olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

GrabAGun Digital Holdings Inc. PEW

Retail-Miscellaneous Shopping Goods Stores · SIC 5940 · Verticală: Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x)

2,03USD−5,14 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

GrabAGun Digital Holdings vinde online arme de foc, muniție și accesorii, printr-o platformă digitală cu peste 73 000 de produse de la peste 2 000 de branduri. În 2026 compania extinde activitatea prin PEW Logistics, un serviciu de logistică pentru producătorii care vor să vândă direct consumatorilor, într-un sector fragmentat și sub atenția unei reglementări în schimbare.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GrabAGun Digital Holdings Inc. (PEW) costa 2,03 USD (−5,14 % într-o zi), cu capitalizare 59,9 mil USD, beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 1,83–4,54 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 23,2 mil USD (+9,4 % an/an), profit net de -1,8 mil USD (−319,9 % an/an), EPS diluat -0,06 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
59,9 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,25 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-12,13 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,52
Volatilitate (1 an) 54 %
Interval 52 săpt.
1,834,54

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,5
neutru
Bollinger (20, 2)
1,77 – 2,10
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,79 · lățimea benzii 16,9 %
SMA 50 / 200
2,10 / 2,62
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,5 %−2,0 %+4,5 pp—
3 luni−22,8 %−2,2 %−20,6 pp—
6 luni−29,3 %+4,3 %−33,5 pp—
De la început de an−32,6 %+10,6 %−43,1 pp—
1 an−53,4 %+10,5 %−63,9 pp−13,5 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+21,3 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−59,7 %
05 nov. 2025 → 14 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−89,4 %
15 iul. 2025 → 14 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
23,2 mil USD
+9,4 % an/an
Profit net
-1,8 mil USD
−319,9 % an/an
EPS diluat
-0,06
−175,0 % an/an
netă / operațională
-7,8 % / -11,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri20,2 mil26,0 mil23,3 mil21,2 mil22,3 mil29,6 mil25,9 mil23,2 mil
Costul vânzărilor18,4 mil22,6 mil21,1 mil19,0 mil20,1 mil24,9 mil23,2 mil20,1 mil
Profit brut1,7 mil3,4 mil2,2 mil2,2 mil2,1 mil4,7 mil2,8 mil3,1 mil
Profit operațional415,0 mii1,9 mil42,0 mii782,0 mii-4,8 mil-424,0 mii-2,6 mil-2,6 mil
Amortizare și depreciere86,0 mii51,0 mii51,0 mii51,0 mii51,0 mii65,0 mii92,0 mii126,0 mii
Profit înainte de impozit——95,0 mii823,0 mii——-1,8 mil-1,8 mil
Impozit pe profit——00——03,0 mii
Profit net463,0 mii2,0 mil95,0 mii823,0 mii-3,8 mil414,0 mii-1,8 mil-1,8 mil
EPS diluat0,050,20 ≈0,010,08-0,140,01 ≈-0,06-0,06
Flux de numerar operațional—2,8 mil1,3 mil-1,1 mil ≈-3,3 mil ≈2,6 mil-1,7 mil-6,7 mil ≈
Investiții (capex)—07,0 mii2,0 mii ≈25,0 mii ≈8,4 mil1,1 mil1,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibil93,1 mil96,4 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+3,6 %
Profit net4,5 mil4,5 mil-2,5 mil
Profit net an/anindisponibil−0,2 %−155,6 %
EPS diluat0,450,45-0,13
EPS diluat an/anindisponibil0,0 %−128,9 %
netă %indisponibil4,8 %-2,6 %
Flux de numerar liberindisponibil1,8 mil-8,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
110,4 mil USD
Datorie financiară
6,9 mil USD
Datorie netă
-103,5 mil USD
Capitaluri proprii
107,6 mil USD
Active totale
131,3 mil USD
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
7,19x
ROE
-4,6 %
ROA
-3,5 %
Marja FCF
-9,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
93,1 mil
2025
96,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
86,0 mil
2024
83,4 mil
2025
85,1 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
10,3 mil
2024
9,7 mil
2025
11,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
4,4 mil
2024
4,1 mil
2025
-4,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
310,0 mii
2025
217,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
4,4 mil ≈
2025
-4,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
—
2024
4,5 mil
2025
-2,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
11,0 mii
2025
12,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Profit net
2023
4,5 mil
2024
4,5 mil
2025
-2,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,45
2024
0,45
2025
-0,13

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
—
2024
10,0 mil
2025
19,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
10,7 mil
2024
7,9 mil
2025
110,4 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
3,5 mil
2024
4,2 mil
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active curente
2023
15,0 mil
2024
13,0 mil
2025
120,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
28,0 mii
2025
8,6 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
—
2025
506,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Active totale
2023
16,1 mil
2024
13,7 mil
2025
131,3 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
8,7 mil
2025
11,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
0
2025
6,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
—
2024
12,3 mil
2025
16,8 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
—
2024
12,3 mil
2025
23,7 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mil †
2024
1,4 mil †
2025
107,6 mil †

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
4,8 mil
2024
1,8 mil
2025
-417,0 mii

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
—
2024
0
2025
8,5 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
1,8 mil ≈
2025
-8,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
—
2024
-150,0 mii
2025
-9,0 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,6 mil
2024
-4,5 mil
2025
111,9 mil

SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-206,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-155,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-128,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-605,7 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
12,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-10,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-10,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-20,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-10,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
-68,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
-9,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-89,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
9,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
8,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
8,5x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
11,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-20,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
31 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
16 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
59,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
-29,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-12,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
-0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-33,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,03 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 59,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
59,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-13,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-7,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 13 aug. 2026
verificat 278derivat 20

Scorul pe grupe

29 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-68,7 %0 (pe interval fix)36 %
Marja netă · Calitate-7,0 %0 (față de colegi)21 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie9,4x100 (pe interval fix)14 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-33,7 %0 (pe interval fix)29 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GrabAGun Digital Holdings Inc. (PEW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 96,4 mil USD în 2025; creștere an/an 3,6 %; marjă netă -7,0 %; ROE -13,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 29,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Lichiditatea curentă: 9,4x

Ce o infirmă

  • ROIC: -68,7 %
  • Marja netă: -7,0 %
  • Randament FCF: -33,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Alt comerț cu amănuntul (SIC 594x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 8 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 13,6x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,4x
P/S
0,6x
mediana verticalei 0,7x
sub mediană (−17,8 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−69,5 %)
ROE
-13,7 %
mediana verticalei 18,5 %
sub mediană (−174,1 %)
Marja netă
-7,0 %
mediana verticalei 5,8 %
sub mediană (−220,8 %)
Marja EBIT
-10,3 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−286,2 %)
Venituri an/an
3,6 %
mediana verticalei 4,3 %
sub mediană (−16,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,9x
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,0 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
SIGSignet Jewelers Limited4,9 mld14,819,9 %5,2 %+1,6 %+28 % / +56 %
ASOAcademy Sports and Outdoors, Inc.4,2 mld11,318,6 %6,4 %+2,0 %+40 % / +33 %
BNEDBarnes & Noble Education, Inc.457,9 mil20,68,3 %1,3 %+6,5 %+41 % / −88 %
BBWBuild-A-Bear Workshop Inc388,6 mil7,832,8 %10,0 %+6,7 %−41 % / +29 %
ELAEnvela Corporation303,8 mil13,632,4 %7,6 %+33,6 %+1 % / +167 %
HEREHere Group Limited72,2 mil7,79,1 %10,6 %−76,9 %−70 % / −22 %
PEWGrabAGun Digital Holdings Inc.59,9 mil—-13,7 %-7,0 %+3,6 %−53 % / indisponibil
SPWHSportsman’s Warehouse Holdings, Inc.45,4 mil—-25,8 %-3,9 %+1,0 %−48 % / −76 %
DKSDICK'S Sporting Goods, Inc.—15,918,5 %4,0 %+28,1 %−29 % / +13 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PEW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    GrabAGun Digital Holdings vinde online arme de foc, muniție și accesorii, printr-o platformă digitală cu peste 73 000 de produse de la peste 2 000 de branduri. În 2026 compania extinde activitatea prin PEW Logistics, un serviciu de logistică pentru producătorii care vor să vândă direct consumatorilor, într-un sector fragmentat și sub atenția unei reglementări în schimbare.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformă digitală cu sortiment foarte larg și sistem automatizat de prețuri și stocuri, susținut de peste cincisprezece ani de dezvoltare software.
    • Sistem de conformitate aprobat de ATF și o rețea extinsă de dealeri FFL, care sprijină vânzările pe întreg teritoriul SUA.
    • Lichiditate ridicată și un bilanț fără datorii semnificative, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții și pentru răscumpărări de acțiuni.

    Puncte slabe

    • Dependență mare de câțiva distribuitori angrosiști, care furnizează cea mai mare parte a produselor vândute.
    • Pierderi operaționale în primul semestru 2026, determinate de costuri de personal, de cheltuieli publice și de compensații pe bază de acțiuni.
    • Marje brute încă modeste, iar creșterea venitului depinde de mixul de produse și de valoarea medie a comenzii.

    Oportunități

    • PEW Logistics ar putea atrage mai mulți producători și ar putea genera venituri recurente cu marje mai mari, dacă adoptarea continuă.
    • Consolidarea unui sector fragmentat prin achiziții de afaceri complementare, dacă apar oportunități atractive.
    • Dacă modernizarea procesului legal de cumpărare se va concretiza, platforma digitală ar putea deveni un avantaj pentru clienții noi.

    Amenințări

    • Schimbări ale politicilor federale sau de stat privind vânzarea armelor și a muniției ar putea reduce cererea sau complica procesele.
    • Furnizorii care vând direct clienților ar putea limita disponibilitatea produselor pentru retaileri online.
    • Presiunea grupurilor de prevenire a violenței armate și retragerea băncilor sau a procesatorilor de plăți ar putea afecta operațiunile.

    Riscuri

    • Dependența de furnizoriridicat

      Compania nu are contracte pe termen lung cu majoritatea furnizorilor, iar pierderea unui distribuitor important ar putea reduce oferta și poziția competitivă 1.

    • Răspunderea pentru produseridicat

      Produsele vândute pot genera pretenții de răspundere pentru produs sau de vătămare, iar asigurarea existentă ar putea să nu acopere toate cazurile 1.

    • Accesul la servicii bancaremediu

      Dacă băncile sau procesatorii de plăți retrag serviciile din cauza percepției publice asupra industriei, operațiunile și finanțarea ar putea fi afectate 1.

    • Concurența online și directămediu

      Concurenții sau producătorii care vând direct ar putea reduce prețurile sau marjele, ceea ce ar obliga compania să investească mai mult în publicitate 1.

    • Pierderi operaționalemediu

      Costurile de personal și de companie publică au dus la pierderi operaționale în 2026, iar dacă veniturile nu cresc suficient, pierderile ar putea continua 3.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor din trimestrul al doilea 2026 și îmbunătățirea marjei brute indică un mix de produse mai favorabil, dacă tendința se menține.
    • PEW Logistics ar putea transforma compania într-un furnizor de infrastructură pentru producători, cu venituri mai recurente, dacă mai mulți producători aderă.
    • Lichiditatea mare și lipsa datoriilor semnificative ar putea sprijini investițiile și consolidarea sectorului.

    Ce ar strica teza

    • Compania înregistrează încă pierderi operaționale, iar cheltuielile legate de companie publică și personal ar putea împiedica revenirea la profit.
    • Dependența de câțiva distribuitori și lipsa contractelor pe termen lung ar putea expune compania la întreruperi de aprovizionare.
    • Schimbările de reglementare și presiunea publică asupra industriei ar putea reduce cererea sau complica accesul la servicii financiare.

    De urmărit

    • Ritmul de adoptare a PEW Logistics și numărul de producători noiQ3 2026
    • Evoluția marjei brute și a pierderii operaționaleQ3 2026
    • Calendarul și conținutul propunerilor ATF privind procesul de cumpărare2027
    • Stadiul programului de răscumpărare de acțiuni și utilizarea numeraruluinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Modelul de business se bazează pe un portofoliu larg de produse și pe un lanț de aprovizionare automatizat. Sistemul intern NIP sincronizează prețurile și stocurile cu furnizorii aproximativ la fiecare două minute și folosește prognoze ale cererii bazate pe inteligență artificială. Un sistem propriu de management al reglementărilor verifică FFL-urile și documentația ATF înainte de expediere, iar compania susține că aproximativ 97% din populația SUA se află la mai puțin de 15 mile de un dealer din rețea 1. Compania a spus că intenționează și să consolideze sectorul, eventual prin achiziții, dacă apar oportunități atractive 1.

