olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AptarGroup, Inc. ATR

Plastics Products, NEC · SIC 3089 · Verticală: Plastics Products, NEC (SIC 3089)

146,86USD+3,20 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

AptarGroup proiectează și fabrică sisteme de dozare, dispensare și protecție pentru farmaceutic, parfumerie, cosmetică, alimente, băuturi și produse de uz casnic. În 2025 vânzările nete au atins 3,78 miliarde USD, iar în al doilea trimestru din 2026 compania a depășit pentru prima dată pragul de un miliard de USD, în timp ce marjele au scăzut sub presiunea mixului de produse și a costurilor operaționale, iar conducerea a fost preluată de un nou CEO.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea AptarGroup, Inc. (ATR) costa 146,86 USD (+3,20 % într-o zi), cu capitalizare 9,3 mld USD, P/E 35,6 pe un EPS diluat de 4,12 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,31 %, beta 0,57, interval pe 52 de săptămâni 111,94–146,86 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,0 mld USD (+6,0 % an/an), profit net de 32,6 mil USD (−74,5 % an/an), EPS diluat 0,51 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
9,3 mld USD
acțiuni la 26 oct. 2026
P/E (TTM)
35,6
EPS diluat TTM 4,12 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,81 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,31 %
DPS 12 luni 1,92
Beta (2 ani)
0,57
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
111,94146,86

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
81,5
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
112,13 – 144,04
peste banda superioară · %B 1,09 · lățimea benzii 24,9 %
SMA 50 / 200
126,44 / 127,21
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
4,63 / 2,17
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+21,8 %−1,1 %+22,9 pp—
3 luni+7,4 %−0,5 %+7,8 pp—
6 luni+19,8 %+4,4 %+15,4 pp—
De la început de an+20,4 %+12,3 %+8,1 pp—
1 an+28,6 %+13,5 %+15,1 pp+36,4 %
3 ani+17,2 %+76,4 %−59,3 pp+49,6 %
5 ani+11,7 %+63,7 %−52,0 pp—
Scădere maximă (1 an)
−23,2 %
23 feb. 2026 → 08 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,5 %
11 nov. 2024 → 08 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+2,2 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,0 mld USD
+6,0 % an/an
Profit net
32,6 mil USD
−74,5 % an/an
EPS diluat
0,51
−73,4 % an/an
netă / operațională
3,2 % / 13,2 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri848,1 mil887,3 mil966,0 mil961,1 mil962,7 mil982,9 mil1,0 mld1,0 mld
Costul vânzărilor518,7 mil550,9 mil599,0 mil598,0 mil624,5 mil631,0 mil661,0 mil646,2 mil
Profit operațional120,1 mil113,4 mil144,4 mil136,9 mil106,3 mil107,5 mil126,7 mil135,0 mil
Amortizare și depreciere67,5 mil65,6 mil69,9 mil75,2 mil76,6 mil75,7 mil79,6 mil75,5 mil
Cheltuieli cu dobânzile11,4 mil11,4 mil10,9 mil13,5 mil17,0 mil16,9 mil16,0 mil15,8 mil
Profit înainte de impozit116,1 mil106,0 mil139,7 mil154,1 mil91,5 mil93,8 mil115,0 mil60,3 mil
Impozit pe profit15,2 mil27,4 mil28,0 mil26,3 mil17,3 mil21,0 mil27,0 mil27,5 mil
Profit net100,9 mil78,8 mil111,7 mil127,9 mil74,3 mil72,7 mil87,6 mil32,6 mil
EPS diluat1,48 ≈1,171,671,921,13 ≈1,121,360,51
Flux de numerar operațional178,2 mil82,7 mil126,0 mil ≈177,6 mil ≈183,7 mil118,7 mil103,5 mil ≈167,6 mil ≈
Investiții (capex)66,1 mil56,9 mil63,4 mil ≈63,3 mil ≈86,8 mil65,4 mil57,6 mil ≈69,0 mil ≈
Dividende plătite29,9 mil29,9 mil29,7 mil ≈29,6 mil ≈31,5 mil30,9 mil30,6 mil ≈30,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni37,3 mil80,0 mil70,0 mil ≈40,0 mil ≈175,0 mil100,0 mil50,0 mil ≈30,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 83 din propriul istoric de 40 trimestre (min 20,7, mediană 29,9, max 42,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,8 mld2,9 mld2,9 mld3,2 mld3,3 mld3,5 mld3,6 mld3,8 mld
Venituri an/an+12,0 %+3,4 %+2,4 %+10,2 %+2,9 %+5,0 %+2,7 %+5,4 %
Profit net194,8 mil242,2 mil214,0 mil244,1 mil239,3 mil284,5 mil374,5 mil392,8 mil
Profit net an/an−11,5 %+24,4 %−11,6 %+14,0 %−2,0 %+18,9 %+31,7 %+4,9 %
EPS diluat3,003,663,213,613,594,255,535,89
EPS diluat an/an−12,0 %+22,0 %−12,3 %+12,5 %−0,6 %+18,4 %+30,1 %+6,5 %
netă %7,0 %8,5 %7,3 %7,6 %7,2 %8,2 %10,5 %10,4 %
Flux de numerar liber102,4 mil272,2 mil324,2 mil55,5 mil168,2 mil262,9 mil366,9 mil299,6 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
402,4 mil USD
Datorie financiară
183,9 mil USD
Datorie netă
-218,5 mil USD
Capitaluri proprii
2,7 mld USD
Active totale
5,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,07x
Lichiditate curentă
1,62x
ROE
15,2 %
ROA
8,1 %
Marja FCF
7,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,5 mld
2024
3,6 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,2 mld
2024
2,2 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,3 mld ≈
2024
1,4 mld ≈
2025
1,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
92,8 mil
2024
96,1 mil
2025
105,1 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
404,0 mil
2024
496,5 mil
2025
501,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
248,6 mil
2024
263,8 mil
2025
287,4 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
652,6 mil ≈
2024
760,3 mil ≈
2025
788,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
40,4 mil
2024
43,9 mil
2025
52,7 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
374,8 mil
2024
469,8 mil
2025
491,4 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
90,6 mil
2024
95,6 mil
2025
98,9 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Profit net
2023
284,5 mil
2024
374,5 mil
2025
392,8 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
4,25
2024
5,53
2025
5,89

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
66,9 mil
2024
67,7 mil
2025
66,7 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,58
2024
1,72
2025
1,83

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
223,6 mil
2024
223,8 mil
2025
402,4 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
513,1 mil
2024
461,8 mil
2025
537,8 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
963,4 mil
2024
936,3 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
283,2 mil
2024
254,8 mil
2025
255,3 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
4,4 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
81,8 mil
2024
176,0 mil
2025
183,9 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,3 mld
2024
2,5 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
575,2 mil
2024
643,4 mil
2025
570,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
312,3 mil
2024
276,5 mil
2025
270,4 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
262,9 mil ≈
2024
366,9 mil ≈
2025
299,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-324,5 mil
2024
-396,7 mil
2025
-331,4 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-171,6 mil
2024
-225,3 mil
2025
-77,5 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
103,7 mil
2024
114,1 mil
2025
120,8 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
47,6 mil
2024
68,6 mil
2025
365,0 mil

SEC (XBRL)· 06 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
4,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
18,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
12,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
17,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
12,9 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-18,4 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
35,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
19,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
11,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
12,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
46,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
41,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
25,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
7,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
573,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
278,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
294,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
110,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
73,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
80 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
9,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
9,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
34,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
35,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
19,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
31,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
3,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 69 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

146,86 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 9,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
9,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
35,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
3,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
6,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 26 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 oct. 2026
verificat 2549derivat 183

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie74
  • Evaluare57
  • Calitate73
  • Creștere68
  • Randamente84

Interval de valoare estimat

Jos
80,00
USD pe acțiune
Mijloc
91,54
USD pe acțiune
Sus
108,61
USD pe acțiune
Preț: 146,86 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -37,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -60,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 24,05 – 172,15 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)71,55 – 109,58 (Mijloc 86,33)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 343,5 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 29,7 %
  • Colegi: EV/EBITDA155,42 – 172,15 (Mijloc 167,51)
    6 firme folosite · multiplul median 13,6x · quartile 12,6x – 14,0x
    AWI, CMT, KRT, MYE, NWL, SWIM
  • Colegi: P/E88,45 – 107,63 (Mijloc 96,75)
    5 firme folosite · multiplul median 23,5x · quartile 21,5x – 26,1x
    AWI, CMT, DSWL, KRT, MYE
  • Dividende actualizate (DDM)24,05 – 32,34 (Mijloc 27,58)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Plastics Products, NEC (SIC 3089)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 69/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate12,7 %71 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate6,7 %50 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate110,3 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,4 %36 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere17,9 %100 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,0x71 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie7,2x88 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x59 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare35,6x43 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare11,9x86 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare3,2 %40 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,1 %73 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente41,9 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie74/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere68/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate73/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente84/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare57/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

AptarGroup, Inc (ATR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,8 mld USD în 2025; creștere an/an 5,4 %; marjă netă 6,7 %; ROE 9,9 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.

Intervalul de valoare estimat este 80,00–108,61 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 91,54 USD, prețul de 146,86 USD lasă un potențial de -37,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -60,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 12,7 %
  • Conversia profitului în FCF: 110,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: 17,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,0x
  • Acoperirea dobânzilor: 7,2x
  • EV/EBITDA: 11,9x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,1 %
  • Rata de distribuire (FCF): 41,9 %

Ce o infirmă

  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Față de mediana verticalei

Plastics Products, NEC (SIC 3089) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
35,6x
mediana verticalei 26,1x
peste mediană (+36,4 %)
EV/EBITDA
11,9x
mediana verticalei 13,7x
sub mediană (−12,8 %)
P/S
2,3x
mediana verticalei 1,4x
peste mediană (+62,6 %)
P/B
3,6x
mediana verticalei 2,9x
peste mediană (+22,6 %)
ROE
9,9 %
mediana verticalei 9,6 %
la mediană
Marja netă
6,7 %
mediana verticalei 6,8 %
la mediană
Marja EBIT
11,9 %
mediana verticalei 8,0 %
peste mediană (+49,4 %)
Venituri an/an
5,4 %
mediana verticalei -1,3 %
peste mediană
Datorie netă/EBITDA
0,0x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−98,6 %)
Randament dividend
1,3 %
mediana verticalei 3,4 %
sub mediană (−61,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ENTGEntegris, Inc.21,8 mld55,79,6 %11,1 %−1,4 %+85 % / +37 %
ATRAptarGroup, Inc9,3 mld35,69,9 %6,7 %+5,4 %+29 % / +17 %
AWIArmstrong World Industries, Inc.7,4 mld23,536,0 %18,4 %+12,1 %−7 % / +107 %
NWLNewell Brands Inc2,5 mld—-12,8 %-4,4 %−5,0 %+61 % / −23 %
MYEMyers Industries, Inc.1,1 mld37,69,7 %3,3 %−1,3 %+58 % / +62 %
KRTKarat Packaging Inc.1,1 mld21,531,2 %10,2 %+10,7 %+143 % / +149 %
SWIMLatham Group, Inc.963,2 mil100,22,2 %1,6 %+7,4 %+14 % / +262 %
CMTCore Molding Technologies, Inc.187,1 mil26,14,4 %2,4 %−9,5 %+12 % / +18 %
DSWLDeswell Industries, Inc.46,5 mil4,410,0 %17,3 %−9,3 %−19 % / +12 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ATR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
88,69
Randament total -39 % · Pe an -39 %
156,81
Randament total 8 % · Pe an 8 %
236,22
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
85,85
Randament total -38 % · Pe an -15 %
170,82
Randament total 21 % · Pe an 6 %
282,56
Randament total 98 % · Pe an 26 %
5 ani
83,11
Randament total -38 % · Pe an -9 %
186,08
Randament total 34 % · Pe an 6 %
338,00
Randament total 140 % · Pe an 19 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 42,70
  • Marja netă± 29,89
  • Creșterea anuală a veniturilor± 24,57
  • Diluare anuală± 2,51

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Pe scurt

AptarGroup proiectează și fabrică sisteme de dozare, dispensare și protecție pentru farmaceutic, parfumerie, cosmetică, alimente, băuturi și produse de uz casnic. În 2025 vânzările nete au atins 3,78 miliarde USD, iar în al doilea trimestru din 2026 compania a depășit pentru prima dată pragul de un miliard de USD, în timp ce marjele au scăzut sub presiunea mixului de produse și a costurilor operaționale, iar conducerea a fost preluată de un nou CEO.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider global în dozare și protecție, cu portofoliu diversificat pe multiple piețe finale 1.
  • Baza de clienți largă, fără dependență de un singur client, reduce riscul de concentrare 1.
  • Bilanț considerat solid de conducere, cu fluxuri folosite pentru dividende și răscumpărări de acțiuni 3.

Puncte slabe

  • Costurile fixe ridicate pot reduce marjele când utilizarea capacității scade 1.
  • Marjele s-au diminuat în 2026, în special din cauza mixului de produse și a costurilor operaționale 23.
  • Anumite materii prime pentru Pharma provin de la o singură sursă, ceea ce poate perturba livrările 1.

Oportunități

  • Creșterea produselor pentru GLP-1 și a injectabilelor oferă un teren favorabil pentru segmentul Pharma 12.
  • Cererea pentru soluții sustenabile și reciclabile poate deschide noi linii de produse 1.
  • Achizițiile și parteneriatele pot extinde tehnologiile și accesul pe piețele cu creștere rapidă 1.

Amenințări

  • Tarifele și contramăsurile comerciale ar putea crește costurile și reduce cererea 1.
  • Concurența tot mai credibilă ar putea reduce cota de piață dacă inovația nu ține pasul 1.
  • Riscurile geopolitice și sancțiunile legate de Rusia pot perturba operațiunile și lanțurile de aprovizionare 1.

Riscuri

  • Tarife și restricții comercialeridicat

    Tarifele impuse de SUA și măsurile de răzbunare ale altor țări pot crește costurile și pot face necesară creșterea prețurilor 1.

  • Întreruperi în fabriciridicat

    O defecțiune materială într-una din fabrici ar putea afecta livrările și relațiile cu clienții, mai ales în zonele clean-room 1.

  • Concentrarea pe surse unicemediu

    Unele rășini și componente pentru Pharma provin de la o singură sursă, iar întreruperea acestora ar putea afecta livrările 1.

  • Costuri fixe și utilizare a capacitățiimediu

    Când cererea scade, capacitatea neutilizată este trecută direct în costul vânzărilor, ceea ce poate reduce marjele 1.

  • Securitate ciberneticămediu

    Atacurile informatice sau defecțiunile sistemelor IT ar putea compromite date și operațiuni, cu impact asupra reputației 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru injectabile și pentru produsele farmaceutice rămâne puternică, segmentul Pharma ar putea susține marjele pe termen mediu 23.
  • Închiderea presiunilor de mix și a ineficiențelor operaționale ar putea duce la o revenire a marjelor, conform așteptărilor conducerii 3.
  • Portofoliul diversificat și bilanțul solid pot sprijini dividendele și răscumpărările, dacă performanța operațională se îmbunătățește 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă marjele nu se redresează, presiunea asupra profitabilității ar putea continua, mai ales din cauza mixului de produse mai puțin profitabil 2.
  • Tarifele și contramăsurile comerciale ar putea reduce cererea și crește costurile, iar creșterea de bază rămâne modestă 13.
  • Schimbarea conducerii și concurența tot mai intensă ar putea complica execuția strategiei pe termen scurt 13.

De urmărit

  • Evoluția marjei EBITDA ajustate și revenirea mixului de produse PharmaQ3 2026
  • Îndeplinirea intervalului de EPS ajustat pentru trimestrul trei 2026Q3 2026
  • Dispariția efectului de destocare a produselor pentru urgențe medicaleQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 10-Q (30 oct. 2026), 8-K (29 oct. 2026 · rezultate).

Afacerea

Strategia Aptar urmărește creșterea organică, în special în regiunile cu creștere rapidă, eficientizarea costurilor fixe prin centre globale de servicii și îmbunătățirea randamentului capitalului investit, precum și achiziții și parteneriate care extind platformele tehnologice și aria geografică 1.

Segmente

Closures

Closures reprezintă 19% din vânzările nete din 2025 și se concentrează pe capace dozatoare pentru alimente, băuturi și îngrijire personală 1. În al doilea trimestru 2026 segmentul a crescut cu 4% pe bază core, sprijinit de băuturi, în timp ce marjele au fost afectate de pornirea noilor linii de producție 3.

Piața în context

Piețele finale sunt diversificate: farmaceutic, parfumerie, îngrijire facială, cosmetică decorativă, alimente, băuturi, îngrijire personală și uz casnic 1. Cererea din piața farmaceutică este susținută de preferința pentru dozare convenabilă, iar în piața de consum de trecerea de la formate fără dozare la sisteme dozatoare 1. Creșterea rămâne moderată, iar expunerea la cheltuielile de consum ar putea ține ritmul sub așteptări dacă condițiile economice se înrăutățesc 1.

Tendințe

  • Trecerea la dozare convenabilăvânt din spate

    Consumatorii și pacienții preferă tot mai mult formatele cu dozare, ceea ce susține cererea pentru pompe și capace dozatoare 1.

  • Sustenabilitate și reutilizaremixt

    Clienții cer soluții reutilizabile și reciclabile, iar tranziția către pompe din plastic integral și resinele reciclate ar putea deschide oportunități de produs 1.

  • Tarife și costuri de intrarevânt din față

    Tarifele impuse în 2025 au crescut costul unor materii prime și componente, iar compania ar putea fi nevoită să ridice prețurile dacă tarifele se extind 1.

  • Creșterea bazată pe produse de înaltă valoarevânt din spate

    Produsele de valoare mai mare, precum injectabilele cu acoperire și soluțiile pentru GLP-1, au susținut vânzările în primul semestru 2026 2.

Poziția concurențială

Aptar declară că piețele sale sunt extrem de competitive, cu concurenți privați și publici, de la regional la internațional, care devin tot mai credibili 1. Concurența poate reduce cota de piață dacă compania nu reușește să introducă rapid produse noi sau să ofere soluții mai sustenabile 1.

  • Concurenți regionali și internaționali nenumiți în sursă

    Sursele nu numesc concurenții direcți; compania menționează doar prezența unor entități private și publice cu acoperire regională și internațională 1.

  • Producători de pompe și valve pentru pharma

    Concurența din segmentul farmaceutic este descrisă generic, fără nume, în raportul anual 1.

  • Furnizori de capace și ambalaje pentru băuturi

    În segmentul Closures concurența vine din furnizori regionali și internaționali, fără identificare în sursă 1.

  • Furnizori de ambalaje pentru beauty

    În segmentul Beauty concurența este prezentă în toate liniile de produse, dar sursele nu indică companii specifice 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AptarGroup, Inc. · 06 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AptarGroup, Inc. · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AptarGroup, Inc. · 30 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

AptarGroup, Inc. (ATR): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw