olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AdaptHealth Corp. AHCO

Services-Home Health Care Services · SIC 8082 · Verticală: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

7,41USD+1,37 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

AdaptHealth Corp. oferă echipamente medicale pentru domiciliu, consumabile și servicii legate de acestea, pentru pacienți din Statele Unite, cu accent pe somn, afecțiuni respiratorii și îngrijire la domiciliu. În 2026 compania își concentrează portofoliul prin vânzarea diviziei Diabetes Health, în timp ce veniturile din Q2 2026 au crescut cu 12,7% la 740,3 milioane USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AdaptHealth Corp. (AHCO) costa 7,41 USD (+1,37 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mld USD, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 5,22–13,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 745,6 mil USD (+10,9 % an/an), profit net de -154,0 mil USD (−728,3 % an/an), EPS diluat -1,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,0 mld USD
acțiuni la 30 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -3,03 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-40,95 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,71
Volatilitate (1 an) 71 %
Interval 52 săpt.
5,2213,38

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
73,5
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
5,36 – 7,03
peste banda superioară · %B 1,23 · lățimea benzii 27,0 %
SMA 50 / 200
5,97 / 9,14
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,19 / 0,05
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+28,4 %−1,1 %+29,5 pp—
3 luni+22,6 %−0,5 %+23,0 pp—
6 luni−36,8 %+4,4 %−41,2 pp—
De la început de an−25,6 %+12,3 %−37,9 pp—
1 an−28,3 %+13,5 %−41,9 pp+21,5 %
3 ani−12,3 %+76,4 %−88,7 pp+25,7 %
5 ani−70,3 %+63,7 %−134,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−61,0 %
28 apr. 2026 → 10 aug. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−79,7 %
08 aug. 2022 → 10 aug. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−21,6 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
745,6 mil USD
+10,9 % an/an
Profit net
-154,0 mil USD
−728,3 % an/an
EPS diluat
-1,13
−764,7 % an/an
netă / operațională
-20,7 % / -20,9 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri856,6 mil777,9 mil657,1 mil672,4 mil1,3 mld819,8 mil740,3 mil745,6 mil
Costul vânzărilor664,4 mil657,4 mil521,3 mil533,8 mil1,0 mld708,3 mil636,1 mil630,8 mil
Profit operațional97,7 mil23,2 mil65,7 mil43,4 mil-31,6 mil5,5 mil-137,8 mil-155,9 mil
Amortizare și depreciere90,5 mil94,3 mil92,4 mil ≈97,7 mil ≈97,5 mil106,5 mil120,3 mil ≈116,9 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile27,8 mil———————
Profit înainte de impozit70,7 mil-5,2 mil38,2 mil18,0 mil-56,3 mil-20,1 mil-165,3 mil-184,5 mil
Impozit pe profit19,3 mil850,0 mii32,8 mil6,5 mil14,1 mil-5,2 mil-21,2 mil-17,5 mil
Profit net50,3 mil-7,2 mil14,7 mil24,5 mil-102,8 mil-16,0 mil-133,9 mil-154,0 mil
EPS diluat0,37 ≈-0,050,100,17-0,79 ≈-0,12-0,99-1,13
Flux de numerar operațional150,4 mil95,5 mil162,0 mil ≈161,1 mil ≈183,2 mil93,7 mil145,3 mil ≈156,6 mil ≈
Investiții (capex)77,3 mil95,6 mil88,7 mil ≈94,2 mil ≈103,9 mil121,2 mil166,2 mil ≈105,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0———————

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri345,3 mil529,6 mil1,1 mld2,5 mld3,0 mld3,2 mld3,3 mld3,2 mld
Venituri an/anindisponibil+53,4 %+99,5 %+132,4 %+21,0 %+7,7 %+1,9 %−0,5 %
Profit net23,3 mil-21,3 mil-161,6 mil156,2 mil69,3 mil-678,9 mil90,4 mil-70,8 mil
Profit net an/anindisponibil−191,7 %indisponibilindisponibil−55,6 %−1.079,4 %indisponibil−178,3 %
EPS diluatindisponibil-0,95-3,080,670,33-5,310,61-0,52
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil−50,7 %−1.709,1 %indisponibil−185,2 %
netă %6,7 %-4,0 %-15,3 %6,4 %2,3 %-21,2 %2,8 %-2,2 %
Flux de numerar liber58,5 mil39,1 mil155,9 mil72,4 mil-17,6 mil143,2 mil235,8 mil219,4 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
106,1 mil USD
Datorie financiară
1,7 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
1,5 mld USD
Active totale
4,3 mld USD
Datorie / capitaluri
1,14x
Lichiditate curentă
1,02x
ROE
-4,6 %
ROA
-1,6 %
Marja FCF
6,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,2 mld
2024
3,3 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
624,1 mil ≈
2024
681,1 mil ≈
2025
609,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Profit operațional
2023
-598,4 mil
2024
263,7 mil
2025
90,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
382,8 mil
2024
365,3 mil
2025
381,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
-215,6 mil ≈
2024
629,1 mil ≈
2025
472,8 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
130,3 mil
2024
124,7 mil
2025
103,6 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-723,8 mil
2024
136,0 mil
2025
-15,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-49,0 mil
2024
41,2 mil
2025
50,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-678,9 mil
2024
90,4 mil
2025
-70,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-5,31
2024
0,61
2025
-0,52

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
134,4 mil
2024
135,5 mil
2025
135,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
77,1 mil
2024
109,7 mil
2025
106,1 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
388,9 mil
2024
408,0 mil
2025
370,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
113,6 mil
2024
139,8 mil
2025
114,9 mil

SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat

Active curente
2023
649,0 mil
2024
755,8 mil
2025
728,9 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
495,1 mil
2024
474,6 mil
2025
503,2 mil

SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,7 mld
2024
2,7 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
130,2 mil
2024
105,5 mil
2025
35,8 mil

SEC (XBRL)· 04 aug. 2026verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
4,5 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
211,5 mil
2024
281,9 mil
2025
352,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
53,4 mil
2024
16,3 mil
2025
20,3 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,1 mld
2024
2,0 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
537,0 mil
2024
567,0 mil
2025
712,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,0 mld
2024
2,9 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
480,7 mil
2024
541,8 mil
2025
601,8 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
337,5 mil
2024
306,1 mil
2025
382,4 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
143,2 mil ≈
2024
235,8 mil ≈
2025
219,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-357,3 mil
2024
-310,3 mil
2025
-303,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-92,5 mil
2024
-198,9 mil
2025
-302,2 mil

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
29,3 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 24 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
25,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-65,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-178,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-185,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-7,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
15,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-8,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-9,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-9,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-3,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
578,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
496,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
81,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
477,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
16 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
48 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
8 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-41,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
12,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
8,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,41 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-28,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 1235derivat 91

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-11,4 %0 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,0 %25 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,1x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x27 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare8,1 %100 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial25/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AdaptHealth Corp. (AHCO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,2 mld USD în 2025; creștere an/an -0,5 %; marjă netă -11,4 %; ROE -28,6 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 8,1 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -11,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 3,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: -3,1x
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Home Health Care Services (SIC 8082) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 22,7x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 15,5x
P/S
0,3x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−75,3 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 6,0x
sub mediană (−86,3 %)
ROE
-28,6 %
mediana verticalei 20,5 %
sub mediană (−239,3 %)
Marja netă
-11,4 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−253,8 %)
Marja EBIT
-8,9 %
mediana verticalei 10,3 %
sub mediană (−186,6 %)
Venituri an/an
-0,5 %
mediana verticalei 18,1 %
sub mediană (−102,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BTSGBrightSpring Health Services, Inc.13,1 mld35,720,5 %2,7 %+28,2 %+82 % / indisponibil
CHEChemed Corporation6,9 mld25,529,1 %10,6 %+4,1 %+22 % / −6 %
OPCHOption Care Health, Inc.4,7 mld22,716,0 %3,7 %+13,0 %+1 % / +6 %
AVAHAveanna Healthcare Holdings Inc.3,0 mld11,1199,6 %10,6 %indisponibil+46 % / +401 %
ADUSAddus HomeCare Corp2,4 mld21,110,0 %7,4 %+23,2 %+5 % / +45 %
AHCOAdaptHealth Corp.1,0 mld—-28,6 %-11,4 %−0,5 %−28 % / −12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AHCO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

