olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Asbury Automotive Group, Inc. ABG

Retail-Auto Dealers & Gasoline Stations · SIC 5500 · Verticală: Retail-Auto Dealers & Gasoline Stations (SIC 5500)

208,88USD+5,62 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Asbury Automotive Group este unul dintre cei mai mari retaileri auto din Statele Unite, care vinde vehicule noi și second-hand, service, piese și produse de finanțare și asigurare prin rețeaua sa de dealeri și prin TCA. Compania a finalizat în 2025 achiziția Herb Chambers, iar în T2 2026 profitul net a scăzut față de anul precedent, pe fondul migrării sistemului DMS la Tekion. Cifra de afaceri a ajuns la 18,00 miliarde USD în 2025, iar în trimestrul al doilea 2026 la 4,4 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Asbury Automotive Group, Inc. (ABG) costa 208,88 USD (+5,62 % într-o zi), cu capitalizare 3,8 mld USD, P/E 8,3 pe un EPS diluat de 25,02 USD în ultimele 12 luni, beta 0,94, interval pe 52 de săptămâni 161,97–256,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,4 mld USD (−8,1 % an/an), profit net de 105,1 mil USD (−28,6 % an/an), EPS diluat 5,84 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,8 mld USD
acțiuni la 28 oct. 2026
P/E (TTM)
8,3
EPS diluat TTM 25,02 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
11,98 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,94
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
161,97256,03

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
66,5
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
148,50 – 210,63
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 34,6 %
SMA 50 / 200
188,41 / 203,28
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
5,62 / 0,87
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+21,6 %−2,0 %+23,6 pp—
3 luni−4,8 %−2,2 %−2,7 pp—
6 luni+5,7 %+4,3 %+1,4 pp—
De la început de an−10,2 %+10,6 %−20,7 pp—
1 an−9,4 %+10,5 %−19,8 pp+0,3 %
3 ani−0,5 %+73,7 %−74,2 pp+18,2 %
5 ani+14,7 %+61,7 %−47,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,7 %
09 ian. 2026 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−47,0 %
30 ian. 2025 → 14 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,8 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,4 mld USD
−8,1 % an/an
Profit net
105,1 mil USD
−28,6 % an/an
EPS diluat
5,84
−22,3 % an/an
netă / operațională
2,4 % / 4,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri4,5 mld4,1 mld4,4 mld4,8 mld4,7 mld4,1 mld4,4 mld4,4 mld
Costul vânzărilor3,8 mld3,4 mld3,6 mld4,0 mld3,9 mld3,4 mld3,6 mld3,7 mld
Profit brut749,8 mil724,2 mil751,9 mil802,5 mil793,1 mil726,9 mil753,1 mil731,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare476,9 mil456,4 mil475,5 mil527,1 mil528,7 mil510,4 mil506,4 mil501,2 mil
Profit operațional239,6 mil234,3 mil257,4 mil242,6 mil126,3 mil193,9 mil219,5 mil206,6 mil
Amortizare și depreciere19,2 mil19,2 mil19,0 mil21,2 mil23,0 mil22,6 mil23,1 mil23,7 mil
Profit înainte de impozit171,7 mil175,4 mil203,8 mil200,2 mil82,7 mil250,6 mil151,3 mil139,1 mil
Impozit pe profit42,9 mil43,3 mil51,0 mil53,1 mil22,7 mil62,8 mil36,7 mil34,0 mil
Profit net128,8 mil132,1 mil152,8 mil147,1 mil60,0 mil187,8 mil114,6 mil105,1 mil
EPS diluat6,54 ≈6,717,767,523,06 ≈9,876,255,84
Flux de numerar operațional244,2 mil225,0 mil91,4 mil ≈306,9 mil ≈151,9 mil223,2 mil129,4 mil ≈265,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni-171,9 mil00 ≈50,0 mil-37,2 mil147,0 mil130,6 mil0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 55 din propriul istoric de 40 trimestre (min 4,0, mediană 8,2, max 13,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri6,9 mld7,2 mld7,1 mld9,8 mld15,4 mld14,8 mld17,2 mld18,0 mld
Venituri an/an+6,5 %+4,9 %−1,1 %+37,9 %+56,9 %−4,1 %+16,1 %+4,7 %
Profit net168,0 mil184,4 mil254,4 mil532,4 mil997,3 mil602,5 mil430,3 mil492,0 mil
Profit net an/an+20,8 %+9,8 %+38,0 %+109,3 %+87,3 %−39,6 %−28,6 %+14,3 %
EPS diluat8,289,5513,1826,4944,6128,7421,5025,13
EPS diluat an/an+25,1 %+15,3 %+38,0 %+101,0 %+68,4 %−35,6 %−25,2 %+16,9 %
netă %2,4 %2,6 %3,6 %5,4 %6,5 %4,1 %2,5 %2,7 %
Flux de numerar liber-30,2 mil292,2 milindisponibil1,1 mld601,4 mil170,7 milindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
40,4 mil USD
Datorie financiară
479,2 mil USD
Datorie netă
438,8 mil USD
Capitaluri proprii
3,9 mld USD
Active totale
11,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,12x
Lichiditate curentă
0,95x
ROE
13,3 %
ROA
4,5 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
14,8 mld
2024
17,2 mld
2025
18,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
12,0 mld
2024
14,2 mld
2025
14,9 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,8 mld
2024
2,9 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,6 mld
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
953,5 mil
2024
835,6 mil
2025
860,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
67,7 mil
2024
75,0 mil
2025
82,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,0 mld ≈
2024
910,6 mil ≈
2025
943,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
165,7 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
801,3 mil
2024
575,3 mil
2025
662,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
198,8 mil
2024
145,0 mil
2025
170,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
602,5 mil
2024
430,3 mil
2025
492,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
28,74
2024
21,50
2025
25,13