    Din octombrie 2025 compania a înființat PEW Logistics, o filială care oferă servicii de depozitare, gestionarea stocurilor, procesarea comenzilor și returnări pentru producători care vor să vândă direct consumatorilor prin propriile magazine online. Lansarea a avut loc în ianuarie 2026, iar în trimestrul al doilea 2026 compania a anunțat trei producători clienți, primul fiind KelTec Weapons 3. Veniturile din trimestrul al doilea 2026 au fost de 23,2 milioane USD, iar cifra include și servicii de 0,2 milioane USD, în timp ce PEW Logistics nu avea venituri în aceeași perioadă a anului trecut 3.

    Segmente

    PEW Logistics

    Segmentul de servicii pentru producători este la început. Compania descrie un model de servicii, nu de revânzare, cu venituri recurente posibile din logistică, conformitate, date și marketing. Momentan contribuția sa la venituri este mică, iar evoluția depinde de numărul de producători care aderă la platformă 3.

    Piața în context

    Compania activează pe o piață a armelor și muniției descrisă de ea însăși ca fragmentată, în care retailerii tradiționali din magazine fizice, magazinele specializate, târgurile și alți comercianți online concurează pentru aceiași clienți 1. Sursele oficiale nu conțin estimări ale mărimii pieței, astfel că afirmațiile despre cota de piață rămân nedeterminate.

    Tendințe

    • Modernizarea procesului de achizițiemixt

      Dacă propunerile ATF de modernizare a procesului legal de cumpărare vor fi implementate, ar putea simplifica achizițiile online, în timp ce cerințele de verificare rămân esențiale. Calendarul și sfera modificărilor sunt incerte, potrivit companiei 3.

    • Trecerea spre vânzări directe de către producătorimixt

      Producătorii extind vânzările directe către clienți, ceea ce ar putea reduce rolul retailerilor online dacă apar platforme proprii. Compania vede în PEW Logistics un răspuns la această tendință 13.

    • Preferința pentru cumpărături mobilevânt din spate

      Ponderea cumpărăturilor de pe telefon crește în vânzările online din sector, iar compania a raportat că sesiunile mobile au generat majoritatea traficului și a veniturilor în 2026 13.

    • Presiunea grupurilor de prevenire a violenței armatevânt din față

      Organizații care militează împotriva vânzării armelor ar putea influența legislația sau opinia publică, iar băncile și procesatorii de plăți ar putea deveni mai reticenți, potrivit factorilor de risc descriși de companie 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu magazinele fizice de specialitate, magazinele de amanet, târgurile de arme și alți retaileri online, iar unii producători vând deja direct clienților 1. Compania afirmă că noile modele de afaceri pot apărea rapid și că prețurile agresive ale concurenților ar putea reduce marjele 1.

    Avantajul declarat al companiei constă în sortimentul larg, în automatizarea prețurilor și în sistemul de conformitate aprobat de ATF, nu în scara fizică a rețelei. Compania a spus că este ținta de a deveni sursa de încredere pentru cumpărătorii noi și pentru cei experimentați 1.

    • Retaileri tradiționali de arme și articole sportive

      Magazine fizice specializate și lanțuri sportive, citate de companie drept concurență directă pentru aceiași clienți.

    • Alți retaileri online de arme

      Comercianți online care vând direct clienților, menționați în factorii de risc ai companiei.

    • Magazinele de amanet și târgurile de arme

      Canale tradiționale de vânzare, citate ca alternative pentru clienții de arme.

    • Producătorii care vând direct

      Producători precum Smith & Wesson sau Sturm, Ruger, citați pentru că își pot extinde vânzările online directe.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GrabAGun Digital Holdings Inc. · 12 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / GrabAGun Digital Holdings Inc. · 13 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / GrabAGun Digital Holdings Inc. · 13 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.