olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Corteva, Inc. CTVA
Agricultural Production-Crops · SIC 0100 · Verticală: Agricultural Production-Crops (SIC 0100)
Corteva este un furnizor global de semințe și soluții de protecție a culturilor, cu sediul în Indianapolis, care urmărește să ofere agricultorilor produse mai productive și mai sustenabile. Compania se află în pragul separării celor două divizii într-un proces programat pentru 1 octombrie 2026, ceea ce face ca structura și perspectivele sale să fie în atenție. Vânzările nete au fost de 17,4 miliarde USD în 2025, iar în primul semestru din 2026 au atins 11,28 miliarde USD.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Corteva, Inc. (CTVA) costa 12,26 USD (+3,20 % într-o zi), cu capitalizare 8,2 mld USD, P/E 8,1 pe un EPS diluat de 1,51 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,87 %, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 9,48–14,45 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,4 mld USD (−1,2 % an/an), profit net de 1,2 mld USD (−11,6 % an/an), EPS diluat 1,73 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 11,11 – 13,93
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 22,5 %
- SMA 50 / 200
- 12,52 / 12,11
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,22 / -0,15
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,0 % | −1,1 % | +0,0 pp | — |
| 3 luni | +3,9 % | −0,5 % | +4,3 pp | — |
| 6 luni | −0,1 % | +4,4 % | −4,5 pp | — |
| De la început de an | +21,9 % | +12,3 % | +9,6 pp | — |
| 1 an | +30,7 % | +13,5 % | +17,2 pp | −26,0 % |
| 3 ani | +62,7 % | +76,4 % | −13,7 pp | −31,5 % |
| 5 ani | +71,7 % | +63,7 % | +8,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mld | 4,0 mld | 4,4 mld | 6,5 mld | 2,6 mld | 3,9 mld | 4,9 mld | 6,4 mld |
| Costul vânzărilor | 1,6 mld | 2,5 mld | 2,3 mld | 2,9 mld | 1,6 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | 2,7 mld |
| Cercetare și dezvoltare | 348,0 mil | 365,0 mil | 335,0 mil | 375,0 mil | 351,0 mil | 413,0 mil | 341,0 mil | 388,0 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 671,0 mil | 735,0 mil | 751,0 mil | 1,2 mld | 725,0 mil | 860,0 mil | 877,0 mil | 1,2 mld |
| Amortizare și depreciere | 306,0 mil ≈ | 302,0 mil | 296,0 mil | 301,0 mil | 300,0 mil ≈ | 306,0 mil | 297,0 mil | 339,0 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 66,0 mil | 60,0 mil | 36,0 mil | 52,0 mil | 46,0 mil ≈ | 46,0 mil | 36,0 mil | 47,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -633,0 mil | 88,0 mil | 784,0 mil | 1,8 mld | -370,0 mil | -530,0 mil | 858,0 mil | 1,6 mld |
| Impozit pe profit | -114,0 mil | 138,0 mil | 117,0 mil | 422,0 mil | -62,0 mil | 7,0 mil | 133,0 mil | 408,0 mil |
| Profit net | -524,0 mil | -41,0 mil | 652,0 mil | 1,3 mld | -320,0 mil | -552,0 mil | 720,0 mil | 1,2 mld |
| EPS diluat | -0,76 | -0,06 ≈ | 0,95 | 1,92 | -0,47 | -0,82 ≈ | 1,07 | 1,73 |
| Flux de numerar operațional | 130,0 mil ≈ | 4,2 mld | -2,1 mld | 947,0 mil ≈ | 193,0 mil ≈ | 4,4 mld | -2,9 mld | -466,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 154,0 mil ≈ | 181,0 mil | 94,0 mil | 118,0 mil ≈ | 157,0 mil ≈ | 222,0 mil | 81,0 mil | 122,0 mil ≈ |
| Dividende plătite | 117,0 mil ≈ | 118,0 mil | 116,0 mil | 116,0 mil ≈ | 122,0 mil ≈ | 121,0 mil | 121,0 mil | 120,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 253,0 mil ≈ | 252,0 mil | 270,0 mil | 250,0 mil ≈ | 250,0 mil ≈ | 301,0 mil | 250,0 mil | 250,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 88 din propriul istoric de 25 trimestre (min 2,9, mediană 5,8, max 10,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,3 mld | 13,8 mld | 14,2 mld | 15,7 mld | 17,5 mld | 17,2 mld | 16,9 mld | 17,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,1 % | +2,7 % | +10,1 % | +11,5 % | −1,3 % | −1,8 % | +2,9 % |
| Profit net | -5,1 mld | -959,0 mil | 681,0 mil | 1,8 mld | 1,1 mld | 735,0 mil | 907,0 mil | 1,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +158,3 % | −34,8 % | −35,9 % | +23,4 % | +20,6 % |
| EPS diluat | -6,76 | -1,28 | 0,91 | 2,37 | 1,58 | 1,03 | 1,30 | 1,60 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +160,4 % | −33,3 % | −34,8 % | +26,2 % | +23,1 % |
| netă % | -35,5 % | -6,9 % | 4,8 % | 11,2 % | 6,6 % | 4,3 % | 5,4 % | 6,3 % |
| Flux de numerar liber | -1,0 mld | -93,0 mil | 1,6 mld | 2,2 mld | 267,0 mil | 1,2 mld | 1,5 mld | 2,8 mld |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 4,5 mld USD
- Datorie financiară
- 894,0 mil USD
- Datorie netă
- -3,6 mld USD
- Capitaluri proprii
- 24,4 mld USD
- Active totale
- 42,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,04x
- Lichiditate curentă
- 1,43x
- ROE
- 4,5 %
- ROA
- 2,6 %
- Marja FCF
- 16,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 14,2 mld | 15,7 mld | 17,5 mld | 17,2 mld | 16,9 mld | 17,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 8,5 mld | 9,2 mld | 10,4 mld | 9,9 mld | 9,5 mld | 9,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 5,7 mld ≈ | 6,4 mld ≈ | 7,0 mld ≈ | 7,3 mld ≈ | 7,4 mld ≈ | 8,2 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 3,0 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,2 mld | 3,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 45,0 mil | 30,0 mil | 79,0 mil | 233,0 mil | 233,0 mil | 180,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 675,0 mil | 2,3 mld | 1,4 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -81,0 mil | 524,0 mil | 210,0 mil | 152,0 mil | 412,0 mil | 484,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Profit net | 681,0 mil | 1,8 mld | 1,1 mld | 735,0 mil | 907,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,91 | 2,37 | 1,58 | 1,03 | 1,30 | 1,60 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 751,2 mil | 741,6 mil | 724,5 mil | 711,9 mil | 696,0 mil | 681,4 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,52 | 0,52 | 0,58 | 0,62 | 0,66 | 0,70 | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor.
- 2023
- 711,9 mil
- 2024
- 696,0 mil
- 2025
- 681,4 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,5 mld | 4,5 mld | 3,2 mld | 2,6 mld | 3,1 mld | 4,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 3,8 mld | 3,4 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | 4,4 mld | 4,9 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 4,9 mld | 5,2 mld | 6,8 mld | 6,9 mld | 5,4 mld | 5,7 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active curente | 14,8 mld | 15,5 mld | 16,8 mld | 16,3 mld | 15,1 mld | 17,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,4 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,3 mld | 4,1 mld | 4,2 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,3 mld | 10,1 mld | 10,0 mld | 10,6 mld | 10,4 mld | 10,5 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 10,7 mld | 10,0 mld | 9,3 mld | 9,6 mld | 8,9 mld | 8,3 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Active totale | 42,6 mld | 42,3 mld | 42,6 mld | 43,0 mld | 40,8 mld | 42,8 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,6 mld | 4,1 mld | 4,9 mld | 4,3 mld | 4,0 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,0 mil | 17,0 mil | 24,0 mil | 198,0 mil | 750,0 mil | 894,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 8,5 mld | 9,6 mld | 10,7 mld | 10,4 mld | 10,4 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 25,1 mld | 25,6 mld | 25,5 mld | 25,3 mld | 24,0 mld | 24,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
- 2023
- 9,6 mld
- 2024
- 8,9 mld
- 2025
- 8,3 mld
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,1 mld | 2,7 mld | 872,0 mil | 1,8 mld | 2,1 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 475,0 mil | 573,0 mil | 605,0 mil | 595,0 mil | 597,0 mil | 591,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,6 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 267,0 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,5 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -674,0 mil | -362,0 mil | -632,0 mil | -2,0 mld | -589,0 mil | -543,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 303,0 mil | -1,3 mld | -1,2 mld | -99,0 mil | -1,2 mld | -1,6 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | -388,0 mil | 397,0 mil | 418,0 mil | 439,0 mil | 458,0 mil | 475,0 mil | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 275,0 mil | 950,0 mil | 1,0 mld | 756,0 mil | 1,0 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -2,0 mld
- 2024
- -589,0 mil
- 2025
- -543,0 mil
SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 59 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,2 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare98
- Randamente85
- Calitate55
- Bilanț și datorie60
- Creștere1
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,20 – 27,39 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)14,85 – 26,36 (Mijloc 19,01)WACC 7,9 % · FCFF de pornire 750,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -16,2 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E22,49 – 27,39 (Mijloc 25,13)4 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 14,9x – 18,1xAGRO, DMC, DOLE, VFF
- Dividende actualizate (DDM)9,20 – 12,37 (Mijloc 10,55)
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 59/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 5,7 % | 64 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 62,3 % | 46 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -0,1 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 0,4 % | 3 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 60 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 8,1x | 100 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,7 % | 96 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 18,8 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 76,9 % | 62 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial60/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere1/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate55/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente85/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare98/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Corteva, Inc. (CTVA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,4 mld USD în 2025; creștere an/an 2,9 %; marjă netă 5,7 %; ROE 4,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 14,85–26,36 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,01 USD, prețul de 12,26 USD lasă un potențial de 55,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 35,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 8,1x
- Randament FCF: 7,7 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 18,8 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -0,1 %
- CAGR EPS 3 ani: 0,4 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Agricultural Production-Crops (SIC 0100) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CTVACorteva, Inc. | 8,2 mld | 8,1 | 4,0 % | 5,7 % | +2,9 % | +31 % / +63 % |
| DMCDel Monte Corporation | 1,4 mld | 16,8 | 4,0 % | 1,9 % | +1,0 % | −21 % / +26 % |
| AGROAdecoagro S.A. | 1,3 mld | 10,3 | 7,1 % | 6,1 % | +16,9 % | +14 % / −19 % |
| DOLEDole plc | 1,3 mld | 21,9 | 4,5 % | 0,6 % | +8,2 % | −4 % / +20 % |
| VFFVillage Farms International, Inc. | 358,3 mil | 16,4 | 7,6 % | 9,8 % | +10,2 % | −26 % / +271 % |
| LMNRLimoneira Company | 190,7 mil | — | -25,7 % | -33,0 % | −16,6 % | −24 % / −31 % |
| AGRZAgroz Inc. | 42,0 mil | 48,0 | 25,6 % | 8,6 % | indisponibil | −98 % / indisponibil |
| LOCLLocal Bounti Corporation | 22,1 mil | — | — | -130,5 % | +26,8 % | −61 % / −73 % |
| TULPBloomia Holdings, Inc. | 10,9 mil | — | -87,9 % | -23,2 % | indisponibil | −40 % / −54 % |
| SEEDOrigin Agritech Limited | 8,6 mil | — | — | -58,4 % | −20,6 % | −49 % / −64 % |
| EDBLEdible Garden AG Incorporated | 1,4 mil | — | -197,1 % | -51,0 % | −7,6 % | −100 % / −100 % |
| LNDBrasilAgro – Brazilian Agricultural Real Estate Company | — | — | 6,3 % | 15,7 % | +13,8 % | −12 % / −32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CTVA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,90 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 12,23 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 18,47 Randament total 58 % · Pe an 58 % |
| 3 ani | 6,10 Randament total -38 % · Pe an -15 % | 12,21 Randament total 17 % · Pe an 5 % | 20,32 Randament total 88 % · Pe an 23 % |
| 5 ani | 5,38 Randament total -37 % · Pe an -9 % | 12,18 Randament total 29 % · Pe an 5 % | 22,36 Randament total 121 % · Pe an 17 % |
- P/E la ieșire± 3,05
- Marja netă± 2,14
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,83
- Diluare anuală± 0,18
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Corteva este un furnizor global de semințe și soluții de protecție a culturilor, cu sediul în Indianapolis, care urmărește să ofere agricultorilor produse mai productive și mai sustenabile. Compania se află în pragul separării celor două divizii într-un proces programat pentru 1 octombrie 2026, ceea ce face ca structura și perspectivele sale să fie în atenție. Vânzările nete au fost de 17,4 miliarde USD în 2025, iar în primul semestru din 2026 au atins 11,28 miliarde USD 13.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un portofoliu larg de semințe și produse de protecție a culturilor, cu o prezență în peste o sută de țări 1.
- Modelul de distribuție Pioneer, prin care compania lucrează direct cu fermierii, oferă informații utile despre cererea viitoare 1.
- Creșterea marjei operaționale în primul semestru din 2026 arată că măsurile de cost și productivitate au efect 3.
Puncte slabe
- Vânzările sunt foarte sezoniere, iar întârzierile din cauza vremii pot afecta rezultatele trimestriale 1.
- Divizia de protecție a culturilor se confruntă cu presiuni de preț, mai ales în America Latină 3.
- Programul de restructurare al protecției culturilor implică costuri mari și cheltuieli de închidere a unor facilități 1.
Oportunități
- Separarea ar putea crea două companii cu strategii mai clare și cu acces mai direct la oportunități de creștere 3.
- Trăsăturile de semințe și licențierea acestora ar putea genera venituri suplimentare dacă cererea continuă 3.
- Produsele biologice și noile tehnologii ar putea deschide piețe noi, dacă reglementările permit aprobarea lor 1.
Amenințări
- Reglementările de mediu și de aprobare a pesticidelor pot întârzia sau restrânge vânzările produselor 1.
- Investigațiile antitrust și eventualele sancțiuni ar putea limita anumite strategii de creștere, inclusiv achizițiile 1.
- Condițiile meteorologice extreme și schimbările climatice pot afecta cererea, calitatea și costul semințelor 1.
Riscuri
- Aprobările de reglementareridicat
Produsele trebuie testate și aprobate înainte de a fi vândute, iar procesul poate fi lung, costisitor și imprevizibil, mai ales pentru tehnologiile noi 1.
- Investigații antitrustridicat
Autoritățile din Statele Unite și din alte țări ar putea impune amenzi sau restricții dacă investigațiile privind concurența se extind asupra companiei 1.
- Separarea în două companiimediu
Procesul de separare ar putea genera costuri neprevăzute și ar putea distrage atenția conducerii de la operațiunile curente 13.
- Vremea și schimbările climaticemediu
Fenomenele meteo extreme pot modifica cererea și randamentele, ceea ce ar putea afecta vânzările și nivelurile de stocuri 1.
- Presiunea prețurilormediu
Concurența de preț din America Latină a redus veniturile segmentului de protecție a culturilor și ar putea continua să afecteze marjele 3.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania a raportat o creștere a vânzărilor și a EBITDA-ului în primul semestru din 2026 și a ridicat prognoza pentru anul întreg, ceea ce sugerează o execuție solidă 3.
- Segmentul Seed beneficiază de cererea pentru tehnologiile noi și de veniturile din licențieri, iar acestea ar putea susține marjele pe termen mediu 3.
- Separarea poate crea două companii mai focalizate, cu strategii clare, ceea ce ar putea aduce flexibilitate strategică dacă procesul se finalizează la termen 3.
Ce ar strica teza
- Presiunea competitivă asupra prețurilor din America Latină a redus vânzările protecției culturilor și ar putea continua să afecteze marjele dacă tendința se extinde 3.
- Riscurile de reglementare și investigațiile antitrust pot crește costurile sau pot limita creșterea prin achiziții 1.
- Separarea și restructurările implică cheltuieli care pot reduce rezultatele pe termen scurt, iar vânzările rămân sezoniere și sensibile la vreme 13.
De urmărit
- Finalizarea separării și consiliile de administrație ale celor două companii2026
- Rezultatele trimestriale și evoluția prețurilor în America LatinăQ3 2026
- Realizarea prognozei EBITDA operațional pentru 20262026
- Stadiul programului de restructurare și economiile anunțatenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
În octombrie 2025 compania a anunțat intenția de a-și separa cele două divizii în două companii independente, tranzacție concepută ca o scindare fiscal neutră pentru impozitul federal american pe venit 1. Conform comunicărilor din 2026, divizia de protecție a culturilor va fi numită Vylor, iar separarea este vizată pentru 1 octombrie 2026 3. Compania spune că scopul este să creeze două societăți concentrate, cu flexibilitate strategică mai mare 3.
Rezultatele financiare sunt sezoniere: vânzările sunt cele mai puternice în prima jumătate a anului calendaristic, legat de sezonul de plantare din emisfera nordică 1. În 2025, venitul operațional EBITDA a fost de 3,85 miliarde USD, în creștere față de anul precedent 1. Pentru 2026, compania a ridicat prognoza, ceea ce ar putea reflecta o execuție mai bună a produselor și controlul costurilor, dacă tendințele din primul semestru se mențin 3.
Segmente
Seed
Segmentul Seed dezvoltă și furnizează semințe comerciale care combină germoplasmă superioară cu trăsături avansate, pentru un potențial ridicat de randament 1. În primul semestru din 2026, vânzările Seed au fost de 7,56 miliarde USD, în creștere cu 4%, susținute de prețul și mixul de produse 3. Segmentul este lider pe piețe importante precum porumbul și soia din America de Nord 1.
Crop Protection
Segmentul Crop Protection furnizează produse care protejează culturile împotriva buruienilor, insectelor și bolilor, precum și soluții pentru gestionarea azotului și produse biologice 1. În al doilea trimestru din 2026 vânzările au fost de 1,85 miliarde USD, cu un preț mai mic din cauza presiunii competitive din America Latină, în timp ce volumul noilor produse a susținut cererea 3. Compania spune că scopul său este operațiunile eficiente și achizițiile selective 1.
Piața în context
Piața în care activează Corteva este cea a inputurilor agricole: semințe și produse de protecție a culturilor, reglementate strict și sensibile la condițiile meteo și la politicile guvernamentale 1. Cererea depinde de sezon, de vreme și de tipurile de culturi, iar compania îl consideră foarte competitiv și într-un proces de consolidare 1. Piața reglementată și cadrul de aprobare a produselor noi pot modifica durata și costul lansării produselor 1.
Evoluția recentă arată o piață echilibrată, dar cu presiuni pe prețuri în unele regiuni; în al doilea trimestru din 2026 vânzările nete au scăzut ușor, cu 1%, în principal din cauza volumelor mai mici 23. Vânzările sunt sezoniere, iar rezultatele trimestriale pot fi afectate de întârzierile plantărilor 1.
Tendințe
- Separarea în două companiimixt
Separarea Seed și Crop Protection poate crea două companii mai concentrate, cu capital și strategii proprii, dacă procesul se încheie la termen 13. Compania spune că procesul rămâne pe curs, dar există costuri de separare care pot influența rezultatele de moment 3.
- Cererea pentru produse noivânt din spate
Cererea pentru noile tehnologii de semințe și pentru produsele de protecție a culturilor a sprijinit creșterea volumului în primul semestru din 2026 3. Dacă această cerere se menține, ar putea susține veniturile pe termen mediu 3.
- Presiunea prețurilor în America Latinăvânt din față
Concurența puternică din America Latină a redus prețurile produselor de protecție a culturilor, ceea ce a afectat vânzările segmentului 3. Dacă această presiune persistă, marjele ar putea rămâne sub tensiune în regiune 3.
- Reglementare și politici agricolevânt din față
Politicile guvernamentale și reglementările privind pesticidele și biotehnologia pot schimba costurile și calendarul aprobărilor 1. Un ordin executiv din decembrie 2025 cere investigații antitrust în lanțul alimentar, ceea ce ar putea crește costurile de conformitate 1.
Poziția concurențială
Piața inputurilor agricole este foarte competitivă și a cunoscut consolidare, ceea ce poate intensifica presiunea concurențială asupra prețurilor și produselor 1. Compania operează pe piețe în care concurenții investesc în biotehnologie, germoplasmă și produse biologice similare 1. Avantajul vine din viteza de dezvoltare și lansare a produselor noi 1.
Concurența se resimte în special în protecția culturilor, unde prețurile au scăzut în America Latină, iar în segmentul semințelor compania își menține avantajul prin trăsături tehnologice și licențieri 3. Presiunea concurențială ar putea influența marjele dacă se extinde și în alte regiuni 13.
- Concurenți din industria semințelor și protecției culturilor
Sursele menționează concurenți care investesc în tehnologii similare, fără a le numi explicit în fragmentele analizate.
- Concurenți din biotehnologie agricolă
Concurența include companii care dezvoltă trăsături biotehnologice și germoplasmă, categorie menționată în descrierea riscurilor 1.
- Furnizori de produse biologice și chimice
Sursa indică investiții concurente în produse biologice și chimice pentru protecția culturilor 1.
- Platforme intermediare de distribuție
Un risc menționat este apariția unei platforme intermediare pentru distribuția produselor companiei, care ar putea schimba canalele de vânzare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Acţiunile Corteva, grupul american care deţine la Afumaţi cea mai mare staţie de procesare a seminţelor din România, au scăzut cu 83% după desprinderea afacerii de seminţe VylorZiarul Financiar · 01 oct. 2026 · RO
- Corteva (CTVA) Bets On A Belgian Partner For Crop Protection’s Next ActYahoo Finance — News · 19 sept. 2026 · EN
- Dear Corteva Stock Fans, Mark Your Calendars for September 15Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- Corteva Stock: Is CTVA Outperforming the Basic Material Sector?Yahoo Finance — News · 10 sept. 2026 · EN
- Corteva (CTVA) Faces Near-Term Headwinds, but Its Long-Term Growth Story Remains IntactYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- Corteva evidențiază parteneriatul UE–Ucraina pentru autonomia strategică în comerțul agroalimentarMediafax · 20 mai 2026 · RO
Ultima știre din arhiva noastră e din 01 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 13 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent13 oct. 2026Alte evenimente
- Raport curent07 oct. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent07 oct. 2026Item 3.03 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent05 oct. 2026Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Alte evenimente
- Raport curent01 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 oct. 2026Alte evenimente
- Raport curent30 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 sept. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Corteva, Inc. · 12 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Corteva, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Corteva, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.