olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Americold Realty Trust, Inc. COLD

Real Estate Investment Trusts · SIC 6798 · Verticală: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

14,37USD−1,51 % · 1 ziÎnchidere 30 oct. 2026

Americold este un REIT global care operează depozite cu temperatură controlată și servicii de transport pentru lanțul frigorific alimentar. Compania operează 231 de depozite la sfârșitul anului 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat ghidajul Adjusted FFO, în contextul unei stabilizări treptate a industriei, dar cu presiuni de cerere și suprapuneri de capacitate.

La închiderea din 30 oct. 2026, acțiunea Americold Realty Trust, Inc. (COLD) costa 14,37 USD (−1,51 % într-o zi), cu capitalizare 4,1 mld USD, randament al dividendului 5,92 %, beta 0,77, interval pe 52 de săptămâni 10,12–16,25 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 662,9 mil USD (+1,9 % an/an), profit net de -342,8 mil USD (−22.374,9 % an/an), EPS diluat -1,19 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
4,1 mld USD
acțiuni la 04 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,59 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-11,06 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
5,92 %
DPS 12 luni 0,85
Beta (2 ani)
0,77
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
10,1216,25

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,5
neutru
Bollinger (20, 2)
13,52 – 14,62
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 7,8 %
SMA 50 / 200
14,38 / 13,79
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,03 / -0,04
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+2,8 %−0,9 %+3,7 pp—
3 luni+2,0 %+1,2 %+0,8 pp—
6 luni+17,0 %+4,8 %+12,2 pp—
De la început de an+11,7 %+10,7 %+1,0 pp—
1 an+13,2 %+11,1 %+2,1 pp+3,1 %
3 ani−45,2 %+80,7 %−125,9 pp+22,0 %
5 ani−51,2 %+64,6 %−115,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,5 %
31 oct. 2025 → 20 nov. 2025
Scădere maximă (5 ani)
−70,0 %
30 aug. 2023 → 20 nov. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,4 %
S&P 500 +10,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
662,9 mil USD
+1,9 % an/an
Profit net
-342,8 mil USD
−22.374,9 % an/an
EPS diluat
-1,19
−12.000,0 % an/an
netă / operațională
-51,7 % / -43,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri674,2 mil666,4 mil629,0 mil650,7 mil663,7 mil658,5 mil629,9 mil662,9 mil
Costul vânzărilor465,0 mil455,2 mil423,1 mil439,1 mil458,6 mil441,6 mil434,4 mil450,2 mil
Cheltuieli generale și de vânzare63,7 mil66,6 mil69,2 mil66,9 mil71,0 mil62,4 mil71,3 mil62,9 mil
Profit operațional27,2 mil-8,4 mil22,2 mil37,6 mil16,8 mil-69,3 mil14,3 mil-287,8 mil
Amortizare și depreciere89,4 mil89,7 mil89,0 mil90,5 mil88,0 mil99,9 mil91,7 mil102,9 mil
Cheltuieli cu dobânzile34,3 mil34,5 mil36,1 mil38,2 mil33,9 mil39,5 mil41,5 mil42,3 mil
Profit înainte de impozit-4,6 mil-43,5 mil-14,0 mil4,8 mil-17,7 mil-108,9 mil-20,3 mil-323,7 mil
Impozit pe profit-828,0 mii-7,1 mil2,5 mil3,2 mil-6,2 mil-19,9 mil-6,6 mil22,7 mil
Profit net-3,7 mil-36,2 mil-16,4 mil1,5 mil-11,4 mil-88,3 mil-13,6 mil-342,8 mil
EPS diluat-0,01-0,13 ≈-0,060,01-0,04-0,31 ≈-0,05-1,19
Flux de numerar operațional50,6 mil ≈162,6 mil30,2 mil120,3 mil ≈78,9 mil ≈130,2 mil39,9 mil100,1 mil ≈
Investiții (capex)95,2 mil ≈105,2 mil112,5 mil177,7 mil ≈144,3 mil ≈142,4 mil110,0 mil140,4 mil ≈
Dividende plătite63,0 mil ≈62,9 mil63,4 mil66,2 mil ≈66,1 mil ≈65,6 mil66,1 mil66,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri1,6 mld1,8 mld2,0 mld2,7 mld2,9 mld2,7 mld2,7 mld2,6 mld
Venituri an/an+3,9 %+11,2 %+11,4 %+36,6 %+7,4 %−8,3 %−0,3 %−2,4 %
Profit net48,0 mil48,2 mil24,5 mil-30,5 mil-19,4 mil-336,2 mil-94,3 mil-114,5 mil
Profit net an/anindisponibil+0,4 %−49,0 %−224,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,310,260,11-0,12-0,07-1,22-0,33-0,40
EPS diluat an/anindisponibil−16,1 %−57,7 %−209,1 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %3,0 %2,7 %1,2 %-1,1 %-0,7 %-12,6 %-3,5 %-4,4 %
Flux de numerar liber43,0 mil19,0 mil-83,1 mil-165,1 mil-8,4 mil101,7 mil102,4 mil-217,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
136,9 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
2,9 mld USD
Active totale
8,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-3,7 %
ROA
-1,4 %
Marja FCF
-8,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,7 mld
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,9 mld
2024
1,8 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
770,6 mil ≈
2024
846,7 mil ≈
2025
839,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
226,8 mil
2024
255,1 mil
2025
269,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
-108,3 mil
2024
124,0 mil
2025
7,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
353,7 mil
2024
360,8 mil
2025
367,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
245,4 mil ≈
2024
484,8 mil ≈
2025
374,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
140,1 mil
2024
135,3 mil
2025
147,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-328,1 mil
2024
-103,2 mil
2025
-135,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-2,3 mil
2024
-8,4 mil
2025
-20,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
-336,2 mil
2024
-94,3 mil
2025
-114,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,22
2024
-0,33
2025
-0,40

