olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Unipol Assicurazioni S.p.A. UNI.MI
Italia · Euronext Milan · ISIN IT0004810054 · Verticală: Companii listate din Italia
Unipol Assicurazioni este una dintre principalele companii de asigurări din Italia, activă în ramurile Non-Viață (în special auto) și Viață, cu o rețea de agenții și canale digitale. În 2025 compania și-a menajat creșterea primelor, în timp ce își reconstruiește marjele tehnice și lansează produse noi pentru clientela de retail, într-un context de presiune pe costurile daunelor cauzate de fenomenele meteo extreme.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Unipol Assicurazioni S.p.A. (UNI.MI) costa 25,85 EUR (−2,27 % într-o zi), cu randament al dividendului 3,29 %, beta 1,03, interval pe 52 de săptămâni 18,47–29,23 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 24,41 – 26,16
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 6,9 %
- SMA 50 / 200
- 26,55 / 23,81
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,15 / -0,35
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,5 % | −0,6 % | +0,1 pp | — |
| 3 luni | −9,6 % | −4,2 % | −5,4 pp | — |
| 6 luni | +16,1 % | +4,3 % | +11,7 pp | — |
| De la început de an | +25,7 % | +7,5 % | +18,2 pp | — |
| 1 an | +33,2 % | +9,9 % | +23,3 pp | −5,5 % |
| 3 ani | +406,3 % | +49,8 % | +356,4 pp | +8,9 % |
| 5 ani | +416,0 % | +42,8 % | +373,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 1,1 mld | 1,5 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +38,0 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,2 mld EUR
- Datorie financiară
- indisponibil EUR
- Datorie netă
- indisponibil EUR
- Capitaluri proprii
- 10,7 mld EUR
- Active totale
- 90,4 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 14,6 %
- ROA
- 1,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Cont de profit și pierdere · EUR
Bilanț · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 1,7 mld | 1,2 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,5 mld | 4,2 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,9 mld | 1,9 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active totale | 83,4 mld | 90,4 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 9,6 mld | 10,7 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,5 mld | 4,6 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din investiții | -2,8 mld | -3,2 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 146,0 mil | -2,0 mld | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 350,0 mil | 953,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 0 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
0 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,56 – 15,76 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · lipsesc date de intrare
- Dividende actualizate (DDM)11,56 – 15,76 (Mijloc 13,34)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
UNIPOL ASSICURAZIONI S.P.A. (UNI.MI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 14,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 11,56–15,76 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 13,34 EUR, prețul de 25,85 EUR lasă un potențial de -48,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -93,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Italia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| DLG.MIDe' Longhi S.p.a. | 6,8 mld | 21,5 | 15,4 % | 8,4 % | +8,7 % | +24 % / +60 % |
| ACE.MIAcea S.p.a. | 4,6 mld | 9,6 | 18,2 % | 16,6 % | +0,2 % | −4 % / +73 % |
| DIA.MIDiasorin S.p.a. | 4,3 mld | 28,3 | 9,2 % | 13,0 % | +0,8 % | +31 % / −7 % |
| CRL.MICarel Industries S.p.a. | 2,9 mld | 39,5 | 16,1 % | 11,7 % | +8,7 % | +3 % / +10 % |
| AMP.MIAmplifon S.p.a. | 2,7 mld | 29,9 | 8,5 % | 3,8 % | −0,6 % | −9 % / −58 % |
| ELN.MIEl.en. - S.p.a. | 1,3 mld | 30,3 | 10,9 % | 7,3 % | +4,2 % | +26 % / +73 % |
| CMB.MICembre S.p.a. | 1,3 mld | 27,0 | 20,6 % | 18,9 % | +6,7 % | +11 % / +108 % |
| COM.MIComer Industries S.p.a. | 1,3 mld | 18,6 | 12,8 % | 7,1 % | −23,0 % | +8 % / +64 % |
| DNR.MIIndustrie De Nora S.p.a. | 1,1 mld | 13,4 | 8,6 % | 9,4 % | +1,4 % | −22 % / −62 % |
| ARN.MIAlerion Clean Power S.p.a. In Forma Abbreviata Alerion S.p.a. | 969,2 mil | 10,4 | 23,5 % | 41,0 % | +1,8 % | −5 % / −23 % |
| AVIO.MIAvio S.p.a. | 883,6 mil | 86,8 | 2,1 % | 1,8 % | +21,5 % | +18 % / +291 % |
| CIR.MICir S.p.a. - Compagnie Industriali Riunite | 783,3 mil | 6,0 | 17,1 % | 7,3 % | +1,6 % | +4 % / +72 % |
| ASC.MIAscopiave S.p.a. | 646,3 mil | 18,0 | 4,2 % | 17,5 % | +13,4 % | −8 % / +33 % |
| AC5.MIAcinque S.p.a. | 412,6 mil | 19,6 | 4,1 % | 3,6 % | +0,2 % | −6 % / +8 % |
| BAN.MIBasic Net S.p.a. | 348,0 mil | — | -4,9 % | -3,5 % | +0,4 % | −30 % / +5 % |
| ADB.MIAeroporto Guglielmo Marconi Di Bologna S.p.a. | 324,7 mil | 13,1 | 11,1 % | 13,7 % | +9,2 % | −2 % / +12 % |
| CAI.MICairo Communication S.p.a. | 289,2 mil | 6,4 | 8,1 % | 4,4 % | −1,3 % | −22 % / +28 % |
| ECNL.MIAquafil S.p.a. | 129,6 mil | — | -3,2 % | -0,9 % | −3,9 % | −1 % / −52 % |
| BEC.MIB&C Speakers S.p.a. | 118,7 mil | 11,7 | 18,5 % | 10,2 % | −1,3 % | −26 % / −32 % |
| ABT.MIAbitare In S.p.a. | 76,0 mil | 276,0 | 0,4 % | 0,4 % | +39,8 % | −6 % / −47 % |
| ELC.MIElica S.p.a. | 64,3 mil | — | -7,8 % | -2,2 % | +1,9 % | −34 % / −48 % |
| DEX.MIDexelance S.p.a. | 50,7 mil | 2,8 | 11,0 % | 5,4 % | +12,6 % | −63 % / −78 % |
| CLE.MIClass Editori S.p.a. | 35,1 mil | — | -29,2 % | -3,8 % | −0,7 % | −9 % / +106 % |
| CLF.MICaleffi - S.p.a. | 11,6 mil | 5,2 | 10,9 % | 3,8 % | −2,5 % | −4 % / −10 % |
| AEF.MIAeffe S.p.a. | 10,1 mil | 0,5 | 21,9 % | 7,7 % | −21,3 % | −59 % / −86 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UNI.MI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Unipol Assicurazioni este una dintre principalele companii de asigurări din Italia, activă în ramurile Non-Viață (în special auto) și Viață, cu o rețea de agenții și canale digitale. În 2025 compania și-a menajat creșterea primelor, în timp ce își reconstruiește marjele tehnice și lansează produse noi pentru clientela de retail, într-un context de presiune pe costurile daunelor cauzate de fenomenele meteo extreme 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă pe piața italiană de asigurări auto și de sănătate, cu o rețea extinsă de agenți și companii specializate care diversifică veniturile 1.
- Recuperarea marjelor tehnice pe auto arată capacitatea conducerii de a ajusta tarifele și de a selecta mai bine clienții 1.
- Gama de produse integrate Unica Unipol și canalele digitale oferă o experiență unitară pentru clienții de retail 1.
Puncte slabe
- Dependența de segmentul auto expune compania la ciclurile de preț și la schimbările din frecvența daunelor 1.
- Scăderea portofoliului de clienți auto și reducerea volumului de sănătate pot afecta creșterea pe termen scurt 1.
- Complexitatea reorganizării grupului, inclusiv mutarea portofoliului de sănătate, poate genera costuri de integrare 1.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru produse de economisire și pensii complementare poate sprijini segmentul Viață 1.
- Digitalizarea gestionării daunelor și a proceselor de vânzare ar putea reduce costurile operaționale 1.
- Extinderea produselor pentru segmentul IMM și a produselor combinate pentru gospodării ar putea diversifica portofoliul 1.
Amenințări
Riscuri
- Costul daunelor catastrofaleridicat
Evenimentele meteo extreme pot afecta rezultatul tehnic dacă costurile depășesc previziunile, mai ales în clasele de bunuri și de vehicule 1.
- Rezervele tehnice ale Viețiiridicat
Un volum mare de rezerve cu garanții minime poate expune compania la schimbările ratelor de dobândă și la presiunea asupra randamentelor 1.
- Reducerea portofoliului automediu
Scăderea numărului de clienți auto poate afecta volumul primelor, chiar dacă prima medie crește 1.
- Tranziția la reînnoire fără tacită reconduceremediu
Trecerea la regimul fără reînnoire tacită ar putea genera pierderi de clienți în perioada de tranziție 1.
- Risc valutar și de reasigurarescăzut
Depreciera dolarului american a afectat ramurile maritime și de mărfuri, iar expunerea valutară poate persista dacă sunt menținute aceleași operațiuni 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă recuperarea marjelor pe auto se menține și frecvența daunelor rămâne scăzută, profitabilitatea segmentului ar putea continua să se îmbunătățească 1.
- Creșterea puternică a segmentului Viață și a fondurilor de pensii ar putea diversifica sursele de venit ale grupului 1.
- Poziția de lider al UniSalute în asigurările de sănătate oferă o bază stabilă pentru creșterea segmentului non-auto 1.
De urmărit
- Evoluția frecvenței și costului daunelor auto și meteo2026
- Efectele tranziției la reînnoirea fără tacită reconducere asupra portofoliului2026
- Dinamica primelor Viață și a rezervelor cu garanții minimeNext annual report
- Rezultatele UniSalute după reorganizarea portofoliului de sănătate2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Unipol Assicurazioni S.p.A. este compania-mamă a unui grup asigurător italian și operează atât în Non-Viață, cu produse auto, pentru locuințe, sănătate și răspundere civilă, cât și în Viață, inclusiv produse de investiții și fonduri de pensii complementare 1. În exercițiul 2025, primele directe Non-Viață au atins 7.508 milioane EUR, în creștere cu 2,8%, iar primele directe Viață au ajuns la 7.777 milioane EUR, de la 6.446 milioane EUR în 2024 1. Distribuția se bazează pe rețeaua de agenți Unica Unipol și pe canale digitale, iar compania își propune să mențină agenția în centrul modelului de distribuție 1.
Segmentul auto (MV) rămâne cel mai mare, cu prime care cresc și pe RCA, și pe clasa Casco, pe fondul unei politici de recuperare a marjelor care a inversat tendința descendentă a primei medii din ultimii zece ani 1. Gruparea include și companii specializate, precum UniSalute în sănătate, Linear în vânzări directe electronice și SIAT în asigurări maritime și de mărfuri, fiecare cu contribuția sa la rezultatul consolidat 1. Strategia pe 2025-2027 pune accent pe gestionarea daunelor, inclusiv pe rezilienta la evenimente catastrofale 1.
Segmente
Non-Viață auto (MV)
Primele directe auto au ajuns la 4.160 milioane EUR în 2025 (+3,3%), reprezentând circa 55% din totalul Non-Viață, cu RCA în creștere de 2,0% și Casco de 7,1% 1. Frecvența daunelor a scăzut, iar costul mediu al daunelor a rămas aproximativ stabil, ceea ce a susținut îmbunătățirea rezultatului tehnic al clasei 1.
Non-Viață non-auto
Primele non-auto au crescut cu 2,1% în 2025, sprijinite de clasele incendiu și alte daune la bunuri, în timp ce asigurarea de sănătate a scăzut pe fondul proiectului UniSalute 2.0 de centralizare a portofoliului 1. Lansarea produsului Unica Unipol multi-segment a contribuit la noile afaceri din clasa accidente 1.
Piața în context
Piața asigurărilor auto din Italia a revenit la normalitatea post-pandemică, iar companiile și-au reglat tarifele pentru a recupera marjele 1. Un factor important este și evoluția costurilor daunelor legate de fenomene meteo extreme, care au determinat compania să-și consolideze procesele de gestionare a daunelor 1. Cererea de asigurări de sănătate și de protecție pentru gospodării rămâne un motor al creșterii, dar cheltuielile consumatorilor sunt sub presiunea contextului macroeconomic 1.
Pe segmentul vieții, cererea pentru produse de economisire și pensii complementare crește, iar rezervele cu garanții minime de randament sunt în continuare dominate de polițele fără garanție peste zero, ceea ce expune compania la evoluția ratelor de dobândă 1.
Tendințe
- Recuperarea marjelor pe autovânt din spate
Creșterea primei medii și scăderea frecvenței daunelor au susținut un rezultat tehnic mai bun pe RCA, iar dacă această dinamică se menține, ar putea sprijini profitabilitatea segmentului 1.
- Fenomene meteo extremevânt din față
Evenimentele NAT-CAT rămân o presiune asupra daunelor, iar compania a introdus proceduri speciale de gestionare, ceea ce ar putea reduce costurile dacă sunt eficiente, dar expunerea rămâne ridicată 1.
- Digitalizare și canale noimixt
Vânzările online și instrumentele digitale pentru declararea daunelor se extind, ceea ce poate reduce costurile de distribuție, dar produsele digitale nu includ garanțiile complexe disponibile doar în agenție 1.
- Presiune pe cheltuielile cliențilorvânt din față
Contextul macroeconomic a redus capacitatea clienților de a cheltui pe asigurări non-auto, ceea ce ar putea încetini creșterea primelor în clasele mai puțin obligatorii 1.
Poziția concurențială
Compania concurează pe piața italiană cu alți mari asigurători, atât pe auto, cât și pe sănătate și pe Viață, iar avantajul său vine din rețeaua de agenți și din companiile specializate din grup 1. Concurența pe prețul RCA rămâne intensă, iar recuperarea marjelor poate afecta volumul de portofoliu 1.
Pe segmentele digitale și de vânzare directă, concurenții care operează exclusiv online pot oferi prețuri mai competitive, în timp ce Unipol încearcă să își păstreze poziția prin produse integrate și rețeaua agențiilor 1.
- Generali (Assicurazioni Generali S.p.A.)
Asigurător italian concurent pe segmentele auto, non-auto și Viață, care nu este listat pe o bursă din SUA, conform surselor disponibile.
- Allianz SE
Grup asigurător european concurent pe segmentele de Non-Viață și Viață, care nu este listat pe o bursă din SUA, conform surselor disponibile.
- Poste Italiane (rețeaua de distribuție)
Canal de distribuție al unor produse auto ale grupului, prin care concurența se desfășoară indirect, fără listare pe o bursă din SUA.
- Assicurazioni de vânzare directă online
Companii care vând direct prin canale electronice și concurează în special pe prețul RCA, fără o relevanță certă de listare în SUA.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202509 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Unipol Assicurazioni S.p.A. · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.