olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Sun Life Financial Inc. SLF

Life Insurance · SIC 6311 · Verticală: Life Insurance (SIC 6311)

81,98USD+1,85 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Sun Life Financial Inc. este un grup canadian de asigurări și gestionare a activelor, cotat la New York Stock Exchange sub simbolul SLF, care depune rapoarte anuale la SEC pe formularul 40-F. Documentele pentru exercițiul 2025 arată o structură de capital cu un număr mare de acțiuni ordinare și mai multe serii de acțiuni preferențiale, ceea ce face relevantă analiza structurii sale financiare pentru investitorii americani.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Sun Life Financial Inc. (SLF) costa 81,98 USD (+1,85 % într-o zi), cu beta 0,48, interval pe 52 de săptămâni 57,60–84,07 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 6,15 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,48
Volatilitate (1 an) 19 %
Interval 52 săpt.
57,6084,07

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
76,44 – 82,55
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 7,7 %
SMA 50 / 200
79,42 / 73,63
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,61 / 0,36
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,3 %−2,0 %+6,3 pp—
3 luni+0,1 %−2,2 %+2,3 pp—
6 luni+12,1 %+4,3 %+7,9 pp—
De la început de an+31,4 %+10,6 %+20,8 pp—
1 an+33,6 %+10,5 %+23,1 pp+1,1 %
3 ani+70,7 %+73,7 %−3,0 pp+41,1 %
5 ani+44,4 %+61,7 %−17,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−11,0 %
13 feb. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,0 %
09 feb. 2022 → 12 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,6 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2018201920202021⚠ 2022202320242025
Venituri27,0 mld39,7 mld43,3 mld35,7 mld5,8 mld40,9 mld38,8 mld41,9 mld
Venituri an/an−8,0 %+47,0 %+9,2 %−17,7 %—+609,7 %−5,2 %+8,0 %
Profit net2,6 mld2,7 mld2,5 mld4,0 mld2,9 mld3,2 mld3,1 mld3,6 mld
Profit net an/an+16,7 %+3,7 %−7,9 %+61,5 %—+7,6 %−1,1 %+13,5 %
EPS diluat4,144,404,106,694,895,265,266,15
EPS diluat an/an+18,6 %+6,3 %−6,8 %+63,2 %—+7,6 %0,0 %+16,9 %
netă %9,7 %6,8 %5,8 %11,3 %51,0 %7,7 %8,1 %8,5 %
Flux de numerar liber3,7 mld2,4 mld7,1 mld-1,9 mldindisponibil5,4 mld2,4 mld2,7 mld

Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
9,6 mld CAD
Datorie financiară
indisponibil CAD
Datorie netă
indisponibil CAD
Capitaluri proprii
25,5 mld CAD
Active totale
398,5 mld CAD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
13,8 %
ROA
0,9 %
Marja FCF
6,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CAD)

Cont de profit și pierdere · CAD

Profit înainte de impozit
2023
3,9 mld
2024
4,3 mld
2025
4,8 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit net
2023
3,2 mld
2024
3,1 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
5,26
2024
5,26
2025
6,15

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Bilanț · CAD

Numerar
2023
11,2 mld
2024
10,0 mld
2025
9,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active totale
2023
333,2 mld
2024
370,7 mld
2025
398,5 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
309,0 mld
2024
344,6 mld
2025
373,0 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
24,2 mld
2024
26,1 mld
2025
25,5 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · CAD

Dividende plătite
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
186,0 mil
2024
855,0 mil
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
93,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-0,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
13,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
6,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
7,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
16,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
7,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025

Profitabilitate

Marja netă
8,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

Indicatori de asigurări

Rata daunelor
indisponibil
lipsesc date de intrare

32 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 44,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

81,98 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
8,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
8,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

9/20 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 feb. 2026
verificat 210

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Life Insurance (SIC 6311)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 44,0 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROE · Calitate14,2 %74 (față de colegi)41 %
    Rata daunelor · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștere7,9 %79 (pe interval fix)23 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștere93,7 %100 (pe interval fix)18 %
    ROA · Bilanț și datorie0,9 %17 (pe interval fix)18 %
    P/B · Evaluareindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie17/100 · 1/1 factori cu valoare
    • Creștere89/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial74/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SUN LIFE FINANCIAL INC (SLF). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: creștere an/an 8,0 %; marjă netă 8,5 %; ROE 14,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 22,06–105,73 CAD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 44,0 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROE: 14,2 %
    • CAGR EPS 3 ani: 7,9 %
    • CAGR venituri 3 ani: 93,7 %

    Ce o infirmă

    • ROA: 0,9 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata daunelor, P/B, P/E (TTM), Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

    Față de mediana verticalei

    Life Insurance (SIC 6311) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 19 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 10,7x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 0,9x
    ROE
    14,2 %
    mediana verticalei 11,7 %
    peste mediană (+20,9 %)
    Marja netă
    8,5 %
    mediana verticalei 9,0 %
    sub mediană (−6,0 %)
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei —
    Venituri an/an
    8,0 %
    mediana verticalei 4,3 %
    peste mediană (+84,7 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    PUKPrudential PLC67,2 mld17,221,2 %34,6 %+7,0 %−10 % / +20 %
    METMetLife, Inc.64,0 mld19,113,2 %4,6 %+8,6 %+31 % / +58 %
    RGAReinsurance Group Of America, Incorporated17,3 mld11,611,7 %5,8 %+7,2 %+39 % / +62 %
    GLGlobe Life Inc.12,4 mld10,720,9 %19,6 %+3,7 %+20 % / +31 %
    VOYAVoya Financial, Inc.9,5 mld17,513,1 %7,4 %+1,7 %+49 % / +46 %
    CRBDCorebridge Financial, Inc.9,3 mld4,621,7 %10,6 %−1,2 %−11 % / indisponibil
    JXNJackson Financial Inc.9,1 mld11,19,5 %13,4 %+104,3 %+40 % / +188 %
    PRIPrimerica, Inc.8,8 mld11,433,0 %23,2 %+6,6 %+11 % / +36 %
    LNCLincoln National Corp8,0 mld3,622,6 %12,2 %−1,2 %+1 % / +75 %
    PFHPrudential Financial Inc5,3 mld1,412,6 %6,0 %−13,7 %−11 % / −20 %
    GNWGenworth Financial, Inc.3,5 mld17,52,4 %2,9 %+0,1 %+6 % / +56 %
    FGF&G Annuities & Life, Inc.2,9 mld7,49,2 %6,9 %−0,2 %−32 % / −46 %
    BHFBrighthouse Financial, Inc.2,4 mld3,313,6 %12,5 %+43,2 %−35 % / −18 %
    CIACitizens, Inc.209,2 mil18,05,0 %4,5 %+4,3 %−31 % / +25 %
    AAMEAtlantic American Corporation24,3 mil4,35,2 %2,9 %+11,9 %−51 % / −39 %
    ATHSAthene Holding Ltd4,7 mil0,04,5 %2,9 %+24,1 %−8 % / indisponibil
    ANG-PDAmerican National Group Inc.215,5 mii0,08,4 %12,6 %−0,4 %−15 % / indisponibil
    SLFSun Life Financial Inc——14,2 %8,5 %+8,0 %+34 % / +71 %
    MFCManulife Financial Corporation——11,0 %68,5 %+7,1 %+31 % / +135 %
    AEGAegon Ltd.——10,5 %—+1,1 %+7 % / +56 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SLF din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026).

    Pe scurt

    Sun Life Financial Inc. este un grup canadian de asigurări și gestionare a activelor, cotat la New York Stock Exchange sub simbolul SLF, care depune rapoarte anuale la SEC pe formularul 40-F. Documentele pentru exercițiul 2025 arată o structură de capital cu un număr mare de acțiuni ordinare și mai multe serii de acțiuni preferențiale, ceea ce face relevantă analiza structurii sale financiare pentru investitorii americani.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania este cotată pe o bursă majoră din Statele Unite și raportează complet către SEC, ceea ce sprijină transparența.
    • Documentele includ situații financiare auditate și un raport de control intern verificat de un auditor independent înregistrat.
    • Structura de capital este diversificată, cu acțiuni ordinare și mai multe serii de acțiuni preferențiale.

    Puncte slabe

    • Structurile hibride și trusturile asociate complică înțelegerea ordinii de rambursare pentru diferitele categorii de creditori.
    • Sursele primite nu includ detalii despre rezultatele segmentelor, ceea ce limitează evaluarea performanței operaționale.
    • Numărul mare de serii de acțiuni preferențiale poate face structura de capital mai greu de urmărit pentru investitorii obișnuiți.

    Oportunități

    • Diversificarea instrumentelor de finanțare ar putea oferi flexibilitate în perioade de condiții de piață variabile.
    • Dacă raportarea rămâne consistentă, ar putea consolida încrederea investitorilor americani în Companie.
    • Expunerea la piața americană ar putea atrage lichiditate suplimentară pentru acțiunile cotate la New York.

    Amenințări

    • Presiunile de reglementare și cerințele de raportare pot crește costurile de conformitate.
    • Volatilitatea condițiilor de piață ar putea afecta valoarea instrumentelor hibride și a acțiunilor preferențiale.
    • Concurența din sectorul asigurărilor de viață ar putea reduce presiunea asupra marjelor, dacă nu este gestionată eficient.

    Riscuri

    • Complexitatea structurii de capitalmediu

      Mai multe serii de acțiuni preferențiale și instrumente subordonate ar putea face dificilă evaluarea drepturilor fiecărei categorii de investitori.

    • Dependența de trusturi consolidatemediu

      Acțiunile din seria 14 sunt deținute de un trust în legătură cu o emisiune LRCN, ceea ce ar putea crea riscuri legate de structura juridică a acestor active.

    • Costuri de conformitatescăzut

      Cerințele privind controlul intern și recuperarea remunerației ar putea crește costurile administrative dacă apar corecții ale situațiilor financiare.

    • Condiții de piațăridicat

      Schimbările din mediul financiar ar putea influența valoarea activelor și capacitatea Companiei de a-și onora obligațiile subordonate.

    • Lipsa datelor segmentare în sursescăzut

      Fără detalii despre segmente în documentele primite, evaluarea riscurilor operaționale rămâne incompletă și ar necesita verificarea MD&A.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă raportarea și controlul intern rămân solide, Compania ar putea beneficia de încrederea investitorilor americani.
    • Diversificarea capitalului prin acțiuni ordinare și preferențiale ar putea oferi flexibilitate financiară.
    • Cotarea la New York Stock Exchange ar putea susține lichiditatea acțiunilor SLF.

    Ce ar strica teza

    • Complexitatea structurilor hibride ar putea ascunde riscuri pentru acționarii ordinari.
    • Lipsa detaliilor segmentare din sursele primite ar putea face dificilă evaluarea rezultatelor operaționale.
    • Presiunile de reglementare ar putea crește costurile și limita flexibilitatea Companiei.

    De urmărit

    • Analiza segmentelor de activitate din MD&A anual2026
    • Evoluția numărului de acțiuni ordinare și preferențiale în circulațienext 10-K
    • Rezultatele trimestriale din raportările ulterioareQ1 2026
    • Situația instrumentelor LRCN și a trustului asociat2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (08 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (22 sept. 2026), 6-K (01 sept. 2026), 6-K (25 aug. 2026).

    Afacerea

    Din documentele depuse rezultă că Sun Life Financial Inc. (denumită în continuare « Compania ») își prezintă rezultatele anuale prin Discuția și analiza managementului (MD&A) și prin situațiile financiare consolidate pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, documente atașate formularului 40-F 1. Formularul este depus conform Legii Securities Exchange Act din 1934 de către un emitent străin, ceea ce înseamnă că raportarea se face după reguli adaptate emitenților din Canada. Compania este listată la New York Stock Exchange, iar acțiunile sale ordinare sunt tranzacționate sub simbolul SLF 1.

    Capitalul Companiei este format din acțiuni ordinare și din mai multe serii de acțiuni preferențiale de clasa A, cu emisiuni distincte pentru serii precum 3, 4, 5, 8R, 9QR, 10R, 11QR și 14 1. Seria 14 a fost emisă în legătură cu o emisiune de instrumente subordonate de tip LRCN, în cadrul unei structuri în care acțiunile au fost deținute de un trust consolidat ca active ale trustului 1. Acest lucru arată că finanțarea Companiei combină capitalul propriu cu instrumente hibride, iar documentele de raportare descriu explicit aceste legături.

    Din punct de vedere al guvernanței, documentele menționează că Consiliul de administrație a identificat mai mulți membri ca experți în comitetul de audit, potriviți standardelor SEC și regulilor bursei din New York 1. Auditorul principal este Deloitte LLP, iar raportarea privind controlul intern asupra raportării financiare este inclusă în formularul depus 1.

    Segmente

    Acțiuni ordinare și acțiuni preferențiale

    Structura de capital include acțiuni ordinare tranzacționate la New York Stock Exchange și mai multe serii de acțiuni preferențiale de clasa A, fiecare cu propriul număr de titluri în circulație la data raportării 1. Pentru investitori, această diversificare a instrumentelor de capital poate influența modul în care sunt distribuite drepturile asupra dividendelor și veniturilor.

    Instrumente subordonate și structuri hibride

    Emisiunea LRCN Series 2021-1 și seria de acțiuni preferențiale 14 arată că Compania folosește structuri de finanțare hibride, în care datoria subordonată este susținută de titluri deținute de un trust 1. Acest tip de structură merită urmărit deoarece modifică ordinea în care creditorii și acționarii sunt rambursați.

    Guvernanță și raportare financiară

    Documentele de raportare includ o secțiune detaliată despre controlul intern, un raport al auditorului independent înregistrat privind controlul intern și o politică de recuperare a remunerației executive 1. Această componentă nu generează venituri, dar definește cadrul în care se raportează rezultatele.

    Piața în context

    Documentele disponibile nu oferă date despre piața de asigurări de viață sau despre cota de piață a Companiei, astfel încât dimensiunea segmentului în care activează nu poate fi estimată doar pe baza acestor surse 1. Ceea ce se poate observa este că Compania se află pe o bursă americană majoră și raportează în conformitate cu cerințele SEC, ceea ce facilitează compararea cu emitenți din aceeași categorie.

    Contextul de piață ar putea fi evaluat mai bine din raportul MD&A atașat, care conține analiza segmentelor de activitate, deși această analiză nu este reprodusă în sursele primite pentru acest profil 1. Înainte de a trage concluzii despre poziția competitivă, ar fi util să se verifice acele secțiuni.

    Tendințe

    • Raportarea pe formularul 40-Fvânt din spate

      Compania continuă să depună rapoarte anuale complete către SEC, inclusiv MD&A și situațiile financiare auditate, ceea ce asigură transparență pentru investitorii americani 1. Această practică poate sprijini încrederea pieței, dacă rapoartele rămân consistente în timp.

    • Structuri de finanțare hibridemixt

      Utilizarea instrumentelor subordonate și a acțiunilor preferențiale emise prin trusturi ar putea oferi flexibilitate de finanțare, dar complexitatea structurii poate crește sensibilitatea la condițiile de piață. Efectul depinde de modul în care aceste instrumente sunt gestionate în perioadele următoare.

    • Cerințe de guvernanță și control internmixt

      Cerințele privind controlul intern și recuperarea remunerației executive au devenit parte obligatorie a raportării, ceea ce poate crește costurile de conformitate, dar și încrederea investitorilor 1.

    • Listarea pe o piață americană majorăvânt din spate

      Cotarea acțiunilor la New York Stock Exchange expune Compania la un grup larg de investitori și la reglementările americane, ceea ce ar putea atrage lichiditate, dar și presiuni de transparență mai mari 1.

    Poziția concurențială

    Sursele primite pentru acest profil nu identifică concurenți direcți ai Companiei, astfel încât analiza concurențială rămâne limitată la ceea ce este menționat explicit în documente 1. Companiile din aceeași categorie de asigurări de viață și gestionare a activelor sunt, în general, comparate pe baza dimensiunii, a calității bilanțului și a rezultatelor pe segmente.

    Pentru o comparație solidă, ar fi nevoie de rapoartele unor emitenți din același sector, care nu fac parte din sursele primite. Până atunci, orice poziționare relativă rămâne neverificată din documentele disponibile.

    • Concurenți din sectorul asigurărilor de viață

      Nu sunt identificați în sursele primite, deci nu pot fi confirmați din documentele disponibile.

    • Alți emitenți canadieni cotați în SUA

      Categorie generală, fără nume din sursele primite; ar putea fi verificată în rapoartele formularului 40-F ale altor companii.

    • Grupuri de gestionare a activelor

      Concurența pe partea de administrare a activelor nu este detaliată în sursele primite și necesită verificare suplimentară.

    • Emitenți de instrumente hibride financiare

      Nu sunt menționați în documente; relevanța lor ar putea fi evaluată prin comparația structurilor de capital.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 26 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 08 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Sun Life Financial Inc. · 12 feb. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.