olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Build-A-Bear Workshop, Inc. BBW

Retail-Hobby, Toy & Game Shops · SIC 5945 · Verticală: Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x)

31,54USD+7,39 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Build-A-Bear Workshop este un lanț global de retail experiențial, unde clienții își creează ursuleți personalizați în magazinele proprii, prin francize și prin parteneri, cu 662 de locații la 31 ianuarie 2026. În al doilea trimestru al anului fiscal 2026 veniturile totale au scăzut la 115,3 milioane USD, iar conducerea și-a redus estimările pentru întregul an.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Build-A-Bear Workshop, Inc. (BBW) costa 31,54 USD (+7,39 % într-o zi), cu capitalizare 388,6 mil USD, P/E 7,8 pe un EPS diluat de 4,03 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,95 %, beta 1,24, interval pe 52 de săptămâni 23,36–71,03 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 115,3 mil USD (−7,2 % an/an), profit net de 8,8 mil USD (−29,2 % an/an), EPS diluat 0,70 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
388,6 mil USD
acțiuni la 08 sept. 2026
P/E (TTM)
7,8
EPS diluat TTM 4,03 · TTM până la 01 aug. 2026
E/P (TTM)
12,78 %
TTM până la 01 aug. 2026
Randament dividend
2,95 %
Beta (2 ani)
1,24
Volatilitate (1 an) 59 %
Interval 52 săpt.
23,3671,03

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
72,0
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
21,64 – 30,12
peste banda superioară · %B 1,17 · lățimea benzii 32,8 %
SMA 50 / 200
26,77 / 36,70
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,67 / -0,22
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+21,3 %−1,1 %+22,4 pp—
3 luni−9,4 %−0,5 %−9,0 pp—
6 luni−15,1 %+4,4 %−19,5 pp—
De la început de an−48,5 %+12,3 %−60,8 pp—
1 an−38,3 %+13,5 %−51,9 pp−13,5 %
3 ani+22,0 %+76,4 %−54,4 pp+13,5 %
5 ani+96,3 %+63,7 %+32,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,1 %
15 ian. 2026 → 21 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,2 %
15 sept. 2025 → 21 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+14,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026

Venituri
115,3 mil USD
−7,2 % an/an
Profit net
8,8 mil USD
−29,2 % an/an
EPS diluat
0,70
−25,5 % an/an
netă / operațională
7,6 % / indisponibil

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri119,4 mil150,4 mil128,4 mil124,2 mil122,7 mil154,5 mil125,3 mil115,3 mil
Costul vânzărilor54,8 mil65,3 mil55,4 mil52,7 mil56,9 mil69,2 mil45,4 mil52,8 mil
Profit brut64,6 mil85,1 mil73,0 mil71,5 mil65,8 mil85,3 mil79,9 mil62,5 mil
Cheltuieli generale și de vânzare51,7 mil57,8 mil53,6 mil56,4 mil55,3 mil63,9 mil56,1 mil51,4 mil
Amortizare și depreciere3,7 mil3,8 mil3,7 mil3,7 mil3,7 mil3,9 mil4,0 mil4,1 mil
Profit înainte de impozit13,1 mil27,5 mil19,6 mil15,3 mil10,7 mil21,5 mil23,9 mil11,6 mil
Impozit pe profit3,2 mil5,8 mil4,3 mil3,0 mil2,6 mil5,2 mil5,6 mil2,9 mil
Profit net9,9 mil21,7 mil15,3 mil12,4 mil8,1 mil16,4 mil18,3 mil8,8 mil
EPS diluat0,731,62 ≈1,170,940,621,26 ≈1,450,70
Flux de numerar operațional15,2 mil ≈19,5 mil27,8 mil4,2 mil ≈8,2 mil ≈24,8 mil21,2 mil4,9 mil ≈
Investiții (capex)3,9 mil9,7 mil2,9 mil3,4 mil6,5 mil12,7 mil6,9 mil8,6 mil ≈
Dividende plătite2,7 mil ≈2,7 mil2,9 mil2,9 mil ≈2,9 mil ≈2,8 mil2,9 mil2,9 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni4,8 mil ≈8,1 mil4,2 mil3,1 mil ≈10,2 mil ≈10,2 mil11,5 mil5,6 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 41 din propriul istoric de 27 trimestre (min 5,1, mediană 8,4, max 431,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20172019202120222023202420252026
Venituri357,9 mil336,6 mil255,3 mil411,5 mil467,9 mil486,1 mil496,4 mil529,8 mil
Venituri an/an−1,7 %indisponibilindisponibil+61,2 %+13,7 %+3,9 %+2,1 %+6,7 %
Profit net7,9 mil-17,9 mil-23,0 mil47,3 mil48,0 mil52,8 mil51,8 mil52,2 mil
Profit net an/an+474,9 %indisponibilindisponibilindisponibil+1,5 %+10,0 %−1,9 %+0,8 %
EPS diluat0,50-1,23-1,542,933,153,653,803,99
EPS diluat an/an+455,6 %indisponibilindisponibilindisponibil+7,5 %+15,9 %+4,1 %+5,0 %
netă %2,2 %-5,3 %-9,0 %11,5 %10,3 %10,9 %10,4 %9,9 %
Flux de numerar liber3,3 mil-1,7 mil8,3 mil19,9 mil33,6 mil46,0 mil27,8 mil39,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026