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
275,8 mil
2024
284,8 mil
2025
285,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
60,4 mil
2024
47,7 mil
2025
136,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
7,2 mil
2024
7,4 mil
2025
6,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
5,1 mld
2024
5,0 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
794,0 mil
2024
784,0 mil
2025
828,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
897,4 mil
2024
838,7 mil
2025
819,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,9 mld
2024
7,7 mld
2025
8,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat

Datorii totale
2023
4,2 mld
2024
4,4 mld
2025
5,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,6 mld
2024
3,3 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
366,2 mil
2024
411,9 mil
2025
359,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
264,5 mil
2024
309,5 mil
2025
576,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
101,7 mil ≈
2024
102,4 mil ≈
2025
-217,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-357,1 mil
2024
-313,2 mil
2025
-658,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-285,0 mii
2024
-106,8 mil
2025
383,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
242,2 mil
2024
252,1 mil
2025
261,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-3,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
5,5 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-94,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-312,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
31,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-12,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-17,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-7,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-5,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
349,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
537,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-187,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
619,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
4,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
1,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

9 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 32 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

14,37 USD

30 oct. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 4,1 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
4,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-17,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 04 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 06 aug. 2026
verificat 1275derivat 113

Scorul pe grupe

  • Calitate4
  • Creștere0
  • Evaluare59
  • Bilanț și datorie0
  • Randamente72

Interval de valoare estimat

Jos
8,66
USD pe acțiune
Mijloc
14,27
USD pe acțiune
Sus
18,05
USD pe acțiune
Preț: 14,37 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -0,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -0,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: ridicat · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,54 – 21,60 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • Valoarea activului net (NAV)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Dividende actualizate (DDM)10,78 – 14,49 (Mijloc 12,36)
  • Colegi: P/B6,54 – 21,60 (Mijloc 16,19)
    31 firme folosite · multiplul median 1,9x · quartile 0,8x – 2,6x
    ABR, ACR, ACRE, BFS, DLR, DRH, ESS, EXR, GLPI, HHH, HST, ILPT, IOR, KIM, KRC, LXP, MAA, MKZR, NHP, O, PLD, PSA, REFI, SQFT, SUI, TPTS, UDR, VICI, VMRK, VTR, WELL
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Real Estate Investment Trusts (SIC 6798)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 32/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROE · Calitate-16,5 %9 (față de colegi)9 %
Marja EBITDA · Calitate2,2 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,7 %0 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-2,1x0 (pe interval fix)18 %
P/B · Evaluare1,7x59 (față de colegi)27 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul dividendului · Randamente5,9 %72 (față de colegi)21 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Calitate4/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțial72/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial59/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AMERICOLD REALTY TRUST, INC. (COLD). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an -2,4 %; marjă netă -17,4 %; ROE -16,5 %.

Intervalul de valoare estimat este 8,66–18,05 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 14,27 USD, prețul de 14,37 USD lasă un potențial de -0,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -0,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 32/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randamentul dividendului: 5,9 %

Ce o infirmă

  • ROE: -16,5 %
  • Marja EBITDA: 2,2 %
  • CAGR venituri 3 ani: -3,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: -2,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Real Estate Investment Trusts (SIC 6798) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 28,9x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,9x
P/S
1,6x
mediana verticalei 6,6x
sub mediană (−76,3 %)
P/B
1,7x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−23,4 %)
ROE
-16,5 %
mediana verticalei 6,4 %
sub mediană (−357,3 %)
Marja netă
-17,4 %
mediana verticalei 17,6 %
sub mediană (−199,1 %)
Marja EBIT
-12,5 %
mediana verticalei 32,5 %
sub mediană (−138,3 %)
Venituri an/an
-2,4 %
mediana verticalei 3,2 %
sub mediană (−175,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 5,2x
Randament dividend
5,9 %
mediana verticalei 4,1 %
peste mediană (+45,9 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
WELLWelltower Inc.172,1 mld100,44,0 %12,7 %+35,6 %+30 % / +181 %
PLDPrologis, Inc.119,3 mld32,27,1 %42,5 %+7,2 %+3 % / +27 %
EQIXEquinix Inc100,3 mld60,911,5 %16,4 %+5,4 %+20 % / +39 %
AMTAmerican Tower Corporation87,1 mld26,490,6 %30,7 %+5,1 %+5 % / +5 %
DLRDigital Realty Trust, Inc.63,5 mld47,26,2 %21,7 %+10,0 %+6 % / +45 %
PSAPublic Storage60,7 mld33,016,0 %37,8 %+2,7 %+17 % / +36 %
ORealty Income Corporation53,9 mld41,53,3 %21,5 %+9,1 %−2 % / +20 %
VTRVentas, Inc.44,8 mld159,51,9 %4,0 %+18,5 %+15 % / +100 %
CCICrown Castle Inc.37,7 mld45,1—20,7 %−4,4 %−2 % / −5 %
IRMIron Mountain Inc34,7 mld82,5—5,7 %+12,2 %+13 % / +97 %
EXRExtra Space Storage Inc.31,6 mld30,87,9 %29,9 %+3,7 %+13 % / +46 %
VICIVICI Properties Inc.26,9 mld11,28,3 %56,5 %+4,1 %−18 % / −12 %
VMRKVivmark Residential23,2 mld27,18,1 %—+4,8 %+4 % / +12 %
SBACSba Communications Corporation19,9 mld20,2—34,5 %+5,1 %−2 % / −10 %
HSTHost Hotels & Resorts, Inc.17,3 mld16,915,8 %16,5 %+7,6 %+58 % / +63 %
ESSEssex Property Trust, Inc.17,0 mld40,68,0 %22,7 %+6,4 %+5 % / +23 %
KIMKimco Realty Corporation16,4 mld27,15,8 %27,8 %+5,1 %+19 % / +37 %
MAAMid-America Apartment Communities, Inc.13,6 mld35,46,8 %17,6 %+0,8 %−9 % / −1 %
SUISun Communities, Inc13,5 mld—-12,8 %-32,4 %+2,0 %−11 % / +2 %
UDRUDR, Inc.11,5 mld24,114,8 %28,6 %+2,4 %+5 % / +12 %
GLPIGaming and Leisure Properties, Inc.11,3 mld11,919,6 %55,2 %+4,1 %−13 % / −14 %
HHHHoward Hughes Holdings Inc.4,6 mld15,47,7 %12,3 %−15,8 %−4 % / +21 %
SKTTanger Inc4,2 mld———indisponibil+13 % / +63 %
KRCKilroy Realty Corp4,2 mld19,44,6 %22,0 %−2,0 %−15 % / +26 %
COLDAmericold Realty Trust, Inc.4,1 mld—-16,5 %-17,4 %−2,4 %+13 % / −45 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COLD din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Americold este un REIT global care operează depozite cu temperatură controlată și servicii de transport pentru lanțul frigorific alimentar. Compania operează 231 de depozite la sfârșitul anului 2025, iar în al doilea trimestru din 2026 și-a ridicat ghidajul Adjusted FFO, în contextul unei stabilizări treptate a industriei, dar cu presiuni de cerere și suprapuneri de capacitate 13.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețea globală dens distribuită, cu proprietatea majoritară a imobilelor și control asupra activelor specializate 1.
    • Relații de lungă durată cu clienții mari și contracte cu angajament fix care reduc volatilitatea sezonieră 1.
    • Portofoliu integrat de servicii de depozitare și transport, care poate fi extins fără a construi noi clădiri în fiecare piață 1.

    Puncte slabe

    • Rezultate trimestriale afectate de depreciere, cu o pierdere netă în trimestrul al doilea din 2026 3.
    • Expunere la costuri ridicate cu energia, forța de muncă și dobânzi, care presează marjele 13.
    • Concentrare geografică a multor depozite, ceea ce face ca evenimente locale să aibă efecte disproporționate 1.

    Oportunități

    • Joint venture-ul cu EQT ar putea reduce datoria și oferi o platformă pentru dezvoltări viitoare 23.
    • Creșterea comerțului electronic și nevoia de depozitare frigorifică pentru fulfillment ar putea deschide noi relații cu clienți 1.
    • Extinderea utilizării spațiului către produse farmaceutice, floricole și chimice sensibile la temperatură 1.

    Amenințări

    • Capacitate speculativă nouă care ar putea intensifica concurența și presiunea asupra prețurilor 12.
    • Reducerea volumelor clienților din cauza consumului slab, a tarifelor și a inflației 1.
    • Ruperea contractelor mari, cum ar fi retragerea unui client din facilități dedicate, care ar putea genera noi depreciere 2.

    Riscuri

    • Depreciere și pierderi de activeridicat

      Depreciările recente, legate de ieșirea din anumite facilități, pot afecta rezultatele și capitalurile proprii dacă piața se deteriorează în continuare 23.

    • Îndatorare substanțialăridicat

      Compania are un volum important de datorie, care ar putea limita flexibilitatea operațională și ar crește costul serviciului datoriei dacă dobânzile cresc 1.

    • Dependența de clienți marimediu

      Un procent semnificativ din veniturile segmentului Warehouse provine de la câțiva clienți mari, iar pierderea unuia ar putea afecta rezultatele 1.

    • Costuri de forță de muncă și energiemediu

      Lipsa de personal, rotația ridicată, sindicalizarea și costurile energetice pot crește cheltuielile și pot perturba operațiunile 13.

    • Execuția joint venture-uluimediu

      Închiderea tranzacției cu EQT este supusă condițiilor obișnuite și ar putea întârzia sau modifica planul de reducere a datoriei 2.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă stabilizarea ocupării și a prețurilor continuă, ghidajul ridicat ar putea fi depășit, iar joint venture-ul cu EQT ar putea consolida bilanțul.
    • Relațiile lungi cu clienții și contractele cu angajament fix ar putea sprijini venituri mai previzibile pe o perioadă de incertitudine.
    • Integrarea serviciilor de depozitare și transport ar putea genera cumulativ eficiențe, mai ales dacă Project Orion își atinge obiectivele de costuri.

    Ce ar strica teza

    • Depreciările repetate și pierderile nete ar putea arăta că unele active nu mai sunt valorificabile la nivelul anterior.
    • Capacitatea speculativă nouă ar putea prelungi presiunea asupra prețurilor, iar cererea de consum ar putea rămâne slabă.
    • Dacă dobânzile și costurile energetice rămân ridicate, marjele ar putea rămâne sub nivelul istoric, iar diluarea din joint venture ar putea reduce câștigurile pe acțiune.

    De urmărit

    • Închiderea joint venture-ului cu EQT și utilizarea încasărilor pentru reducerea datorieiQ3 2026
    • Realizarea ghidajului Adjusted FFO și a NOI-ului pe segmentul Warehouse2026
    • Evoluția ocupării fizice și a prețurilor în raportările trimestrialeQ3 2026
    • Impactul ieșirii din facilitățile dedicate pentru retail asupra veniturilor și a depreciilornext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Americold este un real estate investment trust autoadministrat care furnizează depozitare, manipulare și transport pentru produse alimentare congelate și perisabile, inclusiv servicii cu valoare adăugată precum blast freezing și fulfillment e-commerce 1. La 31 decembrie 2025 rețeaua cuprindea 231 de depozite, cu 188 în America de Nord, 23 în Europa, 18 în Asia-Pacific și 2 în America de Sud, iar compania deținea o participație minoritară în joint venture-ul RSA din Dubai 1. Modelul său se bazează pe proprietatea majoritară a imobilelor, care oferă control asupra activelor specializate și avantaje de cost al capitalului 1. Pe 6 august 2026 compania a anunțat rezultatele trimestrului al doilea din 2026 și a ridicat ghidajul anual, dar a raportat și o pierdere netă provocată de depreciere 3.

    În planul strategic, compania a anunțat un joint venture cu EQT, în care EQT va deține 70% și Americold 30%, prin transferul a 12 facilități, cu scopul declarat de a reduce datoria 23. Tranzacția este așteptată să se închidă în trimestrul fiscal al treilea din 2026, iar ghidajul actualizat include deja impactul proiectat 3.

    Segmente

    Warehouse

    Segmentul Warehouse este nucleul afacerii și reunește depozitarea cu temperatură controlată, serviciile de manipulare și, din 2026, și operațiunile fostului segment Third-Party Managed 12. În trimestrul al doilea din 2026 a generat venituri de 603,6 milioane de dolari, aproape stabile față de anul anterior, iar NOI-ul său a scăzut ușor, din cauza costurilor mai mari cu energia 3.

    Transportation

    Segmentul Transportation brokerează, gestionează sau operează transportul produselor congelate și perisabile, prin consolidare, freight under management și servicii dedicate 1. În trimestrul al doilea din 2026, creșterea NOI-ului total s-a datorat în principal volumelor mai mari din această rețea 3.

    Piața în context

    Industria depozitării frigorifice a trecut prin perioade de suprainvestiții, iar conducerea afirmă că dezvoltarea speculativă a intensificat concurența și presiunea asupra prețurilor 12. În 2026, datele trimestriale arată semne de stabilizare, cu creșteri ale ocupării fizice și ale prețurilor, dar cererea de consum a rămas relativ plată 3. Dacă aceste tendințe se mențin, ar putea sprijini revenirea marjelor, însă o cerere mai slabă ar putea prelungi presiunea asupra veniturilor.

    Compania se află într-un mediu în care clienții producători și distribuitori își ajustează volumele în funcție de inflație, tarife și comportamentul consumatorilor, iar acest lucru afectează direct cererea pentru depozitare 1. Structura pe regiuni, cu concentrare în America de Nord, face ca evoluția economică locală să conteze mult 1.

    Tendințe

    • Stabilizarea cererii și creșterea ocupăriivânt din spate

      Conducerea raportează creșteri ale ocupării fizice și ale prețurilor în trimestrul al doilea din 2026, pe care le interpretează drept semne de stabilizare a industriei 3. Dacă această evoluție se consolidează, ar putea susține veniturile din depozitare pe termen mediu.

    • Supraofertă speculativă de capacitatevânt din față

      Conducerea notează că industria a cunoscut o capacitate speculativă în creștere, în special pe piețele de distribuție cheie, ceea ce a intensificat concurența 12. Dacă noile spații intră masiv pe piață, prețurile și ocuparea ar putea rămâne sub presiune.

    • Consumul și inflațiavânt din față

      Conducerea consideră că inflația, tarifele și reducerea beneficiilor guvernamentale au redus cheltuielile consumatorilor, cu efect asupra volumelor clienților 1. Costurile cu energia, forța de muncă și dobânzile rămân și ele presiuni asupra marjelor 13.

    • Parteneriatul cu EQT și reducerea datorieimixt

      Joint venture-ul cu EQT, prin care compania ar transfera active și ar reduce datoria, ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară dacă se închide conform planului, deși diluează participația din activele transferate 23.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alți operatori de depozite frigorifice și cu furnizori de logistică integrată, iar presiunea crește odată cu apariția de noi depozite și extinderea celor existente 1. Avantajele declarate ale Americold țin de scara rețelei, de densitatea geografică, de integrarea serviciilor de transport și de relațiile lungi cu clienții 1. Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții bursieri, astfel că numele de mai jos sunt generice.

    Diferențierea depinde de capacitatea de a oferi un set complet de soluții pe întregul lanț frigorific, de la producție la retail și porturi, și de calitatea serviciului, lucruri pe care conducerea le consideră avantaje competitive 1. Dacă noii intrați reduc prețurile, avantajul de scară s-ar putea erodă.

    • Operatori regionali de depozite frigorifice

      Companii locale sau regionale care concurează pe piețele unde Americold are concentrare, inclusiv prin capacitate nouă speculativă 1.

    • Operatori globali de logistică integrată

      Furnizori care oferă depozitare și transport împreună și pot concura pentru aceiași clienți mari din industria alimentară 1.

    • Depozite proprii ale retailerilor și producătorilor

      Clienții care aleg să gestioneze singuri spațiul frigorific, ceea ce ar reduce cota de outsourcing pe care se bazează compania 1.

    • Investitori privați în imobiliare industrială

      Fonduri care dezvoltă sau achiziționează depozite frigorifice, ca cele care participă la joint venture-uri de tip EQT 2.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 09 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent09 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent31 aug. 2026
      Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent31 aug. 2026
      Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
    • Raport curent06 aug. 2026
      Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial06 aug. 2026
    • Raport curent06 aug. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent23 iul. 2026
      Depreciere materială · Informare publică (Reg FD)
    • Raport curent24 iun. 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
    • Raport curent01 iun. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent22 mai 2026
      Acord material · Obligație financiară nouă

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Americold Realty Trust, Inc. · 26 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Americold Realty Trust, Inc. · 06 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Americold Realty Trust, Inc. · 06 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Americold Realty Trust, Inc. (COLD): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw