olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

BrightSpring Health Services, Inc. BTSG

Services-Home Health Care Services · SIC 8082 · Verticală: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

69,80USD−0,06 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

BrightSpring Health Services furnizează servicii de farmacie și de îngrijire la domiciliu și în comunitate pentru pacienți cu afecțiuni cronice complexe, în special seniori și pacienți cu nevoi specializate. Compania a raportat în 2025 venituri de 12,9 miliarde USD, iar pe trimestrul al doilea din 2026 venituri în creștere cu 23,0%, într-un context în care îngrijirea la domiciliu devine tot mai importantă pentru sistemul de sănătate.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea BrightSpring Health Services, Inc. (BTSG) costa 69,80 USD (−0,06 % într-o zi), cu capitalizare 13,9 mld USD, P/E 37,8 pe un EPS diluat de 1,84 USD în ultimele 12 luni, beta 1,13, interval pe 52 de săptămâni 31,36–72,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 4,2 mld USD (+26,4 % an/an), profit net de 100,1 mil USD (+79,3 % an/an), EPS diluat 0,45 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,9 mld USD
acțiuni la 27 oct. 2026
P/E (TTM)
37,8
EPS diluat TTM 1,84 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,64 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,13
Volatilitate (1 an) 45 %
Interval 52 săpt.
31,3672,91

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
71,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
56,50 – 69,14
peste banda superioară · %B 1,05 · lățimea benzii 20,1 %
SMA 50 / 200
60,54 / 55,13
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
1,76 / 0,83
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,6 %−1,1 %+13,7 pp—
3 luni+10,8 %−0,5 %+11,2 pp—
6 luni+32,3 %+4,4 %+28,0 pp—
De la început de an+86,4 %+12,3 %+74,1 pp—
1 an+117,9 %+13,5 %+104,4 pp+6,4 %
3 aniindisponibil+76,4 %indisponibil+6,4 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−23,6 %
24 iul. 2026 → 29 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−35,6 %
30 ian. 2025 → 21 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
4,2 mld USD
+26,4 % an/an
Profit net
100,1 mil USD
+79,3 % an/an
EPS diluat
0,45
+73,1 % an/an
netă / operațională
2,4 % / 3,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,9 mld2,9 mld3,1 mld3,3 mld3,6 mld3,6 mld3,9 mld4,2 mld
Profit brut338,7 mil338,4 mil374,9 mil392,0 mil412,5 mil482,2 mil492,7 mil518,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare283,1 mil287,6 mil326,3 mil304,2 mil304,4 mil360,8 mil362,4 mil358,1 mil
Profit operațional55,5 mil50,7 mil48,6 mil87,8 mil108,1 mil121,4 mil130,4 mil160,5 mil
Amortizare și depreciere54,9 mil42,2 mil41,8 mil ≈40,8 mil ≈39,5 mil39,1 mil41,4 mil ≈38,4 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile46,2 mil41,8 mil38,8 mil38,2 mil38,5 mil38,6 mil36,9 mil31,0 mil
Profit înainte de impozit9,4 mil9,0 mil9,8 mil49,6 mil69,6 mil82,8 mil93,5 mil129,4 mil
Impozit pe profit5,1 mil-240,0 mii1,2 mil12,1 mil20,0 mil8,6 mil6,9 mil28,6 mil
Profit net16,0 mil29,5 mil28,2 mil55,8 mil77,1 mil148,8 mil84,3 mil100,1 mil
EPS diluat0,08 ≈0,140,130,260,34 ≈0,670,380,45
Flux de numerar operațional90,6 mil101,6 mil49,1 mil ≈107,9 mil ≈231,6 mil122,9 mil43,9 mil ≈204,3 mil ≈
Investiții (capex)15,3 mil17,6 mil24,4 mil ≈15,8 mil ≈37,7 mil21,5 mil29,0 mil ≈22,1 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0————60,0 mil60,0 mil ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 29 din propriul istoric de 7 trimestre (min 30,3, mediană 42,8, max 76,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituri7,7 mld7,7 mld10,1 mld12,9 mld
Venituri an/anindisponibil−0,4 %+31,0 %+28,2 %
Profit net-53,9 mil-154,6 mil-18,1 mil190,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,46-1,31-0,090,87
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-0,7 %-2,0 %-0,2 %1,5 %
Flux de numerar liber-74,8 mil137,3 mil-57,1 mil394,7 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
88,4 mil USD
Datorie financiară
2,5 mld USD
Datorie netă
2,4 mld USD
Capitaluri proprii
1,9 mld USD
Active totale
6,4 mld USD
Datorie / capitaluri
1,34x
Lichiditate curentă
1,57x
ROE
10,8 %
ROA
3,1 %
Marja FCF
3,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
7,7 mld
2024
10,1 mld
2025
12,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,1 mld
2024
1,3 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
1,1 mld
2024
1,2 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
58,1 mil
2024
108,0 mil
2025
295,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
202,3 mil
2024
204,5 mil
2025
164,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
260,5 mil ≈
2024
312,4 mil ≈
2025
459,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
271,9 mil
2024
190,5 mil
2025
157,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-213,8 mil
2024
-95,3 mil
2025
137,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-31,5 mil
2024
-26,4 mil
2025
33,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-154,6 mil
2024
-18,1 mil
2025
190,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,31
2024
-0,09
2025
0,87