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
21,0 mil
2024
20,0 mil
2025
19,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
45,7 mil
2024
69,4 mil
2025
40,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,8 mld
2024
2,0 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
3,1 mld
2024
3,1 mld
2025
3,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,3 mld
2024
2,6 mld
2025
3,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
10,2 mld
2024
10,3 mld
2025
11,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
155,6 mil
2024
169,1 mil
2025
152,3 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
84,9 mil
2024
114,7 mil
2025
479,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,2 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 26 apr. 2024verificat

Datorii curente
2023
2,9 mld
2024
2,8 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,2 mld
2024
3,5 mld
2025
3,9 mld †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
313,0 mil
2024
671,2 mil
2025
775,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
142,3 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat

Flux de numerar liber
2023
170,7 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 feb. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,7 mld
2024
-137,2 mil
2025
-1,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
1,2 mld
2024
-510,3 mil
2025
653,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
11,4 mil
2024
10,2 mil
2025
12,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
20,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
3,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
14,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-21,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
14,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
16,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-17,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
13,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
17,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
4,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
13,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
9,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
354,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
769,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
91,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
54 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
21 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
4,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
8,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
4,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
5,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 57 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

208,88 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
8,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,9x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
4,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
11,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 2421derivat 192

Scorul pe grupe

  • Evaluare92
  • Bilanț și datorie45
  • Calitate45
  • Creștere22
  • Randamente92