Numerar
26,8 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
155,0 mil USD
Active totale
345,5 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,55x
ROE
35,5 %
ROA
16,4 %
Marja FCF
7,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
486,1 mil
2025
496,4 mil
2026
529,8 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
221,7 mil
2025
223,9 mil
2026
234,2 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit brut
2024
264,4 mil
2025
272,5 mil
2026
295,6 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
199,0 mil
2025
206,2 mil
2026
229,2 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
13,7 mil
2025
14,8 mil
2026
15,0 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
66,3 mil
2025
67,1 mil
2026
67,2 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
13,5 mil
2025
15,4 mil
2026
15,0 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit net
2024
52,8 mil
2025
51,8 mil
2026
52,2 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

EPS diluat
2024
3,65
2025
3,80
2026
3,99

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
14,5 mil
2025
13,6 mil
2026
13,1 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
44,3 mil
2025
27,8 mil
2026
26,8 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Stocuri
2024
63,5 mil
2025
69,8 mil
2026
82,2 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Active curente
2024
127,8 mil
2025
126,3 mil
2026
140,0 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
55,3 mil
2025
59,8 mil
2026
70,9 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Active totale
2024
272,3 mil
2025
290,0 mil
2026
345,5 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
16,2 mil
2025
16,5 mil
2026
15,3 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Datorii curente
2024
83,7 mil
2025
79,4 mil
2026
90,6 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Capital propriu
2024
129,7 mil †
2025
139,1 mil †
2026
155,0 mil †

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
64,3 mil
2025
47,1 mil
2026
65,1 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
18,3 mil
2025
19,3 mil
2026
25,5 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
46,0 mil ≈
2025
27,8 mil ≈
2026
39,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-18,3 mil
2025
-19,3 mil
2026
-25,5 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-43,9 mil
2025
-44,2 mil
2026
-40,7 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2024
22,1 mil
2025
11,0 mil
2026
11,5 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
20,5 mil
2025
31,3 mil
2026
27,7 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
4,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
15,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
0,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
2,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
8,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
42,3 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
56,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja FCF
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Randamente

ROE
32,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROA
15,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
46,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
59,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Investiții (capex)
34,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
24,5 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
47,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
133 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
27 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
388,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
7,5x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul profitului
12,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
15,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randament FCF
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 69 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

31,54 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 388,6 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
388,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
32,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Marja netă
10,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 01 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 01 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 08 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 10 sept. 2026
verificat 2114derivat 170

