olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Aveanna Healthcare Holdings, Inc. AVAH
Services-Home Health Care Services · SIC 8082 · Verticală: Services-Home Health Care Services (SIC 8082)
Aveanna Healthcare Holdings furnizează îngrijire medicală la domiciliu, în special asistență medicală privată pentru copii și adulți cu nevoi complexe, o alternativă mai ieftină decât spitalizarea. Compania și-a crescut veniturile cu 13,7% în al doilea trimestru din 2026 și a majorat ghidajul anual, într-un context în care reglementările de rambursare Medicare și Medicaid rămân o variabilă importantă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Aveanna Healthcare Holdings, Inc. (AVAH) costa 13,67 USD (−3,94 % într-o zi), cu capitalizare 3,0 mld USD, P/E 11,1 pe un EPS diluat de 1,23 USD în ultimele 12 luni, beta 0,89, interval pe 52 de săptămâni 6,22–14,38 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 670,5 mil USD (+13,7 % an/an), profit net de 40,3 mil USD (+49,1 % an/an), EPS diluat 0,18 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 59,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 11,87 – 13,99
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,85 · lățimea benzii 16,4 %
- SMA 50 / 200
- 13,11 / 9,32
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,25 / 0,14
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,9 % | −1,1 % | +13,0 pp | — |
| 3 luni | +46,8 % | −0,5 % | +47,3 pp | — |
| 6 luni | +97,0 % | +4,4 % | +92,6 pp | — |
| De la început de an | +67,3 % | +12,3 % | +55,0 pp | — |
| 1 an | +48,4 % | +13,5 % | +34,9 pp | +5,5 % |
| 3 ani | +823,6 % | +76,4 % | +747,2 pp | +0,0 % |
| 5 ani | +63,5 % | +63,7 % | −0,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 04 iul. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 509,0 mil | 519,9 mil | 559,2 mil | 589,6 mil | 621,9 mil | 662,5 mil | 647,9 mil | 670,5 mil |
| Costul vânzărilor | 349,3 mil | 348,2 mil | 375,7 mil | 378,8 mil | 419,1 mil | 449,2 mil | 442,5 mil | 452,0 mil |
| Profit brut | 159,7 mil | 171,7 mil | 183,6 mil | 210,8 mil | 202,8 mil | 213,3 mil | 205,4 mil | 218,5 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 88,2 mil | 88,7 mil | 91,4 mil | 90,1 mil | 95,4 mil | 97,6 mil | 95,8 mil | 97,1 mil |
| Profit operațional | 34,0 mil | 45,8 mil | 51,8 mil | 80,0 mil | 53,6 mil | 71,0 mil | 69,3 mil | 80,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 2,6 mil | 2,4 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,7 mil | 3,0 mil | 2,8 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 39,2 mil | 38,1 mil | 36,3 mil | 36,0 mil | 35,1 mil | 32,6 mil | 29,2 mil | 27,8 mil |
| Profit înainte de impozit | -27,3 mil | 26,9 mil | 10,1 mil | 44,1 mil | 13,4 mil | 39,2 mil | 45,0 mil | 56,5 mil |
| Impozit pe profit | 15,5 mil | -2,2 mil | 5,0 mil | 17,1 mil | -647,0 mii | -139,5 mil | 3,3 mil | 16,2 mil |
| Profit net | -42,8 mil | 29,2 mil | 5,2 mil | 27,0 mil | 14,1 mil | 178,8 mil | 41,7 mil | 40,3 mil |
| EPS diluat | -0,22 | 0,15 ≈ | 0,03 | 0,13 | 0,06 | 0,80 ≈ | 0,19 | 0,18 |
| Flux de numerar operațional | 29,4 mil ≈ | 13,4 mil | -8,6 mil | 51,6 mil ≈ | 33,2 mil ≈ | 49,7 mil | 4,3 mil | 80,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 5,4, mediană 7,4, max 7,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +19,6 % | +6,0 % | +6,8 % | indisponibil |
| Profit net | -76,5 mil | -57,1 mil | -662,0 mil | -134,5 mil | -10,9 mil | 225,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | -3,57 | -0,71 | -0,06 | 1,05 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -5,5 % | -3,8 % | -37,0 % | -7,1 % | -0,5 % | 9,2 % |
| Flux de numerar liber | -25,4 mil | 101,4 mil | -64,4 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026
- Numerar
- 193,3 mil USD
- Datorie financiară
- 1,3 mld USD
- Datorie netă
- 1,1 mld USD
- Capitaluri proprii
- 194,5 mil USD
- Active totale
- 2,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 6,68x
- Lichiditate curentă
- 1,32x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 11,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 964,8 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 419,3 mil | 454,5 mil | 553,2 mil | 595,4 mil | 635,5 mil | 810,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 227,8 mil | 240,9 mil | 357,2 mil | 361,0 mil | 352,8 mil | 374,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 39,0 mil | -3,5 mil | -642,3 mil | 8,1 mil | 139,8 mil | 256,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 14,3 mil | 17,0 mil | 21,3 mil | 13,8 mil | 10,8 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 53,3 mil ≈ | 13,5 mil ≈ | -621,0 mil ≈ | 21,9 mil ≈ | 150,6 mil ≈ | 267,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 92,3 mil | 83,0 mil | 107,7 mil | 153,2 mil | 156,6 mil | 140,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -75,0 mil | -51,7 mil | -663,8 mil | -139,0 mil | 5,1 mil | 106,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,5 mil | 5,3 mil | -1,8 mil | -4,5 mil | 16,0 mil | -118,1 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Profit net | -76,5 mil | -57,1 mil | -662,0 mil | -134,5 mil | -10,9 mil | 225,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | — | — | -3,57 | -0,71 | -0,06 | 1,05 | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | — | — | 185,6 mil | 190,0 mil | 192,9 mil | 215,0 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 361,0 mil
- 2024
- 352,8 mil
- 2026
- 374,5 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
- 2023
- 190,0 mil
- 2024
- 192,9 mil
- 2026
- 215,0 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | — | 137,3 mil | 19,2 mil | 43,9 mil | 84,3 mil | 193,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 172,9 mil | 221,2 mil | 236,6 mil | 265,2 mil | 313,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 340,6 mil | 269,8 mil | 314,9 mil | 392,7 mil | 560,2 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 32,7 mil | 22,8 mil | 20,5 mil | 17,4 mil | 16,7 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 73,6 mil | 95,9 mil | 94,0 mil | 89,6 mil | 92,6 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 1,8 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 9,9 mil | 9,2 mil | 9,2 mil | 9,2 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 260,4 mil | 326,5 mil | 354,8 mil | 402,2 mil | 424,5 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 270,2 mil † | 265,0 mil † | -6,3 mil † | -129,6 mil † | -123,6 mil † | 194,5 mil † | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 94,0 mil
- 2024
- 89,6 mil
- 2026
- 92,6 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -8,7 mil | 116,6 mil | -48,4 mil | 22,7 mil | 32,6 mil | 125,9 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 16,6 mil | 15,2 mil | 16,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | -25,4 mil ≈ | 101,4 mil ≈ | -64,4 mil ≈ | — | — | — | SEC (XBRL)· 16 mar. 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -17,8 mil | -193,5 mil | -25,3 mil | -8,8 mil | -6,3 mil | -22,3 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 21,9 mil | 210,9 mil | 62,4 mil | 10,8 mil | 14,0 mil | 5,4 mil | SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -8,8 mil
- 2024
- -6,3 mil
- 2026
- -22,3 mil
SEC (XBRL)· 19 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 49 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate93
- Creștere72
- Bilanț și datorie9
- Evaluare44
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 14,06 – 34,52 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDA14,06 – 19,15 (Mijloc 15,76)3 firme folosite · multiplul median 16,3x · quartile 15,0x – 18,9xBTSG, CHE, OPCH
- Colegi: P/E27,45 – 34,52 (Mijloc 29,67)4 firme folosite · multiplul median 24,1x · quartile 22,3x – 28,1xADUS, BTSG, CHE, OPCH
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 49/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 17,3 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Marja netă · Calitate | 10,6 % | 80 (față de colegi) | 9 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,7 % | 72 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 4,2x | 0 (pe interval fix) | 16 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,2x | 11 (pe interval fix) | 9 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 30 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 11,1x | 86 (pe interval fix) | 16 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 14,7x | 3 (pe interval fix) | 16 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie9/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Aveanna Healthcare Holdings Inc. (AVAH). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-04.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld USD în 2026; marjă netă 10,6 %; ROE 199,6 %; datorie netă/EBITDA 4,2x.
Intervalul de valoare estimat este 20,76–26,84 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,72 USD, prețul de 13,67 USD lasă un potențial de 66,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 39,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 17,3 %
- Marja netă: 10,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 8,7 %
- P/E (TTM): 11,1x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Datorie netă / EBITDA: 4,2x
- Acoperirea dobânzilor: 2,2x
- EV/EBITDA: 14,7x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Services-Home Health Care Services (SIC 8082) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 5 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BTSGBrightSpring Health Services, Inc. | 13,1 mld | 35,7 | 20,5 % | 2,7 % | +28,2 % | +82 % / indisponibil |
| CHEChemed Corporation | 6,9 mld | 25,5 | 29,1 % | 10,6 % | +4,1 % | +22 % / −6 % |
| OPCHOption Care Health, Inc. | 4,7 mld | 22,7 | 16,0 % | 3,7 % | +13,0 % | +1 % / +6 % |
| AVAHAveanna Healthcare Holdings Inc. | 3,0 mld | 11,1 | 199,6 % | 10,6 % | indisponibil | +48 % / +824 % |
| ADUSAddus HomeCare Corp | 2,4 mld | 21,1 | 10,0 % | 7,4 % | +23,2 % | +5 % / +45 % |
| AHCOAdaptHealth Corp. | 1,0 mld | — | -28,6 % | -11,4 % | −0,5 % | −23 % / −13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AVAH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 8,62 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 15,21 Randament total 11 % · Pe an 11 % | 22,87 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 9,09 Randament total -34 % · Pe an -13 % | 17,97 Randament total 31 % · Pe an 10 % | 29,56 Randament total 116 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 9,58 Randament total -30 % · Pe an -7 % | 21,23 Randament total 55 % · Pe an 9 % | 38,21 Randament total 179 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 4,49
- Marja netă± 3,14
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,48
- Diluare anuală± 0,26
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Aveanna Healthcare Holdings furnizează îngrijire medicală la domiciliu, în special asistență medicală privată pentru copii și adulți cu nevoi complexe, o alternativă mai ieftină decât spitalizarea. Compania și-a crescut veniturile cu 13,7% în al doilea trimestru din 2026 și a majorat ghidajul anual, într-un context în care reglementările de rambursare Medicare și Medicaid rămân o variabilă importantă 123.
SWOT
Puncte tari
- Platforma are o poziție puternică în asistența medicală privată pentru copii, cu relații strânse cu spitalele pediatrice și cu plătitorii 1.
- Infrastructura tehnologică și biroul dedicat integrărilor permit achiziții multiple simultan, fără a perturba operațiunile 1.
- Creșterea veniturilor și a ghidajului pentru anul 2026 indică o execuție operațională solidă în toate segmentele 23.
Puncte slabe
- Dependența de Medicare și Medicaid face ca reducerile de rambursare să afecteze direct rezultatele companiei 1.
- Marja brută a scăzut în perioada recentă față de anul precedent, ceea ce arată presiune asupra costurilor de personal 3.
- Îndatorarea ridicată și necesitatea de a acoperi dobânzile prin instrumente de acoperire limitează flexibilitatea financiară 3.
Oportunități
- Achiziția Family First Homecare ar putea extinde prezența pediatrică în mai multe state, dacă integrarea decurge conform planului 1.
- Creșterea preferinței pentru îngrijirea la domiciliu și modelele de îngrijire bazate pe valoare pot deschide noi contracte cu plătitorii 1.
- Extinderea serviciilor HHH și hospice ar putea diversifica veniturile dacă se mențin volumele de admitere 1.
Amenințări
- Reformele Medicaid și reducerile de finanțare ar putea diminua numărul de beneficiari eligibili pentru serviciile PDN 1.
- Consolidarea organizațiilor administrate de asigurare poate reduce tarifele negociate sau poate exclude furnizorii 1.
- Auditurile CMS și recuperările de plăți considerate excesive pot reduce veniturile în perioade ulterioare 1.
Riscuri
- Dependența de rambursările publiceridicat
Majoritatea veniturilor provine de la programe guvernamentale, iar modificările de rate pot reduce semnificativ veniturile 1.
- Reforma Medicaidridicat
Cerințele mai stricte de eligibilitate și reducerile de finanțare ar putea afecta volumul serviciilor PDN 1.
- Îndatorare și costul dobânzilormediu
Datoria totală este semnificativă, iar expunerea la dobânzi variabile este acoperită parțial prin instrumente financiare 3.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea Family First ar putea întâmpina dificultăți operaționale sau de personal, afectând randamentul așteptat 1.
- Presiunea asupra personalului medicalmediu
Dependența de asistente medicale și de personal calificat poate crește costurile și poate limita capacitatea de a atrage personal 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și majorarea ghidajului arată că modelul de afaceri poate crește organic și prin achiziții 23.
- Poziția de lider în asistența pediatrică la domiciliu și parteneriatele cu plătitorii pot susține o cotă de piață stabilă 1.
- Cererea pentru îngrijire la domiciliu, mai ieftină decât spitalizarea, oferă o bază structurală de creștere 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Finalizarea achiziției Family First Homecare și efectul asupra veniturilor PDSQ3 2026
- Realizarea ghidajului de venituri și Adjusted EBITDA pentru exercițiul fiscal 20262026
- Evoluția marjei brute și a costurilor cu personalul medicalQ3 2026
- Efectele reformei Medicaid și ale ajustărilor Medicare asupra rambursărilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Aveanna se prezintă ca o platformă diversificată de îngrijire la domiciliu, concentrată pe pacienți cu afecțiuni medicale complexe și costuri ridicate. Modelul său se bazează pe personal medical, în special asistente medicale calificate, și pe o infrastructură tehnologică proprie pentru recrutare, planificare și documentație clinică 1. Veniturile anuale au ajuns la 2433,2 milioane USD în exercițiul fiscal 2025 1.
Compania a fost constituită în Delaware în 2016 și este listată pe Nasdaq din aprilie 2021, cu sediul în Atlanta, Georgia 1. Strategia combină creșterea organică cu achiziții, iar integrarea companiilor achiziționate este gestionată de un birou dedicat, care pregătește planul de integrare înainte de semnarea tranzacției 1. În martie 2026, Aveanna a anunțat achiziția Family First Homecare, un furnizor de îngrijire pediatrică la domiciliu, pentru 175,5 milioane USD în numerar 1.
Compania susține că parteneriatele cu plătitorii administrați și cu cei guvernamentali, precum și un model de tip ‘punct unic’ de servicii, îi permit să obțină cote de cazuri mai mari și o relație mai stabilă cu spitalele 1. Aceste avantaje sunt descrise de conducere ca având un efect cumulativ asupra volumului și rentabilității 1.
Segmente
Piața în context
Piața îngrijirii la domiciliu din Statele Unite este fragmentată, cu numeroși furnizori locali și regionali, iar pe segmentele de îngrijire a copiilor și a persoanelor complexe există bariere de intrare mai mari, legate de personal și relații cu plătitorii 1. Cererea este susținută de preferința pacienților și a sistemului de sănătate pentru îngrijirea în locuință, care este mai ieftină decât spitalizarea 1.
Finanțarea serviciilor provine aproape în totalitate de la Medicare, Medicaid și asigurătorii privați, ceea ce face ca nivelul rambursărilor și regulile programelor publice să fie factorul decisiv pentru marjele companiei 1. Ajustările recente ale plăților Medicare și reformele Medicaid influențează direct această piață 1.
Tendințe
- Reducerea rambursărilor Medicare pentru îngrijirea la domiciliuvânt din față
Regulile finale ale CMS pentru 2026 au redus rambursările Medicare, după o propunere și mai restrictivă; dacă reducerile se repetă, marjele serviciilor HHH ar putea fi comprimate 1.
- Reforma Medicaid din OBBBAvânt din față
Legea One Big Beautiful Bill reduce cheltuielile federale pentru Medicaid și introduce condiții mai stricte de eligibilitate, ceea ce ar putea reduce numărul de beneficiari și veniturile din PDN 1.
- Creșterea cererii pentru îngrijire la domiciliuvânt din spate
Preferința pentru îngrijirea în locuință, mai ieftină decât spitalizarea, susține volumul de pacienți și atractivitatea companiei pentru spitale și plătitori 1.
- Consolidarea plătitorilor administrațimixt
Organizațiile administrate de asigurare își concentrează rețelele pe un număr mai mic de furnizori, ceea ce poate favoriza furnizorii cu scară mare, dar poate și exclude furnizorii mai mici 1.
Poziția concurențială
Aveanna se confruntă cu concurență din partea furnizorilor de îngrijire la domiciliu comunitari, a companiilor naționale, regionale și locale de hospice, a agențiilor afiliate spitalelor și a caselor de îngrijire 1. Concurenții mai mari pot avea resurse financiare și tehnologice superioare, iar organizațiile nonprofit pot finanța investiții pe baze fiscale avantajoase 1.
Avantajul companiei constă în dimensiunea națională, densitatea locală și parteneriatele cu plătitorii, care sunt descrise ca greu de replicat de concurenți 1. Totuși, în zonele fără certificat de necesitate, intrarea de noi furnizori este relativ ușoară, ceea ce păstrează presiunea concurențială 1.
- Furnizori comunitari de îngrijire la domiciliu
Organizații locale care concurează pe disponibilitatea personalului și calitatea serviciilor 1.
- Companii naționale și regionale de hospice
Operatori cu resurse financiare și de marketing mai mari, active în segmentul HHH 1.
- Agenții de îngrijire la domiciliu afiliate spitalelor
Furnizori integrați în sistemele spitalicești, care pot prelua pacienții după externare 1.
- Organizații nonprofit de îngrijire
Entități care pot finanța achiziții și investiții pe baze fiscale favorabile, nedisponibile companiei 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Jim Cramer Compares Aveanna Healthcare (AVAH) With Hinge Health (HNGE)Yahoo Finance — News · 18 sept. 2026 · EN
- Aveanna Healthcare Stock Offers Everything Investors Want as Shares Hit New All-Time HighYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 18 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 02 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent02 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent24 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent13 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 aug. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent02 iun. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport curent28 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-03 · SEC / Aveanna Healthcare Holdings, Inc. · 19 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-07-04 · SEC / Aveanna Healthcare Holdings, Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Aveanna Healthcare Holdings, Inc. · 13 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.