Interval de valoare estimat

Jos
251,12
USD pe acțiune
Mijloc
330,67
USD pe acțiune
Sus
522,45
USD pe acțiune
Preț: 208,88 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 58,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 36,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 242,58 – 556,79 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDA259,67 – 488,11 (Mijloc 308,94)
    3 firme folosite · multiplul median 7,0x · quartile 6,0x – 10,9x
    CWH, MUSA, OPLN
  • Colegi: P/E242,58 – 556,79 (Mijloc 352,40)
    11 firme folosite · multiplul median 14,1x · quartile 9,7x – 22,3x
    AN, CASY, CPRT, GPI, KMX, LAD, MUSA, OPLN, PAG, RUSHA, SAH
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Auto Dealers & Gasoline Stations (SIC 5500)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 57/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate13,4 %38 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate2,7 %59 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,3 %44 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-17,4 %0 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x60 (față de colegi)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x9 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare8,3x92 (față de colegi)14 %
EV/EBITDA · Evaluare4,9x92 (pe interval fix)14 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,4 %92 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie45/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere22/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate45/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial92/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare92/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ASBURY AUTOMOTIVE GROUP, INC. (ABG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 18,0 mld USD în 2025; creștere an/an 4,7 %; marjă netă 2,7 %; ROE 11,8 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 251,12–522,45 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 330,67 USD, prețul de 208,88 USD lasă un potențial de 58,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 36,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 57/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 8,3x
  • EV/EBITDA: 4,9x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,4 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -17,4 %
  • Lichiditatea curentă: 0,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Auto Dealers & Gasoline Stations (SIC 5500) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 18 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
8,3x
mediana verticalei 14,0x
sub mediană (−40,5 %)
EV/EBITDA
4,9x
mediana verticalei 7,0x
sub mediană (−30,4 %)
P/S
0,2x
mediana verticalei 0,4x
sub mediană (−45,5 %)
P/B
0,9x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−12,5 %)
ROE
11,8 %
mediana verticalei 12,4 %
la mediană
Marja netă
2,7 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+28,8 %)
Marja EBIT
4,2 %
mediana verticalei 3,9 %
peste mediană (+9,6 %)
Venituri an/an
4,7 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+17,9 %)
Datorie netă/EBITDA
0,4x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−58,9 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,6 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CPRTCopart, Inc.28,8 mld20,016,2 %31,8 %+0,4 %−20 % / −38 %
CASYCasey’s General Stores, Inc.24,6 mld32,020,0 %4,1 %+10,2 %+17 % / +142 %
PAGPenske Automotive Group, Inc.13,9 mld15,515,5 %2,8 %−0,2 %+31 % / +42 %
MUSAMurphy USA Inc.9,1 mld14,199,0 %2,9 %−4,2 %+30 % / +36 %
KMXCarmax, Inc.7,8 mld26,94,7 %1,1 %−1,8 %+43 % / −14 %
LADLithia Motors, Inc.6,8 mld9,111,8 %2,1 %+4,0 %−1 % / +18 %
ANAutonation, Inc.5,9 mld8,830,2 %2,6 %+3,2 %−13 % / +36 %
OPLNOPENLANE, Inc.4,5 mld24,513,4 %9,7 %+8,2 %+44 % / +151 %
ABGAsbury Automotive Group, Inc.3,8 mld8,311,8 %2,7 %+4,7 %−9 % / −1 %
GPIGroup 1 Automotive, Inc3,3 mld8,612,4 %1,7 %+13,2 %−32 % / −3 %
NXXTNextnrg, Inc.427,3 mil——-61,3 %+194,7 %+108 % / −43 %
VRMVroom, Inc.36,5 mil—-45,0 %—−54,2 %−66 % / indisponibil
KXINKaixin Holdings12,2 mil—-307,2 %-41.788,4 %indisponibil−96 % / −100 %
CRMTAmerica’s Car-Mart, Inc.10,5 mil—-43,0 %-18,6 %−7,9 %−94 % / −98 %
JZXNJiuzi Holdings Inc.1,4 mil—-90,7 %-353,5 %+105,9 %−86 % / −100 %
SAHSonic Automotive, Inc.—10,319,4 %1,3 %+6,5 %+2 % / +25 %
RUSHARush Enterprises, Inc.—14,011,8 %3,7 %−4,7 %+33 % / +75 %
CVNACarvana Co.00,051,5 %6,2 %+48,6 %+4 % / +1.138 %
CWHCamping World Holdings, Inc.0—-33,2 %-1,6 %+4,4 %−52 % / −74 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ABG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
129,46
Randament total -38 % · Pe an -38 %
228,80
Randament total 10 % · Pe an 10 %
344,52
Randament total 65 % · Pe an 65 %
3 ani
127,57
Randament total -39 % · Pe an -15 %
253,50
Randament total 21 % · Pe an 7 %
418,83
Randament total 101 % · Pe an 26 %
5 ani
125,70
Randament total -40 % · Pe an -10 %
280,86
Randament total 34 % · Pe an 6 %
509,18
Randament total 144 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 63,37
  • Marja netă± 44,36
  • Creșterea anuală a veniturilor± 36,15
  • Diluare anuală± 3,73

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Asbury Automotive Group este unul dintre cei mai mari retaileri auto din Statele Unite, care vinde vehicule noi și second-hand, service, piese și produse de finanțare și asigurare prin rețeaua sa de dealeri și prin TCA. Compania a finalizat în 2025 achiziția Herb Chambers, iar în T2 2026 profitul net a scăzut față de anul precedent, pe fondul migrării sistemului DMS la Tekion. Cifra de afaceri a ajuns la 18,00 miliarde USD în 2025, iar în trimestrul al doilea 2026 la 4,4 miliarde USD.

