olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Myers Industries, Inc. MYE
Plastics Products, NEC · SIC 3089 · Verticală: Plastics Products, NEC (SIC 3089)
Myers Industries, cu sediul în Akron, Ohio, produce containere reutilizabile și ambalaje din plastic, paleți și covoare de protecție a terenului, și distribuie scule și echipamente pentru service-ul anvelopelor. Compania a revenit în al doilea trimestru din 2026 cu o creștere a vânzărilor de 9,8% la 179,2 milioane USD, sprijinită de cererea din infrastructură și de programul de transformare, în timp ce vânzarea diviziei Myers Tire Supply schimbă structura companiei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Myers Industries, Inc. (MYE) costa 26,80 USD (−6,26 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mld USD, P/E 35,3 pe un EPS diluat de 0,76 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,01 %, beta 1,16, interval pe 52 de săptămâni 16,73–36,74 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 171,3 mil USD (+8,1 % an/an), profit net de -865,0 mii USD (−112,2 % an/an), EPS diluat -0,02 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 27,3
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 27,44 – 34,01
- sub banda inferioară · %B -0,10 · lățimea benzii 21,4 %
- SMA 50 / 200
- 31,04 / 26,71
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,82 / -0,31
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,8 % | −5,9 % | −9,9 pp | — |
| 3 luni | −23,5 % | −4,6 % | −18,9 pp | — |
| 6 luni | +19,6 % | +0,2 % | +19,4 pp | — |
| De la început de an | +43,2 % | +7,4 % | +35,7 pp | — |
| 1 an | +50,4 % | +8,2 % | +42,2 pp | +13,4 % |
| 3 ani | +48,2 % | +68,4 % | −20,2 pp | +18,3 % |
| 5 ani | +29,5 % | +56,5 % | −27,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 203,9 mil | 161,7 mil | 163,2 mil | 158,5 mil | 342,4 mil | 164,6 mil | 179,2 mil | 171,3 mil |
| Costul vânzărilor | 138,0 mil | 111,4 mil | 112,2 mil | 109,2 mil | 216,8 mil | 108,0 mil | 117,7 mil | 124,6 mil |
| Profit brut | 65,9 mil | 50,2 mil | 51,1 mil | 49,3 mil | 125,5 mil | 56,5 mil | 61,5 mil | 46,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 44,3 mil | 29,3 mil | 27,4 mil | 28,7 mil | 87,1 mil | 28,0 mil | 26,6 mil | 28,4 mil |
| Profit operațional | 14,6 mil | 17,2 mil | 19,8 mil | 16,7 mil | 20,8 mil | 24,9 mil | 31,2 mil | 14,8 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,5 mil | 4,5 mil | 4,4 mil | 4,3 mil | 4,2 mil | 3,7 mil | 3,7 mil | 3,5 mil |
| Profit înainte de impozit | 6,9 mil | 9,8 mil | 12,5 mil | 9,2 mil | 13,6 mil | 18,2 mil | 24,9 mil | 6,2 mil |
| Impozit pe profit | 2,6 mil | 2,6 mil | 2,9 mil | 2,9 mil | 1,8 mil | 4,4 mil | 6,2 mil | 1,5 mil |
| Profit net | 4,3 mil | 6,8 mil | 9,7 mil | 7,1 mil | 11,3 mil | -1,8 mil | 20,0 mil | -865,0 mii |
| EPS diluat | 0,11 ≈ | 0,18 | 0,26 | 0,19 | 0,30 ≈ | -0,05 | 0,53 | -0,02 |
| Flux de numerar operațional | 27,3 mil | 10,1 mil | 28,3 mil ≈ | 25,8 mil ≈ | 22,6 mil | 26,2 mil | 33,5 mil ≈ | 17,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,1 mil | 8,0 mil | 3,6 mil ≈ | 4,2 mil ≈ | 3,8 mil | 2,8 mil | 5,6 mil ≈ | 5,9 mil ≈ |
| Dividende plătite | 5,0 mil | 5,3 mil | 5,1 mil ≈ | 5,1 mil ≈ | 5,1 mil | 5,1 mil | 5,2 mil ≈ | 5,1 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 1,0 mil | 507,0 mii ≈ | 506,0 mii ≈ | 504,0 mii | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 73 din propriul istoric de 33 trimestre (min 11,2, mediană 22,8, max 357,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 566,7 mil | 515,7 mil | 510,4 mil | 761,4 mil | 899,5 mil | 813,1 mil | 836,3 mil | 825,7 mil |
| Venituri an/an | +3,6 % | −9,0 % | −1,0 % | +49,2 % | +18,1 % | −9,6 % | +2,9 % | −1,3 % |
| Profit net | -3,3 mil | 24,3 mil | 36,8 mil | 33,5 mil | 60,3 mil | 48,9 mil | 7,2 mil | 34,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +51,1 % | −8,8 % | +79,7 % | −18,9 % | −85,3 % | +385,0 % |