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
117,9 mil
2024
193,0 mil
2025
219,8 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
13,1 mil
2024
61,0 mil
2025
88,4 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
881,6 mil
2024
902,8 mil
2025
989,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
402,8 mil
2024
636,6 mil
2025
815,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,9 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
245,9 mil
2024
180,6 mil
2025
204,7 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
881,5 mil
2024
595,2 mil
2025
557,6 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,5 mld
2024
5,9 mld
2025
6,4 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
641,6 mil
2024
923,9 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
32,3 mil
2024
48,7 mil
2025
52,3 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,3 mld
2024
2,6 mld
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,9 mld
2024
4,3 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
585,4 mil
2024
1,6 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
210,8 mil
2024
23,8 mil
2025
490,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
73,5 mil
2024
80,9 mil
2025
95,5 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
137,3 mil ≈
2024
-57,1 mil ≈
2025
394,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-134,4 mil
2024
-140,2 mil
2025
-305,1 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-76,9 mil
2024
164,6 mil
2025
-157,9 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
650,0 mii
2024
650,0 mii
2025
43,2 mil

SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
28,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
18,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
173,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
12,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
4,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
20,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
11,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
602,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
110,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
492,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
120,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
88,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
27 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
15,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
33,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
37,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
22,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
29,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
28,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 43 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

69,80 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,9 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
37,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
6,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
22,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
20,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
28,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 27 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 589derivat 41

Scorul pe grupe

  • Evaluare13
  • Bilanț și datorie50
  • Calitate64
  • Creștere100
  • Randamente4

Interval de valoare estimat

Jos
41,80
USD pe acțiune
Mijloc
44,16
USD pe acțiune
Sus
46,91
USD pe acțiune
Preț: 69,80 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -36,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -58,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 34,83 – 79,70 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)47,30 – 79,70 (Mijloc 59,61)
    WACC 8,7 % · FCFF de pornire 612,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 21,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA41,80 – 46,91 (Mijloc 44,16)
    3 firme folosite · multiplul median 15,1x · quartile 14,4x – 15,9x
    AVAH, CHE, OPCH
  • Colegi: P/E34,83 – 43,69 (Mijloc 40,72)
    4 firme folosite · multiplul median 22,1x · quartile 18,9x – 23,7x
    ADUS, AVAH, CHE, OPCH
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 43/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,0 %69 (pe interval fix)12 %
Marja netă · Calitate2,7 %20 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate120,0 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere18,7 %100 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,2x53 (pe interval fix)12 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,6x32 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x68 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare37,8x0 (pe interval fix)12 %
EV/EBITDA · Evaluare22,6x0 (pe interval fix)12 %
Randament FCF · Evaluare3,5 %44 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare13/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BrightSpring Health Services, Inc. (BTSG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 12,9 mld USD în 2025; creștere an/an 28,2 %; marjă netă 2,7 %; ROE 20,5 %; datorie netă/EBITDA 2,2x.

Intervalul de valoare estimat este 41,80–46,91 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 44,16 USD, prețul de 69,80 USD lasă un potențial de -36,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -58,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 120,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 18,7 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: 2,7 %
  • P/E (TTM): 37,8x
  • EV/EBITDA: 22,6x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Home Health Care Services (SIC 8082) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
37,8x
mediana verticalei 22,1x
peste mediană (+71,4 %)
EV/EBITDA
22,6x
mediana verticalei 15,1x
peste mediană (+49,8 %)
P/S
0,9x
mediana verticalei 1,2x
sub mediană (−23,7 %)
P/B
6,4x
mediana verticalei 3,6x
peste mediană (+78,3 %)
ROE
20,5 %
mediana verticalei 16,0 %
peste mediană (+28,0 %)
Marja netă
2,7 %
mediana verticalei 7,4 %
sub mediană (−63,6 %)
Marja EBIT
3,4 %
mediana verticalei 10,3 %
sub mediană (−67,0 %)
Venituri an/an
28,2 %
mediana verticalei 8,5 %
peste mediană (+229,8 %)
Datorie netă/EBITDA
2,2x
mediana verticalei 2,1x
la mediană
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BTSGBrightSpring Health Services, Inc.13,9 mld37,820,5 %2,7 %+28,2 %+118 % / indisponibil
CHEChemed Corporation7,1 mld26,229,1 %10,6 %+4,1 %+25 % / −3 %
OPCHOption Care Health, Inc.4,7 mld22,816,0 %3,7 %+13,0 %+2 % / +6 %
AVAHAveanna Healthcare Holdings Inc.3,1 mld11,6199,6 %10,6 %indisponibil+52 % / +421 %
ADUSAddus HomeCare Corp2,4 mld21,310,0 %7,4 %+23,2 %+6 % / +47 %
AHCOAdaptHealth Corp.998,0 mil—-28,6 %-11,4 %−0,5 %−24 % / −14 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BTSG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
50,98
Randament total -27 % · Pe an -27 %
89,71
Randament total 29 % · Pe an 29 %
134,56
Randament total 93 % · Pe an 93 %
3 ani
60,47
Randament total -13 % · Pe an -5 %
118,64
Randament total 70 % · Pe an 19 %
193,77
Randament total 178 % · Pe an 41 %
5 ani
71,72
Randament total 3 % · Pe an 1 %
156,90
Randament total 125 % · Pe an 18 %
279,03
Randament total 300 % · Pe an 32 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 29,66
  • Marja netă± 20,76
  • Creșterea anuală a veniturilor± 15,48
  • Diluare anuală± 1,74

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Pe scurt

BrightSpring Health Services furnizează servicii de farmacie și de îngrijire la domiciliu și în comunitate pentru pacienți cu afecțiuni cronice complexe, în special seniori și pacienți cu nevoi specializate. Compania a raportat în 2025 venituri de 12,9 miliarde USD 1, iar pe trimestrul al doilea din 2026 venituri în creștere cu 23,0% 2, într-un context în care îngrijirea la domiciliu devine tot mai importantă pentru sistemul de sănătate.

SWOT

Puncte tari

  • Platforma integrată combină farmacia cu serviciile clinice, ceea ce permite o coordonare mai bună a pacienților cu nevoi complexe 1.
  • Acoperirea geografică în toate statele și scara operațională oferă avantaje la achiziții și negocieri cu asigurătorii 1.

Puncte slabe

  • O parte mare a veniturilor depinde de programele guvernamentale Medicare și Medicaid, ale căror reguli de plată se pot schimba 1.
  • Activitatea de farmacie are marje reduse față de volumul de venituri, ceea ce face profitabilitatea sensibilă la costul medicamentelor 1.
  • Compania depinde de recrutarea și reținerea personalului medical și farmaceutic, o zonă cu presiuni constante pe piața muncii 1.