    Pe scurt

    AdaptHealth Corp. oferă echipamente medicale pentru domiciliu, consumabile și servicii legate de acestea, pentru pacienți din Statele Unite, cu accent pe somn, afecțiuni respiratorii și îngrijire la domiciliu. În 2026 compania își concentrează portofoliul prin vânzarea diviziei Diabetes Health, în timp ce veniturile din Q2 2026 au crescut cu 12,7% la 740,3 milioane USD 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformă tehnologică integrată, rețea națională de locații, relații solide cu surse de trimitere și un portofoliu diversificat de echipamente și consumabile 1.
    • Creștere organică puternică în trimestrul al doilea 2026, susținută de contracte capitate noi și de extinderea digitală a serviciilor 3.
    • Clarificarea portofoliului prin vânzarea unei divizii nerentabile și de concentrare pe segmentele de bază 3.

    Puncte slabe

    • Dependența de un număr redus de furnizori pentru majoritatea echipamentelor și consumabilelor expune compania la șocuri de preț și de livrare 1.
    • Riscul contractelor capitate, în care costurile pot depăși veniturile fixe, a avut deja impact asupra marjelor în 2026 3.
    • Cheltuielile semnificative cu goodwill și depreciere arată dificultăți de valorificare a unor achiziții anterioare 1.

    Oportunități

    • Piața de diagnosticare a apneei în somn încă are o populație nediagnosticată mare, iar parteneriatul pentru testare la domiciliu ar putea-o accesa 3.
    • Consolidarea pieței HME ar putea aduce achiziții și contracte noi cu asigurători pe măsura creșterii capacității 1.
    • Reducerea costurilor prin restructurare și automatizare ar putea îmbunătăți marjele în perioada următoare 2.

    Amenințări

    • Presiunile de rambursare din partea Medicare și a asigurătorilor privați ar putea reduce veniturile pe pacient 1.
    • Un incident de securitate cibernetică ar putea genera costuri de remediere, sancțiuni și pierderea încrederii pacienților 2.
    • Competiția din partea unor actori din afara HME, precum CVS și Amazon, ar putea presa prețurile în segmentele de consumabile 1.

    Riscuri

    • Depreciere de goodwillridicat

      Încă o depreciere a goodwill-ului ar putea afecta rezultatul net, dacă performanța unităților raportate scade 3.

    • Incident de securitate ciberneticăridicat

      Accesul neautorizat la sisteme cu date de pacienți ar putea duce la litigii, sancțiuni și costuri neprevăzute, deși compania spune că impactul material nu este probabil 2.

    • Dependența de furnizorimediu

      Creșterile de preț sau întreruperile de la furnizorii principali ar putea reduce marjele, așa cum s-a întâmplat cu o majorare de preț de la un producător 3.

    • Riscul contractelor capitatemediu

      Dacă costurile depășesc veniturile fixe, rezultatele ar putea fi afectate, așa cum au arătat dificultățile contractului de pe Coasta de Vest 3.

    • Refinanțare și datoriescăzut

      Dacă refinanțarea nu se face la condiții la fel de bune, costurile cu dobânda ar putea crește 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă creșterea organică se menține și restructurarea reduce costurile, compania ar putea recupera marjele pe segmentele de bază 3.
    • Vânzarea Diabetes Health ar putea simplifica portofoliul și ar putea aduce lichidități pentru reducerea datoriei 2.
    • Platforma digitală și creșterea utilizatorilor myAPP ar putea susține retenția pacienților și eficiența operațională 3.

    Ce ar strica teza

    • Dacă revizuirea ghidajului arată presiuni persistente de cost, marjele ar putea rămâne sub așteptări 3.
    • Dependența de contracte capitate complexe și de furnizori limitați ar putea amplifica șocurile operaționale 1.
    • Incidentul cibernetic și eventualele sancțiuni ar putea genera costuri neprevăzute pe termen mediu 2.

    De urmărit

    • Finalizarea vânzării Diabetes Health și utilizarea încasărilorQ1 2027
    • Impactul real al restructurării asupra costurilor și marjelor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 04 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (03 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (03 nov. 2026).