SWOT

Puncte tari

  • Diversificarea mărcilor și a regiunilor și veniturile stabile din service și piese reduc dependența de vânzările de vehicule noi 1.
  • Segmentul TCA oferă un flux propriu de produse F&I cu potențial de marjă mai mare decât produsele vândute de terți 1.
  • Compania a crescut profitul brut din service și piese și a continuat să răscumpere acțiuni, ceea ce arată flexibilitate financiară 12.

Puncte slabe

  • Profitul net din T2 2026 a scăzut față de anul trecut, iar marja operațională a rămas sub nivelul din perioada anterioară 3.
  • Nivelul ridicat al datoriilor după achiziții și depreciere a limitat lichiditatea disponibilă, iar compania a înregistrat depreciere a activelor în 2025 13.
  • Compania depinde de producătorii auto pentru stocul de vehicule noi și piese, iar întârzierile de livrare afectează direct vânzările 1.

Oportunități

  • Finalizarea migrării la Tekion ar putea aduce, pe termen lung, o experiență mai personalizată pentru clienți și costuri mai mici 3.
  • Extinderea TCA pe întregul portofoliu de dealeri ar putea crește penetrarea produselor F&I și profitabilitatea 12.
  • Îmbunătățirea eficienței operaționale și optimizarea portofoliului de dealeri ar putea susține marjele pe termen mediu 1.

Amenințări

  • Tarifele SUA asupra importurilor de automobile ar putea crește costurile și prețurile, cu impact asupra cererii 1.
  • Un context economic mai slab, cu dobânzi ridicate și încredere scăzută a consumatorilor, ar putea reduce vânzările de vehicule noi și second-hand 12.
  • Tensiunile geopolitice și riscurile din lanțurile de aprovizionare ar putea perturba livrările de vehicule și piese 2.

Riscuri

  • Dependența de producătorii autoridicat

    Compania se bazează exclusiv pe producători pentru stocul de vehicule noi și piese, iar întreruperile din aprovizionarea acestora ar putea afecta veniturile 1.

  • Achiziții și integraremediu

    Integrarea dealerilor achiziționați ar putea genera costuri neprevăzute și ar putea întârzia beneficiile așteptate, mai ales după achiziția Herb Chambers 1.

  • Migrarea DMSmediu

    Conversia sistemului de gestiune a dealerilor ar putea perturba operațiunile și ar putea crește cheltuielile în perioada de tranziție 3.

  • Datorii și îndatoraremediu

    Îndatorarea ridicată ar putea limita flexibilitatea financiară dacă dobânzile cresc sau dacă nu sunt respectate clauzele din contracte 23.

  • Tarife și politici comercialeridicat

    Schimbările de politică comercială ar putea crește costurile vehiculelor și piesele și ar putea reduce competitivitatea companiei 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă veniturile din service, piese și produse F&I continuă să crească mai repede decât vânzările de vehicule, marjele companiei ar putea să se îmbunătățească.
  • Finalizarea migrării la Tekion ar putea aduce costuri operaționale mai mici și o experiență mai bună pentru clienți, după o perioadă de tranziție.
  • Programul de răscumpărare de acțiuni și lichiditatea disponibilă ar putea susține creșterea valorii pentru acționari, dacă rezultatele operaționale se stabilizează.

Ce ar strica teza

  • Dacă profitul net continuă să scadă și marjele din vânzările de vehicule noi se diminuează, rezultatele ar putea rămâne sub așteptări.
  • Tarifele și incertitudinea comercială ar putea crește costurile și ar putea reduce cererea pentru vehicule și piese.
  • Îndatorarea ridicată și amortizările din achiziții ar putea limita flexibilitatea companiei dacă piața se înrăutățește.

De urmărit

  • Finalizarea migrării la Tekion și efectul asupra cheltuielilor și a productivitățiitoamna 2026
  • Evoluția raportului de îndatorare ajustat la tranzacții, raportat la 3,4xQ3 2026
  • Evoluția profitului brut din vânzările de vehicule noi și din serviceQ3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Gama de produse acoperă întregul ciclu de viață al vehiculului: vehicule noi și second-hand, piese și service (inclusiv reparații de caroserie) și produse de finanțare și asigurare, de la finanțarea prin terți până la contracte de service extins, GAP și mentenanță prepagată 1. Compania urmărește un mix diversificat de mărci și regiuni, pentru a nu depinde de un singur producător. Vânzările de vehicule noi au generat în 2025 aproximativ jumătate din venituri, iar piesele și serviciile au adus aproape jumătate din profitul brut, ceea ce îi conferă o structură mai puțin sensibilă la ciclul vânzărilor de mașini.

