olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Atlantic American Corporation AAME
Life Insurance · SIC 6311 · Verticală: Life Insurance (SIC 6311)
Atlantic American Corporation este o companie holding din Georgia care activează în nișe specializate ale asigurărilor de viață, sănătate și de bunuri și răspundere civilă, prin subsidiarele American Southern și Bankers Fidelity. Pentru primele nouă luni din 2025 a raportat un profit net de 4,7 milioane USD, după pierderi în anul precedent, pe fondul creșterii primelor, ceea ce face profilul său financiar interesant de urmărit.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Atlantic American Corporation (AAME) costa 1,19 USD (+3,48 % într-o zi), cu capitalizare 24,3 mil USD, P/E 4,2 pe un EPS diluat de 0,28 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,68 %, beta 0,66, interval pe 52 de săptămâni 1,05–3,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2025): venituri de 51,3 mil USD (+4,8 % an/an), profit net de 1,3 mil USD (−59,8 % an/an), EPS diluat 0,06 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,89 – 1,54
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,46 · lățimea benzii 53,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,29 / 1,98
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,6 % | −1,1 % | −4,5 pp | — |
| 3 luni | −23,2 % | −0,5 % | −22,8 pp | — |
| 6 luni | −52,6 % | +4,4 % | −57,0 pp | — |
| De la început de an | −58,0 % | +12,3 % | −70,3 pp | — |
| 1 an | −59,7 % | +13,5 % | −73,2 pp | +5,9 % |
| 3 ani | −36,7 % | +76,4 % | −113,1 pp | +51,2 % |
| 5 ani | −73,6 % | +63,7 % | −137,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q4 2025 · 31 dec. 2025
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q1 '24 | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 47,0 mil | 47,7 mil | 44,5 mil | 48,9 mil | 50,1 mil | 55,3 mil | 53,8 mil | 51,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 113,0 mii | 125,0 mii ≈ | 59,0 mii ≈ | 69,0 mii | 77,0 mii | 103,0 mii ≈ | 97,0 mii ≈ | 161,0 mii |
| Cheltuieli cu dobânzile | 855,0 mii | 867,0 mii | 869,0 mii | 828,0 mii | 774,0 mii | 773,0 mii | 779,0 mii | 754,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -2,5 mil | -849,0 mii | -2,5 mil | 4,2 mil | 1,0 mil | 4,2 mil | 769,0 mii | 1,7 mil |
| Impozit pe profit | -508,0 mii | -165,0 mii | -456,0 mii | 897,0 mii | 233,0 mii | 900,0 mii | 192,0 mii | 379,0 mii |
| Profit net | -2,0 mil | -684,0 mii | -2,0 mil | 3,3 mil | 802,0 mii | 3,3 mil | 577,0 mii | 1,3 mil |
| EPS diluat | -0,10 | -0,04 | -0,10 | 0,16 ≈ | 0,03 | 0,15 | 0,02 | 0,06 ≈ |
| Flux de numerar operațional | -5,3 mil | 416,0 mii ≈ | 90,0 mii ≈ | 9,6 mil | -722,0 mii | 9,3 mil ≈ | 6,6 mil ≈ | 17,7 mil |
| Investiții (capex) | 39,0 mii | 55,0 mii ≈ | 32,0 mii ≈ | 99,0 mii | 264,0 mii | 170,0 mii ≈ | 31,0 mii ≈ | 1,0 mii |
| Dividende plătite | — | — | 0 ≈ | 1,0 mii | — | — | 0 ≈ | 1,0 mii |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 15 trimestre (min 4,5, mediană 10,7, max 170,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 185,6 mil | 198,2 mil | 195,3 mil | 199,6 mil | 187,9 mil | 186,8 mil | 188,1 mil | 210,4 mil |
| Venituri an/an | +2,5 % | +6,8 % | −1,4 % | +2,2 % | −5,9 % | −0,6 % | +0,7 % | +11,9 % |
| Profit net | -704,0 mii | -386,0 mii | 12,2 mil | 4,3 mil | 1,5 mil | -171,0 mii | -1,4 mil | 6,0 mil |
| Profit net an/an | −115,5 % | indisponibil | indisponibil | −64,8 % | −64,4 % | −111,2 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -0,04 | 0,56 | 0,19 | 0,06 | -0,03 | -0,09 | 0,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | −66,1 % | −68,4 % | −150,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -0,4 % | -0,2 % | 6,2 % | 2,1 % | 0,8 % | -0,1 % | -0,7 % | 2,9 % |
| Flux de numerar liber | 4,2 mil | -1,9 mil | 8,7 mil | 981,0 mii | 6,3 mil | 2,5 mil | 4,6 mil | 32,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 43,6 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 120,8 mil USD
- Active totale
- 433,9 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 5,2 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- 15,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 15,5 mil | 5,3 mil | 2,1 mil | -565,0 mii | -1,6 mil | 7,7 mil | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Profit net | 12,2 mil | 4,3 mil | 1,5 mil | -171,0 mii | -1,4 mil | 6,0 mil | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,56 | 0,19 | 0,06 | -0,03 | -0,09 | 0,28 | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,02 | 0,02 | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 19,3 mil | 24,8 mil | 28,9 mil | 28,3 mil | 35,6 mil | 43,6 mil | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Active totale | 405,2 mil | 402,3 mil | 367,1 mil | 378,5 mil | 382,0 mil | 433,9 mil | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 260,1 mil | 261,0 mil | 264,9 mil | 274,0 mil | 271,5 mil | 313,1 mil | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 145,1 mil † | 141,3 mil † | 102,2 mil † | 106,1 mil † | 110,6 mil † | 120,8 mil † | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 0 | 408,0 mii | 408,0 mii | 408,0 mii | 408,0 mii | 408,0 mii | SEC (XBRL)· 16 oct. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 23 mar. 2021verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 57 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 24,3 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie39
- Creștere73
- Calitate16
- Randamente62
- Evaluare75
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,98 – 11,71 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual5,27 – 5,51 (Mijloc 5,39)
- P/B justificat2,05 – 2,76 (Mijloc 2,35)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului0,26 – 0,35 (Mijloc 0,30)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E0,98 – 4,71 (Mijloc 3,07)16 firme folosite · multiplul median 11,0x · quartile 3,5x – 16,8xANG-PD, ATHS, BHF, CIA, CRBD, FG, GL, GNW, JXN, LNC, MET, PFH, PRI, PUK, RGA, VOYA
- Colegi: P/B2,32 – 11,71 (Mijloc 5,80)16 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,4x – 2,0xANG-PD, ATHS, BHF, CIA, CRBD, FG, GL, GNW, JXN, LNC, MET, PFH, PRI, PUK, RGA, VOYA
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 57/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 5,2 % | 16 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 67,1 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,9 % | 39 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 1,5 % | 39 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 0,2x | 81 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 4,3x | 69 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,7 % | 38 (față de colegi) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 7,1 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie39/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere73/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial16/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente62/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare75/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ATLANTIC AMERICAN CORPORATION (AAME). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 11,9 %; marjă netă 2,9 %; ROE 5,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,18–5,11 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,23 USD, prețul de 1,19 USD lasă un potențial de 255,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 71,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR EPS 3 ani: 67,1 %
- P/B: 0,2x
- Rata de distribuire (EPS): 7,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROE: 5,2 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Life Insurance (SIC 6311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PUKPrudential PLC | 67,2 mld | 17,2 | 21,2 % | 34,6 % | +7,0 % | −10 % / +20 % |
| METMetLife, Inc. | 65,4 mld | 19,5 | 13,2 % | 4,6 % | +8,6 % | +34 % / +62 % |
| RGAReinsurance Group Of America, Incorporated | 17,4 mld | 11,7 | 11,7 % | 5,8 % | +7,2 % | +40 % / +64 % |
| GLGlobe Life Inc. | 12,2 mld | 10,8 | 19,3 % | 18,9 % | +3,7 % | +20 % / +31 % |
| VOYAVoya Financial, Inc. | 9,3 mld | 16,7 | 14,3 % | 7,8 % | +1,7 % | +49 % / +46 % |
| CRBDCorebridge Financial, Inc. | 9,3 mld | 4,6 | 21,7 % | 10,6 % | −1,2 % | −11 % / indisponibil |
| JXNJackson Financial Inc. | 9,1 mld | 11,1 | 9,5 % | 13,4 % | +104,3 % | +40 % / +188 % |
| PRIPrimerica, Inc. | 8,8 mld | 11,4 | 33,0 % | 23,2 % | +6,6 % | +11 % / +36 % |
| LNCLincoln National Corp | 8,0 mld | 3,6 | 22,6 % | 12,2 % | −1,2 % | +1 % / +75 % |
| PFHPrudential Financial, Inc. | 5,3 mld | 1,4 | 12,6 % | 6,3 % | −13,7 % | −11 % / −20 % |
| GNWGenworth Financial, Inc. | 3,5 mld | 17,5 | 2,4 % | 2,9 % | +0,1 % | +6 % / +56 % |
| FGF&G Annuities & Life, Inc. | 2,9 mld | 7,4 | 9,2 % | 6,9 % | −0,2 % | −32 % / −46 % |
| BHFBrighthouse Financial, Inc. | 2,4 mld | 3,3 | 13,6 % | 12,5 % | +43,2 % | −35 % / −18 % |
| CIACitizens, Inc. | 209,2 mil | 18,0 | 5,0 % | 4,5 % | +4,3 % | −31 % / +25 % |
| AAMEAtlantic American Corporation | 24,3 mil | 4,3 | 5,2 % | 2,9 % | +11,9 % | −60 % / −37 % |
| ATHSAthene Holding Ltd | 4,7 mil | 0,0 | 4,5 % | 2,9 % | +24,1 % | −8 % / indisponibil |
| ANG-PDAmerican National Group Inc. | 215,5 mii | 0,0 | 8,4 % | 12,6 % | −0,4 % | −15 % / indisponibil |
| SLFSun Life Financial Inc | — | — | 14,2 % | 8,5 % | +8,0 % | +39 % / +62 % |
| AEGAegon Ltd. | — | — | 10,5 % | — | +1,1 % | +7 % / +56 % |
| MFCManulife Financial Corporation | — | — | 11,0 % | 68,5 % | +7,1 % | +31 % / +135 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AAME din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,74 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 1,30 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 1,96 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 0,71 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 1,40 Randament total 24 % · Pe an 7 % | 2,32 Randament total 103 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 0,68 Randament total -37 % · Pe an -9 % | 1,51 Randament total 37 % · Pe an 7 % | 2,75 Randament total 145 % · Pe an 20 % |
- P/E la ieșire± 0,35
- Marja netă± 0,25
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 oct. 2026; de atunci au apărut 10-K/A (19 oct. 2026).
Pe scurt
Atlantic American Corporation este o companie holding din Georgia care activează în nișe specializate ale asigurărilor de viață, sănătate și de bunuri și răspundere civilă, prin subsidiarele American Southern și Bankers Fidelity 1. Pentru primele nouă luni din 2025 a raportat un profit net de 4,7 milioane USD, după pierderi în anul precedent, pe fondul creșterii primelor 2, ceea ce face profilul său financiar interesant de urmărit.
SWOT
Puncte tari
- Diversificarea în două industrii, bunuri și viață-sănătate, reduce dependența de o singură linie de business 1.
- Rețeaua de agenți independenți și programele de servicii pentru agenți susțin extinderea geografică 1.
- Revenirea la profit și creșterea primelor în 2025 arată capacitatea de execuție a conducerii 2.
Puncte slabe
- Compania nu are operațiuni proprii semnificative și depinde de distribuțiile subsidiarelor 1.
- Au fost identificate deficiențe de control intern privind creanțele din prime, cu revizuirea situațiilor financiare din 2024 1.
- Contractele guvernamentale prin licitație limitează controlul asupra prețurilor și a rentabilității 1.
Oportunități
- Extinderea rețelei de agenți și a produselor pe teritoriul național ar putea susține creșterea veniturilor 1.
- Creșterea cererii pentru asigurări de sănătate și Medicare Supplement ar putea aduce volum suplimentar 2.
- Dacă produsele noi de nișă, precum cele de îngrijire pe termen scurt, se dezvoltă, ar putea diversifica portofoliul 1.
Amenințări
- Evenimentele catastrofale, naturale sau provocate de om, pot genera pierderi neprevăzute 1.
- Schimbările de reglementare în sănătate și asigurări ar putea crește costurile și cerințele de capital 1.
- Volatilitatea piețelor financiare poate afecta valoarea investițiilor, care reprezintă o parte majoră a activelor 1.
Riscuri
- Estimarea rezervelorridicat
Rezervele pentru daune și pentru beneficiile viitoare depind de estimări care pot diferi semnificativ de rezultatele reale 1.
- Controale interneridicat
Deficiențele identificate în controalele privind creanțele din prime ar putea afecta încrederea în raportare dacă nu sunt remediate 1.
- Risc de investițiimediu
Valoarea portofoliului de obligațiuni și acțiuni poate varia cu piețele, cu efect asupra capitalului 1.
- Dependența de reasiguraremediu
Protecția împotriva pierderilor depinde de performanța reasiguratorilor și de disponibilitatea acoperirii la prețuri adecvate 2.
- Reglementare și concurență în licitațiiscăzut
Schimbările de reglementare și licitațiile competitive pot reduce marjele contractelor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea primelor din 2025 se menține, compania ar putea transforma revenirea la profit într-o tendință durabilă 2.
- Structura pe două industrii și autonomia subsidiarelor pot permite adaptarea rapidă la oportunități 1.
- Rețeaua extinsă de agenți și gama de produse de nișă pot susține extinderea geografică 1.
Ce ar strica teza
- Deficiențele de control și corecția retroactivă a situațiilor financiare pot ridica întrebări despre calitatea raportării 1.
- Dependența de distribuțiile subsidiarelor și de contractele prin licitație poate limita flexibilitatea financiară 1.
- Dacă sinistrele cresc peste estimări, rezervele ar putea necesita ajustări semnificative 1.
De urmărit
- Evoluția primelor auto comerciale și a răspunderii civileQ1 2026
- Creșterea vânzărilor de Medicare Supplement și de accidente de grup2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 oct. 2026; de atunci au apărut 10-K/A (19 oct. 2026).
Afacerea
Compania funcționează ca holding și nu are operațiuni proprii semnificative; veniturile sale depind de dividendele și distribuțiile subsidiarelor operaționale 1. Strategia declarată este concentrarea pe nișe geografice, demografice sau de produs, iar fiecare subsidiară este gestionată separat și evaluată individual 1. Subsidiarele de asigurări comerciale și de viață operează cu o autonomie relativă, ceea ce, potrivit companiei, permite reacții rapide la oportunități de piață 1.
Rezervele de asigurare sunt estimate actuarial, iar compania a revizuit retroactiv informațiile financiare din 2024 pentru a corecta erori legate de creanțele din prime, fără a modifica concluzia că situațiile financiare anterioare erau corecte semnificativ 1. Această corecție este relevantă pentru interpretarea comparațiilor dintre ani 2.
Segmente
Bunuri și răspundere civilă (American Southern)
Segmentul generează cele mai mari creșteri din 2025, cu răspundere civilă auto și asigurări de transport terestru în expansiune față de anul precedent 1. Ponderea majoră provine din liniile auto, iar contractele pe bază de bloc cu guverne locale și flote mari sunt prețuite individual 1.
Viață și sănătate (Bankers Fidelity)
Sănătatea, în special Medicare Supplement, reprezintă cea mai mare parte a primelor câștigate, în timp ce asigurările de viață de grup și individuale scad ca pondere 1. Distribuția se bazează pe un număr mare de agenți independenți, iar canalul de grup Atlantic American Employee Benefits adaugă o componentă separată 1.
Piața în context
Piețele în care activează sunt specializate și reglementate la nivel de stat, iar compania concurează prin produse de nișă și servicii pentru agenți și clienți 1. Creșterea primelor în 2025 și revenirea la profit după un an cu pierderi indică o cerere solidă în segmentele deservite 2.
Activitatea din segmentul guvernamental și al licitațiilor depinde de rezultatele competitive la reînnoire, ceea ce face veniturile mai greu de prevăzut pe termen lung 1. Mediul de dobânzi și piețele financiare influențează valoarea investițiilor, care reprezintă o parte majoră a activelor 1.
Tendințe
- Creșterea primelor auto comercialevânt din spate
Creșterea primelor pe răspundere civilă auto și pe transportul terestru a sprijinit veniturile în 2025, potrivit companiei 2. Dacă această dinamică se menține, ar putea susține rezultatele operaționale ale segmentului 2.
- Dinamica Medicare Supplementmixt
Creșterea Medicare Supplement și a asigurărilor de accidente de grup a contribuit la progresul din 2025 2. Totuși, produsele de sănătate sunt sensibile la reglementări și la costurile serviciilor medicale, ceea ce poate schimba rapid marjele 1.
- Corecția contabilă a creanțelor din primevânt din față
Revizuirea financiară privind creanțele din prime din grupurile de viață și accidente ar putea influența comparabilitatea rezultatelor dintre ani 1. Controalele interne au fost identificate ca deficitare, ceea ce atrage atenția asupra calității raportării 1.
- Tranziția la LDTImixt
Adoptarea standardului LDTI modifică modul de evaluare a rezervelor pentru contractele pe termen lung și poate genera volatilitate în rezultate 1. Efectul pe termen lung depinde de ipotezele actuariale și de ratele de actualizare utilizate 1.
Poziția concurențială
Sursele furnizate nu identifică numele concurenților, astfel că analiza concurențială se bazează pe descrierea companiei despre nișele sale și pe modul în care își diferențiază serviciul 1. Compania susține că este mai agilă decât transportatorii mai mari, dar aceasta este o afirmație a companiei, nu o măsură verificată 1.
În asigurările guvernamentale și de flote, prețurile se stabilesc frecvent prin licitații competitive, ceea ce limitează controlul asupra rentabilității contractelor 1. Pe piața de sănătate și viață, concurența depinde de rețelele de agenți și de diversitatea produselor 1.
- Alți asigurători de nișă din SUA (nespecificați în surse)
Sursele nu numesc concurenți, deci nu se poate verifica un simbol bursier pentru ei.
- Transportatori mari de asigurări de viață și sănătate
Compania se compară cu transportatorii mai mari, fără a-i numi în sursele furnizate.
- Asigurători de flote și programe guvernamentale
Concurența este prezentă în licitațiile pentru flote și programe guvernamentale, fără nume în surse.
- Rețele de agenți și brokeri independenți
Canalele de distribuție concurează pentru aceiași agenți, descrisi în surse în termeni generali.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)23 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
- Raport anual (amendament)19 oct. 2026
- Raport anual16 oct. 2026
- Raport curent16 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent26 aug. 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 aug. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent02 iun. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Notificare de delistare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Atlantic American Corporation · 16 oct. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Atlantic American Corporation · 14 nov. 2025
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.