olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Chemed Corporation CHE

Services-Home Health Care Services · SIC 8082 · Verticală: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

533,77USD−2,71 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Chemed Corporation, prin filiala VITAS, este unul dintre cei mai mari furnizori de îngrijire paliativă și hospice din SUA, iar prin Roto-Rooter operează în instalațiile sanitare și desfundarea canalizărilor. În al doilea trimestru din 2026 veniturile consolidate au crescut cu 8,8% la 673,3 milioane USD, iar compania și-a majorat ghidajul pentru anul fiscal 2026, în principal datorită performanței VITAS.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Chemed Corporation (CHE) costa 533,77 USD (−2,71 % într-o zi), cu capitalizare 6,9 mld USD, P/E 25,5 pe un EPS diluat de 20,91 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,47 %, beta 0,20, interval pe 52 de săptămâni 368,59–552,72 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 690,9 mil USD (+10,6 % an/an), profit net de 71,6 mil USD (+11,5 % an/an), EPS diluat 5,45 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,9 mld USD
acțiuni la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,5
EPS diluat TTM 20,91 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,92 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,47 %
DPS 12 luni 2,50
Beta (2 ani)
0,20
Volatilitate (1 an) 29 %
Interval 52 săpt.
368,59552,72

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
490,79 – 549,35
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,73 · lățimea benzii 11,3 %
SMA 50 / 200
514,41 / 464,48
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
7,87 / 5,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,7 %−1,1 %+5,8 pp—
3 luni−2,8 %−0,5 %−2,4 pp—
6 luni+25,4 %+4,4 %+21,0 pp—
De la început de an+24,8 %+12,3 %+12,4 pp—
1 an+21,6 %+13,5 %+8,0 pp+5,5 %
3 ani−8,4 %+76,4 %−84,8 pp+25,7 %
5 ani+7,5 %+63,7 %−56,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,0 %
23 feb. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−43,4 %
19 mar. 2024 → 27 mar. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+1,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
690,9 mil USD
+10,6 % an/an
Profit net
71,6 mil USD
+11,5 % an/an
EPS diluat
5,45
+22,2 % an/an
netă / operațională
10,4 % / 14,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri640,0 mil646,9 mil618,8 mil624,9 mil639,3 mil657,5 mil673,3 mil690,9 mil
Costul vânzărilor405,9 mil430,5 mil434,1 mil425,1 mil417,0 mil441,7 mil451,8 mil458,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare104,3 mil105,6 mil100,3 mil105,8 mil105,5 mil114,3 mil115,2 mil111,5 mil
Profit operațional113,9 mil94,8 mil68,1 mil74,8 mil100,7 mil84,6 mil89,2 mil96,4 mil
Amortizare și depreciere15,8 mil16,0 mil16,3 mil ≈16,2 mil ≈16,3 mil16,9 mil17,0 mil ≈17,4 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile499,0 mii329,0 mii443,0 mii457,0 mii521,0 mii512,0 mii1,8 mil2,1 mil
Profit înainte de impozit120,1 mil95,7 mil71,1 mil83,5 mil105,4 mil88,8 mil91,3 mil96,7 mil
Impozit pe profit29,8 mil23,9 mil18,6 mil19,3 mil28,7 mil22,5 mil23,6 mil25,1 mil
Profit net90,3 mil71,8 mil52,5 mil64,2 mil76,8 mil66,3 mil67,7 mil71,6 mil
EPS diluat6,03 ≈4,863,574,465,49 ≈4,845,135,45
Flux de numerar operațional164,9 mil32,7 mil138,6 mil ≈83,4 mil ≈133,5 mil88,2 mil84,8 mil ≈56,6 mil ≈
Investiții (capex)12,8 mil13,3 mil15,8 mil17,5 mil16,3 mil17,1 mil15,5 mil ≈18,7 mil ≈
Dividende plătite7,5 mil7,3 mil7,2 mil ≈8,7 mil ≈8,5 mil8,2 mil7,9 mil ≈9,2 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni209,3 mil33,2 mil42,9 mil ≈180,8 mil ≈174,6 mil190,0 mil97,5 mil ≈62,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 30 din propriul istoric de 40 trimestre (min 20,6, mediană 28,4, max 51,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,8 mld1,9 mld2,1 mld2,1 mld2,1 mld2,3 mld2,4 mld2,5 mld
Venituri an/an+7,0 %+8,7 %+7,3 %+2,9 %−0,2 %+6,1 %+7,4 %+4,1 %
Profit net205,5 mil219,9 mil319,5 mil268,6 mil249,6 mil272,5 mil302,0 mil265,2 mil
Profit net an/an+109,4 %+7,0 %+45,3 %−15,9 %−7,0 %+9,2 %+10,8 %−12,2 %
EPS diluat12,2313,3119,4816,8516,5317,9319,8918,34
EPS diluat an/an+108,7 %+8,8 %+46,4 %−13,5 %−1,9 %+8,5 %+10,9 %−7,8 %
netă %11,5 %11,3 %15,4 %12,6 %11,7 %12,0 %12,4 %10,5 %
Flux de numerar liber234,3 mil248,2 mil430,5 mil249,9 mil252,6 mil273,4 mil368,0 mil325,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
74,5 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
979,4 mil USD
Active totale
1,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,05x
ROE
25,3 %
ROA
16,5 %
Marja FCF
12,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
798,8 mil ≈
2024
854,3 mil ≈
2025
823,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
395,1 mil
2024
424,4 mil
2025
417,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
340,6 mil
2024
366,5 mil
2025
338,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
60,9 mil
2024
63,0 mil
2025
64,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
401,4 mil ≈
2024
429,5 mil ≈
2025
403,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,1 mil
2024
1,8 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
350,4 mil
2024
399,5 mil
2025
355,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
77,9 mil
2024
97,5 mil
2025
90,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
272,5 mil
2024
302,0 mil
2025
265,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
17,93
2024
19,89
2025
18,34

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
15,2 mil
2024
15,2 mil
2025
14,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,56
2024
1,80
2025
2,20

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
264,0 mil
2024
178,4 mil
2025
74,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
181,5 mil
2024
171,2 mil
2025
182,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
12,0 mil
2024
8,2 mil
2025
7,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
500,8 mil
2024
394,7 mil
2025
302,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
203,8 mil
2024
200,8 mil
2025
205,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
585,0 mil
2024
666,7 mil
2025
667,0 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
90,3 mil
2024
92,2 mil
2025
82,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
64,0 mil
2024
44,1 mil
2025
64,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2023verificat

Datorii curente
2023
312,1 mil
2024
285,7 mil
2025
287,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
560,2 mil
2024
549,6 mil
2025
558,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,1 mld †
2024
1,1 mld †
2025
979,4 mil †

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
330,3 mil
2024
417,5 mil
2025
388,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
56,9 mil
2024
49,5 mil
2025
62,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
273,4 mil ≈
2024
368,0 mil ≈
2025
325,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-60,6 mil
2024
-143,9 mil
2025
-59,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-79,8 mil
2024
-359,2 mil
2025
-432,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
23,5 mil
2024
27,1 mil
2025
31,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
67,7 mil
2024
361,4 mil
2025
431,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
5,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-7,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-12,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
2,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-3,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-7,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
3,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
-1,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-11,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
33,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
13,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
10,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
29,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
16,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
26,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
26,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
12,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
187,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
75,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
363,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
67,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
295,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
104,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
82,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
32 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
2 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
12 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
22 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
24,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
19,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
23,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
8,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 64 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

533,77 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
8,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
16,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
29,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
10,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2755derivat 240

Scorul pe grupe

  • Calitate100
  • Creștere36
  • Bilanț și datorie85
  • Randamente100
  • Evaluare22

Interval de valoare estimat

Jos
389,38
USD pe acțiune
Mijloc
458,38
USD pe acțiune
Sus
542,89
USD pe acțiune
Preț: 533,77 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -14,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -16,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 302,44 – 594,23 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)302,44 – 471,74 (Mijloc 368,10)
    WACC 9,1 % · FCFF de pornire 299,1 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 22,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA462,90 – 594,23 (Mijloc 479,86)
    3 firme folosite · multiplul median 14,7x · quartile 14,2x – 18,1x
    AVAH, BTSG, OPCH
  • Colegi: P/E389,38 – 542,89 (Mijloc 458,38)
    4 firme folosite · multiplul median 21,9x · quartile 18,6x – 26,0x
    ADUS, AVAH, BTSG, OPCH
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului28,91 – 38,88 (Mijloc 33,16)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 64/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate26,1 %100 (pe interval fix)10 %
Marja netă · Calitate10,6 %100 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate104,6 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere5,8 %49 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere3,5 %23 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x100 (pe interval fix)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie75,4x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x25 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare25,5x20 (pe interval fix)10 %
EV/EBITDA · Evaluare16,3x0 (pe interval fix)10 %
Randament FCF · Evaluare4,3 %53 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente8,0 %100 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente11,4 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie85/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere36/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare22/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

CHEMED CORPORATION (CHE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,5 mld USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 10,6 %; ROE 29,1 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 389,38–542,89 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 458,38 USD, prețul de 533,77 USD lasă un potențial de -14,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -16,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 64/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 26,1 %
  • Marja netă: 10,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 104,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,4x
  • Acoperirea dobânzilor: 75,4x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 8,0 %
  • Rata de distribuire (FCF): 11,4 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 3,5 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • P/E (TTM): 25,5x
  • EV/EBITDA: 16,3x

Față de mediana verticalei

Services-Home Health Care Services (SIC 8082) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,5x
mediana verticalei 21,9x
peste mediană (+16,4 %)
EV/EBITDA
16,3x
mediana verticalei 14,7x
peste mediană (+10,9 %)
P/S
2,6x
mediana verticalei 0,9x
peste mediană (+203,8 %)
P/B
8,1x
mediana verticalei 3,6x
peste mediană (+126,4 %)
ROE
29,1 %
mediana verticalei 16,0 %
peste mediană (+81,7 %)
Marja netă
10,6 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+183,7 %)
Marja EBIT
13,9 %
mediana verticalei 5,9 %
peste mediană (+136,9 %)
Venituri an/an
4,1 %
mediana verticalei 18,1 %
sub mediană (−77,6 %)
Datorie netă/EBITDA
0,4x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−80,2 %)
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BTSGBrightSpring Health Services, Inc.13,1 mld35,720,5 %2,7 %+28,2 %+82 % / indisponibil
CHEChemed Corporation6,9 mld25,529,1 %10,6 %+4,1 %+22 % / −8 %
OPCHOption Care Health, Inc.4,7 mld22,716,0 %3,7 %+13,0 %+1 % / +6 %
AVAHAveanna Healthcare Holdings Inc.3,0 mld11,1199,6 %10,6 %indisponibil+46 % / +401 %
ADUSAddus HomeCare Corp2,4 mld21,110,0 %7,4 %+23,2 %+5 % / +45 %
AHCOAdaptHealth Corp.1,0 mld—-28,6 %-11,4 %−0,5 %−23 % / −13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
331,78
Randament total -37 % · Pe an -37 %
586,20
Randament total 10 % · Pe an 10 %
882,48
Randament total 66 % · Pe an 66 %
3 ani
330,61
Randament total -37 % · Pe an -14 %
656,44
Randament total 25 % · Pe an 8 %
1.083,82
Randament total 105 % · Pe an 27 %
5 ani
329,45
Randament total -36 % · Pe an -9 %
735,10
Randament total 41 % · Pe an 7 %
1.331,09
Randament total 153 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 164,11
  • Marja netă± 114,88
  • Creșterea anuală a veniturilor± 93,12
  • Diluare anuală± 9,65

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Chemed Corporation, prin filiala VITAS, este unul dintre cei mai mari furnizori de îngrijire paliativă și hospice din SUA, iar prin Roto-Rooter operează în instalațiile sanitare și desfundarea canalizărilor. În al doilea trimestru din 2026 veniturile consolidate au crescut cu 8,8% la 673,3 milioane USD 3, iar compania și-a majorat ghidajul pentru anul fiscal 2026, în principal datorită performanței VITAS.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider în îngrijirea hospice și una dintre cele mai cunoscute mărci de servicii sanitare din țară, Roto-Rooter, ceea ce susține cererea și recunoașterea numelui.
  • Creșterea volumului de pacienți VITAS și a marjelor ajustate arată capacitatea de execuție a conducerii în segmentul principal.
  • Compania a menținut o linie de credit revolving nouă, cu opțiuni de extindere, și a redus substanțial numărul de acțiuni în circulație.

Puncte slabe

  • Segmentul VITAS depinde aproape în întregime de plățile guvernamentale, ceea ce face veniturile sensibile la modificările regulilor de decontare.
  • Roto-Rooter are o concentrare pe piețe locale fragmentate, unde prețurile și reputația pot fi greu de apărat.
  • Compania depinde de talentul tehnic și de managementul de la nivel de sucursală, iar pierderea personalului cheie ar putea afecta execuția.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru îngrijire paliativă și hospice, pe măsură ce populația îmbătrânește, ar putea susține expansiunea VITAS.
  • Achizițiile la Roto-Rooter, precum cele patru realizate recent, pot extinde acoperirea geografică și volumul de servicii.
  • Dacă procesele de decontare Medicare se simplifică, veniturile VITAS ar putea deveni mai previzibile.

Amenințări

  • Modificările tarifelor Medicare și Medicaid sau reducerile bugetare ar putea afecta direct veniturile și profitabilitatea VITAS.
  • Eliminarea sau slăbirea regulilor de certificat de necesitate ar putea atrage concurenți noi în piețele VITAS.
  • Investițiile de tip private equity în serviciile pentru locuințe ar putea crește presiunea competitivă asupra Roto-Rooter.

Riscuri

  • Dependența de Medicare și Medicaidridicat

    Majoritatea veniturilor VITAS provin din programele guvernamentale, iar orice reducere a plăților sau schimbare a metodologiei ar putea afecta în mod semnificativ rezultatele 1.

  • Verificări și audituri ale facturăriiridicat

    Revizuirile și auditurile pot întârzia, suspenda sau reduce plățile, iar programul de verificare TPE poate prelungi termenele de încasare 1.

  • Limitări Medicare Capmediu

    Plafonarea plăților pe internare poate limita veniturile în anumite programe, iar diferențele dintre județe pot amplifica acest efect 12.

  • Concurența în Roto-Rootermediu

    Piața fragmentată și investițiile private equity pot reduce prețurile sau cota de piață a companiei 1.

  • Lipsa de forță de muncă calificatămediu

    Recrutarea și păstrarea instalatorilor și a personalului medical calificat este dificilă și ar putea încetini creșterea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea volumului de pacienți VITAS și revizuirea ghidajului pentru 2026 ar putea arăta că segmentul principal își recuperează ritmul normal de creștere.
  • Reducerea semnificativă a numărului de acțiuni în circulație poate susține rezultatele pe acțiune, dacă programul de răscumpărări continuă.
  • Dacă Roto-Rooter își menține marja și continuă achizițiile, compania ar putea beneficia de o bază de venituri mai diversificată.

Ce ar strica teza

  • Dependența aproape completă de plățile guvernamentale face ca veniturile VITAS să fie vulnerabile la schimbări de politică.
  • Marja Roto-Rooter a scăzut în trimestrul al doilea, iar cheltuielile administrative au crescut, ceea ce ar putea limita profitabilitatea.
  • Datoriile și angajamentele de creditare au crescut odată cu achizițiile și răscumpărările, ceea ce ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă rezultatele se înrăutățesc.

De urmărit

  • Evoluția ratei de creștere a numărului de zile de îngrijire VITAS și a admiterilorQ3 2026
  • Rezultatele finale ale limitării Medicare Cap și eventualele revizuiri ale ghidajului2026
  • Marja EBITDA ajustată a Roto-Rooter față de nivelul din al doilea trimestru de 21,1%Q3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (29 oct. 2026), 8-K (27 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Chemed achiziționează, operează și vinde filiale cu activități diverse, cu scopul de a maximiza valoarea pentru acționari 1. Gestionarea zilnică a afacerilor este descentralizată, iar biroul corporativ se ocupă de planificarea strategică, alocarea capitalului și selecția executivilor fiecărei unități 1. În 2025 compania a funcționat în două segmente, VITAS și Roto-Rooter 1.