    Afacerea

    Modelul de venituri combină vânzări unice sau de consumabile, echipamente plătite lunar și contracte de capitație cu risc, în care compania primește o sumă fixă per membru și suportă costul serviciilor 1. Compania a crescut prin achiziții și contracte capitate noi, iar un contract major pe Coasta de Vest a atins nivelul complet de funcționare în trimestrul al doilea 2026 3.

    Segmente

    Sleep Health

    Segmentul furnizează echipamente și consumabile pentru terapia apneei obstructive în somn, inclusiv CPAP și BiLevel, și a generat cel mai mare venit din vânzări nete în 2025, de aproximativ 1.040,4 milioane USD 1. Segmentul a fost reținut ca nucleu al strategiei după vânzarea Diabetes Health 3.

    Respiratory Health

    Segmentul furnizează oxigen și echipamente de ventilație mecanică la domiciliu, pentru boli precum BPOC și insuficiența respiratorie cronică 1. Veniturile din echipamente lunare au reprezentat o parte importantă a acestui segment în 2025 1.

    Wellness at Home

    Segmentul oferă echipamente și servicii pentru pacienții externați din spital sau din alte unități, și a fost parțial redus prin vânzări de afaceri în 2025 1. Rămâne unul dintre cele trei segmente raportate după decizia din 2026 2.

    Piața în context

    Piața HME din Statele Unite este fragmentată și foarte competitivă, cu tendința de consolidare, deoarece investițiile tehnologice și reducerile de rambursare pun presiune pe furnizorii mai mici 1. Pe fondul acestor presiuni, furnizorii mari cu tehnologie integrată ar putea câștiga cotă de piață 1.

    Cererea este influențată de plățile Medicare, Medicaid și ale asigurătorilor privați, precum și de trimiterile din spitale, clinici de somn și cabinete de pneumologie 1. Reglementarea federală și de stat este strictă, iar neconformitatea poate atrage sancțiuni semnificative 1.

    Tendințe

    • Consolidarea pieței HMEvânt din spate

      Presiunile financiare asupra furnizorilor mici și avantajul celor mari cu procese automatizate ar putea favoriza companii precum AdaptHealth în achiziții sau cotă de piață 1.

    • Presiunea inflației și a costurilorvânt din față

      Creșterea costurilor cu materialele, forța de muncă, transportul și combustibilul, inclusiv efectele războiului cu Iranul asupra prețului combustibilului, ar putea reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 2.

    • Penurie de forță de muncă și sindicalizarevânt din față

      Lipsa de personal calificat și creșterea salariilor pot ridica costurile operaționale, iar activitatea sindicală ar putea adăuga presiuni suplimentare 1.

    • Diagnosticarea extinsă a apneei în somnmixt

      Adăugarea capacității de testare a somnului la domiciliu ar putea ajuta la atingerea unei populații nediagnosticate mari, dacă noul parteneriat își atinge obiectivele 3.

    Poziția concurențială

    AdaptHealth concurează cu furnizori naționali mari, precum Lincare, Rotech, Cardinal Health și Quipt Home Medical, cu furnizori regionali și locali, precum DASCO, Viemed și Protech, și cu furnizori specializați, precum Inogen sau CCS Medical 1. Concurează și cu actori din afara HME, precum CVS și Amazon 1.

    Factorii cheie sunt calitatea îngrijirii, eficiența trimiterilor, platforma tehnologică, reputația față de medici și rețeaua de contracte cu asigurători 1. Compania susține că se află într-o poziție favorabilă față de concurenți pe aceste criterii 1.

    • Lincare Holdings

      Furnizor național de echipamente respiratorii la domiciliu, menționat de companie ca concurent direct în HME 1.

    • Rotech Healthcare

      Furnizor național de echipamente medicale la domiciliu, competitor în segmentele respiratorii și de somn 1.

    • Cardinal Health

      Companie mare de distribuție medicală care concurează în livrarea de echipamente și consumabile la domiciliu 1.

    • Quipt Home Medical

      Furnizor național de echipamente medicale la domiciliu, competitor în sectorul respirator 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 10 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AdaptHealth Corp. · 24 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AdaptHealth Corp. · 04 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AdaptHealth Corp. · 04 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    AdaptHealth Corp. (AHCO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw