne sub presiune chiar și în condițiile unei cereri stabile 1.
- Dependența de un furnizor de rețea fixă și datoria financiară rămasă ar putea limita flexibilitatea grupului în fața șocurilor 1.
- Dacă noii operatori satelitari și eSIM câștigă clienți, grupul ar putea pierde cote de piață în segmentele mobile și broadband 1.
De urmărit
- Evoluția EBITDA After Lease și a fluxului de numerar al capitalurilor propriiQ1 2027
- Condițiile contractului de servicii cu FiberCop și eventualele modificări de tarife2027
- Evoluția cotelor de piață după integrarea Fastweb cu Vodafone și intrarea Poste Italiane în control2027
- Impactul tarifelor vamale și al costurilor energetice asupra marjelornext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul TIM furnizează conectivitate fixă și mobilă, servicii de rețea, soluții digitale și servicii ICT pentru clienți retail, întreprinderi și Pubblica Amministrazione. Potrivit raportului anual 2025, grupul avea în medie 22.410 de angajați retribuiți, fără operațiunile discontinue, iar total active de 36.734 milioane EUR la 31 decembrie 2025 1. Activitatea se desfășoară în principal în Italia (Domestic) și în Brazilia, prin TIM Brasil 1.
După cesionarea rețelei fixe (NetCo), FiberCop a preluat infrastructura fixă și a devenit furnizorul principal de conectivitate angro ADSL, FTTC și FTTH pentru grup, ceea ce a schimbat modelul de activitate în zona fixă 1. Grupul își sprijină ecosistemul pe parteneri tehnologici, furnizori de echipamente și subcontractori pentru mentenanță și call center 1. Grupul deține și o participație de 45% în Polo Strategico Nazionale, dedicată serviciilor cloud pentru administrația publică 1.
Inovația este un pilon al strategiei, cu accent pe inteligența artificială, cloud și edge computing, rețele 5G, Internet of Things, cybersecurity și o platformă digitală pentru clienții consumer și IMM-uri. Grupul avea peste 2.200 de cereri de brevet sau brevete acordate la 31 decembrie 2025 și un portofoliu de peste 440 de invenții brevetate 1.
Segmente
Piața în context
Piața italiană a telecomunicațiilor rămâne foarte competitivă, cu o presiune persistentă asupra prețurilor care durează de peste un deceniu, potrivit raportului 1. Integrarea Fastweb cu Vodafone a creat un operator de dimensiuni comparabile cu TIM, iar în Brazilia piața este dominată de mai mulți operatori naționali și de furnizori virtuali (MVNO) 1. Creșterea serviciilor cloud pentru sectorul public și privat oferă o oportunitate, dar atrage și noi concurenți 1.
Piața serviciilor ICT și cloud este în creștere continuă, iar intrarea constantă a noilor actori naționali și internaționali modifică echilibrul pieței 1. Presiunea asupra costurilor de infrastructură crește odată cu traficul generat de OTT și de aplicațiile de inteligență artificială 1.
Tendințe
- Presiunea deflaționistă a prețurilorvânt din față
Prețurile în telecomunicații scad de peste un deceniu, ceea ce limitează veniturile medii pe client și poate reduce marjele dacă costurile nu scad în paralel 1.
- Cerere crescută pentru cloud și servicii digitalevânt din spate
Creșterea serviciilor cloud pentru administrația publică și firme deschide oportunități, prin participația din Polo Strategico Nazionale și investițiile în centre de date 1.
- Noi forme de concurență: eSIM și satelitmixt
Eliminarea barierelor la schimbarea operatorului prin eSIM și extinderea rețelelor satelitare LEO pot crește contestarea pieței, dar și oferi noi canale de distribuție 1.
- Investiții în 5G și inteligență artificialămixt
Investițiile în 5G, rețele de nouă generație și inteligența artificială sunt necesare pentru a menține competitivitatea, dar pot afecta redabilitatea dacă implementarea întârzie 1.
Poziția concurențială
Concurenții includ operatorii mobili și de broadband din Brazilia, operatorii virtuali (MVNO), Iliad, noua entitate rezultată din fuziunea Fastweb cu Vodafone, precum și multiutilitățile energetice și de asigurări care oferă pachete integrate 1. Operatorii satelitari LEO pot oferi servicii broadband comparabile cu cele terestre 1.
În zona ICT și cloud concurența vine de la furnizori naționali și internaționali care intră continuu pe piață, iar în servicii digitale de la platformele OTT 1. Pierderea de cote de piață în fața acestor actori ar putea afecta marjele grupului 1.
- Fastweb + Vodafone Italia
Operator rezultat din integrarea Fastweb cu Vodafone, de dimensiuni comparabile cu TIM, care poate intensifica competiția pentru clienți 1.
- Iliad
Operator cu strategie agresivă de prețuri, care erodează cotele de piață ale operatorilor infrastructurați 1.
- Operatori satelitari LEO
Furnizori de conectivitate broadband prin satelit, cu performanțe apropiate de cele terestre și posibile dezavantaje de reglementare pentru operatorii terestri 1.
- Multiutilități energetice și de asigurări
Companii care oferă pachete integrate de conectivitate, energie și asigurări și pot atrage clienți din segmentul consumer 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Telecom Italia Is Said to Consider €10.8 Billion Poste Bid FairBloomberg Markets · 17 iul. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202524 mar. 2026
- Raportul anual 202424 sept. 2025
- Raportul anual 202424 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / TIM S.p.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.