| EPS diluat | -0,10 | 0,68 | 1,02 | 0,92 | 1,64 | 1,32 | 0,19 | 0,93 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +50,0 % | −9,8 % | +78,3 % | −19,5 % | −85,6 % | +389,5 % |
| netă % | -0,6 % | 4,7 % | 7,2 % | 4,4 % | 6,7 % | 6,0 % | 0,9 % | 4,2 % |
| Flux de numerar liber | 56,1 mil | 44,0 mil | 33,1 mil | 27,0 mil | 48,3 mil | 63,3 mil | 54,9 mil | 67,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,5 mil USD
- Datorie financiară
- 345,8 mil USD
- Datorie netă
- 305,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 294,2 mil USD
- Active totale
- 852,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 1,18x
- Lichiditate curentă
- 1,67x
- ROE
- 12,2 %
- ROA
- 4,1 %
- Marja FCF
- 8,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 510,4 mil | 761,4 mil | 899,5 mil | 813,1 mil | 836,3 mil | 825,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 338,4 mil | 550,0 mil | 616,2 mil | 554,0 mil | 565,5 mil | 549,7 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 172,0 mil | 211,4 mil | 283,4 mil | 259,1 mil | 270,8 mil | 276,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 130,3 mil | 163,5 mil | 199,5 mil | 167,3 mil | 174,0 mil | 172,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 53,6 mil | 49,3 mil | 83,9 mil | 72,4 mil | 44,5 mil | 74,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 20,9 mil | 20,9 mil | 21,7 mil | 8,7 mil | 18,1 mil | 17,4 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 74,5 mil ≈ | 70,2 mil ≈ | 105,6 mil ≈ | 81,2 mil ≈ | 62,6 mil ≈ | 92,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,9 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 11 mar. 2021verificat |
| Profit înainte de impozit | 48,9 mil | 45,1 mil | 78,2 mil | 66,1 mil | 13,5 mil | 45,1 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 12,1 mil | 11,6 mil | 17,9 mil | 17,2 mil | 6,3 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Profit net | 36,8 mil | 33,5 mil | 60,3 mil | 48,9 mil | 7,2 mil | 34,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,02 | 0,92 | 1,64 | 1,32 | 0,19 | 0,93 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 35,9 mil | 36,4 mil | 36,8 mil | 37,1 mil | 37,4 mil | 37,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,54 | 0,54 | 0,54 | 0,54 | 0,54 | 0,54 | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 167,3 mil
- 2024
- 174,0 mil
- 2025
- 172,4 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
- 2023
- 37,1 mil
- 2024
- 37,4 mil
- 2025
- 37,6 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 28,3 mil | 17,7 mil | 23,1 mil | 30,3 mil | 32,2 mil | 40,5 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Creanțe | 83,7 mil | 100,7 mil | 126,2 mil | 113,9 mil | 109,4 mil | 95,4 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Stocuri | 65,9 mil | 93,6 mil | 93,4 mil | 90,8 mil | 97,0 mil | 67,6 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Active curente | 183,7 mil | 219,9 mil | 257,2 mil | 256,6 mil | 259,3 mil | 281,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 74,0 mil | 92,0 mil | 101,6 mil | 107,9 mil | 137,6 mil | 127,9 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Fond comercial | 79,3 mil | 88,8 mil | 95,2 mil | 95,4 mil | 255,5 mil | 241,3 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 41,0 mil | 50,2 mil | 51,8 mil | 45,1 mil | 166,3 mil | 146,1 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Active totale | 400,0 mil | 484,5 mil | 542,6 mil | 541,6 mil | 860,8 mil | 852,6 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 61,2 mil | 81,7 mil | 73,5 mil | 79,1 mil | 71,0 mil | 51,3 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 40,0 mil | 0 | 0 | 26,0 mil | 19,6 mil | 34,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 37,6 mil | 90,9 mil | 94,0 mil | 32,0 mil | 355,3 mil | 311,2 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 142,2 mil | 132,5 mil | 137,8 mil | 165,1 mil | 147,1 mil | 169,0 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 210,9 mil | 275,2 mil | 286,2 mil | 248,8 mil | 583,3 mil | 558,4 mil | SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 189,1 mil † | 209,3 mil † | 256,4 mil † | 292,8 mil † | 277,5 mil † | 294,2 mil † | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 45,1 mil
- 2024
- 166,3 mil
- 2025
- 146,1 mil
SEC (XBRL)· 07 mai 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 46,5 mil | 44,9 mil | 72,6 mil | 86,2 mil | 79,3 mil | 86,8 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 13,4 mil | 17,9 mil | 24,3 mil | 22,9 mil | 24,4 mil | 19,6 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 33,1 mil ≈ | 27,0 mil ≈ | 48,3 mil ≈ | 63,3 mil ≈ | 54,9 mil ≈ | 67,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -75,6 mil | -50,3 mil | -50,4 mil | -22,8 mil | -372,5 mil | -18,9 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -18,3 mil | -5,2 mil | -16,3 mil | -56,5 mil | 295,1 mil | -54,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 19,4 mil | 19,6 mil | 19,8 mil | 20,2 mil | 20,4 mil | 20,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 0 | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -22,8 mil
- 2024
- -372,5 mil
- 2025
- -18,9 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
- 2023
- -56,5 mil
- 2024
- 295,1 mil
- 2025
- -54,5 mil
SEC (XBRL)· 05 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,0 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate63
- Creștere0
- Bilanț și datorie57
- Randamente58
- Evaluare69
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,10 – 31,78 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDA27,85 – 31,78 (Mijloc 31,16)6 firme folosite · multiplul median 13,2x · quartile 12,1x – 13,4xATR, AWI, CMT, KRT, NWL, SWIM
- Colegi: P/E16,07 – 24,87 (Mijloc 18,53)6 firme folosite · multiplul median 24,4x · quartile 21,1x – 32,7xATR, AWI, CMT, DSWL, ENTG, KRT
- Dividende actualizate (DDM)7,10 – 9,54 (Mijloc 8,14)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,5 % | 57 (față de colegi) | 11 % |
| Marja netă · Calitate | 3,3 % | 38 (față de colegi) | 7 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 283,5 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,8 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -17,2 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 2,2x | 43 (față de colegi) | 11 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,9x | 91 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 35,3x | 29 (față de colegi) | 11 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,7x | 86 (față de colegi) | 11 % |
| Randament FCF · Evaluare | 8,1 % | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,1 % | 30 (pe interval fix) | 7 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 25,2 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie57/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate63/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare69/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
Myers Industries, Inc. (MYE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 825,7 mil USD în 2025; creștere an/an -1,3 %; marjă netă 3,3 %; ROE 9,7 %; datorie netă/EBITDA 2,2x.
Intervalul de valoare estimat este 16,07–24,87 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 18,53 USD, prețul de 26,80 USD lasă un potențial de -30,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -44,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 283,5 %
- Lichiditatea curentă: 1,9x
- EV/EBITDA: 11,7x
- Randament FCF: 8,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 25,2 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -2,8 %
- CAGR EPS 3 ani: -17,2 %
- P/E (TTM): 35,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 2,1 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.
Față de mediana verticalei
Plastics Products, NEC (SIC 3089) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 8 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ENTGEntegris, Inc. | 19,1 mld | 48,7 | 9,6 % | 11,1 % | −1,4 % | +62 % / +19 % |
| ATRAptarGroup, Inc | 9,1 mld | 35,0 | 9,9 % | 6,7 % | +5,4 % | +15 % / +14 % |
| AWIArmstrong World Industries, Inc. | 7,1 mld | 22,8 | 36,0 % | 18,4 % | +12,1 % | −10 % / +101 % |
| NWLNewell Brands Inc | 2,3 mld | — | -12,8 % | -4,4 % | −5,0 % | +50 % / −28 % |
| KRTKarat Packaging Inc. | 1,0 mld | 20,6 | 31,2 % | 10,2 % | +10,7 % | +133 % / +138 % |
| MYEMyers Industries, Inc. | 1,0 mld | 35,3 | 9,7 % | 3,3 % | −1,3 % | +50 % / +48 % |
| SWIMLatham Group, Inc. | 932,6 mil | 97,0 | 2,2 % | 1,6 % | +7,4 % | +11 % / +250 % |
| CMTCore Molding Technologies, Inc. | 186,1 mil | 26,0 | 4,4 % | 2,4 % | −9,5 % | +11 % / +17 % |
| DSWLDeswell Industries, Inc. | 47,0 mil | 4,4 | 10,0 % | 17,3 % | −9,3 % | −18 % / +13 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MYE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 14,71 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 26,10 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 39,44 Randament total 50 % · Pe an 50 % |
| 3 ani | 12,25 Randament total -50 % · Pe an -21 % | 24,65 Randament total -2 % · Pe an -1 % | 41,19 Randament total 61 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 10,21 Randament total -56 % · Pe an -15 % | 23,28 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 43,01 Randament total 73 % · Pe an 12 % |
- P/E la ieșire± 6,16
- Marja netă± 4,31
- Creșterea anuală a veniturilor± 3,81
- Diluare anuală± 0,36
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).
Pe scurt
Myers Industries, cu sediul în Akron, Ohio, produce containere reutilizabile și ambalaje din plastic, paleți și covoare de protecție a terenului, și distribuie scule și echipamente pentru service-ul anvelopelor. Compania a revenit în al doilea trimestru din 2026 cu o creștere a vânzărilor de 9,8% la 179,2 milioane USD, sprijinită de cererea din infrastructură și de programul de transformare, în timp ce vânzarea diviziei Myers Tire Supply schimbă structura companiei.
SWOT
Puncte tari
- Poziție de lider în nișele de containere reutilizabile și în distribuția pentru service-ul anvelopelor, cu o gamă largă de produse și branduri recunoscute 1.
- Revenire clară a marjelor în 2026, cu fluxuri de numerar solide și o reducere a datoriei nete 3.
- Linie de credit reînnoită și extinsă, care oferă lichiditate suplimentară pentru investiții 3.
Puncte slabe
- Dependența de prețul rășinilor plastice și de materii prime volatile poate afecta marjele rapid 1.
- Costurile mari ale datoriei și rate ale dobânzii ridicate au apăsat asupra profitabilității în anii anteriori 1.
- Cererea din unele segmente, precum vehicule și consum, a fost slabă în trimestrul al doilea din 2026 3.
Oportunități
- Creșterea în infrastructură și în proiectele militare din Europa ar putea deschide noi fluxuri de venituri 23.
- Simplificarea portofoliului după vânzarea Myers Tire Supply ar putea concentra resursele pe segmentele cu marje mai mari 2.
- Cererea pentru ambalaje reutilizabile și sustenabile ar putea crește dacă clienții urmăresc înlocuirea ambalajelor de unică folosință 1.
Amenințări
- Tarifele comerciale și incertitudinea politicii comerciale ar putea crește costurile materiilor prime 1.
- Presiunile concurențiale ar putea forța reduceri de prețuri, mai ales din partea competitorilor mai mari 1.
- Dificultățile în recrutarea forței de muncă calificate pot afecta eficiența producției și capacitatea de a răspunde cererii 1.
Riscuri
- Costul materiilor primeridicat
Creșterea bruscă a prețului rășinilor sau întreruperea aprovizionării ar putea reduce marjele, dacă prețurile nu pot fi transferate clienților 1.
- Tarife și politică comercialămediu
Schimbările din politica comercială a SUA ar putea crește costurile importurilor și ar putea afecta rentabilitatea 1.
- Întreruperea producțieimediu
Defecțiunile echipamentelor sau evenimentele naturale la fabrici ar putea opri producția și ar putea genera costuri de reparație 1.
- Depreciere de goodwillmediu
Dacă valoarea contabilă a unităților raportate depășește valoarea justă, ar putea fi necesară o depreciere cu impact asupra rezultatelor 1.
- Finanțare și datoriescăzut
Dependența de linia de credit și de refinanțări ar putea deveni o problemă dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor în trimestrul al doilea din 2026, combinată cu marje mai bune, sugerează că programul de transformare produce rezultate concrete 3.
- Cererea din infrastructură și extinderea în Europa pentru produse militare ar putea susține creșterea pe termen mediu 23.
- Reducerea datoriei nete și refinanțarea facilităților de credit până în 2031 ar putea întări flexibilitatea financiară 3.
Ce ar strica teza
- Creșterea rezultatelor poate fi temporară, dacă volatilitatea prețului rășinilor și a tarifelor reduce din nou marjele 1.
- Slăbiciunea din segmentele vehicule și consum ar putea continua și ar putea limita creșterea totală 3.
- Vânzarea diviziei Myers Tire Supply ar putea reduce veniturile și ar putea complica executarea strategiei dacă tranzacția întâmpină obstacole 2.
De urmărit
- Finalizarea vânzării Myers Tire Supply și impactul asupra structurii segmentelor2026
- Evoluția marjei brute și a costurilor cu materiile primeQ3 2026
- Ritmul de creștere în segmentul Infrastructure și livrările militare din Europa2026
- Nivelul datoriei nete și al ratei de îndatorare după refinanțarea din iulie 2026next 10-Q
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).
Afacerea
Myers Industries proiectează, fabrică și comercializează produse din plastic, metal și cauciuc, printre care containere reutilizabile, paleți, cutii pentru piese mici, containere de transport în vrac, sisteme de depozitare, piese OEM, mate compozite de protecție a solului și rezervoare pentru apă, combustibil și deșeuri 1. Compania a fost fondată în 1933, are sediul în Akron, Ohio, este listată la New York Stock Exchange sub simbolul MYE și avea aproximativ 2.200 de angajați la 31 decembrie 2025 1. Achiziția Signature Systems din februarie 2024, cu vânzări anuale de aproximativ 110 milioane USD la momentul achiziției, a extins prezența în zona de protecție a terenului 1. Potrivit comunicatului din iulie 2026, compania se prezintă acum ca un producător de produse de protecție din plastic și metal pentru segmentele Consumer, Vehicle, Food & Beverage, Industrial și Infrastructure 3.
Segmente
Distribution
Segmentul Distribution a generat vânzări nete de 203,9 milioane USD în 2025, adică aproximativ 25% din total, și distribuie scule, echipamente și consumabile pentru service-ul anvelopelor și al componentelor de sub vehicul, precum și produse de reparare și reșapare a anvelopelor 1. Compania se declară cel mai mare distribuitor american din acest domeniu 1. Ulterior, Myers Tire Supply a fost clasificată ca activitate întreruptă, iar din 31 martie 2026 raportarea se face pe un singur segment 2.
Piața în context
Piața containerelor reutilizabile și a produselor industriale din plastic este fragmentată, cu mulți competitori privați și cu o poziție puternică a Myers în nișe, dar fără o cotă dominantă în segmentele largi 1. Veniturile companiei sunt sensibile la prețul rășinilor plastice, care depinde de gazul natural și de petrol, iar în 2025 vânzările nete au scăzut ușor la 825,7 milioane USD, cu o reducere de 1,3% 1.
Tendințe
- Cererea din infrastructurăvânt din spate
Creșterea puternică din segmentul Infrastructure, de 52% în trimestrul al doilea din 2026, sugerează că mate compozite pentru șantiere și evenimente pot susține creșterea companiei 3.
- Costul rășinilor și al materiilor primevânt din față
Prețurile volatile ale plasticelor și ale petrolului, precum și tarifele comerciale, pot comprima marjele dacă nu pot fi transferate către clienți 1.
- Programul de transformarevânt din spate
Îmbunătățirea volumului, a mixului de produse și a costurilor de producție a dus la o marjă brută de 34,3% în trimestrul al doilea din 2026 3.
- Cerere mai slabă în vehicule și consummixt
Vânzările pe segmentele Vehicle și Consumer au scăzut în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce indică o cerere moderată în anumite sectoare 3.
Poziția concurențială
Concurența din segmentul Material Handling este substanțială și variată, cu producători de produse similare și cu alternative de substituție, majoritatea competitorilor direcți fiind entități private 1. În distribuția pentru service-ul anvelopelor concurența vine din firme mici, distribuitori regionali și lanțuri naționale de piese auto 1.
- Entități private din plasticele industriale
Majoritatea concurenților direcți ai brandurilor Myers sunt entități private, conform raportului anual 1.
- Distribuitori regionali de scule pentru anvelope
Firme mici și distribuitori regionali concurează în distribuția de echipamente pentru service-ul anvelopelor 1.
- Lanțuri naționale de piese auto
Lanțurile naționale de piese auto pot avea o ofertă de produse care se suprapune cu cea a companiei 1.
- Concurenți mai mari prin consolidare
Consolidarea industriei a creat competitori cu resurse financiare mai mari, care pot susține prețuri reduse pentru o perioadă mai lungă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- STAT+: Patient dies in Bristol Myers Squibb autoimmune CAR-T trialSTAT News · 23 oct. 2026 · EN
- Watch live: Trump rallies in Fort Myers, FloridaThe Hill · 23 oct. 2026 · EN
- Pathos AI teams up with Bristol Myers and Tempus AI to advance drug developmentCNA (Channel NewsAsia) · 23 oct. 2026 · EN
- Why Myers Industries (MYE) Was a Top Performer for Gabelli in Q2Yahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Wall Street's Bull Case for Bristol Myers Squibb Is Getting LouderYahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- Should You Buy Bristol Myers Squibb Stock Right Now for the Yield Alone?Yahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
- How Much Do You Really Need Invested in Bristol Myers Squibb to Collect $10,000 a Year?Yahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Could Bristol-Myers Squibb (BMY) Outperform Novartis (NVS) as CAR-T Safety Concerns Shake the Sector?Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Bristol-Myers Squibb Stock: Is BMY Outperforming the Healthcare Sector?Yahoo Finance — News · 03 sept. 2026 · EN
- Cătălin Radu, Bristol Myers Squibb: Diagnosticarea tardivă și accesul întârziat la tratamente moderne amplifică povara asupra pacienților, familiilor și sistemului de sănătateCursDeGuvernare.ro · 03 sept. 2026 · RO
- Opinion: Bristol Myers Squibb Is a Buy -- but the Real Reason Why Might Surprise InvestorsYahoo Finance — News · 29 aug. 2026 · EN
- Johnson & Johnson (JNJ) Taps Sail Biomedicines in Bid for CAR-T Edge Over Bristol Myers SquibbYahoo Finance — News · 29 aug. 2026 · EN
- Can Atrium Therapeutics (RNA)’s $15 Million Milestone From Bristol-Myers Squibb (BMY) Validate its RNA Platform?Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- Bristol-Myers Squibb (BMY)’s Cellares Exit Raises Questions Over Breyanzi GrowthYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- AstraZeneca Is Said to Have Explored Bristol Myers MergerBloomberg Markets · 05 aug. 2026 · EN
- Tyson Falls on 3Q Results; Bristol-Myers Squibb Surges on Potential Acquisition | Stock MoversBloomberg Markets · 03 aug. 2026 · EN
- AstraZeneca confirmă negocierile cu Bristol Myers Squibb: Fuziunea ar crea un gigant farmaceutic de aproape 400 de miliarde de dolariZiarul Financiar · 03 aug. 2026 · RO
- AstraZeneca discută preluarea companiei americane Bristol Myers Squibb / Tranzacția ar putea deveni una dintre cele mai mari din istoria industriei farmaceuticeG4Media · 03 aug. 2026 · RO
- Negocieri pentru unul dintre cele mai mari acorduri din istoria industriei farmaceutice. AstraZeneca discută preluarea Bristol Myers SquibbMediafax · 03 aug. 2026 · RO
- AstraZeneca shares drop 7% after report on $400 billion merger talks with Bristol Myers SquibbCNBC World · 03 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial29 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 oct. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent31 aug. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 iul. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent24 apr. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)13 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Myers Industries, Inc. · 05 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Myers Industries, Inc. · 30 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Myers Industries, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.