Oportunități

  • Creșterea volumului de pacienți cu afecțiuni cronice și extinderea serviciilor de farmacie specializată ar putea susține creșterea veniturilor 1.
  • Achizițiile și integrările de unități de îngrijire, precum cele din ramura Amedisys și LHC, ar putea adăuga contribuții noi la rezultate 3.
  • Dacă modelele de îngrijire bazate pe rezultate se extind, compania ar putea valorifica integrarea serviciilor de farmacie și clinice 1.

Amenințări

  • Modificările reglementărilor privind plățile guvernamentale ar putea reduce veniturile sau profitabilitatea 1.
  • Concurenții cu integrare verticală ar putea oferi prețuri mai bune pentru medicamente, ceea ce ar putea limita competitivitatea 1.
  • Auditurile post-plată și inițiativele de reducere a costurilor ale asigurătorilor ar putea afecta încasările 1.

Riscuri

  • Dependența de programele guvernamentaleridicat

    O parte importantă a veniturilor vine din Medicare și Medicaid, iar modificările de tarife sau de eligibilitate pot reduce direct încasările 1.

  • Concurență intensămediu

    Competitorii cu integrare verticală sau cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață sau presiona prețurile 1.

  • Relațiile cu furnizorii de medicamentemediu

    Pierderea accesului la medicamente cu distribuție limitată sau schimbările de condiții cu producătorii ar putea afecta activitatea 1.

  • Îndatorare și refinanțarescăzut

    Compania a refinanțat o parte din datoria sa în 2026, iar un nivel ridicat de îndatorare ar putea limita flexibilitatea financiară 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea rapidă a veniturilor și a EBITDA-ului ajustat din ultimele trimestre sugerează că modelul integrat poate susține o expansiune solidă 2.
  • Ghidajul pentru 2026 a fost majorat, ceea ce indică o încredere a conducerii în execuția operațională și în contribuția achizițiilor 3.
  • Îmbătrânirea populației și creșterea pacienților cu afecțiuni cronice ar putea menține cererea pentru serviciile companiei pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Dependența mare de programele guvernamentale înseamnă că orice reducere a tarifelor ar putea afecta rapid veniturile și marjele 1.
  • Segmentul de farmacie are venituri mari dar marje relativ mici, ceea ce face ca profitabilitatea să depindă de presiunea asupra costurilor 1.
  • Ritmul ridicat de creștere în 2026 ar putea fi dificil de menținut dacă achizițiile nu aduc contribuțiile estimate sau dacă piața se schimbă 3.

De urmărit

  • Execuția ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 2026next quarterly release
  • Contribuția achizițiilor din ramura Amedisys și LHC2026
  • Evoluția tarifelor Medicare și Medicaid și a regulilor de plată2027
  • Nivelul de îndatorare și reducerea datoriei după refinanțarenext 10-Q

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).

Afacerea

Modelul de afaceri se bazează pe servicii complementare: farmacia oferă managementul zilnic al medicației, iar serviciile de furnizare includ îngrijire la domiciliu, hospice, recuperare și îngrijire primară la domiciliu 1. Conform declarației companiei, legătura dintre cele două linii permite o coordonare mai bună a îngrijirii și reducerea costurilor 1.

În 2025, compania a decis să se desprindă de activitatea Community Living, pentru care a fost stabilit un preț de 835 milioane USD, pentru a se concentra pe segmentele de sănătate la domiciliu, recuperare, îngrijire primară și hospice 1. Divestirea a fost finalizată la 30 martie 2026, potrivit comunicatului de rezultate 3.

Segmente

Pharmacy Solutions

Segmentul de farmacie reprezintă partea cea mai mare a activității, cu 88,7% din venituri în 2025 1. Include farmacia de la domiciliu și din comunitate, precum și farmacia de infuzie și specialitate pentru oncologie și alte tratamente complexe 1.

Provider Services

Segmentul de servicii pentru pacienți reprezintă 11,3% din venituri în 2025 1 și cuprinde îngrijirea medicală la domiciliu, hospice, recuperare și servicii de sprijin pentru activitățile zilnice 1. În trimestrul al doilea din 2026, numărul mediu zilnic de pacienți din îngrijirea la domiciliu a crescut cu 54% față de anul anterior 3.

Divizia de comunitate

Pentru a limita riscurile legate de dependența de programele guvernamentale și de anumite clienți, compania a folosit și cumpărări sau integrări de unități de îngrijire, precum cele achiziționate din ramura Amedisys și LHC 3. Efectul lor asupra rezultatelor a fost indicat de companie ca fiind cu o contribuție separată la EBITDA-ul ajustat din 2026 3.

Piața în context

Compania estimează că segmentul pacienților cu nevoi mari și costuri ridicate, de tip Senior și Specialty, reprezintă o piață de peste 2,0 trilioane USD 1. Pacienții cu cinci sau mai multe afecțiuni cronice ocupă o pondere importantă din cheltuielile de sănătate, ceea ce face ca piața să fie considerată în creștere 1.

Piața farmaceutică de specialitate este și ea extinsă, iar compania menționează oportunități legate de medicamentele oncologice noi și de cele care vor deveni generice 1. Gradul de fragmentare ridicat al pieței oferă spațiu pentru consolidare, în condițiile în care guvernul și asigurătorii caută servicii mai eficiente 1.

Tendințe

  • Creșterea îmbătrânirii populațieivânt din spate

    Cererea pentru îngrijire la domiciliu și servicii cronice ar putea crește pe măsură ce populația de seniori crește, ceea ce susține activitatea segmentului Provider Services 1.

  • Trecerea către îngrijire coordonată și valoarevânt din spate

    Modelele de plată bazate pe rezultate pot favoriza companiile care coordonează pacienți între farmacie și servicii clinice, dacă această tendință se accentuează 1.

  • Presiunea asupra tarifelor Medicare și Medicaidvânt din față

    Modificările tarifelor sau ale metodelor de plată din programele guvernamentale ar putea reduce veniturile, ceea ce afectează o parte semnificativă din activitatea companiei 1.

  • Consolidarea sectorului și concurențamixt

    Dacă concurența se intensifică prin integrarea verticală a unor competitori sau prin eliminarea cerințelor de autorizare în unele state, marjele ar putea fi afectate 1.

Poziția concurențială

Compania arată că concurează, în segmentul farmaceutic, cu distribuitori, farmacii naționale, regionale și locale, iar în segmentul de servicii pentru pacienți cu furnizori locali, regionali și naționali 1. Unii concurenți au modele verticale integrate cu asigurători, distribuitori sau lanțuri de farmacii, ceea ce le poate oferi un avantaj de cost 1.

Competiția este mai scăzută în statele care nu cer certificat de nevoie sau autorizație de funcționare, iar eliminarea acestor cerințe ar putea crește concurența 1. Relațiile cu producătorii și cu furnizorii de medicamente sunt, de asemenea, esențiale pentru menținerea poziției pe piață 1.

  • Furnizori naționali de farmacie și distribuție

    Concurenți din segmentul farmaceutic, unii cu integrare verticală cu asigurători sau distribuitori, menționați generic în sursa 1 fără identificare nominală.

  • Lanțuri de farmacii de retail

    Concurenți din piața medicamentelor, care pot oferi servicii comparabile; sursa 1 nu le numește individual.

  • Furnizori locali și regionali de îngrijire la domiciliu

    Concurenți din segmentul Provider Services, prezenți în fiecare piață geografică unde compania activează.

  • Operatori de unități de îngrijire cu farmacie proprie

    Proprietarii de unități de îngrijire pe termen lung intră pe piața farmaceutică în zonele unde sunt concentrați, potrivit sursei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BrightSpring Health Services, Inc. · 27 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BrightSpring Health Services, Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BrightSpring Health Services, Inc. · 31 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.