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie67
  • Creștere45
  • Calitate56
  • Randamente100
  • Evaluare81

Interval de valoare estimat

Jos
47,85
USD pe acțiune
Mijloc
57,14
USD pe acțiune
Sus
62,81
USD pe acțiune
Preț: 31,54 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 81,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 44,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 47,85 – 62,81 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E47,85 – 62,81 (Mijloc 57,14)
    6 firme folosite · multiplul median 14,2x · quartile 11,9x – 15,6x
    ASO, BNED, DKS, ELA, HERE, SIG
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 69/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate10,0 %88 (față de colegi)10 %
Conversia profitului în FCF · Calitate47,6 %25 (pe interval fix)10 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere4,2 %35 (pe interval fix)13 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere8,2 %55 (pe interval fix)13 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x67 (pe interval fix)7 %
P/E (TTM) · Evaluare7,8x83 (față de colegi)17 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare6,3 %79 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente12,6 %100 (pe interval fix)10 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente46,7 %100 (pe interval fix)7 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere45/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate56/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

BUILD-A-BEAR WORKSHOP INC (BBW). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 529,8 mil USD în 2026; creștere an/an 6,7 %; marjă netă 10,0 %; ROE 32,8 %.

Intervalul de valoare estimat este 47,85–62,81 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 57,14 USD, prețul de 31,54 USD lasă un potențial de 81,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 44,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 69/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 10,0 %
  • P/E (TTM): 7,8x
  • Randament FCF: 6,3 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 12,6 %
  • Rata de distribuire (FCF): 46,7 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Conversia profitului în FCF: 47,6 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,8x
mediana verticalei 14,2x
sub mediană (−44,8 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,4x
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,7x
peste mediană (+11,5 %)
P/B
2,4x
mediana verticalei 1,6x
peste mediană (+48,6 %)
ROE
32,8 %
mediana verticalei 13,8 %
peste mediană (+137,9 %)
Marja netă
10,0 %
mediana verticalei 4,6 %
peste mediană (+117,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 4,0 %
Venituri an/an
6,7 %
mediana verticalei 2,8 %
peste mediană (+140,7 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
3,0 %
mediana verticalei 2,2 %
peste mediană (+34,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SIGSignet Jewelers Limited4,9 mld14,819,9 %5,2 %+1,6 %+28 % / +56 %
ASOAcademy Sports and Outdoors, Inc.4,2 mld11,318,6 %6,4 %+2,0 %+40 % / +33 %
BNEDBarnes & Noble Education, Inc.457,9 mil20,68,3 %1,3 %+6,5 %+41 % / −88 %
BBWBuild-A-Bear Workshop Inc388,6 mil7,832,8 %10,0 %+6,7 %−38 % / +22 %
ELAEnvela Corporation303,8 mil13,632,4 %7,6 %+33,6 %+1 % / +167 %
HEREHere Group Limited72,2 mil7,79,1 %10,6 %−76,9 %−70 % / −22 %
PEWGrabAGun Digital Holdings Inc.59,9 mil—-13,7 %-7,0 %+3,6 %−42 % / indisponibil
SPWHSportsman’s Warehouse Holdings, Inc.45,4 mil—-25,8 %-3,9 %+1,0 %−48 % / −76 %
DKSDICK'S Sporting Goods, Inc.—15,918,5 %4,0 %+28,1 %−29 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BBW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
19,31
Randament total -39 % · Pe an -39 %
34,15
Randament total 8 % · Pe an 8 %
51,44
Randament total 63 % · Pe an 63 %
3 ani
18,64
Randament total -41 % · Pe an -16 %
37,10
Randament total 18 % · Pe an 6 %
61,37
Randament total 95 % · Pe an 25 %
5 ani
17,99
Randament total -43 % · Pe an -11 %
40,30
Randament total 28 % · Pe an 5 %
73,22
Randament total 132 % · Pe an 18 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 9,27
  • Marja netă± 6,49
  • Creșterea anuală a veniturilor± 5,34
  • Diluare anuală± 0,55

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Build-A-Bear Workshop este un lanț global de retail experiențial, unde clienții își creează ursuleți personalizați în magazinele proprii, prin francize și prin parteneri, cu 662 de locații la 31 ianuarie 2026 1. În al doilea trimestru al anului fiscal 2026 veniturile totale au scăzut la 115,3 milioane USD 3, iar conducerea și-a redus estimările pentru întregul an 3.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul are notorietate ridicată și afinitate pozitivă, iar experiența interactivă creează legături emoționale 1.
  • Modelul cu parteneri și francize este relativ ușor de extins, fiind susținut de capital redus 1.
  • Compania și-a păstrat profitabilitatea și a returnat capital acționarilor prin răscumpărări și dividende 3.

Puncte slabe

  • Vânzările depind mult de traficul din mall-uri și din locațiile turistice, pe care compania nu le controlează 1.
  • Rezultatele trimestriale au fost sub așteptări, iar marja brută a scăzut din cauza costurilor cu spațiile comerciale 3.
  • Lichiditatea s-a subțiat, iar cheltuielile de capital au crescut față de anul trecut 3.

Oportunități

  • Extinderea în en-gros, în licențiere și în categorii noi, non-pluș, ar putea adăuga venituri 1.
  • Piața cadourilor personalizate și a ocaziilor speciale oferă spațiu de creștere pentru brand 1.
  • Deschiderile planificate în locații noi și în teritorii internaționale ar putea reînnoi creșterea 3.

Amenințări

  • Tarifele noi și incertitudinea politicii comerciale ar putea crește costurile și scădea marjele 1.
  • Cheltuielile discreționare ale consumatorilor pot scădea dacă economia se răcește 1.
  • Concurenții mai mari și cu resurse mai mari pot fura cota de piață, mai ales în locațiile prime 1.

Riscuri

  • Dependența de traficul din mall-uriridicat

    Compania depinde de magazinele ancoră și de popularitatea centrelor comerciale, pe care nu le poate controla 1.

  • Tarifele vamale și costul mărfiiridicat

    Importurile din Asia expun compania la tarife care ar putea reduce marjele, iar rambursările sunt incerte 1.

  • Scăderea vânzărilor onlinemediu

    Comerțul electronic a scăzut semnificativ în trimestrul al doilea, ceea ce ar putea afecta strategia omnicanal 3.

  • Costurile forței de muncămediu

    Inflația salarială și sindicalizarea unor magazine ar putea crește costurile operaționale 1.

  • Lichiditate și distribuiri către acționariscăzut

    Răscumpărările și dividendele au redus numerarul, iar pierderea profitabilității ar putea limita aceste distribuiri 3.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Brandul puternic și experiența unică ar putea sprijini revenirea vânzărilor dacă traficul se stabilizează 1.
  • Dacă strategia de en-gros și licențiere produce venituri, compania ar putea reduce dependența de magazinele fizice 1.
  • Profitabilitatea a rămas solidă și permite continuarea programului de răscumpărări și dividende 3.

Ce ar strica teza

  • Scăderea veniturilor și reducerea previziunilor arată că cererea ar putea rămâne slabă 3.
  • Tarifele și presiunile salariale ar putea comprima marjele pentru o perioadă prelungită 1.
  • Lichiditatea redusă și cheltuielile de capital mai mari ar putea limita flexibilitatea financiară 3.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor online și a traficului din mall-uriQ3 2026
  • Efectul tarifelor și al rambursărilor IEEPA asupra costului mărfiiQ3 2026
  • Ritmul deschiderilor de locații și performanța deschiderii din Orlando2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania, înființată în 1997 ca retailer specializat în mall-uri, își vinde produsele prin trei modele: magazine proprii, locații operate de parteneri și franciză internațională, toate sub brandul Build-A-Bear Workshop 1. Experiența centrală constă în umplerea, îmbrăcarea, accesorizarea și numirea unui ursuleț, încheiată cu o ceremonie a inimii 1. Comerțul electronic rămâne, potrivit companiei, cel mai mare « magazin » al său 1.

Segmente

Vânzare directă către consumatori (DTC)

Segmentul DTC cuprinde magazinele proprii din SUA, Canada, Regatul Unit și Irlanda, precum și două site-uri de comerț electronic 1. La finalul anului fiscal 2025 existau 375 de magazine corporative, iar formatul Discovery reprezenta 54% din rețea 1.

Franciză internațională

Segmentul de franciză generează royalty-uri și vânzări de mobilier și consumabile către partenerii externi, prin acorduri master pe țări 1. Rețeaua era alcătuită din 109 locații la 31 ianuarie 2026 1.

Piața în context

Compania activează în segmentul cadourilor personalizate și al jucăriilor de pluș, care, conform sursei, are o dimensiune de multe miliarde de dolari 1. Veniturile sale depind însă de traficul din mall-uri și din destinațiile turistice 1. Producătorii apreciază că piața rămâne sensibilă la cheltuielile discreționare ale consumatorilor 1.

Cererea din trimestrul al doilea al anului fiscal 2026 s-a răcit, iar veniturile totale au scăzut la 115,3 milioane USD 3. Compania spune că ar putea accelera deschiderile de locații dacă traficul și promoțiile se stabilizează 3.

Tendințe

  • Tarifele vamalevânt din față

    Compania importă majoritatea produselor din China și Vietnam, iar tarifele cresc costul mărfii vândute 1. Investitorii pot urmări dacă rambursările IEEPA compensează aceste costuri 3.

  • Presiunea inflației și a costurilor cu forța de muncăvânt din față

    Inflația a afectat în anul fiscal 2025 în special costurile salariale din magazine, iar compania se așteaptă ca presiunile să continue 1. Creșterile selective de prețuri ar putea reduce cererea 1.

  • Experiențele de tip retailtainmentvânt din spate

    Conceptul interactiv și personalizat este adaptat formatelor mici, locațiilor turistice și parteneriatelor de tip shop-in-shop 1. Deschiderea din Orlando ar putea arăta direcția extinderii 3.

  • Schimbarea comportamentului de cumpăraremixt

    Vânzările online și multicanal sunt tot mai importante, dar în al doilea trimestru comerțul electronic a scăzut cu 15,6% 3. Dacă strategia omnicanal reușește, ar putea compensa traficul slab din mall-uri 1.

Poziția concurențială

Sursele arată că BBW concurează cu magazine de jucării și lanțuri mari, cu retaileri de îmbrăcăminte și încălțăminte din mall-uri, cu cinematografe și parcuri de distracții care disputează timpul și banii consumatorilor 1. Există și firme mici care oferă experiențe similare de tip « make your own » 1.

Mulți concurenți au istorie mai lungă și resurse financiare și de marketing mai mari, ceea ce ar putea reduce cota de piață a companiei 1. Concurența online, cu livrări rapide și ieftine, presează marjele 1.

  • Magazine de jucării și retaileri mari

    Comercianți care vând pluș și jucării și concurează pentru același buget de cadouri 1.

  • Retaileri de îmbrăcăminte, încălțăminte și specialitate din mall-uri

    Concurează pentru aceleași locații prime din centrele comerciale 1.

  • Producători de jucării de pluș

    Vând direct sau prin retaileri, ceea ce face concurență categoriei de pluș 1.

  • Firme mici de ursuleți personalizați

    Operează chioșcuri sau magazine cu experiențe similare, de dimensiune mai mică 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 01 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 10 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / Build-A-Bear Workshop, Inc. · 16 apr. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / Build-A-Bear Workshop, Inc. · 10 sept. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Build-A-Bear Workshop, Inc. · 27 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.