VITAS oferă servicii de hospice și îngrijire paliativă prin rețele de medici, asistente medicale, asistenți de îngrijire la domiciliu, asistenți sociali, clerici și voluntari 1. Roto-Rooter furnizează servicii de instalații sanitare, desfundare, excavare și restaurare după apă pentru clienți rezidențiali și comerciali 1. Serviciile Roto-Rooter sunt livrate prin sucursale proprii, contractori independenți și francize 2.

Sursele arată că afacerea VITAS depinde în mare măsură de plățile Medicare și Medicaid, care reprezintă peste 95% din veniturile sale nete din servicii de paciență 1. Această concentrare face ca profitabilitatea să depindă de gestionarea costurilor de furnizare a serviciilor, mai ales a forței de muncă 1.

Piața în context

Îngrijirea hospice din SUA este un sector competitiv, în care furnizorii mici și comunitari domină, iar multe organizații concurează simultan 1. Pe piața serviciilor de instalații sanitare, concurența este fragmentată, cu firme locale și regionale ca principali rivali 1. Investițiile recente ale fondurilor de private equity în companiile de servicii pentru locuințe, inclusiv instalațiile sanitare, cresc intensitatea concurenței 1.

Sursele arată că aproximativ 20% dintre furnizorii de hospice sunt organizații non-profit 1. Bariere reduse la intrare în multe piețe VITAS ar putea atrage noi concurenți, dacă reglementările privind certificatele de necesitate se slăbesc 1.

Tendințe

  • Creșterea volumului de îngrijire VITASvânt din spate

    Numărul de zile de îngrijire și admiterile au crescut în al doilea trimestru din 2026, iar managementul leagă revenirea de inițiativele de revenire la o creștere normală după problema Medicare Cap din 2025 23. Dacă această dinamică se menține, ar putea susține veniturile segmentului.

  • Presiune asupra tarifelor Medicarevânt din față

    Veniturile VITAS depind de ajustările anuale ale tarifelor Medicare și Medicaid, care ar putea fi reduse sau ar putea rămâne sub inflație 1. Limitele de tip Medicare Cap și revizuirile de decontare pot încetini încasările 1.

  • Inflație, tarife și costul carburantuluimixt

    Managementul monitorizează inflația, tarifele și efectele războiului din Iran asupra prețului carburantului, care ar putea afecta vânzările și profitabilitatea 2. Compania nu se așteaptă la un efect negativ material pentru restul anului 2026 2.

  • Sezonalitate și factori meteorologicimixt

    Veniturile Roto-Rooter sunt influențate de condițiile meteo, iar admiterile VITAS din Florida cresc iarna odată cu sosirea pacienților Medicare 1. Această sezonalitate poate crea variații trimestriale.

Poziția concurențială

În hospice concurența vine de la furnizori naționali și regionali, spitale, cămine de bătrâni, agenții de îngrijire la domiciliu și alți furnizori de îngrijire, unii cu resurse financiare mai mari decât VITAS 1. În instalații sanitare, concurența se bazează pe publicitate, gama serviciilor, notorietatea numelui, disponibilitatea în regim de urgență și prețuri 1.

Roto-Rooter se confruntă cu rivali locali și regionali fragmentați, iar avansul marketingului digital și al platformelor AI ar putea schimba modul în care clienții găsesc serviciile 1. Competiția pentru tehnicieni calificați, în special instalatori autorizați, este intensă 1.

  • Furnizori regionali și locali de hospice

    Majoritatea furnizorilor de hospice sunt organizații mici, comunitare, fără listare la bursă, care concurează pe calitatea serviciilor și pe relațiile cu sursele de îndrumare.

  • Spitale și sisteme de sănătate

    Spitalele și sistemele medicale oferă și programe de îngrijire paliativă și pot concura pentru aceleași trimiteri de pacienți.

  • Case de îngrijire pe termen lung și agenții de îngrijire la domiciliu

    Acești furnizori pot oferi îngrijire similară la domiciliu sau în instituții și sunt surse importante de trimitere.

  • Firme locale de instalații sanitare și investitorii de tip private equity

    Piața de instalații este fragmentată, iar fondurile de private equity au investit recent în companii de servicii pentru locuințe, ceea ce intensifică concurența.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Chemed Corporation · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Chemed Corporation · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Chemed Corporation · 28 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Chemed Corporation (CHE): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw