olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Primerica, Inc. PRI
Life Insurance · SIC 6311 · Verticală: Life Insurance (SIC 6311)
Primerica distribuie produse financiare către gospodăriile de clasă mijlocie din Statele Unite și Canada, prin intermediul unei forțe de vânzări independente care depășește 148.000 de reprezentanți licențiați. Compania combină un portofoliu de asigurări de viață cu termen lung, cu o divizie de investiții și economii care a înregistrat vânzări record în al doilea trimestru din 2026, în timp ce costul ridicat al vieții continuă să influențeze persistența poliselor.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Primerica, Inc. (PRI) costa 284,54 USD (+1,54 % într-o zi), cu capitalizare 8,8 mld USD, P/E 11,4 pe un EPS diluat de 24,92 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,57 %, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 245,55–326,41 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 865,1 mil USD (+9,0 % an/an), profit net de 202,3 mil USD (+13,4 % an/an), EPS diluat 6,45 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 54,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 273,21 – 287,15
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 5,0 %
- SMA 50 / 200
- 283,26 / 278,88
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,13 / -0,94
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,4 % | −2,0 % | +4,4 pp | — |
| 3 luni | −11,2 % | −2,2 % | −9,1 pp | — |
| 6 luni | +2,8 % | +4,3 % | −1,5 pp | — |
| De la început de an | +10,1 % | +10,6 % | −0,4 pp | — |
| 1 an | +9,3 % | +10,5 % | −1,2 pp | +1,1 % |
| 3 ani | +39,0 % | +73,7 % | −34,7 pp | +51,2 % |
| 5 ani | +60,8 % | +61,7 % | −1,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 774,1 mil | 788,1 mil | 804,8 mil | 793,3 mil | 839,9 mil | 853,7 mil | 872,7 mil | 865,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,6 mil ≈ | 4,3 mil | 4,8 mil | 5,3 mil ≈ | 4,3 mil ≈ | 4,9 mil | 3,9 mil | 4,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,1 mil | — | 6,0 mil | 6,0 mil | 6,0 mil | — | — | — |
| Profit înainte de impozit | 254,6 mil | 218,5 mil | 221,3 mil | 234,5 mil | 271,7 mil | 247,1 mil | 249,4 mil | 258,2 mil |
| Impozit pe profit | 59,8 mil | 50,8 mil | 52,3 mil | 56,2 mil | 64,9 mil | 50,0 mil | 59,3 mil | 55,9 mil |
| Profit net | 164,4 mil | 167,1 mil | 169,1 mil | 178,3 mil | 206,8 mil | 197,0 mil | 190,1 mil | 202,3 mil |
| EPS diluat | 4,83 | 4,96 | 5,05 | 5,40 | 6,35 | 6,15 ≈ | 5,97 | 6,45 |
| Flux de numerar operațional | 207,3 mil ≈ | 270,6 mil | 197,5 mil | 162,6 mil ≈ | 202,9 mil ≈ | 338,2 mil | 156,8 mil | 193,8 mil ≈ |
| Dividende plătite | 30,5 mil ≈ | 207,4 mil | 34,7 mil | 34,2 mil ≈ | 33,8 mil ≈ | 168,9 mil | 38,1 mil | 37,5 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 128,8 mil ≈ | 44,4 mil | 118,0 mil | 129,1 mil ≈ | 132,9 mil ≈ | 70,1 mil | 135,0 mil | 135,2 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 18 din propriul istoric de 39 trimestre (min 9,5, mediană 13,4, max 20,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 2,7 mld | 3,1 mld | 3,3 mld |
| Venituri an/an | +12,5 % | +8,0 % | +8,0 % | +22,2 % | −1,9 % | +3,4 % | +12,4 % | +6,6 % |
| Profit net | 324,1 mil | 366,4 mil | 386,2 mil | 477,4 mil | 472,1 mil | 576,6 mil | 470,5 mil | 751,2 mil |
| Profit net an/an | −7,5 % | +13,1 % | +5,4 % | +23,6 % | −1,1 % | +22,1 % | −18,4 % | +59,7 % |
| EPS diluat | 7,33 | 8,62 | 9,57 | 11,99 | 12,33 | 15,94 | 13,71 | 22,91 |
| EPS diluat an/an | −3,7 % | +17,6 % | +11,0 % | +25,3 % | +2,8 % | +29,3 % | −14,0 % | +67,1 % |
| netă % | 17,1 % | 17,9 % | 17,4 % | 17,6 % | 17,8 % | 21,0 % | 15,2 % | 22,8 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 756,2 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 2,4 mld USD
- Active totale
- 15,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 31,9 %
- ROA
- 5,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 506,7 mil | 643,5 mil | 718,7 mil | 771,7 mil | 939,2 mil | 974,6 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 386,2 mil | 477,4 mil | 472,1 mil | 576,6 mil | 470,5 mil | 751,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,57 | 11,99 | 12,33 | 15,94 | 13,71 | 22,91 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,60 | 1,88 | 2,20 | 2,60 | 3,30 | 4,16 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 547,6 mil | 392,5 mil | 489,2 mil | 594,1 mil | 687,8 mil | 756,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 14,9 mld | 16,2 mld | 14,6 mld | 15,0 mld | 14,6 mld | 15,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,1 mld | 14,0 mld | 12,6 mld | 13,0 mld | 12,3 mld | 12,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,8 mld † | 925,4 mil † | 2,0 mld † | 2,1 mld † | 2,3 mld † | 2,4 mld † | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Dividende plătite | 64,3 mil | 74,6 mil | 255,0 mil | 330,0 mil | 290,0 mil | 271,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 231,4 mil | 18,8 mil | 356,3 mil | 375,1 mil | 425,0 mil | 450,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Piață și evaluare
Indicatori de asigurări
32 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 63 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,8 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie100
- Creștere88
- Calitate100
- Randamente52
- Evaluare19
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,03 – 430,60 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- Venit rezidual129,88 – 136,06 (Mijloc 132,92)
- P/B justificat320,19 – 430,60 (Mijloc 367,27)
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului54,67 – 73,52 (Mijloc 62,71)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
- Colegi: P/E87,45 – 430,41 (Mijloc 226,25)16 firme folosite · multiplul median 9,1x · quartile 3,5x – 17,3xAAME, ANG-PD, ATHS, BHF, CIA, CRBD, FG, GL, GNW, JXN, LNC, MET, PFH, PUK, RGA, VOYA
- Colegi: P/B27,03 – 126,51 (Mijloc 65,22)16 firme folosite · multiplul median 0,8x · quartile 0,3x – 1,5xAAME, ANG-PD, ATHS, BHF, CIA, CRBD, FG, GL, GNW, JXN, LNC, MET, PFH, PUK, RGA, VOYA
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 63/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROE · Calitate | 33,0 % | 100 (față de colegi) | 20 % |
| Rata daunelor · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 22,9 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,4 % | 74 (pe interval fix) | 9 % |
| ROA · Bilanț și datorie | 5,4 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/B · Evaluare | 3,5x | 0 (față de colegi) | 16 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,4x | 38 (față de colegi) | 16 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 1,6 % | 23 (față de colegi) | 11 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 18,0 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Creștere88/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Randamente52/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare19/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Primerica, Inc. (PRI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 6,6 %; marjă netă 23,2 %; ROE 33,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 108,67–283,23 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 179,58 USD, prețul de 284,54 USD lasă un potențial de -36,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -58,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 63/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROE: 33,0 %
- CAGR EPS 3 ani: 22,9 %
- CAGR venituri 3 ani: 7,4 %
- ROA: 5,4 %
- Rata de distribuire (EPS): 18,0 %
Ce o infirmă
- P/B: 3,5x
- Randamentul dividendului: 1,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor.
Față de mediana verticalei
Life Insurance (SIC 6311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PUKPrudential PLC | 67,2 mld | 17,2 | 21,2 % | 34,6 % | +7,0 % | −10 % / +20 % |
| METMetLife, Inc. | 64,0 mld | 19,1 | 13,2 % | 4,6 % | +8,6 % | +31 % / +58 % |
| RGAReinsurance Group Of America, Incorporated | 17,3 mld | 11,6 | 11,7 % | 5,8 % | +7,2 % | +39 % / +62 % |
| GLGlobe Life Inc. | 12,4 mld | 10,7 | 20,9 % | 19,6 % | +3,7 % | +20 % / +31 % |
| VOYAVoya Financial, Inc. | 9,5 mld | 17,5 | 13,1 % | 7,4 % | +1,7 % | +49 % / +46 % |
| CRBDCorebridge Financial, Inc. | 9,3 mld | 4,6 | 21,7 % | 10,6 % | −1,2 % | −11 % / indisponibil |
| JXNJackson Financial Inc. | 9,1 mld | 11,1 | 9,5 % | 13,4 % | +104,3 % | +40 % / +188 % |
| PRIPrimerica, Inc. | 8,8 mld | 11,4 | 33,0 % | 23,2 % | +6,6 % | +9 % / +39 % |
| LNCLincoln National Corp | 8,0 mld | 3,6 | 22,6 % | 12,2 % | −1,2 % | +1 % / +75 % |
| PFHPrudential Financial Inc | 5,3 mld | 1,4 | 12,6 % | 6,0 % | −13,7 % | −11 % / −20 % |
| GNWGenworth Financial, Inc. | 3,5 mld | 17,5 | 2,4 % | 2,9 % | +0,1 % | +6 % / +56 % |
| FGF&G Annuities & Life, Inc. | 2,9 mld | 7,4 | 9,2 % | 6,9 % | −0,2 % | −32 % / −46 % |
| BHFBrighthouse Financial, Inc. | 2,4 mld | 3,3 | 13,6 % | 12,5 % | +43,2 % | −35 % / −18 % |
| CIACitizens, Inc. | 209,2 mil | 18,0 | 5,0 % | 4,5 % | +4,3 % | −31 % / +25 % |
| AAMEAtlantic American Corporation | 24,3 mil | 4,3 | 5,2 % | 2,9 % | +11,9 % | −51 % / −39 % |
| ATHSAthene Holding Ltd | 4,7 mil | 0,0 | 4,5 % | 2,9 % | +24,1 % | −8 % / indisponibil |
| ANG-PDAmerican National Group Inc. | 215,5 mii | 0,0 | 8,4 % | 12,6 % | −0,4 % | −15 % / indisponibil |
| SLFSun Life Financial Inc | — | — | 14,2 % | 8,5 % | +8,0 % | +39 % / +62 % |
| AEGAegon Ltd. | — | — | 10,5 % | — | +1,1 % | +7 % / +56 % |
| MFCManulife Financial Corporation | — | — | 11,0 % | 68,5 % | +7,1 % | +31 % / +135 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PRI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 179,67 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 317,22 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 477,23 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 184,67 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 365,87 Randament total 34 % · Pe an 10 % | 602,87 Randament total 119 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 189,81 Randament total -26 % · Pe an -6 % | 421,99 Randament total 58 % · Pe an 10 % | 761,59 Randament total 181 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 91,47
- Marja netă± 64,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 51,14
- Diluare anuală± 5,38
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Primerica distribuie produse financiare către gospodăriile de clasă mijlocie din Statele Unite și Canada, prin intermediul unei forțe de vânzări independente care depășește 148.000 de reprezentanți licențiați. Compania combină un portofoliu de asigurări de viață cu termen lung, cu o divizie de investiții și economii care a înregistrat vânzări record în al doilea trimestru din 2026, în timp ce costul ridicat al vieții continuă să influențeze persistența poliselor 123.
SWOT
Puncte tari
- Un portofoliu mare de polițe de asigurare de tip term în vigoare, cu venituri previzibile și cheltuieli cu daunele în mare parte fixe datorită reasigurării.
- O forță de vânzări independentă numeroasă, care ajunge la clienți prin rețele de cunoștințe apropiate, cu costuri reduse de achiziție a clienților.
- Un segment de investiții cu comisioane recurente și cu o bază mare de active ale clienților, care a atins niveluri record de vânzări.
Puncte slabe
- Dependența de productivitatea reprezentanților, care sunt contractori independenți cu niveluri de activitate foarte diferite.
- Vânzările și persistența asigurărilor de viață au scăzut în ultimele perioade, ceea ce indică presiuni asupra cererii pentru acest produs.
- Rezultatele investițiilor depind în mare măsură de evoluția piețelor de capital, ceea ce introduce volatilitate în venituri.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru anuități și produse de protecție a veniturilor, pe măsură ce generațiile mai mari se apropie de pensionare.
- Transferul intergenerațional de avere ar putea extinde baza de active gestionate și fondurile mutuale pe termen lung.
- Extinderea gamei de produse și a conturilor gestionate ar putea sprijini creșterea veniturilor din comisioane bazate pe active.
Amenințări
- Costul ridicat al vieții ar putea continua să afecteze cererea pentru asigurări de viață și rata de persistență a polițelor.
- Modificările reglementărilor privind statutul contractorilor independenți sau practicile de recrutare ar putea crește costurile modelului de distribuție.
- O corecție a piețelor de capital ar putea reduce valoarea activelor clienților și veniturile din segmentul investițiilor.
Riscuri
- Dependența de recrutare și retenția reprezentanțilorridicat
Modelul de distribuție depinde de capacitatea reprezentanților existenți de a recruta și licenția noi membri. Dacă recrutarea scade, dimensiunea forței de vânzări și volumul vânzărilor ar putea fi afectate 1.
- Expunerea la mortalitate și la reasiguraremediu
Prețurile asigurărilor depind de ipoteze privind mortalitatea și persistența. Diferențe între rezultatele reale și ipoteze ar putea afecta profitabilitatea, iar accesul la reasigurare pe noile afaceri ar putea deveni mai costisitor 1.
- Reglementare și clasificarea contractorilorridicat
Statutul reprezentanților ca contractori independenți și practicile de recrutare sunt supuse controlului autorităților fiscale și de protecție a consumatorilor. O decizie defavorabilă ar putea impune modificări costisitoare ale modelului de distribuție 1.
- Sensibilitatea investițiilor la piețele de capitalmediu
Veniturile din segmentul investițiilor depind de valoarea activelor clienților, care urmează evoluția piețelor. Volatilitatea din primul semestru din 2026 arată că aceste venituri pot fluctua 2.
- Efectul ratelor dobânzii asupra portofoliuluiscăzut
Creșterea ratelor dobânzii a generat pierderi nerealizate în portofoliul de investiții, care ar putea afecta capitalul contabil dacă tendința continuă, deși companiile nu recunosc aceste pierderi în contul de profit și pierdere 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Segmentul investițiilor a atins vânzări record și o creștere puternică a activelor clienților în al doilea trimestru din 2026, ceea ce ar putea continua dacă piețele rămân favorabile 3.
- Portofoliul mare de asigurări de tip term oferă venituri previzibile și un flux de numerar stabil, care susțin dividendele și răscumpărările de acțiuni 3.
- Forța de vânzări independentă și canalele de distribuție bazate pe contacte apropiate ar putea sprijini creșterea într-o piață de clasă mijlocie cu nevoi nesatisfăcute de protecție și economisire 1.
Ce ar strica teza
- Vânzările de polițe de asigurare de viață și numărul de reprezentanți licențiați au scăzut în ultimele perioade, ceea ce ar putea indica o slăbire a cererii de bază 23.
- Veniturile din investiții depind de piețele de capital, astfel încât o corecție ar putea reduce rapid valoarea activelor și comisioanele asociate 2.
- Modelul bazat pe contractori independenți ar putea fi supus unor modificări legislative sau reglementare care să crească costurile de recrutare și conformitate 1.
De urmărit
- Evoluția numărului de reprezentanți licențiați și a recrutărilorQ3 2026
- Ratele de persistență ale polițelor de asigurare de tip term în condițiile costului ridicat al viețiiQ4 2026
- Valoarea activelor clienților și fluxurile nete din segmentul investițiilorQ3 2026
- Orientările privind veniturile și profitul din următorul raport anualnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Primerica este un furnizor de produse și servicii financiare pentru gospodăriile de clasă mijlocie din Statele Unite și Canada, cu 151.524 de reprezentanți licențiați pentru asigurări de viață la 31 decembrie 2025 1. Reprezentanții sunt contractori independenți care vând în principal asigurări de viață de tip term, subscrise de companie, și fonduri mutuale, anuități și alte produse distribuite în numele unor terți 1. Modelul de distribuție se bazează pe rețeaua de contacte apropiate a reprezentanților și pe o structură de comisioane legată de producția de vânzări, ceea ce permite un cost fix redus per vânzare 1.
Structura juridică include Primerica Financial Services, LLC (agenția generală și marketing), Primerica Life Insurance Company (subscriptorul principal de asigurări), PFS Investments Inc. (produse de investiții și economii, broker-dealer și consilier de investiții) și entitățile canadiene echivalente 1. Compania operează ca o structură de servicii financiare diversificată, în care veniturile din asigurări și din investiții se completează reciproc 2.
Prin raportarea trimestrială, compania descrie investițiile drept motorul de creștere, iar asigurarea de viață drept sursa de stabilitate și de fluxuri de numerar previzibile 3. Pentru a interpreta rezultatele, este util de reținut că primele două segmente sunt complementare: asigurarea de viață este mai sensibilă la presiunile costului vieții, în timp ce investițiile depind de piețele de capital și de dinamica demografică 12.
Segmente
Asigurare de viață de tip term
Segmentul asigurării de viață de tip term se bazează pe un portofoliu mare de polițe în vigoare, cu o parte substanțială a veniturilor provenite din prime recurente. Compania cedează în reasigurare până la 90% din riscul de mortalitate al polițelor existente, ceea ce face ca cheltuielile cu daunele să fie în mare parte fixe și reduce volatilitatea câștigurilor 1. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile segmentului au fost de 444 de milioane de dolari, iar numărul de polițe emise a scăzut cu 12% față de anul precedent 3.
Investiții și produse de economisire
Segmentul investițiilor și economiilor generează venituri în întregime bazate pe comisioane de vânzare și pe taxe de consultanță și administrare 1. În trimestrul al doilea din 2026, vânzările de produse au atins un nivel record, iar veniturile segmentului au crescut cu 21% față de perioada corespunzătoare din 2025 3. Vânzările de fonduri mutuale, anuități și conturi gestionate au fost principalele surse de creștere, sprijinite și de valoarea activelor clienților 12.
Piața în context
Concurența directă pentru atragerea clienților vine atât din distribuția prin agenți tradiționali, cât și din platformele digitale, iar avantajul companiei constă în accesul prin rețeaua de cunoștințe apropiate și în volumul forței de vânzări 1. Piața investițiilor depinde de evoluția piețelor de capital, deci rezultatele pot varia semnificativ de la un trimestru la altul 2.
Tendințe
- Costul ridicat al vieții și persistența polițelorvânt din față
Inflația cumulată a ridicat costul vieții pentru familiile de clasă mijlocie, ceea ce ar putea afecta persistența polițelor de asigurare de tip term și cererea pentru produsele companiei. În primul semestru din 2026, ratele de anulare au rămas peste nivelurile istorice pe termen lung 2.
- Creșterea activelor și a vânzărilor de investițiivânt din spate
Performanța pozitivă a piețelor de capital din 2024 până în primul semestru din 2026 a sprijinit vânzările și valoarea activelor clienților, care generează venituri în segmentul investițiilor. Un nivel record al vânzărilor a fost raportat în al doilea trimestru din 2026 23.
- Factori demografici și transferul de averevânt din spate
Pensionarea unei generații mari cere produse de anuități și protecție a veniturilor, iar transferul de avere către generațiile mai tinere ar putea sprijini conturile gestionate și fondurile mutuale pe termen lung 12.
- Dobânzi și portofoliul de investițiimixt
Creșterea ratelor dobânzii pe piață a generat pierderi nerealizate în portofoliul de titluri cu scadență fixă, dar a crescut și venitul din dobânzi. Dacă dobânzile rămân ridicate, veniturile din investiții ar putea continua să susțină rezultatele, în timp ce valoarea nerealizată a portofoliului ar putea fi afectată 12.
Poziția concurențială
Compania competitionează pentru clienții de clasă mijlocie cu alți distribuitori de produse de asigurare și de investiții, în special cu rețele de agenți și platforme digitale. Diferențierea sa se bazează pe modelul de distribuție prin contacte apropiate și pe forța de vânzări independentă, care poate fi greu de replicat 1.
În segmentul investițiilor, concurența vine din firmele care distribuie fonduri mutuale și anuități, iar rezultatele depind de capacitatea companiei de a atrage și de a menține activele clienților în conturi gestionate și produse cu comisioane recurente 23.
- Alți distribuitori de asigurări de viață prin agenți independenți
Concurenți care vând asigurări de viață prin rețele de agenți pentru clienți de clasă mijlocie, fără o identificare specifică în sursele analizate.
- Firme de administrare a investițiilor și fonduri mutuale
Companii care distribuie fonduri mutuale și conturi gestionate, concurând pentru activele clienților din segmentul investițiilor.
- Furnizori de anuități
Emitenți de anuități care concurează pentru cererea clienților care se apropie de pensionare.
- Platforme digitale de consultanță financiară
Servicii online care concurează pentru clienții care preferă canale digitale în locul întâlnirilor față în față.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Rising Markets Lift Primerica’s (PRI) Investment Sales OutlookYahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Primerica’s (PRI) Investment Boom Masks A Shrinking Sales ForceYahoo Finance — News · 06 sept. 2026 · EN
- Primerica President Sells 1,800 Shares for $562,770Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent27 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent06 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)02 apr. 2026
- Raport anual27 feb. 2026
- Raport curent23 feb. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport curent11 feb. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Primerica, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Primerica, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Primerica, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.