Segmente

Dealerships

Segmentul Dealerships generează venituri din vânzarea de vehicule noi și second-hand, din service și piese, precum și din comisioanele de finanțare și asigurare. În 2025 veniturile din vehicule noi au ajuns la 9,5 miliarde USD, iar piesele și serviciile au adus 2,5 miliarde USD venituri 1. Segmentul include și activitatea de vânzare a vehiculelor second-hand prin dealeri și la licitație.

TCA

Segmentul TCA, Total Care Auto, Powered by Asbury, vinde contracte de service extins, mentenanță prepagată, protecție la furt și alte produse de protecție a vehiculului, prin dealerii companiei. Veniturile sunt recunoscute pe durata de viață a contractelor, iar rezultatul depinde de nivelul daunelor și de performanța portofoliului de investiții 1. Compania spune că marjele TCA ar putea fi mai mari decât cele ale produselor vândute de terți, pe termen lung.

Piața în context

Piața americană de retail auto este fragmentată, iar dealerii francizați concurează pe vânzări și service cu lanțuri regionale și locale. Compania descrie industria ca fiind matură, cu vânzări sensibile la condițiile economice, la dobânzi, la încrederea consumatorilor și la disponibilitatea creditului 1. Veniturile din service sunt mai stabile decât cele din vânzări, deoarece parcul de mașini crește și devin tot mai complexe 1.

Pe partea de vânzări, cererea a fost influențată de ritmul livrărilor producătorilor și de tarifele SUA. Compania notează că un tarif de 25% la importul de automobile ar putea crește costurile și prețurile vehiculelor, cu impact asupra vânzărilor noi și a produselor F&I asociate 1. Pe termen scurt, condițiile din piață sunt dictate de lanțurile de aprovizionare, de dobânzi și de încrederea consumatorilor.

Tendințe

  • Migrarea sistemului DMS la Tekionmixt

    Compania a convertit aproximativ 70% din magazine la noul sistem DMS Tekion până la 28 iulie 2026 și spune că finalizarea este programată pentru toamna aceasta. Conversia are costuri imediate, dar conducerea spune că ar putea aduce beneficii pe termen lung 3.

  • Consolidarea prin achizițiimixt

    Achizițiile Koons și Herb Chambers au extins suprafața de dealeri, dar au crescut și datoriile. Raportul de îndatorare ajustat la tranzacții a ajuns la 3,4x la 30 iunie 2026 3.

  • Tarife și costuri de achizițievânt din față

    Tarifele asupra importurilor de automobile și piese ar putea crește prețurile vehiculelor și costurile de stoc, ceea ce ar putea afecta vânzările și marjele dacă rămân în vigoare 1.

Poziția concurențială

Concurența vine de la alți dealeri naționali, regionali și locali, de la lanțuri de service independente și de la platformele online de vânzare de vehicule. Compania spune că se confruntă cu concurență crescută din partea altor retaileri care investesc în canale digitale și că inițiativele sale online nu au garanția succesului 1. În service, dealerii concurează cu ateliere independente, dar tehnologia avansată a vehiculelor îi avantajează pe dealeri.

În achiziții, compania concurează cu alte grupuri de dealeri și cu cumpărători financiari, unii cu resurse mai mari, ceea ce ar putea limita oportunitățile de extindere 1. Presiunile asupra marjelor din vânzările de vehicule noi sunt confirmate de scăderea profitului brut din acest segment în 2025 1.

  • AutoNation, Inc.AN

    Alt mare retailer auto francizat din Statele Unite, menționat de categoria industriei; sursele analizate nu îl numesc direct, deci nota este generică.

  • Lithia Motors, Inc.LAD

    Grup național de dealeri, în aceeași categorie de retail auto francizat; nu este numit în sursele analizate.

  • Penske Automotive Group, Inc.PAG

    Grup de dealeri auto cu activitate în Statele Unite, în aceeași industrie; nu este numit în sursele analizate.

  • Dealeri regionali și locali

    Compania spune că se confruntă cu grupuri regionale și locale de dealeri și cu ateliere independente de service.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Asbury Automotive Group, Inc. · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Asbury Automotive Group, Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Asbury Automotive Group, Inc. · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Asbury Automotive Group, Inc. (ABG): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw